Τμήματα Μετσοβίου Πολυτεχνείου: Βοήθεια στην Επιλογή

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εσυ ρε φίλε παμακ κάτσε εκει παίρνε τα λεφτά που και καλα έχεις απο την δουλεια σ ( που πια και η κούραση Μαρία σπουδάζει οικονομικα ) και μην ειρωνευεσαι . Επισης ο άλλος ο μηχανολόγος τι ειναι ; Με την ιδια λογικη αφου κανει μαθηματικα , φυσικη , μηχανικη , ενέργεια κτλ τα κανει όλα και συμφέρει . Εγω είχα την επιλογή μου όταν μπορούσα να επιλέξω οτι ήθελα και ίσα ίσα νιώθω οτι έκανα την καλυτερη επιλογή που μπορούσα . Οσο στην Ελλάδα δεν υπάρχει οικοδόμηση ( και δεν θα υπάρχει για παρα πολλα χρονια ) δουλεια η μηχανικοι δεν θα εχουν . Να κάτσω να γίνω μηχανολόγος για να φύγω στο εξωτερικό να δουλέψω δεν εχει νόημα . Οπότε επιλέγω κάτι που ναι στο εξωτερικό να με ανταμείψει αλλα τουλάχιστον ειναι και αυτο που μαρεσει και ήθελα να κάνω απο μικρός. Άλλωστε το ταμείο των μηχανικών εχει τεράστια ανεργία . Αλλα μάλλον επειδη κανείς σας δεν εχει ζήσει στο εξωτερικό και δεν ξέρει τι σημαίνει πολιτισμένη χώρα και όργανομενα πανεπηστημια αν μου βρείτε πανεπηστημιο μαθηματικών με λιγότερα απο 6 μαθήματα πληροφορικής ,6 οικονομικών , 5 φυσικής παω πάσο . Αλλα επειδη δεν θα βρείτε εκει που δεν ξέρετε καλύτερα να κλείνετε τα στοματάκια( βασικό ελάττωμα στους έλληνες ) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Φίλε nPb εδώ έγκειται η ουσία του προβλήματος,το ‘αναγκαίο κακό’ για πολλούς.Οι περισσότεροι ακούν ΕΜΠ και νομίζουν πως βρίσκονται στο CalTech...
Σημείωση:Η εικόνα προφίλ σου (μορφόκλασμα του Mandelbrot) είναι όλα τα λεφτά(από τις εμμονές μου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Φίλε nPb εδώ έγκειται η ουσία του προβλήματος,το ‘αναγκαίο κακό’ για πολλούς.Οι περισσότεροι ακούν ΕΜΠ και νομίζουν πως βρίσκονται στο CalTech...
Σημείωση:Η εικόνα προφίλ σου (μορφόκλασμα του Mandelbrot) είναι όλα τα λεφτά.

ποσους παιρνουν στις καταταρκτηρειες εξετασεις και συγκεκριμενα για ημμυ εμπ η μηχανολογων εμπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Το ζητημα ομως οτι οι Μηχανολογοι ΕΜΠ (το ιδιο ισχυει και για Ηλεκτρολογους, Χημικους και αλλες σχολες) εχουν πολλα πεδια που μπορουν να ασχοληθουν, δν πανε ολοι να σχεδιαζουν αεροπλανα και ουτε αυτο θελω να κανω εγω στην καριερα μου (οποτε ακυρη η νουθεσια σου για το τι θα κανω οταν βγω). Η δικια μας σχολη εχει 4 κατευθυνσεις (ροες), μεσα απο τις οποιες υπαρχουν ακομα περισσοτεροι κλαδοι. Ενδεικτικα σου αναφερω ορισμενους:

Βιοιατρικη τεχνολογια, Ρομποτικη, Ελεγχος Παραγωγης, Ελεγχος Ποιοτητας, Συντηρηση, Μελετη Παραγωγης και Σχεδιασμος Προιοντων, Διαχειριση ενεργειας, Εφοδιαστικη, Πωλησεις, Μαρκετινγκ, Μελετες Μηχανολογικων Εγκαταστασεων, Οικονομοτεχνικες Μελετες, Μελετες Επαγγελματικου Κινδυνου, Ενεργειακες Μελετες, Επιβλεψη Συστηματων Ενεργειακης Διαχειρισης Κτηριων, Σχεδιασμος και συντηρηση συστηματων Αντιρυπανσης, Ενεργειακα Εργα, Ενεργειακη Επιθεωρηση, Κατασκευαστικος Κλαδος. Θες κι αλλα? Αν μπορει να τα κανει αυτα ενας Μηχανολογος του ΤΕΙ, δηλωνω να δωσω πανελληνιες το 2014 και να μπω εκει. Μην τα κανουμε ολα ισα και ομοια. Ο Μηχανολογος ΑΕΙ κανει αλλα απο αυτον του ΤΕΙ, οπως και ο Ηλεκτρονικος του ΑΕΙ κανει αλλα απο αυτον του ΤΕΙ, το ιδιο και ο Ηλεκτρολογος.



Δν σε φτανουν τα χαρτια για να βρεις δουλεια, ζητανε κοσμο σε αυτοκινητοβιομηχανιες και δν εχουν καν σαν απαραιτητο προσον το πτυχιο του μηχανικου παρα μονο σαν επιθυμητο, οποτε μην περιμενεις οτι αν κανεις Master στο Master ω Master θα γινεις διευθυνταρα.
Δεν νομιζω να αμφισβητησα πουθενα οτι οι Πολυτεχνιτες εχουν πιο πολλες επιλογες.
Αλλα στην Ελλαδα μην περιμενεις να ασχοληθεις με ρομποτικη και βιοιατρικη τεχνολογια γιατι πολυ απλα η Ελλαδα εχεις βιομηχανιες που δεν "καλυπτουν" ευρυ φασμα

Τα επαγγελματα με κοκκινο εχουν δικαιωμα και οι ΤΕΙτζιδες να τα κανουν (νομιζω και τον ελεγχο ποιοτητας αλλα δεν το εβαλα).Τωρα σε τι "επιπεδο εγκαταστασεων" και σε τι επιπεδο ασκουν τα εν λογω επαγγελματα (και οι ΕΜΠ και οι ΤΕΙ) ειναι αλλο θεμα.
Δεν ειπα πουθενα οτι εχουν τις ιδιες αρμοδιοτητες ,προς θεου, αλλα οι ΤΕΙτζιδες δεν ειναι και τοσο noob οσο νομιζετε.
Μια ερωτηση:Πωλησεις και Μαρκετινγκ πως μπορουν και κανουν ?...Δεν μπορει ενας Μηχανικος να προωθησει εμπορευμα,ποσο μαλλον να κανουν μαρκετινγκ που θελει και οικονομικες γνωσεις..περιεργο...


Εγω δεν ειπα πουθενα οτι θα γινω διευθυνταρα.Ισα ισα.Εγω εχω θειο με πτυχιο Ηλεκτρολογου ΤΕΙ που δουλευει στην Γερμανια και παιρνει τρελα φραγκα.
Επισης οικογενειακος φιλος ειναι γενικος διευθυντης σε πτερυγα βιομηχανιας και παιρνει επισης πολλα λεφτα.
Μαντεψε με τι πτυχιο
....Ηλεκτρολογου ΤΕΙ και αυτος
Εχεις δικιο που λες το χαρτι δεν εχε σημασια.
Αν αγαπας αυτο που κανεις και το κανεις καλα τοτε,σιγουρα θα αναγνωριστει η δουλεια σου οτι και αν εχεις τελιωσει:TEI,Πολυτ/νιο,ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αστα να πανε . Στο Πολυτεχνείο ειναι ολοι λες και σπουδάζουν με υποτροφία στο πρινστον . Ασε που τώρα πια ακόμα και οι οικονομολόγοι νομίζουν οτι κανουν κάτι το τρομερό . Το ξαδερφακι μου να ρωτήσεις οικονομικα θα σιυ πει οτι θέλει να σπουδάσει . Αφου πια στο ταξί βάζουν και κολλημένο το πτυχίο τους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δεν νομιζω να αμφισβητησα πουθενα οτι οι Πολυτεχνιτες εχουν πιο πολλες επιλογες.
Αλλα στην Ελλαδα μην περιμενεις να ασχοληθεις με ρομποτικη και βιοιατρικη τεχνολογια γιατι πολυ απλα η Ελλαδα εχεις βιομηχανιες που δεν "καλυπτουν" ευρυ φασμα

Τα επαγγελματα με κοκκινο εχουν δικαιωμα και οι ΤΕΙτζιδες να τα κανουν (νομιζω και τον ελεγχο ποιοτητας αλλα δεν το εβαλα).Τωρα σε τι "επιπεδο εγκαταστασεων" και σε τι επιπεδο ασκουν τα εν λογω επαγγελματα ειναι αλλο θεμα.
Δεν ειπα πουθενα οτι εχουν τις ιδιες αρμοδιοτητες ,προς θεου, αλλα οι ΤΕΙτζιδες δεν ειναι και τοσο noob οσο νομιζετε.
Μια ερωτηση:Πωλησεις και Μαρκετινγκ πως μπορουν και κανουν ?...Δεν μπορει ενας Μηχανικος να προωθησει εμπορευμα,ποσο μαλλον να κανουν μαρκετινγκ που θελει και οικονομικες γνωσεις..περιεργο...


Εγω δεν ειπα πουθενα οτι θα γινω διευθυνταρα.Ισα ισα.Εγω εχω θειο με πτυχιο Ηλεκτρολογου ΤΕΙ που δουλευει στην Γερμανια και παιρνει τρελα φραγκα.
Επισης οικογενειακος φιλος ειναι γενικος διευθυντης σε πτερυγα βιομηχανιας και παιρνει επισης πολλα λεφτα.
Μαντεψε με τι πτυχιο
....Ηλεκτρολογου ΤΕΙ και αυτος
Εχεις δικιο που λες το χαρτι δεν εχε σημασια.
Αν αγαπας αυτο που κανεις και το κανεις καλα τοτε,σιγουρα θα αναγνωριστει η δουλεια σου οτι και αν εχεις τελιωσει:TEI,Πολυτ/νιο,ΙΕΚ.
Ποσους παιρνουν απο καταταρκτηριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Αλλα μάλλον επειδη κανείς σας δεν εχει ζήσει στο εξωτερικό και δεν ξέρει τι σημαίνει πολιτισμένη χώρα.

Μαγκιά είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς στην χώρα και στον τόπο που αγαπάς. Ποιοί έχουν αυτή την δυνατότητα? Αυτοί που πραγματικά φεύγουν από την Ελλάδα σήμερα στην πλειοψηφία τους το κάνουν με βαριά καρδιά, όσοι ονειρεύονται Ευρωπαϊκές χώρες και νομίζουν ότι όταν πάνε εκεί θα τους είναι όλα στρωμένα με ροδοπέταλα, είναι πολύ γελασμένοι φίλε μου.

Για τους τύπους γεννήθηκα Γερμανία και με γονείς που ενηλικιώθηκαν μέσα στην Γερμανία και αυτοί. Παρ'όλα αυτά κάποτε κάναν την σωστότερη κίνηση στην ζωή τους και ήρθαν εδώ για να προσφέρουν υπηρεσίες στον τόπο που αγαπάνε. Αυτό για μένα είναι επιτυχία να μπορώ να ζώ και να περνάω καλά στην χώρα μου και αν γουστάρω να πηγαίνω για διακοπές σε όποια ξενέρωτη χώρα του Βορά θέλω.

Αλήθεια αυτήν την τάση φυγής από την πατρίδα ακόμα δεν την έχω καταλάβει, όταν πρόκειται για μια φαντασίωση στα όρια του ψωνισμού και όχι όταν πρόκειται για πραγματική επιβίωση.

Χαίρομαι που οι σπουδές μου μπόρεσαν να με κρατήσουν να μείνω στην Ελλάδα και να μην χρειαστεί να πάω σε κάποια ξένη χώρα. Άν χρειαστεί κάποτε μπορεί και να το κάνω, αλλά ποτέ δεν θα χαίρομαι γι'αυτήν την εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μαγκιά είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς στην χώρα και στον τόπο που αγαπάς. Ποιοί έχουν αυτή την δυνατότητα? Αυτοί που πραγματικά φεύγουν από την Ελλάδα σήμερα στην πλειοψηφία τους το κάνουν με βαριά καρδιά, όσοι ονειρεύονται Ευρωπαϊκές χώρες και νομίζουν ότι όταν πάνε εκεί θα τους είναι όλα στρωμένα με ροδοπέταλα, είναι πολύ γελασμένοι φίλε μου.

Για τους τύπους γεννήθηκα Γερμανία και με γονείς που ενηλικιώθηκαν μέσα στην Γερμανία και αυτοί. Παρ'όλα αυτά κάποτε κάναν την σωστότερη κίνηση στην ζωή τους και ήρθαν εδώ για να προσφέρουν υπηρεσίες στον τόπο που αγαπάνε. Αυτό για μένα είναι επιτυχία να μπορώ να ζώ και να περνάω καλά στην χώρα μου και αν γουστάρω να πηγαίνω για διακοπές σε όποια ξενέρωτη χώρα του Βορά θέλω.

Αλήθεια αυτήν την τάση φυγής από την πατρίδα ακόμα δεν την έχω καταλάβει, όταν πρόκειται για μια φαντασίωση στα όρια του ψωνισμού και όχι όταν πρόκειται για πραγματική επιβίωση.

Χαίρομαι που οι σπουδές μου μπόρεσαν να με κρατήσουν να μείνω στην Ελλάδα και να μην χρειαστεί να πάω σε κάποια ξένη χώρα. Άν χρειαστεί κάποτε μπορεί και να το κάνω, αλλά ποτέ δεν θα χαίρομαι γι'αυτήν την εξέλιξη.

Πατρίδα μου ειναι όλος ο κόσμος . Τυχαία γεννήθηκα έλληνες και προσωπικά είμαι λίγα χρονια εδω . Δεν ειναι ευτυχία για μένα να μεγάλωσω τα παιδια μου σε μια χώρα χωρις υγεία και παιδεία . Ήρθα να παλέψω για μια χώρα που δεν εχει μέλλον ( γιατι απαρτίζεται απο ανθρώπους χωρις μόρφωση γεγονός που φαίνεται απο τι επιλογές τους στις εκλογές πχ ) ! Θα είμαι ευτυχισμένος και θα αγάπησω την χώρα που θα με αγαπήσει . Μέχρι τότε φιλακια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αγαπητοι εγω δεν ξερω τι λετε για το ΣΕΜΦΕ αλλα, ειχα μπει πριν κατι μηνες για να δω απο περιεργεια το μαθηματα και ειχα μεινει μ_λακας.Μεχρι και ανθρωπιστικες επιστημες κανουν αν θυμαμε καλα.
Τωρα κατα ποσο θα χρησιμοποιουν τις γνωσεις τους στην δουλεια ειναι αλλο θεμα.


Ποσους παιρνουν απο καταταρκτηριες?
Ασχετο αυτο φιλαρακι...δεν εχει σχεση με την κουβεντα....αλλα μια που ρωτησες ειναι αρκετοι...το ειχε ρωτησει και ο φιλος νταρκ σε αλλο ποστ ....
Δεν εχει σημασια αυτο.Ο καθενας θελει κατι περισσοτερο απ'αυτο που εχει.
Αλλοι το επιχειρουν αλλοι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ που θέλω πληροφορική δεν έχω δει ούτε μια σχολή χωρίς παντελώς άσχετα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εγώ που θέλω πληροφορική δεν έχω δει ούτε μια σχολή χωρίς παντελώς άσχετα μαθήματα.
Ποσο ασχετα δηλαδη ?
Εγω σου λεω απ'την κβαντομηχανικη,την πυρηνικη φυσικη,απ'τα εφαρμοσμενα μαθηματικα και δεν ξερω γω τι αλλο ,να πας στην ανθρωπιστικη παιδεια και στο δικαιο.
Τωρα και συ μπορει να ειδες ασχετα αλλα ,ποσο ασχετα ?
Τοσο ασχετα οσο του ΣΕΜΦΕ ?
Δενξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Στην ουσία η σεμφε είναι ένα καθαρά πολυσυλλεκτικό τμήμα του εμπ που βρίσκεται μετέωρο μεταξύ φυσικής και μαθηματικών (ή και το αντίστροφο πολλές φορέs) τρέφοντας παράλληλα την ενδόμυχη επιθυμία να βγάλει και απόφοιτους μηχανικούς ( είναι στο εμπ γαρ ). Τώρα αυτό πως θα γίνει είναι άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποσο ασχετα δηλαδη ?
Εγω σου λεω απ'την κβαντομηχανικη,την πυρηνικη φυσικη,απ'τα εφαρμοσμενα μαθηματικα και δεν ξερω γω τι αλλο ,να πας στην ανθρωπιστικη παιδεια και στο δικαιο.
Τωρα και συ μπορει να ειδες ασχετα αλλα ,ποσο ασχετα ?
Τοσο ασχετα οσο του ΣΕΜΦΕ ?
Δενξερω

Ναι τόσο άσχετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ναι τόσο άσχετα.
Κοιτα μην νομιζεις και η πληροφορικη εχει περιορισμους απ'το συνταγμα (ξες τωρα κρακερς και ο θεος βοηθος).
Το συνταγμα καλυπτεται απο ενα μεγαλο φασμα απο αθρα που αφορουν την πληροφορικη και μπορει οσο αναπτυσεται η τεχνολογια να αναπτυσεται αναλογα το συνταγμα.
Αρα το δικαιο μπορει να ειναι αναγκαιο.

Στο ΣΕΜΦΕ γιατι ομως ?
Αν ξερει καποιος θα ειναι καλο να μαθουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Οσο στην Ελλάδα δεν υπάρχει οικοδόμηση ( και δεν θα υπάρχει για παρα πολλα χρονια ) δουλεια η μηχανικοι δεν θα εχουν .
Να στεναχωρηθώ τώρα ή μετά που στην Ελλάδα δέν υπάρχει "Οικοδόμηση"? :P
Να κάτσω να γίνω μηχανολόγος για να φύγω στο εξωτερικό να δουλέψω δεν εχει νόημα .
Το να κάτσεις και να σπουδάσεις όμως 5 χρόνια σε μια ημίαιμη σχολή όπως η ΣΕΜΦΕ για να φύγεις στο "φιλόξενο" εξωτερικό έχει νόημα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Φίλε nPb εδώ έγκειται η ουσία του προβλήματος,το ‘αναγκαίο κακό’ για πολλούς.Οι περισσότεροι ακούν ΕΜΠ και νομίζουν πως βρίσκονται στο CalTech...
Σημείωση:Η εικόνα προφίλ σου (μορφόκλασμα του Mandelbrot) είναι όλα τα λεφτά(από τις εμμονές μου...)

Ευχαριστώ για το σχόλιο. :P Από τα αγαπημένα μου μαθήματα.
Το λάθος είναι ότι οι περισσότεροι σπουδάζουν στο Πολυτεχνείο λόγω μορίων εισαγωγής (να μην πάνε χαμένα) και λόγω «αγοράς» Ελληνικού τύπου. Τόσα χρόνια το Κοινοβούλιο με τις συντεχνίες των Μηχανικών έφτιαξαν μια αγορά στα μέτρα τους και με διάφορα ΦΕΚ περί εργασιακών δικαιωμάτων (φωτογραφικές διατάξεις) εκτόπισαν άλλους πτυχιούχους ενώ η ανάπτυξη περιορίστηκε σε κομματικές υποσχέσεις. Καλώς ή κακώς σε μια ελεύθερη αγορά δεν επιβιώνουν οι τίτλοι σπουδών αλλά οι ικανοί άνθρωποι που έχουν όρεξη για δουλειά. Αντιθέτως σε μια χώρα Πακιστανικού τύπου, ο δογματισμός καλά κρατεί. Δίνουμε περισσότερη βάση σε τίτλους και βιτρίνες από την ουσία των πραγμάτων. Σε καμία περίπτωση δεν αντιλέγω ότι στο Πολυτεχνείο υπάρχουν άνθρωποι σωστοί, εργασιομανείς, έξυπνοι, που δεν εμπίπτουν στην "λίμνη" χλιδανέργων με κομματικά δικαιώματα..που ανέφερα. Γι' αυτό και βλέπουμε ότι οι περισσότεροι νέοι σπουδάζουν με κριτήριο μια έμμισθη καρεκλάτη δουλειά και όχι αυτό που τους αρέσει. Αλλά δυστυχώς αυτή η νοοτροπία καλλιεργείται από το σχολείο: διαβάζουμε με κριτήριο το βαθμό και τη μούρη στην κοινωνία και όχι επειδή θέλουμε να μάθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εγώ που θέλω πληροφορική δεν έχω δει ούτε μια σχολή χωρίς παντελώς άσχετα μαθήματα.

Συμφωνω 1000%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν νομιζω να αμφισβητησα πουθενα οτι οι Πολυτεχνιτες εχουν πιο πολλες επιλογες.
Αλλα στην Ελλαδα μην περιμενεις να ασχοληθεις με ρομποτικη και βιοιατρικη τεχνολογια γιατι πολυ απλα η Ελλαδα εχεις βιομηχανιες που δεν "καλυπτουν" ευρυ φασμα

Τα επαγγελματα με κοκκινο εχουν δικαιωμα και οι ΤΕΙτζιδες να τα κανουν (νομιζω και τον ελεγχο ποιοτητας αλλα δεν το εβαλα).Τωρα σε τι "επιπεδο εγκαταστασεων" και σε τι επιπεδο ασκουν τα εν λογω επαγγελματα (και οι ΕΜΠ και οι ΤΕΙ) ειναι αλλο θεμα.
Δεν ειπα πουθενα οτι εχουν τις ιδιες αρμοδιοτητες ,προς θεου, αλλα οι ΤΕΙτζιδες δεν ειναι και τοσο noob οσο νομιζετε.
Μια ερωτηση:Πωλησεις και Μαρκετινγκ πως μπορουν και κανουν ?...Δεν μπορει ενας Μηχανικος να προωθησει εμπορευμα,ποσο μαλλον να κανουν μαρκετινγκ που θελει και οικονομικες γνωσεις..περιεργο...


Εγω δεν ειπα πουθενα οτι θα γινω διευθυνταρα.Ισα ισα.Εγω εχω θειο με πτυχιο Ηλεκτρολογου ΤΕΙ που δουλευει στην Γερμανια και παιρνει τρελα φραγκα.
Επισης οικογενειακος φιλος ειναι γενικος διευθυντης σε πτερυγα βιομηχανιας και παιρνει επισης πολλα λεφτα.
Μαντεψε με τι πτυχιο
....Ηλεκτρολογου ΤΕΙ και αυτος
Εχεις δικιο που λες το χαρτι δεν εχε σημασια.
Αν αγαπας αυτο που κανεις και το κανεις καλα τοτε,σιγουρα θα αναγνωριστει η δουλεια σου οτι και αν εχεις τελιωσει:TEI,Πολυτ/νιο,ΙΕΚ.
Κανε μου μια χαρη και μικρυνε τη γραμματοσειρα σου. Κουραζει και φαινεται σα να φωναζεις ;)

Δν ενδιαφερομαι να βρω δουλεια στην Ελλαδα ουτε μπηκα σε αυτη τη σχολη γτ μου εδινε προοπτικες στην Ελλαδα. Αλλωστε εχω ζησει 3 χρονια εξω και μαλιστα προσφατα οποτε μ φαινεται απολυτως φυσιολογικη η ζωη εκτος Ελλαδος.

Επισης ολα τα ΑΕΙ Μηχανολογων εχουν κατευθυνση Παραγωγης, που ως επι τω πλειστον ασχολουνται με μαρκετινγκ, εργονομια, επιχειρησιακη ερευνα, διοικηση εργων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Επισης ολα τα ΑΕΙ Μηχανολογων εχουν κατευθυνση Παραγωγης, που ως επι τω πλειστον ασχολουνται με μαρκετινγκ, εργονομια, επιχειρησιακη ερευνα, διοικηση εργων κλπ.

...και οι οικονομολόγοι τι κάνουν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Κανε μου μια χαρη και μικρυνε τη γραμματοσειρα σου. Κουραζει και φαινεται σα να φωναζεις ;)

Δν ενδιαφερομαι να βρω δουλεια στην Ελλαδα ουτε μπηκα σε αυτη τη σχολη γτ μου εδινε προοπτικες στην Ελλαδα. Αλλωστε εχω ζησει 3 χρονια εξω και μαλιστα προσφατα οποτε μ φαινεται απολυτως φυσιολογικη η ζωη εκτος Ελλαδος.

Επισης ολα τα ΑΕΙ Μηχανολογων εχουν κατευθυνση Παραγωγης, που ως επι τω πλειστον ασχολουνται με μαρκετινγκ, εργονομια, επιχειρησιακη ερευνα, διοικηση εργων κλπ.
Η γραμματοσειρα μου ειναι μια χαρα:P:P:P:P

Απλα βαζω μεγαλη γραμματοσειρα γιατι τα μικρα γραμματα ειναι πολυυυυυ μικρα και δεν μπορω να τα διαβαζω....για εσας το κανω ρε...για να τα βλεπετε...για εσας δουλευω:P:P:P:P
Και το ΤΕΙ εχει μαθηματα Οργανωσης και Διοικηση Παραγωγης ,so what ?
Δεν γινετε να κανουν μαρκτινγκ ουτε οι μεν ουτε οι δε.
Η δουλεια στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολη.Δεν ξες τι πολεμο θα φας απο τους ιθαγεννεις.Το ξερω απο πρωτο χερι.
Ολοι μας λεμε οτι θα παμε εξωτερικο και θα βρουμε δουλεια,σπιτι και γενικα θα ειναι παραδεισος.
Δυστηχως ομως αυτο συμβαινει σε αλλο κοσμο:/:
Καλη σου τυχη ομως.
Απορω πως μπορεις και βλεπεις τα μικρα παντως:D

(δεν ξερω γιατι βγαινουν τοσο αραια)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top