Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
΄Οπως είπε και ο Memetchi, φρόντισε να αποκτήσεις όσα περισσότερα προσόντα μπορείς!
Γι΄ αυτό σου έγραψα αναλυτικά τα μοριοδοτούμενα κριτήρια κατάταξης προκειμένου να ξέρεις τι πρέπει να επιδιώξεις.
΄Ασχετα αν ακολουθήσεις το επάγγελμα του εκπαιδευτικού ή κάποιο άλλο, τα προσόντα αυτά θα σου χρειαστούν!
Πχ πώς θα μπορούσες να γίνεις ξεναγός χωρίς να ξέρεις άριστα 2 ξένες γλώσσες;
΄Ενα σκέτο πτυχίο με μέτριο βαθμό δεν σε βοηθάει σε τίποτα τη σημερινή εποχή!
Αυτή είναι η πραγματικότητα είτε μας αρέσει είτε όχι και πρέπει να την αποδεχτούμε και να κάνουμε ο,τι μπορούμε για να γίνουμε ανταγωνιστικοί!
Η ηττοπάθεια δεν βοήθησε ποτέ κανέναν!
Αυτό που βοηθάει είναι το πείσμα και η σκληρή προσπάθεια!
Για τις διεξόδους μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού να σε κατατοπίσει.
Το κηνύγι τίτλων και πιστοποιητικών δεν θα οδηγήσει πουθενά, αν λάβουμε υπ'όψιν μας ότι 1.) χρειάζονται χρήματα, 2.) χρειάζεται χρόνος, 3.) είναι αμφίβολος ο διορισμός (τα προσόντα στον ΑΣΕΠ είναι συνήθως πολιτικά παιχνίδια). Ένας νέος δεν μπορεί να περιμένει μέχρι τα 30-40 να δουλέψει, μαζεύοντας παράλληλα χαρτιά για να αποδείξει τις γνώσεις που ήδη κατέχει. Κάποιοι από εμάς δεν έχουμε γονείς-χορηγούς για να στηρίξουν περαιτέρω σπουδές, οπότε η αγορά εργασίας είναι η μόνη μας λύση. Όπως είπες κι εσύ, δυστυχώς για εμάς, ένα πτυχίο δεν αρκεί (και μιλάει άτομο που κατέχει άριστο πτυχίο στον κλάδο :hehe:).

Εγώ θα συμβούλευα στην κοπέλα να δικτυωθεί και να βρει άμεσα εργασία, εφόσον τα οικονομικά της είναι δύσκολα, και να προσπαθήσει να επιμορφωθεί σε κάτι που να τη βοηθήσει να βγάζει μόνη της χρήματα και όχι να περιμένει διορισμούς. Κι αν οι διορισμοί στο δημόσιο είναι δύσκολοι, ακόμη δυσκολότεροι είναι στον ιδιωτικό τομέα --στα ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια--, γιατί εκεί έχεις να ανταγωνιστείς και τους γνωστούς γνωστών. Μιλώ αποκλειστικά για τον εκπαιδευτικό κλάδο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εννοείται ότι ο ΑΣΕΠ είναι μια τελειωμένη ιστορία. Δεν έχει νόημα ούτε η συλλογή πτυχίων, μορίων κλπ τερτιπιών για μια θέση στον ήλιο. Ένα πράγμα μετράει πλέον: η εργασιακή εμπειρία με κανονική κοινωνική ασφάλιση. Όλα τα άλλα είναι λόγια.

Η ζωή προχωράει και φυσικά πάντα υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές. Με λίγο καλό ψάξιμο δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήμα για να κάνεις κάτι άλλο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή δεν είχα επαγγελματικό προσανατολισμό δεν γνώριζα ότι τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα στον κλάδο μας γι'αυτό και τον προτίμησα αντι της νοσηλευτικής τει στην οποία διαβάζω ότι τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ο καθένας από μας βλέπει το θέμα από τη δική του πλευρά.
Κάτι που είναι σωστό για κάποιον, δεν σημαίνει ότι είναι σωστό για κάποιον άλλον!
Το ζητούμενο λοιπόν είναι ποια λύση θα ήταν ικανοποιητική για σένα.
Επειδή έγραψες ότι σ΄ενδιέφερε η νοσηλευτική, εγώ θα βάλω στο τραπέζι και τη λύση των κατατακτηρίων σ΄αυτή τη σχολή όταν πάρεις το πτυχίο σου.
Κατά την άποψή μου καλό είναι να "βλέπουμε" τη ζωή μας μακροπρόθεσμα.
Αν το σκεφτείς έτσι τα 4 επιπλέον χρόνια σπουδών, δεν είναι κάτι απαγορευτικό αν είναι να σου προσφέρουν στο μέλλον περισσότερες επιλογές στην αγορά εργασίας.
Η επαγγελματική αποκατάσταση των νοσηλευτών, όπως λένε (δεν έχω προσωπική άποψη), είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους άμεση και η ανεργία τους σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα.
Θα πρέπει λοιπόν να τα βάλεις κάτω και να σκεφτείς ποιες προοπτικές έχεις για κάθε μία από τις δύο επιλογές και σε ποια κατάσταση από πλευράς εργασίας θα βρίσκεσαι μετά 4 χρόνια με το πτυχίο της φιλολογίας και σε ποια κατάσταση από πλευράς εργασίας θα βρίσκεσαι μετά 4 χρόνια με το πτυχίο της νοσηλευτικής.
Ψάξτα, ζύγισέ τα, πάρε γνώμες από ανθρώπους που ξέρουν (όχι από άσχετους) και αποφάσισε!
 

Ultra Instict 24

Νεοφερμένος

Ο Ultra Instict 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας. Μόλις τελείωσα τό τμήμα φιλολογίας του ΑΠΘ και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε για το μεταπτυχιακό εκπαίδευση και τεχνολογίες σε συστήματα εξ αποστάσεως διδασκαλίας και μάθησης-Επιστημη της αγωγής ΕΤΑ του ελληνικού ανοιχτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ) αν αξίζει,αν είναι γενικά βατό ή αν θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μεταπτυχιακό ( που να είναι επίσης σχετικά βατό) στο οποίο να μπορείς να αντικαταστήσεις τη διπλωματική εργασία με μαθήματα. Επίσης μια ακόμη ερώτηση πού θέλω να κάνω όλα τα μεταπτυχιακά μοριοδοτουνται το ίδιο σε διαγωνισμούς και προκηρύξεις ΑΣΕΠ ή υπάρχει διαφορά?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Ultra Instict 24

Ολα αναγνωρίζονται το ίδιο στον Ασεπ.
Ειτε κηπουρική ειτε κατι σχετικό με την εκπαίδευση.

Κατα τα αλλα οφείλεις να ενημερωθείς οτι ελπίδα δεν υπάρχει καμια για τους ΠΕ02 , γιατι να σπαταλησεις χρηματα κι χρονο σε κατι τέτοιο;
Δεν θα σε βοηθήσει να μπεις στο σχολείο .



(παλια συμφοιτητρια εδώ)
 

Ultra Instict 24

Νεοφερμένος

Ο Ultra Instict 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
@Ultra Instict 24

Ολα αναγνωρίζονται το ίδιο στον Ασεπ.
Ειτε κηπουρική ειτε κατι σχετικό με την εκπαίδευση.

Κατα τα αλλα οφείλεις να ενημερωθείς οτι ελπίδα δεν υπάρχει καμια για τους ΠΕ02 , γιατι να σπαταλησεις χρηματα κι χρονο σε κατι τέτοιο;
Δεν θα σε βοηθήσει να μπεις στο σχολείο .



(παλια συμφοιτητρια εδώ)
Στην προκειμένη περίπτωση τότε τι θά πρότεινες σε κάποιον να κάνει πού μόλις τελείωσε τη σχολή γιατί απο παντού ακούω ότι δεν υπάρχει ελπίδα και μέλλον στο κλάδο και εχω μπερδευτεί
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην προκειμένη περίπτωση τότε τι θά πρότεινες σε κάποιον να κάνει πού μόλις τελείωσε τη σχολή γιατί απο παντού ακούω ότι δεν υπάρχει ελπίδα και μέλλον στο κλάδο και εχω μπερδευτεί
Να αλλάξεις κλάδο σπουδών... Αρκετοι κινούνται προς διοίκηση, είτε είναι διοίκηση επιχειρήσεων ΜΒΑ είτε HR, είτε μάρκετινγκ, είτε διαφήμιση.
 

Ultra Instict 24

Νεοφερμένος

Ο Ultra Instict 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι αισθάνομαι ότι τα παρατάω πολύ εύκολα χωρίς να προσπαθήσω καν καί ότι ξοδεψα τσάμπα 4 χρόνια στη σχολή και δεν μου φαίνεται σωστό.Συν ότι πρέπει να ξοδέψω αλλά τέσσερα ή παραπάνω χρόνια σπουδάζοντας κάτι άλλο και είμαι 24 πρέπει κάποια στιγμή να βγω στην αγορά εργασίας
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι αισθάνομαι ότι τα παρατάω πολύ εύκολα χωρίς να προσπαθήσω καν καί ότι ξοδεψα τσάμπα 4 χρόνια στη σχολή και δεν μου φαίνεται σωστό.Συν ότι πρέπει να ξοδέψω αλλά τέσσερα ή παραπάνω χρόνια σπουδάζοντας κάτι άλλο και είμαι 24 πρέπει κάποια στιγμή να βγω στην αγορά εργασίας
Αρχικά ανάσες και ψυχραιμία. Δεν ηρθε η συντέλεια του κόσμου (ακόμη).
Πάμε να τα πάρουμε ένα ένα. Τι θα πει ότι δεν είναι σωστό να αλλάξει κάποιος κλάδο; Ποιος ορίζει τι είναι σωστό και τι λάθος;
Πριν αποφασίσεις να αλλάξεις κλάδο, πες μας αν σου αρέσει αυτός στον οποίο ήδη βρίσκεσαι. Αν ναι, κουλ, πάλεψε το. Αν όχι, μια χαρά μπορείς να δώσεις κατατακτηριες για δεύτερο πτυχίο και παράλληλα να δουλεύεις. Όλα εξαρτώνται βέβαια κι από το αντικείμενο στο οποίο θα αποφασίσεις να στραφείς. Πριν ξεκινήσουμε όμως να σου δίνουμε πιο προσωπικές συμβουλές, απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα, αν θέλεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι αισθάνομαι ότι τα παρατάω πολύ εύκολα χωρίς να προσπαθήσω καν καί ότι ξοδεψα τσάμπα 4 χρόνια στη σχολή και δεν μου φαίνεται σωστό.Συν ότι πρέπει να ξοδέψω αλλά τέσσερα ή παραπάνω χρόνια σπουδάζοντας κάτι άλλο και είμαι 24 πρέπει κάποια στιγμή να βγω στην αγορά εργασίας

Πριν μπεις στη σχολή νομίζω είχες μια ιδέα τι θα επακολουθήσει. Δεν ζούμε στην Αμερική όπου η κάθε πολιτεία έχει δική της δημοσιονομική κατεύθυνση και αγορά εργασίας. Η Ελλάδα ήδη από το 2008 εμφάνιζε τρομαχτικά ποσοστά σε "αδιόριστους" φιλολόγους, δυσανάλογα ζήτησης και το πρόβλημα εμμένει γιατί η πλειονότητα των πτυχιούχων εμμένει στην διδασκαλική προοπτική εργασίας. Τι άλλη κατεύθυνση θα μπορούσες να αξιοποιήσεις επιστημονικά για να έχεις δουλειά;

Να αλλάξεις κλάδο σπουδών... Αρκετοι κινούνται προς διοίκηση, είτε είναι διοίκηση επιχειρήσεων ΜΒΑ είτε HR, είτε μάρκετινγκ, είτε διαφήμιση.

Φαντάζομαι έχεις και εκεί φίλους; :lol: :D Πέρα από την πλάκα όσους φιλολόγους γνωρίζω που έχουν μια κανονική δουλειά:
  • διδάσκουν σε σχολεία του εξωτερικού (εφόσον έχουν κάνει κάποια εξειδίκευση από Αγγλικό Πανεπιστήμιο με έμφαση στην εκπαίδευση, νέες τεχνολογίες, σχολική ψυχολογία κτλ)
  • εργάζονται ως αναλυτές δεδομένων σε εταιρίες που ασχολούνται με το Dictionary Learning και Υπολογιστική Γλωσσολογία
  • εργάζονται ως μουσειολόγοι / ιστορικοί τέχνης / μεταφραστές σε ξένους εκδ.οίκους (μετά από κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό σε συναφή θέματα)
Η κακή λύση είναι η τυπική "απαίτηση" από το κράτος να τους βρει μια θέση καθηγητή στο σχολείο. Αυτό μας τελείωσε (χωρίς συναισθηματισμούς) λόγω συγκεκριμένων αιτιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ultra Instict 24

Νεοφερμένος

Ο Ultra Instict 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τι άλλο τότε θα μου προτείνατε να κάνω που θα μου έδινε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες στην αγορά εργασίας? Γιατί από ότι καταλαβαίνω οι φιλόλογοι δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πριν μπεις στη σχολή νομίζω είχες μια ιδέα τι θα επακολουθήσει. Δεν ζούμε στην Αμερική όπου η κάθε πολιτεία έχει δική της δημοσιονομική κατεύθυνση και αγορά εργασίας. Η Ελλάδα ήδη από το 2008 εμφάνιζε τρομαχτικά ποσοστά σε "αδιόριστους" φιλολόγους, δυσανάλογα ζήτησης και το πρόβλημα εμμένει γιατί η πλειονότητα των πτυχιούχων εμμένει στην διδασκαλική προοπτική εργασίας. Τι άλλη κατεύθυνση θα μπορούσες να αξιοποιήσεις επιστημονικά για να έχεις δουλειά;



Φαντάζομαι έχεις και εκεί φίλους; :lol: :D Πέρα από την πλάκα όσους φιλολόγους γνωρίζω που έχουν μια κανονική δουλειά:
  • διδάσκουν σε σχολεία του εξωτερικού (εφόσον έχουν κάνει κάποια εξειδίκευση από Αγγλικό Πανεπιστήμιο με έμφαση στην εκπαίδευση, νέες τεχνολογίες, σχολική ψυχολογία κτλ)
  • εργάζονται ως αναλυτές δεδομένων σε εταιρίες που ασχολούνται με το Dictionary Learning και Υπολογιστική Γλωσσολογία
  • εργάζονται ως μουσειολόγοι / ιστορικοί τέχνης / μεταφραστές σε ξένους εκδ.οίκους (μετά από κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό σε συναφή θέματα)
Η κακή λύση είναι η τυπική "απαίτηση" από το κράτος να τους βρει μια θέση καθηγητή στο σχολείο. Αυτό μας τελείωσε (χωρίς συναισθηματισμούς) λόγω συγκεκριμένων αιτιών.
Έχω αρκετούς από τέτοιους γνωστούς. Με πτυχία φιλολογίας, φιλοσοφίας και όλα τα σχετικά, που έκαναν μεταπτυχιακο σε τομέα σχετικό με διοίκηση και εργάζονται σε εταιρείες ή στο δημόσιο σε θέσεις αντίστοιχες.

Είναι πολύ καλή διέξοδος και δεν απαιτεί να κανεις πτυχίο αλλά μεταπτυχιακό.

Τέτοιου είδους επαγγελματικοί ελιγμοί είναι συνηθισμένοι και πολύ καλοί.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στην προκειμένη περίπτωση τότε τι θά πρότεινες σε κάποιον να κάνει πού μόλις τελείωσε τη σχολή γιατί απο παντού ακούω ότι δεν υπάρχει ελπίδα και μέλλον στο κλάδο και εχω μπερδευτεί

Φίλε μου ,

Αν δεν το ειχα ψάξει διεξοδικά , δεν θα σου απεκλεια τοσο εύκολα το κλάδο της εκπαιδεύσης.
Μπορείς να μπεις στο fb στη ομαδα" αναπληρωτές μηδενικής " για να καταλάβεις οτι με μαθηματικούς υπολογισμούς δε θα δούμε σχολική αίθουσα.
Τωρα για τα ιδιαίτερα, φροντιστήρια κτλ φυσικα και μπορεις να το παλέψεις.
Απλα ,οικονομική ανεξαρτησία μονο απο αυτά ειναι πολυ δύσκολο .

Οσο για τις επιλογές θα σου πω σε τι κατέληξα εγώ μετα απο πολυ ψάξιμο.

1)Νούμερο ενα στη λίστα που προτείνουν όλοι ειναι φυσικα τα σώματα.
Προλαβαίνεις να δώσεις πανελλήνιες φέτος και σε δύο χρόνια να εισαι οικονομικά ανεξάρτητος.
Παρα πολλοί φιλόλογοι το κανουν.

2) Εξωτερικό .Πηγαινε σε μια καλη οικονομικα χώρα για μαστερ κι θα βρείς εργασία.
Μη με ρωτήσεις που, εγω ειδα ότι όσοι ήθελαν να τα καταφέρουν εξω , τα κατάφεραν.


3) Μεταπτυχιακό σε αλλο κλαδο.
Ζεις στην Ελλάδα , τι ποιο έξυπνο απο το να ασχοληθείς με τουρισμό;
Το ειδα να εξελίσσεται με επιτυχία σε πολλα ατομα.
Ο φιλος παραπάνω αναφέρει καi Hr και mba, γιατί όχι;

4 )Δεύτερο πτυχίο (εκτός απο σώματα ασφαλείας που ειπα στην αρχη)παράλληλα με εργασία .
Μισο να ξεκαθαρίσω όμως πρώτα κατι ως προς αυτό.
Κοιτα ζεις σε μια χώρα που οποιον νεαρο απόφοιτο (τονίζω απόφοιτο και οχι φοιτητή) πρώτου πεδίου ρωτήσεις θα σου πει οτι τα πραγματα στο κλάδο του ειναι παρα πολυ δύσκολα.
Παρολαυτα υπάρχει πρωτα μια νομική που ειναι το πιο δυνατό πτυχίο που μπορείς να πάρεις απο ολες τις απόψεις και μετα μια ψυχολογία που σου δίνει επιλογές.
Βέβαια ειδικά για τη ψυχολογία γνωρίζω οτι ενα πτυχίο δεν αρκεί.
Αν θες να κανεις κατι πιο σχετικό με την εκπαίδευση , η ειδική αγωγή σαν δευτερο πτυχίο και οχι σαν μαστερ παραμένει ακομα μια έξυπνη επιλογή.

Εσυ , γενικά σε τι μπορεις να σε φανταστείς;
Παρε το χρόνο σου, κανε τη ερευνα σου κι αποφάσισε.
Πρεπει αρχικά να αποδεχτείς οτι τίποτα δε θα είναι εύκολο( εκτός απο τα σώματα αν σε ενδιαφέρουν ) κι μετα να βρεις την καλύτερη λύση για εσενα ατομικά.
24 Είσαι , δεν χάθηκε και ο κόσμος, υπάρχουν επιλογές ☺
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα επειδή και εγώ φιλολογία τελείωσα να σκεφτείς τι θες να κανεις ..σου αρέσει το επάγγελμα αυτό αν σου αρέσει μπορείς να αρχίσεις να κανεις κάποια ιδιαίτερα μαθήματα ....αν δεν σου αρέσει μπορείς να αλλάξεις κλάδο ....ξέρεις πόσος κόσμος ξεκίνησε από κάτι άλλο και κατέληξε σε κάτι τελείως διαφορετικό ;να σκεφτείς τι θέλεις εσυ να κανεις και τι σε κάνει χαρούμενο αυτό ....και σκέψου το καλά έχεις να κανεις με παιδιά ....αυτά από μένα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σχετικά με τα ΙΕΚ τι γνώμη έχετε θα ήταν μια καλή επιλογή ή δεν αξίζουν?

Μια συμφοιτητρια πήγε σε ΙΕΚ για γραμματειακή υποστήριξη αλλα ειναι και κοπέλα αρα δεν ξέρω εσενα κατα ποσο θα σε βοηθήσει.

Τι ειδικότητα σκέφτεσαι;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τι άλλο τότε θα μου προτείνατε να κάνω που θα μου έδινε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες στην αγορά εργασίας? Γιατί από ότι καταλαβαίνω οι φιλόλογοι δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα

προς φίλτατοι @Ultra Instict 24 και @Στεφανος56 :

Δεν υπάρχει στον ήλιο μπύρα φίλε. :crazy: Οι ευκαιρίες δημιουργούνται.

Σου μιλάει ένας που ο συγγενικός, φιλικός, κοινωνικός περίγυρος και τα κοινωνικά στεγανά ήταν μόνιμα εναντίον μου ακόμη και από το ίδιο το Τμήμα μου. Είχα καθηγητές που είχαν πάρει διδακτορικό από τις ΗΠΑ, αλλά ποτέ δεν μας είπαν μισή πληροφορία για το τι συμβαίνει έξω από την Ελλάδα. Απόψεις μηδενιστικές και λιμνάζοντες αντιλήψεις περί μονόδρομου "καθηγητικής" σταδιοδρομίας με 3 ευρώ την ώρα και περιστασιακά (δυο-τρεις βδομάδες το χρόνο). Σκέτη αηδία και ειδικά από τους βολεμένους. Περισσότερα λεφτά θα έβγαζα αν πήγαινα στο Big Brother με προοπτικές να ανοίξω μπιτσόμπαρο στη Μύκονο.

Ζούμε σε μια εποχή πολλών πληροφοριών και είναι απλά κατάντια οι νέοι άνθρωποι να μην σκέφτονται εναλλακτικές. Για να προλάβω ορισμένους που θα πουν ότι η τόλμη θέλει και λεφτά, δεν μεταφράζονται όλα σε λεφτά αλλά σε σωστή επιλογή. Η κακή επιλογή κοστίζει περισσότερα λεφτά από ότι η μη τόλμη. Επίσης δεν το έχουν όλοι με τα παιδιά και ειδικά με τους σημερινούς εφήβους που το μυαλό τους είναι στο ίντερνετ και όχι στις πίπες που λέει ο καθηγητής. Όσα παιδιά ξέρω από τις "καθηγητικές" σχολές δεν θεωρώ ότι όλοι αυτοί κάνουν για τάξη. Η διδασκαλία θέλει ειδικά προσόντα που δεν πιστοποιούνται by default επειδή κάποιος πήρε πτυχίο φιλολογίας, δάσκαλου, μαθηματικού, φυσικού, κτλ. Eίσαι νέος, πιάσε την ευκαιρία από τα μαλλιά και μην κολλάς στο τι έμαθες 4 χρόνια. Ήδη στον 5ο χρόνο η γνώση αυτή θα είναι ξεπερασμένη. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς το παρόν σου με κάτι πιο στοχευμένο που να έχει την φιλολογία ως βάση για να παράξεις κεφάλαιο. Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου τι σου αρέσει και τι όχι.

Σχετικά με τα ΙΕΚ τι γνώμη έχετε θα ήταν μια καλή επιλογή ή δεν αξίζουν?

Tελείωσες Πανεπιστήμιο και σκέφτεσαι τη μεταλυκειακή εκπαίδευση; :cool: Έφτασες στο επίπεδο 7 της ακαδημαϊκής βαθμίδας και σκέφτεσαι την βαθμίδα 5;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Τι άλλο τότε θα μου προτείνατε να κάνω που θα μου έδινε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες στην αγορά εργασίας? Γιατί από ότι καταλαβαίνω οι φιλόλογοι δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα

My God...ακόμα και η wikipedia πέρα απο τα λίγα που λέει για την φιλολογία, ρίχνει και roast στο τέλος :"Ως «φιλολογίες» μπορεί να περιγραφούν, κυρίως στον προφορικό λόγο και με σκωπτική διάθεση, η φλυαρία ή τα μάταια κενά λόγια. ".Τελικά τα πολλά λόγια είναι όντως φτώχεια στην Ελλάδα :P.

Τέλος πάντων,μεταπτυχιακό σε κάτι συναφές μα διαφορετικό απο την φιλολογία,κατά την γνώμη μου. Βρες κάτι που σε ψήνει και σου δίνει πολλές επιλογές,και πάνω απο όλα να είσαι ανοικτός σε όλες.Ακόμα και εαν χρειαστεί να ξεφύγεις λιγάκι απο αυτό που σπούδασες αρχικά. Εφόσον έκανες 4 χρόνια κάτι που σε ευχαριστεί, δεν μπορείς να το πεις πεταμένο χρόνο.

Τέλος πάντων το point είναι οτι οκ, εντάξει,αφοσιώθηκες στην καψούρα σου 4 χρόνια,αλλά τώρα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να μάθεις πιο πρακτικά πράγματα και να μετατρέψεις το βασικό σου πτυχίο σε κάτι πιο χρήσιμο. Εξερεύνησε τις επιλογές σου,μίλα με συμφοιτητές σου,δικτυώσου όπως λένε και οι υπόλοιποι.Και μην μείνεις μόνο στα κλασσικά μονοπάτια.Γιατί όντως θα πρέπει να σπουδάσεις κάτι άλλο ή γενικά να δουλέψεις σε κάτι τελείως μα τελείως άσχετο.Εαν χρειαστεί πάντως κάντο και αυτό.Ναι έδωσες 4 καλά σου χρόνια στο να σπουδάσεις κάτι συγκεκριμένο...αλλά άμα είναι νεκρό πλέον,μην το αφήσεις να σε πάρει μαζί του.Κάποια πεδία πεθαίνουν αλλά οι άνθρωποι που είναι σε αυτά πρέπει να ζήσουν. Κανείς δεν γεννιέται με βούλα οτι θα σπουδάσει το x πράγμα και θα συνεχίσει να το υπηρετεί μέχρι να πεθάνει. Ότι ώρα θες απλά αλλάζεις επαγγελματικό προσανατολισμό.Νέος είσαι,οικογένεια δεν έχεις so...
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
προς φίλτατοι @Ultra Instict 24 και @Στεφανος56 :

Δεν υπάρχει στον ήλιο μπύρα φίλε. :crazy: Οι ευκαιρίες δημιουργούνται.

Σου μιλάει ένας που ο συγγενικός, φιλικός, κοινωνικός περίγυρος και τα κοινωνικά στεγανά ήταν μόνιμα εναντίον μου ακόμη και από το ίδιο το Τμήμα μου. Είχα καθηγητές που είχαν πάρει διδακτορικό από τις ΗΠΑ, αλλά ποτέ δεν μας είπαν μισή πληροφορία για το τι συμβαίνει έξω από την Ελλάδα. Απόψεις μηδενιστικές και λιμνάζοντες αντιλήψεις περί μονόδρομου "καθηγητικής" σταδιοδρομίας με 3 ευρώ την ώρα και περιστασιακά (δυο-τρεις βδομάδες το χρόνο). Σκέτη αηδία και ειδικά από τους βολεμένους. Περισσότερα λεφτά θα έβγαζα αν πήγαινα στο Big Brother με προοπτικές να ανοίξω μπιτσόμπαρο στη Μύκονο.

Ζούμε σε μια εποχή πολλών πληροφοριών και είναι απλά κατάντια οι νέοι άνθρωποι να μην σκέφτονται εναλλακτικές. Για να προλάβω ορισμένους που θα πουν ότι η τόλμη θέλει και λεφτά, δεν μεταφράζονται όλα σε λεφτά αλλά σε σωστή επιλογή. Η κακή επιλογή κοστίζει περισσότερα λεφτά από ότι η μη τόλμη. Επίσης δεν το έχουν όλοι με τα παιδιά και ειδικά με τους σημερινούς εφήβους που το μυαλό τους είναι στο ίντερνετ και όχι στις πίπες που λέει ο καθηγητής. Όσα παιδιά ξέρω από τις "καθηγητικές" σχολές δεν θεωρώ ότι όλοι αυτοί κάνουν για τάξη. Η διδασκαλία θέλει ειδικά προσόντα που δεν πιστοποιούνται by default επειδή κάποιος πήρε πτυχίο φιλολογίας, δάσκαλου, μαθηματικού, φυσικού, κτλ. Eίσαι νέος, πιάσε την ευκαιρία από τα μαλλιά και μην κολλάς στο τι έμαθες 4 χρόνια. Ήδη στον 5ο χρόνο η γνώση αυτή θα είναι ξεπερασμένη. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς το παρόν σου με κάτι πιο στοχευμένο που να έχει την φιλολογία ως βάση για να παράξεις κεφάλαιο. Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου τι σου αρέσει και τι όχι.



Tελείωσες Πανεπιστήμιο και σκέφτεσαι τη μεταλυκειακή εκπαίδευση; :cool: Έφτασες στο επίπεδο 7 της ακαδημαϊκής βαθμίδας και σκέφτεσαι την βαθμίδα 5;
Πολύ σωστά τα λες !αυτο το λέω και εγώ επειδή τελείωσα με φιλολογία νηπιαγωγοί παιδαγωγοί κτλ δεν σημαίνει ότι μπορούμε να το κάνουμε και πράξη ....όπως έχω πει ξανά τα παιδιά δεν είναι άψυχα αντικείμενα είναι πολύ δύσκολο το έργο των εκπαιδευτικών εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να το κάνω γιατί με ξέρω και επειδή πιστεύω ότι είναι και έξω από την κλίμακα των ενδιαφερόντων μου αν θα μπορούσα να το πω έτσι και επειδή με ξέρω .....αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτά που λες !Εναλλακτικές υπάρχουν ....θυμάμαι εγώ να μας λένε καθηγητές για το ερευνητικό κομμάτι βέβαια δεν ξέρω για την ελλαδα αλλά αν θες διέξοδοι υπάρχουν αρκεί ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

προς φίλτατοι @Ultra Instict 24 και @Στεφανος56 :

Δεν υπάρχει στον ήλιο μπύρα φίλε. :crazy: Οι ευκαιρίες δημιουργούνται.

Σου μιλάει ένας που ο συγγενικός, φιλικός, κοινωνικός περίγυρος και τα κοινωνικά στεγανά ήταν μόνιμα εναντίον μου ακόμη και από το ίδιο το Τμήμα μου. Είχα καθηγητές που είχαν πάρει διδακτορικό από τις ΗΠΑ, αλλά ποτέ δεν μας είπαν μισή πληροφορία για το τι συμβαίνει έξω από την Ελλάδα. Απόψεις μηδενιστικές και λιμνάζοντες αντιλήψεις περί μονόδρομου "καθηγητικής" σταδιοδρομίας με 3 ευρώ την ώρα και περιστασιακά (δυο-τρεις βδομάδες το χρόνο). Σκέτη αηδία και ειδικά από τους βολεμένους. Περισσότερα λεφτά θα έβγαζα αν πήγαινα στο Big Brother με προοπτικές να ανοίξω μπιτσόμπαρο στη Μύκονο.

Ζούμε σε μια εποχή πολλών πληροφοριών και είναι απλά κατάντια οι νέοι άνθρωποι να μην σκέφτονται εναλλακτικές. Για να προλάβω ορισμένους που θα πουν ότι η τόλμη θέλει και λεφτά, δεν μεταφράζονται όλα σε λεφτά αλλά σε σωστή επιλογή. Η κακή επιλογή κοστίζει περισσότερα λεφτά από ότι η μη τόλμη. Επίσης δεν το έχουν όλοι με τα παιδιά και ειδικά με τους σημερινούς εφήβους που το μυαλό τους είναι στο ίντερνετ και όχι στις πίπες που λέει ο καθηγητής. Όσα παιδιά ξέρω από τις "καθηγητικές" σχολές δεν θεωρώ ότι όλοι αυτοί κάνουν για τάξη. Η διδασκαλία θέλει ειδικά προσόντα που δεν πιστοποιούνται by default επειδή κάποιος πήρε πτυχίο φιλολογίας, δάσκαλου, μαθηματικού, φυσικού, κτλ. Eίσαι νέος, πιάσε την ευκαιρία από τα μαλλιά και μην κολλάς στο τι έμαθες 4 χρόνια. Ήδη στον 5ο χρόνο η γνώση αυτή θα είναι ξεπερασμένη. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς το παρόν σου με κάτι πιο στοχευμένο που να έχει την φιλολογία ως βάση για να παράξεις κεφάλαιο. Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου τι σου αρέσει και τι όχι.



Tελείωσες Πανεπιστήμιο και σκέφτεσαι τη μεταλυκειακή εκπαίδευση; :cool: Έφτασες στο επίπεδο 7 της ακαδημαϊκής βαθμίδας και σκέφτεσαι την βαθμίδα 5;
Μήπως μωρε εννοεί να σπουδάσει κάτι άλλο πχ μαγειρική,ζαχαροπλαστική που δεν υπάρχουν σαν ΑΕΙ εγώ έτσι το κατλαβα ....
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ακουσα οτι θα επαναφερουν τον γραπτο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ το 2022
Για ποιους αφορα αυτος ο διαγωνισμος? (μονιμους ή αναπληρωτες ή και για τους δυο?)
Αν αφορα μόνο μονιμους, τοτε οι αναπληρωτές πώς θα προσλαμβανονται απο εκει και πέρα?

Γενικα ποια ειναι η διαδικασία?

Ξερω τι ισχυει τωρα με τα μεταπτυχιακα, γλωσσες, υπολογιστες κτλ καθώς και οτι ο διαγωνισμος ασεπ επαψε να ισχυει απο το 2008(?), τοτε που ημουν 9-10
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top