Φοιτητικές παρατάξεις

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
ναι αλλά δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό

χαχαχα ημουν σιγουρος η θεωρια ισχυει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Άτομα βρίσκεις παντού καλά, υπομονετικά, που να σε στηρίζουν κλπ κλπ. Το θέμα είναι πως σε μια παράταξη μπαίνεις για να στηρίξεις πολιτικές απόψεις, όχι για να κάνεις φίλους... Βέβαια κάποιες παρατάξεις έχουν ως ενδιαφέρον τους τα μπουζούκια, τα μπαράκια, τις εκδρομές και την καλοπέραση, έτσι χάνεται ο πραγματικός σκοπός της... Δε βρίσκω το λόγο που τόσο πολλοί νέοι υποστηρίζουν τέτοιες παρατάξεις... Anyway... "Δημοκρατία" έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μακρια απο εμας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Και?Σε κανά γιατρό πήγες να σε δει?Η επιστήμη στις μέρες μας κάνει θαύματα,μπορεί και να έχεις ακόμα ελπίδες. :worry:

όποιος δηλαδή διαφωνεί μαζί σου χρειάζεται γιατρό?

Άτομα βρίσκεις παντού καλά, υπομονετικά, που να σε στηρίζουν κλπ κλπ. Το θέμα είναι πως σε μια παράταξη μπαίνεις για να στηρίξεις πολιτικές απόψεις, όχι για να κάνεις φίλους... Βέβαια κάποιες παρατάξεις έχουν ως ενδιαφέρον τους τα μπουζούκια, τα μπαράκια, τις εκδρομές και την καλοπέραση, έτσι χάνεται ο πραγματικός σκοπός της... Δε βρίσκω το λόγο που τόσο πολλοί νέοι υποστηρίζουν τέτοιες παρατάξεις... Anyway... "Δημοκρατία" έχουμε...

δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
διάβασα όλα όσα γράψατε και σκέφτηκα να πω και εγώ την άποψη μου εκ των έσω αφού ανήκω σε παράταξη.Πριν περάσω στο τμήμα μου δεν γνώριζα τίποτα από πολιτικά ούτε καν πιο κόμμα είναι αριστερό και πιο δεξιό,παράλογο η όχι μεγάλωσα σε οικογένεια με διαφορετικές πολιτικές απόψεις και οι γονείς μου ήθελαν να σχηματίσω τη δική μου άποψη για τα πράγματα.για τις παρατάξεις λοιπόν είχα ακούσει πολύ αρνητικά πράγματα,από εδώ,από καθηγητές από παντού.Μπήκα λοιπόν μέσα λέγοντας όχι όχι δεν θέλω καμία επαφή,πήγα λοιπόν να γραφτώ με μία φίλη μου και ήρθαν από διάφορες παρατάξεις τηλέφωνα δεν έδωσα αλλά μίλησα με όλους,το ίδιο συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες,μέχρι που άρχισα να μιλάω περισσότερο με τα παιδιά μίας συγκεκριμένης παράταξης και μάλιστα σε κάποια προβλήματα που είχα με στήριξαν φυσικά όχι όλοι αλλά υπάρχουν και αξιόλογα άτομα.Στο τέλος λοιπόν του χρόνου γράφτηκα σε αυτή την παράταξη γιατί συμφωνούσα με αυτά που έκανε μέσα στη σχολή,τα σεμινάρια, τις συγκεντρώσεις και όλα.Γενικά είμαι κατά της ύπαρξης παρατάξεων μέσα στα πανεπιστήμια αλλά πιστεύω πως είμαστε αρκετά σκληρή απέναντι σε αυτά τα άτομα,δεν είναι πάντα όλοι μελλοντικοί βουλευτές,κομματικοί η καμμένοι με κάποιο ελληνικό κόμμα,όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες συμπεριφορές φυσικά υπάρχουν αλλά δεν είναι όλα έτσι.αυτή είναι η άποψη μου δεν στέλνω κανέναν να γραφτεί πουθενά αλλά μην είμαστε τόσο αρνητικοί γιατί ειλικρινά σε όλες τις παρατάξεις υπάρχουν καλά και κακά άτομα

Σε συνεπήρε κι εσένα το βαθυστόχαστο πολιτικό νόημα του "ΔΑΠ ΟΛΕ, ΔΑΠ ΟΛΕ να'χαμ'ένα ναργιλέ, σ'όποια κάλπη κι αν ψηφίζω να τα βλέπω όλα μπλε" ή η κλασσική αξία "και Α και ΟΥ και ΔΑΠΝΟΥΔΟΥΦΟΥΚΟΥ"; :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
όποιος δηλαδή διαφωνεί μαζί σου χρειάζεται γιατρό?

Όχι!Μόνο οι δεξιοί. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Όχι!Μόνο οι δεξιοί. :D

δεν θα σχολιάσω καν και μόνο που λες κάτι τέτοιο και βάζεις όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι δείχνουν ότι έχεις πρόβλημα.να σου θυμίσω πως σε όλες τις πλευρές υπάρχουν καλοί και κακοί,εκτός αν κατά τη γνώμη σου οι δήθεν αριστεροί με τις μάρκες και τα 500 ευρό είναι παράδειγμα επαναστάτη...μη φοράς παρωπίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
δεν θα σχολιάσω καν και μόνο που λες κάτι τέτοιο και βάζεις όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι δείχνουν ότι έχεις πρόβλημα.να σου θυμίσω πως σε όλες τις πλευρές υπάρχουν καλοί και κακοί,εκτός αν κατά τη γνώμη σου οι δήθεν αριστεροί με τις μάρκες και τα 500 ευρό είναι παράδειγμα επαναστάτη...μη φοράς παρωπίδες

Stop whining,ffs,I just enjoy being a dick. :D

PS:Seriously now,δεν έχω πρόβλημα με τα άτομα.Με τις ιδέες σας έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
δεν θα σχολιάσω καν και μόνο που λες κάτι τέτοιο και βάζεις όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι δείχνουν ότι έχεις πρόβλημα.να σου θυμίσω πως σε όλες τις πλευρές υπάρχουν καλοί και κακοί,εκτός αν κατά τη γνώμη σου οι δήθεν αριστεροί με τις μάρκες και τα 500 ευρό είναι παράδειγμα επαναστάτη...μη φοράς παρωπίδες

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
διάβασα όλα όσα γράψατε και σκέφτηκα να πω και εγώ την άποψη μου εκ των έσω αφού ανήκω σε παράταξη.Πριν περάσω στο τμήμα μου δεν γνώριζα τίποτα από πολιτικά ούτε καν πιο κόμμα είναι αριστερό και πιο δεξιό,παράλογο η όχι μεγάλωσα σε οικογένεια με διαφορετικές πολιτικές απόψεις και οι γονείς μου ήθελαν να σχηματίσω τη δική μου άποψη για τα πράγματα.για τις παρατάξεις λοιπόν είχα ακούσει πολύ αρνητικά πράγματα,από εδώ,από καθηγητές από παντού.Μπήκα λοιπόν μέσα λέγοντας όχι όχι δεν θέλω καμία επαφή,πήγα λοιπόν να γραφτώ με μία φίλη μου και ήρθαν από διάφορες παρατάξεις τηλέφωνα δεν έδωσα αλλά μίλησα με όλους,το ίδιο συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες,μέχρι που άρχισα να μιλάω περισσότερο με τα παιδιά μίας συγκεκριμένης παράταξης και μάλιστα σε κάποια προβλήματα που είχα με στήριξαν φυσικά όχι όλοι αλλά υπάρχουν και αξιόλογα άτομα.Στο τέλος λοιπόν του χρόνου γράφτηκα σε αυτή την παράταξη γιατί συμφωνούσα με αυτά που έκανε μέσα στη σχολή,τα σεμινάρια, τις συγκεντρώσεις και όλα.Γενικά είμαι κατά της ύπαρξης παρατάξεων μέσα στα πανεπιστήμια αλλά πιστεύω πως είμαστε αρκετά σκληρή απέναντι σε αυτά τα άτομα,δεν είναι πάντα όλοι μελλοντικοί βουλευτές,κομματικοί η καμμένοι με κάποιο ελληνικό κόμμα,όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες συμπεριφορές φυσικά υπάρχουν αλλά δεν είναι όλα έτσι.αυτή είναι η άποψη μου δεν στέλνω κανέναν να γραφτεί πουθενά αλλά μην είμαστε τόσο αρνητικοί γιατί ειλικρινά σε όλες τις παρατάξεις υπάρχουν καλά και κακά άτομα

Αυτό και μόνο το βίντεο αρκεί για να καταλάβεις https://www.youtube.com/watch?v=cV9x0Lm8wXg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Stop whining,ffs,I just enjoy being a dick. :D

PS:Seriously now,δεν έχω πρόβλημα με τα άτομα.Με τις ιδέες σας έχω πρόβλημα.

γνώμη σου και γνώμη μου αλλά για να κοροιδεύεις κάτι που δεν ξέρεις πρέπει να το δεις και εις βάθος

Αυτό και μόνο το βίντεο αρκεί για να καταλάβεις https://www.youtube.com/watch?v=cV9x0Lm8wXg

ναι ρε είσαι πολύ έξυπνος επειδή σε μία σχολή έγινε κάτι σημαίνει πως όλοι είναι έτσι,πως σε όλες τις σχολές γίνεται το ίδιο,μπορώ να σου βρω 100 βίντεο που κράζουν την αριστερά και την πανεπιστημιακή δράση της.κρίνε γεγονότα και όχι άτομα η ιδέες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ναι ρε είσαι πολύ έξυπνος επειδή σε μία σχολή έγινε κάτι σημαίνει πως όλοι είναι έτσι,πως σε όλες τις σχολές γίνεται το ίδιο,μπορώ να σου βρω 100 βίντεο που κράζουν την αριστερά και την πανεπιστημιακή δράση της.κρίνε γεγονότα και όχι άτομα η ιδέες

Μου αρέσει που στο προηγούμενο μήνυμά σου ζητάς να σου μιλάνε καλύτερα,ενώ μάλλον δεν το αξίζεις.Αλλά μου αποδεικνύεις αυτό που κατάλαβα από την αρχή.Σόρρυ δε θα καταφερθώ ξανά κατα της φοιτητικής σου παράταξης γιατί μπορεί να με στολίσεις με βαρύτερους χαρακτηρισμούς.Πιστεύεις ειλικρινά ότι οι φοιτητικές παρατάξεις εκπροσωπούν συγκεκριμένες ιδεολογίες και για αυτό βρίσκονται σε κόντρα ή μπήκες για να κάνεις προπαγάνδα?Μάλλον το δεύτερο.Αλλά και ας δεχτούμε ότι οι ιδεολογίες υπάρχουν.Εφαρμόζονται από τις φοιτητικές παρατάξεις?Και τώρα που ανέβασα ένα βίντεο για να δείξω τα χάλια αυτών των παρατάξεων,εσύ προσβλήθηκες γιατί νόμιζες πως εγώ ο <<αριστερός>> ήθελα να κράξω τη ΔΑΠ.
Ένα άτομο δηλαδή δεν κρίνεται από τις πράξεις του και από τις ιδεολογίες που έχει υιοθετήσει?Τα γεγονότα αποδεικνύουν το ποιον ενός ατόμου και εν προκειμένω μιας ομάδας.Όχι δεν γίνεται το ίδιο και στις άλλες σχολές.Μόνο στο ΤΕΙ Πειραιά.Μάλλον εθελοτφλείς όταν το λες αυτό.Όταν αυτές οι παρατάξεις είναι τόσο σάπιες και οι οποίες σου προσφέρουν βαθμούς,σε περνάνε μαθήματα.Αλλά κάποιοι προσπαθείτε να ωραιοποιήσετε αυτή την κατάσταση λέγοντας πως οι παρατάξεις στην τελική δεν είναι τόσο άσχημες όσο ακούγονται.Καλύτερα μην φοράς εσύ παρωπίδες και πάψε να είσαι φερέφωνο σάπιων ιδεολογιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Penny συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες....Απλά διαβάζοντας όλα αυτά αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς που πιστεύετε οτι οι παρατάξεις ευθύνονται για την παθογένεια της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης έχετε δει πως δουλεύει μια παράταξη....Σίγουρα ΟΧΙ. Γιατί μόνο τότε θα καταλαβαίνατε οτι για να πάρετε την πρώτη μέρα εμαν μικρό οδηγό σπουδών και παρόμοιο υλικό δουλεύουν 3,4 άτομα, για να πάρετε σημειώσεις κάποιοι πάνε να τις τυπώσουν, για να περάσετε το μάθημα κάποιος τρώει χρόνο και χρήμα με τα μηνύματα κ.α...(και μην πείτε οτι δεν γίνονται αυτά που λέω). Επομένως μην τις αντιμετωπίζετε με τέτοια προκατάληψη όταν όλοι σας παίρνετε σημειώσεις, ζητάτε βοήθεια και στο τέλος κοροίδευτε κιόλας. Αν λοιπόν αυτό που κάνουν οι παρατάξεις είναι μια φορά κακό αυτό που κάνετε εσείς είναι 10, γιατί δεν νομίζω να υπάρχει παράταξη που να βοηθά μόνο στα μέλη της....Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πραγματικά ακόμη και νέα παιδιά ακολουθούν την παράδοση...ψήφος:ρουσφέτι, δηλαδή δεν εκλείπει ποτέ η χρησιμοθηρική αντίληψη του Έλληνα προφανώς εις βάρος κάποιων άλλων ατόμων...Ας βγει όμως μια παράταξη να πει σημειώσεις τέλος να δω τι θα κάνετε όλοι εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Penny συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες....Απλά διαβάζοντας όλα αυτά αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς που πιστεύετε οτι οι παρατάξεις ευθύνονται για την παθογένεια της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης έχετε δει πως δουλεύει μια παράταξη....Σίγουρα ΟΧΙ. Γιατί μόνο τότε θα καταλαβαίνατε οτι για να πάρετε την πρώτη μέρα εμαν μικρό οδηγό σπουδών και παρόμοιο υλικό δουλεύουν 3,4 άτομα, για να πάρετε σημειώσεις κάποιοι πάνε να τις τυπώσουν, για να περάσετε το μάθημα κάποιος τρώει χρόνο και χρήμα με τα μηνύματα κ.α...(και μην πείτε οτι δεν γίνονται αυτά που λέω). Επομένως μην τις αντιμετωπίζετε με τέτοια προκατάληψη όταν όλοι σας παίρνετε σημειώσεις, ζητάτε βοήθεια και στο τέλος κοροίδευτε κιόλας. Αν λοιπόν αυτό που κάνουν οι παρατάξεις είναι μια φορά κακό αυτό που κάνετε εσείς είναι 10, γιατί δεν νομίζω να υπάρχει παράταξη που να βοηθά μόνο στα μέλη της....Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πραγματικά ακόμη και νέα παιδιά ακολουθούν την παράδοση...ψήφος:ρουσφέτι, δηλαδή δεν εκλείπει ποτέ η χρησιμοθηρική αντίληψη του Έλληνα προφανώς εις βάρος κάποιων άλλων ατόμων...Ας βγει όμως μια παράταξη να πει σημειώσεις τέλος να δω τι θα κάνετε όλοι εσείς.

Δηλαδή εσύ μας παρουσιάζεις αυτό που συμβαίνει ως λογικό και κάτι το οποίο πρέπει να επικροτούμε και όχι ως επιλήψιμο?Σόρρυ αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.Και ναι δεν φταίνε αποκλειστικά οι παρατάξεις για την παθογένεια που ανέφερες,έχουν όμως μερίδιο και αυτές.Ναι καλύτερα να μην πάρει κανείς σημειώσεις με αντάλλαγμα να εισέλθει σε ένα σάπιο σύστημα.Γιατί νομίζεις ότι βοηθάνε μη μέλη από την καλή τους καρδιά?Εγώ νομίζω ότι πιο λογική απάντηση είναι το ό,τι προσπαθούν να τους προσεγγίσουν και να τους παρακινησουν να μπουν στην παράταξη.Γιατί αν μπουν θα έχουν περισσότερα από σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ....Με το να παίρνεις σημειώσεις και να επωφελείσαι με κάποιον τρόπο συντηρείς τις παρατάξεις και έμμεσα τις επικροτείς. Όταν ο πρωτοετής που έρχεται από μια άλλη πόλη θέλει να μάθει 5 βασικά πράγματα για την σχολή ,την πόλη κ.τ.λ θα διαπιστώσει οτι η σχολή δεν του δίνει ούτε ένα έντυπο, ούτε μια βοήθεια....Και ναι δέχομαι οτι δεν βοηθάνε πάντα από την καλή τους την καρδιά άλλα είμαι εντελώς βέβαιη οτι θα επωφελούνται με τον τρόπο που το εννοείς. Οι παρατάξεις είναι ένα βήμα για να ακουστεί κανείς, να πει τις ιδέες του να πολιτικοποιηθεί....Αν μη τι άλλο είναι καλύτερος ο κομματισμός των πανεπιστημίων από την απολιτική συμπεριφορά ή τις αριστερές απόψεις που είναι και πολύ της μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Κατάλαβα τι θες να πεις,απλά δε συμφωνώ.Δεν τις επικροτείς.Απλά προσπαθείς να επιβιώσεις μέσα σε αυτό το χάος που επικρατεί.Θα τις επικροτήσεις αν γραφτείς σε αυτέςΝαι σε ένα ιδεατό επίπεδο συμφωνούμε ως προς τη χρησιμότητα των παρατάξεων.Όντως αυτές παρατάξεις πρέπει να είναι ένα βήμα για να ακουστεί κανείς.Ωστόσο αυτή η ιδεατή προσέγγιση απέχει πολύ από την πραγματικότητα.Οι αριστερές απόψεις είναι της μόδας μεν,ο καθένας όμως ξέρει τι ταιριάζει στον εαυτό του και ό,τι δεν του πηγαίνει το απορρίπτει.Ή τουλάχιστον έτσι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τελικά μέσα από αυτή την προσπάθεια επιβίωσης ποιος εκμεταλλεύεται ποιον;;;; Και ποιος ωφελείται;;; Και μην μου πεις για τα παιδιά των παρατάξεων γιατί ο πρωτοετής και ο δευτεροετής και τα μικροστελέχη δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ όφελος...Συμμετέχουν γιατί έτσι τους αρέσει....Και κάτι άλλο δεν είναι καθόλου κακό να συμμετέχεις σε μια ομάδα...Μέσα από τις παρατάξεις μπορείς να γνωρίσεις μια άλλη πλευρά των ανθρώπων και πάνω από όλα τον χαρακτήρα σου, τις αντοχές σου και ομοιδεάτες.... Στην τελική άμα δεν σου αρέσει σηκώνεσαι και φεύγεις δεν υπογράφεις και κανένα συμβόλαιο μπαίνοντας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι παρατάξεις δεν έχουν το ρόλο που έχει το Αθηνόραμα για να σε βοηθήσουν με την πόλη που έχεις περάσει. Ούτε ο πρωτοετής φοιτητής έχει ανάγκη βοήθειας γιατί είναι ολόκληρο γαϊδούρι που μπορεί να τα βρει μόνος τους, δεν είναι παιδάκι πρώτης δημοτικού που πάει πρώτη φορά στο σχολείο. Δεν συζητώ για τις περιβόητες σημειώσεις, που μπορεί και να σε καταστρέψουν στην σχολή. Στη δική μας, βάζουν τα πάντα εκτός από αυτά που έχουν αυτές οι σημειώσεις, οι καθηγητές τις βλέπουν σαν κόκκινο πανί.

Κανένα όφελος τα μέλη των παρατάξεων....; Μάλλον δεν στα έχουν πει καλά...Αν είσαι σε παράταξη και το πιστεύεις αυτό, τότε σε έχουν απλά στην απέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν είναι Αθηνόραμα αλλά σε μία ξένη πόλη θες και μια βοήθεια φοιτητικά στέκια και τα σχετικά.....Δεν σχολίασες όμως αυτό που είπα για τις πληροφορίες για την εκάστοτε σχολή...μήπως γιατί όντως έτσι είναι;;; Δεν ξέρω τι γίνεται στην δική σου σχολή (και να σου πω και την αλήθεια δεν με αφορά), αλλά δεν πιστεύω ότι μαι παράταξη που σέβεται τους φοιτητές θα τύπωνε τόσο καταστροφικές σημειώσεις....Και στην τελική άμα δεν σ αρέσουν...δεν παίρνεις...καλό θα τους κάνεις..όσο για το τελευταίο απλώς ασχολίαστο και δεν μπορώ να σου εξηγήσω από εδώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι πληροφορίες για την εκάστοτε σχολή βρίσκονται στον οδηγό σπουδών, στο φόρουμ της σχολής, στην επαφή με τους μεγαλύτερους και με τους συμφοιτητές. Δεν υπάρχει η ανάγκη να μιλήσεις με τις παρατάξεις για να στα πουν αυτά.

Είδα τις παρατάξεις σε πλήρες ξεδίπλωμα στις μεγάλες ταραχές τους 2006 που κυνηγούσαν τους απλούς φοιτητές για ξύλο και σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή το μόνο που έκαναν ήταν να τσακώνονται μεταξύ τους και να κάνουν πάρτυ. Ό,τι και να μου πεις, πραγματικά, δεν μου λέει τίποτα. Είδα παιδιά ΑΝΙΚΑΝΑ, μέσω παρατάξεων να μπαίνουν σε υπουργεία. Είδα ΠΑΙΔΙΑ στουρνάρια να περνάνε σε κατατακτήριες για ιατρική, νομική λόγω παρατάξεων. Είδα τις παρατάξεις να συννενοούνται να περάσουν τα δικά τους παιδιά τα μαθήματα. Τα έφαγα τα σκατά όταν τους παρακαλούσα να με αφήσουν να δώσω ένα μάθημα, μετά από ένα χρόνο κλειστή η σχολή, για να φύγω για μεταπτυχιακό και έκαναν τους κινέζους παίζοντας με τον δικό μου πόνο και των άλλων τελειόφοιτων. Δεν συζητώ για συνελεύσεις που δεν μάθαμε ποτέ, σημαντικές συνελεύσεις. Και τώρα, μαθαίνω ότι το μόνο που κάνουν είναι να λένε ψέματα (για τη σχολή μου ειδικά μιλάω τώρα) και να φοβίζουν τον κόσμο.

Δεν το είπα υποτιμητικά το αν είσαι σε παράταξη, είναι δικαίωμα του καθενός. Αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε ότι είναι και απαραίτητες.

Κρίνοντας από την ηλικία σου, το πολύ να είσαι ένα χρόνο στο πανεπιστήμιο και αυτός ήταν ήρεμος χρόνος. Οι μεγαλύτεροι τις έχουμε νοιώσει στο πετσί μας τις παρατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top