Φοιτητικές παρατάξεις

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κτλβ ανατροπη στην ιατρικη πατρας μετα απο 7 χρονια δλδ ευχαριστω.
Ασοεε οπως και περυσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια εγω παντως στη σχολη μου εχω δει παιδια απο παραταξεις να καταφερνουν πραγματα..νομοσχεδια δεν εχουν αλλαξει..αλλα τα εχουν καθυστερησει..θα ηθελα η αληθεια ειναι να υπαρχει μια ενοτητα και να μην εβλεπαν τον εαυτο τους σαν μελη παραταξεων..αλλα σαν μελη του πανεπιστημιου γενικα που προσπαθουν να αλλαξουν τα αισχη που γινονται στις σχολες τους..αποψη μου επιπλεον ειναι οτι το να σε νοιαζει μονο η σχολη σου και τιποτα αλλο..και ο,τι μετρο πανε ν περασουν να σκυβεις το κεφαλι και να το δεχεσαι , ειναι τουλαχιστον μαζοχιστικο! διαφωνω με καποιες, συμφωνω με αλλες..αλλα δεν πιστευω οτι με αντιπροσωπευει καποια συγκεκριμενα..γι αυτο και τους πρηζω λιγο για να ενωθουν σε μια :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μαλιστα, ο κυριος Τρολλεταριαν εβγαλε το συμπερασμα οτι ειμαι ΔΑΠιτης ή παπαγαλακι της ΔΑΠ. Αλλα δεν σε αδικω, αλλωστε το να γενικευετε και να σταμπαρετε ανθρωπους ειναι πολυαγαπημενη σας συνηθεια εκει στα αριστερα, οποιος δεν ειναι μαζι σας και δεν πιστευει τις μπουρδες σας για ταξικους αγωνες ειναι ΔΑΠιτης. Και φυσικα οποιος δεν ειναι κομματοσκυλο δεν σημαινει οτι δεν εχει πολιτικη αποψη. Προφανως δεν δεχεστε αντιθετη αποψη, αλλα δεν εχει και πολλη σημασια, για τους διαφωνουντες καλη ηταν και η Σιβηρια. Οσο για τα γεγονοτα που βγαζω απο τη φαντασια μου, το αφηνω στην κριση καθε φοιτητη που εχει μια επαφη στο τι συμβαινει στο πανεπιστημιο του.

Το πανεπιστημιο καλο θα ειναι να αντιληφθειτε οτι για την πλειοψηφια των παιδιων που μπαινουν ειναι χωρος που πανε να παρουν 10 γνωσεις, ενα χαρτι και να πανε να βρουν δουλεια. Αλλα η λεξη αυτη ειναι αγνωστη σε εσας, εσεις δεν χρειαζεται να δουλευετε, αφου δουλευει ο μπαμπας, βγαζει αυτος τα εξοδα. Ολα τα υπολοιπα για αγωνες, ανατροπη, αντισταση για το μεγαλυτερο ποσοστο φοιτητων ερχονται δευτερα. Ειτε γιατι δεν τους νοιαζει και κοιτανε μονο την παρτη τους ειτε γιατι πολυ απλα διαφωνουν. Για αυτο εχουν γυρισει την πλατη στις ΓΣ που τις περισσοτερες φορες δεν μαζευουν καν απαρτια παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες διαφορων παραταξεων φερνοντας κοσμο απο αλλες σχολες. Ποτε μια φοιτητικη καταληψη αλλαξε ενα νομοσχεδιο? Ποτε ιδρωσε το αυτι του υπουργου λογω των καταληψεων?

Ας παρουμε το παραδειγμα του φετινου φθινοπωρου. Ειχαμε 3 μηνες σχεδον χαμενους στα δυο μεγαλυτερα πανεπιστημια της Αθηνας ειτε με απεργιες ειτε με καταληψεις απο φοιτητες. Αποτελεσμα? Μηδεν. Οσοι ηταν να απολυθουν ή να μετατεθουν εφυγαν και με το που ανοιξαν οι σχολες, ολοι πηγαν κανονικα με την ουρα στα σκελια να δωσουν μαθηματα. Ουτε αγωνες ουτε τιποτα. Οσοι δεν ειναι Αθηναιοι πεταξαν κανα χιλιαρικο σε νοικια, ρευματα, εισιτηρια χωρις να κανουν τιποτα (αλλα λεφτα υπαρχουν), το ακαδημαικο ετος, οι διακοπες και οι εξεταστικες συμπιεστηκαν δημιουργωντας μια τραγικη κατασταση που την πληρωνουν οι ιδιοι οι φοιτητες, το πανεπιστημιο δουλευει κανονικοτατα και οι περισσοτεροι την εχουν ξεχασει τελειως τη διαθεσιμοτητα. Αν η νεολαια ηθελε πραγματικα να αλλαξει την κατασταση θα πηγαινε να ψηφισει, οχι οπως το 2012 που οι περισσοτεροι την εκαναν για τριημερο, μπανακι και φραπε και μετα τους εφταιγαν οσοι εκλεχθηκαν. Αλλα δεν θελει να αλλαξει την κατασταση, απλα θελει να βολευτει. Αν εβρισκε μια θεσουλα μια χαρα θα ξεχναγε και αντισταση και αγωνες και ανατροπες.

ΥΓ. Ειναι πραγματικα γελοιο να κατηγορεις εμενα οτι αναπαραγω θεσεις αλλων οταν εσυ γραφεις για μνημονια, ιμπεριαλιστικη πολιτικη, υποδουλωση. Σαν να διαβαζω φυλλαδιακι αριστερων παραταξεων. Τον πηρες το μισθο σου. Αξιος. Χαλασε τον να αγορασεις ενα σοσιαλιστικο iPhone

Κάθεσαι και τον κατηγορείς πως γενικεύει για να μας αποδείξεις λίγες γραμμές πιο κάτω πως εσύ γενικεύεις καλύτερα, μπράβο. Δεν σε είπε ΔΑΠίτη αυτό που λέει είναι πως η όλη φάση "είμαστε ανεξάρτητοι δε θέλουμε κόμματα, θέλουμε καθαρές και ανοιχτές σχολές" είναι κάτι πολυφορεμένο, σίγουρα όχι αθώο, το οποίο προωθείται ανοιχτά καθώς σε συγκεκριμένες συγκυρίες βολεύει πολύ κάποιους.
Ο "ανεξάρτητος" είναι ο φίλος του απολιτικοποίητου και ο απολιτικοποίητος είναι ο φίλος της καθεστηκυίας τάξης όποια κι αν είναι αυτή. Παρατάξεις όπως ΔΑΠ και ΠΑΣΠ σε σχολές που είναι κραγμένες, όταν θέλουν να περάσουν το δικό τους αντί να μιλήσουν ανοιχτά πλασάρουν έναν "ανεξάρτητο" και το παίζουν μητέρα τερέζα από πίσω του. Αυτό γίνεται στη σχολή μου εδώ και 2 χρόνια.

Κανένας ο οποίος έχει δική του ολοκληρωμένη άποψη που να μπορεί να τη στηρίξει δε θα τρέξει να αυτοαποκαλεστεί "ανεξάρτητος" γιατί δεν έχει ανάγκη κι ούτε τον νοιάζει να λάβει χρίσμα από κανέναν. Αντίθετα αυτός που ή δεν ξέρει, ή δεν θέλει να ξέρει, προσπαθεί να αυτοκαθιερωθεί μέσα από τις θέσεις των άλλων. Αυτό είναι κάτι που εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κανείς δεδομένου της υποκρισίας που κυριαρχεί.
Το να παίρνεις λοιπόν κάτι τέτοιο προσωπικά μόνο που δε σε τιμά.

Οι φοιτητικές ( και μη ) κινητοποιήσεις γίνονται προφανώς από μια μερίδα ατόμων που νιώθουν πως πρέπει να κάνουν κάτι για κάποια προβλήματα, και απ' ότι βλέπω δε νομίζω πως υπάρχουν πολλοί "ανεξαρτητοι" που να διαφωνούν πως μέτρα όπως η διαθεσιμότητα όντως έβλαψε τα πανεπιστήμια. Αν λοιπόν τα βάζεις με αυτούς τους 10 στους 100 για το ότι αποτύχανε να δώσουν λύση, οι υπόλοιποι 90 τι ευθύνη έχουν για την αποστασιοποίησή τους; Ξέρεις αυτού του είδους η τετράγωνη λογική προσεγγίζει πολύ ωραία την εικόνα του ηλεκτρολόγου που αρνείται να πάει να φτιάξει τη λάμπα, ενώ κοροϊδεύει το συνάδελφό του που γίνεται κάρβουνο στην προσπάθειά του να το κάνει.

Τέλος το να χρησιμοποιεί κάποιος λέξεις όπως: μνημόνια, ιμπεριαλισμός, εργατικό κίνημα, ΕΕ δεν τον κάνουν ούτε ΚΝίτη ούτε υποδηλώνουν κάποιου είδους κόλλημα. Είναι λέξεις με συγκεκριμένο νόημα. Το πρόβλημα είναι πως άνθρωποι ακούν κάποιον να μιλά πχ για ιμπεριαλισμό και καπιταλιστές χωρίς να αναρωτηθούν ποτέ ούτε τι πραγματικά σημαίνουν ούτε για ποιο λόγο χρησιμοποιήθηκαν με αποτέλεσμα η μόνη σύνδεση που γίνεται να είναι με αυτόν που τις αναφέρει. Αυτό δε συμβαίνει με άλλες λέξεις όπως πχ επενδυτές αντί για κεφαλαιοκράτες, μεταρρυθμίσεις αντί για μνημόνια, λιτότητα αντί για νεοφιλελευθεροποίηση, αποκρατικοποίηση αντί για ιδιωτικοποίηση και πάει λέγοντας. Φυσικά όμως δεν θα αποκαλέσω ποτέ νεοδημοκράτη ή πασόκο κάποιον που μιλά έτσι γιατί δεν είναι ο μόνος. Είναι ο συνάδελφος, είναι ο γείτονας, είναι ο φίλος, ο συγγενης, οι οποίοι με τη σειρά τους τις άκουσαν από το ραδιόφωνο, την τηλεόραση, την εφημερίδα, αρα μιλάμε πια για το φυσιολογικό. Αυτό δεν ισχύει όμως για τον περίεργο τριχωτό τυπά που θα σε πρήξει στη σχολή με τη συνηθισμένη γλώσσα ( που εσύ δε χρησιμοποιείς για αυτό δε καταλαβαίνεις ) του και τις ασυναρτησίες του έτσι;

παιδια εγω παντως στη σχολη μου εχω δει παιδια απο παραταξεις να καταφερνουν πραγματα..νομοσχεδια δεν εχουν αλλαξει..αλλα τα εχουν καθυστερησει..θα ηθελα η αληθεια ειναι να υπαρχει μια ενοτητα και να μην εβλεπαν τον εαυτο τους σαν μελη παραταξεων..αλλα σαν μελη του πανεπιστημιου γενικα που προσπαθουν να αλλαξουν τα αισχη που γινονται στις σχολες τους..αποψη μου επιπλεον ειναι οτι το να σε νοιαζει μονο η σχολη σου και τιποτα αλλο..και ο,τι μετρο πανε ν περασουν να σκυβεις το κεφαλι και να το δεχεσαι , ειναι τουλαχιστον μαζοχιστικο! διαφωνω με καποιες, συμφωνω με αλλες..αλλα δεν πιστευω οτι με αντιπροσωπευει καποια συγκεκριμενα..γι αυτο και τους πρηζω λιγο για να ενωθουν σε μια :Ρ


Όταν σε ένα χώρο η πλειονότητα αδιαφορεί αναπόφευκτα αυτοί που δεν το κάνουν θα κλειστούν και θα οργανωθούν μεταξύ τους. Μπορεί να μη φαίνεται αλλά σε αυτό έχει ευθύνη το σύνολο των φοιτητών το οποίο με τη στάση του ( ο καθένας ξεχωριστά ) συμβάλλει σε αυτήν την ομαδοποίηση. Παραδόξως με το σύνθημα πολλών "ανεξάρτητων", το κλειδί στο να εξαφανιστούν οι παρατάξεις είναι η ολοκληρωτική συνεισφορά όλων των φοιτητών στα κοινά, ω ναι τι ειρωνία.
Κάτι μου λέει όμως πως όταν λένε πολλοί να εξαφανιστούν οι παρατάξεις δεν το εννοούν έτσι ακριβώς.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ελλάδα είναι λιγάκι "μόδα" να είσαι μέλος κάποιας ιδεολογικής κάστας σε νεαρή ηλικία. Αυτό εξαργυρώνεται ποικιλοτρόπως σε πιο ώριμες ηλικίες. Η κάθε επιλογή έχει ένα κόστος. Απλά, το θέμα είναι ...μόνο στην Ελλάδα που μπορούμε και το κάνουμε. Ανακαλύπτουμε τον τροχό με δική μας θεωρία όταν σε άλλες χώρες ασχολούνται με πιο σύγχρονα μέσα κίνησης. Μετά αναρωτιόμαστε για ποιο λόγο αρκετοί νέοι φεύγουν αηδιασμένοι προς το εξωτερικό για κάτι καλύτερο στη ζωή τους. Σαρανταπέντε χρόνια βλέπουμε ως εχθρό το κεφάλαιο, εφόσον μπορέσαμε και εξασφαλιστήκαμε από αυτό. Λιγάκι αντίφα-τικό...όπως και αντίφα-τικό είναι ο αριστερός ψάλτης με δεξιά τσέπη. Αυτή η φυσιογνωμία μου θυμίζει αρκετά νεοέλληνα αριστεροσυστημικό που ψηφίζει Σαμαρά ή το αδερφάκι του, τον Τσίπρα. Υπάρχει και η πιο μοντέρνα έκδοση των δυο: ο Κουτσούμπας. Τραβάζω καζανάκι και βάζω το βουρτσάκι από το πιγκάλ στο ξεφτυλισμένο πολιτικό πολιτισμό της χώρας μας. Ο Έλληνας ραγιάς ανέκαθεν κυβερνήθηκε διασπασμένος σε...φατρίες. Έτσι μας έμαθαν. Από κοντά και οι επόμενες γενιές μη χαθεί η παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιαρτική Πάτρας η ΔΑΠ

:eek::eek::eek: πήρε πόδι η ΠΑΣΠ;

Δε δούλεψαν φέτος οι σημειώσεις των εργαστηρίων της ιατρικής φυσικής φαίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
:eek::eek::eek: πήρε πόδι η ΠΑΣΠ;

Δε δούλεψαν φέτος οι σημειώσεις των εργαστηρίων της ιατρικής φυσικής φαίνεται :P

Χαχαχαχαχα τρομερό επιχείρημα. :P Μπορεί να μην έχει πλέον καλά γκομενάκια.


η ονείρωξη ενός Κνίτη:

Στόχος δεν είναι ο καπιταλισμός είναι της Πασπίτισας ο κ***λος ο σφιχτός. :P

και η φαντασίωση της Εαακίτισσας:

Στόχος δεν είναι ο καπιταλισμός είναι του Δαπίτη ο ψ***λος ο σφιχτός. :P


ΚΝίτης του δεξιού προλεταριάτου με i-phone, τατουάζ, αναλογικό ρολόι με δερμάτινο λουράκι, laptop, αμάξι, σκουλαρίκι και all-stars
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
:eek::eek::eek: πήρε πόδι η ΠΑΣΠ;

Δε δούλεψαν φέτος οι σημειώσεις των εργαστηρίων της ιατρικής φυσικής φαίνεται :P



ΔΑΠ-ΝΔΦΚ 28.18%
ΠΑΣΠ 16.95%
ΕΑΑΚ 14.62%
ΠΚΣ 26.69%
ΑΓ.ΚΙΝ. 0%
ΑΡ.ΕΝ. 10.38%
ΦΟΣ 0%
ΔΙΑΦ. 1.27%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
στην σχολη μας βγήκα πρώτος σε ψήφους με την παράταξη της ΔΑΠ. Θέλω να πω πως όλοι οι φοιτητές κανονικά πρέπει να συμμετέχουν στα κοινά και να συμμετέχουν ενεργό σε κάποιο κόμμα κα πρέπει ι να σταματήσει αυτή η αδιαφορία που υπάρχει τα τελευταία χρόνια.

Εμείς ως ΔΑΠ πετύχαμε πολλά στην σχολή μας και για αυτο ΄βγήκαμε πρώτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όπως πρώτο τραπέζι πίστα στον Κιάμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αφου υπαρχουν ακομη φοιτητες που ψηφιζουν ΔΑΠ...:whistle: με ολα αυτα που γινονται:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αφου υπαρχουν ακομη φοιτητες που ψηφιζουν ΔΑΠ...:whistle: με ολα αυτα που γινονται:worry:

οποιος φοιτητης δε θέλει κατάληψεις με το παραμικρό ψηφίζει ΔΑΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οποιος φοιτητης δε θέλει κατάληψεις με το παραμικρό ψηφίζει ΔΑΠ

λολ δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα αυτό που λες.

αλλά δείχνει πόσο αυστραλοπίθηκοι στην πολιτική συνείδηση είναι οι περισσότεροι φοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
οποιος φοιτητης δε θέλει κατάληψεις με το παραμικρό ψηφίζει ΔΑΠ




...και μετα σωθηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τελικά προσφέρουν κάτι οι φοιτητικές παρατάξεις? (εκτός από δημοσιότητα στα αντίστοιχα κόμματα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εγω δεν εχω δει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τελικά προσφέρουν κάτι οι φοιτητικές παρατάξεις? (εκτός από δημοσιότητα στα αντίστοιχα κόμματα?)
Μάλλον μόνο δημοσιότητα στα κόματα που τους υποστηρίζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι μέλος καμιάς παράταξης και δεν έχω πάρε δώσε με καμιά.

Απλώς ξέρω πως αν είχαν την πρώτη δύναμη ΕΑΑΚ ή ΚΝΕ, θα είχαμε κάνει πάρα πολλές καταλήψεις ως τώρα. Αυτό είναι σίγουρο. Τελειώνω που τελειώνω 4 Ιουλίου, αν κάναμε και καταλήψεις για λόγους όπως πχ "επειδή στους μηχανικούς περιβάλλοντος γίνεται αξιολόγηση πρέπει να κάνουμε κατάληψη και εμείς οι ηλεκτρολόγοι", ασ' τα να πάνε. Οπότε προτιμώ κάποια άλλη παράταξη να έχει πρώτη δύναμη (προσοχή, παράταξη στο πανεπιστήμιο λέω, όχι πολιτικό κόμμα), παρά κάποιο αριστερό που θα μου κάνει την ζωή πιο δύσκολη. Και όχι, δεν ψήφισα καμιά παράταξη, γιατί δεν είμαι με καμιά. Απλώς αναφέρω πως αν ήταν πρώτη δύναμη κάποιο αριστερό με την νοοτροπία που έχουν, θα ήμασταν μες τα σκατά τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Ξέρει άραγε κανείς ότι οι αποφάσεις του Δ.Σ. του συλλόγου (για αλληλεγγύη στη σύλληψη κάποιου, για εμβόλιμες εξεταστικές κτλ) έχουν βάση στο δικαστήριο;
@Johnny15 σκέψου ποιος σου κάνει πραγματικά τη ζωή δύσκολη. Το '11 με το νόμο πλαίσιο, που τόσο δύσκολη κάνει τη ζωή στους φοιτητές, ποιοι ήταν υπέρ και ποιοι κατά του αγώνα για την ανατροπή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top