Το πόρισμα για τα πανεπιστήμια

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eλαστικό άσυλο και κατάργηση αιώνιων φοιτητών προτείνει για τα ΑΕΙ η επιτροπή «σοφών»

Σημαντικές αλλαγές στη λειτουργία των πανεπιστημίων εισηγείται στην υπουργό Παιδείας με το πόρισμά της η επιτροπή των οκτώ «σοφών», που επεξεργάζονται το νέο νόμο για τα ΑΕΙ. Μεταξύ αυτών, η ελαστικοποίηση του πανεπιστημιακού ασύλου και η κατάργηση του φαινομένου των αιώνιων φοιτητών.Σύμφωνα με όσα δόθηκαν στη δημοσιότητα από τον καθηγητή Θ.Βερέμη, το νομικό πλαίσιο για το Πανεπιστημιακό Ασυλο προτείνεται να γίνει πιο ευέλικτο, καθώς προβλέπεται να αποφασίζει για την άρση του, όχι η επιτροπή Ασύλου, αλλά το πρυτανικό συμβούλιο με δικαίωμα ψήφου όλων των μελών του. Οι αποφάσεις θα λαμβάνονται κατά πλειοψηφία των δύο τρίτων των παρόντων. Όταν δεν μπορεί να ληφθεί απόφαση, ο πρύτανης θα παραπέμπει το θέμα στη σύγκλητο, που θα συγκαλείται αμέσως και θα αποφασίζει, επίσης κατά πλειοψηφία.

Σημαντική θεωρείται η πρόταση, με την οποία τίθενται φραγμοί στους «αιώνιους φοιτητές». Σύμφωνα με την πρόταση αυτή, θα χάνεται αυτόματα η φοιτητική ιδιότητα όταν ξεπεραστούν τα δύο χρόνια σπουδών, μετά την τετραετή φοίτηση, και τα εννέα μετά την εξαετή, ανάλογα με τη σχολή. Οι φοιτητές δεν θα ξεπερνούν τους 80 ανά αίθουσα διδασκαλίας.


Ακόμη, προβλέπεται να ψηφίζουν καθολικά οι φοιτητές και όχι μέσω αντιπροσώπων των πολιτικών νεολαιών, όπως γίνεται σήμερα, για την ανάδειξη των διοικήσεων των πανεπιστημίων και των σχολών. Έτσι, οι ψήφοι των φοιτητών θα υπολογίζονται σε ποσοστό 80% του αριθμού μελών Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού. Με τον τρόπο αυτό, θα αποφεύγονται φαινόμενα «κατάχρησης εξουσίας» εκπροσώπων πολιτικών νεολαιών που παρατηρήθηκαν στο παρελθόν.
Θα τεθούν αυστηρές προδιαγραφές και διατάξεις ώστε να αποτραπεί η δημιουργία «οικογενειακών» καταστάσεων στα πανεπιστήμια, όπως δηλαδή διορισμοί συγγενικών μεταξύ τους προσώπων. Επίσης, προβλέπονται διατάξεις για την παρουσία των καθηγητών χωρίς μακροχρόνιες απουσίες από τα μαθήματα και το έργο τους θα αξιολογείται από τους φοιτητές.
Τέλος, προβλέπεται να δημιουργηθεί «Πανεπιστήμιο Επιστημών Υγείας», όπου θα συγκεντρωθούν όλες οι ιατρικές σχολές.
Οι προτάσεις της επιτροπής προς το υπουργείο Παιδείας, δεν είναι οριστικές, αφού το τελικό πόρισμα θα είναι έτοιμο στο τέλος Απριλίου, ενώ τον Ιούνιο το υπουργείο Παιδείας, θα έχει καταλήξει στις αλλαγές που θα γίνουν στα Πανεπιστήμια, με ένα νέο νόμο-πλαίσιο.
news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ, ΜΠΕ

Τα σχόλια δικά σας :)
[ψ. Δεν ξέρω αν ταιριάζει σε κάποιο άλλο ήδη υπάρχον θέμα καλύτερα, αν κάποιος από τους διαχειριστές το κρίνει...feel free to move it :)]

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Οι φοιτητές δεν θα ξεπερνούν τους 80 ανά αίθουσα διδασκαλίας.
me likes :hehe:
συμπεριλαμβανομένων των μεταγραφών?:P

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Με τον τρόπο αυτό, θα αποφεύγονται φαινόμενα «κατάχρησης εξουσίας» εκπροσώπων πολιτικών νεολαιών που παρατηρήθηκαν στο παρελθόν.
:hehe:
η πολιτική νεολαία φταίει για τα κακώς κείμενα, μπέρνμάδερφφφφκρμπέρν:D
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Θα τεθούν αυστηρές προδιαγραφές και διατάξεις ώστε να αποτραπεί η δημιουργία «οικογενειακών» καταστάσεων στα πανεπιστήμια, όπως δηλαδή διορισμοί συγγενικών μεταξύ τους προσώπων. Επίσης, προβλέπονται διατάξεις για την παρουσία των καθηγητών χωρίς μακροχρόνιες απουσίες από τα μαθήματα και το έργο τους θα αξιολογείται από τους φοιτητές.
αυτή τη στιγμή να τη θυμάστε όλοι. Να προσεύχεστε να γίνει. Πάσχα έρχεται. Μπορεί να γίνει κι άλλο θαύμα:P:D


Μπας σε καλόμ, γέλασα και σήμερα, θα φάω με όρεξη φακές το βράδυ













χωρίς φέτα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ πάντως παιδιά σας το λέω ότι αν και τώρα ξυνίζουν πολλές διατάξεις στους πιο πολλούς, ωστόσο όταν εφαρμοστεί θα δείτε πόσο θα αναβαθμιστεί το επίπεδο των πανεπιστημίων. Τα περισσότερα από τα όσα σκέφτονται να κάνουν οι "σοφοί" τα έχω ζήσει στο πανεπιστήμιο Κύπρου και είμαι 100% ευχαριστημένος από τα μέτρα αυτά.

Πηγαίνεις στο Πανεπιστήμιο και πραγματικά βλέπεις να είναι ένας χώρος πνευματικής ανάπτυξης αυριανών επαγγελματιών.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γίνονται οι αδικίες και εδώ (π.χ. οι θετικοί επιστήμονες έχουν μόνο 6 χρόνια (4+2), σαν όλους τους άλλους, ενώ τους χρειάζονται τουλάχιστον 7 με τέτοια παλούκια μαθήματα).

Το ξέρω ότι θα αντιδράσετε στα όσα λέω και είναι αναμενόμενο. Πάντως μια μέρα θα με θυμηθείτε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ είμαι μαζί σου, νι :D:hug:


οφδιρεκορντ, όλα αυτά και σε μας υποτίθεται ότι ισχύουν και πολλά υπάρχουν ήδη στα χαρτιά:D Το καλό με το πανεπιστήμιό σου είναι ότι βρίσκεται στην Κύπρο. Την οικονομικά εύρωστη Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Την γνώμη μου για όλες τις μεταρρυθμίσεις που αφορούν την παιδεία την έχω ξαναπεί.
Άλλαξε ο Μανολιός κι εβαλε τα ρούχα του αλλιώς:P
Είναι κανόνας πως όλοι οι νόμοι,μεταρρυθμίσεις,διατάγματα κ.α. στην Ελλάδα συνοδεύονται κι απο παραθυράκια ώστε να εξακολουθεί να μην αλλάζει αυτό που συνέβαινε και πριν απλά να γίνεται για άλλους λόγους:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως εμενα μου αρεσαν οι αλλαγες ... αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα αργησουν ή δεν θα γινουν ποτε ... δυσκολα μπορει να αλλαξει καποιος κατι τοσο πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Νομίζω ξεχάσατε να αναφέρετε το θέμα των μεταγραφών.Θα καταργηθούν και οι μεταγραφές από τα περιφερειακά προς τα κεντρικά ΑΕΙ και ΤΕΙ και δεν θα δίνονται μεταγραφές για κανέναν απολύτως λόγο.

Εγώ συμφωνώ με όλα τα παραπάνω πάντως και πιστεύω ότι θα αναβαθμίσουν πολύ το ακαδημαικό επίπεδο σπουδών.Καιρός ήταν..Μακάρι να εφαρμοστούν χωρίς επιπλέον χρονοτριβές όμως..

Μοναχέ Εφαρμόζονται στην Κύπρο τα παραπάνω μέτρα?? και έχουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα?Από πότε?Πόσο πίσω έχουμε μείνει εμείς πια?(δεν έχω ιδέα:redface: τι ισχύει στο εκεί σύστημα..)

P.S. Ξέρετε τι έμαθα πρόσφατα και μου φάνηκε περίεργο?? Ισως να το ξέρετε αλλά εγώ δεν το ήξερα και παραξενεύτηκα(!) Οτι αν τρακάρεις μέσα σε Πανεπιστημιουόπολη ή Πολυτεχνειούπολη δεν έχει δικαιώμα να έρθει η τροχαία με το υπάρχον σύστημα γιατί θεωρείται παράβαση του ασύλου!!! Τα μάτια σας 14 λοιπόν γιατι αν σας κοπανήσει κανένας παππούς που πηγαίνει να μαζέψει χορταράκια στο βουνό ή κανένας από αυτούς που μαθαίνουν οδήγηση στις αλάνες των σχολών την πατήσατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
P.S. Ξέρετε τι έμαθα πρόσφατα και μου φάνηκε περίεργο?? Ισως να το ξέρετε αλλά εγώ δεν το ήξερα και παραξενεύτηκα(!) Οτι αν τρακάρεις μέσα σε Πανεπιστημιουόπολη ή Πολυτεχνειούπολη δεν έχει δικαιώμα να έρθει η τροχαία με το υπάρχον σύστημα γιατί θεωρείται παράβαση του ασύλου!!! Τα μάτια σας 14 λοιπόν γιατι αν σας κοπανήσει κανένας παππούς που πηγαίνει να μαζέψει χορταράκια στο βουνό ή κανένας από αυτούς που μαθαίνουν οδήγηση στις αλάνες των σχολών την πατήσατε...

Yeap! αυτό είναι αλήθεια... Για αυτό και αν γίνει η στραβή παρακαλάς να πέσεις σε καλό άνθρωπο που να δεχτεί να βγει στην πύλη κοκκινοπούλου και να πείτε ότι το τρακαρισμα έγινε εκει... [έχει συμβεί και είναι η μόνη περίπτωση να σου έρθει τροχαία... αν τρακάρεις ακριβώς απέξω]. τωρα βέβαια αν ο άλλος σο υκάνει ζημιά [όπως εμένα :mad:] και δεν έχει διάθεση να πληρώσει...την πάτησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απάντηση στην diddle
  • Καταρχήν δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το άσυλο. Έχω δει 1000 φορές στρατιωτικούς και αστυνομικούς να εισέρχονται στο χώρο του Πανεπιστημίου κανονικότατα με τις στολές τους για να πάνε να παρακολουθήσουν κάποιο από τα συνέδρια που διοργανώνονται κατά καιρούς.
  • Έπειτα ισχύει το 4+2. Κάποιος έχει δικαίωμα να είναι γραμμένος ως φοιτητής για 6 το πολύ χρόνια (εδώ και οι "πολυτεχνικές" ειναι 4 χρόνια). Εάν περάσεις τα 6 χρόνια απλά διαγράφεσαι.
  • Έπειτα εδώ το εξεταστικό σύστημα είναι διαφορετικό. Δεν γράφεις μία τελική στο τέλος και καθάρισες, ούτε υπάρχει "δεύτερη ευκαιρία" το Σεπτέμβριο. Εδώ βαθμολογείσαι σε όλο το εξάμηνο, ανάλογα πως θα το ορίσει ο καθηγητής. Έχουν δικαίωμα να βάλουν (ανάλογα με τα ECTS βέβαια):
5 ECTS: ενδιάμεση(/ες) + τελική
6 ECTS: εργασία(/ες) + ενδιάμεση(/ες) + τελική
7 ECTS: εργαστήρια + εργασία(/ες) + ενδιάμεση(/ες) + τελική
8 ECTS: υποχρεώσεις σε εξωτερικούς χώρους εκτός Πανεπιστημίου* + εργαστήρια + εργασία(/ες) + ενδιάμεση(/ες) + τελική

*Υποχρεώσεις εκτός Πανεπιστημίου: Αν απαιτείται να κάνεις επισκέψεις σε άλλες δομές εκτός Πανεπιστημίου (εγώ για παράδειγμα στο εξάμηνο αυτό είχα μάθημα που κάθε Τετάρτη επισκεπτόμασταν έναν διαφορετικό χώρο ψυχικής υγιεινής)

  • Υπάρχουν προκαθορισμένα προγράμματα τελικών εξετάσεων που δεν δέχονται κάποια αλλαγή/καθυστέρηση κτλ παρά μόνο εάν συντρέχουν σοβαρότατοι λόγοι
  • Ούτε λόγος για χαμένα εξάμηνα! Τα πάντα λειτουργούν ρολόι. Ούτε απεργίες όλο το χρόνο, ούτε ζημιές κτλ
  • Βάνδαλοι μηδέν. Έως τώρα δεν έγινε κάτι σημαντικό. Ούτε κυνηγητό με τους αστυνομικούς κάθε Νοέμβριο, ούτε σπάσιμο αυτοκινήτων, ούτε βανδαλισμοί των εργαστηρίων κτλ. Και φυσικά αυτό δεν γίνεται λόγω του φόβου της αστυνομίας γιατί ποτέ μα ποτέ δεν φοβήθηκα να εκφραστώ ελεύθερα μέσα στο πανεπιστήμιο εναντίον πολλών φορέων της Κυπριακής Δημοκρατίας ή ακόμη και εναντίον της αστυνομίας μπροστά σε αστυνομικό που ήρθε να μας κάνει διάλεξη (καλά μη φανταστείτε ότι πλακώθηκα στο ξύλο, απλά μια μικρή διαφωνία για τους τρόπους των αστυνομικών στην Κύπρο - αγροίκοι):whistle:.
Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό... Σίγυρα όλο και κάτι θα ξεχνάω, αλλά αν το θυμηθώ θα σας το πω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Νομίζω ξεχάσατε να αναφέρετε το θέμα των μεταγραφών.Θα καταργηθούν και οι μεταγραφές από τα περιφερειακά προς τα κεντρικά ΑΕΙ και ΤΕΙ και δεν θα δίνονται μεταγραφές για κανέναν απολύτως λόγο.


Χμ...αυτό είναι κάπως δίκοπο μαχαίρι:hmm:
Απο την μία θα αποφορτίσει σημαντικά τα κεντρικά ιδρύματα απο την άλλη θα κόψει τα πόδια αρκετών που πραγματικά δεν έχουν οικονομική δυνατότητα να σπουδάσουν σε άλλη πόλη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Δελεαστική η κατάσταση των πανεπιστημίων στην Κύπρο ε??

kleftra σε όσους εχουν πραγματικά ανάγκη θα δίνονται επιδόματα φοιτητικής στέγησ κλπ κλπ (τουλάχιστον έτσι λένε).Η κατάχρηση που γίνεται αυτή τη στιγμή από αυτούς που δεν έχουν την παραμικρή ανάγκη σε βάρος αυτών που έχουν είναι υπερβολική και όσοι έχουν ανάγκη πάλι δεν παίρνουν μεταγραφές..

Ρε παιδιά η κατάργηση του ασύλου τι μειονεκτήματα μπορει να έχει?? Το ότι θα αποφασίζει για την άρση του το Πρυτανικό συμβούλιο δεν αποτελεί ασφαλιστική δικλείδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
kleftra σε όσους εχουν πραγματικά ανάγκη θα δίνονται επιδόματα φοιτητικής στέγησ κλπ κλπ (τουλάχιστον έτσι λένε).

Ουσιαστικά επιδόματα ή πάλι της τάξεως των 1000 ευρώ που είναι για γέλια:mad:
Αν είναι δυνατόν ένας φοιτητής περα απο το να στεγαστεί χρειάζεται να ξοδέψει (τα είχαμε υπολογισει και σε άλλο θρεντ) περί τα 500(και λίγα λέω) ευρώ για προσωπικά του έξοδα κοινώς 800 το μήνα συμπεριλαμβανομένου του ενοικίου ήτοι 9600 περίπου το χρόνο.Δίνοντας το 1/10 των εξόδων μπορείς ουσιαστικά να βοηθήσεις μια οικογένεια, την στιγμή που υπάρχουν οικογένειες που η συνολική τους δήλωση δεν ξεπερνά τα 8500 ευρω;
Δεν λεω ότι τις μεταγγραφες δεν τις εκμεταλλεύτηκαν όσοι δεν είχαν αναγκη αλλά ταυτόχρονα ωφελήθηκαν κι όσοι τις χρειαζόντουσαν.Νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνουν πολύ πιο αυστηρά τα κριτήρια που εγκρίνονται(έτσι ώστε να μην τις καταχράζονται) κι όχι να καταργηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τα έχω ξαναπεί για το άσυλο και το ν+2, οι περισσότεροι με κράξατε, οπότε θα βαριέστε να τα ξαναπώ.

Επισυνάπτω το ΠΛΗΡΕΣ πόρισμα του ΕΣΥΠ για την Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση.

Όσο για την Κύπρο, αν είχαμε την οικονομία της θα συζητάγαμε για όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ESYP.doc
    225 KB · Εμφανίσεις: 350

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τα έχω ξαναπεί για το άσυλο και το ν+2, οι περισσότεροι με κράξατε, οπότε θα βαριέστε να τα ξαναπώ.

Επισυνάπτω το ΠΛΗΡΕΣ πόρισμα του ΕΣΥΠ για την Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση.

Όσο για την Κύπρο, αν είχαμε την οικονομία της θα συζητάγαμε για όλα αυτά.


πες τα ρε μαν :( και εγω τα ιδια έλεγα και παρατήρησα το :P καρμα μου να πέφτει κατακόρυφα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
πες τα ρε μαν :( και εγω τα ιδια έλεγα και παρατήρησα το :P καρμα μου να πέφτει κατακόρυφα :clapup:
[off-topic] χμμμ...δηλ όταν δεν συμφωνούν μαζί σου σου ταράζουν το κάρμα σου ε???και είχα μια σκασίλα για το κάρμα...δηλ αυτός είναι ένας τρόπος να σε κράξουν και να σε "μειώσουν" σε ένα φιλελεύθερο forum όπου απλά προβάλλεις την άποψή σου και ακούς κ την άποψη του άλλου.Τεσπά...

Όσο για όλα αυτά που άκουσα..μήπως θα έπρεπε να έχω σπουδάσει στο εξωτερικό??Μάλλον θα μου πείτε...όταν πέρασα Παν/μιο κάτι τέτοιο ονειρευόμουν και εγώ..μόλις είδα τι ξέμπαρκο αμπέλι είναι απογοητεύτηκα αφάνταστα..και φυσικά (λάθος μου) δεν έκατσα να ασχοληθώ περισσότερο.Δεν ξέρω για άλλα Παν/μια πάντως η Πάντειος είναι για κλάμματα..κυριολεκτικά!
Τα μέτρα καλά ακούγονται..αλλά όπως είπε ...
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Την γνώμη μου για όλες τις μεταρρυθμίσεις που αφορούν την παιδεία την έχω ξαναπεί.
Άλλαξε ο Μανολιός κι εβαλε τα ρούχα του αλλιώς:P
Είναι κανόνας πως όλοι οι νόμοι,μεταρρυθμίσεις,διατάγματα κ.α. στην Ελλάδα συνοδεύονται κι απο παραθυράκια ώστε να εξακολουθεί να μην αλλάζει αυτό που συνέβαινε και πριν απλά να γίνεται για άλλους λόγους:D
έτσι γίνεται συνήθως..δεν αφήνουν να αλλάξει το κατεστημένο τελικά..μάλλον εξυπηρετεί πολλούς...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
[off-topic] χμμμ...δηλ όταν δεν συμφωνούν μαζί σου σου ταράζουν το κάρμα σου ε???και είχα μια σκασίλα για το κάρμα...δηλ αυτός είναι ένας τρόπος να σε κράξουν και να σε "μειώσουν" σε ένα φιλελεύθερο forum όπου απλά προβάλλεις την άποψή σου και ακούς κ την άποψη του άλλου.Τεσπά...

sorry ... δεν το εννούσα έτσι... κάθε άλλο!

Μάλλον δεν γράφω αρκετά για να με γνωρίζετε :) πολύ καλά για να ξέρετε τις απόψεις μου ...
τέσπα εντελώς ειρωνικά το έλεγα, εξ ου και τα ":clapup: " και ":P "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soptep

Νεοφερμένος

Ο Soptep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος χρηστης στο site και απο την πρωτη εικονα που εχω πιστευω οτι εχει γινει εξαιρετικη δουλεια :). Συγχαρητηρια στους διαχειριστες αλλα και στους χρηστες για το καλο επιπεδο.

Θα ηθελα να εκφρασω και τις δικες μου αποψεις γυρω απο τα θεματα του πανεπιστημιου, ως φοιτητης κι εγω. (Πληροφορικη - Ιωαννινα).

<<Μεταγραφες>>
Στο θεμα των μετεγγραφων πιστευω οτι πρεπει να υπαρξουν αλλαγες και δεν θεωρω ως λυση την καταργηση του συστηματος, γιατι προσπαθωντας να λυσουν ενα προβλημα, αφαιρουν και το δικαιωμα σε ορισμενες πραγματικα ευπαθεις ομαδες να ζητησουν μεταγραφη. Καθως επισης διαφωνω στο ενδεχομενο να δινονται χαμηλοτοκα δανεια στις κατηγοριες φοιτητων με οικονομικα προβληματα (Εχει ακουστει και κατι τετοιο). Αν ειναι να καταργηθουν θα πρεπει να δινεται επιχορηγηση απο το κρατος και οχι δανειο.

Στο θεμα το μεταγραφων, ημουν σε μια γενικη Συνελευση του τμηματος, στην οποια επρεπε να αποφασισουμε για ποιες μεταγραφες θα κανουμε δεκτες. Εκει λοιπον υπηρχε μια αιτηση ενος παιδιου, με εισοδημα μονο απο εναν γονιο που δεν ξεπερνουσε τα 1000 ευρω και επιδομα αναπηριας με συνολικο εισοδημα γυρω στα 1300 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ταυτοχρονα ειχε και εναν αδερφο που σπουδαζε εκτος Ιωαννινων, ενω αυτος περασε σε ενα νησι. Ετσι λοιπον για να μπορεσει να συνεχισει τις σπουδες του προσπαθησε να μετεγγραφει στα Ιωαννινα, εκει που μενουν και οι γονεις του, ωστε να γλιτωσει το ενοικιο. Τελικα εξαιτιας νομου δεν εγινε δεκτη, αλλα στειλαμε επιστολη στο υπουργειο να κανει ειδικη μεταχειριση καθως εμφανως υπηρχε προβλημα. Τελικα απορριφθηκε...
Αυτο ειναι ενα παραδειγμα των προβληματων που δημιουργησε η προσφατη αλλαγη του νομου για τις μεταγραφες και ενα φαινομενο που θα γινει μονιμο αν καταργηθουν τελειως οι μεταγραφες. Οσο για τις υποτροφιες μην περιμενετε σε καμια περιπτωση υψηλο επιδομα. 100-200 Ευρω/μηνα να ειναι εγω θα ειμαι "ευχαριστημενος". Τελος στην Ελλαδα της διαφθορας, αυτοι που εχουν τα μεσα θα βρουν παλι το τροπο για ευνοικη μεταχειριση.

<<Πρυτανικες Εκλογες>>
Συμφωνω με την αλλαγη του τροπου συμμετοχης των φοιτητων στις πρυτανικες αλλαγες. Θεωρω σωστο η εκλογη να γινεται απο το συνολο των φοιτητων και οχι απο τους αντιπροσωπους των παραταξεων.

<<Συγγραματα>>
Θεωρω αναγκαια την αλλαγη στα συγγραματα, ομως οχι καταργωντας τα τελειως, αλλα αντιθετως να επεκταθει σε περισσοτερα του ενος. Σε πανεπιστημιακο επιπεδο θεωρω ανεπιτρεπτο να υπαρχει μονο ενα συγγραμα. Οποτε η επιτροπη με βρισκει αντιθετο σε αυτο. Αν και εχει εντοπισει το προβλημα σε αυτο το θεμα, για μενα προτεινε λαθος λυση.

<<Αιωνιοι Φοιτητες>>
Δεν θεωρω τους αιωνιους φοιτητες βαρος για την σχολη, ωστε να πρεπει να βρεθει λυση. Για μενα δεν υφισταται καν ο ορος αυτος. Πιστευω οτι αν καποιος ειναι πολλα χρονια στη σχολη του και βλεπει οτι δεν την βγαζει, απο μονος του καταλαβαινει οτι πρεπει να αναζητησει αλλες λυσεις. Εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον που να ειναι στο 8ο ετος παραδειγμα και να πηγαινει ακομα στο πανεπιστημιο. Αν υπαρχουν τετοιου ειδους φοιτητες πιστευω το νουμερο θα ειναι υπερβολικα μικρο για να θεωρηθει προβλημα και τελος συνεχιζω να μην μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα. Βιβλια τα εχει ηδη παρει, οποτε καμια επιβαρυνση για το πανεπιστημιο σε αυτον τον τομεα, στο πανεπιστημιο δεν πηγαινει, οποτε δεν καταλαμβανει καμια θεση στην αιθουσα. Οποτε ποιο ειναι το προβλημα που πρεπει να λυθει? Το οτι δεν εχει τελειωσει το πανεπιστημιο και ειναι γραμμενος σε αυτο? Και τι χανει δηλαδη το πανεπιστημιο?

Αλλωστε στο 7ο ετος σου αφαιρειται το πασο και το φοιτητικο βιβλιαριο, οποτε χανεις τα προνομια αυτα.

Επισης υπαρχει και η περιπτωση αρκετων ατομων που για διαφορους λογους υγειας, οικογενειας και αλλους να το σταματουν για λιγο καιρο και να συνεχιζουν τις σπουδες τους μετα απο μερικα χρονια. Με αυτους τι γινεται? Μηπως ειναι και αυτοι προβλημα για το πανεπιστημιο που πρεπει να λυθει?

Αποψη μου ειναι οτι αν θελουν να το λυσουν, τοτε η λυση δεν ειναι να τους εμποδισουν να σπουδαζουν περα τον 7 ετων, αλλα να τους δωσουν κινητρα να τελειωσουν συντομα.
Ποιοτικη Αστικη Συγκοινωνια σε χαμηλο κοστος για τον φοιτητη, Οργανωμενα και πληρως εξοπλισμενα εργαστηρια, καταλληλες αιθουσες διδασκαλιας παρεχοντας στους καθηγητες ο,τι χρειαζονται για να κανουν σωστα την δουλεια τους και με καταλληλο αριθμο θεσεων για τον αριθμο των φοιτητων (γιατι εχω δει και φοιτητες να καθονται στα παραθυρα). Εδω με βρισκει συμφωνο η προταση τους για ταξεις εως 80 μαθητων. Θα ηταν μια πολυ καλη κινηση.

Τελος κλεινοντας το θεμα με τους αιωνιους φοιτητες, αν το προβλημα ειναι οτι καταλαμβανει εναν υπολογιστη για παραδειγμα με αποτελεσμα να μην εχει υπολογιστη ενας κανονικος φοιτητης (γιατι ο αιωνιος δεν ειναι κανονικος?), τοτε η λυση δεν ειναι να διωξεις τον αιωνιο φοιτητη, αλλα να βαλεις εναν ακομα υπολογιστη.


-- Συγνωμη για το μεγαλο Post, οσοι το διαβασατε ολοκληρο σας αξιζουν συγχαρητηρια :). Απλα θεωρω πολυ σημαντικο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Soptep:
<<Μεταγραφες>>
Στο θεμα των μετεγγραφων πιστευω οτι πρεπει να υπαρξουν αλλαγες και δεν θεωρω ως λυση την καταργηση του συστηματος, γιατι προσπαθωντας να λυσουν ενα προβλημα, αφαιρουν και το δικαιωμα σε ορισμενες πραγματικα ευπαθεις ομαδες να ζητησουν μεταγραφη. Καθως επισης διαφωνω στο ενδεχομενο να δινονται χαμηλοτοκα δανεια στις κατηγοριες φοιτητων με οικονομικα προβληματα (Εχει ακουστει και κατι τετοιο). Αν ειναι να καταργηθουν θα πρεπει να δινεται επιχορηγηση απο το κρατος και οχι δανειο.

Τελικα εξαιτιας νομου δεν εγινε δεκτη, αλλα στειλαμε επιστολη στο υπουργειο να κανει ειδικη μεταχειριση καθως εμφανως υπηρχε προβλημα. Τελικα απορριφθηκε...
Αυτο ειναι ενα παραδειγμα των προβληματων που δημιουργησε η προσφατη αλλαγη του νομου για τις μεταγραφες και ενα φαινομενο που θα γινει μονιμο αν καταργηθουν τελειως οι μεταγραφες.

ΚΑτ αρχάς Καλωσήρθες!
Γνωρίζω κ άλλες περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρεις ατόμων που πραγματικά χρειάζονταν μεταγραφή και τελικά δεν την πήραν για διάφορους χ,ψ λόγους.

Αντίθετα γνωρίζω ακόμα περισσότερα άτομα που δεν είχαν την παραμικρή ανάγκη και κατάφεραν και πήραν μεταγραφή πολύ πιο εύκολα. Και θα μιλήσω για μια προσωπική εμπειρία:όταν έκανα μηχανογραφικό κάποιοι καθηγητές μου δεν συμφωνούσαν με την επιλογή μου(μηχανολόγοι μηχανικοί ΕΜΠ) και ήθελαν να με κατευθύνουν προς την ιατρική για λόγους κύρους του φροντιστηρίου τους ή του σχολείου τους αντίστοιχα. Τα επειχηρήματά τους ήταν τόσο δυνατά δε που αρκετές φορές έκαναν και τους γονείς μου να αναρωτηθούν μήππως τελικά είχαν αδίκο για τους μηχανολόγους παρόλο που και μου άρεσε η σχολή και έτοιμη δουλειά θα είχα κλπ κλπ. Ακόμα κ εγώ είχα φτάσει να αναρωτιέμαι..Να σημειώσω δε ότι ιατρική δε περνουσα Αθήνα αλλά Πάτρα όμως δεν υπήρχε οικονομικό ή κάποιο άλλο πρόβλημα είχαμε κιόλας σπίτι στην περιοχή.Οταν είδαν λοιπόν οτι δεν με έπειθαν ξέρεις τι έγινε από την πλευρά διεύθυνσης του φροντιστηρίου?? Κανόνισαν ένα meeting με τους γονείς και εμένα και έναν καθηγητή ιατρικής από το Πανεπιστήμιο Αθηνών . Λίγο πολύ σε κάποιο σημείο εφού είχε γίνει η απαραίτητη πλύση εγκεφάλου μεταξύ άλλων έιπώθηκε και το εξής:Μην σας ανησυχεί που περναει μόνο Πάτρα η (το όνομά μου)....μας , το θέμα για να έρθει Αθήνα είναι καθαρά οικονομικό και μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα σας το έχω τακτοποιήσει...
Το παράγειγμά μου δεν είναι μόναδικό έχω αρκετους φίλους που ήρθαν με μεταγραφή με μεγάλη οικονομική άνεση στην Αθήνα.
Για να παίρνουν λοιπόν τόσα άτομα άδικα μεταγραφές είναι φυσικό μετά, όσοι πραγματικά τις χρειάζονται να μην τις παίρνουν εφ όσων έχει καλυφτεί το ποσοστό των μεταγραφών. Γιαυτό τον λόγο θεωρώ πως είναι προτιμότερο να καταργηθούν οι μεταγραφές,να μην υπάρχει τέτοιο παραθυράκι στο νόμο που γίνεται εκμεταλλέυσιμο και αντίστοιχα να δίνονται επιδόματα, διαμονή σε εστίες κλπ κλπ(υπάρχουν αρκετοί τρόποι στήριξης των οικονομικά αδυνάτων που να μην εκμεταλλεύοντια οι υπολοιποι.)

Ωστόσο αν κατάλαβα καλά αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να καταργήσουν τις μεταγραφές των περιφερειακών προς Άθήνα και Θεσσαλονική μόνο. Οπότε δεν ξέρω αυτό τι περαιτέρω επιπτώσεις θα έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο θέμα, κάτι ακούστηκε σήμερα σε γενική συνέλευση της σχολής μου, για κατάληψη.Επίσης, κάποιος είπε ότι άλλες σχολές ήδη έχουν κάνει διάφορες κινήσεις.Επειδή δεν παρακολουθώ και από πολύ κοντά τα πράγματα, έχει πάρει κανενός το αυτί τίποτα τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soptep

Νεοφερμένος

Ο Soptep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι ακουγεται γενικοτερα. Στο δικο μας πανεπιστημιο (Ιωαννινα) ηδη μια σχολη εχει κανει καταληψη, ενω συζητανε και αλλες 3 τουλαχιστον. Η δικια μας σχολη εχει γενικη συνελευση σε μια βδομαδα και τοτε θα αποφασισουμε μαλλον για καταληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top