[08/06/2022] Χημεία

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
Ισχύει η φράση "έκαστος στο είδος του"
κανετε και διαφορικες εξισωσεις?φανταζομαι με τις δοσολογιες στα φαρμακα θα χρειαζεται μια στοιχειωδη διαφορικη εξισωση να λυσετε.μια χωριζομενων μεταβλητων ξερω γω.ισχυει ή λεω μπουρδες?
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
κανετε και διαφορικες εξισωσεις?φανταζομαι με τις δοσολογιες στα φαρμακα θα χρειαζεται μια στοιχειωδη διαφορικη εξισωση να λυσετε.μια χωριζομενων μεταβλητων ξερω γω.ισχυει ή λεω μπουρδες?
Για να διδαχθείς διαφορικές εξισώσεις θα πρέπει πρώτα να έχεις κατανοήσει καλά βασικά ολοκληρώματα και κανόνες παραγώγισης, αλλά ακόμα θα έλεγα και συναρτήσεις παραπάνω της 1 μεταβλητής...εξαρτάται βέβαια μέχρι πού θες να το φτάσεις...πάντως το πρώτο το απαιτεί σίγουρα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
Για να διδαχθείς διαφορικές εξισώσεις θα πρέπει πρώτα να έχεις κατανοήσει καλά βασικά ολοκληρώματα και κανόνες παραγώγισης, αλλά ακόμα θα έλεγα και συναρτήσεις παραπάνω της 1 μεταβλητής...εξαρτάται βέβαια μέχρι πού θες να το φτάσεις...πάντως το πρώτο το απαιτεί σίγουρα
συναρτησεις παραπανω της 1 μεταβλητης σε διαφορικες εξισωσεις κλασσικες δε θες ποσο μαλλον σε επιπεδο φαρμακευτικης.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 962 μηνύματα.
Λοιπον η πατατα μου ηταν σε ενα α θεμα. Μετα σε β θεμα ενω το ειχα σωστο το αλλαξα τελευταια στιγμη αρα εχασα 2/100. Μετα το γ ηταν ευκολο οπως και το δ μεχρι το δ3 i το δ3ii ηταν λιγο περιεργο ευχομαι να δωσουν κατι για τις αντιδρασεις. Ενα 17 το ευχομαι
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
κανετε και διαφορικες εξισωσεις?φανταζομαι με τις δοσολογιες στα φαρμακα θα χρειαζεται μια στοιχειωδη διαφορικη εξισωση να λυσετε.μια χωριζομενων μεταβλητων ξερω γω.ισχυει ή λεω μπουρδες?
Όλα τα κάναμε άσε .... Προς το παρών οι διαφορικές πέρα από το μάθημα της φυσικοχημείας δεν μου ξαναχρησιμεψαν. Αυτό που χρειάζεται είναι τα ολοκληρώματα γιατί δίνουν τα εμβαδά σε κάτι καμπύλες συγκέντρωσης φαρμάκου συναρτήσει του χρόνου. Ή σε κάτι καμπυες ολικής αθροιστικης απέκκρισης του φαρμάκου από τα ούρα μπλα μπλα ...
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
εδώ όσοι ακολουθούν γ λυκείου κατεύθυνση υγείας δεν βλέπουν καθόλου παραγώγους και ολοκληρώματα..το διανοείστε;;
Ανάλογα με την σχολή που ακολουθεί ο κάθε υποψήφιος του 3ου πεδίου θα τα δουν μπροστά τους (φαρμακευτική, χημικό, γεωπονικό). Ιατρικές και βιολογικά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά σίγουρα έχουν στατιστική.
ΥΓ. Λίγο off-topic αυτή η συζήτηση.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
Ανάλογα με την σχολή που ακολουθεί ο κάθε υποψήφιος του 3ου πεδίου θα τα δουν μπροστά τους (φαρμακευτική, χημικό, γεωπονικό). Ιατρικές και βιολογικά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά σίγουρα έχουν στατιστική.
βασικά δεν είναι κάπως κουφό να διδαχθείς ολοκληρώματα-παραγώγους σαν μέρος μαθήματος στατιστικής; Εννοώ δε θα έπρεπε να διδάσκονται ανεξάρτητα σα ξεχωριστό μάθημα πχ μαθηματική ανάλυση;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
Όλα τα κάναμε άσε .... Προς το παρών οι διαφορικές πέρα από το μάθημα της φυσικοχημείας δεν μου ξαναχρησιμεψαν. Αυτό που χρειάζεται είναι τα ολοκληρώματα γιατί δίνουν τα εμβαδά σε κάτι καμπύλες συγκέντρωσης φαρμάκου συναρτήσει του χρόνου. Ή σε κάτι καμπυες ολικής αθροιστικης απέκκρισης του φαρμάκου από τα ούρα μπλα μπλα ...
ποσο γαματα πραγματα κανετε ρε!!!σκεψου αυτα με καμπυλες κτλπ τα κανουνε και στην ιατρικη στη φαρμακολογια με βιοδιαθεσιμοτητα κτλπ.Εκει ομως αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι εννοιες οπως ολοκληρωματα!!
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
Πρέπει να έχουν πολύ παπαγαλία οι ιατρικές σχολές... :laugh: :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε ξέρω σε τι βαθμό απαιτούν και κριτική σκέψη, πλην της απομνημόνευσης
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
βασικά δεν είναι κάπως κουφό να διδαχθείς ολοκληρώματα-παραγώγους σαν μέρος μαθήματος στατιστικής; Εννοώ δε θα έπρεπε να διδάσκονται ανεξάρτητα σα ξεχωριστό μάθημα πχ μαθηματική ανάλυση;
στην ιατρικη υπαρχει στο πρωτο εξαμηνο ενα μαθηματακι σαν στατιστικη.δεν υπαρχει ουτε σαν λεξη παραγωγος ή ολοκληρωματα.απλα μαθαινεις κατι στοιχειωδη περιγραφικα μετρα και σου κανουνε και καποια test οπως t-test,χ^2 test για να βλεπουν ξερω γω αν το καπνισμα με το φυλο εχουν εξαρτηση κτλπ.εχει την πλακα του και αυτο αλλα μαθηματικα οπως το εννοεις εσυ δυστυχως δεν ειναι.Υπαρχει και ενα μαθημα επιδημιολογια που μαθαινεις ξερω γω τι ειναι επιπτωση,επιπολασμος,ευαισθησια,ειδικοτητα αλλα και αυτο μαθηματικα οπως το εννοεις δεν ειναι.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έλα μην στεναχωριεσαι!! Μπορεί και άλλοι που πανηγυρίζουν να μην τα έχουν πάει τόσο καλά ή εν τέλει εσύ μπορεί να τα πήγες πολύ καλά έκθεση, βιολογία ή στην επόμενη φυσική 😉 Να είσαι ακμαία στο τελευταίο μάθημα και να σκέφτεσαι ότι έδωσες τον καλύτερο σου εαυτό!!
Μακάρι όντως να με σώσουν τα υπόλοιπα 😞 ευχαριστώ πολύ
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
στην ιατρικη υπαρχει στο πρωτο εξαμηνο ενα μαθηματακι σαν στατιστικη.δεν υπαρχει ουτε σαν λεξη παραγωγος ή ολοκληρωματα.απλα μαθαινεις κατι στοιχειωδη περιγραφικα μετρα και σου κανουνε και καποια test οπως t-test,χ^2 test για να βλεπουν ξερω γω αν το καπνισμα με το φυλο εχουν εξαρτηση κτλπ.εχει την πλακα του και αυτο αλλα μαθηματικα οπως το εννοεις εσυ δυστυχως δεν ειναι.Υπαρχει και ενα μαθημα επιδημιολογια που μαθαινεις ξερω γω τι ειναι επιπτωση,επιπολασμος,ευαισθησια,ειδικοτητα αλλα και αυτο μαθηματικα οπως το εννοεις δεν ειναι.
είναι περισσότερο θεωρητικές προσεγγίσεις δηλαδή κάποιων μαθηματικών εννοιών, προσαρμοσμένες στο αντικείμενο..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
είναι περισσότερο θεωρητικές προσεγγίσεις δηλαδή κάποιων μαθηματικών εννοιών, προσαρμοσμένες στο αντικείμενο..
καπως ετσι.απλα μην το συνεχιζουμε γτ το ξεφτιλησαμε τελειως και ειμαστε παντελως εκτος θεματος.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
H04_XHMEIA_NEO_OP_HM_2022.pdf (minedu.gov.gr)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα σημερινά θέματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά βλέπω έπαιξαν αρκετά με οργανική
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
Δε διάβασα τι έχετε γράψει οι αποπάνω για να μην επηρεαστώ (κλασσικά :P). Τα έγραψα όλα απλά δεν τσίμπησα και τις πέντε μονάδες του β ερωτήματος του Δ3, αλλά ένα 19,... το έχω (νταξει θα μπορούσα και καλύτερα :redface:).

Υ. Γ Δεν είναι ότι ήταν δύσκολο το Δ3 απλά με αιφνιδίασε.
επιτελους δεν γκρινιαζεις!!!επιτελους!!!αντε να πας καλα και φυσικη να μπεις εκει που θες γτ στο τελος θα κλαιμε μαζι με σενα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
επιτελους δεν γκρινιαζεις!!!
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Σήμερα το πρωί 5.00-6.30 έριξα το κλάμα της ζωής μου, γιατί θυμήθηκα ΑΛΛΗ μία πατάτα που έκανα στη βιολογία :popcorn:
επιτελους!!!αντε να πας καλα και φυσικη να μπεις εκει που θες γτ στο τελος θα κλαιμε μαζι με σενα.
Μακάρι :morning1:
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά αυτό το δ3ii δεν το ευρισκα με την καμία έχω γράψει όλα τα υπόλοιπα ελπίζω σωστά ε το λιγότερο ένα 17 πιστεύω έχω γράψει αλλά εκείνη η βλακεία τι ήταν δεν το είχα ξαναδεί ποτέ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτό το δ3ii δεν το ευρισκα με την καμία έχω γράψει όλα τα υπόλοιπα ελπίζω σωστά ε το λιγότερο ένα 17 πιστεύω έχω γράψει αλλά εκείνη η βλακεία τι ήταν δεν το είχα ξαναδεί ποτέ.
Δε θεωρώ ότι ήταν δύσκολο (αν και δεν το έλυσα όπως είπα), απλά ήθελε κάποια άλφα σκέψη. Προσωπικά έβγαλα μία σχέση με δύο αγνώστους (το ν και το μ) και μου έλειπε η δεύτερη.

Υ.Γ Α και φυσικά έγραψα τις αντιδράσεις, γιατί είναι μοριάκια.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νταξ το προσπάθησα και έχω βρει για μ=20 αλλά στο ν κάποιο λάθος έκανα μάλλον γτ δεν βγήκε καλό το νούμερο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top