Χορτοφαγία

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Πρωτον, δεν εριξα τιποτα παραπανω στην φυση, μην μου βαζεις λογια που δεν ειπα.
Δεν εχει σημασια τι εχω παρει χαμπαρι εγω, τα ζωα δεν εξαφανιζονται απο τον ανθρωπο μονο, και στην ιστορια του πλανητη εχουν χαθει χιλιαδες ειδοι ζωον, ειναι ο κυκλος και κανεις δεν μπορει να τον σταματησεις, αν δεν ειμαστε εμεις θα ειναι κατι αλλο. Μπορεις να πετας στο ονειρο σου δεν σου το χαλαω αλλα μην φερνεις το ονειρο σου πανω σε μας. Στο σχολειο δεν μου μαθαινουν κατι τετοιο, αυτα δεν τα μαθαινεις στο σχολειο, αμα ειναι εσυ πιστευε στα τυφλα οτι σου λενε στο σχολειο και δογματιζε στο εργο τους. Δεν μπορεις να κρινεις ουτε εσυ ουτε εγω αμα εχουμε εξαντλησει τα περιθωρια που μας εχει δωσει η φυση. Μπορει να μην κυλανε ομαλα για σενα, για μενα ειναι μια χαρα, καθε εποχη εχει τα αρνητικα τις και τα θετικα τις, αμα ξερεις τι να κανεις, δεν θα παθεις τιποτα, και δεν εχει παιζει ρολο καθολου αμα ειμαι εξυπνος η ηλιθιος.

ΥΓ: Μαθε να χρησιμοποιης τις λεξεις σωστα, δεν βριζεις απλα για να προσβαλεις, αλλιως ειναι μια πικραμενη αποτυχια συγκρατησεις του αδυναμου πνευματου σου.
-----------------------------------------

Το πρωτο μου ποστ δεν ειχε αυτο το σκοπο, τα αλλα μπορει να το ειχαν. Μην βιαζεσαι, μπλεκεσαι στις δικες σου λεξεις.
-----------------------------------------

Ορισαμε νεο περιβαλλον για μας με τα υλικα τις φυσης, μπορει να απομακτυνομαστε απο την απειραχτη φυση, αλλα ποτε δεν θα φυγουμε τελειος.
Το περιβαλλον καταστρεφεται απο μονο του, ακομα και οταν εμεις (μερικα πιονια της φυσης) ειμαστε τα "αβαταρ" τις, και την καταστρεφουμε. Παραδειγμα που η φυση καταστεφεται μονη της ειναι ο πλανητης Αφροδιτη (αμα ειναι δυσκολο να το φανταστειτε). Εγω δεν εχω προβλημα με το τι θελει ο καθενας στο πιατο του, και ανθρωπους να τρωει λιγο που με νοιαζει, αρκει να μην νομιζει οτι κανει το σωστο, επειδη εσυ τρως πρασιναδα και νομιζεις οτι σωζεις το κοσμο δεν σημαινει οτι εγω ειμαι ο αμεσος δολοφονος η/και καρνιβαλος της φυσης. Ετσι κ'αλλιως και τα φυτα οργανισμοι ειναι, οποτε ειστε και επιλεκτικοι με το ποιος αξιζει να ζησει και ποιος αξιζει να φαγωθει.


Aρχικα καλυτερα θα ηταν να μαθεις σωστη ορθογραφια και σωστη γραμματικη-συντακτικο πριν ''μαθω εγω να χρησιμοποιω σωστα τις λεξεις''
Κατα δευτερον αμα πιστευεις οτι ο ανθρωπος δεν φταιει που χιλιαδες ειδη εξαφανιζονται αλλα εξαφανιζονται απο μονα τους (γιατι ετσι οριζει η φυση βεβαιως βεβαιως εισαι απλα μη πληροφορημενος σωστα)
Φυσικα και δεν υποστηριξα οτι τρογωντας πρασιναδα σωζω τον κοσμο και δεν υποστηριξα ποτε κατι τετοιο αλλωστε (μονος σου το φανταστηκες) αλλα δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να επικρινει , να χλευαζει και να κατακρινει την επιλογη μου οπως εσυ.
Αντε στο σουβλατζιδικο τωρα για γυρο γιατι δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε.Αμα θες να εχεισ τον τελευταιο λογο οριστε απαντα.
Απλα να ξερεις οτι μιλας μονος σου - απο τη στιγμη που ποτε δεν θελησες να συμμετασχεις στη συζητηση-
Εγω και το αδυναμο πνευμα μου σε χαιρεταμε φιλτατε!:bye:
-----------------------------------------
Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος καταστρεφει το περιβαλλον του παει αντιθετα στη φυση και αυτο συμβαινει πολυ στον κοσμο μας, το τελευταιο πραγμα που ειναι αντιθετο στη φυση μας ειναι να μην τρωμε κρεας... σιγα το πραγμα. Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον μπορει να επιλεξει τι θα τρωει, δεν ειναι εναντια στη φυση να μην τρως κρεας αφου μπορεις να παρεις ο,τι χρειαζεσαι και απο αλλα ειδη τροφης.

Σωστοτατη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Aρχικα καλυτερα θα ηταν να μαθεις σωστη ορθογραφια και σωστη γραμματικη-συντακτικο πριν ''μαθω εγω να χρησιμοποιω σωστα τις λεξεις''
Κατα δευτερον αμα πιστευεις οτι ο ανθρωπος δεν φταιει που χιλιαδες ειδη εξαφανιζονται αλλα εξαφανιζονται απο μονα τους (γιατι ετσι οριζει η φυση βεβαιως βεβαιως εισαι απλα μη πληροφορημενος σωστα)
Φυσικα και δεν υποστηριξα οτι τρογωντας πρασιναδα σωζω τον κοσμο και δεν υποστηριξα ποτε κατι τετοιο αλλωστε (μονος σου το φανταστηκες) αλλα δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να επικρινει , να χλευαζει και να κατακρινει την επιλογη μου οπως εσυ.
Αντε στο σουβλατζιδικο τωρα για γυρο γιατι δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε.Αμα θες να εχεισ τον τελευταιο λογο οριστε απαντα.
Απλα να ξερεις οτι μιλας μονος σου - απο τη στιγμη που ποτε δεν θελησες να συμμετασχεις στη συζητηση-
Εγω και το αδυναμο πνευμα μου σε χαιρεταμε φιλτατε!:bye:
Κρινε με για την ορθογραφια μου, φενεται πως η πρασιναδα σε βαρεσε στο κεφαλι.
Ειπα οτι ο ανθρωπος δεν φταιει? ειπα οτι δεν ειναι ο ΜΟΝΟΣ που φταιει, κατανοησει κειμενου δεν εμαθες? μονο ορθογραφια εμαθες εσυ?
Διαβασες τι εγραψα? "αλλα αμα νομιζετε οτι σωζεται το κοσμο επειδη δεν τρωτε κρεας και εμεις τον "χαλάμε" ειστε γελασμενοι (και προφανως ηλιθιοι).", το διαβασες? διαβασε το παλι μην σου ξεφυγει τιποτα. Αφου ΔΕΝ υποστηριζεις οτι σωσεις τον κοσμο ΓΙΑΤΙ με πριζεις? ΔΕΝ προσβαλα εσενα ΟΥΤΕ χλεβασα εσενα, χλεβασω κατι υποκριτες που νομιζουν οτι σωζουν τον κοσμο τρωγοντας πρασιναδες. Τωρα ναι σε χλεβαζω επειδη εσυ γραφεις οτι θες.
Αφου αρχισαμε να επικοινωνουμε ηδη κανουμε συζητηση μην μπερδευης τα λογια μου, και μην βαζεις λογια που θες να βαλεις στο στομα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγω κατ' αρχας θα πω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος, κυριως επειδη ειμαι δυσκολος στο φαγητο. :( Παντως μπορω να βρω λογους για να γινει καποιος, χωρις να τον θεωρησω ηλιθιο, νομιζοντας οτι ετσι θα σωθει ο κοσμος... Αλλωστε ειναι λογικο το γεγονος οτι δεν προκειται να γινουν ολοι οι κατοικοι αυτου του πλανητη χορτοφαγοι, οσο και να το θελει καποιος.

Πλεον τιποτα δεν ειναι "φυσικο" ωστε να το προτιμαμε... Τοσο το καλαμποκι και η σογια, οσο και το κρεας μονο αγνα δεν ειναι (δυστυχως). Οποτε δεν υπαρχει "καλυτερη επιλογη" ως προς αυτον τον παραγοντα.
Παρ' ολα αυτα, καλο ειναι να παιρνουμε τις απαραιτητες για τον οργανισμο ουσιες, ειτε αυτες βρισκονται στο κρεας, ειτε σε υποκαταστατα του.

Παντως ο ανθρωπος τα εχει κανει..... απλα δεν σκεφτηκε καθολου τις επιπτωσεις των οσων πραττει και γι' αυτο εχουν εξαφανιστει τοσα ειδη πανιδας (και χλωριδας) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα που ξεφευγει λιγο απο το δικο μας.

(Παντως, οποιοσδηποτε μπορει να εκφερει τη γνωμη του. Δεν σημαινει οτι εχει δικιο και ο αλλος αδικο... συζητηση γινεται...! ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εγω κατ' αρχας θα πω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος, κυριως επειδη ειμαι δυσκολος στο φαγητο. :( Παντως μπορω να βρω λογους για να γινει καποιος, χωρις να τον θεωρησω ηλιθιο, νομιζοντας οτι ετσι θα σωθει ο κοσμος... Αλλωστε ειναι λογικο το γεγονος οτι δεν προκειται να γινουν ολοι οι κατοικοι αυτου του πλανητη χορτοφαγοι, οσο και να το θελει καποιος.

Πλεον τιποτα δεν ειναι "φυσικο" ωστε να το προτιμαμε... Τοσο το καλαμποκι και η σογια, οσο και το κρεας μονο αγνα δεν ειναι (δυστυχως). Οποτε δεν υπαρχει "καλυτερη επιλογη" ως προς αυτον τον παραγοντα.
Παρ' ολα αυτα, καλο ειναι να παιρνουμε τις απαραιτητες για τον οργανισμο ουσιες, ειτε αυτες βρισκονται στο κρεας, ειτε σε υποκαταστατα του.

Παντως το οτι ο ανθρωπος τα εχει κανει..... απλα δεν σκεφτηκε καθολου τις επιπτωσεις των οσων πραττει και γι' αυτο εχουν εξαφανιστει τοσα ειδη πανιδας (και χλωριδας) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα που ξεφευγει λιγο απο το δικο μας.

Συμφωνω με ολα οσα λες!Ευτυχως που υπαρχουν και ατομα (που δεν ειναι χορτοφαγοι) που ξερουν την εννοια της συζητησης και δεν λενε κατι απλα για να το πουν.
:D(και επιπλεον ξερουν και ορθογραφια):jumpy:
Που λες logike δεν κατακριω κανεναν για την επιλογη του να τρωει κρεας.Ισα ισα τον καταλαβαινω απολυτα εφοσον και εγω δεν εχω ουτε δυο μηνες που εχω κοψει το κρεας.Επιλογη του καθενος ειναι να τρεφεται οπως θελει ειτε με ειτε χωρις το κρεας (με πρασιναδα για να μας καταλαβουν και οι αλλοι)
Επιπλεον ουτε το κρεας ουτε η ''''πρασιναδα'''' ειναι αγνα.Εξαλλου η υπερκαταναλωση και των δυο οδηγει σε αντιστοιχες δυσλειτουργιες του οργανισμου
Μετρον αριστον που ελεγαν και οι αρχαιοι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος καταστρεφει το περιβαλλον του παει αντιθετα στη φυση και αυτο συμβαινει πολυ στον κοσμο μας, το τελευταιο πραγμα που ειναι αντιθετο στη φυση μας ειναι να μην τρωμε κρεας... σιγα το πραγμα. Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον μπορει να επιλεξει τι θα τρωει, δεν ειναι εναντια στη φυση να μην τρως κρεας αφου μπορεις να παρεις ο,τι χρειαζεσαι και απο αλλα ειδη τροφης.

Φυσικά και δεν χρειαζόμαστε το κρεας για να ανπτυχθούμε σωστά. Εκτός του ότι όλα τα θρεπτικά συστατικά του κρέατος μπορούν να βρεθούν παντού στον φυτικό πλούτο υπάρχουν και φυτά που μιμούνται την σύσταση της ζωικής σάρκας. Άλλωστε τα πρωτεύοντα από τα οποία προερχόμαστε τρέφονταν κατα μεγαλύτερο ποσοστό με ρίζες, καρπούς και έντομα.

Δεν νομίζω όμως ότι ο άνθρωπος πάει αντίθετα στην φύση λόγω κρεατοφαγίας. Ο άνθρωπος ως ένα πολυπληθές ζώο είναι επόμενο ότι καταναλώνει τεράστιες ποσότητες κρέατος και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει περιβαλλοντική καταστροφή από την εκτροφή. Δεν μπορώ να καταλάβω που το στήριξες αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Βασικα η υπερκαταναλωση εχει οδηγησει στην πληθωρα γενετικα τροποποιημενων προϊοντων που με τη σειρα τους προκαλουν προβληματα στον οργανισμο...

Επισης, κατι που ξεχασα να γραψω, σχετικα με το Earthlings: Το γεγονος οτι καποιος λυπαται για το τι συμβαινει στα ζωα που εκτρεφονται ειναι καθαρα προσωπικο... καθενας μπορει να αισθανεται ο,τι θελει, αλλα βλεποντας το βιντεο πραγματικα, δεν μπορεις να μενεις απαθης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φυσικά και δεν χρειαζόμαστε το κρεας για να ανπτυχθούμε σωστά. Εκτός του ότι όλα τα θρεπτικά συστατικά του κρέατος μπορούν να βρεθούν παντού στον φυτικό πλούτο υπάρχουν και φυτά που μιμούνται την σύσταση της ζωικής σάρκας. Άλλωστε τα πρωτεύοντα από τα οποία προερχόμαστε τρέφονταν κατα μεγαλύτερο ποσοστό με ρίζες, καρπούς και έντομα.

Δεν νομίζω όμως ότι ο άνθρωπος πάει αντίθετα στην φύση λόγω κρεατοφαγίας. Ο άνθρωπος ως ένα πολυπληθές ζώο είναι επόμενο ότι καταναλώνει τεράστιες ποσότητες κρέατος και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει περιβαλλοντική καταστροφή από την εκτροφή. Δεν μπορώ να καταλάβω που το στήριξες αυτό.

Δεν ειπα κατι τετοιο :hmm:
Εννοουσα οτι γενικα ο ανθρωπος καταστρεφει το περιβαλλον στο οποιο ζει κατι που ειναι αντιθετο για την επιβιωση μας αφου ετσι καταστρεφουμε και τους εαυτους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Η σογια ειναι μια αηδια και το ΚΡΕΑΣ ειναι γαματο.
Αυτη ηταν η συνεισφορα μου στο θρεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδια?Χορτοφάγοι και βλακείς,πείτε μου κάτι χοροτοφαγικό που να έχει πρωτείνες υψηλής βιολογικής αξίας(εκτός τα αυγά και τα γαλακτομικά που λογικά αφού είστε χορτοφαγοί ούτε αυτά τρώτε αφού είναι ζωικής προέλευσης). Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον οργανισμό σου γιατί χωρίς τα απαραίτητα αμινοξέα από τις πρωτείνες δεν μπορεί να διατηρηθεί ο μυικός ιστός που σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα... Το διαιτολόγιο μας πρέπει να περιλαμβάνει όλα τα διατροφικά στοιχεία και από διαφορές πηγές(φυτικές και ζωικές).Αν κόψεις την παροχή ενός διατροφικού στοιχείου από την διατροφή σου θα έχεις πρόβληματα(είτε αυτό είναι πρωτείνες,υδατάνθρακος η λίπος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αλλο Vegan αλλο vegeterian, οι δευτεροι τρωνε και προιοντα απο ζωα εκτος απο κρεας.
Ειπαμε, μπορεις ολες τις ουσιες που εχει το κρεας να τις παρεις απο αλλου, αλλα ειναι πιο δυσκολο γιατι δεν ειναι τοσο μεγαλες περιεκτικοτητες. Δεν στερεισαι τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδια?Χορτοφάγοι και βλακείς,πείτε μου κάτι χοροτοφαγικό που να έχει πρωτείνες υψηλής βιολογικής αξίας(εκτός τα αυγά και τα γαλακτομικά που λογικά αφού είστε χορτοφαγοί ούτε αυτά τρώτε αφού είναι ζωικής προέλευσης). Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον οργανισμό σου γιατί χωρίς τα απαραίτητα αμινοξέα από τις πρωτείνες δεν μπορεί να διατηρηθεί ο μυικός ιστός που σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα... Το διαιτολόγιο μας πρέπει να περιλαμβάνει όλα τα διατροφικά στοιχεία και από διαφορές πηγές(φυτικές και ζωικές).Αν κόψεις την παροχή ενός διατροφικού στοιχείου από την διατροφή σου θα έχεις πρόβληματα(είτε αυτό είναι πρωτείνες,υδατάνθρακος η λίπος)

Μπορείς να πάθεις πολύ χειρότερα πράγματα από το κρέας. Με την χορτοφαγία το πολύ πολύ να μείνεις ισχνός. Βέβαια η χορτοφαγία θέλει καλό προγραμματισμό γιατί η αποχή από συγκεκριμένα θρεπτικά συστατικά μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε ψυχώσεις.
Παρ όλα αυτά πάλι δεν μπορώ να βρώ τον λόγο για να μην τρως καθόλου κρεας. Ιδεολογικά ή βιολογικά να το πιάσεις δεν στέκει. Εκτός αν κάποιο άτομο έχει ψυχαναγκασμούς και σιχαίνεται το κρεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θα σου πω.
Εγώ τρώω κρέας αλλά υπάρχουν περίοδοι που το αποφεύγω, δεν το μπορω καθόλου γιατί στεναχωριέμαι για τα ζώα που θανατώνονται. Είναι ζωντανές υπάρξεις, που όταν σε κοιτάνε με τα μάτια τους, δεν το ξεχνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Θα σου πω.
Εγώ τρώω κρέας αλλά υπάρχουν περίοδοι που το αποφεύγω, δεν το μπορω καθόλου γιατί στεναχωριέμαι για τα ζώα που θανατώνονται. Είναι ζωντανές υπάρξεις, που όταν σε κοιτάνε με τα μάτια τους, δεν το ξεχνάς.

Και τα φυτά είναι ζωντανές υπάρξεις. Τα τρως δηλαδή γιατί δεν έχουν "μάτια να σε κοιτάξουν" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Και τα φυτά είναι ζωντανές υπάρξεις. Τα τρως δηλαδή γιατί δεν έχουν "μάτια να σε κοιτάξουν" ;
πολυ σωστος.
δεν σημαινει οτι οταν κατι δεν βγαζει ηχους,δεν σε κοιταει και δεν σε ακουει,δεν ειναι ζωντανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τι λες τώρα;
Σου λέω τι αποκομίζω με τις δυνατότητες που έχω σήμερα ως συνειδητότητα.
Όταν βλέπω ένα ζώο "πιάνω" κάτι πιο δυνατό, συγκριτικά με την ζωτικότητα ενός φυτού.
Δεν δονούμαι το ίδιο από μία αμοιβάδα όπως από ένα κουνέλι. Και τα δύο ζωντανά είναι.
Δε μιλώ θεωρητικά, αλλά βιωματικά, όπως το αισθάνομαι. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Τι λες τώρα;
Σου λέω τι αποκομίζω με τις δυνατότητες που έχω σήμερα ως συνειδητότητα.
Όταν βλέπω ένα ζώο "πιάνω" κάτι πιο δυνατό, συγκριτικά με την ζωτικότητα ενός φυτού.
Δεν δονούμαι το ίδιο από μία αμοιβάδα όπως από ένα κουνέλι. Και τα δύο ζωντανά είναι.
Δε μιλώ θεωρητικά, αλλά βιωματικά, όπως το αισθάνομαι. Αυτά.

Α οκ δεκτό.
Ότι αντέχει ο καθένας. Πάντως δέχεσαι ότι το συναίσθημα αυτό είναι πιο πολύ εγωιστικό και αποσκοπεί να σε προστατέψει από τις προσωπικές σου τύψεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όχι. Το θεωρώ βαθιά ανθρώπινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω θα ήθελα να γίνω χορτοφαγος γιατι λυπαμαι να τρωω ζωα αλλα δεν ξερω αν θα καταφερω να εχω ισορροπημενο διαιτολογιο ετσι γιατι ειμαι λιγο δυσκολη με τα "χορτοφαγικα" πιατα. Το εχω παντα στα υποψην ομως εστω να το δοκιμασω καποια στιγμη. Μου αρεσει και γευστικα το κρεας οποτε γινεται ακομα πιο δυσκολο. Τουλαχιστον δεν τρωω σχεδον καθολου κοτοπουλο.

Παντως και χωρις κρεας μπορεις να παιρνεις ολα τα αναγκαια θρεπτικα συστατικα και βιταμινες απο διαφορα φαγητα και δεν εννοω να αντικαταστησεις το κρεας με σογια. Απλως το κρεας εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε πολλα πραγματα ταυτοχρονα οποτε ειναι πιο ευκολο να παιρνεις ο,τι χρειαζεσαι απο κει και επισης εχει ευκολα απορροφησιμο σιδηρο σε αντιθεση με τα φυτα.

γιατι να τα λυπασε?ενας καρχαριας θα σκευτοταν ποτε "αστα τα καημενα τα ψαρακια να ζησουν, ας τρωω κι εγω χλοριδα κι ας πεινασω.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και τα φυτά είναι ζωντανές υπάρξεις. Τα τρως δηλαδή γιατί δεν έχουν "μάτια να σε κοιτάξουν" ;

+1 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
γιατι να τα λυπασε?ενας καρχαριας θα σκευτοταν ποτε "αστα τα καημενα τα ψαρακια να ζησουν, ας τρωω κι εγω χλοριδα κι ας πεινασω.:lol:

Ναι, αλλά ένας καρχαρίας δεν διαθέτει νοημοσύνη ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top