Φιλολογία

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι μαθητ.. Β Λυκείου και επιχειρω να γίνω Φιλόλογος. Εχω δει το πολυ ischool περι της εν λόγω σχολής και εχω ενθουσιαστει. Ειμαι παρα πολυ καλος στα μαθήματα αυτα , ωστισο δεν παω φροντηστηριο ( μονο εκθεση απο διαδικτυακο κοινωνικό φροντηστιριο). Θα ηθελα να ρωτησω το εξής. Εφόσον επιτευχθει η εισαγωγή μου στο ΕΚΠΑ , στο 3ο εξάμηνο θα επιλεξω ανάμεσα Προιστορικη Αρχαιολογία, Παιδαγωγική και Φιλοσοφία. Αν επιλεξω το 2ο θα εχω ικανόποιητικες γνώσεις του τελευταίου για τη δευτεροβάθμια-απο ΑΕΦΛΣ- η δεν θα δυναμαι να διδαξω; Χρειάζεται να παρακολουθησω Φιλοσοφία; Αυτο υφίσταται ως τετριμμένο στην πλειοψηφία των φοιτητών; Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε. Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Όχι κανεις λάθος! Στο ΕΚΠΑ υπάρχουν 4 τμήματα από τα οποία παίρνεις τα δικαιώματα του φιλολόγου.
1. Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ
Όπου στο Γ εξάμηνο έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 κατευθυνσεις:
Α. Γλωσσολογία, Β. Κλασσική Γ. Μεσαιωνική και Νεοελληνική Φιλολογία
2. Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας όπου επιλέγεις κατεύθυνση ανάμεσα στην ιστορια και την αρχαιολογία
3. Τμήμα Φιλοσοφίας
4. Παιδαγωγικο τμήμα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στο οποίο εντριφεις κυρίως στη διδακτική των φιλολογικών μαθημάτων

Σε όλα τα τμήματα θα έχεις τουλάχιστον ένα υποχρεωτικό μάθημα Φιλοσοφίας και αν περάσεις στο τμήμα Φιλοσοφίας το οποίο είναι το πιο χαμηλόβαθμο σε μόρια θα κάνεις κυρίως μαθήματα φιλοσοφίας.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απαντηση. Απλα, αυτο που θέλω να μάθω ειναι το εξής. Εισαγομενος στο τμήμα φιλολογίας μη επιλεγοντας το μάθημα "Εισαγωγη στη Φιλοσοφία" που διεξάγει το τμήμα Φιλοσοφίας , θα υστερισω γνώσεων Φιλοσοφίας. Σε καταρτιζει ως ενα βαθμό η ΑΕΦΛΣ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσένα σε γνωρίζω. Διαβάζω καιρό ischool. Τελικα σε πιο τμήμα πέρασες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσένα σε γνωρίζω απο το ischool χωρίς να εχω προσβαση στις εκάστοτε συζητήσεις. Αν επιτρεπεται, σε πιο τμήμα εισηχθησες τελικά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το εγραψα δυο φορες, καθότι δεν γνωρίζω καλά ακόμη τις λειτουργίες και δεν διαπιστωσα τις αναρτήσεις εξ'αρχής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Εαν πας σε ποιο τμήμα? Στο τμήμα Φιλολογίας?
Γιατί στα περισσότερα μια φιλοσοφια θα την κάνεις υποχρεωτικά.
Έβγαλα 16784 μόρια και πέρασα 3ος στο Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας γιατί μου αρέσει η προσέγγιση οτι ασχολούμαστε με τη διδακτική των φιλολογικών και κάνουμε αρκετή ψυχολογία και επαγγελματικό προσανατολισμό.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Στο τμήμα Φιλολογίας σκοπευω, ενω θα επιλεξω και παιδαγωγικα, ορισμένα σημαντικά, οπως λχ διδακτική της Ιστορίας. Ναι είναι πολυ ωραίο αυτο και το ΦΠ.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν μπορείς να πάρεις οποια μαθήματα θες!
Για παραδειγμα αν πας φιλολογια δεν εχεις διδακτικη ιστοριας!
Μιλαμε για του ΕΚΠΑ παντα σωστα?
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι, για του ΕΚΠΑ. Απλα παρατηρησα πως στο τελευταίο εξάμηνο κλασσικής Φιλολογίας υπαρχει η δυνατότητα επιλογης είτε σεμιναρίου ΑΕΦ είτε μαθήματα (ισως παλι σεμινάρια) απο αλλα τμήματα της φιλοσοφικής σχολής, μεταξύ των οποίων εγκειται το"Διδακτική της Ιστορίας", διεξαγομενο απο το παιδ β βαθμιας. Βέβαια μπορει να κάνω και λάθος. Σου ειπα μονο τι εχω διαβάσει στις σχετικές ιστοσελίδες-Οδηγός σπουδων τμήματος Φιλολογίας.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Τα παιδαγωγικά/διδακτικά μαθήματα της φιλολογίας με κατέυθυνση κλασική είναι:
1.Παιδαγωγική (Δ εξάμηνο)
2.Παιδαγωγικά: Αναλυτικά Προγράμματα ( Ε Εξάμηνο)
3.Σχολική ή Αναπτυξιακή Ψυχολογία (Ε Εξάμηνο)
4.Σχολική Ψυχολογία: Σύνδεση θεωρίας και πράξης ή Αναπτυξιακή ψυχοπαθολογία (Στ Εξάμηνο)
5. Παιδαγωγική Ψυχολογία ( Ζ εξάμηνο)
6. Ειδική Διδακτική των Αρχαίων Ελληνικών (Ζ εξάμηνο)
7. Παιδαγωγικά: Θεωρία και Πράξη της Διδασκαλίας: Διδακτική Άσκηση ( Η εξάμηνο)
8. Ελεύθερη επιλογή από:
Διδακτική της Ιστορίας ή Γνωστική Ψυχολογία ή Πρόληψη και παρέμβαση στην οικογένεια και στο σχολείο ή Διαπολιτισμική ψυχολογία ή Εφηβεία και αναδυόμενη ενηλικίωση ή Ψυχοπαιδαγωγικές προσεγγίσεις για την αντιμετώπιση των μαθησιακών δυσκολιών

Ναι έχεις δίκιο ! Είναι και η διδακτική ιστορίας.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Θα ηθελα να ρωτήσω επισης το εξής. Αν επιτρεπεται, αναφορικά με το λεξικό ομαλων και ανωμαλων ρηματων στα Αρχαία (αν χρήσιμοποιουσες) μαθαινες απ' εξω ολα τα ρήματα στο λύκειο;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ναι πρέπει! Στο πανεπιστήμιο ολα αυτά θεωρούνται δεδομένα! Δεν σιυ διδάσκουν συντακτικό η γραμματική.
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πρεπει συνεπως να μάθω απεξω απτεστα τα ρήματα και απο τα 24 γράμματα. Εχω το λεξικό εκδοσεως ΠΑΤΑΚΗ. Δεν ξερω αν το ειχες εσύ η καποιος αλλος αλλα, αν ναι, χρειάζεται να ασχοληθω με το καθε ρήμα η μονο με αυτα που είναι τοποθετημενα στους πίνακες;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πρεπει συνεπως να μάθω απεξω απτεστα τα ρήματα και απο τα 24 γράμματα. Εχω το λεξικό εκδοσεως ΠΑΤΑΚΗ. Δεν ξερω αν το ειχες εσύ η καποιος αλλος αλλα, αν ναι, χρειάζεται να ασχοληθω με το καθε ρήμα η μονο με αυτα που είναι τοποθετημενα στους πίνακες;
Ασχολήσου πιο πολύ με το συντακτικό όχι με αρχικους
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μπορεις να το διασαφηνισεις λίγο; Θες να πεις οτι δεν απρεπει να "φας με το κουταλι τους αρχικούς ολων των ρηματων"; Ρωτω γιατι δεν γνωρίζω και πολλα. Με συμμαθητές μου δεν μηλω που πανε φροντηστιριο. Δεν κάνω παρεες. Αλλα στο συντακτικό αριστα. Το Γνωρίζω και απ'τα νεα. Και αν κάνω συντακτικο στο αγνωστο, μεταφραζω σε ικανόποιητικο βαθμό. Δεν γνωριζα περσι. Φέτος που το αποφασισα, ασχοληθηκα,μου αρεσε.Το σκεφτωμουν καθε στιγμή...Παρακολουθησα και ορισμένα Βίντεο δημοτικού...Αλλα για τους αρχικούς; Τους βγαζω εύκολα αλλα λαμβάνουν χωρα και καποιοι δυσκολοι που φοβαμαι λιγο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολυ και συγγνώμη για το λογυδριο μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μπορεις να το διασαφηνισεις λίγο; Θες να πεις οτι δεν απρεπει να "φας με το κουταλι τους αρχικούς ολων των ρηματων"; Ρωτω γιατι δεν γνωρίζω και πολλα. Με συμμαθητές μου δεν μηλω που πανε φροντηστιριο. Δεν κάνω παρεες. Αλλα στο συντακτικό αριστα. Το Γνωρίζω και απ'τα νεα. Και αν κάνω συντακτικο στο αγνωστο, μεταφραζω σε ικανόποιητικο βαθμό. Δεν γνωριζα περσι. Φέτος που το αποφασισα, ασχοληθηκα,μου αρεσε.Το σκεφτωμουν καθε στιγμή...Παρακολουθησα και ορισμένα Βίντεο δημοτικού...Αλλα για τους αρχικούς; Τους βγαζω εύκολα αλλα λαμβάνουν χωρα και καποιοι δυσκολοι που φοβαμαι λιγο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολυ και συγγνώμη για το λογυδριο μου!
Η σύνταξη των αρχαίων δεν θα έλεγα οτι μοιάζει με των νέων εκτος αν φταιει το οτι δεν εχω ασχοληθει με την συνταξη των νεων. βεβαια τα βιντεο δημοτικου νεων ελληνικων δεν θα ειναι τοσο βοηθητικα φανταζομαι σε βαθμο πανελληνιων.


επισης μην κολλας στους αρχικους. κανε εξασκηση κειμενα και μαθε το λεξιλογιο. ετσι δικανικοι λογοι θα σου βγαινουν ευκολοτερα. Και η μεταφραση να σου βγαινει χωρις συνταξη δεν θα την προλαβεις.


Κανε 1 μερα την βδομαδα 3-4 κειμενα απο διαφορους συγγραφεις απο την υλη που υπαρχει εδω https://users.sch.gr/ipap/thematographia/thematographia.htm
πας τριτη η δευτερα;
 

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τι εννοεις τρίτη η δευτερα;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Philologist

Νεοφερμένος

Ο Philologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δεν προβλεπεται κατι τέτοιο. Ακομα και ετσι, θα κάνω οτι μπορω μόνος μου, καθότι επιχειρω να βγαλω οσο περισσοτερη το δυνατόν μπορω εντός του καλοκαιριού ιστορία , ενω θα ασχοληθω και με το φιλοσοφικό λόγο.Θα προσπαθω να ασχολουμαι και με αγνωστα, ενω θα εχω επαφή με γραμματική...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπαρχει παντως μια μικρή πιθανοτητα να παω
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Παρε θεματογραφίες και λυνε αγνωστα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top