[06/12/2010] Πήγατε στην πορεία;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μετράει ότι πουλάει..;)

+100000000000

είναι γνωστό άλλωστε το τρίπτυχο της δημοσιογραφίας!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεκτό απο την πλευρά μου,αλλά να σεβεσαι την αντιθετη αποψη.

Σέβομαι την ελευθερία σου να την εκφράζεις, όχι την άποψη σου.

Νομιζεις δηλαδη πως εγω θα ήθελα να τρώει η αδαμαντια η η καθε αδαμαντια ξύλο?Αλλα το οτι ετσι δε θα δουν προκοπη ποτέ ισχυει.Αν εσυ πιστευεις πως δεν είναι ετσι,δινε της ελπιδες.Για το οτι δε θα αλλαξει τιποτα δε θα ειμαι εγω υπαιτιος

Εσυ υπονοεις πως καλα γινεται οτι γινεται?Τοτε γιατι ολα ειναι χαλια,και μετα η πλειοψηφια ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΕΙ τους ιδιους?

Δηλαδή το να τρώει ξύλο ένας διαδηλωτής είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων; Όχι.

Εγώ υπονοώ πως καλά κάνει κανείς και βγαίνει να υποστηρίξει την άποψη του στο δρόμο ειρηνικά. Και αν διαφωνείς πως μπορεί να γίνει κάτι έτσι, ένας τύπος που λεγόταν Γκάντι σε έχει βγάλει λάθος εξ αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δυστυχώς διαπιστώνω ότι πολλές φορές δεν καταφέρνω ούτε εγώ να ξεφύγω των κλισέ του πολιτικού λόγου με συνέπεια αυτό να επηρεάσει προς το χειρότερο την πορεία της συζήτησης.Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα points raised,νηφάλια αυτή τη φορά (αν και η ψυχοσωματική μου κατάσταση δεν είναι ό,τι καλύτερο right now):
-Σχετικά με τους μπάτσους:

Στο επιχείρημα ότι "δεν είναι όλοι οι μπάτσοι το ίδιο" και ότι "και οι μπάτσοι face trouble",you fail to see το γεγονός ότι η καριέρα στην police force αποτελεί προϊόν ελεύθερης επιλογής.Δεν αναγκάστηκε κανείς να γίνει αστυνομικός,το επέλεξε.Όταν το επέλεξε,ήταν well aware των κινδύνων της δουλειάς και αν δεν ήταν και νόμιζε ότι θα κάθεται σε μια καφετέρια και θα τρώει ντόνατς,πρόβλημά του,να έψαχνε καλύτερα το ζήτημα.Δουλειά της αστυνομίας είναι να αντιμετωπίζει τέτοιους κινδύνους,protect & serve που λένε.Διαφέρει το "εγκληματίας σκοτώνει αστυνομικό" απ'το "αστυνομικός σκοτώνει πολίτη".Ο εγκληματίας,εξ'ορισμού προβαίνει σε τέτοιες πράξεις.Ο αστυνομικός απ'την άλλη,εξ'ορισμού αποτρέπει τέτοιες πράξεις και όταν τις κάνει,τότε ναι,είναι σκάνδαλο.Αυτά όσον αφορά το face trouble.Σχετικά με τον "καλό μπάτσο",ναι,σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που έχουν καλές προθέσεις και θέλουν να υπηρετήσουν το κοινωνικό σύνολο.Και πάλι όμως,μπαίνει το ζήτημα της επιλογής.Όλοι γνωρίζουν την κατάσταση της ελληνικής αστυνομίας,οπότε στις περισσότερες των περιπτώσεων για να πάει κανείς να γίνει αστυνομικός,δεν είναι επειδή έχει pure intentions,αλλά μάλλον επειδή είναι λιγάκι πειραγμένος.Αν η αστυνομία δούλευε properly,δε θα το έλεγα αυτό.Αλλά απ'τη στιγμή που ζούμε σε μια κοινωνία με μια αστυνομία προβληματική,με χουντικές νοοτροπίες και διαθέσεις,ε,οι πιο πολλοί που επιλέγουν τη δουλειά του αστυνόμου μια τέτοια κα*λα την έχουν.
Και κάτι άλλο:
Το κράτος μας έχει αστική δημοκρατία.
Καθήκον της αστυνομίας είναι να προστατεύει το κράτος.
Απ'τη συνεπαγωγή,η αστυνομία,όσο καλοί και αν είναι οι μπάτσοι που την απαρτίζουν,προστατεύει τους αστούς.

-Σχετικά με τη μη κινητοποίηση των οργανώσεων σε περιπτώσεις όπως οι θάνατοι στη Marfin,ή η δολοφονία της ειδικού φρουρού κλπ.Οι διαδηλώσεις που οργανώνονται απ'τις οργανώσεις,είναι διαμαρτυρίες ενάντια στο κράτος,όχι γενικά κι αόριστα διαμαρτυρίες.Διαδήλωση γίνεται για κάτι για το οποίο το κράτος έχει direct responsability.Όταν ένα όργανο του κράτους στρέφεται κατά της κοινωνίας,τότε ναι,το κράτος ευθύνεται άμεσα.Ποια όμως είναι η άμεση ευθύνη του κράτους στις πράξεις ενός εγκληματία?Είναι μήπως εκπρόσωπος του κράτους ο εγκληματίας?

-Σχετικά με τον χαρακτήρα της πορείας.

Να το θέσω κυνικά,τον Αλέξη δεν τον ήξερα,δε με νοιάζει ο Αλέξης.Με νοιάζει όμως η κρατική αυθαιρεσία,με νοιάζει η πιθανότητα αύριο να βρεθώ εγώ στη θέση του,με νοιάζει η βάρβαρη επίθεση του κράτους ενάντια στον λαό και στα δικαιώματά μας.

-Σχετικά με τους συμμετέχοντες σε μία πορεία.

Σίγουρα,σε μία πορεία υπάρχουν χουλιγκάνοι,αδιάφορα κα*λωμένα παιδάκια,ασφαλίτες,πλιατσικολόγοι,κάθε καρυδιάς καρύδι.Εσείς οι ίδιοι όμως λέτε,να μη γενικεύουμε λέγοντας πως όλοι οι αστυνομικοί είναι δολοφόνοι.Και δίκιο έχετε,σας λέω.Γιατί όμως εδώ γενικεύετε και λέτε ότι όλοι όσοι συμμετέχουν είναι κάφροι και "ψευτοεπαναστάτες"?Dias,Chemwizard,και λοιποί,δε θεωρώ τον εαυτό μου τον επόμενο Durruti,ούτε καν με θεωρώ revolutionary,αλλά αν εκδίδεται πιστοποιητικά "αυθεντικότητας επαναστάτη",αν θέλετε πείτε μου να βγάλω φωτογραφία τη βιβλιοθήκη μου για να εξετάσετε τη θεωρητική μου κατάρτιση,ώστε να μου αποφανθείτε αν είμαι ψεύτικος ή όχι.Έχω περάσει βράδια στη ΓΑΔΑ και έχω λιποθυμήσει στη μέση του δρόμου απ'τα χημικά,με συνέπεια να με κουβαλάνε οι υπόλοιποι για να μην πέσω στα χέρια της αστυνομίας.Δε νομίζω λοιπόν ότι εγώ,όπως και πολύ άλλοι δίπλα σ'εμένα,το βλέπουμε αυτό σαν ένα πανηγύρι,σαν ένα αστείο.Οι ιδεολογικοί προβληματισμοί και οι αγώνες είναι μέρος της προσωπικότητάς μας,δεν είναι κάτι που το παίρνουμε για πλάκα.Στις συνελεύσεις μας έχετε έρθει ποτέ?Με πολιτικοποιημένους-όχι φερέφωνα της ΚΝΕ και των λοιπών-νέους,έχετε μιλήσει ποτέ?

-Σχετικά με τη μη συμμετοχή στην πορεία.

Σε μια πορεία,συμμετέχεις για 'σένα,όχι για τους άλλους.Θα αφήσουμε τους χουλιγκάνους και τους ασφαλίτες ν'αμαυρώσουν τις διαμαρτυρίες και την διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι τι λες λοιπόν έτσι; Ότι αυτός που έχει δει το συνάδελφό του να ψυχομαχεί, είναι απόλυτα λογικό να βρίζει τα παιδιά απέναντί του που ούτε καν τον έβρισαν και να κοροϊδεύει τη μνήμη ενός νεκρού παιδιού.
Και στην τελική, ακόμη και αυτή η αρρωστημένη "λογική" να έστεκε, είσαι όργανο της τάξης. Έχεις εντολές να αποτρέψεις οποιαδήποτε έκτροπα συμβούν. Και ενώ όλα κυλούν ομαλά και ο κόσμος διαλύεται, τι κάνεις; Προκαλείς;


εγω παντως συμφωνω με αυτο..για να ειμαι ειλικρινης διαφωνω με τον τροπο που στο εθεσε(με το επιθετικο του υφος) αλλα ιδεολογικα πιστευουμε πανω κατω τα ιδια ....βασικα chemwizard εξηγησε μας εσυ διαφωνεις με το να κατεβαινουμε στις πορειες γιατι εχω μπερδευτει λιγουλακι..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν είδα κάποια ουσιαστική πρόταση 4 σελίδες τώρα. Αν θες υπόδειξέ τη μου.





Είσαι όργανο επιβολής τάξης και δεν το έχω καταλάβει;
Είναι υποθετική περιγραφή σε 2ο πρόσωπο.

Μάλλον άλλος δε διαβάζει...:whistle:
Λολ,τα διαβασα,απλά στον τρόπο ανάγνωσης ξεχώρισα το "βούλωσε το" από τα υπόλοιπα.Λάθος κατανόησης,I apologize για την πατάτα.



Δεν είπε κανείς ότι την προσέβαλες.
Επίσης αν η συζήτησή σας θεωρείς ότι αφορά μόνο εσάς τους δύο να βγείτε για καφέ να τα πείτε. Φόρουμ σημαίνει χώρος δημόσιας συζήτησης και παρεμβάσεων.
Oσο για τον τομέα προτάσεις:Είπα στην Αδαμαντία,ως νέοι άνθρωποι,συνεννοηθήκατε ποτέ σε πανελλαδική εμβέλεια,ώστε να απαιτήσετε από τους καθηγητές σας (οι οποίοι είναι μεγαλύτεροι και θα μπορούσαν να βοηθήσουν) να συντάξετε μια επιστολή,η οποία θα πάει στους 300 εκλεγμένους,και θα αναφέρει τι δυσάρεστει το νέο σήμερα?Επιστολή ανοιχτή,να υπάρχει και στα ΜΜΕ.Και μου είπε όχι,γιατι δε θα μας έπαιρναν στα σοβαρά.

Και της είπα πως δεν μπορείς να αρχίσεις να διαμαρτύρεσαι για κάτι,αν πρώτα δεν το έχεις απαιτήσει με σωστό τρόπο,πόσο μάλλον αν δεν το εχεις απαιτήσει καν.

Κάνοντας βηματα μπροστα και πετώντας το μπαλακι στην αλλη πλευρά.Οχι κλωτσωντας το και απαιτώντας να τρέξει να το πιάσει ο άλλος΄.


εγω παντως συμφωνω με αυτο..για να ειμαι ειλικρινης διαφωνω με τον τροπο που στο εθεσε(με το επιθετικο του υφος) αλλα ιδεολογικα πιστευουμε πανω κατω τα ιδια ....βασικα chemwizard εξηγησε μας εσυ διαφωνεις με το να κατεβαινουμε στις πορειες γιατι εχω μπερδευτει λιγουλακι..:worry:

Κατέβα στην πορεία,όταν έχεις κάνει πανελλαδικά όλα τα προαπαιτούμενα βήματα με κάθε επισημότητα και σε γράψουν.Και πάλι,αν όσοι κατεβούν είναι οκ,μια δυο φορές,δε θα υπάρξει ξύλο από τα ματ οσο θα κατεβαίνουν ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Συγνωμη αλλα αν δεν φοραγε ο καθενας μια ξεχωριστη στολη που να δηλωνει την "ταυτοτητα" του τοτε πως θα γινοταν αντιληπτο οτι ειναι π.χ. αστυνομικος,γιατρος κλπ???
Αν ο τροχονομος δεν φοραγε συγκεκριμενη στολη,
πως εσυ θα αντιλαμβανοσουν οτι ειναι οντως τροχονομος και οχι καποιος τρελος που του ηρθε να το παιξει τροχονομος??:/:

Η στολη σε ορισμενα επαγγελματα (γιατρος,αστυνομικος,πυροσβεστης κλπ) ειναι ακρως απαραιτητη, οπως ακρως απαραιτητη ειναι και η παρουσια των παραπανω επαγγελματων.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Οσον αφορα το θεμα με τον 16χρονο Αλεξη θα συμφωνησω με τους περισσοτερους προλαλησαντες και θα αναφερθω σε ενα πολυ προσφατο γεγονος που επαιξε αρκετα στις ειδησεις.
Κατα τη διαρκεια συμπλοκων με ληστες, ενας αστυνομικος περασε για ληστη εναν 23χρονο που περναγε τυχαια απο το σημειο. Το αποτελεσμα ηταν να τον σκοτωσει με αυτοματο οπλο.
Διαμαρτυρηθηκε κανεις για τον αδικο θανατο του 23χρονου απο σφαιρες της αστυνομιας??
Εχει μεγαλυτερη αξια η ζωη καποιου που ειναι 16 χρονων απο καποιου που ειναι 23?


Επισης πριν λιγο καιρο εξεπνευσε ενας νεος αστυνομικος που βρισκοταν στο νοσοκομειο σε κωμα μετα απο επιθεση που δεχτηκε το 2007 απο ομαδα αναρχικων.

Ακουσατε τιποτα στις ειδησεις? Ειδατε καμια συμπαρασταση απο μεγαλοδημοσιογραφους? Συμπαρασταθηκε κανεις στους γονεις του??
Σε τελικη αναλυση η ζωη του αστυνομικου μετραει λιγοτερο απ τη ζωη ενος διαδηλωτη?

Δεν φταιει η αστυνομια για την καταντια αυτης της χωρας.
Το θεμα ειναι οτι σε μια περιοδο που ολοι οι θεσμοι νοσουν (εκπαιδευση,υγεια,πολιτικη,δικαιοσυνη...) θα ηταν εξωπραγματικο να περιμεναμε να μην νοσει και ο θεσμος της αστυνομιας.


μωρε ποιος νοιαζεται για τον 23χρονο???
Τον Αλεξη θα χρησιμοποιησουμε για να χασουμε μαθημα και να κανουμε σαματα.Ο 23χρονος δεν ηταν μαθητης αρα τι μας νοιαζει εμας???
(ειρωνικα τα λεω ολα αυτα):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουν την κατάσταση της ελληνικής αστυνομίας,οπότε στις περισσότερες των περιπτώσεων για να πάει κανείς να γίνει αστυνομικός,δεν είναι επειδή έχει pure intentions,αλλά μάλλον επειδή είναι λιγάκι πειραγμένος.Αν η αστυνομία δούλευε properly,δε θα το έλεγα αυτό.

Excuse me ρε φίλε αλλά γιατί πρέπει να είναι λιγάκι πειραγμένος?
Απλά μια επεξήγηση.

Κατά τα άλλα είσαι ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οσον αφορα το θεμα με τον 16χρονο Αλεξη θα συμφωνησω με τους περισσοτερους προλαλησαντες και θα αναφερθω σε ενα πολυ προσφατο γεγονος που επαιξε αρκετα στις ειδησεις.
Κατα τη διαρκεια συμπλοκων με ληστες, ενας αστυνομικος περασε για ληστη εναν 23χρονο που περναγε τυχαια απο το σημειο. Το αποτελεσμα ηταν να τον σκοτωσει με αυτοματο οπλο. Διαμαρτυρηθηκε κανεις για τον αδικο θανατο του 23χρονου απο σφαιρες της αστυνομιας??
Εχει μεγαλυτερη αξια η ζωη καποιου που ειναι 16 χρονων απο καποιου που ειναι 23?

Επισης πριν λιγο καιρο εξεπνευσε ενας νεος αστυνομικος που βρισκοταν στο νοσοκομειο σε κωμα μετα απο επιθεση που δεχτηκε το 2007 απο ομαδα αναρχικων.

Ακουσατε τιποτα στις ειδησεις? Ειδατε καμια συμπαρασταση απο μεγαλοδημοσιογραφους? Συμπαρασταθηκε κανεις στους γονεις του??
Σε τελικη αναλυση η ζωη του αστυνομικου μετραει λιγοτερο απ τη ζωη ενος διαδηλωτη?

Πολύ κακώς δεν αναφέρθηκε το γεγονός. Δε νομίζω να γινόταν διαδήλωση για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, αλλά σίγουρα δεν έπρεπε να μείνει έτσι.

Δεν φταιει η αστυνομια για την καταντια αυτης της χωρας.
Το θεμα ειναι οτι σε μια περιοδο που ολοι οι θεσμοι νοσουν (εκπαιδευση,υγεια,δικαιοσυνη...) θα ηταν εξωπραγματικο να περιμεναμε να μην νοσει και ο θεσμος της αστυνομιας

Όχι δε φταίει, αλλά καλώς ή κακώς είναι η πρώτη "γραμμή άμυνας" του κράτους, και είναι αυτή που εισπράττει πρώτη τη δυσαρέσκεια.
Η εκπαίδευση, η υγεία, η δικαιοσύνη νοσούν από την αρχή του ελληνικού κράτους. Δεν υπάρχει λόγος όμως να λέμε ότι αφού κάποιος θεσμός δεν πάει καλά, δεν πειράζει να μην πηγαίνει και κανένας άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Excuse me ρε φίλε αλλά γιατί πρέπει να είναι λιγάκι πειραγμένος?
Απλά μια επεξήγηση.

Γιατί στα μάτια του λαού, οι αστυνομικοί είναι πάντα εχθροί.

(δεν το συμμερίζομαι, το επεξηγώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δυστυχώς διαπιστώνω ότι πολλές φορές δεν καταφέρνω ούτε εγώ να ξεφύγω των κλισέ του πολιτικού λόγου με συνέπεια αυτό να επηρεάσει προς το χειρότερο την πορεία της συζήτησης.Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα points raised,νηφάλια αυτή τη φορά (αν και η ψυχοσωματική μου κατάσταση δεν είναι ό,τι καλύτερο right now):
-Σχετικά με τους μπάτσους:

Στο επιχείρημα ότι "δεν είναι όλοι οι μπάτσοι το ίδιο" και ότι "και οι μπάτσοι face trouble",you fail to see το γεγονός ότι η καριέρα στην police force αποτελεί προϊόν ελεύθερης επιλογής.Δεν αναγκάστηκε κανείς να γίνει αστυνομικός,το επέλεξε.Όταν το επέλεξε,ήταν well aware των κινδύνων της δουλειάς και αν δεν ήταν και νόμιζε ότι θα κάθεται σε μια καφετέρια και θα τρώει ντόνατς,πρόβλημά του,να έψαχνε καλύτερα το ζήτημα.Δουλειά της αστυνομίας είναι να αντιμετωπίζει τέτοιους κινδύνους,protect & serve που λένε.Διαφέρει το "εγκληματίας σκοτώνει αστυνομικό" απ'το "αστυνομικός σκοτώνει πολίτη".Ο εγκληματίας,εξ'ορισμού προβαίνει σε τέτοιες πράξεις.Ο αστυνομικός απ'την άλλη,εξ'ορισμού αποτρέπει τέτοιες πράξεις και όταν τις κάνει,τότε ναι,είναι σκάνδαλο.Αυτά όσον αφορά το face trouble.Σχετικά με τον "καλό μπάτσο",ναι,σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που έχουν καλές προθέσεις και θέλουν να υπηρετήσουν το κοινωνικό σύνολο.Και πάλι όμως,μπαίνει το ζήτημα της επιλογής.Όλοι γνωρίζουν την κατάσταση της ελληνικής αστυνομίας,οπότε στις περισσότερες των περιπτώσεων για να πάει κανείς να γίνει αστυνομικός,δεν είναι επειδή έχει pure intentions,αλλά μάλλον επειδή είναι λιγάκι πειραγμένος.Αν η αστυνομία δούλευε properly,δε θα το έλεγα αυτό.Αλλά απ'τη στιγμή που ζούμε σε μια κοινωνία με μια αστυνομία προβληματική,με χουντικές νοοτροπίες και διαθέσεις,ε,οι πιο πολλοί που επιλέγουν τη δουλειά του αστυνόμου μια τέτοια κα*λα την έχουν.
Και κάτι άλλο:
Το κράτος μας έχει αστική δημοκρατία.
Καθήκον της αστυνομίας είναι να προστατεύει το κράτος.
Απ'τη συνεπαγωγή,η αστυνομία,όσο καλοί και αν είναι οι μπάτσοι που την απαρτίζουν,προστατεύει τους αστούς.

-Σχετικά με τη μη κινητοποίηση των οργανώσεων σε περιπτώσεις όπως οι θάνατοι στη Marfin,ή η δολοφονία της ειδικού φρουρού κλπ.Οι διαδηλώσεις που οργανώνονται απ'τις οργανώσεις,είναι διαμαρτυρίες ενάντια στο κράτος,όχι γενικά κι αόριστα διαμαρτυρίες.Διαδήλωση γίνεται για κάτι για το οποίο το κράτος έχει direct responsability.Όταν ένα όργανο του κράτους στρέφεται κατά της κοινωνίας,τότε ναι,το κράτος ευθύνεται άμεσα.Ποια όμως είναι η άμεση ευθύνη του κράτους στις πράξεις ενός εγκληματία?Είναι μήπως εκπρόσωπος του κράτους ο εγκληματίας?

-Σχετικά με τον χαρακτήρα της πορείας.

Να το θέσω κυνικά,τον Αλέξη δεν τον ήξερα,δε με νοιάζει ο Αλέξης.Με νοιάζει όμως η κρατική αυθαιρεσία,με νοιάζει η πιθανότητα αύριο να βρεθώ εγώ στη θέση του,με νοιάζει η βάρβαρη επίθεση του κράτους ενάντια στον λαό και στα δικαιώματά μας.

-Σχετικά με τους συμμετέχοντες σε μία πορεία.

Σίγουρα,σε μία πορεία υπάρχουν χουλιγκάνοι,αδιάφορα κα*λωμένα παιδάκια,ασφαλίτες,πλιατσικολόγοι,κάθε καρυδιάς καρύδι.Εσείς οι ίδιοι όμως λέτε,να μη γενικεύουμε λέγοντας πως όλοι οι αστυνομικοί είναι δολοφόνοι.Και δίκιο έχετε,σας λέω.Γιατί όμως εδώ γενικεύετε και λέτε ότι όλοι όσοι συμμετέχουν είναι κάφροι και "ψευτοεπαναστάτες"?Dias,Chemwizard,και λοιποί,δε θεωρώ τον εαυτό μου τον επόμενο Durruti,ούτε καν με θεωρώ revolutionary,αλλά αν εκδίδεται πιστοποιητικά "αυθεντικότητας επαναστάτη",αν θέλετε πείτε μου να βγάλω φωτογραφία τη βιβλιοθήκη μου για να εξετάσετε τη θεωρητική μου κατάρτιση,ώστε να μου αποφανθείτε αν είμαι ψεύτικος ή όχι.Έχω περάσει βράδια στη ΓΑΔΑ και έχω λιποθυμήσει στη μέση του δρόμου απ'τα χημικά,με συνέπεια να με κουβαλάνε οι υπόλοιποι για να μην πέσω στα χέρια της αστυνομίας.Δε νομίζω λοιπόν ότι εγώ,όπως και πολύ άλλοι δίπλα σ'εμένα,το βλέπουμε αυτό σαν ένα πανηγύρι,σαν ένα αστείο.Οι ιδεολογικοί προβληματισμοί και οι αγώνες είναι μέρος της προσωπικότητάς μας,δεν είναι κάτι που το παίρνουμε για πλάκα.Στις συνελεύσεις μας έχετε έρθει ποτέ?Με πολιτικοποιημένους-όχι φερέφωνα της ΚΝΕ και των λοιπών-νέους,έχετε μιλήσει ποτέ?

-Σχετικά με τη μη συμμετοχή στην πορεία.

Σε μια πορεία,συμμετέχεις για 'σένα,όχι για τους άλλους.Θα αφήσουμε τους χουλιγκάνους και τους ασφαλίτες ν'αμαυρώσουν τις διαμαρτυρίες και την διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας?
Crowley δε διαφωνώ γενικά,απλά εγκληματίας είναι όποιος κάνει κακό,είτε ως επαναστάτης,είτε ως μπάτσος.Τους χούλιγκανς όμως,δικο σου καθηκον είναι να τους αναγνωρίσεις και να τους πετάξεις εξω απο την πορεια.(Η οποια φυσικα θα επεται ως τελευταια λυση μετα απο αυτα που είπα)

Εδώ να τονίσω πως
α)πιωμένος έχεις πιο πολλή φάση.
β)ψυχοσωμάτικα φρόντιζε να είσαι οκ,γιατι ένας ψηλός υπεργαμάτος με μοϊκάνα πάντα χρειάζεται σε μια παρέα.
Όχι δε φταίει, αλλά καλώς ή κακώς είναι η πρώτη "γραμμή άμυνας" του κράτους, και είναι αυτή που εισπράττει πρώτη τη δυσαρέσκεια.
Η εκπαίδευση, η υγεία, η δικαιοσύνη νοσούν από την αρχή του ελληνικού κράτους. Δεν υπάρχει λόγος όμως να λέμε ότι αφού κάποιος θεσμός δεν πάει καλά, δεν πειράζει να μην πηγαίνει και κανένας άλλος...
Ναι αλλά πρώτα από όλα το μαθητή τον θίγει η παιδεία,και οι πρώτοι που αντιμετωπίζει είναι οι καθηγητές.Από τους οποίους πολλοί δε θα επρεπε να είναι.Πως θα εκδηλώσει τη δυσαρέσκεια του εκεί?Και γιατί στα ΜΑΤ να την εκδηλώσει κανείς αλλιώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Oσο για τον τομέα προτάσεις:Είπα στην Αδαμαντία,ως νέοι άνθρωποι,συνεννοηθήκατε ποτέ σε πανελλαδική εμβέλεια,ώστε να απαιτήσετε από τους καθηγητές σας (οι οποίοι είναι μεγαλύτεροι και θα μπορούσαν να βοηθήσουν) να συντάξετε μια επιστολή,η οποία θα πάει στους 300 εκλεγμένους,και θα αναφέρει τι δυσάρεστει το νέο σήμερα?Επιστολή ανοιχτή,να υπάρχει και στα ΜΜΕ.Και μου είπε όχι,γιατι δε θα μας έπαιρναν στα σοβαρά.

Και της είπα πως δεν μπορείς να αρχίσεις να διαμαρτύρεσαι για κάτι,αν πρώτα δεν το έχεις απαιτήσει με σωστό τρόπο,πόσο μάλλον αν δεν το εχεις απαιτήσει καν.

Κάνοντας βηματα μπροστα και πετώντας το μπαλακι στην αλλη πλευρά.Οχι κλωτσωντας το και απαιτώντας να τρέξει να το πιάσει ο άλλος΄.

Αυτό που λες είναι απίστευτα δύσκολο. Στα πανεπιστήμια αυτή τη στιγμή ισχύει το σύστημα των Συλλόγων Φοιτητών και των Ενιαίων Συλλόγων (την ΕΦΕΕ την έχουν όλη γραμμένη:P). Ακόμη και μ' αυτή την οργάνωση που υπάρχει είναι ακόμη δύσκολο να οργανωθούν όλοι οι φοιτητές στην Ελλάδα για να κάνουν κάτι. Πιο συνηθισμένο είναι για τους ίδιους λόγους να κινητοποιηθούν ξεχωριστά οι σύλλογοι και να αποκτήσουν κοινή πορεία στη συνέχεια. Έτσι λοιπόν, αν οι ενήλικοι φοιτητές με την οργάνωση δεν μπορούν να συνεννοηθούν είναι εντελώς εξωπραγματικό να περιμένεις από ανήλικους μαθητές χωρίς οργάνωση και που συνήθως δεν υποστηρίζονται από τους καθηγητές τους να κάνουν κάτι τέτοιο...
Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ πιο απλό κάθε σχολείο να κατεβαίνει σε μια διαδήλωση (εντάξει, 10% του σχολείου, έχουν να πάνε και για καφέ) παρά να οργανωθούν πανελλαδικά.

Κατέβα στην πορεία,όταν έχεις κάνει πανελλαδικά όλα τα προαπαιτούμενα βήματα με κάθε επισημότητα και σε γράψουν.Και πάλι,αν όσοι κατεβούν είναι οκ,μια δυο φορές,δε θα υπάρξει ξύλο από τα ματ οσο θα κατεβαίνουν ετσι.

Σου έδωσα παράδειγμα παραπάνω που το ακύρωσε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όχι Ρεβέκκα,δεν είναι αυτό.

Αλχημιστή,το ζήτημα είναι απλό.Το επάγγελμα του αστυνομικού,είναι κάτι το οποίο στα μάτια των περισσότερων Ελλήνων είναι συνυφασμένο με την αυθαιρεσία και την κατάχρηση εξουσίας.Συνεπώς,όταν τριγύρω σου έχεις τέτοια ερείσματα,είναι πιο πιθανό να ακολουθήσεις έναν τέτοιο κλάδο επειδή και εσύ γουστάρεις να τραμπουκίζεις,παρά επειδή θες μ'αυτόν τον τρόπο να προάγεις το greater good.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και αστυνομικοί που είναι καλά παιδιά.Λέω ότι συνήθως αυτοί που είναι καλά παιδιά δεν γίνονται αστυνομικοί,οπότε το ποσοστό των καλών στην αστυνομία είναι μικρό.Μικρό,όχι ανύπαρκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί στα μάτια του λαού, οι αστυνομικοί είναι πάντα εχθροί.
Όμως αν μας διαρρήξουν το σπίτι ή μας κλέψουν το αυτοκίνητο την αστυνομία φωνάζουμε και έχουμε απαίτηση να μας βρει τα χαμένα. Δεν καλούμε τους γιατρούς χωρίς σύνορα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι Ρεβέκκα,δεν είναι αυτό.

Αλχημιστή,το ζήτημα είναι απλό.Το επάγγελμα του αστυνομικού,είναι κάτι το οποίο στα μάτια των περισσότερων Ελλήνων είναι συνυφασμένο με την αυθαιρεσία και την κατάχρηση εξουσίας.Συνεπώς,όταν τριγύρω σου έχεις τέτοια ερείσματα,είναι πιο πιθανό να ακολουθήσεις έναν τέτοιο κλάδο επειδή και εσύ γουστάρεις να τραμπουκίζεις,παρά επειδή θες μ'αυτόν τον τρόπο να προάγεις το greater good.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και αστυνομικοί που είναι καλά παιδιά.Λέω ότι συνήθως αυτοί που είναι καλά παιδιά δεν γίνονται αστυνομικοί,οπότε το ποσοστό των καλών στην αστυνομία είναι μικρό.Μικρό,όχι ανύπαρκτο.

Το ίδιο και του πολιτικού, το ίδιο και του γιατρού, το ίδιο και του εφοριακού, το ίδιο και με τόσα άλλα...
Γιατί μόνο οι αστυνομικοί αναφέρονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι αλλά πρώτα από όλα το μαθητή τον θίγει η παιδεία,και οι πρώτοι που αντιμετωπίζει είναι οι καθηγητές.Από τους οποίους πολλοί δε θα επρεπε να είναι.Πως θα εκδηλώσει τη δυσαρέσκεια του εκεί?Και γιατί στα ΜΑΤ να την εκδηλώσει κανείς αλλιώς?

Την εκδηλώνει με κάποιο τρόπο. Με κατάληψη. Με καταγγελία στο γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Κάπως. Με μια διαδήλωση στην πόλη ή στο υπουργείο (όπου πάλι θα βρει τα ΜΑΤ μπροστά του).
Προφανώς αλλιώς αντιμετωπίζεις τον εκπαιδευτικό που (δε) σου μιλάει στο μάθημα και άντε σου βάζει καμμιά αποβολή, κι αλλιώς τα ΜΑΤ που σε βαράνε με τα γκλοπ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρεβέκκα δε διαφωνώ,και ο δικός μου ο κλάδος έχει κακή φήμη,και ο δικηγόρος και πολλοί άλλοι.Στην περίπτωση του αστυνομικού όμως,πέραν του να έχεις κα*λα για νταηλίκια,δεν υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι για να γίνεις αστυνομικός.Οι γιατροί και οι δικηγόροι,μπορεί να είναι κωλόπαιδα,αλλά χέζονται στο τάληρο.Οπότε πολλοί που ακολουθούν αυτούς τους κλάδους σκέφτονται αυτό,δε σκέφτονται ότι θα βγάλουν τα κόμπλεξ τους στον κόσμο.Είναι μεγάλη μαλακία να έχεις ως στόχο τα λεφτά,αλλά δεν είναι το ίδιο με το να έχεις ως στόχο το να δέρνεις και να βασανίζεις,όπως και να το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Οk θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε και ερωτώ;

Σε ποια πορεία να πάμε με το ΠΑΜΕ ή με την ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ.;
Αναγκαστικά διαλέγεις 1 από αυτά τα συνδικάτα και πηγαίνεις. Εδώ δεν μπορούν να διοργανώσουν μαζί μια πορεία θα διεκδικήσουν τα δικαιώματα μας. Πηγαίνοντας στο παρελθόν σε πορείες ένιωθα πρόβατο και ότι τους υποστηρίζω. ΚΑταλάβετε το αυτοί που τις διοργανώνουν είναι συνδικαλιστές και προσπαθούν να χτίσουν τις πολιτικές καριέρες στις πλάτες του λαού. Ας τα βρουν μεταξύ τους και μετά ας εκπροσωπήσουν το λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
παιδια παρτε το αποφαση πια .....δεν υπαρχει εννοια κρατους (εννοω την ελλαδα) σημερα!!δεν υπαρχει τιποτα...δεν διοικουμαστε απο εκεινους που ψηφισαμε, αλλα εκεινους που μας εδωσαν χρηματα ...το να στειλω ανοιχτη επιστολη φιλε chemwizard μπορει να ακουγεται απιστευτα ευκολο αλλα δεν ειναι καθολου...ειδα και ποσο ακουσαν τα παιδια στην βουλη των εφηβων...τιποτα..αγανακτηση,φοβος ,δυσαρεσκεια.λογια ψευτικα διχως ελπιδα...δεν υπαρχει πια ελλαδα !!δωσαμε τα φωτα του πολιτισμου σε ολα τον κοσμο (λενε )και μειναμε ομως με την γκαβωμαρα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
κουραστικα με τα μακροσκελη ποστς...





ας κανουμε ενα διαλλειμα...





ας κανουμε...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οk θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε και ερωτώ;

Σε ποια πορεία να πάμε με το ΠΑΜΕ ή με την ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ.;
Αναγκαστικά διαλέγεις 1 από αυτά τα συνδικάτα και πηγαίνεις. Εδώ δεν μπορούν να διοργανώσουν μαζί μια πορεία θα διεκδικήσουν τα δικαιώματα μας. Πηγαίνοντας στο παρελθόν σε πορείες ένιωθα πρόβατο και ότι τους υποστηρίζω. ΚΑταλάβετε το αυτοί που τις διοργανώνουν είναι συνδικαλιστές και προσπαθούν να χτίσουν τις πολιτικές καριέρες στις πλάτες του λαού. Ας τα βρουν μεταξύ τους και μετά ας εκπροσωπήσουν το λαό.

:confused:
Ποιο πάμε; Ποια ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ; Πάνε σε κανένα σύλλογο φοιτητών. Τι, νομίζει ότι στου πολυτεχνείου είναι όλοι μηχανικοί;:P

Δεν διεκδικούν αυτοί κανένα δικαίωμά σου. Τα δικαιώματά σου τα διεκδικείς εσύ. Στους "αυτούς" ανήκεις κι εσύ. Τους συνδικαλιστές εσύ τους ψηφίζεις ή δεν ψηφίζεις άλλους. Τα συνδικάτα και οι σύλλογοι κατεβαίνουν σε πορείες, αλλά μπορεί αυτοί που συμμετέχουν να μη συμφωνούν με τις ηγεσίες...
https://www.youtube.com/watch?v=PEjM6O-fDIA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top