1ο Πεδίο & επαγγελματική αποκατάσταση

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις..!
ειμαι τριτη λυκειου οποτε ειναι αργα!!
βασικα ομως δεν αλλαζω γνωμη γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να πετυχω κατι στις αλλες δυο!!
οπως αναφερω θελω να περασω ψυχολογια αλλα δεν θελω γραφειο..θελω να εργαστω σε ιδρυματα η εταιριες κτλ...
αλλη επιλογη μου θα ηταν η νομικη ομως μου φαινεται βουνο σαν σχολη...
και τριτον αγγλικη φιλολογια σε καμια περιπτωση ομως να διδασκω..γενικα δν θελω παιδαγωγικα κ τετοια

Σε καμία περίπτωση μη μετανιώνεις για τις επιλογές σου, ούτε για την κατεύθυνση, ούτε για τη σχολή που θες να περάσεις!! Πρώτα απ' όλα να διαλέγεις αυτό που σου αρέσει και μετά να κοιτάς όλα τα άλλα (αποκατάσταση, κλπ.) Όντως, το 1ο πεδίο είναι το πεδίο με την μικρότερη αποκατάσταση σήμερα, σε σχέση με τα υπόλοιπα, παρ' όλα αυτά στην Ελλάδα γενικότερα υπάρχει κρίση σε όλα τα επαγγέλματα, αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο, και κανείς δεν ξέρει πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα τα επόμενα χρόνια.
Όσον αφορά την Αγγλική Φιλολογία που ανέφερες, δεν είναι μόνο διδασκαλία. Και αφού ανέφερες πως ως ψυχολόγος θα ήθελες να εργαστείς σε εταιρία, να ξέρεις πως και ως απόφοιτος της Αγγλικής έχεις αυτή τη δυνατότητα. Δηλαδή η Αγγλική Φιλολογία δεν βγάζει μόνο στη διδασκαλία (δημόσιο/φροντιστήριο/ιδιαίτερα), αλλά μπορείς να ασχοληθείς και με τη μετάφραση, ή να εργαστείς σε εταιρείες σε διάφορα σχετικά πόστα και αυτό γιατί τα Αγγλικά είναι μια γλώσσα-εργαλείο.
Σχετικά με τη Νομική, όντως είναι δύσκολη σχολή, όπως επίσης περιζήτητη, λόγω "κύρους" κυρίως, οπότε θεωρώ πως δεν έχει μεγάλη διαφόρα στην αποκατάσταση, σε σχέση με την Ψυχολογία.
Σου εύχομαι να τα πας καλά φέτος στις Πανελλήνιες, να καταφέρεις να μπεις στην Ψυχολογία και να γίνεις μια καταξιωμένη ψυχολόγος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Για τις επιλογές που κάνετε, να είστε έτοιμοι να τις στηρίξετε επαγγελματικά. Επίσης να είστε έτοιμοι ως μελλοντικοί και πιθανοί πτυχιούχοι να αναλάβετε τις ευθύνες των επιλογών σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Tα μαθηματικα εφαρμοζονται παντου.Ειμαι της αποψης ομως πως ολες οι επιστημες(η σχεδον ολες)ειναι χρησιμες.Η φιλοσοφια,η ανθρωπολογια, η φυσικη κλπ.Οποτε στα σχολεια δεν γινεται να διδασκονται μονο μαθηματικα.Η φιλοσοφια,τα αρχαια,η κοινωνιολογια και τοσα αλλα μαθηματα που δεν διδασκονται στα ελληνικα σχολεια ειναι χρησιμα.Και μην ξεχναμε πως καθε επιστιμη στηριζεται στις αλλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-sam

Νεοφερμένος

Η io-sam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Οι εποχές που ένα σκέτο πανεπιστημιακό πτυχίο εξασφάλιζε δουλειά, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Τουτέστιν επιλέγεις σχολή που να σε γεμίζει και να προσφέρει πληθώρα επιλογών αργότερα με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά. Εξάλλου τα πράγματα αλλάζουν άρδην από χρόνο σε χρόνο και επιπροσθέτως εσύ δεν θα είσαι το ίδιο άτομο στα 21 σου με τα 18 που είσαι τώρα. Θα αλλάξει η οπτική σου για πολλά θέματα, οι προτεραιότητες σου κτλ.


Η Ειδική Αγωγή είναι εξαιρετική επιλογή, πιο δυνατό πτυχίο από την Ψυχολογία. Τη θεωρώ επάγγελμα του μέλλοντος, αλλά τι να περιμένεις από αδαείς που δεν έχουν βγει από τη στάνη τους, να δουν πώς λειτουργεί ο πολιτισμένος κόσμος.

Αν ήξεραν τι τους περιμένει και τι θα περάσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και κυρίως μετά, ούτε απ' έξω δε θα πέρναγαν από τη Νομική.
Έχω την καλύτερη άποψη για Ιστορία- Αρχαιολογία, Ελληνική και ξένες Φιλολογίες και Παιδαγωγικά καθώς έχουν ευρύτητα επιλογών, αλλά ο Έλληνας νεολαίος ονειρεύεται απλώς μία θεσούλα στο δημόσιο και αυτές οι σχολές με το τρέξιμο που απαιτούν δεν προσφέρονται για βόλεμα, άρα είναι κακές επιλογές.
.

αν και καπως καθυστερημενη η απαντηση ξαναδιαβαζα το θεμα και μου κινησες πολυ την περιεργεια..
καταρχας εννοειται πως δεν υπαρχει περιπτωση -τουλαχιστον για εμενα προσωπικα- να βγεις στην αγορα εργασιας χωρις μεταπτυχιακο,ενα σκετο πτυχιο οσο κυρος και να χει χωρις μεταπτυχιακο ειναι ελλιπες.
δεν θεωρω υποδυεστερες τις παιδαγωγικες,φιλολογικες κ.ο.κ απλα δεν μ ενδιαφερει καθολου να διδαξω και αν τελικα επιλεξω την Αγγλικη φιλολογια (μονο αυτη με ενδιαφερει απο αυτες τις σχολες) θα ασχοληθω με αλλους τομεις δραστηριοτητας.
αα επισης γιατι εχεις τετοια αποψη για την νομικη; :P τη θεωρω δυσκολη σχολη αλλα περα απο την ασκηση επαγγελματος ως δικηγορος πιστευω οτι σε αλλες κατηγοριες (δικαστικος,εισαγγελεας κτλ) εχει αποκατασταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
καταρχας εννοειται πως δεν υπαρχει περιπτωση -τουλαχιστον για εμενα προσωπικα- να βγεις στην αγορα εργασιας χωρις μεταπτυχιακο,ενα σκετο πτυχιο οσο κυρος και να χει χωρις μεταπτυχιακο ειναι ελλιπες.
Έχοντας ως δεδομένο ότι μιλάμε για Νομική.
Τα μεταπτυχιακά της θέλουν βαθμούς για να γίνεις δεκτός. Όχι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου. Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τα λεγόμενα σου.
αν τελικα επιλεξω την Αγγλικη φιλολογια (μονο αυτη με ενδιαφερει απο αυτες τις σχολες) θα ασχοληθω με αλλους τομεις δραστηριοτητας.
Αγγλική είναι εξαιρετική επιλογή.
αα επισης γιατι εχεις τετοια αποψη για την νομικη; :P τη θεωρω δυσκολη σχολη αλλα περα απο την ασκηση επαγγελματος ως δικηγορος πιστευω οτι σε αλλες κατηγοριες (δικαστικος,εισαγγελεας κτλ) εχει αποκατασταση..
Ξέρω τι λέω.
Το δύσκολη εξαρτάται πώς το εννοεί ο καθείς. Τα πισώπλατα μαχαιρώματα; Το παπαγάλισμα γιατί είναι ανίκανοι να διαβάσουν σωστά; Τα σωρηδόν κοψίματα; Υπέρογκο ύλης; Απεργίες; Καταλήψεις; Όπως βλέπεις, είναι θέμα οπτικής.
Δικηγορία στην παρούσα φάση έχει "ψωμί" καθώς μπορείς να βγάλεις κατιτίς εργαζόμενος ωσάν σκλάβος, αρκεί να βρεις γραφείο. Όμως το μέλλον είναι δυσοιωνο, βάσει της ενημέρωσης που έχω.
Δικαστικός, Εισαγγελέας κλπ, απλώς φαιδρόν. Μάλλον δεν έχεις υπ' όψιν τις αλλαγές που επίκεινται.
Εν κατακλείδι, τα τζάκια και οι συν αυτώ να είναι καλά.

Επειδή ρωτάς και στο άλλο θέμα. Για τη συγκεκριμένη σχολή, αν θες μόνο Δικαστικό, κυνηγάς αποκλειστικά Θεσσαλονίκη. Αλλιώς κύττα μόνο τις άλλες δύο για τις μελλοντικές σπουδές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μήπως το θέμα θα έπρεπε να μετονομαστεί σε: "Επαγγελματική Αποκατάσταση στην Ελλάδα"??
Γιατί, στις σχολές του 2ου, 3ου ή όποιου πεδίου είναι καλύτερα τα πράγματα??
Ασχοληθείτε λοιπόν με αυτό που σας αρέσει και αν είστε σωστοί επαγγελματίες, αργά ή γρήγορα θα τον βρείτε το δρόμο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny232

Νεοφερμένος

Ο johny232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!
Είμαι μαθητής Β λυκείου και έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση.
Οπως γνωστων ζούμε σε περιοδο κρίσης και η ερευνα εργασίας γίνεται όλο και πιο δύσκολη. θα ήθελα λοιπόν να με συμβουλεύσετε η να μου προτείνεται σχολες από το πρώτο πεδίο που να έχουν εξόδους και "περάσει" στα επομενα χρονια που .Προσωπικά το όνειρο μου είναι να σταδιοδρομήσω ως "αθλητικός" δημοσιογράφος!
Ωστοσο μου αρέσει η τεχνολογία και η οικονομία! οριστε και κάποιες σχολες που μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον
*ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΠΑΝΤΕΙΟΣ 17249
*Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά 16742
*Δημόσιας Διοίκησης Παντείου 14.789
**Πληροφορικής & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Πάτρας (Πύργος) 11.524

θα ήθελα λοιπον να δώσετε όσες περισσότερες 1)πληροφορίες μπορείτε για την κάθε σχολη ξεχωριστά,2)τις εξόδους τους και τέλος την 3) επαγγελματική αποκατάσταση των αντιστοιχων σχολών. Επίσης ξέρετε πως μπορώ να γίνω συγκεκριμένα "αθλητικος" δημοσιογράφος μέσα από κάποιο ΑΕI?και αν υπαρχει η δυνατοτητα να εργαζομαι ως δημοσιογράφος σπουδάζοντας σε κάποια άλλη σχολη??
ευχαριστω εκ τον προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
(είχα γράψει ένα κατεβατό αλλά κάπου χάθηκε...)

Πάμε πάλι...

Αθλητική δημοσιογραφία: Δυστυχώς τα πράγματα είναι άσχημα εώς ανύπαρκτα. Τα έντυπα που υπάρχουν και αποτελούν τον κύριο χώρο που δραστηριοποιούνται οι αθλητικογράφοι αντιμετωπίζουν όλα πραβλήματα και πάνε για κλείσιμο. Κάνε γενική δημοσιογραφία και μετά βλέπεις, είναι και 6 χρόνια μέχρι να βγεις στην αγορά. Τα ΑΕΙ προσφέρουν γενικές γνώσεις δημοσιογραφίας και από κει και πέρα εσύ εστιάζεις.

Αν θες δημοσιογραφία η σειρά είναι: ΑΠΘ, ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ, Πάντειος. Το ΑΠΘ είναι εστιασμένο εκεί και είναι πραγματικά πολύ καλό! Η Πάντειος είναι τελευταία.

Γενικά τα πράγματα και στη δημοσιογραφία είναι δύσκολα. Και το εννοώ από την άποψη ότι πλέον κοιτάνε και τα πτυχία. Άρα, αν δεν είσαι από ανάλογη σχολή δύσκολα θα σε πάρουν, αφού υπάρχουν "εξειδικευμένοι" φοιτητές δημοσιογραφίας για να κάνουν τη δουλειά.

Αν πάλι θες τεχνολογία, επικοινωνία και ΜΜΕ, με κλειστά μάτια έρχεσαι σε εμάς (ΕΚΠΑ), έχουμε πολύ δυνατό κομμάτι τεχνολογικό, με έμφαση όμως στην επικοινωνία που σε ενδιαφέρει.

Δημόσια Διοίκηση δεν προτείνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Η σχολη προγραμματος διαχειρισης εκκλησιαστικων κειμηλιων μου φαινεται οτι εχει προοπτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η σχολη προγραμματος διαχειρισης εκκλησιαστικων κειμηλιων μου φαινεται οτι εχει προοπτικες.
Είναι και οι γλώσσες, μην το παραχέσουμε.
Καμία σχολή δεν είναι αισχρή, αποκατάσταση δεν έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Είναι και οι γλώσσες, μην το παραχέσουμε.
Καμία σχολή δεν είναι αισχρή, αποκατάσταση δεν έχουν.
Συμφωνώ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Είναι και οι γλώσσες, μην το παραχέσουμε.
Καμία σχολή δεν είναι αισχρή, αποκατάσταση δεν έχουν.
Μπα,το 1ο πεδιο εχει τις χειροτερες σχολες και αυτο το ακουω και απο παιδια της θεωρητικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Μπα,το 1ο πεδιο εχει τις χειροτερες σχολες και αυτο το ακουω και απο παιδια της θεωρητικης.

το κακο με το 1 πεδιο ειναι οτι δεν εχει ποικιλια σχολων νομιζω..απο εκει θα βγεισ δασκαλοσ,καθηγητησ,ψυχολογοσ και δικηγοροσ κυριωσ τιποτα αλλο...!!!για καποιουσ αυτα ειναι ενδιαφεροντα για αλλουσ παλι οχι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Μπα,το 1ο πεδιο εχει τις χειροτερες σχολες και αυτο το ακουω και απο παιδια της θεωρητικης.
Οι σχολές είναι ενδιαφέρουσες όσον αφορά τα μαθήματα τους απλά έχουν λίγες δυνατότητες αποκατάστασης αφού κατά κύριο λόγο αφορούν την εκπαίδευση (κοινωνικές επιστήμες). Αρκετά επαγγέλματα που αποκτούνται με πτυχίο από τις σχολές της θεωρητ. όπως η κοινωνική εργασία δεν έχουν ιδιαίτερο μέλλον στη χώρα μας και γι' αυτό δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες. Ίσως στο εξωτερικό οι απόφοιτοι κάποιας σχολής του 1ου πεδίου που στην Ελλάδα δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, να βρουν κάποια καλή δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelintown16

Νεοφερμένος

Η angelintown16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπα,το 1ο πεδιο εχει τις χειροτερες σχολες και αυτο το ακουω και απο παιδια της θεωρητικης.

χωρις παρεξηγηση,αυτο που λες ειναι αυθαιρετο και δεν στεκει και το επιχειρημα σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelintown16

Νεοφερμένος

Η angelintown16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:eek:
Ρε παιδια ρε παιδια τι ειναι αυτα;; με εχει πιασει πανικος..μην πω απογοητευση...μην πω καταθλιψη!!!
Εδω και περιπου 2 ωρες κανω ΄΄ερευνα αγορας΄΄΄για σχολες -ειμαι θεωρητικη οποτε πρωτου πεδιου-
και πραγματικα δεν εχω κουραγιο να συνεχισω...τι ειναι ολα αυτα;;; παντου διαβαζω για καμια προοπτικη και καμια προοπτικη...δηλαδη εμεις τι να κανουμε ;;να παμε να αυτοκτονησουμε;;αν ειναι δυνατον...
αντιθετως για αλλες στα υπολοιπα πεδια βλεπω οτι λενε για καλες προοπτικες-δεν λεει κ ολα τελεια αλλα απτου πρωτου λεει σιγουρα καλυτερα...
εχω προβληματιστει...δηλαδη φετος θα πλακωθω στο διαβασμα θα περασω-ελπιζω-στη σχολη που λατρευω -ψυχολογια κ τελος-
και οταν με το καλο αποφοιτησω δεν θα βρω ποτε δουλεια;;-σχετικη!
αυτο μου λετε με λιγα λογια;;;πφφφ...

το οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι κ η ευρεση εργασιασ θελει γερα ναυρα δεν σημαινει οτι πρεπει να ξεφτιλιζουμε αξιολογες σχολες!!!!κανε υτο που αγαπασ και θα τον βρεισ το δρομο σου..μην ακουσ τιποτα κ συ κ οκαθενασ ...πριν 2-3 χρονια ετσι σκεφτομουν κ εγω(τι λενε οι αλλοι...)κ πιστεψε με εχασα τζαμπα χρονο...γ αυτο σ λεω...κανε οτι αγαπασ,κ αν το αγαπασ θα βρεισ κ τις λυσεισ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
:eek:
Ρε παιδια ρε παιδια τι ειναι αυτα;; με εχει πιασει πανικος..μην πω απογοητευση...μην πω καταθλιψη!!!
Εδω και περιπου 2 ωρες κανω ΄΄ερευνα αγορας΄΄΄για σχολες -ειμαι θεωρητικη οποτε πρωτου πεδιου-
και πραγματικα δεν εχω κουραγιο να συνεχισω...τι ειναι ολα αυτα;;; παντου διαβαζω για καμια προοπτικη και καμια προοπτικη...δηλαδη εμεις τι να κανουμε ;;να παμε να αυτοκτονησουμε;;αν ειναι δυνατον...
αντιθετως για αλλες στα υπολοιπα πεδια βλεπω οτι λενε για καλες προοπτικες-δεν λεει κ ολα τελεια αλλα απτου πρωτου λεει σιγουρα καλυτερα...
εχω προβληματιστει...δηλαδη φετος θα πλακωθω στο διαβασμα θα περασω-ελπιζω-στη σχολη που λατρευω -ψυχολογια κ τελος-
και οταν με το καλο αποφοιτησω δεν θα βρω ποτε δουλεια;;-σχετικη!
αυτο μου λετε με λιγα λογια;;;πφφφ...
Εγώ βασικά είμαι ΠΑΑΑΡΑΑΑΑ πολύ μικρός, πάω α γυμνασίου, αλλά μου αρέσει η ψυχολογία (αυτό σκέφτομαι να κάνω και ας είμαι μικρός ακόμα! :P) από ότι ξέρω είναι ένα επάγγελμα το οποίο σου προσφέρει αρκετά χρήματα! Ξέρω ψυχολόγους με πολλά λεφτά! Έχω ρωτήσει καθηγητές και καθηγήτριες στο σχολείο μου και μου το έχουν πει! Γενικότερα, νομίζω πως έχει καλή οικονομική αποκατάσταση!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ρε παιδια πως παει η επαγγελματικη αποκατασταση στη Νομικη?
Υπαρχει δουλεια, και ο τομεας του Ναυτικου Δικαιου,εχει ακουσει κανεις τιποτα,καμια πληροφορια,παει καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Ρε παιδια πως παει η επαγγελματικη αποκατασταση στη Νομικη?
Υπαρχει δουλεια, και ο τομεας του Ναυτικου Δικαιου,εχει ακουσει κανεις τιποτα,καμια πληροφορια,παει καλα?

Σημειώνει υψηλά ποσοστά ανεργίας ο κλάδος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σημειώνει υψηλά ποσοστά ανεργίας ο κλάδος. :/:

Και να'ταν ο μόνος :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top