Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τότε είναι ώρα να ανακαλύψουν τις βιβλιοθήκες. Δεν ζούμε στην εποχή των νεάντερταλ.

Εξόπλισέ μου την κάθε βιβλιοθήκη με 200 αντίτυπα από συγγράμματα για το κάθε μάθημα, κάθε εξαμήνου, κάθε τμήματος, κάθε σχολής σε όλη την χώρα, και μετά μπορούμε να ξανακάνουμε αυτή την συζήτηση. Είναι δημόσιο δωρεάν πανεπιστήμιο, άρα είτε σου δίνουν οι δικοί σου 5000 ευρώ να βγάλεις το μήνα είτε 50 και μένεις στις εστίες, έχεις τα ίδια δικαιώματα και παροχές. Μία από αυτές είναι τα δωρεάν βιβλία, και αν θέλουν να καταργήσουν τον Εύδοξο, ας εξοπλίσουν πλήρως τις βιβλιοθήκες. Όχι με 5 αντίτυπα από κάθε σύγγραμμα για ένα τμήμα 200 ατόμων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Τότε είναι ώρα να ανακαλύψουν τις βιβλιοθήκες. Δεν ζούμε στην εποχή των νεάντερταλ.

Διαβασμα απο "βιτρινα" απλα δεν γινεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δε χρειάζεται να γεμίσουν τις βιβλιοθήκες με αντίγραφα, ούτε να δίνουμε ένα τάκο με χαρτούρα σε κάθε φοιτητή μόνο και μόνο επειδή υπάρχει. Αυτό που χρειάζεται είναι να δημιουργηθεί ένα φοιτητικο πόρταλ με πρόσβαση σε κάθε reference που κρίνεται αναγκαίο ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ εφόσον δεν μιλάμε για έλληνες συγγραφείς, όπως και σε κάθε σημαντικό ερευνητικό περιοδικό και να δωθούν σε όλους τους φοιτητές κωδικοί. Από κι έπειτα αν θέλει κάποιος φοιτητής να βγάλει φωτοτυπίες για την πάρτη του ας στηθούν δημόσια φωτοτυπικά μέσα στα πανεπιστήμια σε τιμές κόστους.

Απ' τις τόσες χιλιάδες ευρώ που πετά το κράτος για συγγράματα για να φάνε βιβλιοπωλεία, εκδοτικοί οίκοι, καθηγητάδες και πάει λέγοντας ας δώσουν ένα πολύ μικρότερο ποσό για το παραπάνω κι εφόσον είνια δυνατό μια επιδότηση για λαπτοπ στην αρχή της κάθε φοίτησης. Έτσι λειτουργεί ο κόσμος το 2017.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πρέπει ο φοιτητής να πληρώνει τα βιβλία της σχολής ακόμα και να μπουν στα δίδακτρα για πολλούς λόγους. Δωρεάν δίδακτρα μόνο στου πολύ καλούς (π.χ. σε αυτούς που βγάλανε πάνω από 17Κ μόρια):
1) Πίεση των φοιτητών προς τo πανεπιστήμιο για φθηνότερα βιβλία. Η διοίκηση θα επιλέγει μόνο τα best value for money βιβλία.
2) Ο φοιτητής πρέπει να μπει στη νοοτροπία της επένδυσης. Αν συνήθίσει στο τζάμπα ως φοιτητής το πιθανότερο είναι να καταλήξει άνεργος και με όνειρο το διορισμό στο δημόσιο. Το πρόβλημα είναι ότι το δημόσιο τελείωσε και η χώρα έχει ανάγκη την ιδιωτική επιχειρηματικότητα όσο ποτέ άλοτε.
3) Οι Έλληνες φοιτητές στο δημοψήφισμα είπαν όχι στο μνημόνιο που εξασφαλίζει την κύρια χρηματοδότηση του κρατικού ελληνικού πανεπιστημίου. Οι επιλογές αν δεν έχουν και συνέπειες δεν βάζουμε μυαλό.
4) Οι yolo μαθητές θα έχουν ένα κίνητρο να διαβάσουν γιατί η χαμηλή επιδόση τους θα στοιχίζει οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα βιβλία είναι πάθος. Αφήστε τα e-books και το internet. Καλά είναι κι αυτά αλλά το βιβλίο στην παραδοσιακή του μορφή είναι άλλη ιστορία. Να το πάρεις στα χέρια σου, να το ξεφυλλίσεις, να το μυρίσεις, να γεμίσουν τα μάτια σου από την εικόνα του. Μόνο και μόνο από την προηγούμενη πρόταση γίνεται αντιληπτό ότι ικανοποιεί όλες τις αισθήσεις. Και μετά η μαγεία να το μελετήσεις, να βάλεις μέσα χαρτάκια με τις σημειώσεις σου, να υπογραμμίσεις με διάφορα χρώματα που μόνο εσύ ξέρεις τη σημασία τους, να το ντύσεις με διαφανές αυτοκόλλητο αν έχει στραπατσαριστεί, να το κατακτήσεις και να απολαύσεις την πρόσληψη της γνώσης. Να το ανοίγεις μετά από χρόνια και να συγκινείσαι επειδή συνειρμικά σου έρχεται στο μυαλό όλη η αντίστοιχη περίοδος της ζωής σου (με τα καλά και τα κακά της) όταν το πρωτοδιάβασες αλλά και πόσο έχεις προχωρήσει από τότε. Να δώσω εγώ το βιβλίο μου επειδή πέρασα το μάθημα; Ασφαλώς θα αστειεύεστε!!! Δεν θα το έδινα ακόμα κι αν δεν το ξαναχρειαζόμουν ποτέ αλλά σας διαβεβαιώνω ότι θα σας ξαναχρειαστεί και μάλιστα πολλές φορές. Ακόμα και τα βιβλία που όπως λέτε σκονίζονται στη βιβλιοθήκη σας, είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα σας χρειαστούν. Καλές και οι σημειώσεις, καλή και η e-class αλλά βιβλία δεν είναι. Διαβάζοντας ένα βιβλίο παίρνεις εναύσματα και σε παραπέμπει και σε άλλα του ίδιου αντικειμένου. Πολλές φορές αγόρασα βιβλία με αυτόν τον τρόπο. Είπαμε ότι το πανεπιστημιακό διάβασμα δεν είναι το ίδιο με το σχολικό. Δεν διαβάζουμε για να περάσουμε την τάξη ούτε αντιγράφοντας στα μαθήματα που δεν ήταν στην κατεύθυνσή μας για να μην μας χαλάσει ο μέσος όρος. Βρισκόμαστε σε μια σχολή που επιλέξαμε και κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε για να κατακτήσουμε την επιστήμη μας. Και ούτε είναι σωστό να υποχρεώνεται ο φοιτητής να αγοράζει το ένα και μοναδικό βιβλίο για κάθε μάθημα που του χορηγεί το Κράτος. Μπορεί κάποιοι να μπορούν να το πληρώσουν αλλά υπάρχουν άλλοι τόσοι (ίσως και περισσότεροι) που δεν μπορούν. Να βρουν τον τρόπο και να συνεχίσουν να του το χορηγούν γιατί από αυτό θα ξεκινήσει να ψάχνει για να παραπεμφθεί σε άλλα που σε τελική ανάλυση μπορεί να τα βρει σε κάποια βιβλιοθήκη και να τα δανειστεί. Τα βιβλία σας είναι η ιστορία της ζωής σας, είναι το ξεκίνημα και η συνέχεια, είναι αυτό που θέλατε να γίνετε και αυτό που καταλήξατε να είστε, είναι τα όνειρά σας, είναι οι αναμνήσεις σας, είναι εσείς! Μην τα διαπραγματεύεστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε 10 χρόνια από τότε που θα τελειώσετε το φοιτητιλίκι μπορείτε να αλλάξετε πολλα σπίτια, να πάτε εξωτερικό. Τα φοιτητικά σας βιβλία μπορεί να καλύπτουν σε όγκο μια ολόκληρη βιβλιοθήκη. Επομένως αν θελήσετε κάτι να διαβάσετε το πιθανότερο είναι να μην έχετε πρόσβαση στο βιβλίο εκείνη τη στιγμή. Το βιβλίο είναι ένα μέσο απόκτησης πληροφορίας διαδεδομένο εδώ και πολλούς αιώνες. Τις τελευταίες δεκαετίες τα πράγματα έχουν αλλάξει και μπήκαμε στο κόσμο της ψηφιακής πληροφορίας με δυναμικό περιεχόμενο που ενημερώνεται σύμφωνα με τις εξελίξεις. Συγκρίνεται τη wikipedia με μια οποιαδήποτε μεγάλη έντυπη εγκυκλοπαίδια.

Αν είχα όλα αυτά τα βιβλία ψηφιακά στο iPad μου θα ήταν πιο βολικό από το να τα έχω στη βιβλιοθήκη του πατρικού μου. Στο ψηφιακό κόσμο οι υπηρεσίες του εκδότη δεν σταμάτανε με την αγορά του προιόντος αλλά συνεχίζεται και πολλές φορές απαιτείται και συνδρομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Και ετσι σιγα σιγα το σχεδιο για πανεπιστημια με διδακτρα μπαινει στα σκαρια. Ηδη παρατηρω πολλοι καθηγητες ειναι υπερ αυτης της αποψης(θα ελεγα η πλειοψηφια). Μαλιστα ενας καθηγητης μου μας ελεγε για το πως οι Αμερικανοι κανουν κρατηση για μια θεση στα μαθηματα πληρωνοντας 800 δολαρια για το εξαμηνο. Μαλλον ο ιδιος καθηγητης ξεχασε οτι συμμετειχε και ο ιδιος(με ή χωρις τη θεληση του) στην διαλυση των πανεπιστημιων και ξεχασε οτι ζει στην Ελλαδα των 500ευρω(πολλα εγραψα αλλα τεσπα).Το μονο που μενει ειναι να βγει πρωθυπουργος ο κυριακος και ολα θα γινουν.Θα δεχομασταν ή μαλλον θα μπορουσαν οι οικογενειες μας να καλυψουν τα διδακτρα(πχ.300ευρω το εξαμηνο) ; Μαλλον ζουμε εκτος πραγματικοτητας. Ας υποθεσουμε οτι ενας φοιτητης σπουδαζει μακρι απο την πολη του(πχ.Ξανθη).Εχει ενοικιο 200ευρω(μια μεση τιμη) αρα για εναν χρονο 2400 για 5 χρονια 12000 και εαν προσθεσουμε 300ευρω το εξαμηνο(εστω 5χρονια η σχολη και την βγαζει ακριβως) ειναι 3000. Συνολο 15χιλιαδες ευρω(250 ο μηνας).Πόσοι μπορουν να το καλυψουν αυτο το ποσό ; Θεωρω οσοι εχουν εισοδημα πανω απο 40χιλιαδες τον χρονο.
Στη συζητηση που αφορα τα βιβλια θεωρω θα βρεθει λυση. Πιστευω το να μπουν ολα σε μια ηλεκτρονικη πλατφορμα ειναι εντελως ακραιο(στην Ελλαδα ειμαστε) αλλα και δυσκολο στο διαβασμα(για μενα, για αλλον ευκολο).Το βιβλιο απο την αλλη εχει αλλη ομορφια. Ισως λοιπον θα πρεπει καθε τμημα να προτεινει 1βιβλιο σε καθε μαθημα και στο τελος του εξαμηνου ή να επιστρεφεται ή να πληρωνει ο καθε φοιτητης το 10%-20% της αξιας του. Το να μπουν ολα σε μια ηλεκτρονικη πλατφορμα(εχουμε φτασει 2017) εγειρει πολλες αντιδρασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ε αφού είναι της ΕΕ ας τα κάνουμε cayenne όπως τις επιδοτήσεις!


Υ.Γ: Συγχρηματοδοτείται*

Αυτό κατάλαβες από όσα έγραψα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα πω και εγώ την γνωμη μου για αυτό το θεμα
Αρχικα να πω οτι ειμαι στο οικονομικό της νομικης (εκπα) και μεχρι στιγμης έχω περάσει 15/18
εκτός από αυτά.
Στο θέμα μας
Έχει δίκαιο ο εύδοξος; Ναι ζητάει αυτά που απαιτεί αυτά που τους έταξαν (σύνολο είναι 50.000.000€ μέσα σε 2 χρόνια) (αυτό έχω ακούσει)
Πρέπει τα βιβλία στα πανεπιστήμια να είναι καλά και με μικρό κόστος; Ναι
Πρέπει να παίρνει ένα ποσό αυτός που έγγραψε το σύγγραμα όταν εγώ σαν φοιτητής παίρνω το βιβλίο του για τη σχολή μου; Ναι
Δυστυχώς με τα βιβλία τώρα (στο δικό μου τμήμα υπάρχουν πολλά προβλήματα) όπως πχ μας λένε οι καθηγητές πιο βιβλίο να πάρουμε και ότι πχ πολλά συγγράματα είναι από τους καθηγητές ενώ μπορεί (ναι μπορεί) να υπάρχει ένα πιο καλό και πιο φτηνό βιβλίο.
Συνολικά στα 18 μαθήματα που έχω δώσει έχω πάρει 16 βιβλία (το 1 ήταν κοινό και το άλλο δεν είχε βιβλίο) και άξιζαν τα 15 για μένα.
Στο μοναδικό βιβλίο που δεν έλεγε τίποτα εγώ φταίω γιατί είχα το ελευθερο να πάρω όποια από τα 2 θέλω στο ίδιο μάθημα αλλά δε το έψαξα πρώτα.
3) Οι Έλληνες φοιτητές στο δημοψήφισμα είπαν όχι στο μνημόνιο που εξασφαλίζει την κύρια χρηματοδότηση του κρατικού ελληνικού πανεπιστημίου. Οι επιλογές αν δεν έχουν και συνέπειες δεν βάζουμε μυαλό.
Πανω κατω αδικο δεν εχεις αλλα μην ξεχνας akike οτι τον τελευταίο χρόνο είχες πλεόνασμ(χαχαχαχαχαχαχαχα) ηταν πλασματικο.
Πρέπει να βρεθεί μια λύση πάντως τα 50.000.000€ του χρέους του υπουργειου παιδειας θα τα πληρώσουμε έτσι και αλλιώς είτε τα πάρουμε δωρεάν είτε οχι αυτό δε το γλητώνουμε.
Χαμένοι βγαίνουν οι φοιτητές πάντως.
ΥΓ αυτό τώρα σε εμένα μου δίνει κίνητρο πάντως να μπαίνω σε όλα τα μαθήματα ή στην ηλεκτρονική τάξη (e-class) περισσότερες ώρες όπως και ήδη κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • eclass.png
    eclass.png
    23.9 KB · Εμφανίσεις: 164
Τελευταία επεξεργασία:

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τα βιβλία καθηγητών είναι μεγάλο. Έχουν κλείσει συμφωνίες οι καθηγητές με εκδότες για να προωθηθούν τα δικά τους και πληρώνουμε εμείς το μάρμαρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τα βιβλία καθηγητών είναι μεγάλο. Έχουν κλείσει συμφωνίες οι καθηγητές με εκδότες για να προωθηθούν τα δικά τους και πληρώνουμε εμείς το μάρμαρο..

καποιοι ναι καποιοι πχ στη μικρο 1 που εχω τον αδερφο του γαπ το βιβλιο που μας προτεινε διδασκεται σε πολλες χωρες (μεταφρασμενο) δικο του δεν ειναι και εμενα μου αρεσε
αλλα της λογιστικης 1 και 2 ηταν απο τον προεδρο του τμηματος (της λογιστικης 2 ηταν καλο της 1 μετριο μπροστα στο της λογιστικης 2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Από όσα είδα και άκουσα έχουν ξεκινήσει έντονες κινητοποιήσεις των φοιτητικών κοινοτήτων για το ζήτημα με τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από όσα είδα και άκουσα έχουν ξεκινήσει έντονες κινητοποιήσεις των φοιτητικών κοινοτήτων για το ζήτημα με τα βιβλία.

κοιτα αν εννοεις φοιτητικες παραταξεις δε ξερω για ολες αλλα ναι της πασπ ναι κατεβηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gnx

Νεοφερμένος

Ο Gnx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι πάνω από το 90% του προπτυχιακού διαβάσματός μου έγινε σε υπολογιστή.
Ναι αποφοίτησα και εγώ από ελληνικό πανεπιστήμιο.
Ναι πήρα και εγώ 38 πανεπιστημιακά συγγράμματα (δάσος ολόκληρο για χάρη μου).
Ναι δε χρειάστηκα τις γνώσεις ενός μαθήματος μόνο για να το περάσω.
Ναι όταν χρειάστηκα κάτι από "τα παλιά" απλά γκούγκλαρα ή άνοιξα το σχετικό αρχείο σημειώσεων.
Ναι έκανα και εγώ πτυχιακή αλλά δεν άνοιξα βιβλίο (ΥΣ. 9,5 πήρα).
Ναι συνεχίζω ακόμα τις σπουδές στο ίδιο αντικείμενο και πάλι δεν έχω ανοίξει αυτά τα βιβλία.
Ναι δεν πρόκειται να ανοίξω ποτέ αυτά τα βιβλία.
Ναι η οικονομική και περιβαλλοντική σπατάλη είναι τεράστια.
Αλλά Όχι δεν πρέπει να καταργήσουμε τη δωρεάν διανομή βιβλίων, γιατί έχουμε αναμνήσεις από αυτά, που τα βλέπαμε στη βιβλιοθήκη απέναντι από το κρεβάτι όσο εμείς διαβάζαμε με το λάπτοπ μέχρι το ξημέρωμα.
Γιατί η Κίτσα δεν μπορεί να κάτσει στον υπολογιστή και να διαβάσει ένα ηλεκτρονικό σύγγραμμα, γιατί το ανοιχτό φέισμπουκ στη δίπλα καρτέλα της αποσπά την προσοχή. Δεν μπορεί να αποχωριστεί τα ροζ/πράσινα/μωβ σταμπιλο και να καταλήξει στο απλό κίτρινο που της παρέχει το αδοβε (είναι κατάντια σε νιώθω!). Καταρχάς όλα τα βιβλία δε χωράνε στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή της Κίτσας! Σε νιώθω βρε Κίτσα μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα...
Η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν στηρίζεται στα βιβλία για να είναι δωρεάν.
ΥΣ1. Τα περισσότερα από τα βιβλία τα έχω δώσει ήδη σε φίλο μου μικρότερου έτους, δεν μου πήγαινε η καρδιά να τα πετάξω στους κάδους ανακύκλωσης και να έρθει το συμβατικό απορριμματοφόρο να τα μαζέψει.
ΥΣ2. Η Κίτσα θα μπορούσε κάλλιστα να είναι Κίτσος (τουλάχιστον να γλυτώσω την επίθεση για σεξισμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Gnx, δεν χρησιμοποίησες ποτέ σου βιβλίο δηλαδή; Εντωμεταξύ σύμφωνα με έρευνες που θυμάμαι από το μάθημα Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου-Υπολογιστή, τα manual προτιμούνταν πάντα έντυπα διότι ο άνθρωπος διαβάζει πιο γρήγορα και ξεκούραστα από χαρτί παρά από οθόνη. Είπαμε, καλά τα e-book αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αστειότητες. Με λίγα λόγια οι 'γκιόζηδες του Υπουργείου λένε ότι ψεύδεται ο σύλλογος εκδοτών για πολιτικούς σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Gnx, δεν χρησιμοποίησες ποτέ σου βιβλίο δηλαδή; Εντωμεταξύ σύμφωνα με έρευνες που θυμάμαι από το μάθημα Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου-Υπολογιστή, τα manual προτιμούνταν πάντα έντυπα διότι ο άνθρωπος διαβάζει πιο γρήγορα και ξεκούραστα από χαρτί παρά από οθόνη. Είπαμε, καλά τα e-book αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα..

Χαίρομαι για την τοποθέτησή σου. Από όσα διαβάζω είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το μυαλό των ασχολουμένων με τις τεχνολογικές ειδικότητες λειτουργεί μ΄έναν τελείως διαφορετικό τρόπο από ότι των υπολοίπων. Εντάξει μέχρι κάποιο σημείο λογικό είναι (έχει να κάνει με το αντικείμενο σπουδών που διαπραγματεύεται ο καθένας) αλλά πέρα από τον άκρατο ρεαλισμό, είναι απαραίτητος και λίγος ρομαντισμός στη ζωή μας (πέρα από τις έρευνες που έχουν αποδείξει ότι η πρόσληψη της γνώσης είναι ευκολότερη μέσω των βιβλίων).΄Ισως η προσωπική μου θέση για τα βιβλία να είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση την οποία ασφαλώς και δεν περιμένω να ασπαστούν όλοι αλλά το να επικρατεί η άποψη της κατάργησής τους και της αντικατάστασής τους με e-books, μου φέρνει τρόμο! Δεν μπορώ να φανταστώ έναν κόσμο χωρίς βιβλία και με το πρόσωπο κολλημένο στον υπολογιστή. Ασφαλώς αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ή τουλάχιστον αν θα γίνει, θα είναι τόσο πολλά χρόνια αργότερα που εγώ θα έχω φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο!!! Τέλος πάντων ας υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές και ας αποφασίζει ο καθένας τι τον εξυπηρετεί. Πάντως σίγουρα δεν έχει κανένας το δικαίωμα να μου επιβάλλει κάτι που δεν θέλω σε ένα ζήτημα που είναι τόσο σημαντικό για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Χαίρομαι για την τοποθέτησή σου. Από όσα διαβάζω είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το μυαλό των ασχολουμένων με τις τεχνολογικές ειδικότητες λειτουργεί μ΄έναν τελείως διαφορετικό τρόπο από ότι των υπολοίπων. Εντάξει μέχρι κάποιο σημείο λογικό είναι (έχει να κάνει με το αντικείμενο σπουδών που διαπραγματεύεται ο καθένας) αλλά πέρα από τον άκρατο ρεαλισμό, είναι απαραίτητος και λίγος ρομαντισμός στη ζωή μας (πέρα από τις έρευνες που έχουν αποδείξει ότι η πρόσληψη της γνώσης είναι ευκολότερη μέσω των βιβλίων).΄Ισως η προσωπική μου θέση για τα βιβλία να είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση την οποία ασφαλώς και δεν περιμένω να ασπαστούν όλοι αλλά το να επικρατεί η άποψη της κατάργησής τους και της αντικατάστασής τους με e-books, μου φέρνει τρόμο! Δεν μπορώ να φανταστώ έναν κόσμο χωρίς βιβλία και με το πρόσωπο κολλημένο στον υπολογιστή. Ασφαλώς αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ή τουλάχιστον αν θα γίνει, θα είναι τόσο πολλά χρόνια αργότερα που εγώ θα έχω φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο!!! Τέλος πάντων ας υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές και ας αποφασίζει ο καθένας τι τον εξυπηρετεί. Πάντως σίγουρα δεν έχει κανένας το δικαίωμα να μου επιβάλλει κάτι που δεν θέλω σε ένα ζήτημα που είναι τόσο σημαντικό για μένα.

Τον ρομαντισμό σου όμως δεν θα πρέπει να τον πληρώνει ο φορολογούμενος. Αν οι ηλεκτρονικές εκδόσεις βιβλίων είναι πιο φτηνές (δεν είναι όσο απλό όσο να το σκανάρεις και να το ανεβάσεις στη σελίδα της σχολής, παίζουν πνευματικά δικαιώματα) τότε σαφώς και θα πρέπει να αξιοποιούνται. Όποιος θέλει έντυπο ας πληρώνει την διαφορά μεταξύ της ηλεκτρονικής και της έντυπης έκδοσης.

Εδώ τα ταμεία καίγονται και μιλάμε για ρομαντισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Από τα 40 βιβλία που έχω στην βιβλιοθήκη μου, ευγενική προσφορά του Εύδοξου, ζήτημα να έχω ανοίξει και διαβάσει τα 10 και από αυτά φυσικά κάποια μικρά κομμάτια, όχι για να περάσω κάποιο μάθημα, αλλά από προσωπικό ενδιαφέρον προς το αντικείμενο. Αυτό σημαίνει πως αν βάλουμε μέσο όρο 50$ το βιβλίο, έλαβα βιβλία αξίας 2000$ τα οποία δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Αν έπρεπε να τα πληρώσω από την τσέπη μου, σίγουρα δεν θα τα αγόραζα. Είτε θα αρκούμουν στις σημειώσεις καθηγητών που είναι τις περισσότερες φορές υπεραρκετές, είτε θα έπαιρνα κάποιο άλλο βιβλίο πολύ καλύτερο.

Θέλουμε δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, τα βιβλία και ιδιαίτερα οι έντυπες εκδόσεις είναι τεράστια σπατάλη. Οφείλει να γίνει κάποια στιγμή μια αντικειμενική έρευνα για το πόσο χρησιμοποιεί τα βιβλία ο μέσος φοιτητής και αν αξίζει να δαπανώνται τόσα χρήματα γι αυτά. Τα e-books είναι μια αρκετά καλή πρώτη λύση.

Προσωπικά έχω ένα tablet και μέσα έχω εκατοντάδες e-books. Είναι πολύ καλύτερο και εργονομικότερο από το να είχα 10 βιβλιοθήκες με τα αντίστοιχα βιβλία σε χαρτί. Το μέλλον είναι το ηλεκτρονικό βιβλίο και καλό είναι να αρχίσουμε να το αποδεχόμαστε. Οι οθόνες που είναι φτιαγμένες για e-books είναι επίσης πολύ καλύτερες για τα μάτια από το κανονικό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top