Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

Σπυρακος (^^)

Well-known member

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.

Basw22

New member

Η Basw22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας , ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι φοιτητικο επιδομα που περασα ολα τα μαθηματα στο πανεπιστημιο . Ξερετε σπουδαζω στα ιωαννινα φιλολογια και παω για το δευτερο ετος. Αν ναι , ξερετε τι ακριβως πρεπει να κανω; Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο , θα σας παρακαλουσα να μου απαντησει.

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,504 μηνύματα.
Γεια σας , ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι φοιτητικο επιδομα που περασα ολα τα μαθηματα στο πανεπιστημιο . Ξερετε σπουδαζω στα ιωαννινα φιλολογια και παω για το δευτερο ετος. Αν ναι , ξερετε τι ακριβως πρεπει να κανω; Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο , θα σας παρακαλουσα να μου απαντησει.
Εδώ θα βρεις το ισχύον νομικό πλαίσιο για την χορήγηση του στεγαστικού επιδόματος: https://stegastiko.minedu.gov.gr/Files/%CE%A6%CE%95%CE%9A_%CE%9A%CE%A5%CE%91_29993_%CE%92_31082017.pdf

Σχηματικά: Αν πληροίς τα εισοδηματικά κριτήρια, αν οι γονείς σου δεν διαθέτουν κατοικία στον τόπο σπουδών σου και αν έχεις περάσει τα μαθήματα δικαιούσαι το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα, συνήθως. Παρόλα αυτά υπάρχουν κι άλλες προϋποθέσεις, οπότε καλό είναι να τις ελέγξεις και η ίδια.

Από εκεί και πέρα οι αιτήσεις για τη χορήγηση του επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 έχουν κλείσει, συνεπώς δεν μπορείς να κάνεις αίτηση μέσα από το https://stegastiko.minedu.gov.gr. Την επόμενη χρονιά (2018-2019), εφόσον έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους, μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση για στεγαστικό επίδομα για το 2ο έτος. Οι αιτήσεις ανοίγουν τον Ιούνιο.

*όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα σταματήσει να προσφέρεται το συγκεκριμένο επίδομα.

Panos188

Well-known member

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του προηγούμενου έτους για να δικαιούσαι το επίδομα. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι και δεν έχω ενημερωθεί. Θυμάμαι κάτι για το 50% των μαθημάτων.

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,504 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του προηγούμενου έτους για να δικαιούσαι το επίδομα. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι και δεν έχω ενημερωθεί. Θυμάμαι κάτι για το 50% των μαθημάτων.
Ναι, η νομοθεσία προβλέπει το 50% των μαθημάτων του προηγούμενου έτους, βάσει του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών. Εγώ απλά το εξειδίκευσα στην περίπτωση της κοπέλας τώρα. My bad, δεν ήμουν πολύ ξεκάθαρος :P

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,255 μηνύματα.
Τέλος του 1ου έτους κάνοντας τη σχετική δήλωση στις ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν.
Τέλος 2ου και εφεξής με τη σχετική δήλωση ΚΑΙ εφόσον έχει περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα που προβλέπει το πρόγραμμα σπουδών την προηγούμενη χρονιά (στο 2ο έτος τα μαθήματα του 1ου έτους κ.ο.κ)

Basw22

New member

Η Basw22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι, η νομοθεσία προβλέπει το 50% των μαθημάτων του προηγούμενου έτους, βάσει του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών. Εγώ απλά το εξειδίκευσα στην περίπτωση της κοπέλας τώρα. My bad, δεν ήμουν πολύ ξεκάθαρος :P

δηλαδη εγω τωρα το επιδομα για τα μαθηματα του 1ου ετους το εχω χασει;;; 'η μπορω να το κανω οταν θα βγουν οι ανακοινωσεις μαζι με το δευτερο ετος αν εχω περασει και αυτα;

Panagiotis849

Well-known member

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.
Ξέρει κανείς την νομοθεσία και τις προϋποθέσεις;

SweetGirl

Active member

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση σχετικά με το φοιτητικό επίδομα ΙΚΥ. Είμαι 2ο έτος στη σχολή μου (εισήχθη το έτος 2018-2019), δικαιούμαι να το πάρω; Ή από του χρόνου θα μπορώ;

aekarare

Member

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 57 μηνύματα.
γεια σας παιδια..ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για το επιδομα ΙΚΥ;..επισης εχω 70 μορια..εχω πιθανοτητες να το παρω?ειμαι πρωτοετης

Αλκης Κ.

Active member

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 139 μηνύματα.

aekarare

Member

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 57 μηνύματα.
παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα για το επιδομα ΙΚΥ..Μόνο όσοι είναι μέχρι την θεση 5.730 παίρνουν το επίδομα;

Eua5

Active member

Η Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδιά στον πίνακα κατάταξης του ικυ εγώ είμαι μετα από αυτούς που επελεχθηκαν μέχρι 76 μορια αλλά όταν μπαίνω και βάζω τα στοιχεία μου στο site του υπουργείου μου βγάζει "σε αναμονή για ενδεχόμενη υποβολή δικαιολογητικών" ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;

allall1

Active member

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 5 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.
Παιδιά στον πίνακα κατάταξης του ικυ εγώ είμαι μετα από αυτούς που επελεχθηκαν μέχρι 76 μορια αλλά όταν μπαίνω και βάζω τα στοιχεία μου στο site του υπουργείου μου βγάζει "σε αναμονή για ενδεχόμενη υποβολή δικαιολογητικών" ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;
Οτι σε περιπτωση που αρκετοι απο τους πανω απι 76 απορριφθουν θα πανε στους επομενους που βρισκονται πιο κατω στη λιστα.Δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει αυτοωουτε μια στο εκατομμύριο καθως οι υποτροφιες ειναι περιπου 4000χιλιαδες κ εχουν παρει ηδη 1000+ ατομα παραπνω σε περιπτωση που καποιοι δεν εχουν τα δικαιολογητικα

Eua5

Active member

Η Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Οτι σε περιπτωση που αρκετοι απο τους πανω απι 76 απορριφθουν θα πανε στους επομενους που βρισκονται πιο κατω στη λιστα.Δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει αυτοωουτε μια στο εκατομμύριο καθως οι υποτροφιες ειναι περιπου 4000χιλιαδες κ εχουν παρει ηδη 1000+ ατομα παραπνω σε περιπτωση που καποιοι δεν εχουν τα δικαιολογητικα
Ααα οκ ευχαριστώ πολύ

KatieL

New member

Η KatieL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα. Στα δικαιολογητικά για το φοιτητικό επίδομα περιέχεται και μία δήλωση περί μη διαμονής σε φοιτητική εστία. Μήπως ξέρετε τι ακριβώς πρέπει να στείλω; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την Φοιτητική Εστία αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χρήστες Βρείτε παρόμοια