''Ψαλίδι'' στους εισακτέους σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
I rest my case. Ο νοών, νοείτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
.Δεν συμφωνω με το να εχουμε λιγοτερους πτυχιουχους,συμφωνω με το να σπουδαζουμε οσοι πραγματικα θελουμε,και οχι καθε καρυδιας καρυδι να μπαινει στο πανεπιστημιο επειδη ετσι του ηρθε.

Αυτό πώς ακριβώς θα το πετύχεις;

Για να επιτευχθουν τα παραπανω,καμια μειωση δεν χρειαζεται,απλος μια καλυτερη διοικηση εντος των πανεπιστημιων,που επειδη ειμαστε ανικανοι να την επιτυχουμε με τις παρουσες προδιαγραφες,στοχευουμε σε εσχατες λυσεις που ταπεινωνουν και αλλο τον κλαδο της παιδειας.

Για την ταπείνωση της παιδείας, έχουμε μερίδιο και οι φοιτητές, λυπάμαι που το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να παίξω τον έξυπνο,φαντάσου αυτός που έχει τα τέσσερα παιδιά,να έχει ένα στα 17,ένα στα 14,ένα στα 11 και ένα στα 8.Διχίλλιαρο άνετα το μήνα σε φροντιστήρια/ξένες γλώσσες/λοιπές δραστηριότητες.
Καταλαβαίνω τι εννοείς.Πρέπει λοιπόν να τεθούν αλλά κριτήρια γιατί κι εμένα οι γονείς μου με το ζόρι τα βγάζουν που είμαι μοναχοπαίδι αλλά το κράτος δεν αναρωτήθηκε . Και είναι δυστυχώς πολλοί στην ίδια κατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτό πώς ακριβώς θα το πετύχεις;

Παντως οχι με το να μειωσουμε τους εισακτεους.



Για την ταπείνωση της παιδείας, έχουμε μερίδιο και οι φοιτητές, λυπάμαι που το λέω.

Και οι μαθητες,στην δευτεροβαθμια (μη σου πω εμμεσα και τριτοβαθμια),και οι φοιτητες στην τριτοβαθμια.Φυσικα και ολοι μας εχουμε τεραστιο μεριδιο ευθυνης...και το σημαντικοτερο:η απαθεια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παντως οχι με το να μειωσουμε τους εισακτεους.

Αρνείσαι αλλά δεν προτείνεις εναλλακτική, κλασικό πρόβλημα, όχι δικό σου αλλά όλων.

Αν κάποιος θέλει πάρα πολύ να μπει σε μία σχολή, θα σκιστεί, θα διαβάσει και θα μπει. Αυτό με τα φροντιστήρια και τους πλούσιους δεν είναι επιχείρημα, καθώς αν ο ίδιος ο μαθητής δεν προσπαθήσει και δεν θέλει να διαβάσει, να του ανοίξουν το κεφάλι τα φροντιστήρια αποκλείεται, είτε είναι πλούσιος είτε είναι φτωχός. Χώρια που τα φροντιστήρια υπάρχουν και τώρα, δεν αλλάζει κάτι, πόσο περισσότερο να κάνετε πλέον...;

Πρότεινα και παραπάνω να βάζετε μέχρι 10 σχολές στο μηχανογραφικό σας. Αυτό θα σας άρεσε καλύτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει πάρα πολύ να μπει σε μία σχολή, θα σκιστεί, θα διαβάσει και θα μπει. Αυτό με τα φροντιστήρια και τους πλούσιους δεν είναι επιχείρημα, καθώς αν ο ίδιος ο μαθητής δεν προσπαθήσει και δεν θέλει να διαβάσει, να του ανοίξουν το κεφάλι τα φροντιστήρια αποκλείεται, είτε είναι πλούσιος είτε είναι φτωχός. Χώρια που τα φροντιστήρια υπάρχουν και τώρα, δεν αλλάζει κάτι, πόσο περισσότερο να κάνετε πλέον...;

Δεν διαφωνω καθολου.

Πρότεινα και παραπάνω να βάζετε μέχρι 10 σχολές στο μηχανογραφικό σας. Αυτό θα σας άρεσε καλύτερα;

Δηλαδη για να καταλαβω καλα,οποιαδηποτε λυση πρεπει να εφαρμοζεται πανω στους υποψηφιους,ο αποδιοπομπαιος τραγος να ειναι ο υποψηφιος,και οχι οι διοικησεις των πανεπιστημιων και τα ηγετικα τους προσωπα(?)Φυσικα και το ατομικο μεριδιο ευθυνης ειναι τεραστιο,αλλα δεν γινεται να δεσμευουμε τους φοιτητες επειδη οι πρυτανεις εχουν πανω στο μετωπο τους γραμμενο το ρητο ''μη μου τους κυκλους ταραττε''

Αρνείσαι αλλά δεν προτείνεις εναλλακτική, κλασικό πρόβλημα, όχι δικό σου αλλά όλων.

Εκτος του συστηματος,ο καθενας να ξερει αμα θελει να μπει η οχι
Εντος του συστηματος,εξ αρχης δεν υποστηριζα το συστημα των πανελληνιων,η εναλλακτικη μου εχει να κανει με αλλαγη του τροπου εισαγωγης των υποψηφιων φοιτητων,δηλαδη αλλαγη του τροπου εξετασης για την εισαγωγη σε ενα τμημα/σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ολοι μιλανε για αναπτυξη:αντι λοιπον να δωθουν χρηματα για τη δημιοργια σχολικων υποδομων και τη μισθοδωσια νεων καθηγητων καθως η μορφωση ειναι το μεγιστο αγαθο , την υποβαθμιζουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ολοι μιλανε για αναπτυξη:αντι λοιπον να δωθουν χρηματα για τη δημιοργια σχολικων υποδομων και τη μισθοδωσια νεων καθηγητων καθως η μορφωση ειναι το μεγιστο αγαθο , την υποβαθμιζουν !
Δυστυχώς αυτά δε θα προσελκύσουν επενδύσεις.
Οκ,αν χρηματοδοτούσαν ερευνητικά ιδρύματα που μπορούν να παράγουν πρωτοποριακή τεχνολογία,κάτι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δηλαδη για να καταλαβω καλα,οποιαδηποτε λυση πρεπει να εφαρμοζεται πανω στους υποψηφιους,ο αποδιοπομπαιος τραγος να ειναι ο υποψηφιος,και οχι οι διοικησεις των πανεπιστημιων και τα ηγετικα τους προσωπα(?)Φυσικα και το ατομικο μεριδιο ευθυνης ειναι τεραστιο,αλλα δεν γινεται να δεσμευουμε τους φοιτητες επειδη οι πρυτανεις εχουν πανω στο μετωπο τους γραμμενο το ρητο ''μη μου τους κυκλους ταραττε''

Εκτος του συστηματος,ο καθενας να ξερει αμα θελει να μπει η οχι
Εντος του συστηματος,εξ αρχης δεν υποστηριζα το συστημα των πανελληνιων,η εναλλακτικη μου εχει να κανει με αλλαγη του τροπου εισαγωγης των υποψηφιων φοιτητων,δηλαδη αλλαγη του τροπου εξετασης για την εισαγωγη σε ενα τμημα/σχολη.

Σχετικά με την πρώτη παράγραφο, εγώ προσωπικά είμαι υπέρ ενός γερού ξεκαθαρίσματος και μέσα στα πανεπιστήμια, μικρών και μεγάλων κεφαλιών. Απλά τώρα μιλάμε για την εισαγωγή.

Σχετικά με την δεύτερη παράγραφο, υποστηρίζω μια πάρα πολύ αυστηρή εισαγωγή στα πανεπιστήμια, με όποια αλλαγή στον τρόπο εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Διαβάζοντας κάποιος μόνο τους κατακριτες των ριζικών αλλαγών στην εκπαίδευση,θα συμπεράνει πως οι Έλληνες μαθητές οι καημένοι,οι αθωοι,οι συνειδητοποιημενοι, θέλουν τόσο απεγνωσμένα να αποκτήσουν γνώσεις,μόρφωση,παιδεία,και το κακοβουλο κράτος δεν τους αφήνει με τις δολοπλοκες αποφάσεις και τις συνωμοσίες εναντίον του.

Εγώ πάντως ένα πράγμα έβλεπα στο σχολείο.

Παιδιά που πραγματικά θέλουν να ασχοληθούν με συγκεκριμενο αντικείμενο,επειδή το αγαπάνε,πέρασαν στην σχολή που ήθελαν.

Παιδιά που ναι μεν διάβαζαν αλλα όχι τόσο γτ δεν ήξεραν τι ήθελαν.Δεν είχαν αληθινούς,ειλικρινής στόχους για παρακίνηση.

Παιδιά που δεν διάβαζαν και συνέχεια άκουγες τα παράπονα τους περί της εκπαίδευσης,και πόσο λάθος είναι και πόσο κακό είναι και το ένα και το άλλο,χωρίς να κάνουν κάτι ουσιαστικό.Το κατινιστικο αυτό.Εγώ αλλιώς το λέω και υποκρισία.

Παιδιά που συμμετείχαν στα κοινα και σε αλλα διαφορα στο σχολείο εκτός των μαθημάτων,γτ ήξεραν πως θα πάνε Βουλγαρία Ρουμανία.

Παιδιά που οι γονείς τους έχουν πολλά λεφτά οπότε δεν τους πολυενοιαζε το σχολείο.

Και τέλος παιδιά που δεν είχαν συνειδητοποιήσει οτι είναι 3η λυκείου ή απλά δεν ήθελαν να κάνουν κάτι σχετικό με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση.

Α και ένα χαρακτηριστικό επίσης του Ελληνα μαθητή που έβλεπα ήταν η επιδίωξη του για εύκολη μόνιμη δουλειά με καλά λεφτά.Τπτ παραπάνω.Για την πλειοψηφία μιλαω.


Εγώ λέω να παψετε το κατινιστικο κραξιμο των πάντων.Αν θες πραγματικά πανεπιστημιακή εκπαίδευση θα στρωθείς,θα διαβάσεις και θα γράψεις και βόμβα να πέσει που λέει ο λόγος,χωρίς δικαιολογίες.Οι δικαιολογίες πάντα υπάρχουν,οι ευκαιρίες μια φορά.


Και μην αρχίσετε να προσπαθείτε να αποδείξετε το αντίθετο,γτ πολύ απλά είναι μάταιο.Η κατάσταση είναι μια.Είτε την αποδεχεσε και προχωρας είτε κάθεσε και την αντιμετωπίζεις πραγματικά.Όλα τα αλλα είναι υποκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
:devil:αν μειωσουμε για παραδειγμα τουσ φοιτητεσ του τμηματοσ φιλολογιας αθηνας κατα 70%!!!!!!!! και τουσ μαθηματικους 50% τοτε οι υπολοιποι θα βρουν δουλεια ;;;κι αν βρουν δουλεια στο ΄΄δημοσιο΄΄ σχολειο ή σε καποιο φροντιστηριο που θα τουσ εκμεταλλευονται θα μπορουν να ζουν με 360 ή 500 ευρο;;;ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ!
επιπλεον:σκεφτεται κανεισ ποιεσ μπορει να ειναι οι επιπτωσεισ στη ζωη ενοσ 18χρονου που ξεσκιστηκε στο διαβασμα και εχασε για λιγο το τμημα που ηθελε γιατι αυτο θα δεχεται 80 ατομα;;τραυματικη εμπειρια...Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ,ειναι πολυ πιεσμενος για πολλους λογους και το κρατος πρεπει να σταθει στο πλαι και οχι να του λεει οτι θα τον πεταξει εξω απο το πανεπιστημιο.
μιλαμε σε αυτη τη χωρα για κορεσμο σε ολα τα επαγγελματα.αν μειωθει ο αριθμοσ των εισακτεων κατα 99,9 % ισως προκυψουν καποιες θεσεισ εργασιασ που φυσικα θα σε ανταμειβουν πλουσιοπαροχα!!
αυστηροτητα στην εισαγωγη των εισακτεων..κυλαει αιμα:devil:!!ποση πιεση πια!ανθρωποι ειμαστε οχι μηχανες!για στρατιωτικους εξοπλισμους,γραφικη υλη και ενα σωρο μπουρδες το κρατοσ διαθετει λεφτα και για τα βιβλια και τουσ καθηγητεσ των νεων οχι!ετσι θελετε το μελλον;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ελεναα δεν έχεις ιδέα για το τι πρόβλημα μιλάμε και συ και οι υπόλοιποι...Στο σημερινό μου μάθημα ο καθηγητής μας είπε να εκτυπώσουμε τις εργαστηριακές ασκήσεις γιατί δεν μπορεί να μας τις παρέχει η σχολή λόγο περικοπών των κονδυλίων.Και δεν ήταν το πρώτο μάθημα που γίνεται αυτό.Δηλαδή θα σας αρέσει αυτή η κατάσταση ε?????
Έγιναν περικοπές στους καθηγητές έγιναν περικοπές στα κονδύλια και στους εξοπλισμούς και εσείς λέτε όχι στη μείωση των εισακτέων?????Να δούμε πως θα σας συντηρήσει η οποιαδήποτε σχολή.Αυτά με τα φροντιστήρια που λέτε κτλ μην το χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα εναντίων μας, ξέρετε και μεις τα ίδια λεφτά δώσαμε,έτσι πληροφοριακά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ελεναα δεν έχεις ιδέα για το τι πρόβλημα μιλάμε και συ και οι υπόλοιποι...Στο σημερινό μου μάθημα ο καθηγητής μας είπε να εκτυπώσουμε τις εργαστηριακές ασκήσεις γιατί δεν μπορεί να μας τις παρέχει η σχολή λόγο περικοπών των κονδυλίων.Και δεν ήταν το πρώτο μάθημα που γίνεται αυτό.Δηλαδή θα σας αρέσει αυτή η κατάσταση ε?????
Έγιναν περικοπές στους καθηγητές έγιναν περικοπές στα κονδύλια και στους εξοπλισμούς και εσείς λέτε όχι στη μείωση των εισακτέων?????Να δούμε πως θα σας συντηρήσει η οποιαδήποτε σχολή.Αυτά με τα φροντιστήρια που λέτε κτλ μην το χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα εναντίων μας, ξέρετε και μεις τα ίδια λεφτά δώσαμε,έτσι πληροφοριακά
οχι καποιοι θα χρειαστει να δωσουν περισσοτερα σε μια χρονια που τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολη.επισησ ενημερωτικα εμεισ στο τμημα μου παντα εκτυπωνουμε με δικα μας εξοδα τισ φωτοτυπιεσ σε ολα τα μαθηματα-και προτιμω αυτο παρα να μη σπουδασει το 50% των φοιτητων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
οχι καποιοι θα χρειαστει να δωσουν περισσοτερα σε μια χρονια που τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολη.επισησ ενημερωτικα εμεισ στο τμημα μου παντα εκτυπωνουμε με δικα μας εξοδα τισ φωτοτυπιεσ σε ολα τα μαθηματα-και προτιμω αυτο παρα να μη σπουδασει το 50% των φοιτητων!

Αν χρειαστεί να αυξήσουν κάποιοι τα φροντιστήρια για να μπουν στο πανεπιστήμιο, μάλλον κάτι κάνουν λάθος. Συγγνώμη αλλά ήδη είναι too much όλο αυτό με τα μαθήματα. Και είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό σας είναι που το κάνει αυτό, στην προσπάθειά σας.

(δεν έχει και πολύ σχέση το σχόλιο αυτό με το θέμα, αλλά είναι τρελό και ήθελα να το σχολιάσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Revekka δεν βλέπω αρνητικές ψήφους στο ποστ σου.Μάλλον "φταίει" το κοινωνικό σου στάτους :) χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Revekka δεν βλέπω αρνητικές ψήφους στο ποστ σου.Μάλλον "φταίει" το κοινωνικό σου στάτους :) χαχα

:D:D:D
Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά το έχω πει και αλλού και καταντώ γραφική: Εμείς δώσαμε 2 χρονιές πανελλαδικές με 9 μαθήματα και αυτήν την τρέλα δεν την είχαμε. Ούτε καλοκαιρινά, ούτε 100 ώρες μαθήματα και άγχη να πεθάνουμε. Τι ήμασταν; Διάνοιες; Δεν νομίζω...!
Οι ίδιοι το κάνουν στον εαυτό τους και μπορεί και οι γονείς τους (δεν ξέρω τι γίνεται στην κάθε οικογένεια).

Σταματώ εδώ όμως γιατί ξεφεύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε πως είναι ένα ψυχολογικό παραληρημα λόγω άγχους.Μιας και σε 2 μήνες βουρ!
Ναι ναι σταματάμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ελεναα δεν έχεις ιδέα για το τι πρόβλημα μιλάμε και συ και οι υπόλοιποι...Στο σημερινό μου μάθημα ο καθηγητής μας είπε να εκτυπώσουμε τις εργαστηριακές ασκήσεις γιατί δεν μπορεί να μας τις παρέχει η σχολή λόγο περικοπών των κονδυλίων.Και δεν ήταν το πρώτο μάθημα που γίνεται αυτό.Δηλαδή θα σας αρέσει αυτή η κατάσταση ε?????

Sorry που πετιέμαι σαν φαλλός φοιτητή εν μέσω παρουσίασης εργασίας στο Powerpoint,in front of all the class,καθώς he took a glimpse απ'τους ξέχειλους βύζους της milf καθηγήτριάς του,αλλά εσείς αυτό το δεχτήκατε (και όλα τα αντίστοιχα περιστατικά,αφού όπως λες δεν είναι η πρώτη φορά)?Ως σύλλογος φοιτητών,γιατί δεν αντιδράτε σ'αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αφού δεν υπάρχουν λεφτά. Οι πάντες με υπερέντονη καχυποψία να βλέπουν κάθε αρχή.... Κι ο κακομοίρης ο καθηγητής τί να κάνει; από τον ήδη μειωμένο μισθό να συνεισφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ελεναα δεν έχεις ιδέα για το τι πρόβλημα μιλάμε και συ και οι υπόλοιποι...Στο σημερινό μου μάθημα ο καθηγητής μας είπε να εκτυπώσουμε τις εργαστηριακές ασκήσεις γιατί δεν μπορεί να μας τις παρέχει η σχολή λόγο περικοπών των κονδυλίων.Και δεν ήταν το πρώτο μάθημα που γίνεται αυτό.Δηλαδή θα σας αρέσει αυτή η κατάσταση ε?????
Έγιναν περικοπές στους καθηγητές έγιναν περικοπές στα κονδύλια και στους εξοπλισμούς και εσείς λέτε όχι στη μείωση των εισακτέων?????Να δούμε πως θα σας συντηρήσει η οποιαδήποτε σχολή.Αυτά με τα φροντιστήρια που λέτε κτλ μην το χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα εναντίων μας, ξέρετε και μεις τα ίδια λεφτά δώσαμε,έτσι πληροφοριακά

οχι καποιοι θα χρειαστει να δωσουν περισσοτερα σε μια χρονια που τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολη.επισησ ενημερωτικα εμεισ στο τμημα μου παντα εκτυπωνουμε με δικα μας εξοδα τισ φωτοτυπιεσ σε ολα τα μαθηματα-και προτιμω αυτο παρα να μη σπουδασει το 50% των φοιτητων!

Ρε παιδιά γιατί πρέπει να επιλέξουμε ένα από τα δύο;
Δεν μπορούμε να τα απαιτήσουμε όλα ; Γιατί να συμβιβαστούμε;
Γιατί πρέπει όταν μας καταργούν τα συγγράμματα, όταν κλείνουν φοιτητικές λέσχες και εστίες, όταν μας βάζουν όρια φοίτησης, όταν ποινικοποιούν τον φοιτητικό συνδικαλισμό, όταν καταργούν το άσυλο να σκύβουμε το κεφάλι ; Γιατί πρέπει να αφήνουμε να περνάνε οι καθηγητικές αυθαιρεσίες ; (βλ. μαζικά κοψίματα στις εξεταστικές, στοχοποίηση φοιτητών κτλ), Γιατί να μην ξεσηκωθούμε μαζικά όταν μας διαλύουν τα πτυχία δίνοντας μας πιστωτικές μονάδες, χωρίς φυσικά εργασιακά δικαιώματα ; Γιατί να δεχτούμε την δια βίου περιπλάνηση ( α συγγνώμη δια βίου μάθηση το λένε τώρα) και να προσαρμοστούμε (όσοι καταφέρουμε φυσικά) στις εργασιακές σχέσεις που έχουν επιβληθεί και που θα επιβληθούν ;
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΙΑ ΝΑ ΣΚΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ , ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΟΥΜΕ Γ_ _Ω ΤΗΝ Π_ _ _ _ _Α ΜΟΥ !!!
Να οργανώσουμε τον αγώνα μας και να πατήσουμε σε καμιά γενική συνέλευση ( έχω λίγα νεύρα σήμερα, γιατί για άλλη μια φορά δεν καταφέραμε να κάνουμε συνέλευση, ολόκληρο φυσικό και να έρχονται μόνο 50 άτομα,τεσπα )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top