ΦΚΣ vs Φιλολογία

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
παρομοια επαρση πρεπει να παραδεχτουμε οτι υπαρχει εκατερωθεν...

Κάνεις λάθος Ίσιδα. Απλά ο φίλος μας, δε λέει να καταλάβει ότι υπάρχουν και άνθρωποι που τους γουστάρει η Ιστορία και προσπαθεί με μύριους τρόπους να υποβιβάσει και αυτούς και τα ιστορικά τμήματα. Όλα του τα μηνύματα εμπεριέχουν έπαρση και τάση προς εκμηδένιση και ισοπέδωση όλων των υπολοίπων.
Εμείς (εγώ τουλάχιστον, για να μιλήσω προσωπικά), δεν είπα ποτέ και σε κανένα μήνυμά μου πως το τμήμα της φιλολογίας είναι υποδεέστερο των άλλων (άλλωστε και τα αρχαία και η λογοτεχνία ήταν από τα πιο αγαπημένα μου μαθήματα), αντιθέτως ο φίλος προσβάλει σχεδόν όλους τους συνομιλητές του. :mad: Μου δίνει την εντύπωση ότι δεν κάνει συζήτηση αλλά επίθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Κάνεις λάθος Ίσιδα. Απλά ο φίλος μας, δε λέει να καταλάβει ότι υπάρχουν και άνθρωποι που τους γουστάρει η Ιστορία και προσπαθεί με μύριους τρόπους να υποβιβάσει και αυτούς και τα ιστορικά τμήματα. Όλα του τα μηνύματα εμπεριέχουν έπαρση και τάση προς εκμηδένιση και ισοπέδωση όλων των υπολοίπων.
Εμείς (εγώ τουλάχιστον, για να μιλήσω προσωπικά), δεν είπα ποτέ και σε κανένα μήνυμά μου πως το τμήμα της φιλολογίας είναι υποδεέστερο των άλλων (άλλωστε και τα αρχαία και η λογοτεχνία ήταν από τα πιο αγαπημένα μου μαθήματα), αντιθέτως ο φίλος προσβάλει σχεδόν όλους τους συνομιλητές του. :mad: Μου δίνει την εντύπωση ότι δεν κάνει συζήτηση αλλά επίθεση.
νμζ οτι μεσα στην τρελα της γργορης απαντησης οξυνθηκαν αμοιβαια τα πνευματα...ενας τουλαχιστον μορφωμενος ανθρωπος δε μπορει σε καμια περιπτωση να υποβαθμιζει ή να κατατάξει σε ανωτερης σημασιας κανενα απο τα τρια τμηματα για τα οποια γινεται συζητηση ....σκοπος ειναι να τονιστει η διαφορετικότητά τους και ποιες οι δυνατοτητες που σου προσφερει το καθε τμημα..οπως προειπωθηκε ολες αυτες οι επιστημες ειναι σημαντικες και ενδιαφερουσες...ποιος θα διαλεξει ποια εγκειται στον χαρακτηρα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
νμζ οτι μεσα στην τρελα της γργορης απαντησης οξυνθηκαν αμοιβαια τα πνευματα...ενας τουλαχιστον μορφωμενος ανθρωπος δε μπορει σε καμια περιπτωση να υποβαθμιζει ή να κατατάξει σε ανωτερης σημασιας κανενα απο τα τρια τμηματα για τα οποια γινεται συζητηση ....σκοπος ειναι να τονιστει η διαφορετικότητά τους και ποιες οι δυνατοτητες που σου προσφερει το καθε τμημα..οπως προειπωθηκε ολες αυτες οι επιστημες ειναι σημαντικες και ενδιαφερουσες...ποιος θα διαλεξει ποια εγκειται στον χαρακτηρα του..
α γεια σου! αυτοι νομιζουν οτι επειδη τους λεω οτι δεν μπορουν να κανουν αρχαια, νεα, λατινικα, τους υποβιβαζω. Τοτε υποβιβαζω και τον εαυτο μου, οταν λεω οτι οι φιλολογοι δεν μπορουν να κανουν ιστορια και φιλοσοφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μπορούν να διδάξουν ιστορία και του φιλολογικού.Οπως και φιλολογία του ιστορικού.Χίλιες φορές να διδάσκουν φιλόλογοι την Ιστορία απο αποφοίτους Αγγλικής και Γαλλικής!Αυτό είναι η πραγματική ντροπή για τον κλάδο!Σε λίγο θα διδάσκει και ο θεολόγος την λογοτεχνία κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τα ξέρω όλα αυτά ΜΕΓΑΛΕ ΔΑΣΚΑΛΕ. Εννοούσα ότι δεν υπήρχαν φιλόλογοι, ώστε να μπορώ να αναφέρω τα ονόματά τους για να σε αποκαλέσω αντίστοιχα....:D

υπηρχαν οι αλεξανδρινοι γραμματικοι φιλολογοι, αλλα εσυ που να σκαμπαζεις απο τετοια. Θες να κανεις και αρχαια στα σχολεια. Καηκαν τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Μπορούν να διδάξουν ιστορία και του φιλολογικού.Οπως και φιλολογία του ιστορικού.Χίλιες φορές να διδάσκουν φιλόλογοι την Ιστορία απο αποφοίτους Αγγλικής και Γαλλικής!Αυτό είναι η πραγματική ντροπή για τον κλάδο!Σε λίγο θα διδάσκει και ο θεολόγος την λογοτεχνία κτλ.
το'χω δει και αυτο....
ναι,αλλα οχι τοσο καλα οσο μπορει να διδαξει ο καθενας τα μαθηματα που εχει διδαχθει εις βαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μπορούν να διδάξουν ιστορία και του φιλολογικού.Οπως και φιλολογία του ιστορικού.Χίλιες φορές να διδάσκουν φιλόλογοι την Ιστορία απο αποφοίτους Αγγλικής και Γαλλικής!Αυτό είναι η πραγματική ντροπή για τον κλάδο!Σε λίγο θα διδάσκει και ο θεολόγος την λογοτεχνία κτλ.
Θα σου πουν ομως κι οι θεολογοι και οι ξενων γλωσσων: "κι εμεις θελουμε να κανουμε ιστορια στομ σχολειο, γιατι κι εμεις κανουμε 2-3 ιστοριες στη σχολη μας, οπως οι του φιλολογικου. Κι εμεις θελουμε να κανουμε αρχαια στο σχολειο, γιατι κι εμεις κανουμε αρχαια στη σχολη μας 2 μαθηματα (οι θεολογοι)". και να εισαι σιγουρος οτι θα τους δωσουν κι αυτους τετοια μαθηματα. Αφου οι οι του ιστορικου με μονο 2 ή 3 μαθηματα αρχαιων που κανουν στη σχολη τους, μπορουν να διδαξουν και αρχαια στο σχολειο, γιατι να μην μπορουν κι αυτοι; Και δικιο θα εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Κι όμως δεν μου απάντησες. Εγώ μιλάω για επιλογές στο μηχανογραφικό

Πολλοί έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους και θέλουν, ή ακόμη και «καταφέρνουν», να περάσουν Φιλολογία χωρίς να τους αρέσουν τα Αρχαία και μην έχοντας καμία ουσιώδη επαφή με την ελληνική γραμματεία. Κάποιοι από όσους δηλώνουν ΦΠΨ μπορεί να αγαπούν το ίδιο ή και περισσότερο τα Αρχαία από έναν της Φιλολογίας, αλλά να ενδιαφέρονται και για μια στοιχειώδη παιδαγωγική κατάρτιση.

Έχω την εντύπωση ότι πολλοί εδώ μέσα δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει Φιλόλογος. Και, φυσικά, αυτοί είναι που θα αποτύχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πολλοί έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους και θέλουν, ή ακόμη και «καταφέρνουν», να περάσουν Φιλολογία χωρίς να τους αρέσουν τα Αρχαία και μην έχοντας καμία ουσιώδη επαφή με την ελληνική γραμματεία. Κάποιοι από όσους δηλώνουν ΦΠΨ μπορεί να αγαπούν το ίδιο ή και περισσότερο τα Αρχαία από έναν της Φιλολογίας, αλλά να ενδιαφέρονται και για μια στοιχειώδη παιδαγωγική κατάρτιση. Τη στοιχειωδη παιδαγωγικη καταρτιση μπορει να την παρει καποιος και με 2-3 παιδαγωγικα μαθηματα στη σχολη του κι οχι με 20 - 30.


Έχω την εντύπωση ότι πολλοί εδώ μέσα δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει Φιλόλογος. Και, φυσικά, αυτοί είναι που θα αποτύχουν.


Πιο άσχετος πεθαίνεις.
Και πολλοι πηγαινουν νομικη, μονο και μονο γιατι ειναι ενα επαγγελμα με glamour και κοινωνικο prestige και επειδη αποφερει πολλα χρηματα (ετσι νομιζουν οι κακομοιροι) κι επειδη το σιναφι των δικηγορων και γενικα των νομικων ειναι πολυ ισχυρο στην Ελλαδα και κοβει και ραβει (οι πλειστοι των βουλευτων σπουδασαν νομικα) νομιζουν οτι μπορουν να εκφερουν αποψη για οποιοδηποτε θεμα και να αγορευουν λες και βρισκονται σε αιθουσα δικαστηριου. Αν θελει καποιος παιδαγωγικη καταρτιση, την αποκτα μονος του με προσωπικο διαβασμα και μεσω προσωπικης πειρας. Τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Και πολλοι πηγαινουν νομικη, μονο και μονο γιατι ειναι ενα επαγγελμα με glamour και κοινωνικο prestige και επειδη αποφερει πολλα χρηματα (ετσι νομιζουν οι κακομοιροι) κι επειδη το σιναφι των δικηγορων και γενικα των νομικων ειναι πολυ ισχυρο στην Ελλαδα και κοβει και ραβει (οι πλειστοι των βουλευτων σπουδασαν νομικα) νομιζουν οτι μπορουν να εκφερουν αποψη για οποιοδηποτε θεμα και να αγορευουν λες και βρισκονται σε αιθουσα δικαστηριου. Αν θελει καποιος παιδαγωγικη καταρτιση, την αποκτα μονος του με προσωπικο διαβασμα και μεσω προσωπικης πειρας. Τα αλλα ειναι δικαιολογιες.
αλλιως τοτε, να διεκδικησουν και οι των θετικων επιστημων (φυσικοι, χημικοι, βιολογοι) να υπαρχει ενα τμημα και γι' αυτους που θα τους δινει επαρκη παιδαγωγικη καταρτιση με πολλα παιδαγωγικα μαθηματα και πολλες ψυχολογιες, να διεκδικησουν και οι ξενων γλωσσων ενα παρομοιο τμημα κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angelintown16

Νεοφερμένος

Η angelintown16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
φιλοσοφικων και κοινωνικων σπουδων! ειναι τα αρχικα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aksonio

Νεοφερμένος

Η aksonio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω δε θα αναφερθω στην παραπανω κοντρα γτ καταντησε πασε αλλα εχω εκφρασει την αποψη μου που ειναι παγια σε αλλο τοπικ...ωστοσο για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τμημα της ΚΡΗΤΗΣ ξερω οτι ειναι το χειροτερο και οτι δε εισαι σε θεση με τιποτα να γινεις καθηγητης απο αυτο!
μαλιστα μια γνωστη μου που περασε εκει μου ειπε στο φβ : ωραια ! θα μαστε και συνάδελφοι..ασε μας κουκλιτσα μου ..πηγα να της πω
φυσικα αυτο το τμημα δε μπορει να συγριθει με κανενα αλλο στην ελλαδα!
φιλοσοφικων και ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ σπουδων -> φιλολογος:whatever:

Να σε ενημερώσω απλώς ότι για να αποκτήσεις πτυχίο από το Φιλολογικό τμήμα του Παν/μίου Κρήτης, πρέπει να περάσεις κάποια παιδαγωγικά μαθήματα από το ΦΚΣ και όχι από τα τμήματα της Σχολής Επιστημών Αγωγής του ιδρύματος. Επιπλέον, βασικό μάθημα το οποίο δεν αντικαθίσταται με κάποιο άλλο είναι η Διδακτική Άσκηση (δεν ξέρω αν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάω και τι προσφέρει αυτό...), και μάντεψε από ποιο τμήμα προσφέρεται... Το βρήκες!:clapup: Από το ΦΚΣ. Σίγουρα ένας φιλόλογος πρέπει να γνωρίζει αρχαία και λατινικά. Αναλώνοντας όλα τα ακαδημαϊκά σου έτη μελετώντας ή μάλλον αποστηθίζοντας τον Ησίοδο, Ευνάπιο, και τις Επιστολές του Σενέκα, θα αποκτήσεις γνώσεις και μάλιστα πολλές... Θα είσαι όμως σε θέση να τις μεταδόσεις σε παιδιά 12-18 ετών? Δύσκολο.. Γιατί μπορεί να έχεις ένα μπαούλο γεμάτο γνώση- χρυσάφι, αλλά δεν διαθέτεις το κλειδί να το ανοίξεις.. Και το αποτέλεσμα ποιο θα είναι? Να βάζεις τα ίδια τα παιδιά στη διαδικασία της αποστήθισης, επειδή κι εσύ ο ίδιος δεν θα ξέρεις πως να τους το δώσεις να το καταλάβουν (όσοι πέρασαν από θεωρητική κατεύθυνση γνωρίζουν πολύ καλά σε τι αναφέρομαι). Φυσικά και δεν θα είσαστε συνάδελφοι με την "κουκλίτσα" γιατί εκείνη βγαίνοντας από το ΦΚΣ το οποίο εσύ απαξιώνεις, θα έχει γράψει τουλάχιστον 7 40σέλιδες σεμιναριακές εργασίες, οι οποίες θα περιλαμβάνουν πλάνα μαθημάτων στα αρχαία, στην ιστορία, στη λογοτεχνία και βέβαια στην έκθεση που εσύ μάλλον δεν θα ξέρεις τι σημαίνει πέρα απ' ότι σου δίδαξαν στο λύκειο.... Κι αν πάλι δεν καταφέρει να μάθει κάτι από αυτά, τουλάχιστον θα έχει μάθει να τονίζει τις λέξεις γράφοντας τόσες εργασίες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν και εχει καιρο να γράψει κάποιος...θα ρωτήσω εγω....ο ανιψιός μου δηλαδη που τελείωσε το φκς και έκανε μεταπτυχιακο στα αρχαια και στα λατινικα και τωρα κάνει και διδακτορικο στην Λατινική φιλολογια παει να πει πως δεν ειναι γνώστης αρχαιων και λατινικων ; Τον ζήτησε το κολέγιο Αθηνών αλλα δεν πήγε προτιμησε να διδαξει σε φροντιστήριο στο οποίο για να προσληφθουν καθηγητες παιρνουν απο τεστ των συναδελφων τους που ήδη διδασκουν εκει, άριστα 10 σε ολα,και ενα 9 στην ιστορια των γενικών και σημαντικότερων ιστορικών γεγονοτων.ποτε κανενας εδω μεσα δεν μιλησε για τα μεταπτυχιακα στις κλασικές γραμματειες....γιατι άραγε δεν εδωσαν ώθηση οι της καθαρής φιλολογιας στους <<(υποφιλολογους)>> των άλλων τμημάτων για επιπλέον γνωσεις ; Τελικα ο φθονος ειναι το χειρότερο πάνω στην γη. Η πιστεύεται και πάλι πως το μεταπτυχιακο που εχει σχεδόν κάθε φιλολογικη σχολη δεν επαρκεί ; Εγω μπορει να μην ειμαι φιλολογος αλλα αν μου δώσετε αρχαίο κειμενο θα το ξεκοκκαλισω και θα το μεταφρασω ειμαι σίγουρα πολυ καλυτερος απο τους ψωνισμενους καθαρους φιλολογους που έχουν βαθμο πτυχίου 5.1 και πτυχιο στα 10 χρονια.το να γίνεσαι καυστικος ειναι το χειρότερο αλλα το να είσαι ψωνισμενους ειναι το παν του χειροτέρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Προφανώς και δεν αναφέρετε κανείς σε μεταπτυχιακά.Είναι σαφές ότι ένας κάτοχος μεταπτυχιακού αρχαίων είναι όχι γνώστης αλλά άριστος γνώστης.Για να πείς ότι ξέρεις να διαβάζεις αρχαία κείμενα απο το πρωτότυπο μόνο με μεταπτυχιακό μπορείς να το καταφέρεις και πάλι όχι απόλυτα.Δηλαδή δεν αρκούν τα προπτυχιακά μαθήματα ακόμα και για αποφοίτους κλασικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μα φυσικα και το μεταπτυχιακο ειναι ανωτερο,το θέμα ειναι η μελετη για να την αποκτηση κάθε αντικειμένου,και όχι το οτι εγω ειμαι της φιλολογιας και εσυ της <<υποφιλολογιας>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αυτή είναι μια ανούσια αντιπαράθεση που δεν έχει κανένα νόημα.Το ποιός είναι καλός η όχι φιλόλογος θα το δείξει άλλωστε η πορεία.Στην πράξη φαίνεται άν έχεις τα φόντα να διδάξεις σωστά,το ότι τελειώνεις το ένα η το άλλο τμήμα δεν λέει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top