Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

!Αρης!

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ δεν φοβάμαι τον θάνατο και αυτό πειδή πιστεύω πως κάτι υπάρχει μετά τον θάνατο και να σας πώ την αλήθεια, ανυπομονώ να το μάθω!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
υπαρχουν αρκετες μαρτυριες απο ανθρωπους που ισχυριζονται οτι εχουν μετενσαρκωθει...και ο νομος της φυσικης που λεει οτι η ενεργεια δεν καταστρεφεται η δημιουργειται απο το μηδεν,αλλα μεταφερεται και μετατρεπεται μπορει να εχει να κανει σχεση μ'αυτο..δλδ οτι η ψυχη απο μια μορφη υλης που ειναι να γινεται καποια αλλη η να μεταφερεται αλλου...στεκει καπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Αρης!

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
υπαρχουν αρκετες μαρτυριες απο ανθρωπους που ισχυριζονται οτι εχουν μετενσαρκωθει...και ο νομος της φυσικης που λεει οτι η ενεργεια δεν καταστρεφεται η δημιουργειται απο το μηδεν,αλλα μεταφερεται και μετατρεπεται μπορει να εχει να κανει σχεση μ'αυτο..δλδ οτι η ψυχη απο μια μορφη υλης που ειναι να γινεται καποια αλλη η να μεταφερεται αλλου...στεκει καπως...

Ναι ακριβώς τα σώματα και τα φορτία δεν καταστρέφονται ούτε διαλύονται.Και αυτό το λέει η αρχή διατήρησης των φορτίων στη φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οταν σαπιζει το σωμα μεταφερεται η ενεργεια που εχει στους μικροοργανισμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Αρης!

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
οταν σαπιζει το σωμα μεταφερεται η ενεργεια που εχει στους μικροοργανισμους

Ναι στους αποικοδομητές και έτσι γίνεται ο κύκλος της ζωής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ναι ακριβώς τα σώματα και τα φορτία δεν καταστρέφονται ούτε διαλύονται.Και αυτό το λέει η αρχή διατήρησης των φορτίων στη φυσική!

Αρχη διατήρησης της ενέργειας λέγεται...και α θυμαμαι καλα το λεει μεσα στο βιβλιο Φυσικης της γ Γυμνασίου...:xixi:

https://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=Αρχή_Διατήρησης_της_Ενέργειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αλλο φορτιου αλλο ενεργειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ναι,αλλα (κατα την γνωμη μου,που ειναι υποκειμενικο) ο θανατος εχει να κανει σχεση με το πως η ενεργεια "συμπεριφερεται"...φετος κατευθυνση καναμε οτι η ενεργεια απο μια μορφη γινεται μια αλλη...αυτο που εννουσα ηταν οτι και η ψυχη του ανθρωπου απο την τωρινη κατασταση που βρισκεται μολις πεθαινουμε δεν σταματαει να υπαρχει,αλλα μπορει να "παει" αλλου...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
ε ? τι λετε ρε παιδια προσπαθειτε να εξηγησετε μεσω της διατηρησης της ενεργειας αν υπαρχει ζωη μετα απο τον θανατο ?:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ολα εχουν καποια "φυσικη" εξηγηση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι,αλλα (κατα την γνωμη μου,που ειναι υποκειμενικο) ο θανατος εχει να κανει σχεση με το πως η ενεργεια "συμπεριφερεται"...φετος κατευθυνση καναμε οτι η ενεργεια απο μια μορφη γινεται μια αλλη...αυτο που εννουσα ηταν οτι και η ψυχη του ανθρωπου απο την τωρινη κατασταση που βρισκεται μολις πεθαινουμε δεν σταματαει να υπαρχει,αλλα μπορει να "παει" αλλου...:xixi:
μα δεν υπαρχει ψυχη στον ανθρωπο. ειναι θεμα χημεικων αντιδρασεων του εγκεφαλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
αν εννοεις οτι οι χημικες αντιδρασεις μας κανουν να αισθανομαστε,αντιδρουμε κτλ ναι συμφωνω...αυτο δεν εχει να κανει με την ψυχη,η οποια για μενα ειναι μια μορφη "ενεργειας" και καθε ζωντανος οργανισμος εχει ενεργεια :)

δεν θα αναφερθω σε αλλα θεματα οπως το αστρικο σωμα,τα "πνευματα" κτλ γιατι ο καθενας επιλεγει αμα θα τα πιστεψει η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αν εννοεις οτι οι χημικες αντιδρασεις μας κανουν να αισθανομαστε,αντιδρουμε κτλ ναι συμφωνω...αυτο δεν εχει να κανει με την ψυχη,η οποια για μενα ειναι μια μορφη "ενεργειας" και καθε ζωντανος οργανισμος εχει ενεργεια :)

δεν θα αναφερθω σε αλλα θεματα οπως το αστρικο σωμα,τα "πνευματα" κτλ γιατι ο καθενας επιλεγει αμα θα τα πιστεψει η οχι

αυτο που υποστηριζω ειναι οτι δεν υπαρχει ψυχη, με την εννοια που αναφερεσαι εσυ. απο τη στιγμη που το σωμα μας εχει υλη και που γινονται τοσες αντιδρασεις, τοτε ασφαλως και υπαρχει καταναλωση και παραγωγη ενεργειας απο το σωμα, οπως και στην αψυχη υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Η ύπαρξη ψυχής είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και πολύ σχετικό.Μου φαίνεται λίγο παράξενο που μερικοί είναι τόσο απόλυτοι.Μπορεί να υπάρχει μπορεί και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ψυχή είναι όλες οι έννοιες και ό,τι άυλο συνοδεύει έναν άνθρωπο. Δε μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει. Ναι, σίγουρα δεν είναι κάτι που επιδέχεται γεωμετρικού ορισμού, αλλά υπάρχει. Δεν είναι χημικές αντιδράσεις τα συναισθήματα, ούτε αυτό που αφήνεις πίσω σου είναι χημική αντίδραση. Η αβασάνιστη υλικοποίηση στην ουσία ακυρώνει τη μία από τις δύο πλευρές του ανθρώπου. Δεν εξηγούνται τα πάντα με την επιστήμη, ούτε κάθε πλευρά του ανθρώπου είναι μια χημική αντίδραση ή ένα νευρικό κύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Και πώς είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτό που υποστηρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ψυχή είναι όλες οι έννοιες και ό,τι άυλο συνοδεύει έναν άνθρωπο. Δε μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει. Ναι, σίγουρα δεν είναι κάτι που επιδέχεται γεωμετρικού ορισμού, αλλά υπάρχει. Δεν είναι χημικές αντιδράσεις τα συναισθήματα, ούτε αυτό που αφήνεις πίσω σου είναι χημική αντίδραση. Η αβασάνιστη υλικοποίηση στην ουσία ακυρώνει τη μία από τις δύο πλευρές του ανθρώπου. Δεν εξηγούνται τα πάντα με την επιστήμη, ούτε κάθε πλευρά του ανθρώπου είναι μια χημική αντίδραση ή ένα νευρικό κύμα.

βασικα καθε συναισθημα ειναι χημικη αντιδραση, δε θεωρω οτι υπαρχει ψυχη, δε θεωρω οτι αφου σταματησει η καρδια (και δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος υποστηριξης) να χτυπαει θα απομεινει κατι, πλην απο το εργο μας και την αναμνηση μας (και παλι αυτο θα ειναι μια χημικη αντιδραση καποιων αλλων ανθρωπων) και τα χειρογραφα μας που θα μπορουν οι αλλοι να κατανοησουν. μπορω να το ισχυριζομαι, ακομα και αν εσυ λες το αντιθετο. δεν εχεις δικαιωμα να το λες ομως.
-----------------------------------------
Η ύπαρξη ψυχής είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και πολύ σχετικό.Μου φαίνεται λίγο παράξενο που μερικοί είναι τόσο απόλυτοι.Μπορεί να υπάρχει μπορεί και όχι.

δεν διαφωνω, οπως και θεος μπορει να υπαρχει, μπορει και οχι.
για μενα, ομως, δεν υπαρχει ουτε θεος, ουτε ψυχη. τωρα, αν κανω λαθος, ας ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και πώς είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτό που υποστηρίζεις;

Άποψή μου είναι, δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι. Οπότε δεν δίνω διευκρινίσεις. :)
Έχω δικαίωμα να λεω την άποψή μου ανεξαρτήτως του οτιδήποτε υποστηρίζει ο οποιοσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω δεν εχω αυτο το δικαιωμα δηλαδη;
διευκρινιζω
δεν εχεις δικαιωμα να το λες ομως.
οτι δηλαδη δεν μπορω να ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχει ψυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top