Υπολογιστές στους Αριστούχους

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς αν δίνουν υπολογιστές στους μαθητές που βγάζουν 20; Κάτι είχα ακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχυεί. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει please:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Όταν τελείωσα εγώ τη Γ Γυμν. (2005) έδιναν έναν υπολογιστή σε αυτόν ή αυτους που έβγαζαν το μεγαλύτερο βαθμό απολυτηρίου σε κάθε σχολείο.
Δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ έβγαλα 20. Μακάρι να δώσουν. Αχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Και να σου δώσουν, δεν θα είναι καλός:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν πειράζει. Κάτι θα τον κάνω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
στο δικο μας το σχολειο εδωσαν ενα λαπτοπ σε ενα κοριτσι με το μεγαλυτερο βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Σιγα μωρε μην περιμενω να μου δωσει υπολογιστη το κρατος :P δεν παω να φιαξω εναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όταν πήγαινα πρώτη γυμνασίου παντώς είχα πάρει υπολογιστή...Έδιναν σε αυτόν που είχε το μεγαλύτερο Μ.Ο στην τάξη του. ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι στο τμήμα του, αλλά σε όλη την τάξη...Μάλιστα όταν πήρα εγώ είχα ισοβαθμίσει με άλλο ένα παιδί και έδωσαν και στους δύο. Πάντως και στην επόμενη τάξη (Β' Γυμνασίου) που βγήκα πάλι πρώτος δεν έδωσαν τίποτα. Γενικά νομίζω πως δίνουν μόνο στους πρώτους της πρώτης γυμνασίου και όχι σε όλους, αν δεν έχει καταργηθεί ήδη αυτή η επιβράβευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Εγώ πήρα όταν ήμουν 3η Γυμνασίου. Πρέπει να 'ταν η χρονιά 2005-2006 που έδωσαν μόνο...




Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδια κ εγω πηρα περσι υπολογιστη ποου πηγαινα α'λυκειου αλλα η επιβραβευση ηταν για τν β γυμνασιου. δικαιουμαι κ για γγυμνασιου αλλα δν πρεπει να γινεται ακομα.....και αυτο π εκαναν περσι ηταν αρκετα καθηστεριμενο σε χρονο....
μν σκας..ποσους υπολογιστες θες΄;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κι εγω ειχα παρει εκεινη την χρονια υπολογιστη και ειναι μια χαρα! απο αυτον σας ''ομιλω''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι μια χαρα ειναι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εγώ πήρα για τη β γυμνασίου, κ εγώ αυτόν χρησμοποιώ ακόμη! πολύ καλός πάντως, με άφησε ευχαριστημένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
παιδία εγώ είχα πάρει υπολογιστή στην α γυμνασίου επειδή είχα βγάλει το μεγαλύτερο μέσο όρο αλλα δεν νομίζω να ισχύει και στη γ γυμνασίου αυτό.Μάλλον μόνο στην α επειδή ειναι η πρώτη τάξη του γυμνασίου αλλα μακάρι να δίνουν και στη γ. !!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτε στην Α' ισχύει, απλώς τότε ηταν η πρώτη χρονιά διακυβέρνησης της Ν.Δ. κι είπε να μην απογοητεύσει από την πρώτη χρονιά, διότι, αν δεν κάνω λάθος, η συγκεκριμένη φανφάρα ήταν στο προεκλογικό του πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι και να ηταν εγω απο εκει που δεν ειχα υπολογιστη (και δεν θα επαιρνα κιολας)
βρεθηκα με εναν!!!τον πληρωσα με τον βαθμο μου κιολας οχι με ευρωπουλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Σιγα μωρε μην περιμενω να μου δωσει υπολογιστη το κρατος :P δεν παω να φιαξω εναν!

Δεν φταιει και παλι το κρατος αν οι αριστουχοι εχετε απαιτησεις....Αλλωστε με
δικη σου επιθυμια αριστευσες.....θελω να πιστευω πως το κινητρο δεν ηταν το
laptop η η ''δοξα'' που συνοδευει ενα αριστειο....Επισης, θα ηθελα να πω πως
ειμαι τελειως αντιθετος με την τακτικη αυτη....Αν εφαρμοστηκε/εφαρμοζεται
κακως...Κατ'αρχην, αυτη η ''ανταμοιβη'' μπορει μακροπροθεσμα να δημιουργησει βαθμοθηρες οι οποιοι ενδιαφερονται μονο για το επαθλο (κατι
αναλογο με το realities που τοσο σας αρεσουν, οταν ενας υποψηφιος δηλωνει
πως παει για τα λεφτα και μονο).Επισης πιστευω πως δεν υπαρχει μεγαλυτερο
βραβειο για εναν αριστουχο απο την αυτοικανοποιηση και τον αυτοσεβασμο
που θα αισθανθει οχι για το βαθμο που εβγαλε, αλλα για το οτι διευρυνθηκαν
οι πνευματικοι του οριζοντες....τελος, μια τετοια συμπεριφορα μπορει να εκληφθει απο πολλους μαθητες χαμηλου επιπεδου ως ρατσιστικη συμπεριφορα εις βαρος τους .... και πραγματι, ισως ειναι λιγο ακραιο, αλλα
για σκεφτειτε, το σχολειο, ο βασικος φορεας υπευθυνος για την εκπαιδευση
και σε ευρυτερο επιπεδο για την κοινωνικοποιηση, επιδεικνυει τετοια συμπεριφορα?Τετοιοι πολιτες θα βγουν αυριο μεθαυριο αυτοι οι αριστουχοι
που τοσο πολυ κοπιασαν να αποστηθισουν μεχρι και το τελευταιο ''και'' του
βιβλιου?Τι να πω....λυπαμαι ειλικρινα οχι για το επιπεδο παιδειας της χωρας
μας.....αλλα για τη νοοτροπια των σημερινων μαθητων - αυριανων πολιτων.

*Melkon δεν ειναι προσωπικο..απλως ξεκινησα χρησιμοποιωντας το δικο σου
σχολιο.Επισης οταν μιλω για τα realities δε μιλω συγκεκριμενα για σενα....γενικα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλα αμα ειναι να διαβαζουν τα παιδια μονο για εναν υπολογιστη τοτε φταινε τα παιδια οχι το κρατος
Εξαλλου αυτο ειναι μια ανταμοιβη για τον κοπο τους και σκοπο εχει να δωσει κινητρο στους μαθητες να διαβασουν για να μαθουν και οχι για να διαβασουν και να παρουν
Στο χερι του μαθητη ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι υπολογιστές δίνονται στους μαθητές Α' Γυμνασίου που έβγαλαν το μεγαλύτερο Μ.Ο. στην τάξη και δεν ξαναδίνονται υπολογιστές στο ίδιο άτομο. Απλώς όταν δόθηκαν για πρώτη φορά (τον Οκτώβρη του 2006 αν θυμάμαι καλά;) δόθηκαν και στους πρώτους των Β' και Γ' τάξεων.

Δεν φταιει και παλι το κρατος αν οι αριστουχοι εχετε απαιτησεις....Αλλωστε με
δικη σου επιθυμια αριστευσες.....θελω να πιστευω πως το κινητρο δεν ηταν το
laptop η η ''δοξα'' που συνοδευει ενα αριστειο....Επισης, θα ηθελα να πω πως
ειμαι τελειως αντιθετος με την τακτικη αυτη....Αν εφαρμοστηκε/εφαρμοζεται
κακως...Κατ'αρχην, αυτη η ''ανταμοιβη'' μπορει μακροπροθεσμα να δημιουργησει βαθμοθηρες οι οποιοι ενδιαφερονται μονο για το επαθλο (κατι
αναλογο με το realities που τοσο σας αρεσουν, οταν ενας υποψηφιος δηλωνει
πως παει για τα λεφτα και μονο).Επισης πιστευω πως δεν υπαρχει μεγαλυτερο
βραβειο για εναν αριστουχο απο την αυτοικανοποιηση και τον αυτοσεβασμο
που θα αισθανθει οχι για το βαθμο που εβγαλε, αλλα για το οτι διευρυνθηκαν
οι πνευματικοι του οριζοντες....τελος, μια τετοια συμπεριφορα μπορει να εκληφθει απο πολλους μαθητες χαμηλου επιπεδου ως ρατσιστικη συμπεριφορα εις βαρος τους .... και πραγματι, ισως ειναι λιγο ακραιο, αλλα
για σκεφτειτε, το σχολειο, ο βασικος φορεας υπευθυνος για την εκπαιδευση
και σε ευρυτερο επιπεδο για την κοινωνικοποιηση, επιδεικνυει τετοια συμπεριφορα?Τετοιοι πολιτες θα βγουν αυριο μεθαυριο αυτοι οι αριστουχοι
που τοσο πολυ κοπιασαν να αποστηθισουν μεχρι και το τελευταιο ''και'' του
βιβλιου?Τι να πω....λυπαμαι ειλικρινα οχι για το επιπεδο παιδειας της χωρας
μας.....αλλα για τη νοοτροπια των σημερινων μαθητων - αυριανων πολιτων.

*Melkon δεν ειναι προσωπικο..απλως ξεκινησα χρησιμοποιωντας το δικο σου
σχολιο.Επισης οταν μιλω για τα realities δε μιλω συγκεκριμενα για σενα....γενικα παντα.

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το Διαδίκτυο είναι ένας φορέας που μπορεί να διευρύνει τους πνευματικούς ορίζοντες του ατόμου. Οι αριστούχοι είναι πολύ πιθανότερο να το χρησιμοποιήσουν για να διευρύνουν τις γνώσεις τους στον τομέα που τους ενδιαφέρει. Μέσω ενός τέτοιου υπολογιστή σας μιλώ κι εγώ τώρα, και πρέπει να σας πω ότι με βοήθησε πολύ στις εργασίες μου και στην αναζήτηση πληροφοριών (ενώ διαφορετικά έπρεπε να πάω στη βιβλιοθήκη το διάλειμμα, χωρίς πολύ διαθέσιμο χρόνο, να ψάξω στην εγκυκλοπαίδεια και να τη φωτοτυπήσω).

Η βαθμοθηρία υπάρχει ούτως ή άλλως και καλλιεργείται κυρίως από το οικογενειακό περιβάλλον. Ασφαλώς και θα υποστήριζα τη διανομή υπολογιστών σε κάθε μαθητή με βαθμολογία πάνω από 16 και 6/13 στην Α' Γυμνασίου αν υπήρχαν κονδύλια. Έλα όμως που δεν υπάρχουν.

Τετοιοι πολιτες θα βγουν αυριο μεθαυριο αυτοι οι αριστουχοι
που τοσο πολυ κοπιασαν να αποστηθισουν μεχρι και το τελευταιο ''και'' του
βιβλιου?

Ναι, οι πολίτες που θα μάθουν να επιβραβεύουν αυτούς που προσπαθούν. Πού είναι το κακό;

Πάντα Φιλικά:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο ότι σπανίως αριστούχοι (τουλάχιστον σε χαμηλές τάξεις) είναι εκείνοι που προσπαθούν με τίμιο σκοπό, αλλά απο την άλλη δε μπορείς να διακρίνεις και περιπτώσεις...Υποτίθεται οτι τα μέτρα και τα σταθμά είναι καθολικά, οπότε τιμές αξίζουν εκείνοι που έβγαλαν ΜΟ πάνω απο ένα συγκεκριμένο βαθμό. Αν στην ουσία δεν το αξίζουν, κάποτε θα το βρουν μπροστά τους, οπότε δεν πειράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top