Τμήματα Μαθηματικών

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ωχ,αυτο πονεσε...:P
Βασικα εγω ρωτησα αρκετα ατομα πριν καταληξω καπου και ολοι μου ειπαν ΟΔΕ.Το εχω καταλαβει και εγω ο ιδιος οτι η ΟΔΕ ειναι αρκετα θεωρητικη σχολη(τα μαθηματα τα θεωρητικα ποτε δεν ηταν το φορτε μου),αλλα κοιτωντας το προγραμμα σπουδων της ΟΔΕ στα επομενα εξαμηνα εχει αρκετα πρακτικα.Αντιθετα το οικονομικο αρχιζει πρακτικα και συνεχιζει θεωρητικα.Να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για το ΠΑΜΑΚ.Στο ΟΠΑ δε ξερω τι ακριβως συμβαινει.Τελος παντων,τα ατομα με τα οποια μιλησα μου ειπαν πως απο την ΟΔΕ εχεις καλυτερες προοπτικες για αργοτερα,σε σχεση με το οικονομικο.Και οτι ειναι και πιο οργανομενο σαν τμημα.
Απλως αυτο που εχω παραπονο απο σενα ειναι οτι ναι μεν δεν εχεις και την καλυτερη αποψη για την ΟΔΕ αλλα δεν εχεις απαντησει τεκμηριωμενα για ποιο λογο.

Υπάρχει τεκμηριωμένη η άποψη μου, στις σχολές ΟΠΑ στο 5ο πεδίο. Δεν παίζει ρόλο ΠΑΜΑΚ-ΑΣΟΕΕ, διοίκηση επιχειρήσεων θα σπουδάσεις. Εγώ το λέω σαν πτυχίο γενικότερα. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν ξεχωρίζεις από τη λαοθάλασσα πτυχιούχων. Εδώ είναι μαθηματικό....δεν μπορώ να λέω για το 5ο πεδίο. Off-topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,002 μηνύματα.
Μαθηματικός: Πολύ καλές γνώσεις μαθηματικών, χωρίς υπόβαθρο για άμεση εφαρμογή. Δόξα το Θεό πλέον, τα μαθηματικά γίνονται από υπολογιστές. Οι εφαρμογές που έχεις διδαχθεί είναι σε πολύ απλό επίπεδο, με εξαίρεση σε ότι έχει να κάνει με τους υπολογιστές. Αλλά και εκεί θα προτιμήσουν πληροφορικάριο. Χρειάζεσαι οπωςδήποτε ένα μάστερ, για να δεις και άλλα πράγματα. Δεν είσαι άμεσα χρήσιμος για οποιοδήποτε εργοδότη, γιατί από τα 3/4 των μαθημάτων σου είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Το 2010 δεν χρειάζεται αυτό. Γιατί να σε προτιμήσει από τον στατιστικό;


Aν ήξερες μόνο την χρησιμότητα των θεωρητικών μαθημάτων μαθηματικών πέρα από την τεχνοκρατική αντίληψη για την εργασία αλλά και σε εφαρμογές μέσω μεταπτυχιακών σπουδών, θα είχες άλλη άποψη! :)
Αδιαφορώ τι ζητάει η περιορισμένη και ανύπαρκτη Ελληνική αγορά εργασίας..σε μια ανταγωνιζόμενη Ε.Ε.. Τις σπουδές μου και την κατεύθυνσή μου (προπτυχιακή ειδίκευση), τα επέλεξα με γνώμονα τι μου αρέσει ώστε να γίνω καλός σε αυτό. Όλα τα άλλα θα έρθουν μετά, μέσω συνεχών επιμορφώσεων (σεμινάρια, μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών,...κτλ). Σήμερα, μεγαλύτερη βάση δίνουμε στο ποια δουλειά είναι της μόδας και πόσα λεφτά θα βγάλουμε (μέσω κοπριτείας) και όχι στο τι μας αρέσει. Η σωστή αφετηρία για προσωπική επιτυχία...είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις...Παρόλο, που μεγάλο μέρος των σπουδών μου, είναι θεωρητικό και "εκτός μόδας" όπως λέει ο φίλος statistikos, σε μεταπτυχιακά προγράμματα όλων των θετικών-οικονομικοτεχνολογικών επιστημών αλλά και στην αγορά εργασίας..θεωρούμαι περιζήτητος.

Είναι μια κρίση της εποχής, ο πυρήνας των θετικών επιστήμών (φυσικομαθηματικά) να έχει μηδαμινή ζήτηση (και μηδαμινή προτίμηση από μαθητές) παγκοσμίως..αλλά αυτό από την άλλη είναι καλό, διότι έτσι υπάρχει ζήτηση σε φυσικομαθηματικούς στο αναπτυγμένο εξωτερικό. Το ξέρεις ότι για παράδειγμα στην Αγγλία και ΗΠΑ αλλά και αλλού, πτυχιούχοι Μαθηματικοί με μεταπτυχιακές σπουδές στην Μαθηματική Φυσική ή στην Αστροφυσική (!), έχουν ζήτηση από την αγορά εργασίας και εργάζονται σε καλοπληρωμένες θέσεις οικονομολόγων μηχανικών ή διοίκησης σε πολυεθνικές εταιρείες ή τράπεζες (παρόλο που δεν έχουν τόσο καλό υπόβαθρο σε εξειδικευμένη οικονομία-διοίκηση-στατιστική);

Υ.Σ.: Δυστυχώς η χώρα μας, δεν αντιμετωπίζει ανάλογα την σοβαρότητα και το κύρος των φυσικομαθηματικών επιστημών...:( Τόσο διάβασμα και ξενύχτι, τόσο υψηλού επιπέδου γνώσεις και σπουδές*, για να καταλήξεις μόνο...ως καθηγητής μέσης εκπαίδευσης (χωρίς μεταπτυχιακές σπουδές).

*όπου στο εξωτερικό (καλά πανεπιστήμια), πολλά προπτυχιακά μαθήματα της σχολής μου...προσφέρονται μόνο σε μεταπτυχιακές σπουδές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Aν ήξερες μόνο την χρησιμότητα των θεωρητικών μαθημάτων μαθηματικών πέρα από την τεχνοκρατική αντίληψη για την εργασία αλλά και σε εφαρμογές μέσω μεταπτυχιακών σπουδών, θα είχες άλλη άποψη! :)
Αδιαφορώ τι ζητάει η περιορισμένη και ανύπαρκτη Ελληνική αγορά εργασίας..σε μια ανταγωνιζόμενη Ε.Ε.. Τις σπουδές μου και την κατεύθυνσή μου (προπτυχιακή ειδίκευση), τα επέλεξα με γνώμονα τι μου αρέσει ώστε να γίνω καλός σε αυτό. Όλα τα άλλα θα έρθουν μετά, μέσω συνεχών επιμορφώσεων (σεμινάρια, μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών,...κτλ). Σήμερα, μεγαλύτερη βάση δίνουμε στο ποια δουλειά είναι της μόδας και πόσα λεφτά θα βγάλουμε (μέσω κοπριτείας) και όχι στο τι μας αρέσει. Η σωστή αφετηρία για προσωπική επιτυχία...είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις...Παρόλο, που μεγάλο μέρος των σπουδών μου, είναι θεωρητικό και "εκτός μόδας" όπως λέει ο φίλος statistikos, σε μεταπτυχιακά προγράμματα όλων των θετικών-οικονομικοτεχνολογικών επιστημών αλλά και στην αγορά εργασίας..θεωρούμαι περιζήτητος.

Είναι μια κρίση της εποχής, ο πυρήνας των θετικών επιστήμών (φυσικομαθηματικά) να έχει μηδαμινή ζήτηση (και μηδαμινή προτίμηση από μαθητές) παγκοσμίως..αλλά αυτό από την άλλη είναι καλό, διότι έτσι υπάρχει ζήτηση σε φυσικομαθηματικούς στο αναπτυγμένο εξωτερικό. Το ξέρεις ότι για παράδειγμα στην Αγγλία και ΗΠΑ αλλά και αλλού, πτυχιούχοι Μαθηματικοί με μεταπτυχιακές σπουδές στην Μαθηματική Φυσική ή στην Αστροφυσική (!), έχουν ζήτηση από την αγορά εργασίας και εργάζονται σε καλοπληρωμένες θέσεις οικονομολόγων μηχανικών ή διοίκησης σε πολυεθνικές εταιρείες ή τράπεζες (παρόλο που δεν έχουν τόσο καλό υπόβαθρο σε εξειδικευμένη οικονομία-διοίκηση-στατιστική);

Υ.Σ.: Δυστυχώς η χώρα μας, δεν αντιμετωπίζει ανάλογα την σοβαρότητα και το κύρος των φυσικομαθηματικών επιστημών...:( Τόσο διάβασμα και ξενύχτι, τόσο υψηλού επιπέδου γνώσεις και σπουδές*, για να καταλήξεις μόνο...ως καθηγητής μέσης εκπαίδευσης (χωρίς μεταπτυχιακές σπουδές).

*όπου στο εξωτερικό (καλά πανεπιστήμια), πολλά προπτυχιακά μαθήματα της σχολής μου...προσφέρονται μόνο σε μεταπτυχιακές σπουδές

Ναι, για την Ελλάδα μιλάω. Εμείς είμαστε από την ίδια πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Στατιστικε και οσοι αλλοι γνωριζετε.Ποιο μαθηματικο προτεινετε?Για Ιωαννινων και Αθηνας εχω ακουσει τα χειροτερα παντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μαθηματικό Θεσσαλονίκης και Πατρών είναι τα καλύτερα , κατά την ταπεινή μου άποψη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Στατιστικε και οσοι αλλοι γνωριζετε.Ποιο μαθηματικο προτεινετε?Για Ιωαννινων και Αθηνας εχω ακουσει τα χειροτερα παντως
Σκέφταισε για μαθηματικό?Λες να συμφοιτήσουμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Babisgr : Εγώ σκέφτομαι για Μαθηματικό (τρελά όμως) !
Μάλλον θα συμφοιτήσουμε ! (Σε ποια πόλη θες ? )
Ο Τεμπελάκος , αν βγάλει κάτω απο 17800 , θα'ρθει ! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

integral

Νεοφερμένος

Ο integral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εγώ πέρασα φέτος στο Αριστοτέλειο και είναι πολύ καλό!
δεν μπορώ βέβαια να τα συκρίνω με τα άλλα οπότε η τελική απόφαση είναι δική σου φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πρώτη επιλογή έχω Μαθηματικό Α.Π.Θ !
Με πόσα μόρια πέρασες και για πες εντυπώσεις (πόλη , τμήμα , καθηγητές , φοιτητική ζωη κτλπ) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

integral

Νεοφερμένος

Ο integral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πρώτη επιλογή έχω Μαθηματικό Α.Π.Θ !
Με πόσα μόρια πέρασες και για πες εντυπώσεις (πόλη , τμήμα , καθηγητές , φοιτητική ζωη κτλπ) !

πέρασα με 17700 (στο 2ο πεδίο εννοείται).
σαν πόλη είναι πολύ ωραία (salonika FTW ρε).
τμήμα όταν λες ? οι συνάδελφοί μου ? μια χαρά...μάλλον.
οι καθηγητές είναι....εε... so-so. οι περισσότεροι είναι καλοί.
φοιτητική ζωή... ΤΙ ΡΩΤΑΣ ΡΕΕΕΕ ?! φραπεδούμπα και ξύσιμο...πολύ ξύσιμο (στις παραδόσεις όμως πρέπει να πηγαίνεις και να κρατάς τις σημειώσεις σου κανονικά γιατί δεν θα σου κρύψω ότι είναι σχετικά δύσκολη σχολή).


~integral
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σαλόνικα 4 ever ! :D
Εκεί θέλω να περάσω !
Ανυπομονώ , και ευχαριστώ για την απάντηση !
Εσυ απο θες/νίκη είσαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
πέρασα με 17700 (στο 2ο πεδίο εννοείται).
σαν πόλη είναι πολύ ωραία (salonika FTW ρε).
τμήμα όταν λες ? οι συνάδελφοί μου ? μια χαρά...μάλλον.
οι καθηγητές είναι....εε... so-so. οι περισσότεροι είναι καλοί.
φοιτητική ζωή... ΤΙ ΡΩΤΑΣ ΡΕΕΕΕ ?! φραπεδούμπα και ξύσιμο...πολύ ξύσιμο (στις παραδόσεις όμως πρέπει να πηγαίνεις και να κρατάς τις σημειώσεις σου κανονικά γιατί δεν θα σου κρύψω ότι είναι σχετικά δύσκολη σχολή).


~integral
Ευχαριστουμε.Με κριτηριο τη φοιτητικη ζωη δηλωσες σαλονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έλεος με αυτή τη σαλόνικα πια:P

Σάμου ή Κρήτης για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,002 μηνύματα.
Παιδιά, καλό είναι να επισκευτείτε εικονικά όλα τα Τμήματα Μαθηματικών της χώρας μας, για να δείτε ποιες θεματικές περιοχές θεραπεύει ερευνητικά-ακαδημαϊκά το κάθε Τμήμα, με την μορφή "κατευθύνσεων". Δεν έχουν όλα τα Τμήματα Μαθηματικών τις ίδιες κατευθύνσεις. Όπως επίσης, κάθε Τμήμα δίνει σε διαφορετικό κλάδο των Μαθηματικών έμφαση. Αυτό μπορεί να φανεί μέσω των προσφερόμενων μαθημάτων του κάθε προγράμματος σπουδών. Ενδεικτικά παραθέτω εν συντομία τις κατευθύνσεις κάθε Τμήματος:
  1. Το Τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑ περιλαμβάνει 4 τομείς: Μαθηματικής Ανάλυσης, Αλγεβρας και Γεωμετρίας, Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας, Διδακτικής των Μαθηματικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  2. Στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του ΕΜΠ από το πέμπτο εξάμηνο (τρίτο έτος), οι φοιτητές επιλέγουν μια από τις ακόλουθες δυο κατευθύνσεις: Κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών ή Κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών. Η σχολή είναι πενταετούς φοίτησης.
  3. Το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ περιλαμβάνει 5 τομείς: Άλγεβρας - Θεωρίας Αριθμών και Μαθηματικής Λογικής, Μαθηματικής Ανάλυσης, Γεωμετρίας, Επιστήμης Υπολογιστών και Αριθμητικής Ανάλυσης, Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  4. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών περιλαμβάνει 5 τομείς: Θεωρητικών Mαθηματικών, Eφαρμοσμένης Aνάλυσης, Στατιστικής - Θεωρίας Πιθανοτήτων και Eπιχειρησιακής Έρευνας, Yπολογιστικών Mαθηματικών και Πληροφορικής, Παιδαγωγικής - Ιστορίας και Φιλοσοφίας των Mαθηματικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  5. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων περιλαμβάνει 4 τομείς: Μαθηματικής Ανάλυσης, Άλγεβρας και Γεωμετρίας, Πιθανοτήτων - Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μηχανικής Έρευνας. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  6. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης δεν έχει τομείς. Οι προπτυχιακές σπουδές περιλαμβάνουν έναν σχετικά μικρό αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων, με απώτερο στόχο να εισαγάγουν τις βασικές τεχνικές και τις θεμελιώδεις έννοιες των Μαθηματικών αλλά και να προσφέρουν εξοικείωση με τους υπολογιστές. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  7. Στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης το πρόγραμμα σπουδών διαρθρώνεται σε 3 κατευθύνσεις: Μαθηματικά Τεχνολογικών Επιστημών, Μαθηματικά Φυσικών Επιστημών, Επιχειρησιακά Μαθηματικά. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  8. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου περιλαμβάνει 2 τομείς: Θεωρητικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, Παιδαγωγικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

integral

Νεοφερμένος

Ο integral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστουμε.Με κριτηριο τη φοιτητικη ζωη δηλωσες σαλονικα?

Έλεος με αυτή τη σαλόνικα πια:P

Σάμου ή Κρήτης για μένα.

όχι εννοείται πως όχι
απλά είναι κοντά στην πόλη που έμενα και δεν ήθελα να φύγω μακρυά
έτσι, απαντάω και στο δεύτερο quote (ΔΕΝ είμαι από θεσσαλονίκη ουτε υποστηρίζω καμία από τις ομάδες τις :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Babisgr : Εγώ σκέφτομαι για Μαθηματικό (τρελά όμως) !
Μάλλον θα συμφοιτήσουμε ! (Σε ποια πόλη θες ? )
Ο Τεμπελάκος , αν βγάλει κάτω απο 17800 , θα'ρθει ! :D:D
Αν ρωτάς εμένα:το μαθηματικό που θα πάω, αν περάσω(:P), θα είναι το θεσσαλονίκης, αφού είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας και ζω θεσσαλονίκη. Οπότε και αν τυχόν δεν περάσω στο θεσσαλονίκης με την πρώτη επιλογή θα περάσω με μεταγραφή? understand???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδιά, καλό είναι να επισκευτείτε εικονικά όλα τα Τμήματα Μαθηματικών της χώρας μας, για να δείτε ποιες θεματικές περιοχές θεραπεύει ερευνητικά-ακαδημαϊκά το κάθε Τμήμα, με την μορφή "κατευθύνσεων". Δεν έχουν όλα τα Τμήματα Μαθηματικών τις ίδιες κατευθύνσεις. Όπως επίσης, κάθε Τμήμα δίνει σε διαφορετικό κλάδο των Μαθηματικών έμφαση. Αυτό μπορεί να φανεί μέσω των προσφερόμενων μαθημάτων του κάθε προγράμματος σπουδών. Ενδεικτικά παραθέτω εν συντομία τις κατευθύνσεις κάθε Τμήματος:
  1. Το Τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑ περιλαμβάνει 4 τομείς: Μαθηματικής Ανάλυσης, Αλγεβρας και Γεωμετρίας, Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας, Διδακτικής των Μαθηματικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  2. Στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του ΕΜΠ από το πέμπτο εξάμηνο (τρίτο έτος), οι φοιτητές επιλέγουν μια από τις ακόλουθες δυο κατευθύνσεις: Κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών ή Κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών. Η σχολή είναι πενταετούς φοίτησης.
  3. Το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ περιλαμβάνει 5 τομείς: Άλγεβρας - Θεωρίας Αριθμών και Μαθηματικής Λογικής, Μαθηματικής Ανάλυσης, Γεωμετρίας, Επιστήμης Υπολογιστών και Αριθμητικής Ανάλυσης, Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  4. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών περιλαμβάνει 5 τομείς: Θεωρητικών Mαθηματικών, Eφαρμοσμένης Aνάλυσης, Στατιστικής - Θεωρίας Πιθανοτήτων και Eπιχειρησιακής Έρευνας, Yπολογιστικών Mαθηματικών και Πληροφορικής, Παιδαγωγικής - Ιστορίας και Φιλοσοφίας των Mαθηματικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  5. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων περιλαμβάνει 4 τομείς: Μαθηματικής Ανάλυσης, Άλγεβρας και Γεωμετρίας, Πιθανοτήτων - Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μηχανικής Έρευνας. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  6. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης δεν έχει τομείς. Οι προπτυχιακές σπουδές περιλαμβάνουν έναν σχετικά μικρό αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων, με απώτερο στόχο να εισαγάγουν τις βασικές τεχνικές και τις θεμελιώδεις έννοιες των Μαθηματικών αλλά και να προσφέρουν εξοικείωση με τους υπολογιστές. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  7. Στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης το πρόγραμμα σπουδών διαρθρώνεται σε 3 κατευθύνσεις: Μαθηματικά Τεχνολογικών Επιστημών, Μαθηματικά Φυσικών Επιστημών, Επιχειρησιακά Μαθηματικά. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  8. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου περιλαμβάνει 2 τομείς: Θεωρητικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, Παιδαγωγικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.

Αν έχεις και κάποια παρόμοια ανάλυση και για τα τμήματα φυσικής θα βοηθούσε αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Παιδιά, καλό είναι να επισκευτείτε εικονικά όλα τα Τμήματα Μαθηματικών της χώρας μας, για να δείτε ποιες θεματικές περιοχές θεραπεύει ερευνητικά-ακαδημαϊκά το κάθε Τμήμα, με την μορφή "κατευθύνσεων". Δεν έχουν όλα τα Τμήματα Μαθηματικών τις ίδιες κατευθύνσεις. Όπως επίσης, κάθε Τμήμα δίνει σε διαφορετικό κλάδο των Μαθηματικών έμφαση. Αυτό μπορεί να φανεί μέσω των προσφερόμενων μαθημάτων του κάθε προγράμματος σπουδών. Ενδεικτικά παραθέτω εν συντομία τις κατευθύνσεις κάθε Τμήματος:
  1. Το Τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑ περιλαμβάνει 4 τομείς: Μαθηματικής Ανάλυσης, Αλγεβρας και Γεωμετρίας, Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας, Διδακτικής των Μαθηματικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  2. Στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του ΕΜΠ από το πέμπτο εξάμηνο (τρίτο έτος), οι φοιτητές επιλέγουν μια από τις ακόλουθες δυο κατευθύνσεις: Κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών ή Κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών. Η σχολή είναι πενταετούς φοίτησης.
  3. Το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ περιλαμβάνει 5 τομείς: Άλγεβρας - Θεωρίας Αριθμών και Μαθηματικής Λογικής, Μαθηματικής Ανάλυσης, Γεωμετρίας, Επιστήμης Υπολογιστών και Αριθμητικής Ανάλυσης, Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  4. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών περιλαμβάνει 5 τομείς: Θεωρητικών Mαθηματικών, Eφαρμοσμένης Aνάλυσης, Στατιστικής - Θεωρίας Πιθανοτήτων και Eπιχειρησιακής Έρευνας, Yπολογιστικών Mαθηματικών και Πληροφορικής, Παιδαγωγικής - Ιστορίας και Φιλοσοφίας των Mαθηματικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  5. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων περιλαμβάνει 4 τομείς: Μαθηματικής Ανάλυσης, Άλγεβρας και Γεωμετρίας, Πιθανοτήτων - Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μηχανικής Έρευνας. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  6. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης δεν έχει τομείς. Οι προπτυχιακές σπουδές περιλαμβάνουν έναν σχετικά μικρό αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων, με απώτερο στόχο να εισαγάγουν τις βασικές τεχνικές και τις θεμελιώδεις έννοιες των Μαθηματικών αλλά και να προσφέρουν εξοικείωση με τους υπολογιστές. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  7. Στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης το πρόγραμμα σπουδών διαρθρώνεται σε 3 κατευθύνσεις: Μαθηματικά Τεχνολογικών Επιστημών, Μαθηματικά Φυσικών Επιστημών, Επιχειρησιακά Μαθηματικά. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.
  8. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου περιλαμβάνει 2 τομείς: Θεωρητικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, Παιδαγωγικών. Το Τμήμα είναι τετραετούς φοίτησης.

Respect:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ως μεγαλύτερος της παρέας θέλω να δώσω 2 συμβουλές:

1. Αν πρόκειται να ασχοληθείτε με παρακλάδια των μαθηματικών (πχ τραπεζικά, οικονομικά, ασφαλιστικά κλπ) και παράλληλα θέλετε να εργαστείτε στο Δημόσιο τότε μην δηλώσετε Μαθηματικό, αλλά τα αντίστοιχα τμήματα (πχ ασφαλιστικής επιστήμης, οικονομικά κλπ).
Να ξέρετε ότι στο Δημόσιο για να διοριστείς κάπου απαραίτητο προσόν είναι ο βασικός τίτλος, ενώ τα μεταπτυχιακά είναι πρόσθετα προσόντα.
Για παράδειγμα αν προκυρηχθούν θέσεις στο Υπουργείο Οικονομικών, ένας που έχει τελειώσει το Μαθηματικό και έχει κάνει μεταπτυχιακά ή και διδακτορικό στα Οικονομικά δεν έχει καν δικαίωμα συμμετοχής για τις θέσεις αυτές.
Τώρα αν σκέφτεστε τον ιδιωτικό τομέα εκεί δεν μετράει τι εχεις σπουδάσει αλλά τι ξέρεις!

2. Όσοι θα θέλατε να γίνετε καθηγητές στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ένα πανίσχυρο χαρτί (που ελάχιστοι το έχουν) είναι ένα μεταπτυχιακό στην Διδακτική των Μαθηματικών. Με αυτό παίρνεις πολλά μόρια και τους περνάς όλους!
Επίσης ένα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά σε ανεβάζει πολύ!
Αν έχεις και τα δύο βέβαια, δεν σε πιάνει κανείς!


Αυτά από την εμπειρία μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top