Τμήματα Μαθηματικών

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,910 μηνύματα.
Πάντως παραδοσιακά, η Στατιστική είναι μια υποπεριοχή των λεγόμενων Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στις Επιστήμες Ζωής (Life Sciences). Tώρα, αν για μικροκομματικούς λόγους η χώρα μας, δημιούργησε 4ετή Πανεπιστημαικά Τμήματα στις εφαρμογές των Μαθηματικών...αυτό αποτελεί ένα παράδοξο από τα πολλά που υπάρχουν. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει το Τμήμα Μαθηματικών με τον πλούσιο κορμό της μαθηματικής παιδείας και οι φοιτητές σε μεγαλύτερο έτος να επιλέγουν ως ενισχυμένη κατεύθυνση εφαρμοσμένων μαθηματικών στην Πληροφορική & Υπολογιστικά Μαθηματικά ή στην Στατιστική με εφαρμογές στην στοχαστική χρηματοοικονομία (ασφαλιστικά μαθηματικά, οικονομικά μαθηματικά, στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις,...κτλ). Όταν λέω ενισχυμένη κατεύθυνση εννοώ, να προσφέρονται τόσα μαθήματα πληροφορικής ή στατιστικής όσα προσφέρονται στα Τμήματα Πληροφορικής ή Στατιστικής προπτυχιακά αντίστοιχα. Έτσι, δεν θα είχαμε προβλήματα, για το ποιος την έχει πιο μεγάλη ή όχι, για εργασιακά δικαιώματα σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, σε θέματα προσλήψεων στον ιδιωτικό/ δημόσιο τομέα...:p Θεωρώ περιττή την ύπαρξη αυτοδύναμων Τμημάτων Πληροφορικής ή Στατιστικής. Πιο σωστό θα ήταν πιστεύω, να ενισχυθεί η ύπαρξη και βέλτιστη λειτουργία των υπάρχοντων Τμ.Μαθηματικών και ο μετασχηματισμός τους σε σύγχρονα Τμήματα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών 6 ή 7ετους φοίτησης, χωρίς να καταργηθεί και ο βασικός κλάδος των θεωρητικών μαθηματικών (π.χ. γενική τοπολογία, συναρτησιακή ανάλυση, θεωρία μέτρου,...κτλ).

Για παράδειγμα, δεν μπορείς να μελετήσεις σωστά στοχαστικά πρότυπα πληθωρισμού ή βέλτιστα προβλήματα κατανάλωσης - επένδυσης, χωρίς να κατέχεις το μαθηματικό μάθημα Θεωρία Μέτρου & Ολοκλήρωσης. Ή κάνουμε σωστές δουλειές ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Νομίζω πως τμήματα Στατιστικής, υπάρχουν σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Είναι τόσο μεγάλος κλάδος που είτε τον μελετάς θεωρητικά ή εξειδικεύεσαι σε αυτόν. Δεν είμαστε η μόνη χώρα στο κόσμο,που έχει. Το ίδιο ισχύει και για τη πληροφορική. Αν ήθελες τα πτυχία να είναι 8ετή τότε θα είχε βάση αυτό που έλεγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,910 μηνύματα.
Νομίζω ότι το ανέφερα πιο πάνω:


«Πιο σωστό θα ήταν πιστεύω, να ενισχυθεί η ύπαρξη και βέλτιστη λειτουργία των υπάρχοντων Τμ.Μαθηματικών και ο μετασχηματισμός τους σε σύγχρονα Τμήματα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών 6 ή 7ετους φοίτησης...»

Εντάξει! Στα 7 ή 8 χρόνια θα κολλήσουμε; Ας είναι 8 χρόνια φοίτησης...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Νομίζω ότι το ανέφερα πιο πάνω:


«Πιο σωστό θα ήταν πιστεύω, να ενισχυθεί η ύπαρξη και βέλτιστη λειτουργία των υπάρχοντων Τμ.Μαθηματικών και ο μετασχηματισμός τους σε σύγχρονα Τμήματα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών 6 ή 7ετους φοίτησης...»

Εντάξει! Στα 7 ή 8 χρόνια θα κολλήσουμε; Ας είναι 8 χρόνια φοίτησης...:)

Εντάξει, είναι μια άποψη και αυτή. Εγώ πάντως δεν θα την πάλευα χωρίς φράγκα, 8 χρόνια... :P

Αυτό που λες θεωρητικά γίνεται. Αλλά είναι πρακτικά πολύ δύκολο να εφαρμοστεί. Και δεν μιλώ για πολιτικούς λόγους. Υποδομές κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δηλαδη απ οτι εχω ακουσει ως τωρα εχουν πολλη καλη αποροφηση οι αποφοιτοι του στατιστικου ετσι???εχω θελω 1η επιλογη μα8ηματικα αλλα τ σκεφτομαι σοβαρα και για στατιστικη...τι λεσ statistike???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
δηλαδη απ οτι εχω ακουσει ως τωρα εχουν πολλη καλη αποροφηση οι αποφοιτοι του στατιστικου ετσι???εχω θελω 1η επιλογη μα8ηματικα αλλα τ σκεφτομαι σοβαρα και για στατιστικη...τι λεσ statistike???

Μέχρι και σήμερα που μιλάμε, δεν ξέρουμε τι σημαίνει ανεργία. Σε 5 χρόνια μόνο ο Θεός ξέρει. Πάντως είναι αυτή τη στιγμή από τα χαρτιά που πουλάνε πολύ. Όταν ήμουν φοιτητής μου το έλεγαν και δεν το πίστευα. Καλά να πάθω, που δεν διάβαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ME ποσο τ τελειωσεσ αν επιτρεπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
ME ποσο τ τελειωσεσ αν επιτρεπετε?

6,79. Με έσωσαν τα επιλογής από τα άλλα τμήματα, που ουσιαστικά ήταν παιδική χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Statistike θελω να μου πεις την αποψη σου...
Επιανα χαλαρα στατιστικη οπα αλλα τελικα διαλεξα ΟΔΕ παμακ,ενω μπορουσα και οικονομικο(και οπα και παμακ).Τι πιστευεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Statistike θελω να μου πεις την αποψη σου...
Επιανα χαλαρα στατιστικη οπα αλλα τελικα διαλεξα ΟΔΕ παμακ,ενω μπορουσα και οικονομικο(και οπα και παμακ).Τι πιστευεις;
Εαν σου αρεσει το αντικειμενο σπουδων καλα εκανες:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εαν σου αρεσει το αντικειμενο σπουδων καλα εκανες:no1:
Moυ αρεσει σιγουρα...απλως ρωταω και τον statistiko που κατεχει πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ οικονομικό θα διάλεγα πάντως:P

Παμακ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Statistike θελω να μου πεις την αποψη σου...
Επιανα χαλαρα στατιστικη οπα αλλα τελικα διαλεξα ΟΔΕ παμακ,ενω μπορουσα και οικονομικο(και οπα και παμακ).Τι πιστευεις;

Με όλο το σεβασμό, έκανες τη χειρότερη επιλογή όσον αφορά επαγγελματική αποκατάσταση ή ακαδημαϊκή καριέρα. Έχω εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις μου, για 2ο και 5ο πεδίο, τα οποία τα γνωρίζω καλά στο ischool. Αν έχεις γνωριμίες, θα βρεις δουλειά οκ. Προσπάθησε μιας και δεν είναι δύσκολη η σχολή, να τελειώσεις με μεγάλο βαθμό, έτσι ώστε αν θες, να μπεις πιο εύκολα στο δημόσιο. Από εκεί και πέρα, αν σου αρέσει το ΟΔΕ είναι σχεδόν αδύνατο, να σου άρεσε οικονομικό ή στατιστική. Και δεν μιλάω για 5 μαθήματα, που θα τα διδαχθείς, αλλά για 4 έτη σπουδών. Αν σου άρεσε τόσο πολύ το ΟΔΕ σωστά έπραξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,910 μηνύματα.
δηλαδη απ οτι εχω ακουσει ως τωρα εχουν πολλη καλη αποροφηση οι αποφοιτοι του στατιστικου ετσι???εχω θελω 1η επιλογη μα8ηματικα αλλα τ σκεφτομαι σοβαρα και για στατιστικη...τι λεσ statistike???


Έλεος πια! :P
Και το Τμ.Μαθηματικών διδάσκει μαθήματα εφαρμογών σε άλλες επιστήμες (φυσική, στατιστική, επιχειρησιακή έρευνα, πληροφορική). Απλά δίνεται μια ιδιαίτερη έμφαση στο μαθηματικό υπόβαθρο (θεμέλια) του κάθε βασικού επιστημονικού κλάδου χωρίς να παραλείπονται και οι εφαρμογές (π.χ. ταλάντωση πτέρυγας, προγραμματισμός έργου, τεχνολογία λογισμικού...κ.α.) έτσι ώστε να μπορείς αργότερα να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές - διδακτορικές σπουδές οπουδήποτε...μέχρι και στην ψυχολογία...:p Το Τμ.Μαθηματικών, δεν διδάσκει μόνο μαθήματα καθαρών μαθηματικών,δηλαδή, άλγεβρες, γεωμετρίες και αναλύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Έλεος πια! :P
Και το Τμ.Μαθηματικών διδάσκει μαθήματα εφαρμογών σε άλλες επιστήμες (φυσική, στατιστική, επιχειρησιακή έρευνα, πληροφορική). Απλά δίνεται μια ιδιαίτερη έμφαση στο μαθηματικό υπόβαθρο (θεμέλια) του κάθε βασικού επιστημονικού κλάδου χωρίς να παραλείπονται και οι εφαρμογές (π.χ. ταλάντωση πτέρυγας, προγραμματισμός έργου, τεχνολογία λογισμικού...κ.α.) έτσι ώστε να μπορείς αργότερα να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές - διδακτορικές σπουδές οπουδήποτε...μέχρι και στην ψυχολογία...:p Το Τμ.Μαθηματικών, δεν διδάσκει μόνο μαθήματα καθαρών μαθηματικών,δηλαδή, άλγεβρες, γεωμετρίες και αναλύσεις.

Ναι χρειάζεσαι μεταπτυχιακό για να τα εφαρμόσεις. Ύπάρχουν 2 επιλογές:

Δημόσιο: Ο μαθηματικός είναι ΠΕ Μαθηματικού, που σημαίνει καθηγητής και σπάνια καμιά προκήρυξη για άλλες θέσεις. Ο Στατιστικός ΠΕ Οικονομικού, σχεδόν το 85% των προκηρύξεων για ΔΥ. Φυσικά μπορείς να γίνεις και καθηγητής οικονομικών στο σχολείο.

Ιδιωτικό: Στατιστικός: Είσαι έτοιμος, με αρκετές γνώσεις διαφόρων επιστημονικών περιοχών. Ξέρεις ήδη τα βασικά από κλάδους οικονομικών, χρηματοοικονιμικών, Μάρκετινγκ, Αναλογιστικών, επιχειρησιακής έρευνας, ανάλυσης δεδομένων με χρήση στατιστικών πακέτων (Hot!) κτλ. Δεν χρειάζεσαι καν μάστερ πολλές φορές. Είσαι άμεσα απαιτητός. Το μάστερ το κάνεις αν θες να εμβαθύνεις κάπου συγκεκριμένα.

Μαθηματικός: Πολύ καλές γνώσεις μαθηματικών, χωρίς υπόβαθρο για άμεση εφαρμογή. Δόξα το Θεό πλέον, τα μαθηματικά γίνονται από υπολογιστές. Οι εφαρμογές που έχεις διδαχθεί είναι σε πολύ απλό επίπεδο, με εξαίρεση σε ότι έχει να κάνει με τους υπολογιστές. Αλλά και εκεί θα προτιμήσουν πληροφορικάριο. Χρειάζεσαι οπωςδήποτε ένα μάστερ, για να δεις και άλλα πράγματα. Δεν είσαι άμεσα χρήσιμος για οποιοδήποτε εργοδότη, γιατί από τα 3/4 των μαθημάτων σου είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Το 2010 δεν χρειάζεται αυτό. Γιατί να σε προτιμήσει από τον στατιστικό;

Σε όλα αυτά πρόσθεσε τους χιλιάδες αποφοίτους μαθηματικών το χρόνο, με τους περίπου 200-250 στατιστικούς. Νομίζω δεν χρειάζεται πυρινική φυσική για να καταλάβεις γιατί μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει ανεργία στην στατιστική. Αν ανοίξουν άλλα 3 τμήματα και βγαίνουν 1000 το χρόνο, τότε σίγουρα, πολύ σύντομα θα έχουν και οι στατιστικοί μεγάλο πρόβλημα.

Να προσθέσω, ότι όταν μιλάμε για εφαρμογές, να μιλάμε για αυτές που ζητούνται έξω. Το να μαθαίνω εφαρμογές που χρειάζονται π.χ. 100 άτομα σε όλη την Ελλάδα και να βγαίνουν 2000 απόφοιτοι το χρόνο δεν μου λέει κάτι. Εφαρμογή χωρίς ζήτηση τι να τι κάνω; Ζούμε στο 21ο αιώνα, την εποχή της εξειδίκευσης.

Τέλος, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, το μαθηματικό είναι απίστευτη σχολή (την είχα δεύτερη επιλογή), κι αν θες να μάθεις μαθηματικά σε πολύ βάθος, το στατιστικό δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Μόνο αν πας για διδακτορικό, που οκ, πλέον θεωρείσαι μαθηματικός. Στο στατιστικό διδάσκεσαι τα βασικά θεωρητικά ανώτερα μαθηματικά, πάρα πολύ θεωρητική στατιστική και πάρα πολλές εφαρμογές αυτής. Δεν βγαίνεις με τις γνώσεις μαθηματικών, ενός μαθηματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, έκανες τη χειρότερη επιλογή όσον αφορά επαγγελματική αποκατάσταση ή ακαδημαϊκή καριέρα. Έχω εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις μου, για 2ο και 5ο πεδίο, τα οποία τα γνωρίζω καλά στο ischool. Αν έχεις γνωριμίες, θα βρεις δουλειά οκ. Προσπάθησε μιας και δεν είναι δύσκολη η σχολή, να τελειώσεις με μεγάλο βαθμό, έτσι ώστε αν θες, να μπεις πιο εύκολα στο δημόσιο. Από εκεί και πέρα, αν σου αρέσει το ΟΔΕ είναι σχεδόν αδύνατο, να σου άρεσε οικονομικό ή στατιστική. Και δεν μιλάω για 5 μαθήματα, που θα τα διδαχθείς, αλλά για 4 έτη σπουδών. Αν σου άρεσε τόσο πολύ το ΟΔΕ σωστά έπραξες.


Εγώ που πέρασα Πληροφορική έκανα τη χειρότερη επιλογή; Πες μου, φανταστικέ στατιστικέ, θα βρω δουλειά ή θα πεθάνω στην ψάθα σαν τους ηθοποιούς; Μήπως να ξαναδώσω να περάσω στατιστική; Ούτως ή άλλως κι εκει πρώτος θα πέρναγα, χαρά στη βάση της, τα φράγκα δεν θα τα χανα. Meh, περίεργη θεώρηση πραγμάτων αλλά για να λες εσύ...Οκ...οι managers, λοιπόν, θα μείνουν άνεργοι και η μονη τους ελπίδα ειναι το Δημόσιο και οι στατιστικοί θα κατακτήσουν τον κόσμο! Όλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Εγώ που πέρασα Πληροφορική έκανα τη χειρότερη επιλογή; Πες μου, φανταστικέ στατιστικέ, θα βρω δουλειά ή θα πεθάνω στην ψάθα σαν τους ηθοποιούς; Μήπως να ξαναδώσω να περάσω στατιστική; Ούτως ή άλλως κι εκει πρώτος θα πέρναγα, χαρά στη βάση της, τα φράγκα δεν θα τα χανα. Meh, περίεργη θεώρηση πραγμάτων αλλά για να λες εσύ...Οκ...οι managers, λοιπόν, θα μείνουν άνεργοι και η μονη τους ελπίδα ειναι το Δημόσιο και οι στατιστικοί θα κατακτήσουν τον κόσμο! Όλε!

Η πληροφορική έχει πολλούς διεξόδους, και μια χαρά έκανες και την επέλεξες. Τις αγγελίες απλά να ανοίξεις, δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να το καταλάβεις. Απλά υπάρχει έντονος ανταγωνισμός. Τα εφόδια που παίρνεις για τον τομέα σου, είναι πάρα πολύ καλά και μπορείς μετά να κάνεις ένα σωρό πράγματα. Σε αντίθεση με το ΟΔΕ, που δυστυχώς αναγκάζονται συνήθως να κάνουν μεταπτυχιακό σε 5-10 αντικείμενα λόγω των πολλών κενών που έχουν. Τέλος, οι απόφοιτοι των ΟΔΕ είναι πάρα πολλοί, και οι θέσεις γι'αυτούς περιορισμένες αρκετά. Όσον αφορά το στατιστικό, επειδή βιάζεσαι και δεν σκέφτεσαι, είπα ξεκάθαρα ότι μιλώ για το 2010 και σε 5 χρόνια ενδεχομένως να αντιμετωπίζουν πρόβλημα και αυτοί. Τον λόγο της επίθεσης δεν καταλαβαίνω. Εγώ πρώτος έχω πει εδώ πέρα, ουκ ολίγες φορές, ότι αν δεν σου αρέσει κάτι, είναι έγκλημα να το σπουδάσεις.

Για ποιους managers μιλάς σε ηλικία 22 ετών, που δεν έχουν δουλέψει ουσιαστικά ποτέ; Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτής της σχολής. Manager στα 22, δεν ψάχνει κανείς. Ταμία μπορεί. Όπως και να έχει αν έχεις γνωριμίες, δουλειά βρίσκεις άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο λόγος της επίθεσης ειναι ότι στο τέλος θα μας πεις ότι υπάρχουν δύο επιλογές στον κόσμο: Στατιστική στο ΟΠΑ και Computer Science στο Carnegie...Γιατί προσπαθείς τόσο πολύ να μας πείσεις ότι έκανες την κάλλιστη επιλογή; Θεωρώ ότι ως τραπεζικός υπάλληλος έχεις σημαντικότερα πράγματα να κάνεις...Δεν θα μπω στην ουσία των πραγμάτων γιατί εκεί ψιλοσυμφωνούμε, απλώς δεν κατανοώ καθόλου τον τόνο σου...και την έπαρσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ο λόγος της επίθεσης ειναι ότι στο τέλος θα μας πεις ότι υπάρχουν δύο επιλογές στον κόσμο: Στατιστική στο ΟΠΑ και Computer Science στο Carnegie...Γιατί προσπαθείς τόσο πολύ να μας πείσεις ότι έκανες την κάλλιστη επιλογή; Θεωρώ ότι ως τραπεζικός υπάλληλος έχεις σημαντικότερα πράγματα να κάνεις...Δεν θα μπω στην ουσία τον πραγμάτων γιατί εκεί ψιλοσυμφωνούμε, απλώς δεν κατανοώ καθόλου τον τόνο σου...και την έπαρσή σου.

Δεν υπάρχει κάλλιστη επιλογή. Σε κάποιον που τρελένεται για μαθηματικά, αγαπάει τους υπολογιστές, είπα ξεκάθαρα γιατί ρωτήθηκα, ότι αν δεν καίγεσαι να γίνεις μαθηματικός η καλύτερη επιλογή είναι να γίνεις στατιστικός λόγω της πολύ καλής μέχρι στιγμής επαγγελματικής αποκατάστασης. Όμως ένας που έχει όνειρο του να γίνει μαθηματικός, δεν θα πρέπει ποτέ να το αφήσει αυτό, γιατί αυτό θα τον κάνει ευτυχισμένο. Τέλος το ΟΔΕ, το σύγκρινα με το τμήμα οικονομικής επιστήμης, που όπως και να το κάνουμε δίνει απίστευτα περισσότερα εφόδια από το ΟΔΕ. Μετά έχεις τις επιλογές να κάνεις ΜΒΑ αν θες. Απλά γίνεσαι δεκτός σε πολύ περισσότερα μάστερ και ανοίγουν οι ευκαιρίες σου αν θες. Αλλά και πάλι τόνισα ότι αν θέλεις και αγαπάς το αντικείμενο αυτό, αυτό θα πρέπει να σπουδάσεις.

Μην το παίρνεις, προσωπικά. Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα σπουδάσω ιστορικός ή φιλοσοφία θα του έλεγα ότι το 2010 θα μείνεις άνεργος. Οφείλω να του το πω, γιατί αλλιώς τον κοροϊδεύω. Αλλά αν αυτό αγαπάει, αυτό θα πρέπει να σπουδάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, έκανες τη χειρότερη επιλογή όσον αφορά επαγγελματική αποκατάσταση ή ακαδημαϊκή καριέρα. Έχω εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις μου, για 2ο και 5ο πεδίο, τα οποία τα γνωρίζω καλά στο ischool. Αν έχεις γνωριμίες, θα βρεις δουλειά οκ. Προσπάθησε μιας και δεν είναι δύσκολη η σχολή, να τελειώσεις με μεγάλο βαθμό, έτσι ώστε αν θες, να μπεις πιο εύκολα στο δημόσιο. Από εκεί και πέρα, αν σου αρέσει το ΟΔΕ είναι σχεδόν αδύνατο, να σου άρεσε οικονομικό ή στατιστική. Και δεν μιλάω για 5 μαθήματα, που θα τα διδαχθείς, αλλά για 4 έτη σπουδών. Αν σου άρεσε τόσο πολύ το ΟΔΕ σωστά έπραξες.
Ωχ,αυτο πονεσε...:P
Βασικα εγω ρωτησα αρκετα ατομα πριν καταληξω καπου και ολοι μου ειπαν ΟΔΕ.Το εχω καταλαβει και εγω ο ιδιος οτι η ΟΔΕ ειναι αρκετα θεωρητικη σχολη(τα μαθηματα τα θεωρητικα ποτε δεν ηταν το φορτε μου),αλλα κοιτωντας το προγραμμα σπουδων της ΟΔΕ στα επομενα εξαμηνα εχει αρκετα πρακτικα.Αντιθετα το οικονομικο αρχιζει πρακτικα και συνεχιζει θεωρητικα.Να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για το ΠΑΜΑΚ.Στο ΟΠΑ δε ξερω τι ακριβως συμβαινει.Τελος παντων,τα ατομα με τα οποια μιλησα μου ειπαν πως απο την ΟΔΕ εχεις καλυτερες προοπτικες για αργοτερα,σε σχεση με το οικονομικο.Και οτι ειναι και πιο οργανομενο σαν τμημα.
Απλως αυτο που εχω παραπονο απο σενα ειναι οτι ναι μεν δεν εχεις και την καλυτερη αποψη για την ΟΔΕ αλλα δεν εχεις απαντησει τεκμηριωμενα για ποιο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top