Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Eli4s

Νεοφερμένος

Ο ή Ηλίας, ή Λιάκος, ή. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια ελατε τωρα!!!!γιατι να φοβομαστε το θανατο?θα υπαρχουμε και μετα αλλα σε αλλη διασταση,κατα την αποψη μου και χωρις να θελω να θιξω αλλες θρησκιες,θα ειμαστε πνευματα!!!!δεν υπαρχει λογος να φοβομαστε το θανατο ειναι μια κατασταση την οποια ολοι μας θα περασουμε δεν μπορουμε να την σταματησουμε απλα λιγο να την παρατηνουμε αλλα εγω μπορω να πω οτ για το μονο πραγμα το οποιο ειναι λογικο να στεναχωριεστε ειναι για τα ατομα που αφηνουμε ισω μας ειναι πολυ δυσκολο γι'αυτους και σκορπιεται πολυ πονος
δεν συμφωνώ.. η ιδέα του θανατου με τρομάζει ακριβώς επειδή πιστεύω πως μετά ΟΛΑ τελειωνουν... γι αυτο και η υπογραφή μου... :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
το να φοβασαι το θανατο συνεπαγει πως δν σου φτανει η ζωη, δλδ δν την περνας οπως θες ["...σαν 'μουν αλλος κι οχι εγω, μεσ'τη ζωη πορευτηκα" που λεει κιο νομπελιστας ελυτης]. ομως σκεφτειτε, χωρις το θανατο ποιο το νοημα της ζωης? ειναι ενα φυσικο κινητρο για να ζησουμε. δινει γευση στη ζωη θανατος. επισης ειναι δικαιωσυνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γιατί να φοβάμαι τον θάνατο?????μόνο εκεί υπάρχει γαλήνη......μακριά από ψεύτικες φιλίες,αγάπες και από τα πρέπε ικαι τις απαιτήσεις των άλλων για σένα....δεν τον φοβάμαι σίγουρα θα είναι καλύτερα από εδώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
^αυτο που μολις τωρα ειπες ειναι πανσοφο!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Λοιπόν ας πω και εγώ τα δικά μου:redface:
Φοβάμαι όχι τον θάνατο αλλά την διαδικάσία...δηλαδή πως θα παιθάνω!
Ακόμη φοβάμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το μετά του θανάτου! Δηλαδή μετά τι υπάρχει? το κενό? η ανυπαρξία?τιι???
ελπίζω να υπάρχει έστω κάτι μετα τον θάνατο!:worry:
Λοιπόν ακόμη μόνο στην σκέψη πως οι άνθρωποι που λατρεύω θα στεναχωριούνται,θα κλαίνε κλπ για τον θάνατο μου, βουρκώνω:'(
Και δεν μπορώ να σκέφτομαι πως κάποτε θα χάσω και εγώ κάποιο απο αυτούς και ίσως όλους:'(:'(
Ο μεγαλύτερος μου φόβος όμως είναι το μετά!
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ?:confused::worry:


γιατί να φοβάμαι τον θάνατο?????μόνο εκεί υπάρχει γαλήνη......μακριά από ψεύτικες φιλίες,αγάπες και από τα πρέπε ικαι τις απαιτήσεις των άλλων για σένα....δεν τον φοβάμαι σίγουρα θα είναι καλύτερα από εδώ.....

Τον φοβάσαι γιατί ξέρεις πως εχτός απο όλα αυτά που τώρα νομίζεις πως θα είναι υπέροχο να χαθουν,θα είσαι μακριά απο αγαπημένα σου πρόσωπα! Θα χάσεις την ευκαιρία για εξέλιξη,για ζωή! Και τότε αν μπορούσες ή [που ξέρει καννας] τότε που θα μπορείς να καταλάβεις πως ειναι να ζεις μακριά από όλα αυτά που νομίζεις πως σου κάνουν την ζωή κόλαση τώρα, θα καταλάβεις πόσο μεγάλο λάθος έκανες! Γιατί και εκείνα ειναι μέρος της ζωής μας! Κομμάτι της ψυχής μας,της ύπαρξής μας...
Τέλος πάντων,απλά μην εύχεσαι να πεθάνεις! Μακάρι όμως να υπάρχει κάτι μετά τον θάνατο,ίσως γαλήνη! Να μην είναι κενό τουλάχιστον!
Και όπως λέει και ένα ρητό ¨ο Παράδεισος και η Κόλαση βρίσκονται στην Γή" οπότε δεν θα ειναι καλύτερα εκέι που θα πας εσύ και όλοι μας κάποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αμα η ζωη ηταν απειρη δεν θα ειχε πραγματικη αξια...
πιστευω πως πρεπει πρωτα απ' ολα να συνειδητοποιησουμε πως θα υπαρξει θανατος για εμας οπως και για τον καθενα γυρω μας. Το τι υπαρχει μετα, αν υπαρχει κατι, σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να το ξερουμε. Και επνερχομαι: Αμα δεν καταλαβεις οτι η ζωη σου θα εχει τελος με οποιονδηποτε τροπο, τοτε δεν θα μπορεσεις ποτε να καταλαβεις την αξια της. Ο καθενας εχει μια μοναδικη ευκαιρια να ζησει και το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να την εκμεταλλευτει και να μην την απορριψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
αμα η ζωη ηταν απειρη δεν θα ειχε πραγματικη αξια...
πωωωωω! Αυτό σε κάνει να αγαπήσεις το θάνατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δε φοβάμαι το θάνατο , τον θεωρώ ενδιαφέρων. Τον πόνο που ισως μου τον προεξενήσει φοβάμαι όσο τίποτα. Ώρες ώρες εύχομαι να "φύγω" με εναν σχεδον ανωδυνο τρόπο , όπως ένα καρδιακό επεισόδιο, παρά να πεθάνω από καποια άσχημη ασθένεια. (καρκίνο, AIDS , ό,τι άλλο εμφανιστεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Τα 'χετε πει τα περισσότερα που πιστεύω εδώ. Και γω φοβάμαι τον τρόπο που θα πεθάνω. Θέλω κάτι ακαριαίο και όχι επίπονο. Τσακ μπαμ και αντίο σας.:whistle: Φοβάμαι το θάνατο γιατί θέλω να κάνω πράγματα στη ζωή μου πριν αυτός με προλάβει! Όσο ακόμα μου δίνεται η δυνατότητα επιδιώκω να ζω τη ζωή μου όπως μ' αρέσει..και να εκμεταλλεύομαι κάθε στιγμή της. Κι έπειτα είναι και το άλλο.. Το γεγονός ότι δεν έχω ζήσει θάνατο κάποιο κοντινού μου προσώπου με πανικοβάλλει ακόμα περισσότερο.. Στον 1ο θάνατο δικού μου που θα ζήσω μάλλον τα πράγματα θα ναι σκούρα.. Απαπαπαπα τι σκέφτομαι βραδιάτικο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ο πόνος ειναι πολύς γι' αυτούς που μένουν πίσω. Ο μακαρίτης ησυχάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Φοβάμαι την ανυπαρξία. Πάντως το γεγονός οτι όλα αυτά τα άτομα/μόρια από τα οποία αποτελούμουν, θα συνεχίσουν να υπάρχουν και μετά από εμένα και θα συμβάλλουν στην ύπαρξη κάποιου άλλου οργανισμού/στοιχείου είναι κάπως καθησυχαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
ο δαίμων του τυπογραφείου
Φοβάμαι την ανυπαρξία. Πάντως το γεγονός οτι όλα αυτά τα άτομα/μόρια από τα οποία αποτελούμουν, θα συνεχίσουν να υπάρχουν και μετά από εμένα και θα συμβάλλουν στην ύπαρξη κάποιου άλλου οργανισμού/στοιχείου είναι κάπως καθησυχαστικό.

Από τον Δαίμονα του στεκιού +1 για το θαρσείν χρη του...φόβου σου, με προβλημάτισε :hmm:

Πως όμως μπορεί να φοβάται κάποιος την κοινή όλων μας μοίρα, τον θάνατο; Η ζωή άλλωστε δεν είναι άλλο, παρά η φυσική μας πορεία προς αυτόν! Γεννιόμαστε για να πεθάνουμε, άρα είμαστε....νεκρογεννημένοι! :D
Ο θάνατος λοιπόν είναι τόσο αναγκαίος, όσο ο ήλιος για την ζωή, το κατ' εξοχήν σύμβολο της κοσμικής θυσίας, αφού η ίδια η ύλη οφείλει την ύπαρξη της στην κατανάλωση της ηλιακής ενέργειας! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Παιδία πριν 3 μέρες πέθανε ο ξάδερφος μου!
20 χρονών...:cry_x:
Πραγματικά ειναι ότι πιο θλιβερό έχω ζήσει!
όλοι χάλια...
ΌΛΟΙ!
Το χειρότερο ειναι να βλέπεις όλους αυτούς που σε στήριζαν στις δύσκολες στιγμές σου συντετριμένους!
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να χάνεις συγγενικό σου άτομο:(
Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι...
αν και δεν γίνεται!
Τουλάχιστον τις ώρες που είμαι σπίτι
προσπαθω να μην κλαίω και να στεναχωρίεμαι και μπαίνω λίγο chat και ξεχνίεμαι λίγο!
Θα μου πείτε προχθές έχασες τον ξάδερφο σου και μπαίνεις chat?
Αλλά εγώ δεν ξέρω μ'αυτόν τον τρόπο ξεχνώ κάπως!
Μην με πλακώσετε στα συλληπητήρια!
Απλά το είπα για να
δούμε και αυτή τη πτυχή του θανάτου
όταν σου πέρνει τα αγαπημένα σου πρόσωπα και εσύ απλά πρέπει να υπομένεις το παιχνίδι αυτό αν και δεν σου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ!
Και πρέπει να νικήσεις όταν νιώθεις πως έχεις χάσει τα πάντα!
Και να δεχτείς πως δεν ειναι στο χέρι σου να κάνεις κάτι!Απλά να υπομένεις...
Και μετά σου λένε σκέψου θετικά!
όταν ξαφνικά η ζωή σου αλλάζει...
Και πρέπει να προχωρήσεις:(:(:(
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλοδεχουμενος ο θανατος σε μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μα γιατι φοβοματε αυτο για το οποιο δν γνωριζουμε πραγματικα ΤΙΠΟΤΑ!!!! ο θανατος ειναι η απολυτη δικαιωσυνη, ο καθενας τον ζει οπως τη ζωη του, δλδ αν στη ζωη του αγαπησε ανθρωπους θα εχει ενα θανατο οπου θα τον περιτρυγυριζουν αγαπημενα προσωπα να δινουν την αγαπη τους, θα θυμαται τι εκανε και θα ειναι ευχαριστημενος. επισης ειναι κατι φυσιολογικο. μετα υπαρχουν δυο εκδοχες:

1)αιωνιος υπνος
2)μετα θανατον ζωη

1) σκεφτειτε, ενας αιωνας σε μια νυχτα!!!! καλο μου ακουγεται εμενα παντως :P

2) μια αιωνια ζωη χωρις τελος!!! δλδ το σπουδαιοτερο αποκτημα: ελευθερος χρονος!!! επιπλεον η ιδεα οτι θα εχω απλετο χρονο να μιλαω με το σωκρατη, το νευτωνα, τον πλατωνα, τον αινσταιν...να δω προπαππους και συγγενεις και γενικα οσους αγαπω....τοτε θα ηθελα να πεθανω1000 φορες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Μακάρι να το σκεφτόμουν έτσι!
Αν ειναι όντως το 2 ωραία θα ήταν!
;)
Αν ειναι όμως το πρώτο?:(
Δεν μ'αρέσει ο υπνος:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ουτε εμενα....τον μισω!:mad: αλλα σκεψου αυτο τοτε : XΩΡΙΣ ΞΥΠΝΗΤΙΡΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
το 2 σιγα μην ειναι παντως :P... πολυ καλο για να ειναι αληθινο,ασε που τοσα εκατομμυρια ανθρωποι που εχουν πεθανει ολοι αυτοι ζουν αιωνια τωρα και τα λενε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω μιλησα για τις εκδοχες που υπαρχουν απλα.....δν ειπα ποια θεωρω σωστη και ποιαισχυει. το θεμα λεει αν φοβομαστε τον θανατο και ειπα οτι εμενα παντως οι πιθανοτητες του πως θα ειναι θανατος δεν με ενοχλουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
εγω θελω να φτασω μεχρι τα 20 και να μεινω εκει γινετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top