Το πόρισμα για τα πανεπιστήμια

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Όποιος θέλει να συμμετάσχει στο googlebombing ας βάλει αυτό στην υπογραφή του: [FONT=verdana,arial,helvetica]κατσίκα[/FONT]
Χαχαχα!!! Γαμάτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.
Απο τη στιγμή που δίνεις πανελλήνιες το σύστημα κρίνει οτι είσαι κατάλληλος να μπεις στην Χ σχολή.
Μετά αν κοπείς 4 φορές σε ένα μάθημα ή κάνεις περισσότερο καιρό να τελειώσεις κρίνουν οτι είσαι ακατάλληλος; Τότε αυτό που έχει πρόβλημα κύριοι είναι το σύστημα σας των πανελληνίων που με έκρινε κατάλληλη. Αυτό πρέπει να αλλάξετε. Όχι να αναθεωρείτε πεντακόσιες φορές τη γνώμη σας (=του συστήματος) για το αν είμαι κατάλληλη ή όχι για τη σχολή επειδή δεν είσαστε άξιοι να φτιάξετε ένα σωστό σύστημα εισαγωγής!
Μισελ διαφωνω εντελως μαζι σου. Ναι, το συστημα κρινει καποιον καταλληλο να μπει σε μια σχολη. Τι σημαινει αυτο? Οτι επειδη διαβασες και περασες εχεις το αλαθητο και μπορεις να κανεις οτι θες χωρις καμια συνεπεια? Στη ζωη μας κρινομαστε συνεχως μισελ, και πρεπει καθε στιγμη να αποδικνυουμε οτι αξιζουμε αυτο που μας εχει προσφερθει, στη συγκεκριμενη περιπτωση, ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ. ΕΙχε δικιο καποιος που ειπε οτι αν πληρωναμε θα εκτιμουσαμε περισσοτερο καποια πραγματα. Δλδ θα το θεωρουσες λογικο να παρει καποιος μια δουλεια επειδη περασε τη συνεντευξη και απο εκει και περα να ειναι ελευθερος να παταει οποτε θελει? Ναι, ως φοιτητης δεν πληρωνεσαι αλλα οι δουλεια σου ειναι να σπουδαζεις! Και στο κατω κατω τα λεφτα των γονιων μας χαλαμε, δεν νιωθετε ασχημα αυτοι να δουλευουν για να καθομαστε εμεις μεχρι τα 30 μας?? Και διαφωνω τελειως και με τη λογικη του "μπορει να ερωτευτω να πληγωθω και να καθησω να κλαιω για ενα εξαμηνο". Και εγω θελω να παω διακοπες και να κανω τα μπανακια μου αλλα καθομαι και διαβαζω για την εξεταστικη. Και στο κατω κατω ο σκοπος του πανεπιστημιου, εκτος απο τη γνωση, ειναι να μας ωριμασει. Ποια η ωριμοτητα ενος ανθρωπου που δεν εχει τη δυναμη να συνελθει απο ενα χωρισμο και να ανταπεξελθει στις απαιτησεις μιας εξεταστικης, η εστω να χασει ενα εξαμηνο αλλα να ειναι προετοιμασμενος να δεχτει τις συνεπειες! Και οχι να το θεωρει δικαιωμα του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Μισελ διαφωνω εντελως μαζι σου. Ναι, το συστημα κρινει καποιον καταλληλο να μπει σε μια σχολη. Τι σημαινει αυτο? Οτι επειδη διαβασες και περασες εχεις το αλαθητο και μπορεις να κανεις οτι θες χωρις καμια συνεπεια?
Όχι βέβαια. Άρα το σύστημα δεν κρίνει σωστά.

Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Ναι, ως φοιτητης δεν πληρωνεσαι αλλα οι δουλεια σου ειναι να σπουδαζεις! Και στο κατω κατω τα λεφτα των γονιων μας χαλαμε, δεν νιωθετε ασχημα αυτοι να δουλευουν για να καθομαστε εμεις μεχρι τα 30 μας??
Αυτό θα το κρίνουν οι εκάστοτε γονείς. Που ξέρεις οτι δεν δουλευει και κανονικά ο Χ φοιτητής; Άλλωστε δυστυχώς στην ελλάδα δεν είναι πάντα εύκολο να δουλεύεις ασφαλισμένος. :whistle: Το κράτος δεν έχει κανένα λόγο να πετάγεται σαν την τσουτσού* σε θέματα που δεν το αφορούν.

*δεν έβαλα αστεράκια διότι δεν το θεωρώ βρισιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όχι βέβαια. Άρα το σύστημα δεν κρίνει σωστά.
Δλδ με ποια μεθοδο θα μπορουσε καποιο οπιοδηποτε συστημα να κρινει εαν καποις μαθητης, οταν γινει φοιτητης θα τα φορτωσει στον κοκκορα η οχι?? Δεν νομιζω οτι γινεται, και γιαυτο χρειαζεται και αξιολογηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Δλδ με ποια μεθοδο θα μπορουσε καποιο οπιοδηποτε συστημα να κρινει εαν καποις μαθητης, οταν γινει φοιτητης θα τα φορτωσει στον κοκκορα η οχι?? Δεν νομιζω οτι γινεται, και γιαυτο χρειαζεται και αξιολογηση!
Αν ήξερα να σου πω θα έπρεπε να είμαι στους "8 σοφούς" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το κράτος δεν έχει κανένα λόγο να πετάγεται σαν την τσουτσού* σε θέματα που δεν το αφορούν.

Ποια ειναι τα θεματα που δεν αφορουν το κρατος βρε μισελ? Η λειτουργια των πανεπιστημιων? Γιατι εγω για αυτο μιλησα. Το θεμα των χρηματων και των γονιων ειναι προσωπικο του καθενος, απλα αναρωτηθηκα αν νιωθουν ολοι την αναγκη να βγαλουν το "βαρος" απο τους γονεις τους, να γινουν αυτονομοι και να συνεισφερουν στην κοινωνια δουλευοντας οσο το δυνατον πιο συντομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Ποια ειναι τα θεματα που δεν αφορουν το κρατος βρε μισελ? Η λειτουργια των πανεπιστημιων? Γιατι εγω για αυτο μιλησα. Το θεμα των χρηματων και των γονιων ειναι προσωπικο του καθενος, απλα αναρωτηθηκα αν νιωθουν ολοι την αναγκη να βγαλουν το "βαρος" απο τους γονεις τους, να γινουν αυτονομοι και να συνεισφερουν στην κοινωνια δουλευοντας οσο το δυνατον πιο συντομα!
Αν δεις αυτό που σου παρέθεσα θα καταλάβεις τι εννοώ "δεν το αφορούν". Το αν είναι η δουλειά μου να σπουδάζω ή αν ταυτόχρονα κάνω και κανονική δουλειά ή μαθαίνω και κάτι άλλο ή οτιδήποτε δεν αφορά το κράτος. Απο τη στιγμή που κάποιος σε ΟΣΑ χρόνια και να τελειώσει έχει περάσει ΤΑ ΙΔΙΑ μαθήματα και έχει ρίξει για να τα περάσει ΤΟ ΙΔΙΟ διάβασμα, δεν βρίσκω το λόγο να του απαγορευεται να το κάνει αυτό. Τώρα όσων αφορά τα λεφτά των γονιών το θέμα είναι ηθικό και δεν αφορά το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα αυτο ειπα και εγω, ειναι ηθικο το θεμα! Νομιζω παντως οτι η διαφωνια μας ειναι σε βασικα ζητηματα. π.χ. εγω δεν συμφωνω οτι ειναι το ιδιο καποιος που το τελειωνει σε 5 και καποιος που τελειωνει σε 10. Ε, αν εχεις δωσει και 5 φορες το καθε μαθημα, καποια στιγμη θα φανεις πιο τυχερος, θα πεσουν τα θεματα που εχεις διαβασει και θα περασεις. :P Νομιζω παντως οτι διαφορετικα θα πρεπει να αντιμετωπιστει καποιος που εδειξε ενθουσιασμο και ωριμοτητα στα 20 του και διαβασε και τελειωσε κανονικα. Και οπου και αν πας να πιασεις δουλεια, δεν θα εκτιμησουν ιδιατερως το να εισαι 30 με καθολου προυπηρεσια στο αντικειμενο σου επειδη μολις τελειωσες τη σχολη! (το δευτερο προσωπο δεν αναφερεται σε σενα, γενικα μιλαω!:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Και οπου και αν πας να πιασεις δουλεια, δεν θα εκτιμησουν ιδιατερως το να εισαι 30 με καθολου προυπηρεσια στο αντικειμενο σου επειδη μολις τελειωσες τη σχολη!
Δε νομίζω ότι κρίνεσαι από τα χρόνια που χρειάστηκες για να τελειώσεις τη σχολή, αλλά από το τί πήρες τελικά από αυτή.Και πιστεύω έτσι είναι το σωστό.Στο τέλος όλοι την ίδια αγορά εργασίας απευθύνονται.Και αυτή η αγορά είναι αμείληκτη.Αν είσαι καλός, κι ας έχεις τελειώσει στα 40 (για οποιονδήποτε λόγο), θα επιβιώσεις.Αν απλά ζορίστηκες να βγάλεις τη σχολή στα χρόνια της (κάτι που δε σημαίνει κιόλας ότι έμαθες καλύτερα αυτά που ήταν να μάθεις) πρέπει κι εσύ, όπως όλοι, να αποδείξεις πόσο καλός είσαι.
Γενικά πάντως, και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον, βλέπω ότι υπάρχει μια τάση απαξίωσης των ελληνικών πανεπιστημίων από παιδιά που για διάφορους λόγους βρέθηκαν έξω.Ξέρω ότι πολύ λίγοι διαλέγουν να πάνε έξω συνειδητά ενώ έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν εδώ.Από φίλους μου που είναι έξω, ξέρω ότι αν ήταν στο χέρι τους δε θα έφευγαν τελικά, άσχετα με το πόσο καλύτερες συνθήκες σπουδών συνάντησαν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Μα αυτο ειπα και εγω, ειναι ηθικο το θεμα! Νομιζω παντως οτι η διαφωνια μας ειναι σε βασικα ζητηματα. π.χ. εγω δεν συμφωνω οτι ειναι το ιδιο καποιος που το τελειωνει σε 5 και καποιος που τελειωνει σε 10. Ε, αν εχεις δωσει και 5 φορες το καθε μαθημα, καποια στιγμη θα φανεις πιο τυχερος, θα πεσουν τα θεματα που εχεις διαβασει και θα περασεις. :P Νομιζω παντως οτι διαφορετικα θα πρεπει να αντιμετωπιστει καποιος που εδειξε ενθουσιασμο και ωριμοτητα στα 20 του και διαβασε και τελειωσε κανονικα. Και οπου και αν πας να πιασεις δουλεια, δεν θα εκτιμησουν ιδιατερως το να εισαι 30 με καθολου προυπηρεσια στο αντικειμενο σου επειδη μολις τελειωσες τη σχολη! (το δευτερο προσωπο δεν αναφερεται σε σενα, γενικα μιλαω!:))


Μάλιστα, εγώ λοιπόν θα διαφωνήσω κάθετα.Πρώτον κάποιος που δεν έχει σκοπό να τελειώσει την σχολη δεν την τελειώνει.Αφού είναι γεγονός που οι περισσότεροι αιώνιοι φοιτητές χάνουν την χρηματοδότηση απο τους γονείς τους μολίς υπερβούν κάποια ηλικία και μετά αρχίζουν να εργάζονται οπότε οι σπουδές πάνε περίπατο.Εξάλλου όπως έχουμε ξαναπει οι αιώνιοι φοιτητές δεν είναι επιβάρυνση για την σχολή, ούτε στα εργαστήρια καταλαμβάνουν θέσεις ούτε παροχές έχουν(έλεος οι περισσότεροι δεν δικαιούνται ούτε πάσο πως επιβαρύνουν το κράτος;).Στα περισσότερα ιδρύματα οι παροχές ισχύουν μέχρι κάποιο έτος/εξάμηνο ή μέχρι κάποια ηλικία(συνήθως 24).
Κατά δεύτερον υπάρχουν άτομα που για διάφορες συνθήκες αναγκάστηκαν να τελειώσουν σε παραπάνω απο 4-5 χρόνια.Μιλάω κρίνοντας όσα γνωρίζω.Ο κολλητός μου έχασε τον πατέρα του στο 3 εξάμηνο της σχολής του, οπότε αναγκάστηκε να συντηρήσει μια οικογένεια δουλεύοντας και έχασε τον ρυθμό του στην σχολη, αργότερα πήγε φαντάρος για να ξεμπερδέψει με το στρατιωτικό και γυρίζοντας ενώ χρωστούσε 3 μόνο μαθήματα αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών και τώρα χρωστάει 5 γιατί προστέθηκαν δύο νέα τα οποία δεν υπήρχαν στο παλιό πρόγραμμα σπουδών.Το κράτος προνοίας βέβαια φρόντισε να μην τον βοηθήσει ως ορφανό απο ένα γονέα καθώς δεν του ενέκρινε μεταγγραφή στην Αθήνα αλλά μόνο μέχρι το πλησιέστερο ΤΕΙ με την ίδια ειδικότητα.Οπότε πηγαινοέρχεται με το αμάξι 2 φορές την εβδομάδα παίρνοντας άδεια απο την δουλειά του.Με ποια κριτήρια μπορεί κάποιος να μου πει πως αυτό το παιδί δεν δικαιούται πτυχίο;:/:
Επίσης μια άλλη φίλη μου συνομήλικη έχει ριζώσει στο μαθηματικό.Ναι αυτή είναι κλασσική περίπτωση κ*λοβαρέματος καθώς στην σχολη πατούσε μόνο για να πιει καφέ στην λέσχη.Η κοπέλα εργάζεται σε κάτι καλό αλλά άσχετο, χρωστάει νομίζω 17 μαθήματα και ποσώς την ενδιαφέρει αν θα την διαγράψουν απο την σχολη ή όχι καθώς δεν σκοπεύει να τελειώσει.
Υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά σε όλες τις περιπτώσεις.
Η αφεντιά μου ξεκίνησε τις σπουδές στα 24, με την προοπτική λόγω δουλειάς αλλά και απόστασης να τις τελειώσω σε 6-7 χρόνια το νωρίτερο καθώς δεν με απασχολούσε η επαγγελματική αποκατάσταση.Θες να σου πω τι έγινε όταν προσπάθησα να πάρω μεταγγραφή;Λοιπόν το δικο μου εισόδημα ήταν μέσα στα κριτήρια μεταγγραφής όμως του μπαμπά μου δεν ήταν.Και ενώ ήταν ολοφάνερο πως κάνω μόνη μου δήλωση(αρα θα έπρεπε να πιαστεί) και εργάζομαι και ζω μόνη μου υπολογίσανε την οικογενειακή.Στον αντίποδα όμως δεν μπορούσα ούτε να χρησιμοποιήσω το κριτήριο του αδερφού φαντάρου(ήταν εκείνη την εποχή) γιατί ακριβώς δεν ζούσα με την οικογένεια μου άρα δεν επιβάρυνα τον πατέρα μου.Πείτε μου εσείς αν βγάζετε νόημα:whatever:
Οπότε μου αφήνουν δύο επιλογές ή μετακίνηση σε εβδομαδιαία βάση προς την σχολή(απορρίπτεται) ή περνάω όλες τις θεωρίες και αφήνω τλτ τα εργαστήρια.Πράγμα το οποίο και έκανα και μου κοστίζει συν 2 χρόνια σπουδών το λιγότερο.Οπότε μετά απο όλο αυτό θα έρθουν και θα με διαγράψουν;(που δεν με πιάνει η τροπολογία αλλά λέμε).

Όσο αφορά την αγορά εργασίας τα έχουμε ξαναπεί ένα πτυχίο ναι μεν ανοίγει τις πόρτες αλλά η προσωπική εργασία και η απόδοση φροντίζουν να παραμείνουν ανοιχτές.Κανείς άξιος δεν χάνεται.

Υ.Γ.Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου το σχόλιο που έκανες γιατί κάποιος που καθόταν να έχει ισότιμο πτυχίο με εσένα που προσπάθησες.Με την ίδια λογική γιατί κάποιος που πέρασε στις πανελλήνιες να έχει ισότιμο πτυχίο με εσένα που δεν τα κατάφερες;
Σου ακούγεται άσχημο.Και είναι άσχημο, δεν μου αρέσουν τέτοιες συγκρίσεις όμως δεν μου αρέσουν και οι αυθαίρετες γενικεύσεις.Όπως εγώ δεν γνωρίζω τους λόγους που σε έστρεψαν προς το εξωτερικό έτσι και εσύ δεν γνωρίζεις τους λόγους που κάποιος καθυστέρησε να αποφοιτήσει.Βγάλτε απο το μυαλο σας ότι όλοι οι φοιτητές είναι 18-24 (είναι η πλειοψηφία αλλά όχι όλοι) και ότι συντηρούνται απο τους γονείς τους (ακόμη και στην δουλειά είχαμε πολλούς φοιτητες που δεν μπορουσαν να τα βγάλουν πέρα με τα χρήματα απο τους γονείς και έτσι δούλευαν κανονικότατα 8ωρο αφήνοντας πίσω κάποια μαθήματα).Μην κρίνετε μόνο εξ ιδίων τα αλλότροια.Πολλοί δεν μπορούν και δεν έχουν τις ιδιες δυνατότητες με εσάς, είναι κρίμα να τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι και να συναινούμε στην κατάργηση των ελάχιστων κάπως αξιοκρατικών θεσμών στην χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αγαπητη κλεφτρα, συγγνωμη και προς εσενα, και συγγνωμη αν προσεβαλα καποιον με αυτα που ειπα. Προς θεου, δεν θεωρω οτι πρεπει να γινουν οι αλλαγες που λενε, γιατι δεν υπαρχει η καταλληλη υποδομη! Η ριζα του προβληματος ειναι αλλου. Για να μπορεσουμε να εχουμε πανεπιστημια που θα ζητουν απο τους φοιτητες να τελειωσουν στα χρονια σπουδων που προβλεπεται, θα πρεπει να υπαρχουν ειδικες ρυθμισεις που θα βοηθουν αυτους που εχουν προβλημα ειτε ειναι οικονομικο, ειτε υγειας ειτε οτιδηποτε αλλο σοβαρο μπορει να προκυψει. Ας πουμε, παραδειγμα ενος φιλου μου εδω που σπουδαζω: Πολυ καλος φοιτητης, περναγε καθε χρονο στην πρωτη δεκαδα κλπ. Φετος του ετυχαν διαφορα προσωπικα προβληματα. Ε, απευθυνθηκε σε καποιους υπευθυνους, και τελικα τον αφησαν να φυγει φετος και να γυρισει του χρονου να επαναλαβει τη χρονια. Η φοιτητες που εχουν οικονομικο προβλημα παιρνουν υποτροφιες και οικονομικη βοηθεια! Εγω σε αυτη τη βαση συζηταω, και οχι να αφησουμε καθενα στην τυχη του και να τους πεταμε εξω απο τη σχολη γιατι τους ετυχε καποιο προβλημα. Και γιαυτο υποστηριζω οτι πρεπει να πληρωνουν διδακτρα οι φοιτητες, π.χ. 1000 ευρω το χρονο. Δεν ειναι σημαντικο ποσο για αυτους που εχουν, και τα χρηματα θα πανε σε εξοπλισμο, και για να βοηθηθουν αυτοι που δεν εχουν.
Οσο για αυτο που ειπες, οτι δεν αξιζει το ιδιο το πτυχιο καποιου που δεν περασε στην Ελλαδα και εφυγε εξω αναγκαστικα συμφωνω. Δεν ξερω πως θα μπορουσε να αλλαξει αυτο και να γινει καποιος διαχωρισμος. Παντως επειδη αναφερθηκες σε μενα, δεν μιλαω αφυψηλου και ξερω καλα ποσο δυσκολο ειναι το να περασεις σε μια σχολη στην Ελλαδα. And for the record, ειμαι εξωτερικο απο επιλογη, εχοντας περασει σε υψηλοβαθμη σχολη στην Ελλαδα (ΗΜΜΥ ΕΜΠ), που τελικα διαλεξα να μην παω οταν με δεχτηκαν εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εξάλλου όπως έχουμε ξαναπει οι αιώνιοι φοιτητές δεν είναι επιβάρυνση για την σχολή, ούτε στα εργαστήρια καταλαμβάνουν θέσεις ούτε παροχές έχουν(έλεος οι περισσότεροι δεν δικαιούνται ούτε πάσο πως επιβαρύνουν το κράτος;).Στα περισσότερα ιδρύματα οι παροχές ισχύουν μέχρι κάποιο έτος/εξάμηνο ή μέχρι κάποια ηλικία(συνήθως 24).

Αυτο δεν ειναι σωστο.:) Οι "αιωνιοι φοιτητες" ειναι σημαντικη επιβαρυνση για τη σχολη για πολλους λογους.
Επιβαρυνουν τις γραμματειες, καταβαζουν το επιπεδο σπουδων. Χαλανε το προφιλ της σχολης και αρα τη δυνατοτητα για εξωτερικη χρηματοδοτηση (αυτο ειναι πολυ κρισιμο ειδικα εαν υπαρχει αξιολογηση) και πολλα αλλα, που τελικα κοστιζουν σε χρημα πολυ περισσοτερο απο τις παροχες στους ιδιους.

Τα αει πρεπει να ειναι ελευθερα να αποφασιζουν ποσους να παρουν και ως ποτε μπορουν να σπουδασουν. Αυτο δεν ειναι δουλεια του κατα περιπτωση υπουργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
@ ιο-ιο προς Θεού το θέμα δεν είναι να ζητήσεις συγγνώμη το θέμα είναι να αντιληφθείς πως δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες και ευκαιρίες.Ναι υπάρχουν κάποιοι που εκμεταλλεύονται την μη υπάρξη οριου περάτωσης, υπάρχουν όμως και άλλοι που για αυτούς είναι η μόνη λύση.Δυστυχώς όσο αφορά τις ρυθμίσεις για ειδικές περιπτώσεις ακόμη και να ψηφιστούν δεν νομίζω να εφαρμοστούν (τουλάχιστον όχι πλήρως) όπως δεν εφαρμόζονται πλήρως ούτε οι σημερινές ρυθμίσεις για ειδικές περιπτώσεις.
Η ουσία των πραγμάτων είναι πως τα αμφιλεγόμενα νέα μέτρα διμιουργούν διχόνοια ανάμεσα στους υποστηρικτές και στους επικριτές.Το πασιγνωστο και πανάρχαιο "διαίρει και βασίλευε" βρίσκει έξυπνη και καίρια εφαρμογή.Σε αυτήν την περίπτωση είναι επιτακτικά αναγκαίο η ακαδημαική κοινότητα να είναι ενωμένη στις διεκδικήσεις της.Ο απώτερος σκοπός όλων όσων βιώνουν την παιδεία εκ των έσω είναι η αναβάθμιση της.

@κοράκι όπως είπα μιλώ μόνο για όσα γνωρίζω.Ειλικρινά αυτό για την γραμματεία και για το επίπεδο σπουδών δεν το γνωρίζω.Μπορείς να μου εξηγήσεις πως το επιβαρύνουν οι αιώνιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Επιβαρυνουν τις γραμματειες, καταβαζουν το επιπεδο σπουδων.
Αυτό με ποιον ακριβώς τρόπο το κάνουν?
(edit: με πρόλαβε η kleftra :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα κλεφτρα μου, αυτο λεω και εγω! Δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες και γιαυτο πρεπει να κανουμε ειδικες ρυθμισεις! Πιστευεις πραγματικα ομως οτι θα ανβαθμιστει η παιδεια με την παρακατω λογικη: "και να γινουν οι ρυθμισεις, δεν θα εφαρμοστουν σωστα, οποτε ας τα αφησουμε ξεφραγα αμπελια για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν αδικειται κανεις!" Ετσι την υποβαθμιζουμε ακομα περισσοτερο. π.χ. να αναφερω μονο το ποσοι περνανε μαθηματα απο αντιγραφες. Γιατι επιτρεπονται τετοια πραγματα? Γιατι κανενας δεν παιρνει στα σοβαρα τις εξεταστικες. Κατσε να κινδυνευε να του μηδενιστει το μαθημα και να τρεχει και να μην φτανει μετα και θα δουμε αν θα αντεγραφε κανενας!
Επαναλαμβανω: Ολα αυτα τα υποστηριζω κατω απο ειδικες συνθηκες που θα προστατευουν αυτους που εχουν πραγματικα προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αυτό με ποιον ακριβώς τρόπο το κάνουν?
(edit: με πρόλαβε η kleftra :))

Το παραδειγμα που ανεφερα πριν με τις αντιγραφες ειναι για μενα σημαντικος λογος που υποβαθμιζεται η παιδεια, και κατα τη γνωμη μου παντα, συμβαινει λογω της.. "χαλαροτητας" του συστηματος, που επιτρεπει το καθε μαθημα να δινεται πολλες φορες και προκαλει το φαινομενο των αιωνιων φοιτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
@κοράκι όπως είπα μιλώ μόνο για όσα γνωρίζω.Ειλικρινά αυτό για την γραμματεία και για το επίπεδο σπουδών δεν το γνωρίζω.Μπορείς να μου εξηγήσεις πως το επιβαρύνουν οι αιώνιοι;

Σε καθε σχολη υπαρχει ο ρυθμος σπουδων που ειναι μετρησιμη ποσοτητα, τοσα μαθηματα ανα εξαμηνο. Επισης ειναι μετρησιμη ποσοτητα το ποσοι ακολουθουν αυτο το ρυθμο. Φυσικα οταν η σχολη κρινεται (συστυχως οχι ακομη εδω) απο εξωτερικους κριτες και αξιολογειται μετριεται το ποσοστο των φοιτητων που ακολουθουν το ρυθμο. Οσο μεγαλυτερος τοσο το καλυτερο. Στο εξωτερικο το ποσοστο ειναι πανω απο 95%.

Φυσικα ομως στο εξωτερικο ο ρυθμος αυτος σε καποιες σχολες (στην Ιατρικη, πολυτεχνειο και οπου υπαρχουν πολλα εργαστηρια δεν ειναι ευκολο αυτο) μπορει ο καθε φοιτητης να παρει και λιγοτερα μαθηματα το εξαμηνο. Το συστημα ειναι πιο ελαστικο. Αλλα για να γινει αυτο και πολλα αλλα χρειαζεται αυτοτελεια των αει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Μα κλεφτρα μου, αυτο λεω και εγω! Δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες και γιαυτο πρεπει να κανουμε ειδικες ρυθμισεις! Πιστευεις πραγματικα ομως οτι θα ανβαθμιστει η παιδεια με την παρακατω λογικη: "και να γινουν οι ρυθμισεις, δεν θα εφαρμοστουν σωστα, οποτε ας τα αφησουμε ξεφραγα αμπελια για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν αδικειται κανεις!" Ετσι την υποβαθμιζουμε ακομα περισσοτερο. π.χ. να αναφερω μονο το ποσοι περνανε μαθηματα απο αντιγραφες. Γιατι επιτρεπονται τετοια πραγματα? Γιατι κανενας δεν παιρνει στα σοβαρα τις εξεταστικες. Κατσε να κινδυνευε να του μηδενιστει το μαθημα και να τρεχει και να μην φτανει μετα και θα δουμε αν θα αντεγραφε κανενας!
Επαναλαμβανω: Ολα αυτα τα υποστηριζω κατω απο ειδικες συνθηκες που θα προστατευουν αυτους που εχουν πραγματικα προβλημα!

Ειλικρινά δεν θέλω να μείνει η παιδεία στην σημερινή της κατάσταση.Όμως θα πρέπει να εθελοτυφλούμε αν νομίζουμε πως ακόμη (μιλάω πάντα για το +2) και αν θεσπιστεί ειδική αντιμετώπιση κάποιων ομάδων με πραγματικά προβλήματα, δεν θα βρουν οι επιτήδειοι τρόπο να ενταχθούν σε αυτές και να επωφεληθούν και δεν θα μείνουν εκτός κάποιοι που το δικαιούνται(το έχουμε δει να εφαρμόζεται χρόνια με τις μεταγγραφές και τις εστίες).
Και το παραπάνω δεν είναι σενάριο φαντασίας είναι η ελληνική πραγματικότητα και με βάση αυτή προτιμώ να δω 10 "τεμπέληδες" να αποφοιτούν παρά εστω και έναν που το άξιζε αλλά λόγω αντίξοων συνθηκών δεν μπόρεσε να διαγράφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα, γιατι να μεινουν εξω καποιοι που εχουν αναγκη, ακομα και αν καταφερουν να το εκμεταλλευτουν καποιοι επιτηδειοι (σιγουρα λιγοτεροι απο οσους εκμεταλλευονται το συστημα σημερα). Και στην τελικη, πως αυτα τα συστηματα εφαρμοζονται σε αλλες χωρες και στην Ελλαδα ειναι αδυνατο να πετυχουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Και στην τελικη, πως αυτα τα συστηματα εφαρμοζονται σε αλλες χωρες και στην Ελλαδα ειναι αδυνατο να πετυχουν??

και εδώ κάπου ξεφυτρώνει ο εμιού και μας λέει ότι δεν είναι ίδιες οι οικονομικές συνθήκες και λείπει το υπόβαθρο. Κάναμε λουπ ή μου φαίνεται?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top