Χορτοφαγία

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ο καρχαριας δεν θα καταναλωνε σε υπερ-υπερ-υπερ-υπερ-υπερ-υπερβολικο βαθμο τα ψαρια.. Το πρωτο πραγμα που θελει ο ανθρωπος ειναι το κρεας, παρ' ολο που εχει ΤΟΣΕΣ αλλες επιλογες για να τραφει... Γι' αυτο και τα ζωα που εκτρεφονται ζουν το ενα πανω στο αλλο περιμενοντας να σφαχτουν... και γι' αυτο ειναι γενετικα τροποποιημενα για να παραγουν πολλαπλασιες ποσοτητες κρεατος, γαλακτος κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εγω παντος πιστευω οτι το γεγονος που αυτα τα ζωα τρωνε κοιμουνται ζουνε σε κοιτανε εχουνε ενστικτα κλπ ειναι που τους δηνουνε την γλυκια λαχταρυστη γευση αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φίλε Ρούφους συμφωνώ ότι οι άνθρωποι φερόμαστε απάνθρωπα στα ζώα. Αν όμως υπολογίσεις πόσοι θάνατοι ανθρώπων οφείλονται στα ζώα και με ποιον τρόπο τους σκοτώνουν τότε δεν νομίζω να έχεις την ίδια άποψη. Τώρα θα μου πεις, "μα αυτά είναι ζώα, δεν ξέρουν τι κάνουν". Ξέρουν όμως. Γεννιούνται με το ένστικτο της επιβίωσης και της διαβίωσης. Λένε αυτό χρειάζομαι για να ζήσω. Τώρα θα πεις " ο άνθρωπος όμως, μπορεί να ζήσει και χωρίς τα ζώα". Συμφωνώ, μπορεί. Με μεγάλες απώλειες αν δεν παίρνει την ποσότητες των βιταμινών και των συστατικών που δεν παίρνει πια απ' το κρέας, αλλά μπορεί. Αλλά για σκέψου αυτό. Τα φυτά, είναι και αυτά ΖΩΝΤΑΝΟΙ οργανισμοί. Τι θα κάνουμε δηλαδή? Δεν θα τρώμε ούτε τα φυτά σ λίγο και θα λέμε " εγώ θα ζω με χώμα"? Δεν το νομίζω. Χρειαζόμαστε τροφή. Σε διαβεβαιώνω πως πάντα θα τρως/με κάτι που ήταν κάποτε ζωντανό. Είχε ζωή. Δεν μπορεί να αποφευχθεί αυτό, είτε είσαι χορτοφάγος, είτε κρεατοφάγος είτε κι' απ' τα δύο. Η δική μου γνώμη είναι πως μπορούμε να τρώμε τα πάντα, αλλά με μέτρο. Όχι συνέχεια κρέας, ούτε συνέχεια λαχανικά και φρούτα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τα ιδια λετε συνεχεια, πειτε κατι καινουριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φίλε Ρούφους συμφωνώ ότι οι άνθρωποι φερόμαστε απάνθρωπα στα ζώα. Αν όμως υπολογίσεις πόσοι θάνατοι ανθρώπων οφείλονται στα ζώα και με ποιον τρόπο τους σκοτώνουν τότε δεν νομίζω να έχεις την ίδια άποψη. Τώρα θα μου πεις, "μα αυτά είναι ζώα, δεν ξέρουν τι κάνουν". Ξέρουν όμως. Γεννιούνται με το ένστικτο της επιβίωσης και της διαβίωσης. Λένε αυτό χρειάζομαι για να ζήσω. Τώρα θα πεις " ο άνθρωπος όμως, μπορεί να ζήσει και χωρίς τα ζώα". Συμφωνώ, μπορεί. Με μεγάλες απώλειες αν δεν παίρνει την ποσότητες των βιταμινών και των συστατικών που δεν παίρνει πια απ' το κρέας, αλλά μπορεί. Αλλά για σκέψου αυτό. Τα φυτά, είναι και αυτά ΖΩΝΤΑΝΟΙ οργανισμοί. Τι θα κάνουμε δηλαδή? Δεν θα τρώμε ούτε τα φυτά σ λίγο και θα λέμε " εγώ θα ζω με χώμα"? Δεν το νομίζω. Χρειαζόμαστε τροφή. Σε διαβεβαιώνω πως πάντα θα τρως/με κάτι που ήταν κάποτε ζωντανό. Είχε ζωή. Δεν μπορεί να αποφευχθεί αυτό, είτε είσαι χορτοφάγος, είτε κρεατοφάγος είτε κι' απ' τα δύο. Η δική μου γνώμη είναι πως μπορούμε να τρώμε τα πάντα, αλλά με μέτρο. Όχι συνέχεια κρέας, ούτε συνέχεια λαχανικά και φρούτα.:no1:


Ποσες φορες θα το πω, οι χορτοφαγοι δεν στερουνται τιποτα αν προσεχουν, τα παντα που υπαρχουν στο κρεας υπαρχουν και στα φυτα.
Και οχι δεν ξερουν τι κανουν, κανουν αυτο που τα προσταζει το ενστικτο τους. Βαζεις τα ζωα στο ιδιο επιπεδο συνειδησης με τον ανθρωπο και ειναι λαθος. Ασε που συνηθως για να πεθανει καποιος απο ζωο φταιει αυτος και οχι το ζωο. Btw οι θανατοι απο ζωα ειναι ελαχιστοι, ισως εννοεις επιθεσεις απλα.

Τωρα αυτη η συγκριση που κανετε με τα φυτα ειναι λαθος γιατι τα φυτα ναι μεν ειναι ζωντανοι οργανισμοι αλλα δεν εχουν ουτε εγκεφαλο ουτε τπτ που να δειχνει οτι εχουν συνειδηση ή σκεψη ή συμπεριφορα. Και αυτη ειναι μεγαλη διαφορα με τα ζωα για εναν που το βλεπει οπως η Alessandra ή εγω. Και πιθανως για ολους τους χορτοφαγους...
Εγω που εχω κατοικιδιο κουνελι δε μπορω ουτε να φανταστω να τρωω κουνελι... θα τρωγατε τον σκυλο σας ή τη γατα σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ποσες φορες θα το πω, οι χορτοφαγοι δεν στερουνται τιποτα αν προσεχουν, τα παντα που υπαρχουν στο κρεας υπαρχουν και στα φυτα.
Και οχι δεν ξερουν τι κανουν, κανουν αυτο που τα προσταζει το ενστικτο τους. Βαζεις τα ζωα στο ιδιο επιπεδο συνειδησης με τον ανθρωπο και ειναι λαθος. Ασε που συνηθως για να πεθανει καποιος απο ζωο φταιει αυτος και οχι το ζωο. Btw οι θανατοι απο ζωα ειναι ελαχιστοι, ισως εννοεις επιθεσεις απλα.

Τωρα αυτη η συγκριση που κανετε με τα φυτα ειναι λαθος γιατι τα φυτα ναι μεν ειναι ζωντανοι οργανισμοι αλλα δεν εχουν ουτε εγκεφαλο ουτε τπτ που να δειχνει οτι εχουν συνειδηση ή σκεψη ή συμπεριφορα. Και αυτη ειναι μεγαλη διαφορα με τα ζωα για εναν που το βλεπει οπως η Alessandra ή εγω. Και πιθανως για ολους τους χορτοφαγους...
Εγω που εχω κατοικιδιο κουνελι δε μπορω ουτε να φανταστω να τρωω κουνελι... θα τρωγατε τον σκυλο σας ή τη γατα σας;
Κοιτα εχεις μια ηθικη, εγω θα τρωγα το κουνελη σου, τον σκυλο και την γατα οχι, αμα ειχα κατσικες και μοσχαρια θα τα'χα φαει ηδη. Τον σκυλο δεν τον τρωω γιατι ειμαι επιλεκτικος, τον σκυλο δεν τον τρως παιζεις μαζι του κλπ, αν και εγω προσωπικα θα τρωγα σκυλο για να δοκιμασω, αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα στης Φιλιπινες τρωνε σκυλους και για αυτους ειναι ιθηκα σωστο.

Το να τραβιξεις την γραμμη της ιθηκης πανω στους οργανισμους που εχουν συνειδηση η σκεψη γινεσαι κ'εσυ επιλεκτικη, και ειναι μια δικαιολογια για να δικαιολογησει την βαρβαρη πραξη σου. Αργοτερα στο μελον σε ενα φασιστικο καθεστος θα'ρθει ενας αλλος και θα τραβιξει την γραμμη στα φυτα και θα πει "οπα τα φυτα ειναι ομορφα θα σου αρεσε να φανε το ελατο σου?". Δεν παει ετσι, και ανθρωπους θα τρωγαμε αμα δεν ειχαμε φτιαξει κοινοτητες αλλα βαλαμε νομους για να αλληλο προστατευτουμε.

Και εγω με την λογικη σου μπορω να πω "το κουνελι σου αυτο δεν ειναι οσο εξυπνο οσο εγω και δεν ειχε οσο αναπτηγμενο εγκεφαλο οσο εγω και οποτε εχω καθε δικαωμα να το φαω". Ο ανθρωπος φτιαχτηκε για να τρωει τα παντα, εδω συμφωνουμε, ο ανθρωπος μπορει να φαει οτι θελει ο καθενας βαζει οτι θελει στο πιατο του, και εδω συμφωνουμε πιστευω. Αλλα το να πεις οτι εσεις σωζεται τον κοσμο επειδη τρωτε φυτα και εμεις τον καταστρεφουμε επειδη τρωμε ζωα, ε αυτο ειναι παπαριες, ειστε υποκριτες στα ματια μας, και το να βρισκεις δικαιολογιες να φας πρασιναδα χωρις να νιοθεις τυψεις δεν ειναι η λυση, αποδεξου την φυση σου, η καταστροφη του αλουνου ειναι η σωτηρια η δικια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν με καταλαβες, σαφεστατα ειναι θεμα επιλογης, οπως ειπε και η Alessandra ειναι βιωματικο το θεμα οχι θεωρητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
πολυ σωστος.
δεν σημαινει οτι οταν κατι δεν βγαζει ηχους,δεν σε κοιταει και δεν σε ακουει,δεν ειναι ζωντανο

Ασε που με τα φυτα ερχεσαι πιο συχνα σε επαφη. Εγω τουλαχιστον ολο φυτα βλεπω εδω που μενω. Να γινω κρεατοφαγος επειδη δεν αντεχω οτι σημερα εχουμε πουρε που ειναι ξεριζωμενες πατατες?
Κι αλλη συνεισφορα στο θρεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
.
Εγω που εχω κατοικιδιο κουνελι δε μπορω ουτε να φανταστω να τρωω κουνελι... θα τρωγατε τον σκυλο σας ή τη γατα σας;

είναι δύσκολο, αλλα σε μιά δύσκολη περίπτωση οπου θα κινδήνευα απο υπισιτισμό, τότε ναι θα τον έτρωγα (τον σκύλο μου).:!:

έχει γίνει πολλές φορές. οι σταυροφόροι πχ όταν πεινάσανε φάγανε τα άλογά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
είναι δύσκολο, αλλα σε μιά δύσκολη περίπτωση οπου θα κινδήνευα απο υπισιτισμό, τότε ναι θα τον έτρωγα (τον σκύλο μου).:!:

έχει γίνει πολλές φορές. οι σταυροφόροι πχ όταν πεινάσανε φάγανε τα άλογά τους.

Ε καλα αυτες ειναι ακραιες περιπτωσεις εκει τρως και τον φιλο σου που λεει ο λογος (ή οχι...)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Είχα διαβάσει μια έρευνα που ανάλογα με την ομάδα έματος μας είμαστε παμφάγοι χορτοφάγοι σαρκοφάγοι. Πχ αν κάποιον τον πειράζει το κρέας δεν μπορεί να το μεταβολίσει σωστά ο οργανισμός του και δεν παίρνει τα θρεπτικά συστατικά από αυτό και θα έπρεπε να τρώει κυρίως λαχανικά. Άλλοι δεν μπορούν να μεταβολίσουν τα σιτηρά ενώ άλλοι μπορούν τα πάντα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Και οχι δεν ξερουν τι κανουν, κανουν αυτο που τα προσταζει το ενστικτο τους. Βαζεις τα ζωα στο ιδιο επιπεδο συνειδησης με τον ανθρωπο και ειναι λαθος. Ασε που συνηθως για να πεθανει καποιος απο ζωο φταιει αυτος και οχι το ζωο. Btw οι θανατοι απο ζωα ειναι ελαχιστοι, ισως εννοεις επιθεσεις απλα.



Οι θάνατοι από ζώα ελάχιστοι? Δεν πάμε καλά μου φαίνεται... όπου και να βασίζονται τα ζώα, κάνουν το ίδιο και μεγαλύτερο κακό από εμάς. Έτσι λειτουργούν και έτσι λειτουργούμε κι εμείς. Δεν βάζω τα ζώα στο ίδιο επίπεδο συνείδησης με τον άνθρωπο, απλά λέω πως δεν έχει σημασία για ποιο λόγο σκοτώνουν. Σημασία έχει ότι σκοτώνουν. Και γιατί παρακαλώ συνήθως για να πεθάνει κάποιος από ζώο φταίει αυτός? Όταν κάποιος, ήσυχα ,ήσυχα κάνει το μπανάκι του και έρχεται ο κάθε @@@ καρχαρίας και τον κάνει κομμάτια φταίει ο άνθρωπος? Όταν πας μια βόλτα στο δάσος και έρχεται μια αγέλη λύκων και σε ξεσκίζει με τον χειρότερο τρόπο φταίει πάλι ο άνθρωπος? Όταν τα ζώα παρανοούν και νομίζουν με το παραμικρό ότι θέλουμε να τα βλάψουμε και επιτίθενται, φταίει ο άνθρωπος? ΟΧΙ!:nono:Εξάλλου αν δεν φας εσύ το κρέας θα μείνει περισσότερο να φάει κάποιος άλλος. Δεν θα σταματήσουν να τα σκοτώνουν, αν έτσι πιστεύεις, και δεν θα σκοτώνουν λιγότερα επειδή κάποιοι δεν τα θέλουν.:nono: Έτσι είναι η φύση. Ο ισχυρότερος σκοτώνει τον κατώτερο για να επιβιώσει. Τα ζώα δεν έχουν την νοημοσύνη του ανθρώπου, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Αν κάποιος άνθρωπος είναι τρελός και αρχίσει να πυροβολεί τον κόσμο, δεν θα πουν αυτός είναι τρελός αςʼ τον να φύγει. Θα φάει την ίδια τιμωρία + το ψυχιατρείο. Επίσης αν νομίζεται πως επειδή τα φυτά δεν έχουν τον "πανέξυπνο" εγκέφαλο σας, πρέπει να τα τρώμε για να μην τρώμε τα "καημενούλα" τα ζωάκια κάνετε μεγάλο, τεράστιο λάθος. Αν τώρα αρχίσει όλος ο κόσμος να τρώει τα φυτά θα πεθάνουμε όλοι, γιατί αν σας το έχουν μάθει στο σχολείο, τα φυτά είναι αυτά απ' τα οποία τρέφονται τα περισσότερα ζώα, τα φυτά είναι αυτά που ανανεώνουν το οξυγόνο που ζούμε εμείς και τα "πολύτιμα" ζωάκια σας. Χωρίς τα φυτά δεν υπάρχει ζωή κυρία μου. Και να μην θέλεις να το παραδεχτείς, τα φυτά κάνουν πολύ περισσότερα απ' τα ζώα σας και εσείς νομίζεται πως αν τρώτε την διπλάσια ποσότητα φυτού, για να μην τρώτε τα ζώα κάνετε καλό στον πλανήτη. Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να τα πω όλα αυτά, αλλά εσύ με αναγκάζεις, αφού σου αρέσει να "κοντράρεις" τους νόμους της φύσης. Θα μπορούσα να κάτσω να γράφω ώρες, αλλά βλέπω πως δεν θέλετε να καταλάβετε κάποια βασικά πράγματα από την φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Οι θάνατοι από ζώα ελάχιστοι? Δεν πάμε καλά μου φαίνεται... όπου και να βασίζονται τα ζώα, κάνουν το ίδιο και μεγαλύτερο κακό από εμάς. Έτσι λειτουργούν και έτσι λειτουργούμε κι εμείς. Δεν βάζω τα ζώα στο ίδιο επίπεδο συνείδησης με τον άνθρωπο, απλά λέω πως δεν έχει σημασία για ποιο λόγο σκοτώνουν. Σημασία έχει ότι σκοτώνουν. Και γιατί παρακαλώ συνήθως για να πεθάνει κάποιος από ζώο φταίει αυτός? Όταν κάποιος, ήσυχα ,ήσυχα κάνει το μπανάκι του και έρχεται ο κάθε @@@ καρχαρίας και τον κάνει κομμάτια φταίει ο άνθρωπος? Όταν πας μια βόλτα στο δάσος και έρχεται μια αγέλη λύκων και σε ξεσκίζει με τον χειρότερο τρόπο φταίει πάλι ο άνθρωπος? Όταν τα ζώα παρανοούν και νομίζουν με το παραμικρό ότι θέλουμε να τα βλάψουμε και επιτίθενται, φταίει ο άνθρωπος? ΟΧΙ!:nono:Εξάλλου αν δεν φας εσύ το κρέας θα μείνει περισσότερο να φάει κάποιος άλλος. Δεν θα σταματήσουν να τα σκοτώνουν, αν έτσι πιστεύεις, και δεν θα σκοτώνουν λιγότερα επειδή κάποιοι δεν τα θέλουν.:nono: Έτσι είναι η φύση. Ο ισχυρότερος σκοτώνει τον κατώτερο για να επιβιώσει. Τα ζώα δεν έχουν την νοημοσύνη του ανθρώπου, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Αν κάποιος άνθρωπος είναι τρελός και αρχίσει να πυροβολεί τον κόσμο, δεν θα πουν αυτός είναι τρελός αςʼ τον να φύγει. Θα φάει την ίδια τιμωρία + το ψυχιατρείο. Επίσης αν νομίζεται πως επειδή τα φυτά δεν έχουν τον "πανέξυπνο" εγκέφαλο σας, πρέπει να τα τρώμε για να μην τρώμε τα "καημενούλα" τα ζωάκια κάνετε μεγάλο, τεράστιο λάθος. Αν τώρα αρχίσει όλος ο κόσμος να τρώει τα φυτά θα πεθάνουμε όλοι, γιατί αν σας το έχουν μάθει στο σχολείο, τα φυτά είναι αυτά απ' τα οποία τρέφονται τα περισσότερα ζώα, τα φυτά είναι αυτά που ανανεώνουν το οξυγόνο που ζούμε εμείς και τα "πολύτιμα" ζωάκια σας. Χωρίς τα φυτά δεν υπάρχει ζωή κυρία μου. Και να μην θέλεις να το παραδεχτείς, τα φυτά κάνουν πολύ περισσότερα απ' τα ζώα σας και εσείς νομίζεται πως αν τρώτε την διπλάσια ποσότητα φυτού, για να μην τρώτε τα ζώα κάνετε καλό στον πλανήτη. Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να τα πω όλα αυτά, αλλά εσύ με αναγκάζεις, αφού σου αρέσει να "κοντράρεις" τους νόμους της φύσης. Θα μπορούσα να κάτσω να γράφω ώρες, αλλά βλέπω πως δεν θέλετε να καταλάβετε κάποια βασικά πράγματα από την φύση.
Ρωτάω ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ ΑΓΡΙΩΝ ΖΩΩΝ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγω που εχω κατοικιδιο κουνελι δε μπορω ουτε να φανταστω να τρωω κουνελι... θα τρωγατε τον σκυλο σας ή τη γατα σας;
Δεν είναι το ίδιο να τρως σκύλο ή κουνέλι..Βέβαια σε κάποιες χώρες τρώνε σκύλους το ίδιο εύκολα..Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χορτοφάγους(ο καθένας μπορεί να τρώει ότι θέλει,όσο θέλει),αλλά δεν αποχωρίζομαι το κρέας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγω παντος πιστευω οτι το γεγονος που αυτα τα ζωα τρωνε κοιμουνται ζουνε σε κοιτανε εχουνε ενστικτα κλπ ειναι που τους δηνουνε την γλυκια λαχταρυστη γευση αυτη.

χαχαχαχαχαχαχααχ... ειλικρινα, αυτο ειναι απλα γελοιο, χωρις παρεξηγηση! (εκτος αν το λες για πλακα..?) Για αρχισε να τρως τα κατοικιδια που τα βλεπεις συνεχεια να "τρωνε, κοιμουνται, ζουνε, σε κοιτουν, εχουν ενστικτα κλπ".. αυτα κι αν θα ειναι νοστιμα!! :P



Παντως, αν υπαρχουν καποιοι που να βαζουν στην ιδια μοιρα τα φυτα με τα ζωα θα ειναι ελαχιστοι σε σχεση με αυτους που υπολογιζουν περισσοτερο τα ζωα... πιστευω πως ολοι συμφωνουμε σε αυτο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι θάνατοι από ζώα ελάχιστοι? Δεν πάμε καλά μου φαίνεται... όπου και να βασίζονται τα ζώα, κάνουν το ίδιο και μεγαλύτερο κακό από εμάς. Έτσι λειτουργούν και έτσι λειτουργούμε κι εμείς. Δεν βάζω τα ζώα στο ίδιο επίπεδο συνείδησης με τον άνθρωπο, απλά λέω πως δεν έχει σημασία για ποιο λόγο σκοτώνουν. Σημασία έχει ότι σκοτώνουν. Και γιατί παρακαλώ συνήθως για να πεθάνει κάποιος από ζώο φταίει αυτός? Όταν κάποιος, ήσυχα ,ήσυχα κάνει το μπανάκι του και έρχεται ο κάθε @@@ καρχαρίας και τον κάνει κομμάτια φταίει ο άνθρωπος? Όταν πας μια βόλτα στο δάσος και έρχεται μια αγέλη λύκων και σε ξεσκίζει με τον χειρότερο τρόπο φταίει πάλι ο άνθρωπος? Όταν τα ζώα παρανοούν και νομίζουν με το παραμικρό ότι θέλουμε να τα βλάψουμε και επιτίθενται, φταίει ο άνθρωπος? ΟΧΙ!Εξάλλου αν δεν φας εσύ το κρέας θα μείνει περισσότερο να φάει κάποιος άλλος. Δεν θα σταματήσουν να τα σκοτώνουν, αν έτσι πιστεύεις, και δεν θα σκοτώνουν λιγότερα επειδή κάποιοι δεν τα θέλουν. Έτσι είναι η φύση. Ο ισχυρότερος σκοτώνει τον κατώτερο για να επιβιώσει. Τα ζώα δεν έχουν την νοημοσύνη του ανθρώπου, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Αν κάποιος άνθρωπος είναι τρελός και αρχίσει να πυροβολεί τον κόσμο, δεν θα πουν αυτός είναι τρελός αςʼ τον να φύγει. Θα φάει την ίδια τιμωρία + το ψυχιατρείο. Επίσης αν νομίζεται πως επειδή τα φυτά δεν έχουν τον "πανέξυπνο" εγκέφαλο σας, πρέπει να τα τρώμε για να μην τρώμε τα "καημενούλα" τα ζωάκια κάνετε μεγάλο, τεράστιο λάθος. Αν τώρα αρχίσει όλος ο κόσμος να τρώει τα φυτά θα πεθάνουμε όλοι, γιατί αν σας το έχουν μάθει στο σχολείο, τα φυτά είναι αυτά απ' τα οποία τρέφονται τα περισσότερα ζώα, τα φυτά είναι αυτά που ανανεώνουν το οξυγόνο που ζούμε εμείς και τα "πολύτιμα" ζωάκια σας. Χωρίς τα φυτά δεν υπάρχει ζωή κυρία μου. Και να μην θέλεις να το παραδεχτείς, τα φυτά κάνουν πολύ περισσότερα απ' τα ζώα σας και εσείς νομίζεται πως αν τρώτε την διπλάσια ποσότητα φυτού, για να μην τρώτε τα ζώα κάνετε καλό στον πλανήτη. Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να τα πω όλα αυτά, αλλά εσύ με αναγκάζεις, αφού σου αρέσει να "κοντράρεις" τους νόμους της φύσης. Θα μπορούσα να κάτσω να γράφω ώρες, αλλά βλέπω πως δεν θέλετε να καταλάβετε κάποια βασικά πράγματα από την φύση.



Αυτος που κανει το μπανακι του ξερει οτι ειναι περιοχη με καρχαριες (παντα εχουν πινακιδες) και αρα πρεπει να προσεχει περισσοτερο. Και γενικα οι επιθεσεις απο ζωα σε ανθρωπους δεν συνηθιζονται. Γενικα παρομοιαζεις τα ζωα σαν ανθρωπους και αυτο δεν ειναι σωστο. Τα ζωα σκοτωνουν απο αναγκη, ο ανθρωπος σκοτωνει για πολλους λογους. Δεν θα ερθει ετσι στα καλα του καθουμενου ο λυκος να σου επιτεθει, πρωτα θα σε παρατηρησει να δει τι γινεται και μετα. Γενικα το φταιξιμο αφορα παντα τους ανθρωπους γιατι για τα ζωα κατι τετοιο δεν υφισταται.
Δεν πιστευω οτι αν σταματησω εγω να τρωω κρεας θα σταματησει ολος ο κοσμος ή θα κανει καποια αλλαγη, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.
Το παρακατω που λες για τα φυτα ειναι τελειως ακυρο σε σχεση με αυτα που ειπα εγω, ποτε δεν εννοησα οτι δεν εχουν βασικο ρολο στη διατροφη δηλαδη αν ειναι δυνατον πως τα βρισκεις αυτα.
Ποτε κοντραρα τους νομους της φυσης; Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον, μπορει να τρεφεται με κρεας και φυτα, και απο τη στιγμη που εχουμε τη συνειδηση να διαλεξουμε ειμαστε ελευθεροι να το κανουμε. Ειδικα απο τη στιγμη που με τα φυτα μπορεις να εχεις το ιδιο ισορροπημενη διατροφη με το κρεας, αφου μπορεις να βρεις τα παντα σε αυτα. Νομιζεις οτι ο ανθρωπος ετρωγε παντα κρεας; Πριν φτιαξει κυνηγετικα οπλα φυτα και ριζες ετρωγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχααχ... ειλικρινα, αυτο ειναι απλα γελοιο, χωρις παρεξηγηση! (εκτος αν το λες για πλακα..?) Για αρχισε να τρως τα κατοικιδια που τα βλεπεις συνεχεια να "τρωνε, κοιμουνται, ζουνε, σε κοιτουν, εχουν ενστικτα κλπ".. αυτα κι αν θα ειναι νοστιμα!! :P



Παντως, αν υπαρχουν καποιοι που να βαζουν στην ιδια μοιρα τα φυτα με τα ζωα θα ειναι ελαχιστοι σε σχεση με αυτους που υπολογιζουν περισσοτερο τα ζωα... πιστευω πως ολοι συμφωνουμε σε αυτο..?

Υeap εγώ συμφωνώ...Τα ζώα είναι..Χμ...Ζώα:P Πάντως δεν είναι το ίδιο τα φυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μίλα ρε Κρου γιατί τα παίρνω με τους άσχετους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχααχ... ειλικρινα, αυτο ειναι απλα γελοιο, χωρις παρεξηγηση! (εκτος αν το λες για πλακα..?) Για αρχισε να τρως τα κατοικιδια που τα βλεπεις συνεχεια να "τρωνε, κοιμουνται, ζουνε, σε κοιτουν, εχουν ενστικτα κλπ".. αυτα κι αν θα ειναι νοστιμα!! :P



Παντως, αν υπαρχουν καποιοι που να βαζουν στην ιδια μοιρα τα φυτα με τα ζωα θα ειναι ελαχιστοι σε σχεση με αυτους που υπολογιζουν περισσοτερο τα ζωα... πιστευω πως ολοι συμφωνουμε σε αυτο..?
Ναι ρε μλκ για πλακα το'πα χαλαρωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
οκ ρε μλκ, αλλα με αυτα που διαβαζω παραπανω, μπορω να το πιστεψω και αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top