1ο Πεδίο Φ.Π.Ψ. Αθήνας

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
ωραιεσ εμπειριεσ ομωσ!!!:D

Ναι! Και εμένα μου αρέσει να ξυπνάω με τα ζόρια το πρωί, να ανεβαίνω στο βουνό & τελικώς να μην μπορώ να παρακολουθήσω μάθημα :P. Τρελαίνομαι σου λέω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Πάντως πέρα απ'αυτά, καλή αρχή με τη σχολή, θα περάσεις όμορφα χρόνια! :)
Α! Επίσης μόλις βγει το πρόγραμμα, κοίτα στα λατινικά αν θα σας πάρει ο Μπενέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Πάντως πέρα απ'αυτά, καλή αρχή με τη σχολή, θα περάσεις όμορφα χρόνια! :)
Α! Επίσης μόλις βγει το πρόγραμμα, κοίτα στα λατινικά αν θα σας πάρει ο Μπενέτος!

σε ευχαριστω πολυ!!!γιατι τι ειναι αυτοσ?καλοσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!!!γιατι τι ειναι αυτοσ?καλοσ?

Είναι ο απόλυτος =). Πέρσι δεν τους πήρε διότι ήταν σε ταξίδι με τη χορωδία. Γενικώς δεν κάνει πολλά μαθήματα.
Είναι αυστηρότατος βέβαια, πρώτο μάθημα μας μίλαγε για μετάφραση από αρχαία σε λατινικά και το αντίστροφο, αλλά κάτσε κάνε μάθημα μαζί του και μετά θα κάνεις φροντιστηριακά στους φοιτητές του κλασικού με τις Παπαιωαννούδες :P!

Βασικά αν δεν είσαι των εκπλήξεων, μπορώ να σου πω περιεκτικά τι να περιμένεις από το κάθε μάθημα στο 1ο εξάμηνο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Είναι ο απόλυτος =). Πέρσι δεν τους πήρε διότι ήταν σε ταξίδι με τη χορωδία. Γενικώς δεν κάνει πολλά μαθήματα.
Είναι αυστηρότατος βέβαια, πρώτο μάθημα μας μίλαγε για μετάφραση από αρχαία σε λατινικά και το αντίστροφο, αλλά κάτσε κάνε μάθημα μαζί του και μετά θα κάνεις φροντιστηριακά στους φοιτητές του κλασικού με τις Παπαιωαννούδες :P!

Βασικά αν δεν είσαι των εκπλήξεων, μπορώ να σου πω περιεκτικά τι να περιμένεις από το κάθε μάθημα στο 1ο εξάμηνο! :P

χαχαχα α ωραια !!απο αρχαια σ λατινικα..υπεροχα...χαχα πανε καλα?
χαχα θα ηθελα να με προετοιμασεισ λιγο για το τι θα δω...για πεσ μου αν δε σ κουραζω!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγω του χρόνου που θα πάω 4ο στο και θα έχω Λατινικά λες να πάρω μπενετο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Εγω του χρόνου που θα πάω 4ο στο και θα έχω Λατινικά λες να πάρω μπενετο;;

εγω θα τον επαιρνα απο περιεργεια!!!ασε που καλυτερα να εχεισ απο αυτουσ τουσ αυστηρουσ βαθμουσ!!!!θα λεσ οτι τον πηρεσ αξια και ασ ηταν στριμαδι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
χαχαχα α ωραια !!απο αρχαια σ λατινικα..υπεροχα...χαχα πανε καλα?
χαχα θα ηθελα να με προετοιμασεισ λιγο για το τι θα δω...για πεσ μου αν δε σ κουραζω!!:P

Χαχαχα! Αυτά με τον Μπενέτο!

Ωραία, θα σου πω σύντομα τα βασικότατα!
Θα κάνεις 7 υποχρεωτικά, τρίωρα μαθήματα, 1 από κάθε σπουδή της φιλολογίας με εξαίρεση Ιστορία & Γλωσσολογία, τα οποία θα κάνεις στο 2ο εξάμηνο. Γενικώς το 1ο και το 2ο εξάμηνο θεωρούνται εξάμηνα ένταξης. Θα κάνεις απ'όλα τα μαθήματα, υποχρεωτικά, ώστε έπειτα, να είσαι έτοιμη για να επιλέξεις κατεύθυνση-μαθήματα επιλογής στο 2ο έτος.

Θα κάνεις Αρχαία, Φιλοσοφία, Λογοτεχνία, Λατινικά, Παιδαγωγικά, Ψυχολογία & Αρχαιογνωσία.
Τα αρχαία και τα λατινικά θα είναι καθαρά άγνωστο και το τι θα κάνετε εξαρτάται από τον εκάστοτε καθηγητή -έχε στο νου σου τα ονόματα Παπαθωμά και Μπενέτος-.
Η φιλοσοφία θα είναι καθαρά εισαγωγικό, μην περιμένεις πολλά. Αν σας πάρει ο πρύτανης, ο οποίος είναι σπουδαίος ομιλητής, θα περάσεις καλά. Το βιβλίο του επίσης έχει πλάκα. Φιλοσοφία δεν θα μάθεις όμως. Μια ιδέα θα πάρεις. Μπορείς επίσης να μην παρακολουθήσεις το μάθημα και να κάνεις απαλλακτική εργασία (έρευνα σε κάποια συγκεκριμένη φιλοσοφική θεωρία κ.λ.π). Πολύ καλή επιλογή για να εξασκήσεις το γράψιμο σου και να μάθεις τα βασικά για τις εργασίες.
Στη Λογοτεχνία θα κάνετε μια επισκόπηση στην Ιστορία της Νέας ελληνικής, με εμβάθυνση στο αντικείμενο του καθηγητή σας. Εύκολο & ευχάριστο μάθημα.
Η Ψυχολογία θα είναι η λεγόμενη αναπτυξιακή(εξελικτική), μια από τις 5 υποχρεωτικές ψυχολογίες. Αν το κάνετε κοινό με φιλολογικό και πρόγραμμα, εδώ είναι που θα υπάρχει πρόβλημα στις θέσεις :P.
Στα Παιδαγωγικά, επίσης, θα κάνετε εισαγωγή. Τίποτα πρακτικό για αρχή, αλλά θα ήταν καλό να συγκεντρώσεις τα βασικά γιατί θα σου χρειαστούν έπειτα.
Τέλος, στην Αρχαιογνωσία, ίσως το πιο ενδιαφέρον μάθημα του 1ου έτους, θα μάθεις τι εστί φιλόλογος. Θα κάνεις από την ιστορία της φιλολογίας έως και πρακτικότατα πράγματα όπως παρουσίαση των σημαντικότερων βοηθημάτων, εγκυρότερων λεξικών και ιστοσελίδων. Θα μάθεις τις συντομογραφίες που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς στα πρωτότυπα & το πως γίνεται η εκλογή τους κ.λ.π. Διδάσκει ο Βασίλαρος, από τους καλύτερους καθηγητές.

Αυτά λίγο πολύ!
2 σημαντικά s.o.s.
1) Θα δεις τα κλιμάκια να είναι χωρισμένα σε ονόματα. Μη σε κοροϊδέψουν! Ο χωρισμός είναι ενδεικτικός! Μπορείς να επιλέξεις καθηγητή ελεύθερα!
2) Μην αγοράσεις βιβλία από τους πωλητές που θα σε πλησιάσουν. Το πιο πιθανό είναι να σου πάρουν τα λεφτά και να μην έρθει ποτέ βιβλίο. Μόνο από το βιβλιοπωλείο της φιλοσοφικής.

Αυτάαα λίγο-πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είμαστε γύρω στους 350 ανά έτος (στο facebook του Φ.Π.Ψ. του έτους μου, είμαστε 399 άτομα) και στα περισσότερα μαθήματα χωριζόμαστε σε κλιμάκια. Μπορεί και 4 μάλιστα. Αλλά υπάρχει παγίδα. Τα μαθήματα μας είναι κοινά. Κυρίως με το Φιλολογικό και το Ιστορικό-αρχαιολογικό, αλλά στα ψυχολογίας κάνουμε και με το πρόγραμμα. Μη ξεχάσω τα μαθήματα που προσφέρουμε στο χημικό στο μαθηματικό και στο φυσικό.

Θυμάμαι Γνωστική 2ου εξαμήνου... απλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ θέση. Διότι πριν από το μάθημα στην ίδια αίθουσα έκανε μάθημα το φιλολογικό (ή το πρόγραμμα, δε θυμάμαι) & φρόντιζε να μη σηκωθεί στην αλλαγή. Με το που έφευγε ο καθηγητής όρμαγαν από παντού για να πιάσουν σκαλιά, παράθυρα, κάγκελα. Καμιά 100αρια μέναν απέξω πάντως. Όποιος το έζησε θα το θυμάται πολύ καλά.
Κοινό μάθημα Ιστορίας με εμάς ποιό έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγω του χρόνου που θα πάω 4ο στο και θα έχω Λατινικά λες να πάρω μπενετο;;

Οράτιο και Κικέρωνα ε?? Παλαιό πρόγραμμα! Σας κάνει σίγουρα? Εγώ πάντως θα τον επέλεγα με τα μπούνια!! =D =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Χαχαχα! Αυτά με τον Μπενέτο!

Ωραία, θα σου πω σύντομα τα βασικότατα!
Θα κάνεις 7 υποχρεωτικά, τρίωρα μαθήματα, 1 από κάθε σπουδή της φιλολογίας με εξαίρεση Ιστορία & Γλωσσολογία, τα οποία θα κάνεις στο 2ο εξάμηνο. Γενικώς το 1ο και το 2ο εξάμηνο θεωρούνται εξάμηνα ένταξης. Θα κάνεις απ'όλα τα μαθήματα, υποχρεωτικά, ώστε έπειτα, να είσαι έτοιμη για να επιλέξεις κατεύθυνση-μαθήματα επιλογής στο 2ο έτος.

Θα κάνεις Αρχαία, Φιλοσοφία, Λογοτεχνία, Λατινικά, Παιδαγωγικά, Ψυχολογία & Αρχαιογνωσία.
Τα αρχαία και τα λατινικά θα είναι καθαρά άγνωστο και το τι θα κάνετε εξαρτάται από τον εκάστοτε καθηγητή -έχε στο νου σου τα ονόματα Παπαθωμά και Μπενέτος-.
Η φιλοσοφία θα είναι καθαρά εισαγωγικό, μην περιμένεις πολλά. Αν σας πάρει ο πρύτανης, ο οποίος είναι σπουδαίος ομιλητής, θα περάσεις καλά. Το βιβλίο του επίσης έχει πλάκα. Φιλοσοφία δεν θα μάθεις όμως. Μια ιδέα θα πάρεις. Μπορείς επίσης να μην παρακολουθήσεις το μάθημα και να κάνεις απαλλακτική εργασία (έρευνα σε κάποια συγκεκριμένη φιλοσοφική θεωρία κ.λ.π). Πολύ καλή επιλογή για να εξασκήσεις το γράψιμο σου και να μάθεις τα βασικά για τις εργασίες.
Στη Λογοτεχνία θα κάνετε μια επισκόπηση στην Ιστορία της Νέας ελληνικής, με εμβάθυνση στο αντικείμενο του καθηγητή σας. Εύκολο & ευχάριστο μάθημα.
Η Ψυχολογία θα είναι η λεγόμενη αναπτυξιακή(εξελικτική), μια από τις 5 υποχρεωτικές ψυχολογίες. Αν το κάνετε κοινό με φιλολογικό και πρόγραμμα, εδώ είναι που θα υπάρχει πρόβλημα στις θέσεις :P.
Στα Παιδαγωγικά, επίσης, θα κάνετε εισαγωγή. Τίποτα πρακτικό για αρχή, αλλά θα ήταν καλό να συγκεντρώσεις τα βασικά γιατί θα σου χρειαστούν έπειτα.
Τέλος, στην Αρχαιογνωσία, ίσως το πιο ενδιαφέρον μάθημα του 1ου έτους, θα μάθεις τι εστί φιλόλογος. Θα κάνεις από την ιστορία της φιλολογίας έως και πρακτικότατα πράγματα όπως παρουσίαση των σημαντικότερων βοηθημάτων, εγκυρότερων λεξικών και ιστοσελίδων. Θα μάθεις τις συντομογραφίες που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς στα πρωτότυπα & το πως γίνεται η εκλογή τους κ.λ.π. Διδάσκει ο Βασίλαρος, από τους καλύτερους καθηγητές.

Αυτά λίγο πολύ!
2 σημαντικά s.o.s.
1) Θα δεις τα κλιμάκια να είναι χωρισμένα σε ονόματα. Μη σε κοροϊδέψουν! Ο χωρισμός είναι ενδεικτικός! Μπορείς να επιλέξεις καθηγητή ελεύθερα!
2) Μην αγοράσεις βιβλία από τους πωλητές που θα σε πλησιάσουν. Το πιο πιθανό είναι να σου πάρουν τα λεφτά και να μην έρθει ποτέ βιβλίο. Μόνο από το βιβλιοπωλείο της φιλοσοφικής.

Αυτάαα λίγο-πολύ! :)

ααααααααα υπεροχα!!!!!γενικα σαν υλη βαζουν πολλα για διαβασμα?τομουσ κτλ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Κοινό μάθημα Ιστορίας με εμάς ποιό έχετε;

Δε έχω κάνει εγώ! Εγώ έκανα Βυζαντινή με το φιλολογικό & Αρχαία I με το παλαιό πρόγραμμα (εκεί ήταν η παρέα μου :P).
Ξέρω όμως για Κάββουρα, για ΙΝΕ 1 & για Ξούρια στα Νέα που θα έχω μαζί σας. =)

ααααααααα υπεροχα!!!!!γενικα σαν υλη βαζουν πολλα για διαβασμα?τομουσ κτλ?:P

Ε, εξαρτάται από το αντικείμενο, το μάθημα και τον καθηγητή. Αλλά γενικώς οι ύλες σε όγκο δε συγκρίνονται με του σχολείου.
Βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, δεν χρειάζεται να έχεις "το μυαλό" για να φοιτήσεις εδώ, όπως είναι σημαντικότατο για το φυσικό και το μαθηματικό απέναντι.
Ο χρόνος, η όρεξη και η υπομονή είναι τα πιο σημαντικά όπλα. Οι βάσεις, επίσης, για το πρώτο εξάμηνο. Θα το δεις, οι φοιτητές που έχουν έρθει με χαμηλούς βαθμούς -γιατί ήδη το φ.π.ψ. είναι επικίνδυνα χαμηλά- (τυχαία, με μεταγραφές) θα έχουν μεγάλο πρόβλημα. Κανείς δε σε περιμένει όπως στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Ε, εξαρτάται από το αντικείμενο, το μάθημα και τον καθηγητή. Αλλά γενικώς οι ύλες σε όγκο δε συγκρίνονται με του σχολείου.
Βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, δεν χρειάζεται να έχεις "το μυαλό" για να φοιτήσεις εδώ, όπως είναι σημαντικότατο για το φυσικό και το μαθηματικό απέναντι.
Ο χρόνος, η όρεξη και η υπομονή είναι τα πιο σημαντικά όπλα. Οι βάσεις, επίσης, για το πρώτο εξάμηνο. Θα το δεις, οι φοιτητές που έχουν έρθει με χαμηλούς βαθμούς -γιατί ήδη το φ.π.ψ. είναι επικίνδυνα χαμηλά- (τυχαία, με μεταγραφές) θα έχουν μεγάλο πρόβλημα. Κανείς δε σε περιμένει όπως στο σχολείο.

ναι καταλαβα..γενικα οι φιλολογικεσ σχολεσ ειναι θεμα διαβασματοσ!!!το φπψ πηγε 16661 φετοσ,,ανεβηκε 600+ μορια...εχει ζητηση παντωσ γενικα απ οσο ακουω..ενταξει αν καποιοσ δε ξεριε βασικα πραγματα στ αρχαια καλυτερα να μην μπαινει σε τετοιεσ σχολεσ!!!!!μια γνωστη μου τελειωσε την αντιστοιχη στα γιαννενα στ 4 χρονια και ειναι πολυ καλη στον τομεα τησ...ολο επιτυχιεσ εχει..!!!παντωσ με βοηθησεσ πολυ σε ευχαριστω...α και κατι τελευταιο επειδη γενικα ακουω οτι υπαρχει ενασ σνομπισμοσ απο καποιουσ για αυτη τη σχολη θελω να μαθω αν εχεισ ρωτησει η ψαξει εξω σε φροντ κατα ποσο φινονται προσληψεισ φπψιδων σε φροντ!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Aυτή η καραμέλα με τις φυσικομαθηματικές σχολές που θέλουν μυαλό ενώ τα τμήματα της Φιλοσοφικής όχι πρέπει να τελειώνει.Ας φτάσουν πρώτα τις βάσεις της φιλολογίας και του ιστορικού και μετά τα λέμε.Προς το παρόν είναι στα 1500-2000 μόρια πίσω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Aυτή η καραμέλα με τις φυσικομαθηματικές σχολές που θέλουν μυαλό ενώ τα τμήματα της Φιλοσοφικής όχι πρέπει να τελειώνει.Ας φτάσουν πρώτα τις βάσεις της φιλολογίας και του ιστορικού και μετά τα λέμε.Προς το παρόν είναι στα 1500-2000 μόρια πίσω;)

οχι ενταξει ειπαμε...επειδη ειναι 1000 μορια πισω το φυσικο δε σημαινει κατι...το φυσικο απθ θεωρειται το πιο δυσκολο στην ελλαδα και ο μεσοσ χρονοσ φοιτησησ ειανι 7 χρονια...:Pαστα μαρτυρανε το εχω ψαξει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
οχι ενταξει ειπαμε...επειδη ειναι 1000 μορια πισω το φυσικο δε σημαινει κατι...το φυσικο απθ θεωρειται το πιο δυσκολο στην ελλαδα και ο μεσοσ χρονοσ φοιτησησ ειανι 7 χρονια...:Pαστα μαρτυρανε το εχω ψαξει:P
Δεν αμφισβητώ ότι είναι δύσκολες σχολές κάθε άλλο.Και στο ιστορικό-αρχαιολογικό είναι τα 6 χρόνια.Νομίζεις είναι εύκολες σχολές αυτές;Θα τα δείς εν καιρώ...(αν και εσείς είστε λίγο πιο χαλαρά είναι αλήθεια) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ ότι είναι δύσκολες σχολές κάθε άλλο.Και στο ιστορικό-αρχαιολογικό είναι τα 6 χρόνια.Νομίζεις είναι εύκολες σχολές αυτές;Θα τα δείς εν καιρώ...(αν και εσείς είστε λίγο πιο χαλαρά είναι αλήθεια) :)

χααχα σκεψου αν καποιοσ αγαπαει την σχολη του και διαβαζει την βγαζει βαρια σε 5 χρονια!!!χαχαχαχαχα παντωσ μετραει και το επιπεδο των μαθητων μια θεια μου μου ελεγε οτι η ανηψια μιασ γνωστησ τησ που παιε φιλολογια θεσσ εχει 3 σελιδεσ υλη εξαμηνου στ αρχαια επειδη η πλειονοτητα των φοιτητων δεν ηξερε καν να ξεχωριζει κατηγορηματικο με επιθετικο προσδιορισμο!!!:hmm:

υγ:αντικειμενικα ολεσ οι σχολεσ εχουν την δυσκολια τουσ..δεν ειναι παιδοτοποσ..χαχαχαχα
παντωσ και το φπψ που εχει μαθηματα στατιστικησ νομιζω πωσ θα ειναι η αφορμη να αυξησω το μεσο ορο χρονων φοιτησησ...χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τα χαμηλά μόρια για μένα καταδεικνύουν το αντίθετο, τη δυσκολία των συγκεκριμένων σχολών. Κοίτα, εν τω μεταξύ, & τους πρώτους σ'αυτές τις σχολές.
Εξάλλου σε καμία περίπτωση δεν είπα, ότι η σχολές μας είναι εύκολες. Απλά τόνισα πως με την ανάλογη προσπάθεια μπορούν να τα καταφέρουν όλοι (δεν ισχύει το ίδιο με το φυσικό).
Για το γεγονός ότι το Ιστορικό είναι πιο απαιτητικό, δύσκολα θα διαφωνήσω, καθώς έχω δει το βαρύ πυροβολικό του εν δράση (Ψωμά, Μπιργάλιας, Ζήνωνας κ.λ.π) :P. Άποψη μου είναι, βέβαια, πως η κατεύθυνση της φιλοσοφίας είναι η δυσκολότερη των τριών τμημάτων, αλλά σε καμία περίπτωση αυτή δεν χαρακτηρίζει το φ.π.ψ. καθώς είμαστε μόνο 5-10% φοιτητές ανά έτος.

Σχετικά με το θέμα που ακούστηκε προηγουμένως, για τα φροντιστήρια και τους απόφοιτους του φ.π.ψ., αν και δεν το έχω ψάξει -αφού με ενδιαφέρει η μελέτη των κειμένων και όχι η διδασκαλία-, μην άγχεσαι καθόλου. Το πτυχίο της κατεύθυνσης Π είναι το αμιγώς καθηγητικό πτυχίο της σχολής. Από το πρώτο έως και το τελευταίο μάθημα που θα κάνεις, θα είναι γι'αυτό το σκοπό. Στη συνέντευξη δεν πρόκειται να βοηθηθεί ούτε ο φοιτητής του κλασικού με τις γνώσεις του για τις λεξιλογικές ιδιομορφίες στα κείμενα του Columellae, ούτε μέσω της Οθωμανικής ιστορίας εκείνος του ιστορικού, και πόσο μάλλον ο φοιτητής κατεύθυνσης φιλοσοφίας με τις γνωσιολογικές γνώσεις του. Τώρα αν μιλάς για κάποιο φροντιστήριο που κάνει "διακρίσεις" και δεν εξετάζει τους ενδιαφερομένους, τι να πω, δεν γνωρίζω. Αν και επειδή και τα φροντιστήρια, προφανώς, είναι επιχειρήσεις με στόχο το κέρδος, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να επιλέξουν τον κατώτερο υποψήφιο λόγω "σνομπαρίας". Πάντως αν βρεθείς κάποτε σε τέτοια κατάσταση, πρέπει να ξέρεις πως σε προστατεύει η εθνική και η ευρωπαϊκή νομοθεσία περί απασχόλησης, οπότε να κινηθείς αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
λοιπον ερωτηση ...γνωριζω οτι απο φπψ μπορει καποιοσ να δουλεψει σε κλινικεσ αποκαταστασεισ..το θεμα ειναι οτι μπορουν να δουλεψουν εκει μονο οσοι παρουν κατευθυνση ψ?

anybody??????

60 μαθηματα το φπψ?whyyy god whyyy???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
λοιπον ερωτηση ...γνωριζω οτι απο φπψ μπορει καποιοσ να δουλεψει σε κλινικεσ αποκαταστασεισ..το θεμα ειναι οτι μπορουν να δουλεψουν εκει μονο οσοι παρουν κατευθυνση ψ?
Είσαι η μόνη που σπουδάζει ΦΠΨ σε αυτό τον κόσμο. Τσάμπα περιμένεις. Κανείς δε θα σε βοηθήσει.:devil:
60 μαθηματα το φπψ?whyyy god whyyy???:P
Σώπα, καημένη!:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top