Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει....Δεν πιστεύω τις βλακείες που λένε πολλοί ότι κάποιος από τους 2 θα έχει αλλού το μυαλό του.... :s ..... Γιατί να μην υπάρχει δηλαδή;

συμφωνω...ειναι ομως λιγο dangerous κατι τετοιες φιλιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
συμφωνω...ειναι ομως λιγο dangerous κατι τετοιες φιλιες...
εμενα μου αρεσει το κινδυνο...:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τι λεει αυτος ρε?
ορε φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
χιουμορ, χιουμορ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Να γνωριστουν ενας αντρας με μια γυναικα και απο την αρχη της γνωριμιας τους να μην υπηρχε ερωτικη ελξη απο καμια πλευρα η στη συνεχεια να μην αναπτυξει καποια ερωτικα συναισθηματα ο ενας για τον αλλον ειναι πραγματικα απιθανο και δεν γινεται . Τωρα να βλεπει ο ενας τον αλλον ερωτικα σε καποια φαση ,αλλα να βλεπει οτι για οποιονδηποτε λογο δεν μπορει να γινει κατι κι ετσι να προσαρμοζεται στην φιλια ,αυτο και μονο δειχνει οτι δεν μπορει να υπαρξει επειδη τα ερωτικα συναισθηματα παντα θα υποβοσκουν .

πόσες γυναίκες δέχονται αυτήν την άποψη; :P :D

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε ότι εξανεμίζεται ξαφνικά η φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων αν υπάρχουν ερωτικά συναισθήματα από τη μεριά του ενός. Σταματάς να νοιάζεσαι για τον άλλον με τον ίδιο τρόπο που νοιαζόσουν πριν αν καταλάβεις ότι θα ήθελες παραπάνω πράγματα;

Ακόμα και σε φιλίες ίδιου φύλου μπορεί να υπάρχει κάποιος αδιόρατος ερωτισμός, χωρίς αυτό να αναιρεί τη φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
η φιλια ουσιαστικα ειναι ενα ειδος ¨ερωτα¨....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εσυ και ο Χρυσοστομος πια...η φιλια ειναι "γαμος ψυχων"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Ακόμα και σε φιλίες ίδιου φύλου μπορεί να υπάρχει κάποιος αδιόρατος ερωτισμός, χωρίς αυτό να αναιρεί τη φιλία.

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazoulini

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θάσος (Καβάλα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεννομιζω να υπαρχει καθαρη φιλια...Παντα ενας απο τους δυο θα νιωθει κατι παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
συμφωνω...ειναι ομως λιγο dangerous κατι τετοιες φιλιες...


Dangerous ναι...αλλά όχι και ακατόρθωτο να υπάρξει...άλλωστε τους φίλους μας δεν τους διαλέγουμε με βάση το φίλο τους αλλά με βάση το κατά πόσο μας καλύπτουν τις ανάγκες μας...οπότε δεν έχει σημασία αν είναι αγόρι ή κορίτσι ο φίλος μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε ότι εξανεμίζεται ξαφνικά η φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων αν υπάρχουν ερωτικά συναισθήματα από τη μεριά του ενός. Σταματάς να νοιάζεσαι για τον άλλον με τον ίδιο τρόπο που νοιαζόσουν πριν αν καταλάβεις ότι θα ήθελες παραπάνω πράγματα;

Ακόμα και σε φιλίες ίδιου φύλου μπορεί να υπάρχει κάποιος αδιόρατος ερωτισμός, χωρίς αυτό να αναιρεί τη φιλία.


Εδω εχεις καποιο δικιο, αλλα το θεμα ειναι για "πραγματικη " φιλια .Ειναι οπως γνωριζεσαι με τον κολλητο σου απο την αρχη , βρισκετε κοινα ενδιαφεροντα , περνατε χρονο μαζι και με τον καιρο δενεστε .Ε με τα αντιθετα φυλα λοιπον δεν μπορει να υπαρξει, γιατι ακομα κι αν τα θεμελια της φιλιας ηταν σε ερωτικα συναισθηματα , τοτε δεν ειναι τοσο δυνατη. Μου φαινεται πιο πιθανο να εξακολουθει καποιος απο τους 2 οτι εχει ακομα ελπιδες, ειδικα αν ερχονται ακομα σε επαφη ωστε μεσω της φιλιας να υπαρξει κατι αλλο .

Φαινεται, πως οι γυναικες δεν θελετε και πολυ να το πιστεψετε παντως , για προσωπικους λογους η καθεμια , αν και πιθανολογω οτι οι περισσοτερες εχουν και προσωπικη εμπειρια ενω κατα βαθος ξερουν οτι δεν ειναι ετσι οπως τα νομιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει.

1)Ας αναλογιστούμε ότι φιλίες δεν υπάρχουν μόνο μέχρι τα 35,αλλά και στη συνέχεια της ζωής μας.Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί ένας 40άρης,που έχει και οικογένεια πιθανώς,να μην μπορεί να παραμείνει φίλος με μία συνομήλική του.

2)Δεν βλέπεις ερωτικά τον καθένα.Πιστεύω,ωστόσο,ότι δυνατές φιλίες δημιουργούν αισθήματα τόσο δυνατά,που να είναι παρόμοια με αυτά μίας ερωτικής σχέσης.Το άτομο να καταλαμβάνει τέτοια θέση στην ψυχή σου,που να ερωτεύεσαι την προσωπικότητά του,χωρίς απαραίτητα να εννοούμε την ανάγκη για ερωτική επαφή μαζί του.

Το θέμα θα ήταν πιο εύστοχο αν γράφαμε ''Υπάρχει πάντα ερωτισμός ανάμεσα σε 2 φίλους;''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; :P

Εννοώ ότι μπορεί να βρίσκεις/να καταλαβαίνεις ότι ο άλλος είναι ελκυστικός, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι αυτό.
Συμφωνώ κατά κάποιον τρόπο με τον SICX ότι η φιλία είναι ένα είδος έρωτα, τουλάχιστον όσον αφορά τις μικρές ηλικίες όπου είναι πολύ συγκεχυμένα τα πράγματα, πχ η ζήλια ή η προσκόλληση στον άλλον σε μια φιλία μπορεί να έχει ένταση αντίστοιχη με 'ερωτική' σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χαιρετώ κι εγώ!

Κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου, η φιλία ανάμεσα σε άτομα διαφορετικού φύλου είναι από τις πιο στέρεες, ειλικρινείς και με προοπτικές. Ως κοπέλα έχω παρατηρήσει ότι γενικά οι φιλίες κοριτσιών δε στέκουν, έστω κι αν ξεκινήσουν με τις καλύτερες προοπτικές πάντα κάπου θα βρούν να ναυαγήσουν, ιδιαίτερα αν είσαι απαιτητικός και ζητάς κάτι παραπάνω από το να περάσεις απλά καλά. Το μεγαλύτερος κομμάτι από τις φιλίες που έχω κάνει κι έχουν πετύχει ήταν με αγόρια... Και ναι, καμιά φορά μπορεί να εμπλακεί το παιχνίδι του φλέρτ, ακόμα και στις πιο αθώες καταστάσεις αλλά ίσως τελικά αυτό να μην είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.

zoitsa

Νεοφερμένος

Η zoitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
....πόσο λάθος είσαι


εξηγησε μας λοιπον για ποιο λογο ειμαι λαθος... μην μενεις απλα σε μια προταση.... εγω μιλαω εκ πειρας...εσυ????
-----------------------------------------
εγω δεν συμφωνω... η ζωη μου εχει αποδειξει ως τωρα οτι ναι υπαρχει φιλια...

και πως μπορεις εσυ να ξερεις τι νιωθει ο αλλος απεναντι σου?? εμενα ο δικος μου κολλητος με γουσταρε 2 χρονια πριν μου το πει. και γω δεν ειχα παρει χαμπαρι....
-----------------------------------------
Φιλια μπορει να υπαρξει μεταξυ ανθρωπων.

Φιλια δεν μπορει να υπαρξει μεταξυ φυλων παρα μονο υπο προυποθεσεις. Και αυτο γιατι στο μεγαλυτερο ποσοστο οι ανδρες βλεπουμε τις γυναικες διεγερτικα. Οι γυναικες ειναι πιο ηπιες σε αυτο. Πολλα κοριτσια λενε οτι απο την πλευρα τους οι καλυτεροι φιλοι ειναι αγορια διοτι συζητανε πολλα θεματα κλπ κλπ. Εαν ομως οι ιδιες μπορουσαν να μπουν μεσα στο μυαλο των αγοριων φιλων τους, θα εβλεπαν πρωτα την λεξη " Πω πω με τι γκομεναρες βγαινω" - "Τι καυλα ειναι αυτη" κλπ κλπ και μετα ολα τα αλλα.

Οι γυναικες κοιτανε πρωτα συναισθηματικα, τουλαχιστον οι περισσοτερες ενω οι ανδρες ερωτικα.

Εαν ενας ανδρας βαλει πιο πανω απο την διεγερση του τον ανθρωπισμο του τοτε γινετε πολυ καλος φιλος μιας γυναικας η και φοβερα αγαπητος αναμεσα στις γυναικες. Κατ`εμενα ενα 20% των ανδρων το κανουν σημερα αυτο. Αυτα που λενε καποιοι οτι την βλεπω φιλικα και δεν μπορω να την δω ερωτικα σε δευτερη φαση ειναι βλακειες για μενα.

Ειναι αυτο που λεμε οτι πρεπει να σκεφτομαστε με το πανω κεφαλι και οχι με το κατω.

Παρολο λοιπον που ανηκω στο φυλο των ανδρων θα πω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο απο μας σημερα δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο. Εχουν γινει εκφυλοι, ελεεινοι, αγνωμονες, χαζοεπιθετικοι και με πολλα αλλα βλακωδη στοιχεια. Απο αντρες εχουν γινει ανδρεικελα. Αλλα και οι γυναικες λογω του οτι ειναι περισσοτερες σημερα απο γυναικες αρχιζουν και γινοντε γυναικουλες.

Λιγοι ειναι αυτοι σημερα που προσπαθουν να δουν βαθεια μεσα στην ψυχη ενος κοριτσιου και να το κανουν να περασει καλα διπλα τους. Να βαλουν τον ερωτισμο σε δευτερη μοιρα και να βγαλουν τον ανθρωπισμο μπροστα.

Και πιστευω ακραδαντα οτι οταν ενας ανδρας βγαλει απο μεσα αυτα τα ανθρωπινα στοιχεια που θα τον δεσουν φιλικα με μια γυναικα στο μελλον μπορει να δημιουργηθει ενας ερωτας αδιασπαστος αρκει φυσικα να παραμενουν οι αρχες αυτες με την παραπανω σειρα.

Ειμαι του σκεπτικου οτι μεγαλες φιλιες μεταξυ των φυλων δημιουργουν αδιασπαστους ερωτες.

Προσωπικη αποψη αυτη.

δε ξερω για σας... εγω παντως τον λατρεψα!! ποσο δικιο εχει.....
-----------------------------------------
Φυσικά και υπάρχει....Δεν πιστεύω τις βλακείες που λένε πολλοί ότι κάποιος από τους 2 θα έχει αλλού το μυαλό του.... :s ..... Γιατί να μην υπάρχει δηλαδή;


οταν το ζησεις και το παθεις τοτε θα ξερεις και θα εχεις αποψη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω δεν συμφωνω... η ζωη μου εχει αποδειξει ως τωρα οτι ναι υπαρχει φιλια...

κι εμενα....μπορει να υπαρξει, βεβαια εως ενα βαθμο γιατι και οι ερωτες απο φιλιες απλες ξεκινανε...ξεχνατε οτι το θεμα λεει "φιλια" (απλη), οχι να ειναι ο αλλος αχωριστος κολλητος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariloulou

Νεοφερμένος

Η mariloulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι υπαρχει φιλια αναμεσα γιατι τιο εχω ζησει

θελω μια συμβουλι για ενα θεμα εχω μαλωσει με εναν καλο μου φιλο πολυ ασκημα δεν θελει ουτε να με βλεπει τι να κανω?
μεχρι και οι γονεις του εχουν μεσολαβησει αλλα τιποτα !
το κακο ειναι οτι εχει και περιεργο χαρακτηρα οταν σε υποτημα αυτος ειναι κυριο οταν ομως κανω και εγω το ιδιο ειμαι εγω η λαθος και κακια


HELP:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgGeliCo0zZz

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γιατί να μην μπορεί να γίνει; Η φιλία "εξαρτάται" από τον χαρακτήρα και τα πιστεύω του άλλου όχι από το φύλο του!!!



μπραβο βρε νικο μια χαρα τα λες
εννοειτε πως μπορει να υπαρξει φιλια μεταξυ κοριτσιου κ αγοριου και εγω εχω κολλητο και ποτε ουτε εγω αλλα ουτε και εκεινος δεν εχουμε κοιταξει ο ενας τον αλλον <<διαφορετικα>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top