Φοιτητικές παρατάξεις

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Και γράφεσαι σε ένα κομματικό φορέα. Ωπ! Κομματικοποιημένος.

διαβασε καλυτερα την απαντηση μου.
φυσικα οταν συμφωνεις με καποια πραγματα να γραφτεις ωστε να ανταλλαξεις ιδεες οπως και να ενστερνιστεις και εσυ ο ιδιος

Καλά δε μιλάμε, για τον κάθε κακομοίρη που μπήκε στην παράταξη για να γνωρίσει άτομα επειδή δεν ήξερε κανέναν και τον στέλνουν όλο για αγγαρείες, αφισοκολλήσεις κτλ. Μιλάμε για τους πιο δικτυωμένους. Μπορείς να δεις και μόνη σου μαρτυρίες εδώ Εκπομπή: Πανεπιστήμιο, ναι. Τίμιο; Α’ μέρος
(πιο συγκεκριμένα από 6:29-7:22 και 9:30-10:08 )

ενδιαφερον.
το κουρασαμε παντως.
οσοι δεν θελουν να γραφτουν οκ.
στα παιδια που το σκεφτονται συνιστω να προμηθευτουν τα φυλλαδια των παραταξεων να δουν που βρισκονται και αν δεν συναινουν κατεβαζουν κανα ανεξαρτητο να ουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες.
σιγα το πραγμα θα το τσεκαρω και μονος μου μολις γραφτω.:D
btw οχι και κομματικοποιημενος.
πολιτικοποιημενος.
στηριζεις ενα πλαισιο ιδεολογικο που σε εκφραζει.
ακρως δημοκρατικο.
Το να γραφτείς σε ένα κόμμα δε σε κάνει απαραίτητα πολιτικοποιημένο, αλλά σίγουρα σε κάνει κομματικοποιημένο. :P


Καλά δε μιλάμε, για τον κάθε κακομοίρη που μπήκε στην παράταξη για να γνωρίσει άτομα επειδή δεν ήξερε κανέναν και τον στέλνουν όλο για αγγαρείες, αφισοκολλήσεις κτλ. Μιλάμε για τους πιο δικτυωμένους. Μπορείς να δεις και μόνη σου μαρτυρίες εδώ Εκπομπή: Πανεπιστήμιο, ναι. Τίμιο; Α’ μέρος
(πιο συγκεκριμένα από 6:29-7:22 και 9:30-10:08 )

Πόσοι είναι οι καλά δικτυωμένοι; 1-2; Που αυτοί είναι στο 200ο έτος της σχολής και έχουν μεγάλες διασυνδέσεις με το κόμμα. :hmm:
Τους περισσότερους για αγγαρείες τους στέλνουν με την ελπίδα ότι θα έχουν κάποια προνόμια. Μια γκόμενα; Μια σημείωση; Θέματα;
Πάντως από ότι είδα και όσοι έτρεχαν όλη μέρα στη σχολή, τα μαθήματα δε τα περνούσαν. Και αν υποθέσουμε αυτό που λέει ο massa οι καθηγητές ήταν της αντίπαλης παράταξης, ένας, αντε οι 2 καθηγητές..πως μου εξηγείς να χρωστάνε πάνω από 10++ μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
διαβασε καλυτερα την απαντηση μου.
φυσικα οταν συμφωνεις με καποια πραγματα να γραφτεις ωστε να ανταλλαξεις ιδεες οπως και να ενστερνιστεις και εσυ ο ιδιος

Καλύτερα; Δεν είναι και κανένα δοκίμιο φιλοσοφίας. Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι όταν γράφεσαι σε κόμμα, αποκτάς την ιδιότητα του κομματικοποιημένου.
Του πολιτικοποιημένου πάλι, δεν είναι καθόλου σίγουρο. Ας πούμε δεν το λες ακριβώς "πολιτική ιδέα" το να συμφωνείς και να εξασκείς το παρακάτω:

ελα πολιτικους που θα παω εγω να δεις μαθηματα και αν επιμενεις οκ.
και η παραταξη βοηθαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πόσοι είναι οι καλά δικτυωμένοι; 1-2; Που αυτοί είναι στο 200ο έτος της σχολής και έχουν μεγάλες διασυνδέσεις με το κόμμα. :hmm:
Τους περισσότερους για αγγαρείες τους στέλνουν με την ελπίδα ότι θα έχουν κάποια προνόμια. Μια γκόμενα; Μια σημείωση; Θέματα;
Πάντως από ότι είδα και όσοι έτρεχαν όλη μέρα στη σχολή, τα μαθήματα δε τα περνούσαν. Και αν υποθέσουμε αυτό που λέει ο massa οι καθηγητές ήταν της αντίπαλης παράταξης, ένας, αντε οι 2 καθηγητές..πως μου εξηγείς να χρωστάνε πάνω από 10++ μαθήματα;

Αν ήταν 1-2 περιπτώσεις, θεωρώ ότι θα ήταν πολύ εύκολο να κουκουλωθούν και να μην μάθει κανείς τίποτα. Αντιθέτως, βουίζει ο τόπος από τέτοια περιστατικά. Και προφανώς αυτά τα προνόμια δεν μπορείς να τα έχει ο 1οετής-2οετής.
Όσο για το πόσα χρωστάνε οι παραταξιακοί, ξέρω πολλούς μη-παραταξιακούς που χρωστάνε της Μιχαλούς και πολλούς παραταξιακούς που είναι διαβαστεροί και δεν χρωστάνε πολλά. Οπότε δε μου λέει πολλά αυτό. Όπως κάποιος μπορεί να αποφασίσει να βάλει ως προτεραιότητα την παράταξή του από τις σπουδές (ή να παρασυρθεί από τον ενθουσιασμό και να ασχολείται περισσότερο με αυτή), υπάρχουν ένα σωρό ακόμα δραστηριότητες που μπορεί να βάλει κάποιος ως προτεραιότητα και να παραμελήσει τις σπουδές του. Δεν φταίει ντε και καλά η παράταξη.

Off topic
Αν θες τη γνώμη μου, οι δύο βασικές αιτίες που οι φοιτητές χρωστάνε τα κέρατά τους είναι, 1ον γιατί, όντας κουρασμένοι απ'τη χρονιά των πανελληνίων, δεν έχουν πλέον όρεξη-δυνάμεις για διάβασμα και προτιμούν να ζήσουν την πολύφημη φοιτητική ζωή. Και 2ον γιατί στο λύκειο είχαν συνηθίσει να έχουν έναν φροντιστή να τους ελέγχει, να τους οργανώνει το διάβασμά τους και να τους πιέζει, ενώ τώρα βρίσκονται ολομόναχοι σ'αυτήν την προσπάθεια (πολλές φορές μακριά απ'την πόλη τους, οπότε δεν έχουν τους γονείς πάνω απ'το κεφάλι τους να τους πετάνε που και που το σπαστικό "Άνοιξε και κανά βιβλίο"), οπότε χρειάζεται αρκετός αυτοέλεγχος για να αντεπεξέλθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες.
σιγα το πραγμα θα το τσεκαρω και μονος μου μολις γραφτω.:D
btw οχι και κομματικοποιημενος.
πολιτικοποιημενος.
στηριζεις ενα πλαισιο ιδεολογικο που σε εκφραζει.
ακρως δημοκρατικο.
Καλα ναι ολοι ετσι λενε,μπαινω στο κομμα γιατι με εκφραζει η ιδεολογια.Παπαριες,τις οποιες στην αρχη τις πιστευουν.Η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν νοιαζει κανεναν το συμφερον του πανεπιστημιου αλλα μονο τα δικα τους οφελη.Μπες για να δεις την προπαγανδα και την εκμεταλλευση απο πρωτο χερι

Αν ήταν 1-2 περιπτώσεις, θεωρώ ότι θα ήταν πολύ εύκολο να κουκουλωθούν και να μην μάθει κανείς τίποτα. Αντιθέτως, βουίζει ο τόπος από τέτοια περιστατικά. Και προφανώς αυτά τα προνόμια δεν μπορείς να τα έχει ο 1οετής-2οετής.
Όσο για το πόσα χρωστάνε οι παραταξιακοί, ξέρω πολλούς μη-παραταξιακούς που χρωστάνε της Μιχαλούς και πολλούς παραταξιακούς που είναι διαβαστεροί και δεν χρωστάνε πολλά. Οπότε δε μου λέει πολλά αυτό. Όπως κάποιος μπορεί να αποφασίσει να βάλει ως προτεραιότητα την παράταξή του από τις σπουδές (ή να παρασυρθεί από τον ενθουσιασμό και να ασχολείται περισσότερο με αυτή), υπάρχουν ένα σωρό ακόμα δραστηριότητες που μπορεί να βάλει κάποιος ως προτεραιότητα και να παραμελήσει τις σπουδές του. Δεν φταίει ντε και καλά η παράταξη.

Off topic
Αν θες τη γνώμη μου, οι δύο βασικές αιτίες που οι φοιτητές χρωστάνε τα κέρατά τους είναι, 1ον γιατί, όντας κουρασμένοι απ'τη χρονιά των πανελληνίων, δεν έχουν πλέον όρεξη-δυνάμεις για διάβασμα και προτιμούν να ζήσουν την πολύφημη φοιτητική ζωή. Και 2ον γιατί στο λύκειο είχαν συνηθίσει να έχουν έναν φροντιστή να τους ελέγχει, να τους οργανώνει το διάβασμά τους και να τους πιέζει, ενώ τώρα βρίσκονται ολομόναχοι σ'αυτήν την προσπάθεια (πολλές φορές μακριά απ'την πόλη τους, οπότε δεν έχουν τους γονείς πάνω απ'το κεφάλι τους να τους πετάνε που και που το σπαστικό "Άνοιξε και κανά βιβλίο"), οπότε χρειάζεται αρκετός αυτοέλεγχος για να αντεπεξέλθουν.


Ποσο δικαιο εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Off topic:Masa σε τι σχολη περασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Of topic:Masa σε τι σχολη περασες?

Λέει:
ελα πολιτικους που θα παω εγω να δεις μαθηματα και αν επιμενεις οκ.

Btw φίλε, δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυία για να τελειώσεις ένα πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Λέει:

Btw φίλε, δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυία για να τελειώσεις ένα πολυτεχνείο.

Πολιτικων μηχανικων ή πολιτικων επιστημων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πολιτικων μηχανικων ή πολιτικων επιστημων?
Δεν ξέρω, ας μας απαντήσει ο ίδιος. Αν και εγώ κατάλαβα το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
πολιτικους μηχανικους πατρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν το είπα υποτιμητικά το αν είσαι σε παράταξη, είναι δικαίωμα του καθενός.
Αυτό πάλι, πού το πας; Είναι τόσα και τόσα τα άτομα που είναι σε παρατάξεις, αλλά εδώ μέσα όλοι αυτοπροσδιορίζονται ως ανεξάρτητοι. Ωστόσο, αρκετοί θίγονται όταν εκτοξεύουμε κατηγορίες για τις παρατάξεις στις οποίες "δεν" ανήκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτό πάλι, πού το πας; Είναι τόσα και τόσα τα άτομα που είναι σε παρατάξεις, αλλά εδώ μέσα όλοι αυτοπροσδιορίζονται ως ανεξάρτητοι. Ωστόσο, αρκετοί θίγονται όταν εκτοξεύουμε κατηγορίες για τις παρατάξεις στις οποίες "δεν" ανήκουν.

Δεν νομίζω ότι το φόρουμ αυτό είναι και ιδιαίτερα πιστή απεικόνιση της κοινωνίας. :hmm:
Κατ'αρχάς,ο παραταξιακός έχει ν'ασχοληθεί με την παράταξη,να πάει στο κόμμα,να βγάλει βόλτα τους πρωτοετής και αν του περισσέψει καθόλου χρόνος,να διαβάσει κανά sos,πότε να μπει στο φόρουμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τη διάλυση ΠΑΣΠ εξετάζει το ΠΑΣΟΚ:
https://educationnewsgr.blogspot.com/2011/09/blog-post_06.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τη διάλυση ΠΑΣΠ εξετάζει το ΠΑΣΟΚ:
https://educationnewsgr.blogspot.com/2011/09/blog-post_06.html

Μα δεν μπορεί. Η ΠΑΣΠ είναι τύποις ανεξάρτητη από το ΠΑΣΟΚ, και πρόσφατα άλλαξαν τα καταστατικά, έτσι ώστε η μόνη σχέση μεταξύ ΠΑΣΠ και νεολαίας ΠΑΣΟΚ να είναι ότι "τα μέλη της νεολαίας ΠΑΣΟΚ μπορούν να δρουν στα πανεπιστήμια μόνο μέσω της ΠΑΣΠ".
Μετέτρεψαν δηλαδή τη διπλή συνεπαγωγή σε μονή, έτσι ώστε να ισχύει ότι όποιος μπαίνει στην ΠΑΣΠ δεν μπαίνει οπωσδήποτε στο ΠΑΣΟΚ, και ενώ όλοι ξέρουμε ότι η διπλή συνεπαγωγή -τουλάχιστον όχι απαραίτητα στις εγγραφές, αλλά στο πολιτικό πλαίσιο- ισχύει ακόμη, παίρνουμε πάντα σαν απάντηση ότι "η ΠΑΣΠ είναι ανεξάρτητη σοσιαλιστική παράταξη".

Ή μήπως μπορεί; :hmm:
Ή μήπως όλα αυτά είναι αηδίες για τα μάτια του κόσμου, για να πείσουν ότι η ΠΑΣΠ δεν παίρνει πια γραμμή από το ΠΑΣΟΚ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα, ειλικρινά. Μου έκανε εντύπωση και γι 'αυτό το έβαλα εδώ, μήπως ξέρεις κανείς τίποτα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
διάλυση του πασπ??? αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Και καλά διάλυση! Η Πασπ φωνάζει πως είναι ""Ανεξάρτητη"" από το Πασόκ γιατί αν δεν το δήλωνε αυτό δεν θα μπορούσε να λέει πως είναι κατά του νέου νόμου. Αν πάλι δήλωνε υπέρ του νέου νόμου θα έχανε πολλούς "οπαδούς"...! Γι'αυτό και πλασάρει αυτό το νέο "Πασπ ανεξάρτητη του Πασόκ" και ακολουθεί και η Δαπάρα "Δαπ-Νδφκ ανεξάρτητη της Νέας Δημοκρατίας" και όλα μέλι γάλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Και καλά διάλυση! Η Πασπ φωνάζει πως είναι ""Ανεξάρτητη"" από το Πασόκ γιατί αν δεν το δήλωνε αυτό δεν θα μπορούσε να λέει πως είναι κατά του νέου νόμου. Αν πάλι δήλωνε υπέρ του νέου νόμου θα έχανε πολλούς "οπαδούς"...! Γι'αυτό και πλασάρει αυτό το νέο "Πασπ ανεξάρτητη του Πασόκ" και ακολουθεί και η Δαπάρα "Δαπ-Νδφκ ανεξάρτητη της Νέας Δημοκρατίας" και όλα μέλι γάλα!

Νέο; Χρόνια το ισχυρίζονται, και από το 2006 φρόντισαν και τα τυπικά για να μην τους δουλεύει ο κόσμος.


Η ΔΑΠάρα δεν κρύβεται από τη ΝΔ, κρύβεται γενικά. Και εμφανίζει μπροστά μόνο πρόσωπο "αγανακτισμένων ανεξάρτητων" παίρνοντας ψήφους για το σύνολο του πλαισίου της, που είναι υπέρ του νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μια μαζα σκατα ειναι ολοι του και μυριζουν απο χιλιομετρα...τοσα χρονια απο τα λεγομενα και τις πραξεις τους φαινεται τι ειναι. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top