1ο Πεδίο Φ.Π.Ψ. Αθήνας

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Είσαι η μόνη που σπουδάζει ΦΠΨ σε αυτό τον κόσμο. Τσάμπα περιμένεις. Κανείς δε θα σε βοηθήσει.:devil:


Σώπα, καημένη!:blink:


ισχυει ουτε ενασ εδω μεσα πια μα που πηγαν οι υπολοιποι 269??χαχαχαχαχααχαχαχα τι να πεισ..γι αυτο απευθυνθηκα στο θεο!!:D:P
τοσα ειναι ρεεε!!!!:worry: και ενταξει οσο ευκολα και να ναι το θελουν το διαβασμα τουσ για να το τελειωσεισ στα 4 χρονια!!!δε βαριεσαι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Πάντως, εγώ δεν γνωρίζω. Να ξέρεις όμως πως η κατευθ. Ψ δε σε καθιστά ούτε στο ελάχιστο ψυχολόγο, αλλά φιλόλογο ειδικευμένο στις ψυχολογικές διεργασίες κατά την εκπαίδευση. Θα μάθεις δηλαδή πως να διαχειρίζεσαι τους μαθητές με ειδικές ανάγκες αλλά και μαθητές ΥΨιΤ κ.λ.π, θα αποκτήσεις δυνατότητες για αυξημένη επικοινωνία με τους μαθητές. Γενικότερα, η διαφορά των καθηγητικών κατευθύνσεων της φιλοσοφικής Π & Ψ, έγκειται στο ότι ο πρώτος μαθαίνει να διδάσκει αποτελεσματικά, το μάθημα του, δηλαδή, να είναι όσο πιο αποδοτικός γίνεται και ο δεύτερος να επικοινωνεί ικανοποιητικά, να γνωρίζει δηλαδή τις ψυχολογικές διεργασίες στο πλαίσιο της εκπαίδευσης και να διαμορφώνει τη διδασκαλία του ανάλογα με το ψυχολογικό προφίλ των μαθητών του.
Αν θες να ασχοληθείς με αμιγώς ψυχολογικά θέματα (πάντα στο πλαίσιο της εκπαίδευσης), θα πρέπει να βασιστείς στο αντίστοιχο μεταπτυχιακό, και να ξέρεις πως το γεγονός ότι δέχονται απόφοιτους Φ.Π.Ψ. σε μεταπτυχιακά καθαρά ψυχολογίας δεν σημαίνει πως μπορείς απλά να συμμετέχεις. Οι ψυχολογικές βάσεις που έχεις ως καθηγήτρια δεν σε καθιστούν ούτε ανταγωνιστική στις εισαγωγικές εξετάσεις τους -με εξαίρεση μεταπτυχιακά όπως σχολική και παιδαγωγική ψυχολογία-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
ξερει κανεις για εγγραφες στο συγκεκριμενο τμημα?γιατι στο ιντερνετ δεν εχω βρει τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
ξερει κανεις για εγγραφες στο συγκεκριμενο τμημα?γιατι στο ιντερνετ δεν εχω βρει τιποτα...

ελα μου ντε..και εγω εχω ψαξει την σελιδα του φπψ και δε λεει τιποτα ακομα...!!!το μονο τμημα που δεν εχει βγαλει ανακοινωση!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
ελα μου ντε..και εγω εχω ψαξει την σελιδα του φπψ και δε λεει τιποτα ακομα...!!!το μονο τμημα που δεν εχει βγαλει ανακοινωση!!:hmm:
ούτε στο παιδαγωγικο του ΕΚΠΑ εχω βρει....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Πάντως, εγώ δεν γνωρίζω. Να ξέρεις όμως πως η κατευθ. Ψ δε σε καθιστά ούτε στο ελάχιστο ψυχολόγο, αλλά φιλόλογο ειδικευμένο στις ψυχολογικές διεργασίες κατά την εκπαίδευση. Θα μάθεις δηλαδή πως να διαχειρίζεσαι τους μαθητές με ειδικές ανάγκες αλλά και μαθητές ΥΨιΤ κ.λ.π, θα αποκτήσεις δυνατότητες για αυξημένη επικοινωνία με τους μαθητές. Γενικότερα, η διαφορά των καθηγητικών κατευθύνσεων της φιλοσοφικής Π & Ψ, έγκειται στο ότι ο πρώτος μαθαίνει να διδάσκει αποτελεσματικά, το μάθημα του, δηλαδή, να είναι όσο πιο αποδοτικός γίνεται και ο δεύτερος να επικοινωνεί ικανοποιητικά, να γνωρίζει δηλαδή τις ψυχολογικές διεργασίες στο πλαίσιο της εκπαίδευσης και να διαμορφώνει τη διδασκαλία του ανάλογα με το ψυχολογικό προφίλ των μαθητών του.
Αν θες να ασχοληθείς με αμιγώς ψυχολογικά θέματα (πάντα στο πλαίσιο της εκπαίδευσης), θα πρέπει να βασιστείς στο αντίστοιχο μεταπτυχιακό, και να ξέρεις πως το γεγονός ότι δέχονται απόφοιτους Φ.Π.Ψ. σε μεταπτυχιακά καθαρά ψυχολογίας δεν σημαίνει πως μπορείς απλά να συμμετέχεις. Οι ψυχολογικές βάσεις που έχεις ως καθηγήτρια δεν σε καθιστούν ούτε ανταγωνιστική στις εισαγωγικές εξετάσεις τους -με εξαίρεση μεταπτυχιακά όπως σχολική και παιδαγωγική ψυχολογία-.

βρηκα αυτα τα αρθρα γι αυτο https://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=140683 https://www.pyr.gr/sxoles/filosofias-paidagogikis-yixologias_.htm

ούτε στο παιδαγωγικο του ΕΚΠΑ εχω βρει....:(

αστα να πανε...κοιμουνται γαμωτο και δεν το εχουν βγαλει ακομα?ασ ανακοινωσουν να ξερουμε να παρουμε τα μετρα μασ δηλαδη ..εσυ τι τμημα εισαι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
ααα πολυ ωραια βρηκα συναδελφο..αντε να μαζευομαστε τησ φιλοσοφικησ αθηνασ..μεχρι στιγμησ ειμαστε παρα πολλοι..ισα με 3!!:P
φιλολογος και εσυ?ειχα την εντυπωση οτι απο το ΦΠΨ βγαίνεις και ψυχολογος...ναι ειναι και ο αδερφος μου.μια φιλη μου ειναι στο ΦΠΨ αθηνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
φιλολογος και εσυ?ειχα την εντυπωση οτι απο το ΦΠΨ βγαίνεις και ψυχολογος...ναι ειναι και ο αδερφος μου.μια φιλη μου ειναι στο ΦΠΨ αθηνας.

οχι φιλολογοσ βγαινεισ:D...ψυχολογοσ ειναι απο το αλλο φπψ!!!α ωραια!!!φετοσ περασαν και ο αδερφοσ και η φιλη σου?:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeriaa

Νεοφερμένος

Η glykeriaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κ εγω περασα φετος φπψ Αθήναα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Η ανακοίνωση βγαίνει στις 10 του μηνός, οπότε είναι φυσιολογικό να μην την βρίσκεις :P!

Τα άρθρα που στέλνεις xristina, αναφέρονται στο παλαιό πρόγραμμα του Φ.Π.Ψ. που είχε διαφορετικό προσανατολισμό. Οι στόχοι του νέου προγράμματος είναι οι εξής:
Αρχική Δημοσίευση από Πρόγραμμα σπουδών Φ.Π.Ψ.:
Ανταποκρίνεται στις προσδοκίες όλων των μελών ΔΕΠ του Φ.Π.Ψ. να υπηρετηθεί η κατάρτιση των φοιτητών με τέτοιο τρόπο και με τέτοιες ενέργειες, ώστε να καταστούν ικανοί ως επιστήμονες εκπαιδευτικοί:
α) να διακρίνουν τις δυνατότητες, τις ανάγκες, τα χαρακτηριστικά των
μαθητών,
β) να κατανοούν τον κοινωνικό χώρο προέλευσης των μαθητών,
γ) να κατέχουν το γνωστικό αντικείμενο σε βάθος,
δ) να έχουν επίγνωση των προσανατολισμών και των υποκείμενων
παραδοχών του Α.Π., ώστε να οδηγούνται σε εποικοδομητική και
κριτική διαχείρισή του,
ε) να εξασφαλίζουν με τις επιλογές και τις δράσεις τους πνεύμα
πειθαρχίας και κατάλληλο μαθησιακό περιβάλλον στη σχολική τάξη,
στ) να συνδυάζουν το διδακτικό έλεγχο με την επικοινωνιακή ελευθερία,
ζ) να προσλαμβάνουν, εντέλει, την παρουσία τους στο σχολείο ως
παιδαγωγική αποστολή και, ταυτόχρονα, να είναι σε θέση να
αναλαμβάνουν την επαγγελματική ευθύνη της λήψης εκπαιδευτικών
αποφάσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeriaa

Νεοφερμένος

Η glykeriaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναιι κ εγω δεν ηξερα κανεναν που να περασε φετος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
ναιι κ εγω δεν ηξερα κανεναν που να περασε φετος!:P

α ωραια γιναμε 2!!!:D:Pαντε να βρουμε και τουσ αλλουσ 268:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeriaa

Νεοφερμένος

Η glykeriaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χαχαχαχα!όντως!:P
πρώτη επιλογή ήταν το ΦΠΨ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Να ρωτησω???ποιο ειναι το αλλο ΦΠΨ που βγαινεις ψυχολογος???βλακεια ερωτηση???:redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeriaa

Νεοφερμένος

Η glykeriaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
φιλοσοφια παιδαγωγικη κ ψυχολογια(προγραμμα ψυχολογιας)
αυτο το τμημα σε βγαζει ψυχολογο...και στ μηχανογραφικο υπαρχει αυτη η παρενθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χαίρετε παιδιά.Εγώ πέρασα φέτος στο πρόγραμμα ψυχολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
φιλοσοφια παιδαγωγικη κ ψυχολογια(προγραμμα ψυχολογιας)
αυτο το τμημα σε βγαζει ψυχολογο...και στ μηχανογραφικο υπαρχει αυτη η παρενθεση

σορυ αλλα παλι δεν διακρινω αυτην την διαφορα....ξεμπερδεψτε με λιγο...και στο μηχανογραφικο???μαλλον ειμαι τοσο χαζη να μην το ειδα??? καμια εικονα κανεις??:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
σορυ αλλα παλι δεν διακρινω αυτην την διαφορα....ξεμπερδεψτε με λιγο...και στο μηχανογραφικο???μαλλον ειμαι τοσο χαζη να μην το ειδα??? καμια εικονα κανεις??:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
Μάλλον, δεν γνωρίζω βέβαια, το ένα απο τα δύο τμήματα εμβαθύνει περισσότερο στην ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Χαίρετε παιδιά.Εγώ πέρασα φέτος στο πρόγραμμα ψυχολογίας.

συγχαρητηρια..εσυ θα σαι ψυχολογοσ!!!:P

σορυ αλλα παλι δεν διακρινω αυτην την διαφορα....ξεμπερδεψτε με λιγο...και στο μηχανογραφικο???μαλλον ειμαι τοσο χαζη να μην το ειδα??? καμια εικονα κανεις??:redface::redface::redface::redface::redface::redface:

απο το φπψ προγραμμα ψυχολογιασ βγαινεισ μονο ψυχολογοσ και κανεισ σχεδον μονο μαθηματα ψυχολογιασ...εχει βαση 18100+ φετοσ ενω το αλλο ειχε 16700 κοντα το σκετο το φπψ δηλαδη και βγαινεισ μονο μα μονο φιλολογοσ!!!εγω εχω ακουσει οτι μπορει να δουλεψουν και ωσ συμβουλοι σε κλινικεσ κτλ αλλα δεν ξερω αν ισχυει πια..αλλα απο το φπψ το σκετο δεν μπορεισ να ανοιξεισ γραφειο ψυχολογιασ...δεν εχεισ τετοια επαγγελματικα διακαιωματα...το καταλαβεσ?:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top