Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δεν υπαρχει μετενσαρκωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Unfortunately κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια αυτο ...!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Unfortunately κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια αυτο ...!! :(
καποιος μπορει να το πει αυτο με την ιδια σιγουρια που μπορει να πει πως δεν υπαρχει αγιος βασιλης, pokemon, η ενας τεραστιος αορατος δρακος στο σπιτι σου που θα σε φαει. δεν υπαρχει κανενας λογος στο να πιστευεις σε κατι χωρις καμια ενδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κανεις δεν ξερει αν υπαρχει ή οχι...δεν πιστευω οτι υπαρχει ουτε οτι δεν υπαρχει...κανεις δεν μπορει να μαθει...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ζήσε σαν να μην έχεις άλλη μέρα μπροστά σου και ίσως με αυτόν τον τρόπο νιώσεις το μεγαλείο του ''χαμού σου'' .
Θα καταλάβεις πως το να αναρωτιέσαι πώς είναι ο θάνατος ή αν θα ζήσεις κάτι μετά από αυτό, είναι ανώφελο. Αυτά είναι φοβίες που θέτει ο παραπλανημένος μας νους που έχει φτιάξει έναν ψεύτικο κόσμο και θεωρεί τον θάνατο αφύσικο και τρομακτικό. Το παν είναι όσο ζούμε να κάνουμε το σωστό και να ακολουθούμε τον δρόμο που υπαγορεύει η συνείδηση μας και όχι οι φοβίες και τα θέλω μας. Όσο για τον θάνατο , ο φόβος προς αυτόν είναι το τίμημα που πληρώνουμε επειδή αποκτήσαμε μεγαλύτερη αντίληψη από τα άλλα ζώα της Γης μας. Κατά συνέπεια αποκτήσαμε και την (όχι και τόσο καλή) ικανότητα να πλάθουμε τον κόσμο μας και ότι δεν μπορούμε να αντέξουμε να το πετάμε έξω από αυτόν, αυθαίρετα και καταχρηστικά. Αν σκεφτείς πως στην πραγματικότητα ζεις πάνω σε μία ''σφαίρα'' που είναι στην άκρη του πουθενά και η οποία γυρίζει γύρω από μία πύρινη-πυρηνική μπάλα και ταξιδεύει στο άπειρο, τότε πραγματικά το νόημα δεν είναι να μην χάσεις την ζωή σου! Το νόημα νομίζω είναι να ξεπεράσεις αυτόν τον φόβο όσο δύσκολο και αν είναι και να ακούσεις τι έχει να πει η φύση γιαυτό. Όλα έχουν μία αρχή και ένα τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Τον δικο μου οχι. Το μονο που δεν θελω ειναι να ειναι χαζος, πχ απο τσιμπημα κουνουπιου :P
Φοβαμαι τον θανατο ανθρωπων που αγαπω. Οχι γτ με τρομαζει η διαδικασια, δεν παιζει κατι τετοιο. Απλα ειναι δυσκολο να χανεις ατομα που αγαπας και καποιες φορες ατομα που αποτελουν κομματι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billxania

Νεοφερμένος

Ο BTXXIV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δεν φοβάμαι τον δικό μου θάνατο... φοβάμαι τον πόνο που θα προκαλέσει στους δικούς μου....
εεε και τον πόνο που θα προκαλέσει σε εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoodDayToDie

Νεοφερμένος

Η GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα απο το θανατο. Πολλοι απο μας εχουμε βιωσει δυσκολες στιγμες στις οποιες θα προτιμουσαμε να πεθανουμε, παρα να συνεχισουμε. Και πολλοι παρασυρομαστε ,ομως, για παραδειγμα οταν νιωθουμε μισος για καποιον, να λεμε πως θελουμε να τον ''σκοτωσουμε'', ενω ξεχναμε οτι ο πονος ειναι πολυ μεγαλυτερο ''αγκαθι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
όλοι εκεί θα πάμε.,,έμεινε και κανείς;;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
ο Μητσοτάκης! :P

α). δεν με φοβίζει ο θάνατος γιατί ξέρω ότι θα σβήσω κάποτε...λόγω φθοράς ή αρρώστειας (ποιος ξέρει)
β). θα ήθελα να ζω περισσότερα πράγματα κάθε μέρα
γ). θα ήθελα να ζήσω όσο γίνεται πολλά στην ζωή μου μέχρι την ημερομηνία λήξεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwteinh17

Νεοφερμένος

Η fwteinh ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
απλα φοβαμαι το αγνωστο...ακομα φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω να ζησω ΟΣΑ θελω...
προσπαθω να ζω καθε στιγμη....αν κ 16 βιαζομαι να ζησω καποια πραγματα....θελω να ανακαλυψω τον κοσμο...προτειμω να κανω λαθος για κατι που προλαβα να κανω...παρα να μην το κανω κ να μεινω μα τν απορια....το θεμα ειναι να ζησουμε οοσο γινεται πιο εντονα...πολλες φορες εχω μετανιωσει γ κατι...αλα ξερω οτι πηρα καπιο διδαγμα απο εκει...κ αυτο ξερω οτι με κανει καλυτερη γ τν επομενη φορα ... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι τον θάνατο... Φοβάμαι να είμαι ζωντανή νεκρή... Και γι αυτό τρέμω στην ιδέα να χάσω αγαπημένα πρόσωπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
πραγματικα δε με ενδιαφερει ο θανατος και αν θα πεθανω ή με ποιο τροπο..το μονο που σκεφτομαι ειναι αυτους που θα αφησω πισω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
"Ήρθαμε για να φύγουμε". Ο θάνατος είναι κάτι φυσιολογικό. Δε μπορούμε να είμαστε αθάνατοι. Κάποια στιγμή έρχεται η ώρα να αποχαιρετήσουμε αυτόν τον ψεύτικο κόσμο για να πάμε στον αληθινό, απάνω στα ουράνια. Ο θάνατος αγαπημένων προσώπων, ατόμων που έχουμε δεθεί συναισθηματικά δηλαδή, είναι σίγουρα κάτι πολύ οδυνηρό, μπορεί ακόμα και να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα, πόνους οι οποίοι περνούν μετά από χρόνια. Σίγουρα όμως είναι Θέλημα Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Για μενα δε με νοιαζει ... οι αλλοι με απασχολουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
"Ήρθαμε για να φύγουμε". Ο θάνατος είναι κάτι φυσιολογικό. Δε μπορούμε να είμαστε αθάνατοι. Κάποια στιγμή έρχεται η ώρα να αποχαιρετήσουμε αυτόν τον ψεύτικο κόσμο για να πάμε στον αληθινό, απάνω στα ουράνια. Ο θάνατος αγαπημένων προσώπων, ατόμων που έχουμε δεθεί συναισθηματικά δηλαδή, είναι σίγουρα κάτι πολύ οδυνηρό, μπορεί ακόμα και να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα, πόνους οι οποίοι περνούν μετά από χρόνια. Σίγουρα όμως είναι Θέλημα Θεού.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ο θάνατος είναι ένα βήμα προς το άπειρο και την αθανασία..
η ζωή αυτή είναι ένα σκαλωπάτι στην εξέληξη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Φοβάμαι τον θάνατο.Ναι.Γιατι την μια μέρα υπάρχεις,έχεις όνειρα,σκέψεις,φιλοδοξίες,καποιον αγαπάς,κάποιος σε αγαπάει και την άλλη πάει.Αυτό ήταν.Τελείωσε.Χθες ήσουν ένα πολύπλοκο ον.Σήμερα είσαι το απόλυτο τίποτα.Δεν είναι τραγικά απλό?Αυτη ειναι η αλήθεια.Ωμή και τσεκουράτη.Θέλω κάποτε να φτάσω στο σημείο να πω ότι δεν με πειράζει εαν πεθάνω,έζησα αυτά που ονειρευτηκα να ζήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα!
ε λ ι ω σ α :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top