Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Έχει πάρει κάποιος το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα (2016-2017)?
Οχι,αυτο ηθελα να ρωτησω.Κανενας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ναι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basw22

Νεοφερμένος

Η Basw22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας , ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι φοιτητικο επιδομα που περασα ολα τα μαθηματα στο πανεπιστημιο . Ξερετε σπουδαζω στα ιωαννινα φιλολογια και παω για το δευτερο ετος. Αν ναι , ξερετε τι ακριβως πρεπει να κανω; Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο , θα σας παρακαλουσα να μου απαντησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Γεια σας , ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι φοιτητικο επιδομα που περασα ολα τα μαθηματα στο πανεπιστημιο . Ξερετε σπουδαζω στα ιωαννινα φιλολογια και παω για το δευτερο ετος. Αν ναι , ξερετε τι ακριβως πρεπει να κανω; Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο , θα σας παρακαλουσα να μου απαντησει.
Εδώ θα βρεις το ισχύον νομικό πλαίσιο για την χορήγηση του στεγαστικού επιδόματος: https://stegastiko.minedu.gov.gr/Files/%CE%A6%CE%95%CE%9A_%CE%9A%CE%A5%CE%91_29993_%CE%92_31082017.pdf

Σχηματικά: Αν πληροίς τα εισοδηματικά κριτήρια, αν οι γονείς σου δεν διαθέτουν κατοικία στον τόπο σπουδών σου και αν έχεις περάσει τα μαθήματα δικαιούσαι το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα, συνήθως. Παρόλα αυτά υπάρχουν κι άλλες προϋποθέσεις, οπότε καλό είναι να τις ελέγξεις και η ίδια.

Από εκεί και πέρα οι αιτήσεις για τη χορήγηση του επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 έχουν κλείσει, συνεπώς δεν μπορείς να κάνεις αίτηση μέσα από το https://stegastiko.minedu.gov.gr. Την επόμενη χρονιά (2018-2019), εφόσον έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους, μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση για στεγαστικό επίδομα για το 2ο έτος. Οι αιτήσεις ανοίγουν τον Ιούνιο.


*όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα σταματήσει να προσφέρεται το συγκεκριμένο επίδομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του προηγούμενου έτους για να δικαιούσαι το επίδομα. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι και δεν έχω ενημερωθεί. Θυμάμαι κάτι για το 50% των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του προηγούμενου έτους για να δικαιούσαι το επίδομα. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι και δεν έχω ενημερωθεί. Θυμάμαι κάτι για το 50% των μαθημάτων.
Ναι, η νομοθεσία προβλέπει το 50% των μαθημάτων του προηγούμενου έτους, βάσει του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών. Εγώ απλά το εξειδίκευσα στην περίπτωση της κοπέλας τώρα. My bad, δεν ήμουν πολύ ξεκάθαρος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
παιδια το στεγαστικο επιδομα απο πιο εξαμηνο μπορεις να το παρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τέλος του 1ου έτους κάνοντας τη σχετική δήλωση στις ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν.
Τέλος 2ου και εφεξής με τη σχετική δήλωση ΚΑΙ εφόσον έχει περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα που προβλέπει το πρόγραμμα σπουδών την προηγούμενη χρονιά (στο 2ο έτος τα μαθήματα του 1ου έτους κ.ο.κ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basw22

Νεοφερμένος

Η Basw22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι, η νομοθεσία προβλέπει το 50% των μαθημάτων του προηγούμενου έτους, βάσει του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών. Εγώ απλά το εξειδίκευσα στην περίπτωση της κοπέλας τώρα. My bad, δεν ήμουν πολύ ξεκάθαρος :P


δηλαδη εγω τωρα το επιδομα για τα μαθηματα του 1ου ετους το εχω χασει;;; 'η μπορω να το κανω οταν θα βγουν οι ανακοινωσεις μαζι με το δευτερο ετος αν εχω περασει και αυτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ξέρει κανείς την νομοθεσία και τις προϋποθέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση σχετικά με το φοιτητικό επίδομα ΙΚΥ. Είμαι 2ο έτος στη σχολή μου (εισήχθη το έτος 2018-2019), δικαιούμαι να το πάρω; Ή από του χρόνου θα μπορώ;
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
γεια σας παιδια..ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για το επιδομα ΙΚΥ;..επισης εχω 70 μορια..εχω πιθανοτητες να το παρω?ειμαι πρωτοετης
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα για το επιδομα ΙΚΥ..Μόνο όσοι είναι μέχρι την θεση 5.730 παίρνουν το επίδομα;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παιδιά στον πίνακα κατάταξης του ικυ εγώ είμαι μετα από αυτούς που επελεχθηκαν μέχρι 76 μορια αλλά όταν μπαίνω και βάζω τα στοιχεία μου στο site του υπουργείου μου βγάζει "σε αναμονή για ενδεχόμενη υποβολή δικαιολογητικών" ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Παιδιά στον πίνακα κατάταξης του ικυ εγώ είμαι μετα από αυτούς που επελεχθηκαν μέχρι 76 μορια αλλά όταν μπαίνω και βάζω τα στοιχεία μου στο site του υπουργείου μου βγάζει "σε αναμονή για ενδεχόμενη υποβολή δικαιολογητικών" ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;
Οτι σε περιπτωση που αρκετοι απο τους πανω απι 76 απορριφθουν θα πανε στους επομενους που βρισκονται πιο κατω στη λιστα.Δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει αυτοωουτε μια στο εκατομμύριο καθως οι υποτροφιες ειναι περιπου 4000χιλιαδες κ εχουν παρει ηδη 1000+ ατομα παραπνω σε περιπτωση που καποιοι δεν εχουν τα δικαιολογητικα
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Οτι σε περιπτωση που αρκετοι απο τους πανω απι 76 απορριφθουν θα πανε στους επομενους που βρισκονται πιο κατω στη λιστα.Δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει αυτοωουτε μια στο εκατομμύριο καθως οι υποτροφιες ειναι περιπου 4000χιλιαδες κ εχουν παρει ηδη 1000+ ατομα παραπνω σε περιπτωση που καποιοι δεν εχουν τα δικαιολογητικα
Ααα οκ ευχαριστώ πολύ
 

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Στα δικαιολογητικά για το φοιτητικό επίδομα περιέχεται και μία δήλωση περί μη διαμονής σε φοιτητική εστία. Μήπως ξέρετε τι ακριβώς πρέπει να στείλω; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την Φοιτητική Εστία αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top