Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών - εντυπώσεις

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ετσι μπραβο να και καποιος που ξερει θενκς παντως
-----------------------------------------
εχω ενα φιλο που ενδιαφερεται να παει στα επαλ και θελει να περασει αρχιτεκτονικη μπορει απο τα επαλ να δωσει για αρχιτεκτονικη και αν ναι ρωταει αν αλλαζει καποιο μαθημα η κατι αλλο thanks
Βεβαίως και μπορεί αν είναι μαθήτρια "ΕΠΑΛ" ομάδας B Θα διαλέξει τον αντίστοιχο τομέα και θα εξεταστεί σε αυτά τα 2 μαθήματα ειδικότητας. Επιπλέον θα πρέπει να εξεταστεί στα ειδικά μαθήματα του ελευθερου και του γραμμικού σχεδίου και να πιάσει τουλάχιστον την βάση όπως και οι υποψήφιοι του ενιαίου λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S.T.E.L.I.O.S

Νεοφερμένος

Ο stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και τα μα8ηματα ειναι τα ιδια ετσι??με του ενιαιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και τα μα8ηματα ειναι τα ιδια ετσι??με του ενιαιου

Ναι. Ίδια θέματα στα ειδικά μαθήματα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiderpig

Νεοφερμένος

Ο Spiderpig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο forum....τώρα θα πάω τρίτη λυκείου....απλά ήθελα να ρωτήσω για το τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών στο οποίο θέλω να περάσω και για το οποίο δε βλέπω να υπάρχει και μεγάλο ενδιαφέρον...δηλαδή δε βρίσκω και πολλά ενημερωμένα πράγματα...βρίσκω κάποια του 2009-2010...τέλος πάντων...μπορείτε να μου πείτε τις κατευθύνσεις και ροές που υπάρχουν για ΕΜΠ και ΑΠΘ και χωρίς να θέλω να ξεκινήσω τη κλασσική αντιπαράθεση με αυτά τα δυο αν μπορείτε να μου πείτε σε πιο από τα δυο μαθαίνω περισσότερα πράγματα.. γιατί έχω διαβάσει ότι το ΑΠΘ είναι περισσότερο θεωρητικό και τέτοια.και μάλλον καλύτερα να μου πείτε για το συγκεκριμένο τμήμα, είναι καλύτερο περισσότερη θεωρία ή περισσότερη πρακτική...
Ευχαριστώ πολύ....(και λίγο off-topic... καλή επιτυχία σε αυτούς που δίνουν σε 2 εβδομάδες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο forum....τώρα θα πάω τρίτη λυκείου....απλά ήθελα να ρωτήσω για το τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών στο οποίο θέλω να περάσω και για το οποίο δε βλέπω να υπάρχει και μεγάλο ενδιαφέρον...δηλαδή δε βρίσκω και πολλά ενημερωμένα πράγματα...βρίσκω κάποια του 2009-2010...τέλος πάντων...μπορείτε να μου πείτε τις κατευθύνσεις και ροές που υπάρχουν για ΕΜΠ και ΑΠΘ και χωρίς να θέλω να ξεκινήσω τη κλασσική αντιπαράθεση με αυτά τα δυο αν μπορείτε να μου πείτε σε πιο από τα δυο μαθαίνω περισσότερα πράγματα.. γιατί έχω διαβάσει ότι το ΑΠΘ είναι περισσότερο θεωρητικό και τέτοια.και μάλλον καλύτερα να μου πείτε για το συγκεκριμένο τμήμα, είναι καλύτερο περισσότερη θεωρία ή περισσότερη πρακτική...
Ευχαριστώ πολύ....(και λίγο off-topic... καλή επιτυχία σε αυτούς που δίνουν σε 2 εβδομάδες!)
δεν ξερω για πιο πρακτικο ή πιο θεωρητικο, παντως εχω ακουσει οτι το ΑΠΘ θεωρειται the best για αρχιτεκτονικη στην Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Παιδια η αδελφη μου τωρα τελειωνει α λυκειου κ ενδιαφερεται για αρχιτεκτονικη!
Μηπως μπορειτε να προτεινετε καποιο καλο φροντιστηριο σχεδιου στην αθηνα?
Εχουμε ακουσει για διαφορα οπως ΠΛΑΚΑΣ, ΤΣΙΓΚΡΗΣ κτλ αλλα θελω αποψη απο παιδια που εχουν προσωπικη εμπειρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Παιδια η αδελφη μου τωρα τελειωνει α λυκειου κ ενδιαφερεται για αρχιτεκτονικη!
Μηπως μπορειτε να προτεινετε καποιο καλο φροντιστηριο σχεδιου στην αθηνα?
Εχουμε ακουσει για διαφορα οπως ΠΛΑΚΑΣ, ΤΣΙΓΚΡΗΣ κτλ αλλα θελω αποψη απο παιδια που εχουν προσωπικη εμπειρια!
εγω στον Πλακα πηγαινω και ειμαι ευχαριστημενη..εξαρταται βεβαια παντα και απο το σε ποιον καθηγητη θα πεσεις;) εχουν ημουν τυχερη φετος ευτυχως!:) εγω ξεκινησα απο το καλοκαιρι προς β' λυκειου (στην ηλικια της αδερφης σου δηλαδη) αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει ιδιαιτερος λογος...το μονο που σκεφτομαι ειναι πως ισως το καλοκαιρι εισαι πιο χαλαρος και μπορεις να καταλαβεις αν οντως σου αρεσει το σχεδιο..αλλιως δεν νομιζω πως υπαρχει λογος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Και κατι αλλο θεωρεις οτι το σχεδιο ειναι θεμα εμφυτου ταλεντου ή ολα ειναι θεμα εξασκησης? Ειδικα το ελευθερο γιατι η μικρη φοβαται οτι ειναι αρετα δυσκολο!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Και κατι αλλο θεωρεις οτι το σχεδιο ειναι θεμα εμφυτου ταλεντου ή ολα ειναι θεμα εξασκησης? Ειδικα το ελευθερο γιατι η μικρη φοβαται οτι ειναι αρετα δυσκολο!:hmm:
ρωτησες το καταλληλο ατομο!;) το ελευθερο ειναι η μεγαλυτερη μου ''φοβια''. αν με δεις ζωγραφιζω σαν 5χρονο. χωρις πλακα!:P αλλα απο οτι μου ειπε η καθηγητρια μου(του ελευθερου) μεσα σε αυτον τον ενα χρονο, εχω βελτιωθει αρκετα.
εγω εχω καταληξει λοιπον στην αποψη πως ειναι θεμα εξασκησης. απλως αν το εχεις εμφυτο, δεν δυσκολευεσαι τοσο (.....και δεν απογοητευεσαι;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
OK θα της τα μεταφερω! Σ'ευχαριστω κ παλι!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Να 'σαι καλα βρε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joan_0637

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν ξερω για πιο πρακτικο ή πιο θεωρητικο, παντως εχω ακουσει οτι το ΑΠΘ θεωρειται the best για αρχιτεκτονικη στην Ελλαδα...

Άαααχ,αυτή η φάση της σύγκρισης, την πέρασα κι εγώ!!!:P
Όταν με το καλό μπείτε στη σχολή, θα καταλάβετε πως οι πόλεις δεν παίζουν τελικά και τόσο μεγάλο ρόλο!
Ωστόσο, επειδή καταλαβαίνω όλη αυτή την αγωνία, η δική μου μέχρι τώρα εμπειρία έχει να πει πως Αθήνα- Θεσ/κη συγκριτικά με τις επαρχίες, είναι πιο παλιές σχολές και άρα πιο "δοκιμασμένες"!
Επίσης, χρηματοδοτούνται περισσότερο, έχουν κάποια "βαρβάτα" ονόματα καθηγητών και λοιπές λεπτομέρειες, οι οποίες, ίσως να διευκολύνουν λίγο τις σπουδές(πχ. Αθήνα δωρέαν υλικά για μακέτες, Θεσ/κη δωρεάν εκτυπώσεις σχεδίων)
Μεταξύ όλων των αρχ/κών σχολών, υπάρχουν κάποιες διαφορές στα μαθήματα, τις οποίες μπορείτε να βρείτε στους οδηγούς σπουδών κάθε σχολής(χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι η Θεσ/κη δεν έχει μαθηματικά)!
Το μόνο σίγουρο είναι πως όλες οι σχολές αρχ/κης στην Ελλάδα αρχιτέκτονες με τα ίδια δικαιώματα βγάζουν! Σε όλες τις πόλεις, τις ίδιες φάσεις project περνάς και σε κάθε περίπτωση, παίρνεις πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα και ψάχνεσαι! Οπότε χαλαρώστε,κάντε την προσπάθειά σας και σε όποια πόλη κι αν περάσετε, οι σπουδές θα έχουν ενδιαφέρον!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Άαααχ,αυτή η φάση της σύγκρισης, την πέρασα κι εγώ!!!:P
Όταν με το καλό μπείτε στη σχολή, θα καταλάβετε πως οι πόλεις δεν παίζουν τελικά και τόσο μεγάλο ρόλο!
Ωστόσο, επειδή καταλαβαίνω όλη αυτή την αγωνία, η δική μου μέχρι τώρα εμπειρία έχει να πει πως Αθήνα- Θεσ/κη συγκριτικά με τις επαρχίες, είναι πιο παλιές σχολές και άρα πιο "δοκιμασμένες"!
Επίσης, χρηματοδοτούνται περισσότερο, έχουν κάποια "βαρβάτα" ονόματα καθηγητών και λοιπές λεπτομέρειες, οι οποίες, ίσως να διευκολύνουν λίγο τις σπουδές(πχ. Αθήνα δωρέαν υλικά για μακέτες, Θεσ/κη δωρεάν εκτυπώσεις σχεδίων)
Μεταξύ όλων των αρχ/κών σχολών, υπάρχουν κάποιες διαφορές στα μαθήματα, τις οποίες μπορείτε να βρείτε στους οδηγούς σπουδών κάθε σχολής(χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι η Θεσ/κη δεν έχει μαθηματικά)!
Το μόνο σίγουρο είναι πως όλες οι σχολές αρχ/κης στην Ελλάδα αρχιτέκτονες με τα ίδια δικαιώματα βγάζουν! Σε όλες τις πόλεις, τις ίδιες φάσεις project περνάς και σε κάθε περίπτωση, παίρνεις πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα και ψάχνεσαι! Οπότε χαλαρώστε,κάντε την προσπάθειά σας και σε όποια πόλη κι αν περάσετε, οι σπουδές θα έχουν ενδιαφέρον!:)
παντως σε μια ειδικοτητα οπως αυτη του αρχιτεκτονα μηχανικου, οι καθηγητες πιστευω πως θα ηταν καλυτερο να ειναι πιο νεοι και ''ψαγμενοι'' ;)
οπως απο οσο ξερω ειναι στην κρητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Btw το Πολυτεχνειο της Κρητης θεωρειται πολυ καλο σε ολα του τα τμηματα...Α!αναφορικα με την αρχιτεκτονικη Πατρας εχω ακουσει οτι δινει περισσοτερο βαση στο καλλιτεχνικο κομματι της αρχιτεκτονικης κ οχι τοσο στα μαθηματικα κ αλλα τετοια που οπως κ να το κανουμε απαιτουντα κ αυτα δεδομενου οτι η αρχιτεκτονικη δεν ειναι Καλων Τεχνων..Βγαινεις κ μηχανικος απο εκει μεσα μην το ξεχναμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Btw το Πολυτεχνειο της Κρητης θεωρειται πολυ καλο σε ολα του τα τμηματα...Α!αναφορικα με την αρχιτεκτονικη Πατρας εχω ακουσει οτι δινει περισσοτερο βαση στο καλλιτεχνικο κομματι της αρχιτεκτονικης κ οχι τοσο στα μαθηματικα κ αλλα τετοια που οπως κ να το κανουμε απαιτουντα κ αυτα δεδομενου οτι η αρχιτεκτονικη δεν ειναι Καλων Τεχνων..Βγαινεις κ μηχανικος απο εκει μεσα μην το ξεχναμε!;)
λιγο ακυρο. αλλα νομιζω αυτο ισχυει και στο εξωτερικο:/: οτι δεν βγαινεις και πολυ μηχανικος(εκει ουτε καν στον ΄τιτλο' ειναι-νομιζω ετσι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που βγαινεις Αρχιτεκτων μηχανικος δεν απαιτειται να εχεις γνωσεις μαθηματικων,δομικης στατικης κ αλλα τετοια?Δεν ειπα οτι θα κανεις τα ιδια με τους Πολιτικους μηχανικους αλλα οκ μια συναφεια εστω κ ελαχιστη πρεπει να υπαρχει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που βγαινεις Αρχιτεκτων μηχανικος δεν απαιτειται να εχεις γνωσεις μαθηματικων,δομικης στατικης κ αλλα τετοια?Δεν ειπα οτι θα κανεις τα ιδια με τους Πολιτικους μηχανικους αλλα οκ μια συναφεια εστω κ ελαχιστη πρεπει να υπαρχει!;)
εε ναι εννοειται! :) εχω ακουσει πως πρεπει να ξερεις καποια βασικα πραγματα(απο στατικη ας πουμε) ωστε να εχεις και καλυτερη επαφη-συνεργασια με τον πολιτικο μηχανικο, χωρις ομως να ''μπλεκεσαι στα ποδια του'';)
νομιζω πως στο συγκεκριμενο θεμα το καλυτερο ειναι το μετσοβιο απο αποψη πιο ''πρακτικων μαθηματων''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ισχυει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpap94

Νεοφερμένος

Ο alexpap94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους σας...ειμαι νεος στο φορουμ και εδωσα και γω φετος πανελληνιες...στοχος μου ηταν η αρχιτεκτονικη θεσσαλονικης αλλα δυστυχως δεν περναω με τιποτα λογω χαμηλης βαθμολογιας σε μαθηματικα και φυσικη...Με λιγη τυχη περναω αρχιτεκτονικη ξανθης( την οποια την μισω σαν πολη ) και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πραγματα για το συγκεκριμενο τμημα.Δηλαδη ειναι εξισου καλο τμημα με αυτο της αθηνας ή της θεσσαλονικης ? Τα μαθηματα μεταξυ των πολεων διαφερουν πολυ ?? και γενικα αν καποιος εχει σπουδασει στην ξανθη να μου πει την αποψη του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top