Τμήματα Μετσοβίου Πολυτεχνείου: Βοήθεια στην Επιλογή

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είχαμε την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των Πανελληνίων την Παρασκευή και η συγκομιδή μού επιτρέπει να δηλώσω, λίγο ως πολύ, οποιαδήποτε σχολή επιθυμώ. Έχω λοιπόν αποφασίσει να συνεχίσω στο Μετσόβιο του χρόνου, χωρίς να είμαι ακόμη σίγουρος ποια σχολή να επιλέξω. Ενδιαφέρομαι εξίσου για τα μαθηματικά, τη φυσική, τον προγραμματισμό, τα οικονομικά, τη μηχανολογία και δεν είμαι σε θέση να πω με ακρίβεια ότι θέλω να ασχοληθώ συγκεκριμένα με κάτι από αυτά. Για τον λόγο αυτό λοιπόν προβληματίζομαι και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο τμήμα να δηλώσω πρώτο. Έχοντας μελετήσει το πρόγραμμα σπουδών όλων των τμημάτων του Μετσοβίου αλλά και διάφορων άλλων Φυσικό-Μαθηματικό-Πληροφορικών σχολών δεν έχω εξάγει κάποιο συμπέρασμα. Κι ερωτώ: Ποιο τμήμα του Μετσοβίου κατά τη γνώμη σας έχεις το πιο ευρύ αντικείμενο; Δηλαδή να προσφέρει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με τα αληθινά μαθηματικά, την αληθινή φυσική, πληροφορική κ.ο.κ. και να λάβεις μια συνειδητή και στέρεα απόφαση για το τι θέλεις να ακολουθήσεις.
Δυστυχώς στην Ελλάδα η υφιστάμενη δομή των πανεπιστημίων δε βρίσκεται σε αντιστοιχία με αυτή των πανεπιστημίων του εξωτερικού. Η σχολή δηλαδή την οποία θα ακολουθήσεις σε καθορίζει σε βαθμό σχεδόν περιοριστικό και μάλιστα σε μια ηλικία που δεν είσαι σε θέση να προβείς σε αξιόπιστες κρίσεις. Για τον λόγο αυτό απευθύνομαι περισσότερο σε πιο έμπειρους και κατασταλαγμένους φοιτητές/τελειόφοιτους για μια συμβουλή.
Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
κοιτα φιλε αν θες να ασχοληθεις με καθαρα φυσικομαθηματικα σε μεγαλο βαθμο πηγαινε σεμφε η καθαρο φυσικο,μαθηματικο ( αναλογα τι σου αρεσει πιο πολυ ) . αν θες να μαθεις φυσικο-μαθηματικα σε πολυ καλο βαθμο(σε καμια περιπτωση τον ιδιο με τις προοαναφερθεισες σχολες ομως) και τις πρακτικες τους εφαρμογες σε καποια επιστημη του μηχανικου διαλεξε καποια απο τις υπολοιπες σχολες του πολυτεχνειου η οποια συγκλινει προς τα ενδιαφεροντα σου (περαν των φυσικομαθηματικων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Κι εγώ έχω υπόψιν μου τη ΣΕΜΦΕ αλλά προβληματίζομαι για την πολύ χαμηλή βάση, η οποία αναμένεται να πέσει ακόμη περισσότερο. Φοβάμαι λοιπόν ότι το επίπεδο των συμφοιτητών ενδέχεται να είναι χαμηλό, με αποτέλεσμα και οι διδάσκοντες να προσαρμόζουν αναλόγως και το επίπεδο της διδασκαλίας. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά τους Ηλεκτρολόγους-Μηχανικούς Υπολογιστών αλλά και τους Μηχανολόγους ως πολύ αξιόλογες περιπτώσεις. Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι το πρόγραμμα σπουδών που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτό της ΣΕΜΦΕ. Βρίσκομαι σε δίλημμα-τρίλημμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Η ΣΕΜΦΕ ειναι πολυ καλη και δυσκολη σχολη. Αν σε ενδιαφερει το αντικειμενο μην σε νοιαζει ουτε η χαμηλη βαση, ουτε το επιπεδο των φοιτητων. Για την αλλη σχολη που λες οτι ενδιαφερεσαι (ΗΜΜΥ ΕΜΠ) τα λογια ειναι περιττα.... μια απο τις καλυτερες σχολες που υπαρχουν στην ελλαδα. Γενικα το ΕΜΠ ειναι κορυφη οπως και να το κανουμε, χωρις να θελω να αδικησω τα αλλα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Κι εγώ έχω υπόψιν μου τη ΣΕΜΦΕ αλλά προβληματίζομαι για την πολύ χαμηλή βάση, η οποία αναμένεται να πέσει ακόμη περισσότερο. Φοβάμαι λοιπόν ότι το επίπεδο των συμφοιτητών ενδέχεται να είναι χαμηλό, με αποτέλεσμα και οι διδάσκοντες να προσαρμόζουν αναλόγως και το επίπεδο της διδασκαλίας. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά τους Ηλεκτρολόγους-Μηχανικούς Υπολογιστών αλλά και τους Μηχανολόγους ως πολύ αξιόλογες περιπτώσεις. Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι το πρόγραμμα σπουδών που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτό της ΣΕΜΦΕ. Βρίσκομαι σε δίλημμα-τρίλημμα!
Μην σε ενδιαφερει το επιπεδο τον συμφοιτιτων σου μην φανταζεσε οτι το αμφιθεατρο θα ειναι γεματο παντα οπως την πρωτη ημερα θα δεις οσο περνουν η μερες θα λιγοστευετε και θα παρακολουθουν αυτη που ενδιαφερονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
όλο και περισσότερους βλέπω να δηλώνουν ΗΜΜΥ ΕΜΠ που έχουν τα μόρια και αμφιταλαντεύονται ανάμεσα σε πολλές και όλο λιγότερες ελπίδες για εμάς που θέλουμε αποκλειστικά αυτό :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Κι εγώ έχω υπόψιν μου τη ΣΕΜΦΕ αλλά προβληματίζομαι για την πολύ χαμηλή βάση, η οποία αναμένεται να πέσει ακόμη περισσότερο. Φοβάμαι λοιπόν ότι το επίπεδο των συμφοιτητών ενδέχεται να είναι χαμηλό, με αποτέλεσμα και οι διδάσκοντες να προσαρμόζουν αναλόγως και το επίπεδο της διδασκαλίας. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά τους Ηλεκτρολόγους-Μηχανικούς Υπολογιστών αλλά και τους Μηχανολόγους ως πολύ αξιόλογες περιπτώσεις. Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι το πρόγραμμα σπουδών που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτό της ΣΕΜΦΕ. Βρίσκομαι σε δίλημμα-τρίλημμα!

μην σε απασχολουν τα μορια καθολου ρε φιλε .διοτι εχει κ φυσικομαθηματικα με 12 13 σε επαρχιακες πολεις τι νομιζεις ειναι ευκολα?not . κ δευτερον εμπ εισαι δεν νομιζω να καταδεχθουν οι καθηγηταδες να ριξουν το επιπεδο σπουδων οσο και να ειναι η βαση της σεμφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Κι εγώ έχω υπόψιν μου τη ΣΕΜΦΕ αλλά προβληματίζομαι για την πολύ χαμηλή βάση, η οποία αναμένεται να πέσει ακόμη περισσότερο. Φοβάμαι λοιπόν ότι το επίπεδο των συμφοιτητών ενδέχεται να είναι χαμηλό, με αποτέλεσμα και οι διδάσκοντες να προσαρμόζουν αναλόγως και το επίπεδο της διδασκαλίας. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά τους Ηλεκτρολόγους-Μηχανικούς Υπολογιστών αλλά και τους Μηχανολόγους ως πολύ αξιόλογες περιπτώσεις. Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι το πρόγραμμα σπουδών που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτό της ΣΕΜΦΕ. Βρίσκομαι σε δίλημμα-τρίλημμα!

Σιγά το δίλημμα. Εφόσον σε ενδιαφέρει περισσότερο το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ από τις υπόλοιπες σχολές πήγαινε ΣΕΜΦΕ. Απλό! Μια χαρά επίπεδο έχει η ΣΕΜΦΕ και είναι πολύ δύσκολο να αποφοιτήσει κανείς. Το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών της ΣΕΜΦΕ είναι πενταετούς διάρκειας ενώ των τμημάτων φυσικής και μαθηματικών τετραετούς διάρκειας, οπότε είναι πιο "βαρύ". Επιπλέον η ΣΕΜΦΕ σου παρέχει την πολυτέλεια να διαλέξεις στο 5ο εξάμηνο είτε την κατεύθυνση του μαθηματικού εφαρμογών είτε του φυσικού εφαρμογών που θα έχεις κατασταλάξει τι θέλεις. Στα τμήματα μαθηματικών και φυσικής δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Η επιλογή γίνεται από το μηχανογραφικό δελτίο. Το πρόβλημά σου λύθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το πώς υπάρχουν άτομα που επιλέγουν πρώτα πανεπιστήμιο και μετά τμήμα δε μπορώ να το κατσλάβω.
Αλήθεια τι θα πει αληθινά μαθηματικά και αληθινή φυσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Είναι όπως λέμε..το φως το αληθινό: ---> Τμήμα Ποιμαντικής ή Κοινωνικής Θεολογίας; :P

C.D.Papaioannou: Νομίζω ότι αυτό που σου απάντησαν οι anwnymos (Έλλην) και ο Civilaras είναι οι σωστές απαντήσεις στις ερωτήσεις σου. Να έχεις υπόψιν ότι και στο Πολυτεχνείο ασχέτως του καλού επιπέδου των μαθητών από το λύκειο (βλ. μόρια εισαγωγής), οι μαθητές αυτοί ως φοιτητές δεν διαφέρουν από τους φοιτητές ενός Τμήματος με χαμηλό μέσο όρο μορίων εισαγωγής (π.χ. Γεωλογίας). Ένα ποσοστό 30% παρακολουθεί και ένα 70% παίζει με το smart phone (καμία όρεξη για σπουδές αλλά δεν το λέμε). Τώρα νομίζω με την "σκιά" του νόμου περί διαγραφών αιωνίων φοιτητών άρχισαν να θυμάται η πλατιά λαϊκή μάζα των φοιτητών ότι είναι φοιτητές και να δηλώνει παρόν στα μαθήματα και στις εξεταστικές. Εσύ απλά στόχευσε αυτό που θέλεις. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου διδάσκουν ο καθένας αυτό που ξέρει και θέλει τόσα χρόνια που κατέχουν τις καρέκλες τους. Γενικά υπάρχει "χάσμα" σκέψης φοιτητών-καθηγητών και αυτό είναι άσχετο με τα μόρια εισαγωγής. Η επιστήμη διδάσκεται όπως πρέπει. Οι φοιτητές θεωρούν ότι διαβάζουν καλά κατά μέσο όρο αλλά οι καθηγητές δεν έχουν την ίδια γνώμη: σχολική νοοτροπία. Όποιος θέλει μαθαίνει..με τη βιβλιοθήκη και το ίντερνετ. Πολλοί καθηγητές λύνουν απορίες στο γραφείο τους ενώ άλλοι έχουν την νοοτροπία κακού Έλληνα δημοσίου υπαλλήλου. Ξέρω περιπτώσεις καθηγητών που στο γραφείο τους μέσα στο Τμήμα δεν έχουν πατήσει από την εκλογή τους στην (χαμηλή) βαθμίδα του λέκτορα. Βέβαια διδάσκουν (μέσω βοηθών) αλλά οι ίδιοι πληρώνονται κανονικότατα ..με όλα τα εξτρά επιδόματα (ως μέλη ΔΕΠ). Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο στο Ελλάδα, είτε μιλάμε για ΕΜΠ είτε για ΤΕΙ Σερρών. Υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά που διαφοροποιούν την κάθε περίπτωση είτε θετικά είτε αρνητικά. Το ΕΜΠ είναι καλό Τεχνικό Πανεπιστήμιο στο είδος του. Το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, το Αριστοτέλειο,..κοκ είναι καλά Πανεπιστήμια στο είδος τους. Διέπονται από το ίδιο νομικό πλαίσιο λειτουργίας οπότε μην σε απασχολεί το πως και το γιατί. Το πρόβλημα είναι η Ελληνική κοινωνία..

Υψηλό επίπεδο μαθηματικών, προγραμματισμού και φυσικής διδάσκουν και σε κλασικά Τμήματα Μαθηματικών και Φυσικής 4ετών σπουδών, με ειδικές κατευθύνσεις μαθημάτων που δεν υστερούν σε κάτι από άλλα Τμήματα του είδους σε εθνικό πλαίσιο ή διεθνώς.

Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κοιτάξτε, το πράγμα δεν είναι τόσο απλό. Πρέπει να λάβω υπόψιν και τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, να προσμετρήσω την όποια φήμη της σχολής, το επίπεδο των φοιτητών και των διδασκόντων. Και σε συνομιλίες που έχω κάνει και όπως αποδεικνύει και η πορεία αρκετών αποφοίτων η ΗΜΜΥ υπερέχει της ΣΕΜΦΕ σε ακτινοβολία και προοπτικές εξέλιξης. Είναι βέβαια μακροβιότερη σαν τμήμα αλλά πολλοί απόφοιτοί της διακρίνονται στο εξωτερικό (Βλ. Κων/νος Δασκαλάκης).
Για εσένα φίλε που διερωτάσαι για την επιλογή του πανεπιστημίου πριν από τη σχολή νομίζω η απάντηση είναι ευνόητη. Εφόσον κάποιος έχει αποφασίσει να σπουδάσει σε κάποιο Πολυτεχνειακό τμήμα μπορεί νομίζω να αποφανθεί ποιο Πολυτεχνείο είναι το κατάλληλο γι'αυτόν, ειδικά όταν έχει πρόσβαση σε όλα, όπως εγώ.
Όταν μιλάω για αληθινά μαθηματικά ή αληθινή Φυσική δεν αναφέρομαι βέβαια στο Λυκειακό επίπεδο. Αυτά είναι δίχως αμφιβολία η κορυφή του παγόβουνου. Αφορούν χωρίς αμφιβολία κάποιες θεμελιώδεις γνώσεις, έναν αλγοριθμικό αν θέλεις τρόπο σκέψης αλλά δεν προσιδιάζουν σε ανώτερα Μαθηματικά ή Φυσική πανεπιστημιακού επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σκέφτεσαι λιγάκι ...εκτός πραγματικότητας. Η ακαδημαϊκή κοινότητα δεν λειτουργεί έτσι. Οι επιστήμες δεν ταξινομούνται σε "γκλαμουράτες". Δεν υπάρχουν πρεστιζάτα Τμήματα αλλά αν θα διαβάσεις εσύ. Όμως ξέρω ότι θα με βρίσεις μέσα σου, γι' αυτό σε αφήνω να διαπιστώσεις κάποια πράγματα με τα δικά σου μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
nPb: Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή και το χρόνο σου. Θα ήθελα ακόμη να προσθέσω ότι είναι κάπως άδικο να ζητάται από έναν 17χρονο του οποίου η επαφή με τα επιστημονικά πεδία είναι σχετικά επιφανειακή να καλείται να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση που θα διαδραματίσει καταλυτικό ρόλο στη μετέπειτα ζωή του και μάλιστα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Είναι κρίμα που η διάρθρωση των ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων δεν βρίσκεται σε αντιστοιχία με αυτά της Αμερικής, επί παραδείγματι. Όπου εκεί επιλέγεις αρχικά το Πανεπιστημιακό Ίδρυμα στο οποίο θέλεις να φοιτήσεις και εν συνεχεία επιλέγεις τα μαθήματα που θα παρακολουθήσεις, και με βάση τα οποία παίρνεις και το ανάλογο δίπλωμα Μαθηματικού, Φυσικού.. κ.ο.κ. Γι'αυτό άλλωστε κι εγώ προβληματίζομαι τόσο έντονα, αφού δεν έχω επαρκή δεδομένα στη διάθεσή μου για να προβώ και σε μια κρίση που να μου ταιριάζει πραγματικά. Σ'αυτά προσθέστε και την πίεση των γονέων να τους δώσω μια πειστική απάντηση για το που πρόκειται να εργαστώ, ενώ δεν γνωρίζω καλά καλά τι είναι αυτό που θέλω να σπουδάσω. Γι'αυτό ζητώ από άτομα που σίγουρα έχουν περάσει από αυτή τη διαδικασία και έχουν αποκομίσει πολύτιμη εμπειρία να με συμβουλεύσουν, στο μέτρο του δυνατού, ώστε να αποφύγω τυχόν κακοτοπιές.
Ευχαριστώ άπαντες για το χρόνο τους κι ελπίζω η ανάρτησή μου περί χαμηλού επιπέδου φοιτητών της ΣΕΜΦΕ να μην έχει παρεξηγηθεί: Είναι ευνόητο/ φυσικό επακόλουθο ότι σε μια σχολή με βάση εισαγωγής 19.000 μόρια σε σχέση με μια σχολή με βάση εισαγώγης 15.800 συγκεντρώνονται άνθρωποι που είναι σε θέση να διαβάσουν μεθοδικά κι επίπονα, είναι ενδεχομένως και πνευματικά επαρκέστεροι στην πλειοψηφία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Είναι ευνόητο/ φυσικό επακόλουθο ότι σε μια σχολή με βάση εισαγωγής 19.000 μόρια σε σχέση με μια σχολή με βάση εισαγώγης 15.800 συγκεντρώνονται άνθρωποι που είναι σε θέση να διαβάσουν μεθοδικά κι επίπονα, είναι ενδεχομένως και πνευματικά επαρκέστεροι στην πλειοψηφία τους.

Δεν λέει απολύτως τίποτα..:) Άλλη η ιδιότητα του μαθητή και άλλη του φοιτητή. Επίσης ένα "σύστημα" εισαγωγής βασισμένο στην παπαγαλία και στα πακέτα σημειώσεων του φροντιστηρίου λέει πολλά για την ποιότητα και αξία των μορίων εισαγωγής. Η ίδια λογική..συνεχίζεται και στο Πανεπιστήμιο γι' αυτό και μια μερίδα 20-30% σπουδάζει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω αναγνωρίζοντας τις παθογένειες του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Ανέκαθεν είχα μια πολύ πιο ρομαντική θεώρηση των πραγμάτων, ουτοπική ενδεχομένως, μα αξιοκρατική προς όφελος αυτού που θέλει πραγματικά να μάθει. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εδώ φίλε μου..υπάρχουν Πανεπιστημιακά φροντιστήρια στον στυλ των λυκειακών με "πελάτες" φοιτητές αδύνατους ή τεμπελχανάδες που «πιέζονται» από το σπίτι να περάσουν κανένα μάθημα. Για κάποιους φαντάζει άθλος το Πανεπιστημιακό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Εδώ φίλε μου..υπάρχουν Πανεπιστημιακά φροντιστήρια στον στυλ των λυκειακών με "πελάτες" φοιτητές αδύνατους ή τεμπελχανάδες που «πιέζονται» από το σπίτι να περάσουν κανένα μάθημα. Για κάποιους φαντάζει άθλος το Πανεπιστημιακό πτυχίο.

καλα εδω που τα λεμε δεν περνας και αερατα ρε φιλε . θελει στρωσιμο στα περισσοτερα τουλαχιστον τμηματα( οχι οτι δικαιολογω τα πανεπιστημιακα φροντ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
@ C.D.Papaïoannou:
Μερικές συζητήσεις που ίσως σε βοηθήσουν:
ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=116396
Μαθηματικό Αθήνας ή ΗΜ/ΜΥ ΕΜΠ
https://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=28030&hilit=%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CF%85
Επιλογή σχολής Μαθηματικό ή ΕΜΠ
https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=97&t=13538
Αποκατάσταση μετά το Μαθηματικό Αθήνας
https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=58&t=7887
Προβλήματα Μαθηματικού ΕΚΠΑ
https://forum.math.uoa.gr/viewforum.php?f=337
Καλή τύχη. Μακάρι να μείνεις ευχαριστημένος με ό,τι επιλέξεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παραπομπές και την ευχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top