Φυσικό vs Μαθηματικό

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Κοιτα προσωπικα, γραμμενο το εχω ποιο ειναι το πιο δυσκολο

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μου αρεσει το αντικειμενο, να μην ειναι πολυ δυσκολο (αλλα απαιτητικο) και να ειναι σχετικα κατι διαφορετικο απο αυτο που κανουν οι αλλοι

Αν ηθελα να κανω κατι σουπερ δυσκολο, θα εκανα ραψιμο
fuck integrals and differential equations.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
πηγαινε ημμυ εμπ αν θες να εχεις πολλα κοριτσια στο τμημα..γιατι εκτος απο επιστημονες ειμαστε και ανδρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
θελω να πω, οτι το ραψιμο rules
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ας ξεκινήσουμε τη μαθηματική εκπαίδευση του φίλου μας με το πυθαγόρειο θεώρημα στα Συμιακά:

"Το τετρακάντουνο της παρακατιανής τεντώστρας, πατσίζει με το σούμο των τετρακαντούνων τω δυο παντώ που καούνται σούτζα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εγώ θα σού πρότεινα να πας φυσικό χωρίς δεύτερη σκέψη, ειδικά εφόσον έχεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον για συγκεκριμένους κλάδους της φυσικής. Μπορεί να σε ενδιαφέρουν πολύ και τα μαθηματικά αλλά νομίζω πως το μαθηματικό είναι περισσότερο γι' αυτούς που τους ενδιαφέρουν μόνο (ή κυρίως) τα μαθηματικά. Αν μπεις στο φυσικό και αργότερα ασχοληθείς με τους κλάδους που αναφέρεις, δε νομίζω να το μετανιώσεις καθόλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ΝΑΙ

Εγώ θα σού πρότεινα να πας φυσικό χωρίς δεύτερη σκέψη, ειδικά εφόσον έχεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον για συγκεκριμένους κλάδους της φυσικής. Μπορεί να σε ενδιαφέρουν πολύ και τα μαθηματικά αλλά νομίζω πως το μαθηματικό είναι περισσότερο γι' αυτούς που τους ενδιαφέρουν μόνο (ή κυρίως) τα μαθηματικά. Αν μπεις στο φυσικό και αργότερα ασχοληθείς με τους κλάδους που αναφέρεις, δε νομίζω να το μετανιώσεις καθόλου. :)
μονο και μονο επειδη εισαι φλουντας σε παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
το ράψιμο πού κολλάει; :P

Παντου κολλαει, μαζι με το πλεξιμο

Ειδικα στον κλασσικο ελληναρα που ειναι πανεξυπνος σε σχεση με ολους απο τα 17 και αντιδρα σε οποιονδηποτε.

Τοτε κολλαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Νομίζω ότι το ιδανικό για το φίλο θα ήταν η Θεωρητική Φυσική (Σε μεταπτυχιακό επίπεδο). Συνδυάζει τα αντικείμενα που του αρέσουν στη Φυσική και πολλά πολλά μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ΔΕΝ μπορω να πω οτι ειναι κατα αναγκη πιο δυσκολα, (στα μαθηματικα που ειχαμε τα καταλαβαινα ολα μια χαρα, σε αντιθεση με το 75% του αμφιθεατρου)

Tα μαθηματικά που διδάσκεστε, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τα μαθηματικά που διδάσκονται στο μαθηματικό, τα οποία είναι pure (καθαρά) κατα έναν τεράστιο βαθμό.

Ώς εκ τούτου, δεν μπορείς να έχεις άποψη ως προς το βαθμό "μέσης αντίληψής τους" αλλά και για την ομορφιά τους.

Εγώ το μόνο που θα πω στο παιδί που ρωτάει, είναι οτι και απο τα δύο τμήματα έχεις πολλά πλεονεκτήματα στα μεταπτυχιακά (έχεις τεράστια γκάμα όπου σε ένα υποσύνολο της γκάμας αυτής, σε προτιμάνε έναντι άλλων πχ finance έναντι του απόφοιτου οικονομικών), στα εργασιακά( με το κατάλληλο μεταπτυχιακό βέβαια) αλλά και βιοποριστικά.(αν δείς και κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά , ξεκινάς ιδιαίτερα τα οποία θα σου πρότεινα βέβαια να ξεκινήσεις παράλληλα με τις σπουδές σου για να γίνεις ανεξάρτητος εν μέρει και έτοιμος για...κατάσταση ανάγκης στο μέλλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Φιλος αγενης,
δεν θυμαμαι να ειπα οτι κανουμε τα ιδια, πραγμα που ουτε συ ξερεις, εγω δεν πηγα μαθηματικο, εσυ δεν πηγες στο δικο μου μαγαζι

Δεν εχω κανει μαθημα σε εσας, δεν εχεις κανει μαθημα σε εμας, εγω ειμαι πιο μαγκας, νικησα.

ΜΙλησα με σαφηνεια για τα μαθηματικα του πανεπιστημιου αν εχεις προβλημα με αυτο, well, δεν μ ενδιαφερει
Δεν ειπα στο παιδι τι υλη θα κανει, του ειπα οτι εχουν εντελως διαφορετικη νοοτροπια (δεν του ειπα ΠΟΙΑ νοοτροπια)

Αμα διαφωνεις, και πιστευεις οτι ειναι ιδια με το λυκειο, υποστηριξε το
αλλιως αν συμφωνεις οτι ειναι διαφορετικα απο το λυκειο, μη με πρηζεις πρωινιατικα,.


Και επειδη ειμαι πολυ αγριος τωρα και αρκετα σαρκαστικος
αυτο με το finance, ισχυει για τον ΤΟΠ μαθηματικο που θα κανει μαστερ σε finance, και θα παρει τη δουλεια απο εναν ΜΕΤΡΙΟ απο το οικονομικο με μαστερ απο finance, ο ΤΟΠ απο το οικονομικο θα τον φαει για πρωινο

Λεμε στο παιδι διεξοδους, δεν του λεμε αερολογιες.
Δεν θελω να γινει σπαμ ή να ξεφυγουμε απο το θεμα του.
Εδω λεμε για μαθηματικο φυσικο
Αν εχεις εκ των προτερων στοχο να ασχοληθεις με κατι αλλο, κανε το εξ αρχης, στο οικονομικο ειδικα, (εγω δεν ειμαι εκει, αλλα βλεπω τα μαθηματα) κανουν οτι χρειαζεται ποσοτικα και με το παραπανω.
Αν ξερεις εσυ μιγαδικη αναλυση δεν θα σ βοηθησει ιδιαιτερα

Τεσπα ας μην παρεκτρεπομαστε.
Τα μαθηματικα του πανεπιστημιου ειναι διαφορετικα απο του λυκειου, αυτο ειναι η προταση μου
ειτε πας ΕΜΠ, ειτε ΕΚΠΑ, ειτε ΤΕΙ ΚΟΛΟΠΕΤΗΝΙΤΣΑΣ ειναι διαφορετικα απο το λυκειο και το παιδι πρεπει να το ξερει αυτο.

Το μονο που θες στα οικονομικα στην ουσια (αν θες να πας εκει), ειναι στατιστικη, (και πολυ λιγα αλλα πραγματα, 99% στατιστικη)
Τωρα πληροφορικη που εχω εναν φιλο, προσωπικα μου λεει "δεν εχω χρειαστει μαθηματικη γνωση πουθενα", τωρα ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ, ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΚΗ (να διαβαζουμε και τι γραφουμε)

Τελος παντον, καλο ειναι το παιδι να κανει οτι γουσταρει, χωρις κυκλους

ΑΝ θελει μαθηματικο, να παει εκει με χιλια, τωρα να παει μαθηματικο για να παει καπου αλλου, φαινεται χασιμο χρονου.

Και για να τελειωσει το θεμα, εχω συμφοιτητη απο μαθηματικο, guess what, οι ποσοτικες μεθοδοι στα χρηματοοικονομικα, ειναι τελειως κοντρα στη λογικη του. (τα εχει συνηθισει διαφορετικα εκει)


Δεν ξερουμε, δεν μιλαμε, ετσι παει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχει καταντήσει πολύ αστείο το θέμα να μιλάμε για Μαθηματικά και Φυσική και να καταλήγουμε να αναφέρουμε επαγγελματικές διεξόδους σε Οικονομικά και Πληροφορική. Όποιος θέλει να σπουδάσει Μαθηματικός ή Φυσικός δεν το κάνει για να γίνει Πληροφορικάριος ή Οικονομολόγος. Δεν γίνεται. Είναι σαν να λέμε ότι ο Βιολόγος είναι και Γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, αλλα αμα το εχει εμμονη ο αλλος δεν μπορεις να του πεις κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και αυτό είναι μια αιτία για ποιο λόγο όλα τα Τμήματα έχουν 3πλάσιους φοιτητές από όσους μπορούν να εκπαιδεύσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Έχει καταντήσει πολύ αστείο το θέμα να μιλάμε για Μαθηματικά και Φυσική και να καταλήγουμε να αναφέρουμε επαγγελματικές διεξόδους σε Οικονομικά και Πληροφορική. Όποιος θέλει να σπουδάσει Μαθηματικός ή Φυσικός δεν το κάνει για να γίνει Πληροφορικάριος ή Οικονομολόγος. Δεν γίνεται. Είναι σαν να λέμε ότι ο Βιολόγος είναι και Γιατρός.
μαθαινεις μαθηματικα που ειναι δυσκολα και ξενερωτα ,χτυπας ενα μεταπτυχιακο πληροφορικης και μετα αναμεσα στους πληροφορικαριους εισαι μαστορας επειδη εχεις μαθηματικη σκεψη,εχεις συνηθισει στα δυσκολα , εισαι αποδοτικος κλπ κλπ άρα τους τρως τις δουλειες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Eμα αν ο καθενας εχει στο νου του κατι βλακειες που διαβαζει εδω και εκει

"παρε ενα γενικο πτυχιο, μετα εξειδικευσου σε κατι με μαστερ, το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο"

Εχω διαβασει τα εξης κορυφαια, διαβασε μαθηματικα , για να κανεις μαστερ να γινεις μηχανικος, χρηματιστης, πληροφορικαριος.
Διαβασε φυσικη, για να γινεις προγραμματιστης
Διαβασε στατιστικη, για να γινεις πυρηνικος φυσικος

Οτι θες να κανεις, παρε το αντιστοιχο πτυχιο και τραβα κανε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ναι σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεν ξέρεις τι θες να γίνεις αλλά σ' αρέσουν τα μαθηματικά ή φυσική ως "σκέφτομαι και λύνω"; σπούδασε ΗΜΜΥ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό το μαθηματική σκέψη έχει γίνει πολύ καραμέλα όμως... και το λέμε λες και αναφερόμαστε σε κανα rpg "και ναι που λες εκεί κάνεις αυτό άρα θα έχεις +15 intelliogence θα πάρεις και το χ item από εκεί θα πάρεις και +20% atack speed και θα σαι αρχοντας. Ε.. δε πάει έτσι.

Έχετε υπόψη πως το μεταπτυχιακό είναι εξειδίκευση. Αυτό σημαίνει πως εκεί που θα το κάνεις κάποια προγενέστερα και πιο βασικά πράγματα θα τα θεωρούν δεδομένα. Που και να καταφέρεις δηλαδή να τα βγάλεις εις πέρας αυτό δε σημαίνει πως θα χεις καβατζώσει 2 τομείς :P. Ο μαθηματικός με μεταπττχιακό σε κάποιον τομέα των οικονομικών πχ είναι ακόμη μαθηματικός με χ ειδίκευση, όχι οικονομολόγος.

Επίσης αυτό το "μαθηματική σκέψη" μπορεί να αναφερθεί και για κάθε επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top