Φιλολογία

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Η εκμάθηση των αρχικών χρόνων είναι το ''Α'' και το "Ω'' των αρχαίων ελληνικών. Και δεν θα αναλωθώ να το εξηγήσω θεωρητικά, αλλά εντελώς πρακτικά και ίσως χρησιμοθηρικά. Χωρίς αρχικούς αρχικούς δεν δύνασαι να αναγνωρίσεις τα ρήματα των κειμένων, άρα να μεταφράσεις και να κατανοήσεις σωστά. Για τη γραμματική η σημασία τους είναι αυτονόητη, ενώ και στο συντακτικό, σε ασκήσεις μετατροπής, μπορεί να αποδειχθούν καθοριστικοί.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ξεχασα να αναφερω το εξης. Ηεφεση μου δεν οφειλετε αποκλειστικα στα Βίντεο δημοτικού. Εχω λάβει ως δώρο τα Χριστούγεννα ενα βοήθημα "Το αδιδακτο κείμενο"-μιας και εβλεπα οτι εκτυλισσομαι και "τα πιανω" σκέφτηκα να το ζητησω. Τα παρεπομενα αποτελεσαν την βελτίωση μου, αφού παρατηρουσα το συντακτικό, το σημειωνα και κατ'επεκταση μου αρεσε.Εχω κανει αρκετά απο τοτε, ωστόσο καθίσταται πληκτικο να ανοιγω ενα υπο 740 σελ. βιβλιο. Αυτο που ειπα δεν εχει ουσία το ξερω, αλλα θα δώσω ιδιαίτερη βάση το καλοκαίρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε ευχαριστώ πολυ! Επομενως , αξίζει να θεσω σε πρωτη μοίρα τους αρχικούς χρόνους των ρηματων και ακολούθως θα ασχολουμαι και με τα υπολοιπα-οχι δευτερευόντως.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ! Επομενως , αξίζει να θεσω σε πρωτη μοίρα τους αρχικούς χρόνους των ρηματων και ακολούθως θα ασχολουμαι και με τα υπολοιπα-οχι δευτερευόντως.
Ακριβώς. Θα δεις εξάλλου κι εσύ ότι είναι από τα πιο ευχάριστα-χαλαρά πράγματα που θα κληθείς να μάθεις, γιατί είναι σαν ποιηματάκι. Και το Συντακτικό είναι πολύ σημαντικό φυσικά, αλλά αυτό μπορεί να εμπεδωθεί και με εξάσκηση πάνω σε άγνωστα κείμενα.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Απλα αναρωτιεμαι αυτο. Θα καταστει αναγκαιο να απομνημονευω το παρα μικρο ρήμα; να "ξεσκονισω" ολο το βοήθημα;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Απλα αναρωτιεμαι αυτο. Θα καταστει αναγκαιο να απομνημονευω το παρα μικρο ρήμα; να "ξεσκονισω" ολο το βοήθημα;
Φυσικά και όχι. Υπάρχουν κάποια ρήματα που θα συναντάς σχεδόν σε κάθε κείμενο και έτσι εν καιρώ θα καταλάβεις ποια είναι τα συχνότερα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, μπορείς να βρεις στο ίντερνετ πολλές λίστες αρχικών χρόνων με τα σημαντικότερα ρήματα και έτσι δεν χρειάζεται να αναλωθείς στα πολύ σπάνια.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ. Μολαταύτα, αν εχεις παρατηρησει στο τελος του συντακτικου του λυκειου εχουν τεθει ορισμένα ρήματα (ως αρχικοί χρόνοι) . Ισως αποτελουν την πλειονότητα των σημαντικών... Παντως φυσικά οι διαδικτυακες ιστοσελίδες φιλολογικων ειναι αναμφισβήτητα χρήσιμες. Ειδικά για το ζήτημα μου θα ευνοΐσουν!
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Θα ηθελα επισης οποιος γνωρίζει, αν μπορει, να μου απαντησει στο εξής. Σκέφτομαι να εισαχθω στη Φιλολογία αλλα εχω σκεφτει μαζι με αυτο και κατι ως ενα βαθμό αλλοκοτο. Επείδη μου αρέσει η αστροφυσικη ισως κάνω ιδιαίτερα καθ'ολη την τετραετία οσον αφορά τα μαθήματα των θετικών επιστημων, ωστε να καλυψω ολα τα κενά απο το γυμνάσιο και να συνεχίσω ως της τρίτης λυκειου, σκεπτομενος να ασχοληθω με αυτη. Θα μπορουσα εκ των υστέρων κάλλιστα να δώσω κατατακτηριες/πανελληνιες για φυσική , ωστόσο σκέφτομαι και για μεταπτυχιακο. Θα με δεχτουν σε αυτό; Πιθανον να με απορριψουν λόγω των συγκεκριμένων πτοπτυχιακων σπουδων; Οποιαδηποτε απαντηση γύρω απο το ολο θέμα είναι δεκτικη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ: Ξέχασα να διευκρινισω πως το μεταπτυχιακο επιδιωκω να το πραγματοποιησω τελειώνοντας τη Φιλολογία.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
1. Τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα τα παίρνεις απο προπτυχιακό και όχι μεταπτυχιακό.
2. Δε θα σε δεχθούν γιατί δεν θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις μαθήματα φυσικής σε μεταπτυχιακό επίπεδο χωρίς τα μαθηματικά και τη φυσική του πανεπιστημίου.
3. Αν πας φιλολογια εκπα μάλλον δε θα χεις το χρόνο να κάνεις παράλληλα ιδιαίτερα στα θετικά.
4. Βρες τι είναι αυτό που πραγματικά αγαπάς και κανε αυτό που όντως σε ευχαριστεί.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η Φιλολογία μου αρέσει περισσοτερο. Απλα μου αρέσει αυτός ο τομέας, ουτε ενδιαφερομουν να εργαστω αναλόγως (μονο ενα μεταπτυχιακο αλλα δεν με ενοχλει καθόλου). Δεν μπορω ππαράλληλα ιδιαίτερα λόγω διαβασματος; Θα πρεπει να διαβάζω καθε μέρα; Ή λόγω προγραμματος διαλέξεων; Οσον αφορά αυτό, δεν σκοπευω να λειπω απο κανένα μάθημα, θα παρισταμαι καθημερινά σε ολα.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Οι ύλες είναι άπειρες !! Ξεκάθαρα να παρακολυθείς και να διαβάζεις πχ λατινικά και αρχαία δε βγαίνει να κάνεις και κάτι άλλο και να διαβάζεις και για κάτι άλλο. Π.χ. εγώ τώρα που κάνω Ηρόδοτο να φανταστείς είναι ύλη 80 κείμενα (μετάφραση - ερμηνευτικά - γραμματική - συντακτικό) και 100 σελίδες εισαγωγή απέξω για τον Ηρόδοτο, το ύφος του, βιογραφικά στοιχεία κλπ. Ιστορία από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό 300 σελίδες Ιστορία απέξω !
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Επωμενως πρεπει να διαβάζω καθε μέρα . Απο την ππαρακολούθηση θα μου μένουν; Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακόμη. Αυτοί που βγαίνουν εξω πως διαβάζουν; Εσύ ομως απ' οτι θυμάμαι απο προηγουμενα μηνύματα σου, δεν εργαζεσαι επισης ως οικονομολόγος; Δηλαδή πρεπει καποιος να αποστηθιζει τόμους ολοκληρους;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως το σκέφτομαι ως εξής. Θα πηγαινω στη σχολή τέσσερις φορες καθημερινά, αποτελουσες ολη τη μέρα, και αυτο το λίγο που θα και στο σπιτι ως ελεύθερο χρόνο θα διαβάζω για να προλαβαινω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν πήγα όμως φιλολογία πήγα παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης!
Δεν έχει νόημα να θες να γίνεις ενας καλός φιλόλογος και να διαβάζεις φυσική αχαχχα.
Βρες ένα καλό μαστερ στον τομέα της φιλολογίας και εξελίσσου εκεί!
Επίσης καλό θα ήταν να ζήσεις και τη φοιτητική σου ζωή!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ηθελα επισης οποιος γνωρίζει, αν μπορει, να μου απαντησει στο εξής. Σκέφτομαι να εισαχθω στη Φιλολογία αλλα εχω σκεφτει μαζι με αυτο και κατι ως ενα βαθμό αλλοκοτο. Επείδη μου αρέσει η αστροφυσικη ισως κάνω ιδιαίτερα καθ'ολη την τετραετία οσον αφορά τα μαθήματα των θετικών επιστημων, ωστε να καλυψω ολα τα κενά απο το γυμνάσιο και να συνεχίσω ως της τρίτης λυκειου, σκεπτομενος να ασχοληθω με αυτη. Θα μπορουσα εκ των υστέρων κάλλιστα να δώσω κατατακτηριες/πανελληνιες για φυσική , ωστόσο σκέφτομαι και για μεταπτυχιακο. Θα με δεχτουν σε αυτό; Πιθανον να με απορριψουν λόγω των συγκεκριμένων πτοπτυχιακων σπουδων; Οποιαδηποτε απαντηση γύρω απο το ολο θέμα είναι δεκτικη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ: Ξέχασα να διευκρινισω πως το μεταπτυχιακο επιδιωκω να το πραγματοποιησω τελειώνοντας τη Φιλολογία.

Τι είναι η Αστροφυσική σαν επιστήμη;

H Aστροφυσική δεν καλύπτεται με ένα μεταπτυχιακό και ούτε είναι μεταπτυχιακός κλάδος. Αποτελεί βασική επιστήμη που προσεγγίζεται είτε από την επιστήμη των Μαθηματικών μέσω της Θεωρητικής Φυσικής και Μαθηματικής Αστρονομίας είτε από την επιστήμη της Φυσικής μέσω της Πειραματικής Αστροφυσικής όπου τα όρια των δυο επιστημών, Μαθηματικά και Φυσική δεν είναι ευδιάκριτα. Θα χρειαστούν με τα χρόνια ειδικές δεξιότητες κατανόησης και χειρισμού αστροφυσικών μηχανημάτων για την εξαγωγή πειραματικών αποτελεσμάτων και σε συνδυασμό με την επιστήμη της πληροφορικής. Εννοείται ότι για την ανάλυση Αστρονομικών δεδομένων θα χρειαστούν και γνώσεις προγραμματισμού, στατιστικής ανάλυσης και γενικά υψηλό επίπεδο μαθηματικής επιχειρηματολογίας που ενδεχόμενα δεν την έχει ούτε ένας μέσος απόφοιτος Μαθηματικού ή Φυσικού Τμήματος αν δεν έχει εξειδικευτεί και δεν έχει ασχοληθεί ερευνητικά με την επιστήμη αυτή. Η Αστροφυσική αποτελεί μέρος μια τεράστιας επιστημονικής κατεύθυνσης και θέλει πολλά χρόνια σοβαρή δουλειά. Μην ακούς τις βλακείες στην Ελλάδα με την ερασιτεχνική Αστρονομία. Η ερασιτεχνική Αστρονομία και η απλή παρατήρηση του ουρανού δεν έχει καμία σχέση με την Αστροφυσική ως επιστήμη!

Γενική Ιδέα:

Αν δεν το έχεις με τα ανώτερα μαθηματικά και με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, με πολυσέλιδες πράξεις, αφηρημένους λογισμούς και ατελείωτη φυσική ερμηνεία, όσες κατατακτήριες και να δώσεις ή να κοπανηθείς σε μεταπτυχιακά (αδύνατο αν δεν υπάρχει το συναφές υπόβαθρο) δεν θα μπορέσεις να έχεις το αποτέλεσμα που ονειρεύεσαι. Θα δεις τη ματαιότητα της απόφασης αυτής. Σημασία δεν έχει τι θέλουμε να πετύχουμε αλλά πως χτίζουμε βήμα-βήμα προς το στόχο και φυσικά, τι υπόβαθρο έχουμε για να μπορούμε να θέσουμε τον στόχο ως πραγματικό.


Επικεντρώσου στη φιλολογία.

1. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά καμιά φορά θα πρέπει να κατανοούμε, ότι για να υπάρχουν Τμήματα με διαφορετικά ονόματα, κατευθύνσεις κτλ, έτσι όπως είναι σε όλο τον κόσμο, εννοείται ότι η κάθε επιστήμη έχει τη δική της δομή, ιστορία, ακαδημαϊκό σκοπό και θα υπάρχει κάποια διαφορά.

2. Δεν σπουδάζονται όλα και ούτε είναι όλα εφικτά για τον καθέναν ειδικά όταν δεν υπάρχει συνάφεια και δεν έχει γίνει η σωστή δουλειά από την σχολική περίοδο. Μια ζωή έχουμε και αυτή σύντομη.

3. Η φιλολογία δεν έχει καμία επιστημονική σύνδεση με την αστροφυσική. Δεν ζούμε στην εποχή του Πλάτωνα. Οι θετικές επιστήμες πλέον έχουν μια χαοτική δενδρική δομή κατευθύνσεων και με μεγάλη διαθεματικότητα προς την πληροφορική, αλγορίθμους, επεξεργασία δεδομένων, ανάλυση δεδομένων, παρουσίαση πειραματικών αποτελεσμάτων, τεχνικές γραφικών, κτλ.

4. Εναλλακτική Λύση: Ενδεχόμενα θα μπορούσες να ασχοληθείς ερευνητικά με την ιστορία των φυσικών επιστημών αλλά και πάλι απαιτεί πολλά χρόνια δουλειάς και φυσικά, κάποιο επάγγελμα ώστε να έχει κάποιο νόημα όλο αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό ομως που δεν επισημανα ειναι πως δεν προτιθεμαι να εργαστω πανω στον εν λόγω τομέα, παρα μονο να αποκτησω στοιχειώδεις γνώσεις, περισσοτερες απ'οσες γνωρίζω εως τώρα ( δεν μιλω για μαθήματα που διεξάγονται επι πληρωμής). Παρα τις συνθήκες που υφίστανται, ωστόσο μπορω αφότου τελειώσω τη σχολή να καταβαλλω αξιωσημειωτη προσπαθεια, ξεκινώντας απο τη δεουσα- στην προκειμενη περιπτωση των γνώσεων του γυμνασίου- αφετηρία και ισως κατορθωσω την πτοπτυχιακη μου αποφοιτηση. Αυτο θεωρώ και, εφόσον μου αρέσει εξίσου, θα κινηθω αναλόγως (αν παλι οχι, δεν θα δώσω ιδιαιτερη εμφαση). Παντως, ναι, δεν εχει νόημα εφόσον μου αρέσει η Φιλολογία να ασχολουμαι με κατι ολως αντιθέτως. Αν για καποιο λόγο εξακολουθεί να μου αρέσει, τοτε θα προσπαθησω (απλα μου αρεσε εδω και καιρό αλλα ηταν καπως αργά, ενω δεν σκοπευα να ασχοληθω με τη Φιλολογία, σκεπτομενος οτι πρεπει να ειμαι αρκετά καλός...).
 

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όχι κανεις λάθος! Στο ΕΚΠΑ υπάρχουν 4 τμήματα από τα οποία παίρνεις τα δικαιώματα του φιλολόγου.
1. Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ
Όπου στο Γ εξάμηνο έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 κατευθυνσεις:
Α. Γλωσσολογία, Β. Κλασσική Γ. Μεσαιωνική και Νεοελληνική Φιλολογία
2. Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας όπου επιλέγεις κατεύθυνση ανάμεσα στην ιστορια και την αρχαιολογία
3. Τμήμα Φιλοσοφίας
4. Παιδαγωγικο τμήμα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στο οποίο εντριφεις κυρίως στη διδακτική των φιλολογικών μαθημάτων

Σε όλα τα τμήματα θα έχεις τουλάχιστον ένα υποχρεωτικό μάθημα Φιλοσοφίας και αν περάσεις στο τμήμα Φιλοσοφίας το οποίο είναι το πιο χαμηλόβαθμο σε μόρια θα κάνεις κυρίως μαθήματα φιλοσοφίας.
Ναι, αλλά στο τμήμα Ιστορίας κι Αρχαιολογίας, δεν πρέπει να ασχοληθείς πρώτα με αυτό το επάγγελμα, δηλαδή του Αρχαιολόγου; Όσους φιλολόγους έχω ρωτήσει, αυτό μου έχουν πει..
Καλησπερα, ειμαι μαθητ.. Β Λυκείου και επιχειρω να γίνω Φιλόλογος. Εχω δει το πολυ ischool περι της εν λόγω σχολής και εχω ενθουσιαστει. Ειμαι παρα πολυ καλος στα μαθήματα αυτα , ωστισο δεν παω φροντηστηριο ( μονο εκθεση απο διαδικτυακο κοινωνικό φροντηστιριο). Θα ηθελα να ρωτησω το εξής. Εφόσον επιτευχθει η εισαγωγή μου στο ΕΚΠΑ , στο 3ο εξάμηνο θα επιλεξω ανάμεσα Προιστορικη Αρχαιολογία, Παιδαγωγική και Φιλοσοφία. Αν επιλεξω το 2ο θα εχω ικανόποιητικες γνώσεις του τελευταίου για τη δευτεροβάθμια-απο ΑΕΦΛΣ- η δεν θα δυναμαι να διδαξω; Χρειάζεται να παρακολουθησω Φιλοσοφία; Αυτο υφίσταται ως τετριμμένο στην πλειοψηφία των φοιτητών; Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε. Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!
Φίλε/η μου! Και μόνο που θες να γίνεις φιλόλογος, σε συμπάθησα! Επειδή κι εγώ αυτό το επάγγελμα θέλω να ακολουθήσω, καλύτερο θα ήταν να πας στο τμήμα Φιλολογίας, αν αυτό είναι το ερώτημά σου. Εύχομαι πραγματικά να πετύχεις το όνειρό σου!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό ομως που δεν επισημανα ειναι πως δεν προτιθεμαι να εργαστω πανω στον εν λόγω τομέα, παρα μονο να αποκτησω στοιχειώδεις γνώσεις, περισσοτερες απ'οσες γνωρίζω εως τώρα ( δεν μιλω για μαθήματα που διεξάγονται επι πληρωμής). Παρα τις συνθήκες που υφίστανται, ωστόσο μπορω αφότου τελειώσω τη σχολή να καταβαλλω αξιωσημειωτη προσπαθεια, ξεκινώντας απο τη δεουσα- στην προκειμενη περιπτωση των γνώσεων του γυμνασίου- αφετηρία και ισως κατορθωσω την πτοπτυχιακη μου αποφοιτηση. Αυτο θεωρώ και, εφόσον μου αρέσει εξίσου, θα κινηθω αναλόγως (αν παλι οχι, δεν θα δώσω ιδιαιτερη εμφαση). Παντως, ναι, δεν εχει νόημα εφόσον μου αρέσει η Φιλολογία να ασχολουμαι με κατι ολως αντιθέτως. Αν για καποιο λόγο εξακολουθεί να μου αρέσει, τοτε θα προσπαθησω (απλα μου αρεσε εδω και καιρό αλλα ηταν καπως αργά, ενω δεν σκοπευα να ασχοληθω με τη Φιλολογία, σκεπτομενος οτι πρεπει να ειμαι αρκετά καλός...).
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω ούτε να σου καταστρέψω τα όνειρα αλλά μόνο ένας τρελός θα έβγαζε δύο σχολές που οδηγούν στην ανεργία. Εδώ άλλοι βγάζουν μια και κοπανανε το κεφάλι τους.

Ασχολήσου με ένα πράγμα και κοίτα να το μάθεις καλα, ειδάλλως δεν έχεις καμία ελπίδα. Ίσως σου φανώ κυνικός αλλά το λέω για το καλό σου και μόνο ειλικρινά. Θα πρέπει να δουλέψεις κάποια στιγμή για να έχεις λεφτά να συντηρείς τον εαυτό σου. Τωρα δεν το σκέφτεσαι αλλά αργότερα στην ζωή σου θα έχεις περισσότερες ανάγκες και επιθυμίες από όσες νομίζεις. Δεν μπορείς να διαβάζεις μια ζωή χωρίς να παιρνεις φράγκο. Δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε σε μια περίοδο που το κάθε προσόν μετράει. Εάν άλλοι συνάδελφοί σου φιλόλογοι θα σκίζονται για να αποκτήσουν παραπάνω skills και εσύ πετάξεις χρόνια για να θέσεις τις βάσεις και σε κάτι άλλο(το οποίο δεν θα σου αποφέρει κέρδος εφόσον το προπτυχιακό στην φυσική δεν έχει καμία αξία χωρίς μεταπτυχιακό), τότε απλά θα την πατήσεις άσχημα.

Εφόσον σου αρέσει η αστρονομία, κρατά την σαν χόμπυ και πάρε εκλαϊκευμένα βιβλία. Πάρε και ένα τηλεσκόπιο ερασιτεχνικό και είσαι μια χαρά. Όταν πρόκειται να ζήσεις από κάτι πρέπει να το μάθεις καλα και να κάνεις σοβαρή δουλειά. Οπότε το να μοιράσεις τον χρόνο σου για να μάθεις λίγο αυτό, λίγο εκείνο, δεν παίζει. Όχι εάν θες να βγάζεις το ψωμί σου αύριο μεθαύριο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aκριβώς αυτό που λέει ο @Samael. Aν εξαιρέσουμε την πιθανή αγάπη για την αρχαία Ελληνική γλώσσα, πόσο ρεαλιστές με την αγορά εργασίας είναι οι νέοι επιλέγοντας Φιλολογία, Ιστορία και σχετικές επιστήμες; Και δεν φταίει η κρίση που η Φιλολογία έχει ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά ανεργίας για τους πτυχιούχους της (ας κάνουν 100 μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής, βυζαντινής ιστορίας κτλ) αλλά το είδος των επαγγελματικών δεξιοτήτων που δεν αντιστοιχούν στην αγορά εργασίας του 21ου αιώνα. Απλά και όμορφα. Για την αγάπη στα αρχαία Ελληνικά πάλι αμφιβάλλω. Δεν γίνεται η πλειονότητα των Ελληνίδων να διψούν τόσο πολύ για την αρχαία Ελληνική γλώσσα και γενικά για μαθήματα φιλοσοφικού περιεχομένου. :shifty: Αν υπήρχε στην πράξη τόση αρχαιολαγνεία περί της Ελληνικής κληρονομίας, θα ήταν και η χώρα μας διαφορετική.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Aκριβώς αυτό που λέει ο @Samael. Aν εξαιρέσουμε την πιθανή αγάπη για την αρχαία Ελληνική γλώσσα, πόσο ρεαλιστές με την αγορά εργασίας είναι οι νέοι επιλέγοντας Φιλολογία, Ιστορία και σχετικές επιστήμες; Και δεν φταίει η κρίση που η Φιλολογία έχει ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά ανεργίας για τους πτυχιούχους της (ας κάνουν 100 μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής, βυζαντινής ιστορίας κτλ) αλλά το είδος των επαγγελματικών δεξιοτήτων που δεν αντιστοιχούν στην αγορά εργασίας του 21ου αιώνα. Απλά και όμορφα. Για την αγάπη στα αρχαία Ελληνικά πάλι αμφιβάλλω. Δεν γίνεται η πλειονότητα των Ελληνίδων να διψούν τόσο πολύ για την αρχαία Ελληνική γλώσσα και γενικά για μαθήματα φιλοσοφικού περιεχομένου. :shifty: Αν υπήρχε στην πράξη τόση αρχαιολαγνεία περί της Ελληνικής κληρονομίας, θα ήταν και η χώρα μας διαφορετική.
Οι περισσότερες σχολές της θεωρητικής είναι αυτές.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φυσικά. Το θέμα είναι ότι συνήθως οι μαθητές των 17χρονών, έρχονται στα 25 τους και κράζουν τη χώρα ότι είναι άνεργοι και ότι δεν έχουν καμία πιθανότητα για κανονική εργασία. Μάλιστα δεν ξέρουν και τι άλλο να κάνουν, πέρα από το να κλίνουν ρήματα. :/:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Αυτό λέω , κάποιος που έχει πάει Θεωρητική δεν έχει κ πολλές διαφορετικές επιλογές... Τι να κάνει ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top