1ο Πεδίο & επαγγελματική αποκατάσταση

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
δεν ξέρω για τις άλλες, αλλά αυτή καλά κάνει όποιος ξεχνάει ότι υπάρχει...
μη κάνετε το λάθος και τη δηλώσετε...
:worry: επιχειρήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
:worry: επιχειρήματα?

0 γνωστικό αντικείμενο και μάλλον πάει για κλείσιμο(τουλάχιστον της Κορίνθου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ρε παιδια ρε παιδια τι ειναι αυτα;; με εχει πιασει πανικος..μην πω απογοητευση...μην πω καταθλιψη!!!
Εδω και περιπου 2 ωρες κανω ΄΄ερευνα αγορας΄΄΄για σχολες -ειμαι θεωρητικη οποτε πρωτου πεδιου-
και πραγματικα δεν εχω κουραγιο να συνεχισω...τι ειναι ολα αυτα;;; παντου διαβαζω για καμια προοπτικη και καμια προοπτικη...δηλαδη εμεις τι να κανουμε ;;να παμε να αυτοκτονησουμε;;αν ειναι δυνατον...
αντιθετως για αλλες στα υπολοιπα πεδια βλεπω οτι λενε για καλες προοπτικες-δεν λεει κ ολα τελεια αλλα απτου πρωτου λεει σιγουρα καλυτερα...
εχω προβληματιστει...δηλαδη φετος θα πλακωθω στο διαβασμα θα περασω-ελπιζω-στη σχολη που λατρευω -ψυχολογια κ τελος-
και οταν με το καλο αποφοιτησω δεν θα βρω ποτε δουλεια;;-σχετικη!
αυτο μου λετε με λιγα λογια;;;πφφφ...
Οι εποχές που ένα σκέτο πανεπιστημιακό πτυχίο εξασφάλιζε δουλειά, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Τουτέστιν επιλέγεις σχολή που να σε γεμίζει και να προσφέρει πληθώρα επιλογών αργότερα με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά. Εξάλλου τα πράγματα αλλάζουν άρδην από χρόνο σε χρόνο και επιπροσθέτως εσύ δεν θα είσαι το ίδιο άτομο στα 21 σου με τα 18 που είσαι τώρα. Θα αλλάξει η οπτική σου για πολλά θέματα, οι προτεραιότητες σου κτλ.

ααααχ! ~ :redface:
Και εγώ ψυχολογία ήθελα!! αλλά τελικά δεν τη δήλωσα πρώτη επιλογή, επειδή σκέφτηκα της αποκατάσταση:(.
Εγώ δήλωσα ειδική αγωγή,αλλά ποιος μου εγγυαται οτι θα έχω δουλειά?
Η Ειδική Αγωγή είναι εξαιρετική επιλογή, πιο δυνατό πτυχίο από την Ψυχολογία. Τη θεωρώ επάγγελμα του μέλλοντος, αλλά τι να περιμένεις από αδαείς που δεν έχουν βγει από τη στάνη τους, να δουν πώς λειτουργεί ο πολιτισμένος κόσμος.

είναι γεγονός πως στο 1ο πεδίο οι σχολές όσο περνάνε τα χρόνια θεωρούνται λιγότερο σημαντικές από πολλούς και όπως είπε ο τσάκος στην αρχή πολλοί αν και έχουν έφεση στα θεωρητικά μαθήματα επιλέγουν κάποια άλλη κατεύθυνση μόνο και μόνο για να βρουν δουλειά!
Θλιβερή όσο αληθινή διαπίστωση. Και το αστείο είναι ότι και από τα άλλα πεδία τα πράγματα είναι δύσκολα.
η το άλλο! ΝΟΜΙΚΗ... έχω κουραστεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα λες και η μόνη σχολή(αξιόλογη) του 1ου πεδίου είναι η νομική και ίσως και τα παιδαγωγικά.
τις υπόλοιπες σχολές γιατί τις περνάμε στο ντούκου?
έχει δηλαδή η νομική άμεση αποκατάσταση? εγώ θεωρώ ότι μας πιάνει μεγαλομανία όλους...
Αν ήξεραν τι τους περιμένει και τι θα περάσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και κυρίως μετά, ούτε απ' έξω δε θα πέρναγαν από τη Νομική.
Έχω την καλύτερη άποψη για Ιστορία- Αρχαιολογία, Ελληνική και ξένες Φιλολογίες και Παιδαγωγικά καθώς έχουν ευρύτητα επιλογών, αλλά ο Έλληνας νεολαίος ονειρεύεται απλώς μία θεσούλα στο δημόσιο και αυτές οι σχολές με το τρέξιμο που απαιτούν δεν προσφέρονται για βόλεμα, άρα είναι κακές επιλογές.

Ρε παιδιά με τόσα φροντιστήρια και τόσα ιδιαίτερα που κάνει ο κόσμος, τα οποία θα αυξάνονται συνεχώς, και τόσα λεφτά που ρίχνουν οι γονείς... ακόμη πιστεύετε ότι έχει χάλια αποκατάσταση το πρώτο πεδίο και οι σχολές εκπαιδευτικών? Ας αφήσουμε στην άκρη τις τρελές τιμές των ιδιαιτέρων... που κάνουν χρυσάφι λεφτά οι άνθρωποι...
+1.000
Αλλά ότι έχει τρεξιμο είναι ακατάλληλο, και ας βγάζουν μία περιουσία, γιατί όλοι έχουν γεννηθεί για να κάθονται με τον καφέ και το τσιγάρο ανά χείρας και να διευθύνουν υποτακτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
δεν ξέρω για τις άλλες, αλλά αυτή καλά κάνει όποιος ξεχνάει ότι υπάρχει...
μη κάνετε το λάθος και τη δηλώσετε...

:confused:
https://www.uom.gr/index.php?tmima=7&categorymenu=2
Πρώτη μου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
0 γνωστικό αντικείμενο και μάλλον πάει για κλείσιμο(τουλάχιστον της Κορίνθου)
Eδω θα συμφωνησω απολυτα:)!!
Οντως, το τμημα της Κορινθου ουσιαστικα ΔΕΝ εχει γνωστικο αντικειμενο και οι αποφοιτοι του μενουν στην κυριολοεξια ξεκρεμαστοι!! Δεν ξερουν που να αναζητησουν δουλεια, κατι που ειναι ιδιαιτερα θλιβερο, αν αναλογιστεις πως εχουν τελειωσει ενα πανεπιστημιακο τμημα:(...
ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης πολιτικης Θεσσαλονικης ειναι εξαιρετικη επιλογη, καθως οι αποφοιτοι που εχουν επιλεξει τον τομεα ειδικης αγωγης, εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια δικαιωματα με τους αποφοιτους του τμηματος "Ειδικης Αγωγης" Βολου!!


Μην αγχωνεσαι, το εχω αναλυσει παραπανω!!
Αλλο το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης Θεσσαλονικης και αλλο το Κοινωνικης και Εκπαιδευτικης Πολιτικης Κορινθου!!
Απο το πρωτο παιρνεις ενα πολυ δυνατο χαρτι, ενω απο το δευτερο βγαινεις πτυχιουχος ανεργος:(...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μεγάλη επιφύλαξη για το ΜΙΘΕ. Διάβασα και σε ένα άλλο τόπικ και καλά τι κάνουν οι απόφοιτοι (και ήταν και υπερήφανοι που ήταν στο ΜΙΘΕ) και έκαναν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άσχετο με τη σχολή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μεγάλη επιφύλαξη για το ΜΙΘΕ. Διάβασα και σε ένα άλλο τόπικ και καλά τι κάνουν οι απόφοιτοι (και ήταν και υπερήφανοι που ήταν στο ΜΙΘΕ) και έκαναν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άσχετο με τη σχολή τους...
μια από τις σχολές που δεν ξέρω τιιιι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως δεν βγαίνεις από κει και κάνεις δημόσιες σχέσεις, διοργάνωση events, δημοσιογραφία...

Όταν αναρωτήθηκα εδώ, κανείς δεν απάντησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
:eek:
Ρε παιδια ρε παιδια τι ειναι αυτα;; με εχει πιασει πανικος..μην πω απογοητευση...μην πω καταθλιψη!!!
Εδω και περιπου 2 ωρες κανω ΄΄ερευνα αγορας΄΄΄για σχολες -ειμαι θεωρητικη οποτε πρωτου πεδιου-
και πραγματικα δεν εχω κουραγιο να συνεχισω...τι ειναι ολα αυτα;;; παντου διαβαζω για καμια προοπτικη και καμια προοπτικη...δηλαδη εμεις τι να κανουμε ;;να παμε να αυτοκτονησουμε;;αν ειναι δυνατον...
αντιθετως για αλλες στα υπολοιπα πεδια βλεπω οτι λενε για καλες προοπτικες-δεν λεει κ ολα τελεια αλλα απτου πρωτου λεει σιγουρα καλυτερα...
εχω προβληματιστει...δηλαδη φετος θα πλακωθω στο διαβασμα θα περασω-ελπιζω-στη σχολη που λατρευω -ψυχολογια κ τελος-
και οταν με το καλο αποφοιτησω δεν θα βρω ποτε δουλεια;;-σχετικη!
αυτο μου λετε με λιγα λογια;;;πφφφ...

Πρώτη παρατήρηση-διόρθωση είναι ότι όσο έχουμε το Μεσοπροθεσμο,Μνημόνιο ή οτιδήποτε άλλο που δεσμευει την χώρα, να ξέρεις πως ούτε οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί,οι οικονομοδιοικητικοί,οι φυσικοθεραπευτές, που προ κρίσης είχαν καλές προοπτικές έχουν ή θα έχουν στο άμεσο μέλλον τις ίδιες προοπτικές,εφόσον κλείνουν επιχειρήσεις,πιθανόν να μείνουν άνεργοι αφού καταρρέει ο οικοδομικός κλάδος,μείωνεται το έξτρα εισόδημα που ίσως δινόταν σε πάσης φύσεως επαγγελματίες όπως κτηνίατροι,διαιτολόγοι,ψυχολόγοι,διακοσμητές και άλλοι και αυξάνονται οι πτυχιούχοι και οι προσφερόμενες θέσεις μειώνονται τότε να ξέρεις πως από όπου και να τελειώσες είσαι στο ίδιο επίπεδο με τον κάθε πτυχιούχο!!


Ακόμα και να διαλέξεις μια σχολή που αποδεδειγμένα σου βρίσκει δουλειά όπως είναι η ειδική αγωγή ας πούμε, μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς και ο ίδιος ο πρωθυπουργός πως σε 5-10-20 χρόνια θα κάνεις αυτή την δουλειά και δεν θα έχεις απολυθεί?Ηδη δρομολογείται δημοψήφισμα και αναθεώρηση σε 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος κατά της μονιμότητας στο δημόσιο...Και αν συγχωνευτούν 2 σχολεία θα συνεχίσεις ,θα μεταταχθείς σε διοικητική θέση ή θα απολυθείς??

Υπάρχουν πολλά τμήματα που σε δημιουργούν σε επαγγέλματα και δρόμους λιγότρο γνωστούς.Ένας απόφοιτος των ΜΜΕ δεν είναι αναγκασμένος να εργαστεί ως δημοσιογράφος,ο φιλόλογος ώς καθηγητής ο νομικός επιστήμονας ως δικηγόρος.Μπορεί από το πιο κορεσμένο επάγγελμα να υπάρχει μια μικρή πόρτα στο βάθος...

Δεν έχουν αποκατάσταση?? Πήρες πτυχίο ,χτύπησες την πόρτα επιχειρήσεων ,του δημοσίου ή δοκιμασες μόνη σου να δουλέψεις και δεν τα κατάφερες?? Αυτή είναι ''έρευνα αγοράς'' και όχι αυτό που έκανες μόλις εσύ ή έκανα εγώ φέτος πριν το μηχανογραφικό. Που ξέρεις εσύ πως θα πάρεις ένα πτυχίο φιλολογίας που θεωρείται κορεσμένος κλάδος από πολλούς και δεν θα βρεις δουλειά?? Αν είσαι καλή στην δουλειά σου και αναπτύξεις δεξιότητες που απαιτούνται στην αγορά εργασίας δεν θα χαθείς πίστεψέ με!!! Μπορεί να είσαι τυχερή και να σου εμφανιστεί η ευκαιρία και να δουλέψεις αυτό που θέλεις ή να είσαι τόσο εργατική ή φιλόδοξη που να είσαι περιζήτητη??????!!!

Προς θεού δεν σε μαλώνω ή κακοπροαίρετα σου απαντώ..Απλά προσπαθώ να σε βγάλω από την δύσκολη θέση που ήμουν εγώ όλη την χρονιά που βρέθηκα στην δική σου θέση μέχρι την στιγμή που κατέθεσα μηχανογραφικό γιατί άκουσα πολλούς,έψαξα πολύ ακόμα και τις μέρες των πανελλαδικών και όχι 2 ώρες ή μέρες και τελικά κατάλαβα ένα πράγμα: Πώς πρέπει να ακολουθηθεί το όνειρο ακόμα και να πεινάσω για να το κάνω:Το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και όχι μια παιδαγωγική ή ειδικής αγωγής σχολή που μπορεί να μου δώσει την θέση εργασίας και να μισήσω τα πάντα. Κανε αυτό που αγαπάς και έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις δουλειά από κάποιον άλλο που θα μπει στην ψυχολογια επειδή άκουσε την μάνα του ή τον φροντιστή !! Φιλικά πάντα!!!

Πάντως δεν βγαίνεις από κει και κάνεις δημόσιες σχέσεις, διοργάνωση events, δημοσιογραφία...

Όταν αναρωτήθηκα εδώ, κανείς δεν απάντησε...

Αυτό δυστυχώς είναι ένα θέμα.Κανείς δεν πρόκειται να σου απαντήσει γιατί δεν φταίει ο φοιτητής ή απόφοιτος του ΜΙΘΕ αλλά φταίνε άλλοι..Γιατί πολλά τμήματα τάζουν λαγούς και πετραχήλια και υπόσχονται καριέρες ,παιζοντας τελικά με τα όνειρα όποιου έπεσε στην παγίδα και επέλεξε το ΜΙΘΕ και οποιοδήποτε τμήμα με μεγάλο και πομπώδες όνομα και πολύ λίγη αλήθεια. Αλλά ποιος μπορεί να ξέρει πως σε μια αγορά εργασίας που λιγοστεύουν συνεχώς τα επαγγελματικά δικαιώματα πως ακόμα και μια επαγγελματική ομάδα που έχει σαφή επαγγελματικά δικαιώματα όπως του φιλόλογου ή του δικηγόρου δεν θα υποχρεωθεί στις απαιτήσεις της αγοράς και δούμε αποφοίτους άλλων τμημάτων να ασκούν αυτά τα επαγγέλματα? Πάντως όχι αυτοί που φτιάχνουν τα προγράμματα σπουδών στα πανεπιστήμια. Μάλλον το ΣΕΠ είναι ακόμα πιο απαραίτητο από όσο νόμιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
μια από τις σχολές που δεν ξέρω τιιιι είναι!

Το ΜΙΘΕ είναι μια κακέκτυπη αναστήλωση μιας νεκρής εικόνας των Τμημάτων Μαθηματικών, Φυσικής και Φιλοσοφίας όπως ήταν μέχρι τον 19ο αιώνα, ως ένα ακαδημαϊκό Τμήμα πριν την μεγάλη επανάσταση στους χώρους των Μαθηματικών, της Φυσικής και της Φιλοσοφίας...ώστε να έρθουν στην «διασπασμένη» σημερινή τους μορφή..ως αυτοδύναμες και ξεχωριστές επιστήμες με δικά τους ερευνητικά, ακαδημαϊκά και επαγγελματικά μονοπάτια. Ήθελα να ξέρω τι προσπαθεί επιστημονικά να θεραπεύσει στις μέρες μας, ενώ υπάρχουν ερευνητικά, οι ομώνυμες επιστήμες...ως ακαδημαϊκά Τμήματα. Μήπως είναι ένα ακόμη ακαδημαϊκό Τμήμα για θέσεις εργασίας διδακτορικών ως καθηγητών Πανεπιστημίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μήπως είναι ένα ακόμη ακαδημαϊκό Τμήμα για θέσεις εργασίας διδακτορικών ως καθηγητών Πανεπιστημίου;
Μπα, γιατί το λες αυτό!:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Μπα, γιατί το λες αυτό!:look:

Η Ελλάδα του Α.Παπαντρέου και των Αρσενίων, Παπαντρέων υιών,...και λοιπών «σοσιαλ-εθνοπατέρων» ίδρυσε Πανεπιστημιακά Τμήματα σε μια νύχτα στην κάτω Κωλοπετινίτσα τότε που έπεφταν τα Κοινοτικά Πλαίσια Στήριξης με το κιλό από τον ουρανό (καλές εποχές που έπεζε και η θεία Βαγγέλω μετοχές φούσκες Φολί-Φολίε), για να βολέψει ως καθηγητές Πανεπιστημίου, αφισοκολλητές / μέλη κόμματος και να δημιουργήσει φοιτητές που να φωνάζουν στο ischool για το μέγεθος της επιστήμης τους, ανοίγοντας θέματα με vs ΗΜΜΥ / Ιατρονομική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σαν μαθήματα που το κοίταξα, είναι ενδιαφέρον τμήμα αλλά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό κάνεις με το που βγεις από εκεί μέσα.

Όσο για τις θέσεις διδακτορικών...Εγώ τι στο καλό να πάω να διδάξω εκεί....;;;;;;;ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Όσο για τις θέσεις διδακτορικών...Εγώ τι στο καλό να πάω να διδάξω εκεί....;;;;;;;ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

:lol: :lol: :lol:

Κάνε τίποτα με την φιλοσοφία κοινωνικών επιστημών (που να σχετίζεται με την πλευρά του Τύπου) ή κάτι με την φιλοσοφία της παράδοσης (κοτζάμ χορούς ρίχνεις...:clapup:). Θάρρος και θράσος θέλει. :P Εξάλλου στην Ελλάδα μπορείς να καταλήξεις όπου θες ακόμη και με άσχετο μεταπτυχιακό τίτλο. Μέχρι και υπουργό παιδείας Πολιτικό Μηχανικό έχουμε...όχι ότι ο Φιλόλογος Π.Ευθυμίου ήταν καλύτερος υπουργός..αλλά τέσπα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:lol: :lol: :lol:

Κάνε τίποτα με την φιλοσοφία κοινωνικών επιστημών (που να σχετίζεται με την πλευρά του Τύπου) ή κάτι με την φιλοσοφία της παράδοσης (κοτζάμ χορούς ρίχνεις...:clapup:). Θάρρος και θράσος θέλει. :P Εξάλλου στην Ελλάδα μπορείς να καταλήξεις όπου θες ακόμη και με άσχετο μεταπτυχιακό τίτλο. Μέχρι και υπουργό παιδείας Πολιτικό Μηχανικό έχουμε...όχι ότι ο Φιλόλογος Π.Ευθυμίου ήταν καλύτερος υπουργός..αλλά τέσπα :D

Και μόνο που διάβασα "φιλοσοφία κοινωνικών επιστημών" νομίζω ότι πέθανα από βαρεμάρα!!!
Εγώ πάντως προσωπικά πάω κατευθείαν για υπουργός Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης!!Μου ζεσταίνουν τη θέση!!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ σχολές με προοπτικές(κακές αλλά καλύτερες έναντι άλλων),όποιες σχετίζονται με τον ιδιωτικό τομέα κυρίως όπως η Νομική,η Ψυχολογία,τα ΜΜΕ όπως επίσης το Μεταφραστικό,οι Ξένες Φιλολογίες και μάλλον και η Φιλολογία,Ιστορικό,ΦΠΨ καθώς υπάρχει αυξημένη ροή πτυχιούχων προς τον ιδιωτικό τομέα,με το σκεπτικό ότι δεν κρέμεσαι από τα @@ του Παπανδρεου,του Βενιζέλου ή του Παγκάλου που μπορουν να σε διορίσουν ή να σε απολύσουν και με τις ικανότητες που έχεις διεκδικείς θέση στην αγορά εργασίας. Επίσης θεωρώ καλά τμήματα αυτά που σου δίνουν την δυνατότητα με κατάλληλο μεταπτυχιακό να διεκδικήσεις μια καλή θέση εργασίας όπως το Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Πειραιά και το Δημόσιας Διοίκησης που σε γράφουν στο Οικονομικό Επιμελητήριο και με στοχευμένο μεταπτυχιακό σε Λογιστική,Οικονομικά διεκδικείς θέσεις οικονομολόγου,το Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής που με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή έχεις πολλές πιθανότητες επιτυχίας ......Θεωρώ πως κακές επιλογές είναι όλες οι σχολές του Παντείου πλήν ΜΜΕ και Ψυχολογίας γιατί ή δεν δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα ή σε οδηγούν στο Δημόσιο,οι Πολιτικές Επιστήμες,η Θεολογία,το κοινωνικής-εκπαιδευτικής πελοποννήσου,οι Θεατρικές Σπουδές όχι το Κινηματογράφου,Ιστορία της Τέχνης,τα Παιδαγωγικά χωρίς μεταπτυχιακό,Νηπιαγωγών καθώς αυτά τα 2 τελευταία εχουν κορεστεί,Βαλκανικές Σπουδές ή Διεθνείς χωρίς μεταπτυχιακό εργασίας ,οικονομικά δηλαδή καθώς δίνουν γενικές γνώσεις και το ΜΙΘΕ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
από την ατιγμή που δουλεύουν ως ψυχολόγοι αποφοιτοι των ιεκ η ζήτηση έχει ελαττωθεί και το επάγγελμα βρίσκεται σε κρίση.

, νομική είναι όντως πολύ καλή επιλογή. Όσο αφορά το φιλολογικό , ιστορικό, φιλοσοφικό και φπψ τις θεωρώ αρκετά επικίνδυνες σχολές αφού η ανεργία στους φιλόλογους θερίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για τα πάντα υπάρχει και ένα ΙΕΚ, τι σημαίνει αυτό....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για τα πάντα υπάρχει και ένα ΙΕΚ, τι σημαίνει αυτό....;

Το κακό με τα ιεκ ψυχολογίας είναι ότι δεν βγαίνουν βοηθοί ψυχολόγοι αλλά ψυχολόγοι που δεν αναγνωρίζονται από κρατικούς φορείς. Με τις νέες νομοθεσίες και με το άνοιγμα του επαγγελματος η ζήτηση θα πέσει και οι επιχειρήσεις όπως είναι φυσικό θα προτιμούς τους απόφοιτους ιεκ επειδή είναι φτηνότεροι.

Άλλα ιεκ όπως φυσικοθεραπείας δε βγαίνεις φυσικοθεραπευτής αλλά βοηθός φυσικοθεραπευτή και ο τίτλός από μόνος του σε περιορίζει.

Για την ώρα σύλλογος ψυχολόγων κάνει καλή δουλειά αφού δε τους αναγνωρίζει τι θα γίνει όμως μετα κανείς δε ξέρει.

Γισ την ώρα άδειας άσκησης προσφέρεται απο τμήματα


Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας (Πρόγραμμα Ψυχολογίας) στην Αθήνα.
Ψυχολογίας Παντείου.
Ψυχολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο).
Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης.

Αν διατηρηθούν αυτά είμαστε σε καλό δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το λέμε συνεχώς, "φτηνότεροι και φτηνότεροι"...
Παιδιά το επίπεδο σπουδών δεν γίνεται να είναι το ίδιο με ένα ΑΕΙ...Όσο λιγότερο και αν στοιχίζουν τα ΙΕΚ, καμιά εταιρεία δεν θα ρισκάρει να γίνει καμιά στραβή ή να λερωθεί το όνομά της, γιατί αυτό θα της στοιχίσει πολύ περισσότερο από το να έχει προσλάβει έναν ΑΕΙτζή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top