Το θάρρος της γνώμης

Renita <3

Νεοφερμένος

Η Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;



ο καθενας βλεπει απο διαφορετικη οπτικη το οποιο θεμα, βεβαια να την λες και να την υποστιριζεις με παθος , αν ξερεις βεβαια οτι κανεις το σωστο και δεν αντιδρας για να ''πουλησεις'' μουρη...Η οικογενεια μου αποτελειται απο πολλα αγορια , εγωιστες ,πεισματαριδες και ΞΕΡΟκεφαλοι ολοι τους , ομως δεν παυω να λεω αυτο που πιστευω και στο κατω - κατω σε οποιον αρεσουμε !( Δεν λεω βεβαια , να μην ακους και τις αποψεις των αλλων )Εγω ενα ξερω : Οι ανθρωποι πρεπει να εχουν ιδεολογικες αξιες σ'αυτη τη ζωη...( μπορει και στην επομενη:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mπράβο για το θέμα. Είναι κάτι που με απασχολεί το τελευταίο εξάμηνο. Ως άτομο είμαι κλειστό,έως αρκετά μπορώ να πω. Εχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι κανέναν και δεν αντιδρούσα καμιά φορά στις συστάσεις που μου έκαναν αν και τις περισσότερες φορές είχα δίκιο..Στην αρχή πίστευα ότι δεν πρέπει να διεκδικώ το δίκιο μου με θάρρος και αποφασιστικότητα αλλά να δέχομαι αυτά που θα μου λεν οι άλλοι και φυσικά έκανα ΜΕΓΑ λάθος!! Οπότε μετά άλλαξα και έφτασα σχεδόν στην αντίπερα όχθη, βέβαια δεν έκανα και καβγά αλλά αρκετές φορές έφτασα στα όριά μου και στο σημείο του διαπληκτισμού!! Μετά το καλοκαίρι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω συνδιασμό των δύο προηγούμενων αντιδράσεων γιατί νόμιζα πως η μέση οδός είναι πάντα η καλύτερη λύση. Πριν από μια εβδομάδα όμως κατάλαβα πως όλοι είναι στιγνοί εγκληματίες και γιατί να μην είμαι κι εγώ;;; Έχει χαθεί ο παραμικρός σεβασμός πλέον απέναντι στην άποψη του άλλου, όλοι θεωρούν τον εαυτό τους αυθεντία, ζουν στην υποκρισία, χτυπάν αλύπητα εκεί που θέλουν να κάνουν τον άλλο να πονέσει.Από εδώ και πέρα λοιπόν και εγώ θα γίνω αυτό που λέμε πιο κρύος όσο ποτέ...έτσι θέλει όχι κανακέματα και ευχαριστώ ή πολλές υποχωρήσεις για χάρη των άλλων, θέλει και ο εαυτός μας την ηρεμία του!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τί έγινε πριν μια βδομάδα δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Aναφέρομαι έμμεσα σε ένα περιστατικό που δημιουργήθηκε με κάποιο γνωστό μου άτομο.Αυτό και μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;

Σιγουρα θα υπερασπιστω τη γνωμη μου, αν βεβαια ειναι σωστη , μεχρι τελικησ πτώσης!!!!! Πιστευω όμως πως για να μπορεί κάποιος να έχει γνώμη και αποψη πρέπει ή να έχει βιώσει ή να μελετήσει το θέμα πανω στο οποιο θα εκφερει την γνωμη του!!! Μου τη σπάνε τρομερά τυποι που πιστεύπουν πως τα ξέρουν όλα και προσπαθουν να σε πείσουν οτι εσύ κάνεις λάθος και οτι αυτοί είνα αλάνθαστοι!!!!!!:ee:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Mπράβο για το θέμα. Είναι κάτι που με απασχολεί το τελευταίο εξάμηνο. Ως άτομο είμαι κλειστό,έως αρκετά μπορώ να πω. Εχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι κανέναν και δεν αντιδρούσα καμιά φορά στις συστάσεις που μου έκαναν αν και τις περισσότερες φορές είχα δίκιο..Στην αρχή πίστευα ότι δεν πρέπει να διεκδικώ το δίκιο μου με θάρρος και αποφασιστικότητα αλλά να δέχομαι αυτά που θα μου λεν οι άλλοι και φυσικά έκανα ΜΕΓΑ λάθος!! Οπότε μετά άλλαξα και έφτασα σχεδόν στην αντίπερα όχθη, βέβαια δεν έκανα και καβγά αλλά αρκετές φορές έφτασα στα όριά μου και στο σημείο του διαπληκτισμού!! Μετά το καλοκαίρι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω συνδιασμό των δύο προηγούμενων αντιδράσεων γιατί νόμιζα πως η μέση οδός είναι πάντα η καλύτερη λύση. Πριν από μια εβδομάδα όμως κατάλαβα πως όλοι είναι στιγνοί εγκληματίες και γιατί να μην είμαι κι εγώ;;; Έχει χαθεί ο παραμικρός σεβασμός πλέον απέναντι στην άποψη του άλλου, όλοι θεωρούν τον εαυτό τους αυθεντία, ζουν στην υποκρισία, χτυπάν αλύπητα εκεί που θέλουν να κάνουν τον άλλο να πονέσει.Από εδώ και πέρα λοιπόν και εγώ θα γίνω αυτό που λέμε πιο κρύος όσο ποτέ...έτσι θέλει όχι κανακέματα και ευχαριστώ ή πολλές υποχωρήσεις για χάρη των άλλων, θέλει και ο εαυτός μας την ηρεμία του!!!!!

Το να γινεσαι ιδιος με αυτον που βριζεις και γενικα μισεις δεν νομιζω πως μπορει να φερει καποιο αποτελεσμα ουσιαστικο.Δηλαδη επειδη καποιοι πανε να πνιγουν θα παμε και μεις?Δεν συμφωνω με αυτη τη σταση της μαζοποιημενης αντιδρασης,επειδη το κανουν ολοι ας το κανω κι εγω.Απλα με αυτο επιτυγχανεις να γινεις συνενοχος σε αυτο που σε ενοχλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Mπράβο για το θέμα. Είναι κάτι που με απασχολεί το τελευταίο εξάμηνο. Ως άτομο είμαι κλειστό,έως αρκετά μπορώ να πω. Εχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι κανέναν και δεν αντιδρούσα καμιά φορά στις συστάσεις που μου έκαναν αν και τις περισσότερες φορές είχα δίκιο..Στην αρχή πίστευα ότι δεν πρέπει να διεκδικώ το δίκιο μου με θάρρος και αποφασιστικότητα αλλά να δέχομαι αυτά που θα μου λεν οι άλλοι και φυσικά έκανα ΜΕΓΑ λάθος!! Οπότε μετά άλλαξα και έφτασα σχεδόν στην αντίπερα όχθη, βέβαια δεν έκανα και καβγά αλλά αρκετές φορές έφτασα στα όριά μου και στο σημείο του διαπληκτισμού!! Μετά το καλοκαίρι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω συνδιασμό των δύο προηγούμενων αντιδράσεων γιατί νόμιζα πως η μέση οδός είναι πάντα η καλύτερη λύση. Πριν από μια εβδομάδα όμως κατάλαβα πως όλοι είναι στιγνοί εγκληματίες και γιατί να μην είμαι κι εγώ;;; Έχει χαθεί ο παραμικρός σεβασμός πλέον απέναντι στην άποψη του άλλου, όλοι θεωρούν τον εαυτό τους αυθεντία, ζουν στην υποκρισία, χτυπάν αλύπητα εκεί που θέλουν να κάνουν τον άλλο να πονέσει.Από εδώ και πέρα λοιπόν και εγώ θα γίνω αυτό που λέμε πιο κρύος όσο ποτέ...έτσι θέλει όχι κανακέματα και ευχαριστώ ή πολλές υποχωρήσεις για χάρη των άλλων, θέλει και ο εαυτός μας την ηρεμία του!!!!!


Αυτό ακριβώς θέλει.
Δε μου ακούγεται τρομερό το να το πράττει κάποιος.
Ο διαπληκτισμός είναι απαραίτητος, η αποφυγή του είναι λάθος.
Όταν χρειάζεται, εννοώ. Όταν κάποιος σε θίγει πρέπει να τον βάλεις στη θέση του και δεν είναι απαραίτητο ούτε να τον βρίσεις ούτε να τον χτυπήσεις. Επιχειρήματα και λόγος χρειάζεται. Να μιλήσεις εκέι που πρέπει, να μη σιωπήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς θέλει.
Δε μου ακούγεται τρομερό το να το πράττει κάποιος.
Ο διαπληκτισμός είναι απαραίτητος, η αποφυγή του είναι λάθος.
Όταν χρειάζεται, εννοώ. Όταν κάποιος σε θίγει πρέπει να τον βάλεις στη θέση του και δεν είναι απαραίτητο ούτε να τον βρίσεις ούτε να τον χτυπήσεις. Επιχειρήματα και λόγος χρειάζεται. Να μιλήσεις εκέι που πρέπει, να μη σιωπήσεις.
ακριβως.Το προβλημα μας ειναι οτι δεν μιλαμε εκει που πρεπει αλλα πολλοι το παιζουμε μαγκες μονο εκει που μας παιρνει αλλα οχι δεν ειναι ετσι,εκει που πρεπει να μιλας να μιλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εγω δυστυχως δεν εχω το θαρρος της γνωμης μου:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
οταν εχεις το θαρρος να πεις τη γνωμη σου εχεις προσωπικοτητα, δειχνεις στους αλλους οτι ατομο εισαι και εσυ με δικες σου ιδεες και μυαλο.Μου τη δινει που βλεπω ομως οτι ακομα και σε παρεες πολλες φορες μετραει η γνωμη μερικων ενω καποιων αλλων παραμεριζεται η δεν λαμβανεται καθολου υποψη.Και δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να αφηνουν μερικοι να συνεχιζει να υφισταται αυτος ο διαχωρισμος των ατομων σε αυτους που μπορουν να την εκφρασουν και σε αυτους που δεν μπορουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
οταν εχεις το θαρρος να πεις τη γνωμη σου εχεις προσωπικοτητα, δειχνεις στους αλλους οτι ατομο εισαι και εσυ με δικες σου ιδεες και μυαλο.Μου τη δινει που βλεπω ομως οτι ακομα και σε παρεες πολλες φορες μετραει η γνωμη μερικων ενω καποιων αλλων παραμεριζεται η δεν λαμβανεται καθολου υποψη.Και δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να αφηνουν μερικοι να συνεχιζει να υφισταται αυτος ο διαχωρισμος των ατομων σε αυτους που μπορουν να την εκφρασουν και σε αυτους που δεν μπορουν.
εγω στην παρεα μου δεν πολυ λεω την γνωμη μου αλλα το κανω γιατι δεν θελω να στεναχωρω ΚΑΝΕΝΑΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
εγω δυστυχως δεν εχω το θαρρος της γνωμης μου:'(

...αν πραγματικά σε ενοχλεί αυτό κάνε δουλειά με τον εαυτό σου πάντα μπορείς προσπαθείς να γίνεις ο άνθρωπος που θα ήθελες να είσαι...αν πάλι όχι...enjoy

ααα....και για κάτι που διάβασα πιο πάνω.....θάρρος της γνώμης υπό προϋποθέσεις ΔΕΝ είναι θάρρος της γνώμης...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εγω στην παρεα μου δεν πολυ λεω την γνωμη μου αλλα το κανω γιατι δεν θελω να στεναχωρω ΚΑΝΕΝΑΝ
ναι αλλα δεν γινεται παντα αυτο...στο τελος θα στεναχωρεις συνεχεια τον εαυτο σου...εκτος αν εισαι ευχαριστημενος με το οτι δεν την πολυλες...οπως νομιζει ο καθενας....απλα νομιζω οτι οταν ξερεις κατι πρεπει να το λες...οταν εχεις αποψη πανω σε κατι... και οι φιλοι σου θα πρεπει να το εκτιμησουν διαφορετικα τι φιλοι ειναι αυτοι αν δεν εκτιμουν(οχι να δεχονται, προσεξε) τη γνωμη του φιλου τους.?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ακριβως.Το προβλημα μας ειναι οτι δεν μιλαμε εκει που πρεπει αλλα πολλοι το παιζουμε μαγκες μονο εκει που μας παιρνει αλλα οχι δεν ειναι ετσι,εκει που πρεπει να μιλας να μιλας.

Συμφωνώ και με τους δυο σας.Όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να υποχωρούμε σε απόψεις των άλλων δεν εννοώ καβγά και νταιλίκι απλά σωστή αντιμετώπιση του προβλήματος εκθέτοντας τα επιχειρήματά μας για διεκδίκηση του δίκιου μας. Βέβαια αν ο άλλος το παρατραβάει το θέμα και θέλει να συνεχίσει να μας σπάει τα νεύρα,ε με συγχωρείται δηλαδή, δεν θα καθόμαστε να δεχόμαστε οτιδήποτε πιστεύει...Και στο κάτω κάτω και ένας διαπληκτισμός δεν πειράζει καμιά φορά, τουλάχιστον να τον βάλουμε εμείς στην θέση του τον άλλον και όχι άλλο αυτός εμάς:iagree:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
:):)
Κοίτα δεν γίνεται όταν λές τη γνώμη σου να αρέσει σε όλους αυτό είναι λογικό και επόμενο.Αλλά αυτό όμως που λές δεν αποτελεί προυπόθεση του να μην λές τη γνώμη σου...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εγώ αυτό που παρατηρώ -στην Κύπρο τουλάχιστον- είναι ότι όλοι έχουν το θάρρος αλλά ελάχιστοι έχουν και γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amina

Νεοφερμένος

Η Amina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
νταξ θεωρω αυτο που αποκαλουμε εδω θαρρος της γνωμης πολυ υποκειμενικο!
π.χ μπορει μεσ¨την παρεα σου να επιβαλλεσαι με τις αποψεις σου ομως οταν βρεθεις σε πιο ευρυ ακρωατηριο να δενεται η γλωσσα σου κι οσο κι αν σε πνιγει το δικιο σου να μην μπορεις να αρθρωσεις λεξη!
εγω προσωπικα προσπαθω να μενω παντα ανεπαφη απο τις αποψεις των πολλων γιατι σεβομαι αρκετα τον εαυτο μου ωστε να υιοθετησω κατι τοσο κοινο!
συνηθως αφηνω τους αλλους να μιλουν,ακουω τι λενε κ στο τελος μιλαω....
νομιζω ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει κανεις!
και δεν ξερω το λογο αλλα πολλοι λενε πως εχουν το θαρρος να εκφρασουν αυτο που πιστευουν,στην ουσια ομως τα λογια τους ειτε 9α ναι κοπια καποιου αλλου ειτε θα ναι αοριστες δικες τους θεωριες που καμια σχεση δεν εχουν με το αντικειμενο της συζητησης ειτε οι ¨θαρραλεοι¨ εχουν καποιο οφελος...
στην πραγματικοτητα για να εχεις το θαρρος της γνωμης πρεπει να χεις και ΄σωστη΄ αποψη εννοωντας τεκμηριωμενη.....το να πετας μια λεξη-φραση με την ελπιδα οτι θα θεωρηθεις ατομο με προσωπικοτητα δεν αποδεικνυει τιποτα....εν ολιγοις αυτοι που εχουν το θαρρος της γνωμης πρεπει να ναι ατομα που θα εχουν κατι να πουν,που θα χτυπησουν βαθεια(ειτε αρεσει ειτε οχι) και δεν θα ναι μονο στην επιφανεια το ολο πραμα....οποτε το να ειναι κανεις ικανος να εκφερει αποψη εσταζεται οχι μονο στον χαρακτηρα του ανθρωπου αλλα και σε ποιους απευθυνεται.....δεν εχει νοημα για μενα να πεις,να υποστηριξεις μια αποψη σε ατομα που κυριο μελημα τους ειναι το που 9α πανε το σ-κ,ή πως θα βαψουν το νυχι!το θαρρος της γνωμης φαινεται οταν περιτρυγιριζεσαι απο ατομα με πνευματικο επιπεδο κ μπορουν ανετα να σε στριμωξουν ανα πασα στιγμη...... αα σορρυ που γραψα τοσα πολλα απλως κατι τετοια θεματακια με χτυπανε κατα κουτελα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"αφου η αγνοια ειναι δειλια, καταληγουμε στο οτι το θαρρος ειναι γνωση"

πλατων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
το να μην εχει κανεις το θαρρος να λεει την αποψη τ,δν υποδηλωνει αμεσα οτι δν εχει γνωμη ή οτι βρισκετε σε μειονεκτικη θεση.πολλα ατομα δν λενε την γνωμη τους,γτ ειναι αβεβαιοι γι'αυτην,φοβουνται τις αντιδρασεις(γτ σιγουρα θα υπαρχει καποιος π θα διαφωνησει) κ δν μπορουν να επιχειρηματολογησουν.πιστευω πως η επιχειρηματολογια ειναι το βασικοτερο κομματι της τεκμηριωσης μιας αποψης!!
το θεμα ειναι οτι οταν λες την αποψη σ, ενα βαρος φευγει απο πανω σ κ αισθανεσαι την ικανοποιηση τ να εχεις εκφρασει κατι δικο σ π χαρακτηριζει την προσωπικοτητα σ και τον τροπο σκεψης σ:no1: δν υπαρχει σωστη κ λανθασμενη αποψη οταν κ οι 2 μπορουν να την αιτιολογησουν επαξια!υπαρχουν μονο ανθρωποι π σκεφτονται με διαφορετικο τροπο κ ο καθενας εχει τον δικο τ τροπο προσεγγισης των πραγματων!
γι'αυτο σε καμια περιπτωση δν θα επρεπε κανεις να ντρεπεται,να αμφιβαλλει για την γνωμη τ ή να μν την εκφραζει αρκει να ξερει ο ιδιος γτ το πιστευει αυτο κ να κανει κατανοητη τη θεση τ μεσα απο εγκυρα επιχειρηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εγώ αυτό που παρατηρώ -στην Κύπρο τουλάχιστον- είναι ότι όλοι έχουν το θάρρος αλλά ελάχιστοι έχουν και γνώμη.
Ακριβως και ενω μπορει να μιλάνε μιση ώρα για ένα θέμα αν συνοψίσεις τα λόγια τους δεν έχουν πει τίποτα ουσιαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top