Το θάρρος της γνώμης

Κοκκινοσκουφιτσα

Νεοφερμένος

Η Κοκκινοσκουφιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ αυτό που παρατηρώ -στην Κύπρο τουλάχιστον- είναι ότι όλοι έχουν το θάρρος αλλά ελάχιστοι έχουν και γνώμη.

κι εγω το ιδιο παρατηρω!!!
γενικα αυτο συμβαινει σημερα παντου
Δυστυχως:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
δεν υπαρχει θαρρος για να πεις τη γνωμη σου, αφου σπανια θα αλλαξει κατι.
Αμα την επιβαλεις ομος αλαζει το πραμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
δεν υπαρχει θαρρος για να πεις τη γνωμη σου, αφου σπανια θα αλλαξει κατι.
Αμα την επιβαλεις ομος αλαζει το πραμα :)


πρεπει ομως ο αλλος να ειναι πλ "θυμα" για να ενστερνιστει την αποψη καποιου π θελει να τ την επιβαλλει..πρεπει ν'αρχισει ο κοσμος να "ξυπναει" κ να βρισκει το θαρρος να λεει την αποψη τ ,γτ η ο ελευθερος λογος ειναι απο τα πολυτιμοτερα αγαθα τ ανθρωπου!εξαλλου,την σημερον ημερα δυσκολα θα βρεις ατομα π να συγκλινουν οι αποψεις σας κ ευκολα ατομα π θα "ριχτουν" σαν θηρια εναντιον σ,οποτε πρεπει ν'αρχισουμε ολοι να βρισκουμε το θαρρος της παρησσιας κ να λεμε την γνωμη μας..(παντα βασισμενοι σε επιχειρηματα φυσικα!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
δεν υπαρχει θαρρος για να πεις τη γνωμη σου, αφου σπανια θα αλλαξει κατι.
Αμα την επιβαλεις ομος αλαζει το πραμα :)

Μπαρντόν?? :wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Μπαρντόν?? :wow:


Μπαρντον σιλ βου πλε...?!:D
μην εκπλησσεσαι τοσο..οταν μεγαλωσει κ ωριμασει θα καταλαβει ποσο λαθος ειναι....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazoulini

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θάσος (Καβάλα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
συνηθως υποστηριζω τις αποψεις μου... ειμαι αρκετα εγωιστρια για να παραδεχτω οτι εχω αδικο(πραγμα που πρεπει να το διορθωσω)Στηριζομαι και στα τρια αλλα και στο θεμα..Εννοω οτι θα συμμετεχω μονο σε θεματα που γνωριζω καλα και οχι να λεω οτι μου κατεβει μονο και μονο για το παιξω εξυπνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
τα πάντα εξαρτόνται από τις συνθήκες που επικρατούν...Γενικά είμαι άτομο που μπορεί να αλλάξει τη γνώμη του, κάποιες φορές είναι τόσο εύκολο που σε μία συζήτηση αλλάζω πολλές φορες άποψη επί του θέματος...Υπάρχουν συζητήσεις όμως που δεν αλλάζω γνώμη ότι και να γίνει όπως στο θέμα της θρησκείας που θεωρώ ότι δεν μπορεί κανείς να αποδείξει με κανενα τρόπο ούτε ότι υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει θεος.Επίσεις υπάρχουν άτομα που με εκνευρίζουν όταν συζητάμε όχι γιατί διαφωνώ με αυτά που λένε όσο γιατί είναι απόλυτα...Τέλος δεν μπορώ να πώ ότι μπορώ να πω πάντα τη γνώμη μου γιατί κάποια άτομα είναι τόσο φανατισμένα που αφ' ενός όταν τους μιλάς είναι σαν να μιλάς στο βρόντο και αφ' ετέρου μπορεί αν διαφωνίσεις μαζί τους να αντιμετοπίσεις πασης φ΄σεως προβλήματα.

Και εγω περιπου ετσι ειμαι, αλλά δεν αλλαζω ευκολα γνώμη!!!!:iagree:Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι πολυ ισχυρογνώμον σε ενα διαλογο δεν παρατηρώ ποτε ειμαι παντα μεσα,δεν αλλαζω ευκολα γνώμη και ειμαι πολυ δυσκολόπιστη!!!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eutyhia

Νεοφερμένος

Η Eutyhia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
βρε εγω θα πω την γνωμη μου και ασ με βαλουν και μεσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ποσο "δικη μας" ειναι η γνωμη "μας" ?

(δυσκολο αλλα καιριο ερωτημα - δε χρειαζεται να το απαντησετε. Ζηστε μαζι του! :) κολληστε το σ' ενα χαρτακι στην πορτα του ψυγειου π.χ.
με την ευκαιρια, εγω στο ψυγειο μου εχω το χαρτακι "εξυπνος ειναι αυτος που καταλαβαινει οτι ειναι βλακας" (καλο κι αυτο ε?))

σχεδον παντα η γνωμη "μας" ειναι πανομοιοτυπη με τη γνωμη "των αλλων"

και ναι.. αυτο θελει θαρρος να το παραδεχτουμε

(ακομα και για να καταφερουμε να "διαφωνησουμε" θα πρεπει ηδη να συμφωνουμε σε πααααααααρα πολλα
- η διαφωνια ειναι μια μορφη συμφωνιας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο;
Ανάλογα τον διάλογο και κατά πόσο έχω ασχοληθεί με το θέμα.Πχ.δεν μπορώ να αναλύσω το Κυπριακό,αλλά μπορώ να πω πολύ γενικά πράγματα.Άρα δεν θα πάρω μέρος σε έναν διάλογο που το έχει θέμα του.Θα μείνω ''παρατηρητής''

Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων;
Πάντα υποστηρίζω την γνώμη μου αλλά προσπαθώ να ''ακούω'' και τους άλλους.Πολλές φορές πάνω σε διαλόγους με αντίθετες απόψεις έχω καταφέρει να δω και άλλες οπτικές γωνίες του θέματος,και σε κάποιες περιπτώσεις να αλλάξω άποψη.Το ''μέχρι τελικής πτώσεως'' είναι λίγο σχετικό γιατί αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει τι προσπαθείς να του πεις,καλύτερα να το αφήσεις :P Έχει ο καθένας την γνώμη του και τελειώνει ειρηνικά το θέμα...
Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;
Ε δεν θα υπάρχουν...:)
Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;
Και τα 3!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Λοιπόν,γενικά προτιμώ να μιλάω και να λέω την άποψή μου.Θέλω να είμαι ο ''ομιλιτής'' δηλαδή και όχι ο ''ακροατής.Όταν παίρνω μέρος σε ένα διάλογο συνήθως υποστηρίζω τις απόψεις μου μέχρι να καταρεύσουν από σωστά επιχειρήματα των άλλων. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να έχουμε πάρα πολύ πείσμα ή να είμαστε πιόνια. Κάτι στη μέση είναι το ιδανικό. Να μπορεί κάποιος να ακούει και να μιλάει,να δέχεται και να επιμένει.Τώρα όσο για το τελευταίο ερώτημά σου,λοιπόν, πιστεύω πως η αυτοπεποίθηση είναι αυτό που βοηθάει περισσότερο.Τον άλλο δηλαδή μπορείς να τον παρασύρεις αν δείξεις ότι είσαι σίγουρος για την άποψή σου και να τον κάνεις να συμφωνήσει με τη δική σου. Η ωριμότητα κυρίως βοηθάει ανάλογα σε ποιον απευθύνεται κάποιος και τέλος οι γνώσεις είναι επίσης πολύ σημαντικές γιατί σε βοηθάνε να διασταυρώσεις σωστά τα πράγματα. Ένας συνδυασμός των τριών είναι ιδανικός. Το βασικό όμως πιστεύω ότι είναι η αυτοπεποίθηση.Και πάντα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα από τα τρία ''όπλα'' που ανέφερες (αυτοπεποίθηση, γνώσεις, ωριμότητα) ανάλογα σε ποιον απευθύνεσαι.
Πολύ καλό θέμα,καλό για συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top