ΦΚΣ vs Φιλολογία

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εσεις Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
φκς ? τι ειναι αυτο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
φκς ? τι ειναι αυτο ?
Ελα μου ντε, την ιδια απορια εχω κι εγω!!! Αμαν, τι εχετε παθει ολοι με τις συντομογραφιες εδω μεσα:P:P?? Δηλαδη αν εγω γραψω οτι θελω να μπω στο ΕΚΠ θα καταλαβει κανεις τι εννοω:P:D:P??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
φκσ ...μηπωσ φιλοσοφικων κοινωνικων σπουδων΄΄΄΄΄΄;;;;;; ταιριαζει παντωσ.... για το εκπ....δεν ξερω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
φκσ ...μηπωσ φιλοσοφικων κοινωνικων σπουδων΄΄΄΄΄΄;;;;;; ταιριαζει παντωσ.... για το εκπ....δεν ξερω!!!
Υπαρχει τετοια σχολη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Αυτο που ειπε η froso εννοω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ναι καλε στο ρε8υμνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εσεις Τι λετε?
Αν επρεπε να επιλεξω αναμεσα στα δυο θα προτιμουσα ΦΚΣ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
κατα την ταπεινη μου αποψη, η φιλολογια ειναι σκαλες ανωτερη!
στο λεω ανεπιφυλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eua_

Νεοφερμένος

Η Euaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ελα μου ντε, την ιδια απορια εχω κι εγω!!! Αμαν, τι εχετε παθει ολοι με τις συντομογραφιες εδω μεσα:P:P?? Δηλαδη αν εγω γραψω οτι θελω να μπω στο ΕΚΠ θα καταλαβει κανεις τι εννοω:P:D:P??


Ε:εθνικο Κ: καποδιστριακο Π: πανεπιστημιο..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nektarios21692

Νεοφερμένος

Ο Nektarios21692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
συμφωνω οτι η φιλολογια ειναι ανωτερη του φκσ, αλλα πασχει απο παιδαγωγικα, ψυχολογια και διδακτικη κατι που το παρεχει το φκσ. απλα στο φκσ οι φοιτητες πρεπει να καταρτιστουν μονοι τους ως προς τα αρχαια και ιδιατερα τα λατινικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Το ΦΚΣ πρώτη φορά το ακούω, οπότε δεν μπορώ να το κρίνω...

Πάντως μου ακούγεται αρκετά ευρύ και αόριστο αντικείμενο, χωρίς συγκεκριμένο εππαγγελματκό αντίκρυσμα...

Το Φιλολογικό πάντως είναι ένα τμήμα που προσφέρει υψηλού επιπέδου κατάρτιση και ειδίκευση στη φιλολογία!

Επίσης, το ΕΚΠ δεν σημαίνει κάτι... Η συντομογραφία του Πανεπιστημίου Αθηνών είναι ΕΚΠΑ (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bασικά κάνετε όλοι λάθος.ΕΚΠ=Εκπαιδευτική κοινωνικής πολιτικής:D
XA!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εσεις Τι λετε?

Και τα δυο σου δίνουν πτυχίο που θα σε χαρακτηρίζουν ΠΕ Φιλόλογος (εκλαϊκευτικά: θα κάνεις πάνω-κάτω τις ίδιες δουλειές).

Οπότε διάλεξε πιο σου αρέσει περισσότερο ως πρόγραμμα σπουδών τα 4 τουλάχιστον χρόνια που θα είσαι προπτυχιακός φοιτητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ το λέω και θα το λέω για μια ζωή.

Φιλόλογος γίνεσαι από τη σχολη Φιλολογίας, από τα διάφορα τμήματα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Όσο για την παιδαγωγική και διδακτική , μπορεί η κατάρτιση να μην είναι αρκετή κάποιες φορές, αλλά υπάρχουν διέξοδοι μέσα στις σχολές. Όποιος θέλει βρίσκει...

Κατ'εμέ, δεν θεωρείται φιλόλογος κάποιος που έχει κάνει μόνο 2 μαθήματα αρχαία και ένα μάθημα λογοτεχνίας και 10 παιδαγωγικής (δεν ξέρω πόσα είναι,τυχαία το λέω). Γιατί μετά θα διδάξει μόνο με τις γνώσεις που απέκτησε στο λύκειο και όχι από το πανεπιστήμιο (κάτι που ισχύει για τους Φιλολόγους όταν διδάσκουν Ιστορία).
Και να μην κοιτάμε μόνο την ευκολία στα εξάμηνα αλλά και την ουσία. Αυτό λέω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
:no1:
Εγώ το λέω και θα το λέω για μια ζωή.

Φιλόλογος γίνεσαι από τη σχολη Φιλολογίας, από τα διάφορα τμήματα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Όσο για την παιδαγωγική και διδακτική , μπορεί η κατάρτιση να μην είναι αρκετή κάποιες φορές, αλλά υπάρχουν διέξοδοι μέσα στις σχολές. Όποιος θέλει βρίσκει...

Κατ'εμέ, δεν θεωρείται φιλόλογος κάποιος που έχει κάνει μόνο 2 μαθήματα αρχαία και ένα μάθημα λογοτεχνίας και 10 παιδαγωγικής (δεν ξέρω πόσα είναι,τυχαία το λέω). Γιατί μετά θα διδάξει μόνο με τις γνώσεις που απέκτησε στο λύκειο και όχι από το πανεπιστήμιο (κάτι που ισχύει για τους Φιλολόγους όταν διδάσκουν Ιστορία).
Και να μην κοιτάμε μόνο την ευκολία στα εξάμηνα αλλά και την ουσία. Αυτό λέω εγώ...
συμφωνω απολυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nektarios21692

Νεοφερμένος

Ο Nektarios21692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω φιλολογος ειναι αυτος που εχει βγάλει ενα συγκεκριμενο αριθμο αρχαιων λατινικων και λογοτεχνιας; Δηλαδή αν καποιος της φιλοσοφια βγάλει 6 αρχαια και 3 λατινικα δεν εχει φιλολογική καταρτηση; Επειδη δεν εβγαλα οσα μορια ηθελα στις πανελληνιες και δεν επιασα τις φιλολογιες ας μου πουν οι φιλολογοι ποσα αρχαια πρεπει να βγαλω για να ξερω. Δεν ειναι πρεπον να κανουμε διακρισεις τετοιου ειδους και να ακυρωνουμε τμηματα. Εχω δει καθηγητες που τελειωσαν φπψ και φκσ που ηταν μακράν καλυτεροι απο φιλολογοι. Δεν ειναι αντικειμενικο να λεμε οτι ενας φιλολογος ειναι καλυτερος απο εναν φιλολογο που εχει τελειωσει φιλοσοφια. Γιατι να μην ξεχναμε οτι και οι φοιτητες της φιλοσοφιας ασχολουνται με φιλοσοφους, στοχαστες και ρητορες. Εχουμε και εμεις να προσφερουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αυτό που πρέπει να ξέρει καλά ένας φιλόλογος είναι αρχαία, λατινικά, νέα ελληνικά, και αυτά τα μαθαίνει καλά μόνο μέσα στο πανεπιστήμιο, άρα σε τμήμα φιλολογίας. Τα παιδαγωγικά τα μαθαίνει κανείς και μόνος του τόσο διαβάζοντας ο ίδιος όσο και πρακτικά μέσα στην τάξη. Η φιλοσοφία πάλι είναι οικεία στον πτυχιούχο φιλολογικού τμήματος, αφού διδάσκεται και αρχαίους Έλληνες, Λατίνους και βυζαντινούς φιλόσοφους μέσω των κειμένων τους. Στα φιλοσοφικά τμήματα μπήκαν και μαθήματα αρχαίων, λατινικών, νέων ελληνικών, για να μπορούν να θεωρούνται φιλόλογοι και να διορίζονται στην εκπαίδευση. Το σωστότερο θα ήταν να διορίζονταν ως φιλόσοφοι και να δίδασκαν μόνο φιλοσοφία και με β΄ ανάθεση τα υπόλοιπα φιλολογικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αυτό που πρέπει να ξέρει καλά ένας φιλόλογος είναι αρχαία, λατινικά, νέα ελληνικά, και αυτά τα μαθαίνει καλά μόνο μέσα στο πανεπιστήμιο, άρα σε τμήμα φιλολογίας. Τα παιδαγωγικά τα μαθαίνει κανείς και μόνος του τόσο διαβάζοντας ο ίδιος όσο και πρακτικά μέσα στην τάξη. Η φιλοσοφία πάλι είναι οικεία στον πτυχιούχο φιλολογικού τμήματος, αφού διδάσκεται και αρχαίους Έλληνες, Λατίνους και βυζαντινούς φιλόσοφους μέσω των κειμένων τους. Στα φιλοσοφικά τμήματα μπήκαν και μαθήματα αρχαίων, λατινικών, νέων ελληνικών, για να μπορούν να θεωρούνται φιλόλογοι και να διορίζονται στην εκπαίδευση. Το σωστότερο θα ήταν να διορίζονταν ως φιλόσοφοι και να δίδασκαν μόνο φιλοσοφία και με β΄ ανάθεση τα υπόλοιπα φιλολογικά μαθήματα.

Αυτοί και ο Κορνήλιος Καστοριάδης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η ειρωνια σου δειχνει την ενδεια των επιχειρηματων σου. Κατσε να ερθει η ωρα να βγεις στην αγορα εργασιας και θα σου πω εγω αμπελοφιλοσοφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top