Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
δηλαδη ο φοβος του αγνώστου και ο φόβος του σκοταδιού εμπεριέχουν την γνώση???

Ο φόβος για το άγνωστο κατ'ουσίαν είναι ανησυχία,όχι φόβος με την πραγματική του έννοια.Το άγνωστο σε προβληματίζει,it doesn't make you shit your pants.
Ο φόβος για το σκοτάδι είναι εξελικτικό left over,στον πρωτόγονο άνθρωπο το σκοτάδι έκρυβε πολλούς κινδύνους και νομίζω ότι είναι προφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Φοβάμαι ..........:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τον δικό μου δεν τον φοβάμαι. Των άλλων φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δεν φοβαμαι ακριβως τον θανατο.Φοβαμαι αυτα που θα φερει.Δεν θελω να αφησω πισω καποιους που θα πονεσουν πολυ για μενα.Κυριως αυτο.Δεν θελω να τελιωσει ολο αυτο κ να εχω εγκαταλειψει καποια πραγματα μετεωρα.πχ. να θελα κατι να πω.Να πω μια αληθεια,να πω κατι που νιωθω...γενικα δεν θα θελα να ''φυγω'' κ να μην εχω αφησει πισω μου την αληθεια. θα ηθελα να ειναι οκ δηλαδη οι ''λογαριασμοι'' μου. κ θα θελα να χω γελασει κ να χω αγαπησει ΠΟΛΥ ως τοτε!σμουτς!


κ οπως ανεφερε η καλειδ. εννοειται πως φοβαμαι πιο πολυ των αλλων...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οχι ,γιατι να τον φοβηθω.??ολοι λιπασμα θα γινουμε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γενικά δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι για κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις, και το βασικότερο, που δεν έχει συμβεί ακόμα.:P

Ο φόβος για το θάνατο παράγεται συνήθως από το άγνωστο του θανάτου και από τον πανικό όταν νιώθεις ότι δεν προλαβαίνεις! Για αυτό άνθρωποι που αισθάνονται γεμάτοι από έργα και εμπειρίες είναι και πιο δυνατοί απέναντί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Φοβάμαι με τον τρόπο που θα πεθάνω άλλα και τον θάνατο αγαπημένων μου προσώπων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εμένα περισσότερο με απασχολεί το τώρα σε σχέση με το μετά.Μήπως όλο αυτό που ζούμε είναι ένα όνειρο η μια ψευδαίσθηση απο την οποία θα ξυπνήσουμε κάποια στιγμή;Μήπως ότι βλέπουμε δεν είναι πραγματικό αλλά ψεύτικο η μήπως βλέπουμε ότι μπορούμε να δούμε;
Τεσπα Καλές γιορτές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι την ανυπαρξία...
Κάτι φορές που με πιάνει και το φαντάζομαι τρελαίνομαι.
Πως θα είναι αν δεν υπάρχεις;....
Ο κόσμος θα προχωράει, αλλά εσύ δεν θα υπάρχεις...
Και εκεί είναι που καταλαβαίνεις γιατί οι άνθρωποι επινόησαν τους Θεούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι. Όπως το νοιώθω τώρα, δεν φοβάμαι το θάνατο. Δεν ξέρω αργότερα πώς θα σκέφτομαι, ίσως το βλέπω μακρινό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν ελπίζω ότι υπάρχει άλλη ζωή μετά το θάνατο. Η ζωή που ζούμε είναι μοναδική και πεθαίνοντας το μόνο που μένει είναι η ανάμνηση μας στους άλλους. Ίσως, η μετά το θάνατο ζωή να είναι μόνο στις καρδιές αυτών που αγαπήσαμε και μας αγάπησαν.
Δεν με τρομάζει το να πάψω να υπάρχω. Όμως, σκέφτομαι την οδύνη των δικών μου ανθρώπων. Με ανησυχεί ακόμα το πώς θα πεθάνω. Θέλω όταν έρθει η ώρα, να είμαι γερός και δυνατός και να μην υπάρξει πόνος και αγωνία. Αν είναι δυνατόν, θα ήθελα να περάσω ανώδυνα και γαλήνια από τον ύπνο στο θάνατο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Το να φοβάσαι τον θάνατο είναι φυσιολογικό γιατί είναι κάτι άγνωστο και δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί μετά.Εγώ π.χ. δεν φοβάμαι τον δικό μου αλλά τον αγαπημένων μου προσώπων. Το θεωρώ ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικό αυτό. Το αφύσικο και εκεί από όπου το πρόβλημα ξεκινάει είναι όταν φοβάσαι τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οχι...αλλα θελω καποιος να μου πει εναν λογο που τον φοβαται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
είναι από τα λίγα πράγματα που φοβάμαι στη ζωή μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
είναι από τα λίγα πράγματα που φοβάμαι στη ζωή μου :(

μην φοβάσαι...
ο θάνατος είναι μια διαδικασία της ζωής
νόμος της φύσης: υπάρχει η γέννηση, η εξέλιξη και η φθορά της ύλης

αντί να φοβόμαστε τον θάνατο, ας φροντίσουμε να "γεμίζουμε" όμορφα και δημιουργικά τις ώρες ζωής μας...;) :P :P
να χαιρόμαστε, να ερωτευόμαστε, να χαιρόμαστε, να ερωτευόμαστε,...κοκ

Υ.Σ.: Μην χάνουμε την ζωή μας πίσω από ένα pc...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Έχουν οι Monty Python μία ωραία ταινία για το νόημα της ζωής και το θάνατο: The Meaning of Life

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ναι αρκετά αν και είναι κάτι φυσιολογικό ( ο θάνατος) δεν μπορεί να πάψει να με φοβίζει!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
τι να με φοβιζει? στον παραδεισο υπαρχουν τεραστια ηφαιστεια μπυρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τι να με φοβιζει? στον παραδεισο υπαρχουν τεραστια ηφαιστεια μπυρας!

Και γκόμενες με κτηνώδη tits!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Ναι τον φοβάμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν φοβαμαι ακριβως το θανατο...την ιδεα το οτι θα πεθανω, θα εξαφανιστω...ουτε το που θα παω αν πηγαινουμε καπου...το μονο που με φοβιζει ειναι αν υπαρχει μετενσαρκωση, αν, δεν θελω να ξαναγεννηθω γιατι δεν θελω να μεγαλωσω σε ενα κοσμο ετσι οπως τον εχουμε καταντησει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top