Φοιτητικές παρατάξεις

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Τελικά προσφέρουν κάτι οι φοιτητικές παρατάξεις? (εκτός από δημοσιότητα στα αντίστοιχα κόμματα?)

Οι φοιτητικές παρατάξεις είναι μια μορφή ελέγχου και καταστολής από το κράτος. Ένα είδος φακελώματος δηλαδή.
Θέλουν να ξέρουν τι πρεσβεύει ο καθένας πολιτικά ώστε να ελέγχουν τα πράγματα ανάλογα με τα συμφέροντά τους.
Πέρα από αυτό, εκτρέφουν προβατάκια ώστε να μεγαλώσουν την κάθε τους παράταξη.
Διότι, αν δεν υπήρχαν οι παρατάξεις στα πανεπιστήμια, πόσα άτομα πιστεύεις θα ασχολούνταν με την πολιτική;
Μόνο όσοι αγαπούν και επιθυμούν την εξουσία.
Δεν τους συμφέρει όμως ο κόσμος να ξυπνήσει και να δει πως τον εκμεταλλεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@Johnny15 σκέψου ποιος σου κάνει πραγματικά τη ζωή δύσκολη. Το '11 με το νόμο πλαίσιο, που τόσο δύσκολη κάνει τη ζωή στους φοιτητές, ποιοι ήταν υπέρ και ποιοι κατά του αγώνα για την ανατροπή του;

Το '11 έδινα πανελλήνιες και δεν ξέρω πολλά ούτε για το νόμο πλαίσιο ούτε για το τι υποστήριζε κάθε παράταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Ξέρει άραγε κανείς ότι οι αποφάσεις του Δ.Σ. του συλλόγου (για αλληλεγγύη στη σύλληψη κάποιου, για εμβόλιμες εξεταστικές κτλ) έχουν βάση στο δικαστήριο;
@Johnny15 σκέψου ποιος σου κάνει πραγματικά τη ζωή δύσκολη. Το '11 με το νόμο πλαίσιο, που τόσο δύσκολη κάνει τη ζωή στους φοιτητές, ποιοι ήταν υπέρ και ποιοι κατά του αγώνα για την ανατροπή του;

Όταν βλέπω κάτι τέτοια θέλω να ξεράσω αίμα από τα αυτιά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Όταν βλέπω κάτι τέτοια θέλω να ξεράσω αίμα από τα αυτιά.....

:rofl:
Πώς αλλιώς θα έπρεπε να το θέσω για να αποφύγουμε τη σπλατερια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolasathens

Νεοφερμένος

Ο nikolasathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία. Στο πρώτο έτος στις έγγραφες με προσέγγισε ένας παραταξιακός και με "βοήθησε" (περιττό να σας πω ότι ήταν ΤΟΣΟ στον κόσμο του που μου έλεγε να συμπληρώσω τα στοιχεία μου σε λάθος σημείο και τελικά τον διόρθωνα εγώ κιόλας! Ούτε αυτό δεν είναι άξιοι να κάνουν). Τα μαθήματα δεν είχαν αρχίσει ακόμα και έτσι όταν με πήρε τηλ. να πάμε για καφέ σκέφτηκα ότι από το να κάτσω σπίτι, καλύτερα να βγω με κάποιον να δω και την πόλη. Και βγήκαμε (μέγα λάθος). Και σιγά σιγά βγαίναμε ακόμα περισσότερο και μου γνώριζε ακόμα περισσότερα άτομα από την παράταξη. Μέχρι που σε ένα πάρτυ υποδοχής στο οποίο με κέρασε ΠΟΛΛΑ ποτά (σε σημείο να μην καταλαβαίνω τι μου γίνεται) μου είπε "Φίλε, μπες στην παράταξη για εμένα, για να με βοηθήσεις να ανελιχθώ και να σε βοηθήσω κι εγώ με σημειώσεις και μαθήματα". Μεσα στη ζάλη λέω οκ, "φίλος" είναι. Και μετά όσο περνούσε ο καιρός άρχισε να απομακρύνεται. Του έλεγα να πάμε για καφέ και μου έλεγε "Πέρνα από τα γραφεία μας να πιούμε εδώ καφέ". Εν τω μεταξύ οι φίλοι που είχα κάνει τις πρώτες μέρες στη σχολή έμαθαν ότι είμαι σε παράταξη και με έβριζαν. Δεν τους άκουσα, δεν βγήκα και γι' αυτόν το λόγο σπάσαμε σαν παρέα (σε αυτό φταίω κι εγώ, αλλά φταίνε κι αυτοί) και σιγά σιγά άρχισα να κάνω παρέα με άλλους πρωτοετείς που ήταν κι αυτοί μέλη της παράταξης και ξεκινήσαμε όλοι μαζί λίγο-πολύ να ασχολούμαστε με αυτό. Φτάνει ο Αύγουστος πριν το 2ο έτος και μας καλεί ο Υπεύθυνος της παράταξης να βοηθήσουμε στις εγγραφές των πρωτοετών και ακόμα και αν δεν κάνουμε εμείς οι ίδιοι εγγραφές, να πηγαίνουμε στο τραπεζάκι έξω από την γραμματεία για να φαίνεται ότι η παράταξη "έχει κόσμο". Εγώ επέλεξα να μην κάνω εγγραφές και καθώς καθόμουν στο τραπεζάκι, βλέπω δίπλα μου ένα τετράδιο μιας κοπέλας. Το ανοίγω και βλέπω
Όνομα : Tάδε, Τηλέφωνο : Τάδε, Eργασία γονέων : Τάδε, Tόπος Διαμονής : Τάδε, Σχόλια : Εκεί έγραφαν πώς τους αντιμετώπισαν οι πρωτοετείς(θετικά ή αρνητικά) και για ποια θέματα μίλησαν κατά την εγγραφή. Εκεί σηκώθηκα και έφυγα χωρίς να πω κουβέντα και βγήκα από την παράταξη. Παιδιά, δεν καταλαβαίνετε τι γίνεται αν δεν το δείτε από μέσα, πέφτει ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΚΕΛΩΜΑ, καταλάβετε το! Μην τους μιλάτε ΚΑΘΟΛΟΥ, ό,τι λέτε καταγράφεται και επίσης -προσωπική άποψη- μην πάτε να ψηφίσετε, όλοι τα ίδια κάνουν και ακόμα και λευκό να πας να ψηφίσεις στηρίζεις την διαδικασία των φοιτητικών εκλογών και αυτό το πράγμα διαιωνίζεται. Τα παιδιά σε αυτές τις παρατάξεις είναι κάτα κύριο λόγο κάτι ακοινώνητοι που δεν είχαν ποτέ ζωή και τους πήραν και αυτούς κάποτε από το χεράκι οι παραταξιακοί, τους έκαναν ανθρώπους και τώρα τους το ξεπληρώνουν. Αυτοί οι υπεύθυνοι και οι πρόεδροι συλλόγων έξω από το πανεπιστήμιο ή στις πόλεις καταγωγής τους είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ, ασήμαντοι. Αγνοήστε τους κι εσείς, δεν έχετε να κερδίσετε τίποτα, οι σημειώσεις τους είναι άθλιες και "για τα μάτια του κόσμου" και οι φιλίες ακόμα πιο ψεύτικες. Τόσα άτομα υπάρχουν σε κάθε έτος, αποκλείεται να μην βρείτε παρέα με κοινά ενδιαφέροντα, δεν έχετε ανάγκη τις παρατάξεις. Και αυτή η παρέα θα είναι ειλικρινής.
ΥΓ: Το 90% των μελών των δύο πιο γνωστών φοιτητικών παρατάξεων ανήκουν και στις αντίστοιχες νεολαίες των κομμάτων και ψηφίζουν τακτικά στις εκλογικές τους διαδικασίες για ανάδειξη προέδρου (ΔΑΠ-ΟΝΝΕΔ, ΠΑΣΠ-ΝΕΟΛΑΙΑ ΠΑΣΟΚ). Εξαιρούνται οι αριστεροί, όπου αυτό το ποσοστό αυξάνεται στο 110%, καθώς για να πουν μια κουβέντα χρειάζονται την άδεια της Αυγής(ΑΡΕΝ-ΣΥΡΙΖΑ), του Ριζοσπάστη(ΠΚΣ-ΚΚΕ) ή των τρομοκρατών-αναρχικών(ΕΑΑΚ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ). Και συνήθως αυτή η κουβέντα αναφέρεται στην κοινωνική πολιτική και στην αλληλεγγύη στον μικρομεσαίο, όταν οι ίδιοι έχουν ιδιόκτητες βίλες σε ακριβές περιοχές, κυκλοφορούν στις πόλεις τους με Mercedes και οι γονείς τους είναι εργοστασιάρχες(αυτά είναι υπαρκτά παραδείγματα). Μην ξεγελιέστε, δεν διαφέρουν καθόλου μεταξύ τους ή αν μπορώ να πω ότι διαφέρουν λίγο, είναι ΣΙΓΟΥΡΑ χειρότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μια φράση για τις παρατάξεις στα ΑΕΙ( Πανεπιστήμια-ΑΤΕΙ) : Η χειρότερη "ασθένεια" της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οι φοιτητικές παρατάξεις είναι μια μορφή ελέγχου και καταστολής από το κράτος. Ένα είδος φακελώματος δηλαδή.
Θέλουν να ξέρουν τι πρεσβεύει ο καθένας πολιτικά ώστε να ελέγχουν τα πράγματα ανάλογα με τα συμφέροντά τους.
Πέρα από αυτό, εκτρέφουν προβατάκια ώστε να μεγαλώσουν την κάθε τους παράταξη.
Διότι, αν δεν υπήρχαν οι παρατάξεις στα πανεπιστήμια, πόσα άτομα πιστεύεις θα ασχολούνταν με την πολιτική;
Μόνο όσοι αγαπούν και επιθυμούν την εξουσία.
Δεν τους συμφέρει όμως ο κόσμος να ξυπνήσει και να δει πως τον εκμεταλλεύονται.

Α! Μπράβο! Το έχεις πιάσει σφαιρικά το θέμα.;) Εκεί είναι η ουσία της όλης υπόθεσης με τις παρατάξεις. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δαπάρα-Χρυσή Αυγή Hools ρε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
ΚΝίτης του δεξιού προλεταριάτου με i-phone, τατουάζ, αναλογικό ρολόι με δερμάτινο λουράκι, laptop, αμάξι, σκουλαρίκι και all-stars
Οι μεγάλες αντιφάσεις της ζωής!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Είμαι λίγο προβληματισμένη σχετικά με το θέμα των παρατάξεων στα πανεπιστήμια.Στο τμήμα μου, όπως και στα υπόλοιπα τμήματα,πρώτο "κόμμα" είναι η ΔΑΠ.Υπάρχουν και αριστερές παρατάξεις και αυτόνομα σχήματα και παρ'όλο που στις συνελεύσεις βλέπω ότι οι περισσότεροι παρευρισκόμενοι είναι αντί-ΔΑΠ και γενικά είναι εντελώς αντίθετοι σ'αυτά που λένε οι εκπρόσωποι της συγκεκριμένης παράταξης, συνεχίζει να βγαίνει πρώτη.
Πώς γίνεται αυτό;Μήπως "μαγειρεύουν" τα αποτελέσματα στις εκλογές;:hmm:
Οι πρωτοετείς την κάνουν την ζημιά σε μεγάλο βαθμό και απ'οτι βλέπω απ'τους συμφοιτητές μου, όλοι προς τα εκεί οδεύουν.Ήδη κάποιοι έχουν γραφτεί στην ΔΑΠ.Άλλο κουφό κι αυτό!Τέλος πάντων...
Προσωπικά πιστεύω ότι τα αυτόνομα σχήματα που έχει το κάθε τμήμα είναι αυτά που αξίζουν.Όλοι οι υπόλοιποι είναι κατευθυνόμενοι από τους "μεγάλους" και εξυπηρετούν τα δικά τους συμφέροντα χωρίς να κοιτάνε τις βασικές ανάγκες των φοιτητών και του πανεπιστημίου.
Για παράδειγμα, όσοι δεν έχουν γίνει δεκτοί για δωρεάν σίτιση πρέπει να πληρώνουν 2,80 στη λέσχη για να φάνε ενώ ο ιδιώτης βγάζει τα λεφτά της ζωής του.Και απ'οτι έχω ακούσει από παλαιότερους, πριν κάποια χρόνια σιτιζόταν όλοι τζάμπα.Η "καλή" μας ΔΑΠ λοιπόν, αντί να υποστηρίξει τον φοιτητή και να πει ότι "ναι πρέπει κάτι να κάνουμε ώστε να έχουν όλοι το δικαίωμα δωρεάν σίτισης", υποστήριζε τον ιδιώτη λέγοντας ότι δεν γίνεται να τρώνε όλοι τζάμπα και διάφορα άλλα για τα οποία η επιχειρηματολογία δεν έστεκε!
Βρε άι από'κει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρώτον, όλοι τα ίδια σκατά είναι. Όλες οι παρατάξεις είναι το ίδιο πράγμα.

Και δεύτερον, ακόμα και η σίτιση πάει με οικονομικά κριτήρια. Πίστεψε με αν ξεπερνάει το οικονομικό όριο κάποιος, δεν του είναι τίποτα τα 2μιση ευρώ που θα δώσει για να φάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πηγε κανεις να ψηφίσει σήμερα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ενισχυμένη βγαίνει η Πανσπουδαστική! Συνεχίζουμε τον αγώνα μας για να τσακίσουμε τα αντιδραστικά στοιχεία στα πανεπιστήμια. Οργάνωση όλοι με το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών και τη Λαική συμμαχία για την ανατροπή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • CuAWi5b.png
    CuAWi5b.png
    35.5 KB · Εμφανίσεις: 173

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Κι εγώ πήγα να ψηφίσω αλλά απ'ότι φαίνεται τζάμπα πήγα...Πάλι η ΔΑΠαρα βγήκε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμας η ΔΑΠ δεν κατεβαίνει στις εκλογές του ενιαίου συλλόγου, κάνουν "εκλογές" στον τμηματικό σύλλογο και έχεις να επιλέξεις μεταξύ ΔΑΠ και λευκού (δεν κατεβαίνουν άλλες παρατάξεις). Εννοείται πως δεν έχω πάει ποτέ εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Έχεις να επιλέξεις μεταξύ ΔΑΠ και λευκού (δεν κατεβαίνουν άλλες παρατάξεις). Εννοείται πως δεν έχω πάει ποτέ εκεί...

Ανατρίχιασα!!!:P

Εννοείται πως δεν έχω πάει ποτέ εκεί...

Πολύ καλά έκανες!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Είμαστε το μόνο τμήμα που η ΔΑΠάρα βγήκε τελευταία και η ΠΑΣΠ δεν υπάρχει; 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Είμαστε το μόνο τμήμα που η ΔΑΠάρα βγήκε τελευταία και η ΠΑΣΠ δεν υπάρχει; 8)

Εδώ στη Μυτιλήνη σε όλα τα τμήματα βγήκε πρώτη η ΔΑΠ και μάλιστα με μεγάλη διαφορά!Και στο μοναδικό τμήμα που έχει ΠΑΣΠ βγήκε αυτή πρώτη!:P

Να προσθέσω ότι πολλοί από το έτος μου ήταν υποψήφιοι με την ΔΑΠ και τους βλέπω να γράφουν στο Facebook κάτι π@π@ριές για την "νίκη" τους και τρελαίνομαι!:wall:

Εσείς τι βγάλατε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
EAAK
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top