Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι πλέον δικαιούμαστε ένα μονάχα σύγγραμα ανά μάθημα.
Πάντως, έχω την εντύπωση ότι όντως παλαιότερα δικαιούνταν οι φοιτητές 2 ή 3. Τώρα για το τελευταίο, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά...
(ας απαντήσει καλύτερα κάποιος γνώστης επί του θέματος) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παλιά έπαιρναν περισσότερα συγγράμματα εφόσον αυτά χωριζόταν σε τόμους (α, β κλπ). Πλέον δικαιούνται μόνο ένα σύγγραμμα, όμως πολλές φορές έχουν ενώσει τους τόμους σε ένα βιβλίο για αυτόν τον λόγο. Οπότε δεν χάνετε και τίποτα. Μην σε απασχολεί αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ουοπς, δεν κρύβω ότι νιώθω ένα αίσθημα ανακούφισης που πρόλαβα να αποφοιτήσω πριν αρχίσουν τα χοντρά προβλήματα με τον Εύδοξο. Προβλέπω να παίρνετε βιβλία τα Χριστούγεννα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε, το σύστημα Εύδοξος είναι πολύ σπάταλο. Παίρνουμε βιβλία τα οποία δεν ανοίγουμε ποτέ και κάθονται και απλά σκονίζονται στις βιβλιοθήκες μας. Εγώ θα έλεγα να δανείζονται τα βιβλία στους φοιτητές και οι φοιτητές με το που περνούν το μάθημα να πρέπει να τα επιστρέψουν. Αν θέλει να το κρατήσει ο φοιτητής ή αν βρίσκεται σε κακή κατάσταση να πληρώνει ένα συμβολικό αντίτιμο, αλλιώς να δίνεται στον επόμενο φοιτητή που το χρειάζεται. Έτσι θα τυπώνονται βιβλία μόνο για να καλυφθεί το κενό. Θα γλιτώναμε πάνω από το κόστος των μισών βιβλίων. Σε εμάς το 75% των βιβλίων είναι άχρηστο καθώς διαβάζουμε από σημειώσεις και σημειώσεις στο eclass. Έχω πάρει και έχω επιστρέψει βιβλίο (μέσω ανταλλαγής) χωρίς να το έχω ανοίξει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως ένας από τους σκοπούς των βιβλίων που δίνονται (που προφανώς οι περισσότεροι δεν ανοίγουν..αν και τολμώ να πω ότι έχω διαβάσει όλα τα βιβλία που πήρα από τον Εύδοξο, το πόσο με βοήθησαν στην εμπέδωση του εκάστοτε μαθήματος είναι μια άλλη ιστορία :P ) είναι και για να έχει ο φοιτητής ένα "νόμιμο" και χωρίς κόστος σημείο αναφοράς για βιβλιογραφία όταν συντάσσει την πτυχιακή του εργασία ή σε μελλοντική έρευνα. Δεν γνωρίζω ακριβώς το κόστος του συστήματος, αλλά στην αγορά πολλά από αυτά είναι όντως πανάκριβα. Θα πρότεινα να δικαιούται ο φοιτητής ορισμένα βιβλία δωρεάν και όσα από τα υπόλοιπα θέλει να κρατήσει να πληρώνει ένα αντίτιμο ίσα με ας πούμε 5-10% της τιμής, συμβολικό όπως είπες. Αν και νομίζω πως το πρόβλημα που προέκυψε φέτος δεν έχει να κάνει τόσο με αδυναμία πληρωμής-μια χαρά μπορούν να βρεθούν λεφτά αν υπάρχει βούληση, το πρόβλημα είναι πού πηγαίνουν αυτά- όσο με άλλη μια πτυχή του αθάνατου ελληνικού δημοσίου που δεν έχει ιδέα από οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Να έχετε υπόψιν πάντως, πως υπάρχουν φοιτητές που διαβάζουν και χρειάζονται τα βιβλία και δεν έχουν να διαθέσουν ένα συμβολικό αντίτιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πίστεψε με, έχουν να διαθέσουν ένα συμβολικό αντίτιμο. Επίσης είπα ότι όταν περαστεί το μάθημα και δεν χρειάζονται άλλο το βιβλίο. Μάθε να διαβάζεις τι γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πίστεψε με, έχουν να διαθέσουν ένα συμβολικό αντίτιμο. Επίσης είπα ότι όταν περαστεί το μάθημα και δεν χρειάζονται άλλο το βιβλίο. Μάθε να διαβάζεις τι γράφω.

Αρχικά δεν το είπες μόνο εσύ... έπειτα τα βιβλία δεν τα χρειάζεσαι μόνο για να περάσεις ένα μάθημα. Τέλος μάθε σε τι εποχή ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στην εποχή που το κράτος μας δεν έχει λεφτά για να πληρώνει 100 ευρώ το βιβλίο για να σκονίζεται στην βιβλιοθήκη κάποιου. Θα ήθελα να ξέρω, ακόμα και 5 ευρώ συμβολικό ποσό να πλήρωνε κάποιος, θα το έπαιρνε το βιβλίο αν ήξερε ότι δεν θα το χρησιμοποιήσει ποτέ; Η απάντηση είναι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θα διαπραγματευτούμε τα βιβλία! Διαπραγματεύομαι τα πάντα στη ζωή μου εκτός από τα βιβλία! Δεν ξέρω τι θα κάνουν! Ας κόψουν τον λαιμό τους να βρούνε τη λύση! Ας κόψουν από αλλού, ας αυξήσουν κι άλλο τα τσιγάρα, ας βάλουν να πληρώνουμε είσοδο στις καφετέριες, ας κοιτάνε αν κάποιος αγόρασε ένα καινούριο ρούχο και ας του βάζουν πρόστιμο. Δεν ξέρω τι παρανοικό μπορεί να σκεφτούν αλλά ο,τι κι αν είναι αυτό, ας το κάνουν αρκεί ν΄αφήσουν τα βιβλία στη θέση τους! Είναι το μόνο που μας έχει μείνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Woz

Νεοφερμένος

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ας είναι αυτή η είδηση το εφαλτήριο για την κατάργηση των φυσικών βιβλίων.
Τα E-Books είναι προ των πυλών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τα βιβλία του εύδοξος, με το υπάρχων σύστημα, σε πολύ μεγάλο ποσοστό είναι υπέρογκη σπατάλη χρημάτων και συχνά χρησιμοποιείται για να βγάζουν καθηγητάδες λεφτά στο πλάι (είτε λόγω δικών τους βιβλίων είτε πλασάροντας τα ακριβά). Για παράδειγμα εμάς στην αιματολογία Ι μας δίνανε το 1ο βιβλίο μιας ωραίας σειράς (3 μέρη), που ήταν χρήσιμο και δοδημένο για τεχνολόγους. Στην ΙΙ, αντι να συνεχίζουμε με τη προηγούμενη σειρά (η οποια ηταν γραμμενη βαση της υλη της σχολης), μας δώσανε ένα βιβλίο 1500 σελίδες, που προορίζεται για ειδικευόμενους αιματολόγους. Ούτε καν για φοιτητες ιατρικής. Δε ξέρω πόσα πληρώνει το κράτος, αλλά λιανική αξία είχε >300Ε. Απορώ πόσοι απο τους >250 φοιτητες του έτους μου το χρησιμοποιησανε, έστω και μια φορά.

Σίγουρα δεν είμαι υπέρ του να πρέπει να πληρώνουμε τα βιβλία της σχολής (παρόλο που αυτό είναι το default στις περισσότερες χώρες, ακόμα και σε αυτές που δεν υπάρχουν δίδακτρα, πχ Σουηδία), αλλά το τωρινό σύστημα, ειδικά εν μέσω κρίσης, απλά δε βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πίστεψε με, έχουν να διαθέσουν ένα συμβολικό αντίτιμο. Επίσης είπα ότι όταν περαστεί το μάθημα και δεν χρειάζονται άλλο το βιβλίο. Μάθε να διαβάζεις τι γράφω.

Πίστεψε με εγω όχι δεν εχω να διαθέσω κανένα αντιτιμο.
Επισης πίστεψε με απο τα 42 μαθηματα που περασα για να παρω πτυχιο δεν χρειάστηκα το βιβλιο και διαβασα απο σημειώσεις ή eclass ή λόγω του οτι υπήρχε απαλλακτική το πολύ για 7-8 μαθήματα. Πολλά από τα βιβλία αυτά εννοειται οτι τα χρειαστηκα αργοτερα αφού πέρασα το μάθημα για εργασίες αλλά και για την πτυχιακή.

Επίσης ένα απο τα βασικάπράγματα που λέγανε συνέχεια οι καθηγητες ειναι "θα δειτε παραδειγματα και μεγαλυτερη εμβαθυνση στο βιβλιο". Καλες οι σημειωσεις αλλα τις περισσότερες φορες χρησιμεύουν στο να σε κρατάνε απλά σε ένα μπούσουλα και στο να περάσεις το μαθημα. Από εκεί και πέρα αν στοχεύεις σε καλή βαθμολογια το βιβλιπ είναι κάτι παραπάνω απο απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πηγαίνουμε από το άσπρο στο μαύρο κατευθείαν. Δηλαδή παλιά έπαιρναν περισσότερα του ενός συγγράμματα για κάθε μάθημα, το έκοψαν, οκ αυτό δεν βόλεψε σε όλα τα μαθήματα αλλά ναι εκείνο ήταν σπατάλη. Αντί να καθίσει το κράτος να ελέγξει πόσα από αυτά τα συγγράμματα δίνονται "εικονικά" σε ένα μάθημα που π.χ. δεν έχει καν εξετάσεις, και πόσα από τα συγγράμματα που προτείνονται είναι επίσης γτπ, και αντί να ενημερώσει τον κάθε πρόεδρο τμήματος ότι ξέρεις ας μην κοροϊδευόμαστε, ξέρω ότι από τα 80 μαθήματα που προσφέρεις στα 25 δεν θα χρειαζόταν καν το βιβλίο, στείλε μου λίστα να τα βγάλουμε από τον Εύδοξο να περιοριστεί αυτή η σπατάλη κάπως, επιτρέπει όλο αυτό το όργιο που ο κάθε καθηγητής προωθεί το βιβλίο του και ας είναι το χειρότερο από τα προτεινόμενα, είτε χρειάζεται είτε όχι στο μάθημά του, για να μπορεί να παίρνει τα ποσοστά. Και προφανώς μετά θα την πληρώσει ο φοιτητής γιατί ό,τι κάνουν είτε οι μεν είτε οι δε, αυτοί είναι στην μέση. Αλλά το να δίνεις βιβλία δωρεάν είναι κάτι αδιαπραγμάτευτο και είναι από τους τελευταίους πυλώνες της δημόσιας δωρεάν παιδείας.

Στην εποχή που το κράτος μας δεν έχει λεφτά για να πληρώνει 100 ευρώ το βιβλίο για να σκονίζεται στην βιβλιοθήκη κάποιου. Θα ήθελα να ξέρω, ακόμα και 5 ευρώ συμβολικό ποσό να πλήρωνε κάποιος, θα το έπαιρνε το βιβλίο αν ήξερε ότι δεν θα το χρησιμοποιήσει ποτέ; Η απάντηση είναι όχι.

Εγώ πιστεύω ότι η απάντηση είναι ναι. Ίσως να μην έπαιρναν όλοι και τα 66 βιβλία που δικαιούνται (που με το συμβολικό 5ευρο είναι 330 ευρώ στα δικά μας 6 χρόνια, εντάξει σιγά το έξοδο), αλλά θα έπαιρναν οι περισσότεροι τα περισσότερα. Γιατί σκονίζονται τώρα στην βιβλιοθήκη σου αλλά δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί να ανατρέξεις έστω και σε μία παράγραφο από αυτά, και αν δεν το έχεις πάρει ή το έχεις πάρει και το έχεις δώσει πίσω στο τέλος του εξαμήνου, θα ψάχνεσαι να το δανειστείς ή να βγάλεις φωτοτυπία. Ή να το αγοράσεις και τότε δεν θα δώσεις απλά 5-10 ή 20 ευρώ, αλλά 150 :/:

Ας είναι αυτή η είδηση το εφαλτήριο για την κατάργηση των φυσικών βιβλίων.
Τα E-Books είναι προ των πυλών.

Δεν μας βολεύουν όλους τα e-books αγαπητέ, ειδικά όταν μιλάμε για βιβλία 500+ σελίδων που πρέπει να διαβαστούν καλά όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η παιδεία πρέπει να είναι δημόσια και δωρεάν όπως αναφέρει το άρθρο 16 του Συντάγματος, οπότε τα συγγράμματα για έναν φοιτητή είναι αναφαίρετο δικαίωμα, ειδικά αυτή την εποχή της οικονομικής κρίσης. Επίσης αν δεν κάνω λάθος, ο Εύδοξος δεν υλοποιείται με χρήματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης; οπότε (αν ισχύει) για ποια κρατικά χρήματα μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είπα να μην τα παίρνουν δωρεάν. Δεν μιλάω ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Να έχετε υπόψιν πάντως, πως υπάρχουν φοιτητές που διαβάζουν και χρειάζονται τα βιβλία και δεν έχουν να διαθέσουν ένα συμβολικό αντίτιμο...

Τότε είναι ώρα να ανακαλύψουν τις βιβλιοθήκες. Δεν ζούμε στην εποχή των νεάντερταλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τότε είναι ώρα να ανακαλύψουν τις βιβλιοθήκες. Δεν ζούμε στην εποχή των νεάντερταλ.

Και το ιντερνετ. It's a magic world guys.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος, ο Εύδοξος δεν υλοποιείται με χρήματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης; οπότε (αν ισχύει) για ποια κρατικά χρήματα μιλάμε;
Ε αφού είναι της ΕΕ ας τα κάνουμε cayenne όπως τις επιδοτήσεις!


Υ.Γ: Συγχρηματοδοτείται*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top