Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευπαθείς κοινωνικές ομάδες ποιες θεωρούνται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είχε ανακοινωθεί, πριν από ένα μήνα περίπου, ότι ψηφίστηκε τροπολογία με την οποία το Υπουργείο Παιδείας δεσμεύει κάποια χρήματα (στα οποία συμπεριλαμβάνονται και πόροι του ΕΣΠΑ) τα οποία θα διατεθούν στους οικονομικά αδύνατους προπτυχιακούς φοιτητές με μορφή κοινωνικών υποτροφιών από το Ι.Κ.Υ.

Συγκεκριμένα, είχε ανακοινωθεί ότι θα δίνεται το ποσό των 520 ευρώ το πολύ σε έναν αριθμό φοιτητών μηνιαίως, αν θυμάμαι καλά. Παρόλα αυτά, πριν ένα μήνα δεν αναγράφονταν πουθενά συγκεκριμένα οι προϋποθέσεις, η διαδικασία αιτήσεων κ.λ.π. και απλώς αναγραφόταν ότι αυτές οι λεπτομέρειες καθορίζονται από τον Υπουργό Παιδείας. Ίσως λόγω ανασχηματισμού, να "πάγωσε" προς το παρόν το θέμα.Θεωρώ δεν είναι στις προτεραιότητες του νέου Υπουργού, αλλά παρόλα αυτά είναι ψηφισμένο από την Βουλή και κάποια στιγμή πρέπει να ανακοινωθούν λεπτομέρειες.

Γνωρίζει κανείς κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο για το θέμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχε ανακοινωθεί, πριν από ένα μήνα περίπου, ότι ψηφίστηκε τροπολογία με την οποία το Υπουργείο Παιδείας δεσμεύει κάποια χρήματα (στα οποία συμπεριλαμβάνονται και πόροι του ΕΣΠΑ) τα οποία θα διατεθούν στους οικονομικά αδύνατους προπτυχιακούς φοιτητές με μορφή κοινωνικών υποτροφιών από το Ι.Κ.Υ.

Συγκεκριμένα, είχε ανακοινωθεί ότι θα δίνεται το ποσό των 520 ευρώ το πολύ σε έναν αριθμό φοιτητών μηνιαίως, αν θυμάμαι καλά. Παρόλα αυτά, πριν ένα μήνα δεν αναγράφονταν πουθενά συγκεκριμένα οι προϋποθέσεις, η διαδικασία αιτήσεων κ.λ.π. και απλώς αναγραφόταν ότι αυτές οι λεπτομέρειες καθορίζονται από τον Υπουργό Παιδείας. Ίσως λόγω ανασχηματισμού, να "πάγωσε" προς το παρόν το θέμα.Θεωρώ δεν είναι στις προτεραιότητες του νέου Υπουργού, αλλά παρόλα αυτά είναι ψηφισμένο από την Βουλή και κάποια στιγμή πρέπει να ανακοινωθούν λεπτομέρειες.

Γνωρίζει κανείς κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο για το θέμα;;

Δες εδώ την πρώτη παράγραφο
https://www.iky.gr/el/iky-rss/item/2773-anakoinosi-sxetika-me-plirofories-gia-programmata-ypotrofion
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν τα βραβεία του ΙΚΥ δίνονται ακόμα; Αποφοίτησα πρώτη στη χρονιά μου, στα τέσσερα χρόνια, κι εκφώνησα τον όρκο στην ορκωμοσία που πέρασε (Ιούνιος), αλλά δεν ενημερώθηκα για κάτι. Είναι θέμα ΙΚΥ ή γραμματείας; Ξέρετε κάποιον που να έλαβε τη διάκριση πρόσφατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
και εγω το ιδιο κοιταω αραγε θα ισχυει και γ αλλους εκτος απο πρωτοετεις;εγω πλεον ειμαι ορφανη κ απο τους δυο γονεις και τριτο ετος.ειχαν πει μεασ στο νοεμβριο θα βγουν δεν παγωσε το θεμα απλα οπως εβγαλε ανακοινωση το ικυ θα βγει τελος δεκεμβριου και θα ισχυει αναδρομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς αν τα βραβεία του ΙΚΥ δίνονται ακόμα; Αποφοίτησα πρώτη στη χρονιά μου, στα τέσσερα χρόνια, κι εκφώνησα τον όρκο στην ορκωμοσία που πέρασε (Ιούνιος), αλλά δεν ενημερώθηκα για κάτι. Είναι θέμα ΙΚΥ ή γραμματείας; Ξέρετε κάποιον που να έλαβε τη διάκριση πρόσφατα;

Με κάποια επιφύλαξη έχω την εντύπωση ότι αυτά τα βραβεία δόθηκαν για τελευταία φορά το ακαδημαικό έτος 2011-12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γνωρίζω με σιγουριά πως δόθηκαν οι υποτροφίες επίδοσης μαθημάτων για τα ακαδημαϊκά έτη 2011-12 και 2012-13. Από εκεί και πέρα το χάος.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ νόμιζα πως δεν δίνονται πια, καθώς ο φίλος μου αποφοίτησε πρώτος απ' το Τμήμα του το 2014, και ποτέ δεν έλαβε τίποτα (απλώς είχε βαθμό κάτω του άριστα και λέγαμε μήπως φταίει αυτό). Μου είπε πρόσφατα μια φίλη ότι βραβεύτηκε μια γνωστή της που τελείωσε πρώτη κι ορκίστηκε τον Ιούλιο, αλλά ξέρεις πώς είναι αυτά, σπασμένο τηλέφωνο. Άλλο μπορεί να εννοούσε η κοπέλα, άλλο να κατάλαβε η άλλη κοκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχουν παγώσει οι υποτροφίες επίδοσης ΙΚΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, έκανε κανείς δήλωση για το φοιτητικό επίδομα 2016-2017;
Βασικά, έχουν ξεκινήσει οι δηλώσεις; Διάβασα ότι έχει καθυστερήσει η διαδικασία κι ήθελα να το σιγουρέψω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά, έκανε κανείς δήλωση για το φοιτητικό επίδομα 2016-2017;
Βασικά, έχουν ξεκινήσει οι δηλώσεις; Διάβασα ότι έχει καθυστερήσει η διαδικασία κι ήθελα να το σιγουρέψω. :hmm:
"Περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο από το Υπουργείο Παιδείας"...

(Περιττό να πω ότι ο πατέρας μου έχει απελπιστεί... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο από το Υπουργείο Παιδείας"...

(Περιττό να πω ότι ο πατέρας μου έχει απελπιστεί... :P)

Κάθε χρόνο και πιο πίσω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Το περσινο το έχουν πάρει όλοι;; Γιατί από Δεκέμβρη περιμένω και τίποτα ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μάθει ότι φέτος θα καταθέτεις ηλεκτρονικά τα χαρτιά και μάλλον για αυτό καθυστερεί η ανακοίνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μάθει ότι φέτος θα καταθέτεις ηλεκτρονικά τα χαρτιά και μάλλον για αυτό καθυστερεί η ανακοίνωση.
Έτσι λέγανε και πέρυσι. Βασικά, όντως παίζει να γίνει, ωστόσο είναι στον αέρα ώστε τελικά να γίνει με τον παραδοσιακό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το επίδομα 15-16 δίνονταν κανονικά από το κράτος μέχρι κάποια περίοδο (εγώ έκανα τα χαρτιά μου Ιούνιο '16 και καταβλήθηκε). Μετά πάσαρε το Υπουργείο την ευθύνη για τη χορήγηση από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους στις Σχολές, οπότε έγινε ένα μπάχαλο. Υπήρχαν γύρω στις 5.000 δικαιούχους που το έλαβαν μέχρι και μετά τις αρχές του '17, οι οποίοι προσέφυγαν στη δικαιοσύνη και, αν διάβασα καλά πριν από κάνα μήνα, δικαιώθηκαν και τώρα το υπουργείο κοιτάει πώς θα τους το καταθέσει.
Μέχρι στιγμής, το καλύτερο που έχω διαβάσει για το επίδομα 16-17 είναι ότι με την επαναξιολόγηση των κοινωνικών παροχών θα τροποποιηθεί και δεν θα περικοπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμιά ιδέα για το τι να κάνω που δε μου έχουν καταβάλει επίδομα 2 ετών? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Το περσινο το έχουν πάρει όλοι;; Γιατί από Δεκέμβρη περιμένω και τίποτα ακόμη.

Είχα κάνει τα χαρτιά 28 Ιονίου 2016.
Λεφτά δεν έχω πάρει ακόμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γιατι δεν τα δινουν οι γαμημενοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top