Τμήματα Μετσοβίου Πολυτεχνείου: Βοήθεια στην Επιλογή

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ααα οκ δεν καταλαβα.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δηλαδη ο αποφοιτος Μηχανολογιας δεν θεωρειται ,απ'του ΕΜΠτες, Μηχανικος ?
Αφου πτυχιο μηχανικου παιρνουν...μηχανολογια σπουδαζουν...
εγώ πάντως που το έψαξα γιατί ενδιαφερόταν ο αδερφος μου και επιανε και το τει και το πολυτεχνειο στην κοζανη μηχανολογιας και το ψάξαμε πολυ καλά.. Μας είπαν οτι είναι ακριβώς το ίδιο! ιδια διακαιώματα κτλ οπότε καταλήξαμε στο ΤΕΙ που είναι και λίγο η πολύ -αυτό δεν το ξέρω- πιο εύκολο.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα αφορούν τα νομοθετικά κατοχυρωμένα επαγγέλματα, δηλαδή επαγγέλματα που για να τα ασκήσει κάποιος πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από ΝΠΔΔ το οποίο έχει εξουσιοδοτηθεί από το κράτος γι αυτό το σκοπό. Για να πάρει κάποιο φυσικό πρόσωπο την άδεια πρέπει να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις όπως η κατοχή πτυχίου ΑΕΙ. Τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται με νόμους, προεδρικά διατάγματα και υπουργικές αποφάσεις που δημοσιεύονται σε ΦΕΚ.
Ολα τα πτυχία ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν έχουν ΚΕΔ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Γενικώς συνήθως αυτοί που σπουδάζουν σε ενα Άει εχουν την τάση να υποβαθμίζουν πράγματα που δεν γνωριζουν . Ιδιαίτερα οι εμπιτες. Για παράδειγμα ο μηχανολόγος μιλά για την Σεμφε σαν να μην εχει λόγο ύπαρξης αγνοόντας οτι η άγνοια του αυτη μπορει να προσβάλει ανθρώπους που επέλεξαν να σπουδάσουν σε αυτη τη σχολη και αποτρέποντας άλλους που πιθανών την είχαν σαν επιλογή . Σίγουρα ειναι πολυ καλο να εκφράζεις την άποψη σ αλλα ειναι πλ άσχημο να παραθέτεις τόσο απόλυτα μια γνώμη την οποία δεν στηρίζεις σε κανένα αξιόλογο και ουσιαστικό επιχείρημα ! Γενικώς σε αυτη τη χώρα ολοι είμαστε γνώστες των πάντων και ικανοί να δώσουμε συμβουλές για το καθε τι . Νοοτροπία η οποία πρεπει να εξαφανιστεί μαζι με τους υπέτοιους της κατάστασης της οικονομίας της Ελλάδας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
εγώ πάντως που το έψαξα γιατί ενδιαφερόταν ο αδερφος μου και επιανε και το τει και το πολυτεχνειο στην κοζανη μηχανολογιας και το ψάξαμε πολυ καλά.. Μας είπαν οτι είναι ακριβώς το ίδιο! ιδια διακαιώματα κτλ οπότε καταλήξαμε στο ΤΕΙ που είναι και λίγο η πολύ -αυτό δεν το ξέρω- πιο εύκολο.
Σε σχεση με το Πολυτεχνιο το ΤΕΙ ειναι piece of cake;)
Παντως και γω στο ιδιο κατεληξα.
Το πολυτεχνιο σου δινει πολλες θεωρητικες γνωσεις που στο τελος μπορει να σου ειναι και αχρηστες με την εννοια οτι μαθαινουν πολυ "ψαγμενα" πραματα.
Βεβαια οι Πολυτεχνιτες νευριαζουν (και δικαιως θα ελεγα) με το γεγονος οτι εχουν σχεδον ιδια δικαιωματα γιατι αυτοι τρωνε το λουκι 5+ χρονια με κατι κβαντομηχανικες και πυρηνικες φυσικες και στο τελος ενας με λιγοτερες θεωρητικες γνωσεις εχει σχεδον ιδια δικαιωματα.
Παντως και γω ΤΕΙ θα προτιμουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ναι συμφωνω παιδια οπως τα λετε ειναι δεν τα τραβαμε κ ενα κλειδωμα τα πολυτεχνεια ,αφου τα ιδια με τα τει κανουμε, να παμε ολοι στα τει . μην παιδευομαστε κ αδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ναι συμφωνω παιδια οπως τα λετε ειναι δεν τα τραβαμε κ ενα κλειδωμα τα πολυτεχνεια ,αφου τα ιδια με τα τει κανουμε, να παμε ολοι στα τει . μην παιδευομαστε κ αδικα
Προφανως και δεν ειναι ιδια αλλα τα εργασιακα διαικωματα ειναι ΣΧΕΔΟΝ ιδια.
Εσυ θα κανεις ποτε σου σχεδιο ?:/::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
αν εννοεισ για την σχολη φιλε εχω γαμηθει φετος στο σχεδιο καθε βδομαδα εργασια οχι μαλακιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Και να ξαναπω οτι το Πολυτεχνιο ειναι παλοουουουουκι σε σχεση με το ΤΕΙ

αν εννοεισ για την σχολη φιλε εχω γαμηθει φετος στο σχεδιο καθε βδομαδα εργασια οχι μαλακιες
Οχι αγαπητε δεν εννοω στη σχολη.
Στην επαγγελματικη (που ελπιζω να εχεις δεδομενων των καιρων) σου σταδιοδρομια εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
αυτο δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
αυτο δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω εκ των προτερων
Σωστος ,αλλα πιθανων να μην κανεις.
Καλο ειναι να εχεις γνωσεις βεβαια δεν λεω αλλα, εν Ελλαδι μην περιμενεις να κανεις κανα σχεδιο.
Φιλικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Για να μην πω οτι η Σεμφε εχει 46 υποχρεωτικά έναντι 12 του μαθηματικου ( εκτων οποίων δεν ειναι η συναρτησιακη ανάλυση , οι συνήθεις διαφορικες ,

το έχεις ψάξει πάντως :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι το έχω ψάξει . Πολυ . Δεν ξέρω για το δικό σ μαθηματικο πάντως της Αθήνας για το οποίο μιλάω έτσι ειναι . Και επειδη βαριέμαι να σου παραθέτω πηγές μπες στο σάιτ του μαθηματικου και δες . Αν ξέρεις βέβαια να χρησιμοποιείς το γκουγκλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι το έχω ψάξει . Πολυ . Δεν ξέρω για το δικό σ μαθηματικο πάντως της Αθήνας για το οποίο μιλάω έτσι ειναι . Και επειδη βαριέμαι να σου παραθέτω πηγές μπες στο σάιτ του μαθηματικου και δες . Αν ξέρεις βέβαια να χρησιμοποιείς το γκουγκλ!

https://lmgtfy.com/ :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ναι το έχω ψάξει . Πολυ . Δεν ξέρω για το δικό σ μαθηματικο πάντως της Αθήνας για το οποίο μιλάω έτσι ειναι . Και επειδη βαριέμαι να σου παραθέτω πηγές μπες στο σάιτ του μαθηματικου και δες . Αν ξέρεις βέβαια να χρησιμοποιείς το γκουγκλ!


Δεν είδα κάπου να λες "αναφέρομαι στο μαθηματικό αθήνας" αλλά και πάλι επειδή μπορεί να μην το είδα, με μια πρόχειρη αναζήτηση από ένα παλιό ΠΣ (2008 ) του Μαθ. Αθήνας ( δεν μπορώ να μπώ στο site του τώρα),βλέπω οτι έχει συνήθεις διαφορικές εξισώσεις σαν υποχρεωτικό μάθημα (μάλλον εννοούσες "μερικές δ.ε." οτι δεν έχει σαν υποχρεωτικό αλλά επειδή μάλλον δεν τις έχεις διδαχτεί ακόμα,δεν γνωρίζεις την διαφορά :/:) και οτι έχει 14 υποχρεωτικά.


Οπότε σε αυτά που σου τονίζω έξω έπεσες.


υ.γ.: Όχι, δεν γνωρίζω να χρησιμοποιώ το γκούγκλ.Θές να συναντηθούμε κάπου να μου δείξεις; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εντάξει μαν εχει 14 αντί για 12 και μερικές αντί για συνήθεις . Την διαγορα την ξέρω απλα δεν θυμωμουν ακριβως απο οτι φαίνεται πιο ηταν . Μικρή σημασία . Αυτο που εννοούσα εξακολουθεί να ισχύει .

Υ.Γ : καλη φάση γιατι είμαι και Θεσσαλονίκη τώρα ( προχωμα βασικα ) οπότε άμα θες βρισκόμαστε .!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ο τίτλος μου θυμίζει το γνωστό:

-Που πέρασες τελικά;
-Αθήνα!

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εντάξει μαν εχει 14 αντί για 12 και μερικές αντί για συνήθεις . Την διαγορα την ξέρω απλα δεν θυμωμουν ακριβως απο οτι φαίνεται πιο ηταν . Μικρή σημασία .

Μα ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Αφού το έχεις ψάξει το θέμα!!ΠΟΛΥ!!



Ο,τι πείς :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το είχα ψάξει όταν ηταν να επιλέξω σχολη . Ααα και επειδη σε κόβω έξυπνο (πφ) για στείλε μου το ΦΕΚ που δείχνει την κατοχύρωση των δικαιωμάτων σας ! Βασικα άμα ψάξεις δεν θα το βρεις . Μάντεψε γιατι . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ! Κοιτα να δεις :/ και πολλα αλλα μπρω να σε ρωτήσω αλλα τώρα δεν ειναι ώρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Το είχα ψάξει όταν ηταν να επιλέξω σχολη

κουράστηκες να το ψάχνεις μαν :/:


είχες κανένα περιθώρειο ξεκούρασης τουλάχιστον, μετά απο αυτήν την ακατάπαυστη αναζήτηση; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μην τα βάζεις με Πόντιο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top