[08/06/2022] Χημεία

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι ήταν δύσκολο (αν και δεν το έλυσα όπως είπα), απλά ήθελε κάποια άλφα σκέψη. Προσωπικά έβγαλα μία σχέση με δύο αγνώστους (το ν και το μ) και μου έλειπε η δεύτερη.

Υ.Γ Α και φυσικά έγραψα και τις αντιδράσεις, γιατί είναι μοριάκια.
Ναι και μενα η δευτερη σχεση μ ελειπε δυστυχως
Στο Γ1 εκει που ηθελε να πουμε ποια ουσια ειναι οξειδωτικη και ποια αναγωγικη επρεπε να αιτιολογησουμε? Γιατι δεν το εγραφε οποτε ειπα απλως τις ουσιες
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Ναι και μενα η δευτερη σχεση μ ελειπε δυστυχως
Στο Γ1 εκει που ηθελε να πουμε ποια ουσια ειναι οξειδωτικη και ποια αναγωγικη επρεπε να αιτιολογησουμε? Γιατι δεν το εγραφε οποτε ειπα απλως τις ουσιες
Α δεν ξέρω δεν ρώτησα*. Επειδή έχει καεί η γούνα μου από κάτι τέτοια καλού κακού έγραψα πότε μια ουσία λέγεται οξειδωτική και πότε αναγωγική, όμως έδινε τέσσερα μόρια (λογικά ένα για κάθε απάντηση) οπότε κατά 99% δεν το θέλανε.

Υ. Γ * Εννοώ την καθηγήτρια μου
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
Α δεν ξέρω δεν το ρώτησα. Επειδή έχει καεί η γούνα μου από κάτι τέτοια καλού κακού έγραψα ποτέ μια ουσία λέγεται οξειδωτική και ποτέ αναγωγική, όμως έδινε τέσσερα μόρια (λογικά ένα για κάθε απάντηση) οπότε κατά 99% δεν το θέλανε.
Καταλαβα, εγω επειδη ειδα μονο να τα καθορισουμε και οχι να τα αιτιολογησουμε απλως εγραψα ποια ουσια ειναι τι
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Καταλαβα, εγω επειδη ειδα μονο να τα καθορισουμε και οχι να τα αιτιολογησουμε απλως εγραψα ποια ουσια ειναι τι
Ε αυτό ήθελαν λογικά. Ηταν τέσσερα μόρια, οπότε περίμεναν τέσσερις ουσίες (ενώσεις, στοιχεία) μια χαρά είσαι :P
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
Ε αυτό ήθελαν λογικά. Ηταν τέσσερα μόρια, οπότε περίμεναν τέσσερις ουσίες (ενώσεις, στοιχεία) μια χαρά είσαι :P
Τελεια! Τα θεματα ηταν πιο ευκολονοητα απο αλλες χρονιες. Ηθελαν γραψιμο αλλα καμια σχεση με τις προσφατες βαρβατες χρονιες που ξεραμε. Αντε αλλο 1 μαθημα εμεινε παμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε και μετα τελος.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.

papa2g

Νεοφερμένος

Ο papa2g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στο Δ2 αντί για άλλα 40ml είδα ότι είναι το Ισοδύναμο σημεία στα 40 ml. Πόσα να χάσω από αυτό;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Όχι, λόγω χημείας . Είναι εξωτερικό τωρα
Τα θέματα γενικά θα τα χαρακτήριζα βατά, δεν πιστεύω ότι είχαν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Μου φάνηκαν αρκετά λιγότερα σε εκταση από άλλες χρονιές . Προσοχή ήθελε στο Β4 και στο Δ3
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τα θέματα ήταν σε γενικές γραμμές βάτα. Το Β4 ήταν όντως σκαλωτικό.Οσο για το τελευταίο αμφιβάλλω αν το βρήκε πανελληνίως καμία 50αρια μαθητών.
Καλά αποτελέσματα
 

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δε διάβασα τι έχετε γράψει οι αποπάνω για να μην επηρεαστώ (κλασσικά :P). Τα έγραψα όλα απλά δεν τσίμπησα και τις πέντε μονάδες του β ερωτήματος του Δ3, αλλά ένα 19,... το έχω (νταξει θα μπορούσα και καλύτερα :redface:).

Υ. Γ Δεν είναι ότι ήταν δύσκολο το Δ3 απλά με αιφνιδίασε.
Και εγώ έγραψα τελικά… αλλά όχι 19, ίσως 9🥲 ωστόσο νοσηλευτική θέλω… ευελπιστώ να την πιάσω
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τα θέματα ήταν σε γενικές γραμμές βάτα. Το Β4 ήταν όντως σκαλωτικό.Οσο για το τελευταίο αμφιβάλλω αν το βρήκε πανελληνίως καμία 50αρια μαθητών.
Καλά αποτελέσματα
Στο Β4 αρκετα παιδια μπρεδευτηκαν με τον τροπο που τα εδειχνε νομιζοντας οτι ειναι η πιεση εκεινη η γραμμη. Ηθελε προσοχη βασικα γιατι γενικα ευκολο ερωτημα ηταν.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Σκούριασα πολύ στη χημεία… τελικά όντως ό,τι αφήνεις, σε αφήνει… αυτό που μπορώ να καταλάβω πάντως είναι οτι η διατύπωση των θεμάτων είναι πολλές φορές καλύτερη και πιο σαφής. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με τα περσινά θέματα. Έχω την εντύπωση οτι τα περσινά ήταν ελαφρά πιο δύσκολα. Τα στατιστικά όμως θα μιλήσουν από μόνα τους.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Ένα μάθημα έμεινε και τέλος.
Και εγώ σκούριασα στην Χημεια, ότι αφήνεις σε αφήνει, όπως λέει και ο Αλέξανδρος από πανω. Πάνε χρόνια από τότε που δώσαμε χαχαχαχα.

Παιδιά πως τα είδατε τα θέματα γενικά? Έδινε η αδερφή μου σήμερα, δεν ήταν το δυνατό της μάθημα, γύρω στο 12 περιμένουμε μάλλον στην καλύτερη. Αγχωθηκε, έκανε και κάτι λάθη απροσεξίας και της στοίχησε.

Σε σχέση με πέρυσι θεωρούνται πιο εύκολα? Έτσι μου φαίνονται με μια πρόχειρη ματιά. Αν και έξω από τον χορό όλοι μιλάμε. Δεν κάθομαι να τα λύσω αναλυτικά, γιατί δεν έχω κουράγιο πλέον 🤣.

Καλή δυναμη και καλή επιτυχία σε όλους. Το καλοκαίρι που έρχεται είναι το καλύτερο.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σκούριασα πολύ στη χημεία… τελικά όντως ό,τι αφήνεις, σε αφήνει… αυτό που μπορώ να καταλάβω πάντως είναι οτι η διατύπωση των θεμάτων είναι πολλές φορές καλύτερη και πιο σαφής. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με τα περσινά θέματα. Έχω την εντύπωση οτι τα περσινά ήταν ελαφρά πιο δύσκολα. Τα στατιστικά όμως θα μιλήσουν από μόνα τους.
Μπα τα περσινά ήταν λιγότερα σε έκταση (κι όμως!) . Επίσης το τελευταίο ερώτημα πέρυσι έβγαινε με ψυχραιμία + το ότι υπήρχε σε κάποια βοηθήματα .
Για το φετινό δεν ισχύει κάτι τέτοιο + η ασάφεια στο Β
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο Β4 αρκετα παιδια μπρεδευτηκαν με τον τροπο που τα εδειχνε νομιζοντας οτι ειναι η πιεση εκεινη η γραμμη. Ηθελε προσοχη βασικα γιατι γενικα ευκολο ερωτημα ηταν.
εννοεις οτι νομιζαν οτι το διαγραμμαήταν p-θ και οχι α-θ. εμένα δεν με μπερδεψε καθόλου αυτό
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
εννοεις οτι νομιζαν οτι το διαγραμμαήταν p-θ και οχι α-θ. εμένα δεν με μπερδεψε καθόλου αυτό
Ναι το ακουσα απο καποια ατομα στο σχολειο μου. Επειδη εγραφε το P διπλα στις γραμμες θεωρησαν καπως μεσα στο μυαλο τους οτι θα ειναι με πιεση θερμοκρασια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top