1ο Πεδίο Φ.Π.Ψ. Αθήνας

Chrissaflou

Νεοφερμένος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ας ριξουν το φως τους οι αποφοιτοι ή αυτοι που ήδη ειναι πιο προχωρημενοι σε ετη σχετικα με το γενικοτερο κλιμα στο τμημα και ας μας δοσουν τπτ συμβουλες για κανενα καθηγητη...

thnx!!!!:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαγγέλης25963

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αχου και εγω περιμενα να βρω καποιον αποφοιτο!!!
Κριμααα!!!!Απο οσο ξερω ομως ειναι ενα πολυ καλο τμημα!
ΑΑΑ!!Αυριο αρχιζουν τα μαθηματα,εχω αρχαια και γλωσσολογια!!!Ουουουουουουουουου!!!Θα σκισουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rose_Red

Νεοφερμένος

Η Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειαα σας και απο μένα!! Ενδιαφέρομαι πολύ για το ΦΠΨ Αθηνών και ειδικότερα για τον τομέα της Ψυχολογίας. Θέλω να ρωτήσω βασικά όταν τελειώσω τη σχολή τι προοπτικές έχω σαν ψυχολόγος?? Μπορώ να δώσω κάποιες εξετάσεις είτε εδω είτε στο εξωτερικό για να πάρω πιστοποιητικό ή δίπλωμα ψυχολόγου..?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Rose_Red αν και δεν είμαι πολύ σχετική,θα σου πρότεινα το ΦΠΨ πρόγραμμα ψυχολογίας και όχι απλά ΦΠΨ κατεύθυνση ψυχολογίας.Τα δύο τμήματα έχουν εντελώς διαφορετική βάση καθώς το πρόγραμμα ψυχολογίας είναι αυτό που ασχολείται αποκλειστικά με την ψυχολογια.Όσο για καθηγητές,έναν καθηγητή του τμήματος αυτού έχουμε στη σχολή μας ο οποίος είναι πολύ καλός,έχει γράψει και το βιβλίο της φιλοσοφίας της Β' λυκείου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rose_Red

Νεοφερμένος

Η Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικά το ζήτημα είναι ότι δίνω φέτος με το 10% και η βάση του προγράμματος ψυχολογίας είναι 260 μόρια πάνω από τον βαθμό μου....:( Οπότε είναι πολύ πιο πιθανό να περάσω στο ΦΠΨ παρά στο προγράμμα ψυχολογίας, δυστυχώς.... Γιαυτό και ρωτάω τι προοπτικές έχω σαν ψυχολόγος και αν θα μπορούσα να πάρω πιστοποιητικό ασκήσεως επαγγέλματος είτε εδω είτε στο εξωτερικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Βασικά το ζήτημα είναι ότι δίνω φέτος με το 10% και η βάση του προγράμματος ψυχολογίας είναι 260 μόρια πάνω από τον βαθμό μου....:( Οπότε είναι πολύ πιο πιθανό να περάσω στο ΦΠΨ παρά στο προγράμμα ψυχολογίας, δυστυχώς.... Γιαυτό και ρωτάω τι προοπτικές έχω σαν ψυχολόγος και αν θα μπορούσα να πάρω πιστοποιητικό ασκήσεως επαγγέλματος είτε εδω είτε στο εξωτερικό....
βασικα το ΦΠΨ (σκετο) , καμμια σχεση δεν εχει με την ψυχολογια οπως την εννοεις . Κανεις μερικα μαθηματα ψυχολογιας , αλλα τιποτα παραπανω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moutraki

Νεοφερμένος

Η moutraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κι εγω ΦΠΨ Αθήνας ερχομαι!!!!!!!! :):iagree::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
παιδια οποιοι τελειωνουν αυτο το τμημα διοριζονται ΜΟΝΟ ως φιλολογοι!!
αν θες ψυχολογια ισως σου ανοιξει το δρομο κανενα μεταπτυχιακο!
καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia1991

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
κι εγω ΦΠΨ Αθήνας ερχομαι!!!!!!!! :):iagree::xixi:


Και εγω ΦΠΨ!!!:D Εχασα για 200 μορια το παιδαγωγικο Αθηνας και δεν παω με τιποτα στο κλασσικο της Φιλολογιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia1991

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Τελειωσα φετος και σκεφτομαι το ΦΠΨ ως πρωτη επιλογη γιατι μου φαινεται πιο ενδιαφερουσα σχολη. Δεν ξερω ομως πολλα για αυτο το τμημα και φοβαμαι μηπως πρεπει να παω κλασικο ή ιστορικο-αρχαιολογικο για καλυτερα φιλολογικα μαθηματα...

Μηπως γνωριζει καποιος περισσοτερα?

Ευχαριστω!

:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris-aigio

Νεοφερμένος

Ο dimitris-aigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
απο οτι εχω ακουσει και απο εκει φιλολογος βγαινεις... πιστευω πως κανεις λιγο απο ολα φιλοσοφια παιδαγωγικα και ψυχολογια αλλα κανενα αρκετα για να το εξασκησεις ως επαγγελμα.. δηλαδη δν αναγνωριζεσαι ως ψυχολογος αυτο ειναι το γαμωτο... καλυτερα η κλασικη φιλολογια πιστευω η ενα ιστορικο αρχαιολογικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ποσα μόρια έχεις βγάλει?
Αν πιάνεις κλασσικό ή ιστορικό - αρχαιολογικό εγω θα σου πρότινα να τα προτιμήσεις!
Σαφώς υπάρχει καλύτερη κατάρτηση σε αυτά τα 2 και αν και τα πτυχία θεωρούνται ισάξια στο δημόσιο, αν καταπιαστείς με τον ιδιωτικό τομέα αυτά προτιμούνται απο ΦΠΨ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia1991

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εχω βγαλει 18377, αλλα δεν με τραβαει καθολου ουτε το κλασικο ουτε το ιστορικο-αρχαιολογικο....:( Παντως αφου και απο εκει φιλολογος βγαινω, δεν με ενδιαφερει, εξαλλου ειχα πολλους καθηγητες και στο σχολειο και στο φροντιστηριο που ειχαν τελειωσει ΦΠΨ και ηταν μια χαρα!!!:):)

Ευχαριστω παντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εχω βγαλει 18377, αλλα δεν με τραβαει καθολου ουτε το κλασικο ουτε το ιστορικο-αρχαιολογικο....:( Παντως αφου και απο εκει φιλολογος βγαινω, δεν με ενδιαφερει, εξαλλου ειχα πολλους καθηγητες και στο σχολειο και στο φροντιστηριο που ειχαν τελειωσει ΦΠΨ και ηταν μια χαρα!!!:):)

Ευχαριστω παντως!!!
μια χαρα καταρτισμενος φιλολογος βγαινεις.Κανεις ναι μεν λιγοτερα αρχαια και λατινικα αλλα μπορεις να τα παρεις ως επιλογη μεσα στη σχολη και να βελτιωθεις ακομα περισσοτερο.Επιπλεον κανεις και πολλα παιδαγωγικα πραγμα το οποιο τα υπολοιπα τμηματα της φιλοσοφικης δεν προσφερουν στο βαθμο που τα προσφερει το συγκεκριμενο τμημα.Πιστευω οτι ειναι ισαξια η ζητηση και η απορροφητικοτητα των φιλολογων απο ολα τα τμηματα της φιλοσοφικης (οταν φυσικα το κυνηγησεις).Περα απαυτο μπορεις να κανεις και μεταπτυχιακο πχ πανω στα αρχαια και να καταρτιστεις ακομα περισσοτερο και ειναι αποδεδειγμενο πλεον χωρις φυσικα αυτο να αχρηστευει τα υπολοιπα αξιολογα τμηματα της φιλοσοφικης πως μεγαλυτερη επιτυχια στον ασεπ για μια ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΘΕΣΗ στο ελληνικο δημοσιο εχουν οι αποφοιτοι φπψ κι αυτο επειδη κανουν περισσοτερα παιδαγωγικα,πραγμα το οποιο ζηταται στον ασεπ και εξεταζεται.Μπεσ λοιπον οπου σαρεσει πραγματικα αφου φυσικα το ψαξεις πολυ!:no1:καλη επιτυχια

p.s:ετσι κι αλλιως οτι και να διαλεξεις απαυτα διπλα σου θα ειναι..:p
-----------------------------------------
απο οτι εχω ακουσει και απο εκει φιλολογος βγαινεις... πιστευω πως κανεις λιγο απο ολα φιλοσοφια παιδαγωγικα και ψυχολογια αλλα κανενα αρκετα για να το εξασκησεις ως επαγγελμα.. δηλαδη δν αναγνωριζεσαι ως ψυχολογος αυτο ειναι το γαμωτο... καλυτερα η κλασικη φιλολογια πιστευω η ενα ιστορικο αρχαιολογικο....
απο απλο φπψ δεν βγαινεις ψυχολογος, γιαυτο αλλωστε και στο μηχανογραφικο υπαρχει και φπψ που γραφει σε παρενθεση προγαραμμα ψυχολογιας απο το οποιο βγαινεις ψυχολογος και το οποιο εχει και διαφορετικα μορια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eγω σου λεω πηγαινε φιλολογια η ιστορικο.Το φπψ ειναι μεν πολυ πιο ευκολο αλλα δεν εχει το κυρος των αλλων δυο τμηματων ειδικα αν θες να γινεις φιλολογος.Οσο για τον ασεπ δεν ισχυει αυτο πιο πανω.Μαλλον το αντιθετο συμβαινει ειδικα σε φροντιστηρια που προτιμουνται αποφοιτοι φιλολογιας και ιστορικου...Εκτος αν θες ψυχολογια οποτε αλλαζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Eγω σου λεω πηγαινε φιλολογια η ιστορικο.Το φπψ ειναι μεν πολυ πιο ευκολο αλλα δεν εχει το κυρος των αλλων δυο τμηματων ειδικα αν θες να γινεις φιλολογος.Οσο για τον ασεπ δεν ισχυει αυτο πιο πανω.Μαλλον το αντιθετο συμβαινει ειδικα σε φροντιστηρια που προτιμουνται αποφοιτοι φιλολογιας και ιστορικου...Εκτος αν θες ψυχολογια οποτε αλλαζει :)
μην το λες φιλολογος βγαινεις κι απο φπψ επισης δεν πιστευω οτι εχουν τα αλλα τμηματα περισσοτερο κυρος..οσο για τον ασεπ ψαξτο λιγο παραπανω..
ακομα αλλο φπψ κι αλλο φπψ(προγρ ψυχολογιας),απτο απλο φπψ δεν μπορεις να βγεις ψυχολογος απλα παρακολουθεις και μαθηματα ψυχολογιας απτο αλλο φπψ ομως εχεις επαρκεια ψυχολογου αλλα δνε μπορεις να διδαξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Από το φ.π.ψ. πρόγραμμα ψυχολογίας δε μπορείς να λάβεις άδεια άσκσησης του επαγγέλματος του ψυχολόγου,σύμφωνα με το άρθρο 10 παρ.1 του συντάγματος.Η άδεια δίνονταν μόνο σε άτομα που είχαν πτυχίο απο το εν λόγω τμήμα μέχρι της 31/12/1993.Αυτά όσον αφορά στα της ψυχολογίας...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Το Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας χορηγεί επίσης, πτυχίο Ψυχολογίας στους αποφοίτους του Προγράμματος Ψυχολογίας. Το πτυχίο αυτό είναι αντίστοιχο, ισοδύναμο και ισότιμο προς τα πτυχία των άλλων Τμημάτων Ψυχολογίας των Α.Ε.Ι. Το Πρόγραμμα Ψυχολογίας παρακολουθούν 1222 φοιτητές και φοιτήτριες (ακαδημαϊκό έτος 2002-2003).[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
απο οτι καταλαβαινω απτο φπψ προγ ψυχολ βγαινεις και ψυχολογος και μετα πρεπει η να δωσεις κατατακτηριες η να κανεις μεταπτυχιακο στην ψυχολογια για να παρεις και την αδεια...ισως εκει παιζεται το οτι το προγ ψυχολογιας εχει περισσοτερα μορια
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia1991

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!! Παει, ΦΠΨ θα παω....εξάλλου, αν παω αλλου μπορει να μην το τελειωσω καν αφου δεν θα ηταν αυτο που ηθελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Το Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας χορηγεί επίσης, πτυχίο Ψυχολογίας στους αποφοίτους του Προγράμματος Ψυχολογίας. Το πτυχίο αυτό είναι αντίστοιχο, ισοδύναμο και ισότιμο προς τα πτυχία των άλλων Τμημάτων Ψυχολογίας των Α.Ε.Ι. Το Πρόγραμμα Ψυχολογίας παρακολουθούν 1222 φοιτητές και φοιτήτριες (ακαδημαϊκό έτος 2002-2003).[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]απο οτι καταλαβαινω απτο φπψ προγ ψυχολ βγαινεις και ψυχολογος και μετα πρεπει η να δωσεις κατατακτηριες η να κανεις μεταπτυχιακο στην ψυχολογια για να παρεις και την αδεια...ισως εκει παιζεται το οτι το προγ ψυχολογιας εχει περισσοτερα μορια[/FONT]
Καλά αμά είσαι τόσο σίγουρος που αμφισβητείς και το νόμο εγώ δε μπορώ να πω τίποτα άλλο..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top