[08/06/2022] Χημεία

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Συνεχίζουνε λοιπόν οι υποψήφιοι των ΓΕΛ Θετικών Σπουδών & Σπουδών Υγείας με Χημεία! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2022. Για ό,τι αφορά τη Χημεία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα!

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-*
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!

Ανακοινώθηκαν τα θέματα!
Βρείτε τα εδώ:
 

Συνημμένα

  • H04_XHMEIA_NEO_OP_HM_2022.pdf
    274.2 KB · Εμφανίσεις: 109
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το θέμα είναι πλέον ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Επιστροφή στα παλια,καλά,εύκολα θέματα χημείας λοιπόν 😛
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Επιστροφή στα παλια,καλά,εύκολα θέματα χημείας λοιπόν 😛
χωρις να θυμαμαι χημεια μου φανηκε ως δομη στα παλια ευκολα που διναμε και εμεις και εξω απο τα ακραια των τελευταιων ετων.βεβαια και παλι εχουν 1000 ερωτηματα
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Γενικά τα τελευταία χρόνια, τα θέματα της χημείας είναι αχανή και ογκώδη
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
χωρις να θυμαμαι χημεια μου φανηκε ως δομη στα παλια ευκολα που διναμε και εμεις και εξω απο τα ακραια των τελευταιων ετων.βεβαια και παλι εχουν 1000 ερωτηματα
Εγώ δεν είχα δώσει σε αυτά. Ήμουν στο περιβοητο 2019 που τα είχαν αλλάξει για 1η φορά 😭
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τα θέματα της χημείας τα φετινά σε σχέση με το 2019-2020 είναι λες και πρόκειται για άλλο μάθημα.. εμάς ήταν θέματα χημείας 2ου έτους χημικού.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Τα θέματα της χημείας τα φετινά σε σχέση με το 2019-2020 είναι λες και πρόκειται για άλλο μάθημα.. εμάς ήταν θέματα χημείας 2ου έτους χημικού.
τα θέματα 2019-20;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως φέτος από τα λίγα που είδα δεν εστίασαν ιδιαίτερα οξέα-βάσεις και ιοντική ισορροπία
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τόσο δύσκολα, τόσο μαθηματικά, χωρίς λόγο!!!! Να το βράσω το Δ2 και το Δ3!
Στο Δ2 έβαλα σωστά την Kb και την άλλαξα τελευταίο λεπτό, λίγο χαζό, αλλά η αιτολόγηση μου δεν ήταν επαρκής οπότε πάλι δεν θα έπαιρνα πολλές μονάδες.
Στο Δ3 εγώ νόμιζα ήθελε να στρογγυλοποιήσουμε το 53,8 σε 54... Ούτε κατάλαβα από τις λύσεις πως βγάλανε αυτά τα νούμερα.
Ευτυχώς το Δ1 που έδινε 10 μονάδες ήταν εύκολο...
Μακάρι να έχω γράψει 17!!!!
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
τα θέματα 2019-20;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως φέτος από τα λίγα που είδα δεν εστίασαν ιδιαίτερα οξέα-βάσεις και ιοντική ισορροπία
Τα θέματα της τριετίας 2019-2020-2021
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
πάντως πιστεύω πως η ιοντική ισορροπία έπρεπε να καταλαμβάνει μεγαλύτερο μέρος των φετινών θεμάτων..πολύ σημαντικό κεφάλαιο με πληθώρα ασκήσεων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως την υποκατέστησε η επανένταξη της οργανικής στην ύλη μετά από 3 χρόνια
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Νομίζω ότι και η οργανική και η ιοντική ισορροπία είναι εξίσου σημαντικές. Και ίσως το καλύτερο θα ήταν συνδυασμός αυτών των 2.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Τα θέματα της τριετίας 2019-2020-2021
Ήταν θέματα γενικά όντως με αρκετές ασάφειες στη διατύπωση, πολλά χωρίς φυσική σημασία και αντίκρισμα στην πραγματική ζωή, αλλά και με πολλές περιττές πληροφορίες στις εκφωνήσεις και κάποια πράγματα οριακά εκτός ύλης
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Δε διάβασα τι έχετε γράψει οι αποπάνω για να μην επηρεαστώ (κλασσικά :P). Τα έγραψα όλα απλά δεν τσίμπησα και τις πέντε μονάδες του β ερωτήματος του Δ3, αλλά ένα 19,... το έχω (νταξει θα μπορούσα και καλύτερα :redface:).

Υ. Γ Δεν είναι ότι ήταν δύσκολο το Δ3 απλά με αιφνιδίασε.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Νομίζω ότι και η οργανική και η ιοντική ισορροπία είναι εξίσου σημαντικές. Και ίσως το καλύτερο θα ήταν συνδυασμός αυτών των 2.
Η οργανική όντως ήταν μεγάλο πλήγμα, που βγήκε εκτός λόγω Covid τα προηγούμενα 2 χρόνια... σίγουρα, θα εντοπίζονταν πολλά κενά σε τμήματα χημείας/ ιατροφαρμακευτικών σχολών στα πρώτα 2-3 εξάμηνα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως επίσης άλλωστε συνέβη και με εμάς του 2020-21 σε σχολές μηχανικών με ελλείψεις σημαντικές πάνω στον ολοκληρωτικό λογισμό
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Η οργανική όντως ήταν μεγάλο πλήγμα, που βγήκε εκτός λόγω Covid τα προηγούμενα 2 χρόνια... σίγουρα, θα εντοπίζονταν πολλά κενά σε τμήματα χημείας/ ιατροφαρμακευτικών σχολών στα πρώτα 2-3 εξάμηνα
Το να μπεις στο χημικό και ειδικά φαρμακευτική χωρίς οργανικη χημεία, εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ αστείο.. Για την ιατρική το μόνο που χρειάζεσαι είναι να ξέρεις τους ηλεκτρολύτες και οξεοβασικη ισορροπία (τίποτα δλδ)..
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έχασα ένα πολλαπλής, λίγο από κάποιο στο β, το δ2 και το δ3 οπότε δεν περνάω με τίποτα εκεί που θέλω, πλέον δε σώζεται. Μπράβο σε όλους που τα λύσατε πάντως
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Εμείς οι μηχανικοί αντιμετωπίσαμε χοντρό θέμα με τα ολοκληρώματα στα μαθηματικά 1ο και 2ο εξάμηνο... ούτως ή άλλως οι σχολές αυτές τα απαιτούν σφόδρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top