Φοιτητικές παρατάξεις

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Καλα χαλαρωστε οχι κι ετσι..Αμα ισχυε θα βγαινε η πλειοψηφια με 9,5-10:clapup::clapup: Άλλο ορισμένες σημειώσεις..άλλο να γράφεις βαθμάρες σε όλα τα μαθήματα.

λες η καθηγητρια να εκανε ολοκληρο θεμα μονο για μερικες σημειωσεις? επισης, αν κοιταξεις τις προηγουμενες σελιδες του θεματος, κατι παρομοιο λεγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
λοιπόν, μια ερώτηση προς τους παλιότερους. πάνω σε μία συζήτηση με συμφοιτήτριές μου χθες, ειπώθηκε το εξής. πως όσοι είναι σε ΔΑΠ-ΝΔΦΚ παίρνουν πτυχίο με 9,5-10 ΣΤΑΝΤΑΡ. τι παίζει ακριβώς? το έχετε ξανακούσει? (απ' ό,τι μου είπαν, άκουσαν μια καθηγήτρια να το λέει) μου ακούγεται παράλογο πάντως.
Λες και είπες κάτι καινούριο.
Τα στρουμφάκια εδώ και δεκαετίες κάνουν τα ίδια shenanigans.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Λες και είπες κάτι καινούριο.
Τα στρουμφάκια εδώ και δεκαετίες κάνουν τα ίδια shenanigans.

ζητώ χίλια συγνώμη που είμαι πρωτοετής και δεν έχω μπλεχτεί με κόμματα για να γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται. α! και συγνώμη που ρώτησα κιόλας! την άλλη φορά δεν θα φροντίσω να διασταυρώσω αυτό που θα μου πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
ζητώ χίλια συγνώμη που είμαι πρωτοετής και δεν έχω μπλεχτεί με κόμματα για να γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται. α! και συγνώμη που ρώτησα κιόλας! την άλλη φορά δεν θα φροντίσω να διασταυρώσω αυτό που θα μου πουν.
Μα και εγώ πρωτοετής είμαι. Τη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ (γαμώτο τόσα σύμφωνα ούτε σε φοινικικό αλφάβητο δεν βρίσκεις) ήθελα να προσβάλλω, όχι εσένα προς θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
λοιπόν, μια ερώτηση προς τους παλιότερους. πάνω σε μία συζήτηση με συμφοιτήτριές μου χθες, ειπώθηκε το εξής. πως όσοι είναι σε ΔΑΠ-ΝΔΦΚ παίρνουν πτυχίο με 9,5-10 ΣΤΑΝΤΑΡ. τι παίζει ακριβώς? το έχετε ξανακούσει? (απ' ό,τι μου είπαν, άκουσαν μια καθηγήτρια να το λέει) μου ακούγεται παράλογο πάντως.
Προφανώς και είναι παράλογο, γιατί σε αυτή την περίπτωση όλοι θα γράφονταν στη ΔΑΠ. Αυτό που πιστεύω εγώ ότι γίνεται ορισμένες φορές είναι ότι κάποιοι καθηγητές με τους οποίους έχει διασυνδέσεις η παράταξη περνούν εύκολα τα μέλη (ενεργά όμως) της παράταξης. Αυτό όμως ισχύει για όλες τις παρατάξεις και όχι μόνο για την ΔΑΠ, αλλά πρέπει να έχει μικρή έκταση. Γενικά η συνωμοσιολογία δίνει και παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ε, τότε εγώ που πρόσκειμαι στο κομμουνιστικό κόμμα, δεν θα έπρεπε να περνάω ούτε ένα μάθημα. Μην σας πιάνει πανικός, συναδέλφια. Κανένας/μία καθηγητής/τρια δεν θα σου στρερήσει το δέκα, επειδή ανήκεις σε άλλη παράταξη. Βάζουν στο μάτι μόνο όσους/ες έχουν προκλητική συμπεριφορά. Δυστυχώς υπάρχουν τέτοια ατομα κι από τη δική μας παράταξη και οφείλουμε να είμαστε αντικειμενικοί/ές. Ο Ηλίας Ηλιού είχε πει: "Είμαι πικραμένος. Όχι τόσο από τους αντιπάλους μου, που έκαναν στο κάτω κάτω τη δουλειά τους, αλλά από τους ομόφρονες μου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά δεν είναι πως όλη η ΔΑΠ τελειώνει στα 4 με 9. Τα πρωτοπαλίκαρα κυρίως. Και μετά χώσιμο σε κάνα υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
λοιπόν, μια ερώτηση προς τους παλιότερους. πάνω σε μία συζήτηση με συμφοιτήτριές μου χθες, ειπώθηκε το εξής. πως όσοι είναι σε ΔΑΠ-ΝΔΦΚ παίρνουν πτυχίο με 9,5-10 ΣΤΑΝΤΑΡ. τι παίζει ακριβώς? το έχετε ξανακούσει? (απ' ό,τι μου είπαν, άκουσαν μια καθηγήτρια να το λέει) μου ακούγεται παράλογο πάντως.

Όταν έδινα πανελλήνιες μου είχε πει η χημικός μου στα ιδιαίτερα την εξής ιστορία...

Στην ορκωμοσία της είδε να κάθετε λίγο παραδίπλα από εκείνη, ένας συμφοιτητής της για τον οποίο ήξερε οτι στάνταρ χρωστούσε μαθηματα. Σκουντάει λοιπόν την διπλανή της και της λέει: "Βρε συ...ο Τάδε χρωστάει ακόμα...πώς αποφοιτά;"
Και η διπλανή της, τη σκουντάει και της απαντάει: "Σσσσ....σκάσε μωρε μη σε ακουσει κανείς....αφού ειναι στη ΔΑΠ!!!". :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Όταν έδινα πανελλήνιες μου είχε πει η χημικός μου στα ιδιαίτερα την εξής ιστορία...

Στην ορκωμοσία της είδε να κάθετε λίγο παραδίπλα από εκείνη, ένας συμφοιτητής της για τον οποίο ήξερε οτι στάνταρ χρωστούσε μαθηματα. Σκουντάει λοιπόν την διπλανή της και της λέει: "Βρε συ...ο Τάδε χρωστάει ακόμα...πώς αποφοιτά;"
Και η διπλανή της, τη σκουντάει και της απαντάει: "Σσσσ....σκάσε μωρε μη σε ακουσει κανείς....αφού ειναι στη ΔΑΠ!!!". :whistle::whistle:

Άδωνι τον έλεγαν; Ψαριανό τον έλεγαν; :lol: :lol:

Είχα δει κάτι παρόμοιους αλλά στην ΠΚΣ οι οποίοι περνούσαν τα μαθήματα με αμφιλεγόμενες τακτικές...και μπροστά στα μάτια μου και εκατοντάδων συμφοιτητών μέσα στο αμφιθέατρο. Οι συγκεκριμένοι δε, αγωνιστές, με την αποφοίτηση πήγαν στην χώρα του άκρατου καπιταλισμού (Αγγλία) για μεταπτυχιακές σπουδές ενώ έβγαλαν από πάνω τους την στολή του αριστερού καραγκιόζη. Όσο ήταν στο Ελληνικό δημόσιο ΑΕΙ, εκεί μάχονταν για την δωρεάν παιδεία και φυσικά με τις γνωστές παθογένειες. Εντάξει, τα παιδιά έκαναν την πλάκα τους, αφού μπορούσαν. :whatever: Λυπάμαι όσους (φοιτητές και μη) τους παίρνουν στα σοβαρά μέσα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Και βέβαια να μην ξεχνάμε κατι στελέχη, ετών 25+++, (μπορει και πανω απο 40), οι οποίοι το μόνο έργο που επιτελούν στα πανεπιστήμια είναι των πρωτοπαλίκαρων και των κραχτων!! :D:P
Αλήθεια, αυτοί τι θα απογίνουν τωρα με το ν+2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλήθεια, αυτοί τι θα απογίνουν τωρα με το ν+2;

Ο Συριζα δεν το ακύρωσε αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές είναι τόσο έντονη η παρουσία των παρατάξεων ή σε μερικές μόνο? Έχω ακούσει ότι στην Αθήνα είναι χειρότερα από αλλού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Και βέβαια να μην ξεχνάμε κατι στελέχη, ετών 25+++, (μπορει και πανω απο 40), οι οποίοι το μόνο έργο που επιτελούν στα πανεπιστήμια είναι των πρωτοπαλίκαρων και των κραχτων!! :D:P
Αλήθεια, αυτοί τι θα απογίνουν τωρα με το ν+2;

Τώρα με το ν+2; Ειλικρινά, τώρα; Το ν+2 καθιερώθηκε επί Διαμαντοπούλου με τον νόμο 4009/11 (δηλαδή... το 2011) ως μεταρρύθμιση του 2ν+1 που ίσχυε μέχρι τότε. Από το ΦΕΚ:

11. α) Μετά το πέρας της περιόδου κανονικής φοίτησης, που ισούται με τον ελάχιστο αριθμό των αναγκαίων για την απονομή του τίτλου σπουδών εξαμήνων, σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών της σχολής, προσαυξημένο κατά τέσσερα εξάμηνα, οι φοιτητές μπορούν να εγγραφούν στα εξάμηνα, μόνον εφόσον πληρούν τους όρους συνέχισης της φοίτησης που καθορίζονται στον Οργανισμό κάθε ιδρύματος.
Όσοι το εαρινό του 2012 είχαν συμπληρώσει το 2ν+1, θα διαγράφονταν το εαρινό του 2014.
Όσοι το εαρινό του 2012 είχαν συμπληρώσει το ν+2, θα διαγράφονταν το εαρινό του 2015.
Όσοι το εαρινό του 2012 δεν είχαν συμπληρώσει το ν+2, θα τους δινόταν 2ν.

Δεν προχώρησαν όλα τα τμήματα σε διαγραφές το '14.
Το ν+2 δηλώνει την απώλεια φοιτητικών δικαιωμάτων (πάσο, σίτιση, στέγαση) και όχι αυτόματη διαγραφή από τη σχολή.

Καλό είναι αν δεν ξέρουμε, να ψάχνουμε, κι όχι να πετάμε πιασάρικες φράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
λοιπόν, μια ερώτηση προς τους παλιότερους. πάνω σε μία συζήτηση με συμφοιτήτριές μου χθες, ειπώθηκε το εξής. πως όσοι είναι σε ΔΑΠ-ΝΔΦΚ παίρνουν πτυχίο με 9,5-10 ΣΤΑΝΤΑΡ. τι παίζει ακριβώς? το έχετε ξανακούσει? (απ' ό,τι μου είπαν, άκουσαν μια καθηγήτρια να το λέει) μου ακούγεται παράλογο πάντως.







Ισχύει για όλες τις παρατάξεις. Η μηχανορραφία που υπάρχει δεν έχει όριο. Θα δεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ποσο εντονο ειναι το φαινομενο αυτο των φοιτητικων παραταξεων σε σχολες που δεν βρισκονται στην Αθηνα;

Ειμαι αποφοιτος και ετσι γνωριζω καλα τι συμβαινει και ισως λιγο καλυτερα απο πολλους.Εξαλλου ειμαι μελος της ΚΝΕ απο τα 18, και υστερα απο αγωνες,τη "λαντζα" των ανωτερων σε καταταξη,διαβασμα,ξυλο με τους διαφορους "Αλλοθρησκους" και πορειες, ειμαι στελεχος της ΚΝΕ οποτε γνωριζω καλα τις τακτικες που ακολουθουνται απο αυτους που εσεις ονομαζετε Κομματοσκυλα

Ωστοσο φετος ο αδερφος μου προκεται να φοιτησει σε σχολη του Βορειου Αιγαιου και εγω τον επεισα να μην ασχοληθει καθως αυτα που θα τραβηξει δεν αξιζουν σε καμια περιπτωση. Ειναι και εκει τοσο εντονο το φαινομενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τωρα που πλησιαζουν φοιτητικες εκλογες εχω μερικες αποριες τι ειναι το διοικητικο συμβουλιο που προκυπτει και τι ειναι οι εδρες;Αληθεια εκλεγονται συγκεκριμενα ατομα απο καθε παραταξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ποσο εντονο ειναι το φαινομενο αυτο των φοιτητικων παραταξεων σε σχολες που δεν βρισκονται στην Αθηνα;

Ειμαι αποφοιτος και ετσι γνωριζω καλα τι συμβαινει και ισως λιγο καλυτερα απο πολλους.Εξαλλου ειμαι μελος της ΚΝΕ απο τα 18, και υστερα απο αγωνες,τη "λαντζα" των ανωτερων σε καταταξη,διαβασμα,ξυλο με τους διαφορους "Αλλοθρησκους" και πορειες, ειμαι στελεχος της ΚΝΕ οποτε γνωριζω καλα τις τακτικες που ακολουθουνται απο αυτους που εσεις ονομαζετε Κομματοσκυλα

Ωστοσο φετος ο αδερφος μου προκεται να φοιτησει σε σχολη του Βορειου Αιγαιου και εγω τον επεισα να μην ασχοληθει καθως αυτα που θα τραβηξει δεν αξιζουν σε καμια περιπτωση. Ειναι και εκει τοσο εντονο το φαινομενο;
Τα πανεπιστήμια και ΤΕΙ της επαρχίας, κυρίως όσα δεν έχουν συγκεντρωμένα τα τμήματά τους σε ένα campus, όπως τα πανεπιστήμια Αιγαίου, Θεσσαλίας, Πελοποννήσου, Κρήτης, Δημοκρίτειο κλπ, συνήθως δεν έχουν πολλές παρατάξεις στους χώρους τους. Όχι ότι δεν υπάρχουν καθόλου, αλλά η παρουσία τους είναι διακριτική και αρκείται στη διανομή φυλλαδίων και στο "πρήξιμο" όταν έρχονται οι πρωτοετείς το Σεπτέμβριο και όταν γίνονται φοιτητικές εκλογές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τωρα που πλησιαζουν φοιτητικες εκλογες εχω μερικες αποριες τι ειναι το διοικητικο συμβουλιο που προκυπτει και τι ειναι οι εδρες;Αληθεια εκλεγονται συγκεκριμενα ατομα απο καθε παραταξη;

Οι έδρες στα δς ειναι τα άτομα π τα εκπροσωπούνε. Συνήθως ειμαι ο γραμματέας η πρόεδρος της παράταξης και μεσα απο αυτα συνήθως βγαίνουν καταγγελίες η προτάσεις για την σχολη. Στα γς βγαίνουν θέματα π αφορούν τους φοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τα πανεπιστήμια και ΤΕΙ της επαρχίας, κυρίως όσα δεν έχουν συγκεντρωμένα τα τμήματά τους σε ένα campus, όπως τα πανεπιστήμια Αιγαίου, Θεσσαλίας, Πελοποννήσου, Κρήτης, Δημοκρίτειο κλπ, συνήθως δεν έχουν πολλές παρατάξεις στους χώρους τους. Όχι ότι δεν υπάρχουν καθόλου, αλλά η παρουσία τους είναι διακριτική και αρκείται στη διανομή φυλλαδίων και στο "πρήξιμο" όταν έρχονται οι πρωτοετείς το Σεπτέμβριο και όταν γίνονται φοιτητικές εκλογές :P
Έχω να κάνω ένα σχόλιο στα παραπάνω, αλλά δε θα σου το πω τώρα.
Θα το γράψω σε αυτό εδώ το θέμα περίπου στα μέσα Γενάρη του '17.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top