Χορτοφαγία

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Οποιοι ειναι χορτοφαγοι μπορουν να πουν τι τους ωθησε στη χορτοφαγια και αντιστοιχα οσοι δεν ειναι τι αρνητικο βρισκουν σε αυτο τον τροπο διατροφης :)
Προσωπικα ειμαι χορτοφαγος περιπου ενα μηνα και πλεον οταν βλεπω κρεας δεν θελω ουτε να το κοιταξω , μου φερνει αναγουλα..:(
Προτιμω να ''πεθανω'' της πεινας παρα να ξαναφαω κρεας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγώ δεν είμαι χορτοφάγος...με απωθούν φοβερά οι σαλάτες κλπ...γενικότερα προτιμώ 100 φορές το κρέας αν και σε υπερβολική ποσότητα κάνει κακό...από την άλλη όμως προσφέρει πρωτεϊνες κλπ που δεν μπορει να τις λάβει ένας χορτοφάγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Η χορτοφαγια δεν περιλαμβανει μονο σαλατες :D
απο υποκαταστατα κρεατος επισης (π.χ. σογια) μπορει ο οργανισμος να αναπληρωσει τα συστατικα που εχει το κρεας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Οχι δεν ειμαι χορτοφαγα:P
Τρωω μεν λιγο κρεας αλλα εστω και λιγο, νιωθω πως το χρειαζομαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Προσωπικα ειμαι χορτοφαγος περιπου ενα μηνα και πλεον οταν βλεπω κρεας δεν θελω ουτε να το κοιταξω , μου φερνει αναγουλα..:(
Προτιμω να ''πεθανω'' της πεινας παρα να ξαναφαω κρεας..
Το όμορφο της υπόθεσης είναι ότι καθώς θα περνά ο καιρός η όρεξη θα σου φεύγει ακόμα περισσότερο

Χαιρετώ σε, δολοφόνε της χλωρίδας και συνοδοιπόρε στην απομυθοποίηση της σάρκας και του κανιβαλισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν το κατακρίνω, αλλά το βρίσκω λάθος. Πιστεύω στο πλήρες διαιτολόγιο και δεν έχω άδικο, απλά θέλει να προσέχεις τις ποσότητες. Απ'το να φάω σόγια, πάντως, προτιμώ να φάω σουβλάκι. Και όχι μόνο λόγω γεύσης, αλλά η σόγια είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει διεθνώς (μαζί με το καλαμπόκι) σε θέμα γενετικής τροποποίησης και αυτο αφορά σχεδόν ολες τις εταιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μπα τρώω πολύ κρέας.Βασικά τρώω και λαχανικά αλλά δεν θεωρώ ότ ιχορταίνω όταν τρώω λαδερά φαγητά.Όταν φάω γύρους,μπριζόλες,σουβλάκια,παιδάκια,λουκάνικα,πίτσες τότε λέω ότι χόρτασα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Όταν φάω γύρους,μπριζόλες,σουβλάκια,παιδάκια,λουκάνικα,πίτσες τότε λέω ότι χόρτασα!:D
Και τότε είναι που καλώ εγώ τη WWF
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τι κανετε με το φαι σας, δεν με νοιαζει καθολου, αλλα αμα νομιζετε οτι σωζεται το κοσμο επειδη δεν τρωτε κρεας και εμεις τον "χαλάμε" ειστε γελασμενοι (και προφανως ηλιθιοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω θα ήθελα να γίνω χορτοφαγος γιατι λυπαμαι να τρωω ζωα αλλα δεν ξερω αν θα καταφερω να εχω ισορροπημενο διαιτολογιο ετσι γιατι ειμαι λιγο δυσκολη με τα "χορτοφαγικα" πιατα. Το εχω παντα στα υποψην ομως εστω να το δοκιμασω καποια στιγμη. Μου αρεσει και γευστικα το κρεας οποτε γινεται ακομα πιο δυσκολο. Τουλαχιστον δεν τρωω σχεδον καθολου κοτοπουλο.

Παντως και χωρις κρεας μπορεις να παιρνεις ολα τα αναγκαια θρεπτικα συστατικα και βιταμινες απο διαφορα φαγητα και δεν εννοω να αντικαταστησεις το κρεας με σογια. Απλως το κρεας εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε πολλα πραγματα ταυτοχρονα οποτε ειναι πιο ευκολο να παιρνεις ο,τι χρειαζεσαι απο κει και επισης εχει ευκολα απορροφησιμο σιδηρο σε αντιθεση με τα φυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω μικροτερος ειχα προβληματα με σιδηρο κλπ (και επισης εχω στιγμα) οποτε δυσκολο. Επισης τρωω αρκετο κρεας, και γενικα ειμαι παρα πολυ δυσκολος στο φαγητο. Οποτε αν κοψω το κρεας, ειμαι που ειμαι πετσι και κοκκαλο, θα εξαφανιστω απο προσωπου γης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Το όμορφο της υπόθεσης είναι ότι καθώς θα περνά ο καιρός η όρεξη θα σου φεύγει ακόμα περισσότερο

Χαιρετώ σε, δολοφόνε της χλωρίδας και συνοδοιπόρε στην απομυθοποίηση της σάρκας και του κανιβαλισμού
:D Χαιρετω και ανταποδιδω !!
-----------------------------------------
Δεν το κατακρίνω, αλλά το βρίσκω λάθος. Πιστεύω στο πλήρες διαιτολόγιο και δεν έχω άδικο, απλά θέλει να προσέχεις τις ποσότητες. Απ'το να φάω σόγια, πάντως, προτιμώ να φάω σουβλάκι. Και όχι μόνο λόγω γεύσης, αλλά η σόγια είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει διεθνώς (μαζί με το καλαμπόκι) σε θέμα γενετικής τροποποίησης και αυτο αφορά σχεδόν ολες τις εταιρίες.
Δηλαδη εχεις την αυταπατη οτι το κρεατακι που τρως ειναι αγνο? :xixi:
Οτι αυτα τα ζωα δεν εκτρεφονται με ειδικες τροφες οι οποιες περιεχουν χημικα και κατ'επεκταση περνανε και στον οργανισμο σου?Δεν ειπα οτι θ ατρωω ολη μερα σογια αλλα πιστευω οτι σε συνδιασμο με φρουτα και λαχανικα εισαι σαφως πιο υγειινο απο το να τρωω κρεας καθε μερα οπως κανουν παρα πολλοι..
-----------------------------------------
Μπα τρώω πολύ κρέας.Βασικά τρώω και λαχανικά αλλά δεν θεωρώ ότ ιχορταίνω όταν τρώω λαδερά φαγητά.Όταν φάω γύρους,μπριζόλες,σουβλάκια,παιδάκια,λουκάνικα,πίτσες τότε λέω ότι χόρτασα!:D
Το περιεργο ειναι οτι καθε φορα που ετρωγα κι εγω πολυ κρεας αισθανομουν ενα τεραστιο βαρος στο στομαχι.Εχω πολυ καιρο να το αισθανθω αυτο , ισως απο τοτε που εκοψα το κρεας.Και δεν εννοω το αισθημα κορεσμου.
-----------------------------------------
Και τότε είναι που καλώ εγώ τη WWF
Και καλα κανεις :no1:
-----------------------------------------
Τι κανετε με το φαι σας, δεν με νοιαζει καθολου, αλλα αμα νομιζετε οτι σωζεται το κοσμο επειδη δεν τρωτε κρεας και εμεις τον "χαλάμε" ειστε γελασμενοι (και προφανως ηλιθιοι).

Εσυ παλι εισαι αγενεστατος και ισως εσυ να σαι ο ηλιθιος.Και οχι γιατι τρως κρεας.Αλλα γιατι εισαι 18 και δεν μπορεις να συμμετασχεις σε μια Σ.Υ.Ζ.Η.Τ.Η.Σ.Η
και ο κοσμος δεν περιμενε εμας να σωθει.Κατεστραμενος ειναι απο χερι. :no1:
-----------------------------------------
Εγω θα ήθελα να γίνω χορτοφαγος γιατι λυπαμαι να τρωω ζωα αλλα δεν ξερω αν θα καταφερω να εχω ισορροπημενο διαιτολογιο ετσι γιατι ειμαι λιγο δυσκολη με τα "χορτοφαγικα" πιατα. Το εχω παντα στα υποψην ομως εστω να το δοκιμασω καποια στιγμη. Μου αρεσει και γευστικα το κρεας οποτε γινεται ακομα πιο δυσκολο. Τουλαχιστον δεν τρωω σχεδον καθολου κοτοπουλο.

Παντως και χωρις κρεας μπορεις να παιρνεις ολα τα αναγκαια θρεπτικα συστατικα και βιταμινες απο διαφορα φαγητα και δεν εννοω να αντικαταστησεις το κρεας με σογια. Απλως το κρεας εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε πολλα πραγματα ταυτοχρονα οποτε ειναι πιο ευκολο να παιρνεις ο,τι χρειαζεσαι απο κει και επισης εχει ευκολα απορροφησιμο σιδηρο σε αντιθεση με τα φυτα.

:xixi:
-----------------------------------------
Εγω μικροτερος ειχα προβληματα με σιδηρο κλπ (και επισης εχω στιγμα) οποτε δυσκολο. Επισης τρωω αρκετο κρεας, και γενικα ειμαι παρα πολυ δυσκολος στο φαγητο. Οποτε αν κοψω το κρεας, ειμαι που ειμαι πετσι και κοκκαλο, θα εξαφανιστω απο προσωπου γης. :P
Ε τοτε μην το κοψεις
Δεν ανοιξα το θεμα να παρακινησω οσους τρωνε κρεας να το κοψουν.Δεν ειμαι εγω ο σωστος και εσεις οι λαθος ουτε το αντιθετο.Γνωμες ανταλασσουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
ποιός ο λόγος να μην τρως κρέας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
κανενασ,μια,χαρα,ειναι,το,κρεασ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
κανενασ,μια,χαρα,ειναι,το,κρεασ...

Πηγαιντε στο ''Earthlings'' στην ιδια ενοτητα να δειτε το βιντεακι και τις συνθηκες στις οποιες υποβαλλονται τα ζωα που τρωτε.Δεν ειπα οτι ειναι κακο και αν ειναι να δεχομαι επιθεση καθε λιγο και λιγακι ας κλεισουμε το θεμα εδω.Για μενα υπαρχει λογος να μην τρωω κρεας και θα το σεβαστεις οπως σεβομαι κι εγω οτι τρως.Συνεπως η λεξη ''κανενας'' δεν ταιριαζει εδω.

Και απο ποτε το κομμα αντικατεστησε το κενο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
είμαι υπέρ της χορτοφαγίας άν και δέν νομίζω οτι μπορεί να καλύψει κάποιον που έχει έντονη δραστηριώτητα και γυμνάζεται. τρώω πολύ κρέας άν και η αγαπημένη μου διατροφή είναι τα ζημαρικά.


απο κρέας αγαπημένο μου είναι οι ψητές παρτσέτες με μπόλικο λεμονη και λαδορίγανη.

απο μή-κρέας αγαπημένο μου είναι τα μακαρόνια με κόκκινη σάλσα και τριμένο τυρί απο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εσυ παλι εισαι αγενεστατος και ισως εσυ να σαι ο ηλιθιος.Και οχι γιατι τρως κρεας.Αλλα γιατι εισαι 18 και δεν μπορεις να συμμετασχεις σε μια Σ.Υ.Ζ.Η.Τ.Η.Σ.Η
και ο κοσμος δεν περιμενε εμας να σωθει.Κατεστραμενος ειναι απο χερι. :no1:
Ποιος σου ειπε οτι ηθελα να κανω συζητηση, αποτυγχανεις να καταλαβεις τους λογους μου.
Ο κοσμος ειναι μια χαρα και ετσι οπως ειναι δεν χρειαζεται μερικους ανθρωπους που πανε αντιθετα απο την φυση τους για να "σωθει". Η φυση σου λεει για να ζησει ενας οργανισμος πρεπει να καταβροχθισει εναν αλλον, αμα μερικοι κανονες σωτηριας ειναι πολυ για σενα, μην στρεφεις την αδυναμια σου σε αλλους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε οτι ηθελα να κανω συζητηση, αποτυγχανεις να καταλαβεις τους λογους μου.
Ο κοσμος ειναι μια χαρα και ετσι οπως ειναι δεν χρειαζεται μερικους ανθρωπους που πανε αντιθετα απο την φυση τους για να "σωθει". Η φυση σου λεει για να ζησει ενας οργανισμος πρεπει να καταβροχθισει εναν αλλον, αμα μερικοι κανονες σωτηριας ειναι πολυ για σενα, μην στρεφεις την αδυναμια σου σε αλλους ανθρωπους.

Κι εσυ αγαπητε μην ριχνεις την ηλιθιοτητα σου στη φυση .
Συμφωνω οτι ο ενας καταβροχθιζει τον αλλον. Ο μεγαλος τον μικρο κτλ οπως οριζει η φυση αλλα . αν λεω ΑΝ εχεις παρει χαμπαρι ο ανθρωπος εχει σπασει την αλυσιδα με τον πιο βιαιο τροπο και βιαζει καθημερινα τη φυση.Μηπως εχεις ακουσει οτι χιλιαδες ειδη εξαφανιζονται λογω της ηλιθιοτητας και της υπεροψιας των πολλων και της αδυναμιας των λιγων?Η δεν στο μαθαν στο σχολειο και συνεπως δεν μπορεις να εκφερεις αποψη?
Ο ανθρωπος εχει εξαντλησει καθε περιθωριο που το εδωσε η φυση.
Και αν εσυ πιστευεις οτι ολα κυλανε ομαλα εισαι (προφανως ηλιθιος) :bye:
-----------------------------------------
Κι εσυ αγαπητε μην ριχνεις την ηλιθιοτητα σου στη φυση .
Συμφωνω οτι ο ενας καταβροχθιζει τον αλλον. Ο μεγαλος τον μικρο κτλ οπως οριζει η φυση αλλα . αν λεω ΑΝ εχεις παρει χαμπαρι ο ανθρωπος εχει σπασει την αλυσιδα με τον πιο βιαιο τροπο και βιαζει καθημερινα τη φυση.Μηπως εχεις ακουσει οτι χιλιαδες ειδη εξαφανιζονται λογω της ηλιθιοτητας και της υπεροψιας των πολλων και της αδυναμιας των λιγων?Η δεν στο μαθαν στο σχολειο και συνεπως δεν μπορεις να εκφερεις αποψη?
Ο ανθρωπος εχει εξαντλησει καθε περιθωριο που το εδωσε η φυση.
Και αν εσυ πιστευεις οτι ολα κυλανε ομαλα εισαι (προφανως ηλιθιος) :bye:

κι αν δεν ηθελες να κανεις συζητηση δεν υπηρχει κανενας λογος να απαντησεις.συνηθως σε ενα φορουμ τα μελη συζητανε.Αν δεν μπορεις να αποδεχτεις εναν τοσο απλο κανονα η πορτα ανοιχτη και τα σκυλια δεμενα αγαπητε μου φιλε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε οτι ηθελα να κανω συζητηση, αποτυγχανεις να καταλαβεις τους λογους μου.
Ο κοσμος ειναι μια χαρα και ετσι οπως ειναι δεν χρειαζεται μερικους ανθρωπους που πανε αντιθετα απο την φυση τους για να "σωθει". Η φυση σου λεει για να ζησει ενας οργανισμος πρεπει να καταβροχθισει εναν αλλον, αμα μερικοι κανονες σωτηριας ειναι πολυ για σενα, μην στρεφεις την αδυναμια σου σε αλλους ανθρωπους.

Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος καταστρεφει το περιβαλλον του παει αντιθετα στη φυση και αυτο συμβαινει πολυ στον κοσμο μας, το τελευταιο πραγμα που ειναι αντιθετο στη φυση μας ειναι να μην τρωμε κρεας... σιγα το πραγμα. Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον μπορει να επιλεξει τι θα τρωει, δεν ειναι εναντια στη φυση να μην τρως κρεας αφου μπορεις να παρεις ο,τι χρειαζεσαι και απο αλλα ειδη τροφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κι εσυ αγαπητε μην ριχνεις την ηλιθιοτητα σου στη φυση .
Συμφωνω οτι ο ενας καταβροχθιζει τον αλλον. Ο μεγαλος τον μικρο κτλ οπως οριζει η φυση αλλα . αν λεω ΑΝ εχεις παρει χαμπαρι ο ανθρωπος εχει σπασει την αλυσιδα με τον πιο βιαιο τροπο και βιαζει καθημερινα τη φυση.Μηπως εχεις ακουσει οτι χιλιαδες ειδη εξαφανιζονται λογω της ηλιθιοτητας και της υπεροψιας των πολλων και της αδυναμιας των λιγων?Η δεν στο μαθαν στο σχολειο και συνεπως δεν μπορεις να εκφερεις αποψη?
Ο ανθρωπος εχει εξαντλησει καθε περιθωριο που το εδωσε η φυση.
Και αν εσυ πιστευεις οτι ολα κυλανε ομαλα εισαι (ασφαλως ηλιθιος) :bye:
Πρωτον, δεν εριξα τιποτα παραπανω στην φυση, μην μου βαζεις λογια που δεν ειπα.
Δεν εχει σημασια τι εχω παρει χαμπαρι εγω, τα ζωα δεν εξαφανιζονται απο τον ανθρωπο μονο, και στην ιστορια του πλανητη εχουν χαθει χιλιαδες ειδοι ζωον, ειναι ο κυκλος και κανεις δεν μπορει να τον σταματησεις, αν δεν ειμαστε εμεις θα ειναι κατι αλλο. Μπορεις να πετας στο ονειρο σου δεν σου το χαλαω αλλα μην φερνεις το ονειρο σου πανω σε μας. Στο σχολειο δεν μου μαθαινουν κατι τετοιο, αυτα δεν τα μαθαινεις στο σχολειο, αμα ειναι εσυ πιστευε στα τυφλα οτι σου λενε στο σχολειο και δογματιζε στο εργο τους. Δεν μπορεις να κρινεις ουτε εσυ ουτε εγω αμα εχουμε εξαντλησει τα περιθωρια που μας εχει δωσει η φυση. Μπορει να μην κυλανε ομαλα για σενα, για μενα ειναι μια χαρα, καθε εποχη εχει τα αρνητικα τις και τα θετικα τις, αμα ξερεις τι να κανεις, δεν θα παθεις τιποτα, και δεν εχει παιζει ρολο καθολου αμα ειμαι εξυπνος η ηλιθιος.

ΥΓ: Μαθε να χρησιμοποιης τις λεξεις σωστα, δεν βριζεις απλα για να προσβαλεις, αλλιως ειναι μια πικραμενη αποτυχια συγκρατησεις του αδυναμου πνευματου σου.
-----------------------------------------
κι αν δεν ηθελες να κανεις συζητηση δεν υπηρχει κανενας λογος να απαντησεις.συνηθως σε ενα φορουμ τα μελη συζητανε.Αν δεν μπορεις να αποδεχτεις εναν τοσο απλο κανονα η πορτα ανοιχτη και τα σκυλια δεμενα αγαπητε μου φιλε :)
Το πρωτο μου ποστ δεν ειχε αυτο το σκοπο, τα αλλα μπορει να το ειχαν. Μην βιαζεσαι, μπλεκεσαι στις δικες σου λεξεις.
-----------------------------------------
Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος καταστρεφει το περιβαλλον του παει αντιθετα στη φυση και αυτο συμβαινει πολυ στον κοσμο μας, το τελευταιο πραγμα που ειναι αντιθετο στη φυση μας ειναι να μην τρωμε κρεας... σιγα το πραγμα. Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον μπορει να επιλεξει τι θα τρωει, δεν ειναι εναντια στη φυση να μην τρως κρεας αφου μπορεις να παρεις ο,τι χρειαζεσαι και απο αλλα ειδη τροφης.
Ορισαμε νεο περιβαλλον για μας με τα υλικα τις φυσης, μπορει να απομακτυνομαστε απο την απειραχτη φυση, αλλα ποτε δεν θα φυγουμε τελειος.
Το περιβαλλον καταστρεφεται απο μονο του, ακομα και οταν εμεις (μερικα πιονια της φυσης) ειμαστε τα "αβαταρ" τις, και την καταστρεφουμε. Παραδειγμα που η φυση καταστεφεται μονη της ειναι ο πλανητης Αφροδιτη (αμα ειναι δυσκολο να το φανταστειτε). Εγω δεν εχω προβλημα με το τι θελει ο καθενας στο πιατο του, και ανθρωπους να τρωει λιγο που με νοιαζει, αρκει να μην νομιζει οτι κανει το σωστο, επειδη εσυ τρως πρασιναδα και νομιζεις οτι σωζεις το κοσμο δεν σημαινει οτι εγω ειμαι ο αμεσος δολοφονος η/και καρνιβαλος της φυσης. Ετσι κ'αλλιως και τα φυτα οργανισμοι ειναι, οποτε ειστε και επιλεκτικοι με το ποιος αξιζει να ζησει και ποιος αξιζει να φαγωθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top