Τμήματα Μαθηματικών

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
@dimitsas : Σου έυχομαι καλή σταδιοδρομία ο,τι και αν κάνεις τελικά.

Μεταπτυχιακό σκοπεύεις να κάνεις ή διδακτορικό ; Έχεις σκοπό να διδάξεις ;

P.S. : Θα σε συμβούλευα να προσέχεις το ύφος σου έτσι ώστε να υπάρχει ένα επίπεδο στη συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα post σου dimitsa μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: για ποιό λόγο να πάρεις ένα ακόμη πτυχίο από το ΕΚΠΑ και να μην πας για το μεταπτυχιακό αφού ήδη έχεις το πτυχίο από το μαθηματικό στη Σάμο; Τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις με αυτό; Καλύτερη αναγνώριση ως πτυχιούχος του ΕΚΠΑ ώστε να έχεις καλύτερες προοπτικές για το μεταπτυχιακό σου; Αν δεν κάνω λάθος όμως για το μεταπτυχικό μετράνε ο βαθμός του πτυχίου και οι συστάσεις από τους καθηγητές. Ποιός ο λόγος λοιπόν να πάρεις ένα ακόμη ισότιμο τίτλο σπουδών εφόσον έχεις ήδη ένα με καλό βαθμό;

Αυτά τα ρωτάω διότι μόλις τελείωσα το λύκειο και έχω δηλώσει μαθηματικό και όπως εσυ έτσι και εγώ ενδιαφέρομαι για τα θεωρητικά μαθηματικά και θέλω επίσης να φύγω στο εξωτερικό για κάποιο μεταπτυχιακό αργότερα αλλά και να εργαστώ.

Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Στην Ευρώπη ως τι θα δουλέψετε λέγοντας θεωρητικά μαθηματικά;Γιατί δεν νομίζω τα θεωρητικά να έχουν σχέση με τα χρηματιστηριακά.Ας με βοηθήσει κάποιος να το ξεδιαλύνω :thanks:

Τα θεωρητικά μαθηματικά στον τίτλο είναι "θεωρητικά". Συγκεκριμένα, αν ασχοληθείς με έναν πολύ δύσκολο κλάδο των θεωρητικών μαθηματικών την θεωρία μέτρου και ολοκλήρωσης μπορείς στην συνέχεια να μελετήσεις τα στοχαστικά μαθηματικά και κατ' επέκταση με την Στοχαστική Χρηματοοικονομία με θέματα όπως: προχωρημένα ασφαλιστικά μαθηματικά, ασφάλειες ζωής και σύνταξης, παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα, συμβόλαια δικαιωμάτων, διαχείρηση κινδύνου, stock derivatives, ομόλογα και παράγωγα επιτοκίων, αγορά χρεογράφων, βέλτιστα προβλήματα κατανάλωσης και επενδύσεων, στοχαστικά πρότυπα πληθωρισμού,...κτλ..

Στην Ελβετία για παράδειγμα, έχει φοβερά μεταπτυχιακά προγράματα σε αυτόν τον κλάδο με πρακτική εργασία σε μεγάλους τραπεζικούς/ ναυτιλιακούς/ ασφαλιστικούς οργανισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
+1 :iagree: :no1:

ΥΓ. dimitsas, να ξέρεις ότι τα πτυχιάκια που έχεις είναι άχρηστα (ειδικά αν σκέφτεσαι για εξωτερικό) :bye:

Φίλτατε Semfer, (που λέει ο λόγος φίλτατε:P)

Πρώτον, θα πρέπει καταρχάς να αλλάξεις το ψευδώνυμο σου, γιατί μου θυμίζει όνομα κατοικιδίου ή καφετιέρας παρά όνομα ανθρώπου!:D

Δεύτερον, θα ήταν καλύτερα εσύ και κάποιοι άλλοι να μην κάνετε υποθέσεις και να "πετάτε" λογάκια του αέρα μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσετε "τα πλήθη των αναγνωστών":D!!!
Με λίγα λόγια, κόψτε διαπαντώς και τελείως τις π-π-ρες!:)

Τρίτον, όσο και να θες, δεν πρόκειται ποτέ να με εξομοιώσεις ούτε μ' εσένα, ούτε με κανέναν άλλο όμοιο (ή όμοια) σου:nono::nono:!!
Άλλωστε, το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή ότι έχω σπάσει τα νεύρα σε μερικούς από 'δώ μέσα:D!!

Τέταρτον, μάθε λοιπόν και εσύ πως ό,τι γράφω και λέω στους άλλους για τα μαθηματικά, τα έχω πρώτα επιβεβαιώσει και εξακριβώσει από μόνος μου.
Και σου λέω τούτο: Τα πέντε αυτά διπλώματα (ή όπως τα λες εσύ "πτυχιάκα") είναι επαρκώς χρήσιμα και απαραίτητα για την καριέρα καποιου μαθηματικού στο εξωτερικό.:bye::bye::bye:
(Για το Proficiency έχω κάποια αμφιβολία, διότι κάποιες χώρες ζητάνε το TOEIC. Αυτό είναι ένα δίπλωμα αγγλικών, κυρίως για δουλειές στο δημόσιο του εξωτερικού.:xixi:)

Πέμπτον, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να υπερασπιστείς άτομα αποτυχημένα (τους λεγόμενους αυριανούς επιστήμονες... της πλάκας!:'() Άσε με εμένα να κάνω αυτό που νομίζω σωστό και ασχολήσου όσο θες με τις δικές σου τις σκοτούρες:mad:.

Έκτον, στον ελλαδικό χώρο, με ένα πτυχίο δε σε παίρνουν ούτε στην ορεινή κολοπετινίτσα:bye:!
Το πτυχιάκι λοιπόν, το κατέχεις στην κυριολεξία εσύ και όχι εγώ!:bye::D
Θα ήταν καλύτερα λοιπόν, να αποκτήσεις και ένα 2ο "πτυχιάκι", γιατί "στο" Ελλάδα, δε σε βλέπω καλά!!:P

Έβδομον, εμένα και να μη με διορίσουν έξω (που δεν πρόκειται να γίνει αυτό γιατί το έχω ψάξει λεπτομερώς το θέμα), τουλάχιστον θα έχω επιτυχεί και σαν άνθρωπος αλλά και σαν επιστήμονας:):):)!
Χωρίς ψωνίσματα και χωρίς καλαμο-καβαληκέματα:nono:!

Όγδον, αν εγώ που θέλω να έχω 4-5 διπλώματα είμαι χασομέρης, εσύ και οι όμοιοί σου που αρκείστε σε ένα μόνο πτυχίο τι είστε??
Για λύστε μου αυτό το πρόβλημα, διότι εδώ (όσο περίεργο και να είναι), δυσκολεύομαι να βρω τη... ρίζα!!:P


Ένατον, (και ίσως το πιο σημαντικόν.)

το Υ.Γ. που έγραψες στο μήνυμά σου ήταν "πατάτα"!

Δεν γράφεις ούτε γράμμα, ούτε επιστολή.
(Θα μπορούσες να βάλεις αρχικά, "Αγαπητέ Dimitsas"!! Έτσι θα σε παραδεχόμουνα!:lol:)

ΟΚ Semferako??
-----------------------------------------

@dimitsas : Σου έυχομαι καλή σταδιοδρομία ο,τι και αν κάνεις τελικά.

Μεταπτυχιακό σκοπεύεις να κάνεις ή διδακτορικό ; Έχεις σκοπό να διδάξεις ;

P.S. : Θα σε συμβούλευα να προσέχεις το ύφος σου έτσι ώστε να υπάρχει ένα επίπεδο στη συζήτηση...

Βασικά, σκοπεύω να κάνω και τα δύο.
Το μεταπτυχιακό για ειδίκευση και το διδακτορικό (ίσως) για να διδάξω!
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει η διδακτική των θεωρητικών μαθηματικών(και πιο πολύ, του απειροστικού λογισμού!)
Οπότε, άμα μου κάτσει το "δοκτορά" και όχι το "μάστερ", με προορίζω για "ακαδημαϊκο":P!

(Έχετε υπόψη σας πώς, προτού πάτε για διδ/κο ή για μετ/κο, θα πρέπει να έχετε περάσει κάποια μαθήματα στο προπτυχιακό πρόγραμμα της σχολής. Επίσης, παίζει ρόλο ο βαθμός του πτυχίου αλλά και η πολύ καλή γνώση μιας ξένης γλώσσας για τη βιβλιογραφία)
-----------------------------------------
Διαβάζοντας τα post σου dimitsa μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: για ποιό λόγο να πάρεις ένα ακόμη πτυχίο από το ΕΚΠΑ και να μην πας για το μεταπτυχιακό αφού ήδη έχεις το πτυχίο από το μαθηματικό στη Σάμο; Τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις με αυτό; Καλύτερη αναγνώριση ως πτυχιούχος του ΕΚΠΑ ώστε να έχεις καλύτερες προοπτικές για το μεταπτυχιακό σου; Αν δεν κάνω λάθος όμως για το μεταπτυχικό μετράνε ο βαθμός του πτυχίου και οι συστάσεις από τους καθηγητές. Ποιός ο λόγος λοιπόν να πάρεις ένα ακόμη ισότιμο τίτλο σπουδών εφόσον έχεις ήδη ένα με καλό βαθμό;

Αυτά τα ρωτάω διότι μόλις τελείωσα το λύκειο και έχω δηλώσει μαθηματικό και όπως εσυ έτσι και εγώ ενδιαφέρομαι για τα θεωρητικά μαθηματικά και θέλω επίσης να φύγω στο εξωτερικό για κάποιο μεταπτυχιακό αργότερα αλλά και να εργαστώ.

Κώστας

Υπάρχουν πολλοί λόγοι επειδή θέλω να πάρω και το αντίστοιχο δίπλωμα από την Αθήνα.
Ο ένας και βασικότερος λόγος είναι πως στο εξωτερικό, "μετράει" περισσότερο το πτυχίο των μαθηματικών από την αντίστοιχη πρωτεύουσα. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει κάτι, διότι μπορούν να σε πάρουν και με πτυχίο από διαφορετική πόλη. (Τουλάχιστον έγω έτσι ξέρω για τα μαθηματικά).

Ένας ακόμη λόγος είναι γιατί το θεωρώ λίγο άδικο να είμαι βέρος Αθηναίος και να τελειώσω σχολή της περιφέρειας. (Ίσως σου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό:) αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου! Μπορεί και κάποιοι άλλοι να το αισθάνονται αυτό...)

Ένας ακόμη λόγος είναι αυτός που ανέφερες και εσύ. Στην Ελλάδα, υπάρχει μία επικρατούσα άποψη πως όποιος τελειώνει σχολή από Αθήνα, έχει μεγαλύτερο κύρος και προοπτικές. Και εγώ στην αρχή έτσι πίστευα, αλλά δεν νομίζω ότι πολυισχύει αυτό το πράγμα. (Στο εξωτερικό όμως μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις λιγάκι πιο εύκολα δουλειά.)

Επίσης, μπορεί να θεωρηθεί ως επιπλέον κίνητρο για να σε δεχτούν για μεταπτυχιακό. (Δεν πειράζει που οι 2 σχολές είναι του ίδιου κλάδου. Θα έχεις τελειώσει 2 διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα. Εγώ πάντως, έτσι το βλέπω!)

Ένας τελευταίος λόγος είναι γιατί θέλω να "κλείσω τα στόματα" κάποιων ατόμων που νόμιζαν πως δεν ήμουν ικανός να περάσω στην Αθήνα. (Εγώ όμως δεν κάθησα επίτηδες Αθήνα.
Γιατί το έκανα αυτό? Για να τελειώσω πιο γρήγορα μέσω Σάμου και μετά να έρθω με κατακτήριες να πάρω πιο έυκολα το πτυχίο από το ΕΚΠΑ!!:P).
Πες με αλλοπρόσαλλο, πες με εκκεντρικό.

Στο φινάλε, αυτός είμαι και σε όποιους αρέσω!:):)

Ελπίζω να σε βοήθησα, έστω και λιγάκι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Πες με αλλοπρόσαλλο, πες με εκκεντρικό.
εμενα παλι μου φαινεσαι πολυ συνηθισμενος και φυσιολογικος!

πιστευω οτι θα τα καταφερεις να φτασεις εκει που "επιθυμεις"!

ετσι κι αλλιως η κοινωνια σε χρειαζεται


-εγω εχω ενα πτυχιο αλλα ντρεπομαι και μονο που το λεω... ομως μιας και ειμαστε ολοι "της μορφωσης" εδω, ας το πω [αρκει να μεινει μεταξυ μας]-

-για να καθησυχασω λιγο τους φιλους μου που δεν το γνωριζουν : το πτυχιο το απεκτησα με κομπινες και κοροιδιες... σιγουρα δεν το αξιζω!-

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Α ρε Μήτσο, δεν με κατάλαβες καλά. Εγώ μίλησα για τα πτυχία ξένων γλωσσών και υπολογιστών που έχεις. Αυτά σαν πτυχία δεν μετράνε καθόλου στο εξωτερικό (ούτε για μεταπτυχιακά,ούτε για εύρεση δουλειάς) ειδικά αν θέλεις να ασχοληθείς με θεωρητικά μαθηματικά...

Γιατί το έκανα αυτό? Για να τελειώσω πιο γρήγορα μέσω Σάμου και μετά να έρθω με κατακτήριες να πάρω πιο έυκολα το πτυχίο από το ΕΚΠΑ!!:P).
Πες με αλλοπρόσαλλο, πες με εκκεντρικό.

Όμως γιατί να χάσεις δυο χρόνια από την ζωή σου για να κάνεις τα ίδια πράγματα? Δεν είναι καλύτερα να κάνεις κατευθείαν μεταπτυχιακό στην Αθήνα όπου και καινούργια πράγματα θα μάθεις και θα πάρεις πτυχίο από το Εκπα? ;)

Για αυτό μπες πρώτα στο τμήμα της Σάμου, τέλειωσε το και μετά βλέπεις τι θα κάνεις. :iagree:

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Α ρε Μήτσο, δεν με κατάλαβες καλά. Εγώ μίλησα για τα πτυχία ξένων γλωσσών και υπολογιστών που έχεις. Αυτά σαν πτυχία δεν μετράνε καθόλου στο εξωτερικό (ούτε για μεταπτυχιακά,ούτε για εύρεση δουλειάς) ειδικά αν θέλεις να ασχοληθείς με θεωρητικά μαθηματικά...



Όμως γιατί να χάσεις δυο χρόνια από την ζωή σου για να κάνεις τα ίδια πράγματα? Δεν είναι καλύτερα να κάνεις κατευθείαν μεταπτυχιακό στην Αθήνα όπου και καινούργια πράγματα θα μάθεις και θα πάρεις πτυχίο από το Εκπα? ;)

Για αυτό μπες πρώτα στο τμήμα της Σάμου, τέλειωσε το και μετά βλέπεις τι θα κάνεις. :iagree:

:bye:


Το ξαναλέω για εκατοστή φορά πως δεν πρόκειται με τίποτα να πάω κατευθείαν για μεταπτυχιακό!!

Δε θέλω να κάνω 6 χρόνια (δηλαδή 4 για το πτυχίο Σάμου και 2 για το master Αθήνας).
Θα κάνω 7-8 χρόνια και για τα 2 πτυχία και για το master.

Είπα ότι θα "βγάλω" 2 διαφορετικά πανεπιστήμια και αυτό θα κάνω...
Πάει και τελείωσε!!!!

Αυτό σκοπεύω να πράξω και την έχω πάρει την απόφασή μου. Τώρα, ό,τι λέτε εσείς...:)


Όσο για τα πτυχία των ξένων γλωσσών, σου έγραψα πιο πάνω (αν το είδες) πως δεν είμαι σίγουρος για το Proficiency και το DALF.:bye:

Κι αυτό γιατί μερικές χώρες, ζητάνε το TOEIC (δίπλωμα αγγλικών για δουλείες δημοσίου στο εξωτερικό), το οποίο είναι λίγο πιο δύσκολο από τα γνωστά μας διπλώματα.

Το θέμα όμως δεν είναι τόσο αυτό.
Το θέμα είναι να καταφέρω να πάρω τα πτυχία και το μεταπτυχιακό. Τα άλλα ρυθμίζονται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Φίλτατε Semfer, (που λέει ο λόγος φίλτατε:P)

Πρώτον, θα πρέπει καταρχάς να αλλάξεις το ψευδώνυμο σου, γιατί μου θυμίζει όνομα κατοικιδίου ή καφετιέρας παρά όνομα ανθρώπου!:D

Δεύτερον, θα ήταν καλύτερα εσύ και κάποιοι άλλοι να μην κάνετε υποθέσεις και να "πετάτε" λογάκια του αέρα μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσετε "τα πλήθη των αναγνωστών":D!!!
Με λίγα λόγια, κόψτε διαπαντώς και τελείως τις π-π-ρες!:)

Τρίτον, όσο και να θες, δεν πρόκειται ποτέ να με εξομοιώσεις ούτε μ' εσένα, ούτε με κανέναν άλλο όμοιο (ή όμοια) σου:nono::nono:!!
Άλλωστε, το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή ότι έχω σπάσει τα νεύρα σε μερικούς από 'δώ μέσα:D!!

Τέταρτον, μάθε λοιπόν και εσύ πως ό,τι γράφω και λέω στους άλλους για τα μαθηματικά, τα έχω πρώτα επιβεβαιώσει και εξακριβώσει από μόνος μου.
Και σου λέω τούτο: Τα πέντε αυτά διπλώματα (ή όπως τα λες εσύ "πτυχιάκα") είναι επαρκώς χρήσιμα και απαραίτητα για την καριέρα καποιου μαθηματικού στο εξωτερικό.:bye::bye::bye:
(Για το Proficiency έχω κάποια αμφιβολία, διότι κάποιες χώρες ζητάνε το TOEIC. Αυτό είναι ένα δίπλωμα αγγλικών, κυρίως για δουλειές στο δημόσιο του εξωτερικού.:xixi:)

Πέμπτον, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να υπερασπιστείς άτομα αποτυχημένα (τους λεγόμενους αυριανούς επιστήμονες... της πλάκας!:'() Άσε με εμένα να κάνω αυτό που νομίζω σωστό και ασχολήσου όσο θες με τις δικές σου τις σκοτούρες:mad:.

Έκτον, στον ελλαδικό χώρο, με ένα πτυχίο δε σε παίρνουν ούτε στην ορεινή κολοπετινίτσα:bye:!
Το πτυχιάκι λοιπόν, το κατέχεις στην κυριολεξία εσύ και όχι εγώ!:bye::D
Θα ήταν καλύτερα λοιπόν, να αποκτήσεις και ένα 2ο "πτυχιάκι", γιατί "στο" Ελλάδα, δε σε βλέπω καλά!!:P

Έβδομον, εμένα και να μη με διορίσουν έξω (που δεν πρόκειται να γίνει αυτό γιατί το έχω ψάξει λεπτομερώς το θέμα), τουλάχιστον θα έχω επιτυχεί και σαν άνθρωπος αλλά και σαν επιστήμονας:):):)!
Χωρίς ψωνίσματα και χωρίς καλαμο-καβαληκέματα:nono:!

Όγδον, αν εγώ που θέλω να έχω 4-5 διπλώματα είμαι χασομέρης, εσύ και οι όμοιοί σου που αρκείστε σε ένα μόνο πτυχίο τι είστε??
Για λύστε μου αυτό το πρόβλημα, διότι εδώ (όσο περίεργο και να είναι), δυσκολεύομαι να βρω τη... ρίζα!!:P


Ένατον, (και ίσως το πιο σημαντικόν.)

το Υ.Γ. που έγραψες στο μήνυμά σου ήταν "πατάτα"!

Δεν γράφεις ούτε γράμμα, ούτε επιστολή.
(Θα μπορούσες να βάλεις αρχικά, "Αγαπητέ Dimitsas"!! Έτσι θα σε παραδεχόμουνα!:lol:)

ΟΚ Semferako??
-----------------------------------------



Βασικά, σκοπεύω να κάνω και τα δύο.
Το μεταπτυχιακό για ειδίκευση και το διδακτορικό (ίσως) για να διδάξω!
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει η διδακτική των θεωρητικών μαθηματικών(και πιο πολύ, του απειροστικού λογισμού!)
Οπότε, άμα μου κάτσει το "δοκτορά" και όχι το "μάστερ", με προορίζω για "ακαδημαϊκο":P!

(Έχετε υπόψη σας πώς, προτού πάτε για διδ/κο ή για μετ/κο, θα πρέπει να έχετε περάσει κάποια μαθήματα στο προπτυχιακό πρόγραμμα της σχολής. Επίσης, παίζει ρόλο ο βαθμός του πτυχίου αλλά και η πολύ καλή γνώση μιας ξένης γλώσσας για τη βιβλιογραφία)
-----------------------------------------


Υπάρχουν πολλοί λόγοι επειδή θέλω να πάρω και το αντίστοιχο δίπλωμα από την Αθήνα.
Ο ένας και βασικότερος λόγος είναι πως στο εξωτερικό, "μετράει" περισσότερο το πτυχίο των μαθηματικών από την αντίστοιχη πρωτεύουσα. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει κάτι, διότι μπορούν να σε πάρουν και με πτυχίο από διαφορετική πόλη. (Τουλάχιστον έγω έτσι ξέρω για τα μαθηματικά).

Ένας ακόμη λόγος είναι γιατί το θεωρώ λίγο άδικο να είμαι βέρος Αθηναίος και να τελειώσω σχολή της περιφέρειας. (Ίσως σου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό:) αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου! Μπορεί και κάποιοι άλλοι να το αισθάνονται αυτό...)

Ένας ακόμη λόγος είναι αυτός που ανέφερες και εσύ. Στην Ελλάδα, υπάρχει μία επικρατούσα άποψη πως όποιος τελειώνει σχολή από Αθήνα, έχει μεγαλύτερο κύρος και προοπτικές. Και εγώ στην αρχή έτσι πίστευα, αλλά δεν νομίζω ότι πολυισχύει αυτό το πράγμα. (Στο εξωτερικό όμως μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις λιγάκι πιο εύκολα δουλειά.)

Επίσης, μπορεί να θεωρηθεί ως επιπλέον κίνητρο για να σε δεχτούν για μεταπτυχιακό. (Δεν πειράζει που οι 2 σχολές είναι του ίδιου κλάδου. Θα έχεις τελειώσει 2 διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα. Εγώ πάντως, έτσι το βλέπω!)

Ένας τελευταίος λόγος είναι γιατί θέλω να "κλείσω τα στόματα" κάποιων ατόμων που νόμιζαν πως δεν ήμουν ικανός να περάσω στην Αθήνα. (Εγώ όμως δεν κάθησα επίτηδες Αθήνα.
Γιατί το έκανα αυτό? Για να τελειώσω πιο γρήγορα μέσω Σάμου και μετά να έρθω με κατακτήριες να πάρω πιο έυκολα το πτυχίο από το ΕΚΠΑ!!:P).
Πες με αλλοπρόσαλλο, πες με εκκεντρικό.

Στο φινάλε, αυτός είμαι και σε όποιους αρέσω!:):)

Ελπίζω να σε βοήθησα, έστω και λιγάκι!!

Φίλε μου, σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου. Αντιλαμβάνομαι μερικά πράγματα, σου φαίνονται απλά ή φυσιολογικά λόγω της ηλικίας σου. Μακάρι να τα πετύχεις. Αν το όνειρο σου είναι να γίνεις δημόσιος υπάλληλος (καθηγητής μαθηματικών) σε ξένη χώρα, γιατί δεν πας να σπουδάσεις είτε κατευθείαν είτε σε Bachelor (μετά την Σάμο) σε ένα πολύ καλό ξένο ΑΕΙ;

Τέλος, να προσθέσω ότι δεν θα έχεις 2 διπλώματα όπως λες αλλά ένα. Αυτό του Μαθηματικού. Και 50 πτυχία να έχεις, επιστημονική ειδικότητα θα έχεις μία. Προσωπικά μου φαίνεται από χαζό έως απίστευτο αυτό που θες να κάνεις (να σπουδάσεις το ίδιο πράγμα 1,5 φορά) διότι γνωρίζω άτομα που στα 25 τους είναι καθηγητές ΑΕΙ στο εξωτερικό (στην Ελλάδα δεν γίνονται αυτά) που έχουν τελειώσει σχολές της περιφέρειας και προχώρησαν στην ζωή τους.

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό, όντως υπάρχει μια τάση για τα πιο κεντρικά ΑΕΙ αλλά αν έχεις τελειώσει μαθηματικός με 8 ακόμα και στις Μαλδίβες θα γίνεις δεκτός στα καλύτερα μεταπτυχιακά στο κόσμο (έστω και με κάποιες εξετάσεις).

Βεβαίως, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον statistikos ότι οι Μαθηματικοί μένουν άνεργοι...στην σημερινή Ελλάδα. Αλλά, ας δούμε πως έχουν τα πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο (π.χ. ΗΠΑ) για τους πτυχιούχους Μαθηματικούς με κάποιο μεταπτυχιακό εξειδίκευσης...:)

Για τις επαγγελματικές προοπτικές ενός πτυχιούχου Μαθηματικού, δείτε την Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM) ή https://www.siam.org.

Συγκεκριμένα: https://www.siam.org/careers/thinking.php
(ενδεικτικά επαγγέλματα με βασικό πτυχίο Μαθηματικών στο επισυναπτόμενο φυλλάδιο σε pdf).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Φίλε Dimitsas έχοντας διαβάσει όλα τα post σου πραγματικά έχω εκνευριστεί πολύ. Εκτός από την υπερβολική μέχρι εσχάτων σιγουριά που έχεις, η οποία βέβαια κρύβει και κάποια αφέλεια πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό, μου κάνει εντύπωση ο γλοιώδεις τρόπος που απαντάς στα άλλα μέλη του forum. Αρχικό σου post ζητάς βοήθεια από τα άλλα μέλη για να σου λύσουν κάποιες απορίες σου. Όταν όμως κάποιος εκφράζει την γνώμη του εσύ του απαντάς επιθετικά και προσπαθείς να τον «ταπώσεις» και να του την «πεις» με έναν παιδιάστικο και υβριστικό τρόπο. Φιλικά πάντα σου προτείνω να αλλάξεις τους τρόπους σου και να αρχίσεις να σέβεσαι περισσότερο αυτούς που σου απαντούν όποια και να είναι η γνώμη τους. Πόσο μάλλον αφού θες να σπουδάσεις θεωρητικά μαθηματικά και να κάνεις την μεγάλη ακαδημαϊκή καριέρα στο εξωτερικό πρέπει να μάθεις να κάνεις διάλογο με τους συνομιλητές σου και να απαντάς με επιχειρήματα. Αυτό είναι σίγουρα πιο βασικό από όλα τα άλλα πτυχία που έχεις ή λες ότι θα αποκτήσεις.

Τώρα για αυτό που πας να κάνεις, να τελειώσεις δηλαδή την ίδια σχολή 2 (ή 1,5 όπως λες) φορές το θεωρώ ανώφελο και πραγματικά χάσιμο χρόνου. Η άποψη σου δε ότι επειδή είσαι αθηναίος πρέπει καταδέχεσαι να τελειώσεις κάποιο τμήμα στην επαρχία είναι το λιγότερο αφελής.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στην ακαδημαϊκή σου καριέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z@uz@una

Νεοφερμένος

Η z@uz@una αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τι λετε για το μαθηματικο στη θεσσαλονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoi_1991

Νεοφερμένος

Η zoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά,θα έχω κανέναν από σας συμφοιτήτη? Ακόμη δεν ξέρω κανέναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lordos131

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μειωμένη κινητικότητα βλέπω εδώ... Δεν πειράζει, θα είμαστε λίγοι και καλοί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ρε σεις, σκέφτομαι να πάω στο Μαθηματικό, εφόσον μου αρέσουν(φυσικά είναι και άλλοι λόγοι αλλά δεν έχει σημασία), αλλά μόλις είδα στο internet βιβλία που είναι στο μαθηματικό, τ'άπεξα!!!!:jumpy:
Καταλαβαίνεται τίποτα(για τους φοιτητές του μαθηματικού λέω)????Όλο θεωρίες είναι!!!!!!Αντέχεται???Γενικά πως είναι?Είναι πιο εύκολα από ότι φαίνεται???Γιατί κοντεύω να το μετανιώσω που θέλω να παω στο μαθηματικό?? Πείτε μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Αν διαβάσεις μια χαρά είναι! Τα μαθηματικά είναι πολύ διαθεματική και ενδιαφέρουσα επιστήμη. Σαν σχολή (όπως και το Φυσικό) το Μαθηματικό, έχει απαιτήσεις σε σχέση με άλλες σχολές. Τα μαθήματα που διδάσκει είναι πολύπλευρα. Ξεκινάει με πυρήνα τις κεντρικές μαθηματικές θεωρίες μέσω του τρίπτυχου άλγεβρα - (μη Ευκλείδεια) γεωμετρία - ανάλυση. Φυσικά όταν λέω άλγεβρα - γεωμετρία - ανάλυση εννοώ ύλη που δεν έχεις ξαναδει στο λύκειο. Επιπλέον η επιστήμη επεκτείνεται σε ευρύτερες μαθηματικές θεωρίες ή σε συναφείς κλάδους όπως μαθηματική φυσική και μηχανική, διαφορικές εξισώσεις και μαθηματική μοντελοποίηση, προγραμματισμό και πληροφορική, αριθμητική ανάλυση και νευρωνικά δίκτυα, στατιστική και επιχειρησιακή έρευνα, στοχαστική χρηματοοικονομία, μη γραμμική δυναμική και πολυπλοκότητα, διακριτά μαθηματικά και θεωρία πληροφοριών, μαθηματική βιολογία, θεωρητική φυσική, γεωμετρία Lobachevsky και άλγεβρες Lie, θεωρία μέτρου και ολοκλήρωσης....κτλ. Επίσης, υπάρχει και η προσφορά από το Τμήμα Φυσικής μαθημάτων όπως Αστρονομία, Αστροφυσική, Μετεωρολογία - Φυσική της Ατμόσφαιρας (με τα ανάλογα υποχρεωτικά εργαστήρια).

Η φύση των μαθημάτων στο Μαθηματικό είναι θεωρία-απόδειξη αλλά και αναλυτική μελέτη κάποιων εφαρμογών των μαθηματικών σε άλλες επιστήμες. Η έμφαση δίνεται κυρίως στην μαθηματική θεωρία που κρύβεται από πίσω από την (φυσική, στατιστική,...κτλ) εφαρμογή. Πέρα από κάτι άλγεβρες, γεωμετρίες και προχωρημενη ανάλυση (π.χ. γενική τοπολογία) που είναι θεωρητικά (θεώρημα-απόδειξη)...τα υπόλοιπα μαθήματα είναι κυρίως εφαρμογές και διεπιστημονικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι απαγκιστρωμένα από θεωρίες (ορισμούς, θεωρήματα,...κτλ)...

Αν δεις τις σπουδές της επιστήμης των Μαθηματικών σαν ένα ταξίδι...τελικά, αξίζει τον κόπο! Μην αποθαρρύνεσαι με αυτά που ακούς..τα οποία είναι όλα μα όλα ανεδαφικά από ανθρώπους άσχετους με τα Μαθηματικά. Ελάχιστα από αυτά ισχύουν...δηλ., μόνο η δυσκολία της επιστήμης.


για ότι άλλο θέλεις στείλε πμ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι η μητέρα των επιστημών. Ότι και να λέμε είναι λίγο. Όμως το 2010 οι γνώσεις θεωρητικών μαθηματικών και γενικά το πτυχίο θεωρείται ξεπερασμένο, εκτός κι αν το κυνηγήσεις πολύ ή ακολουθήσεις ακαδημαική καριέρα. Το 1990 ήταν ότι καλύτερο. Δοκίμασε στατιστική. Κλάδος των μαθηματικών, άπειρες εφαρμογές, πολύ εύκολα δουλειά και δεν είναι τυχαίο ότι αναφέρεται ως η επιστήμη των επιστημών. Ιδανική για αυτούς που θέλουν να αφιερώσουν επάγγελμα και γνώση στα μαθηματικά, συνδυάζοντας το με άλλες επιστήμες.

https://en.wikipedia.org/wiki/Statistics

Όπως και να έχει αν είσαι πορωμένος με τα μαθηματικά (κι εγώ ήμουν), είτε το ένα είτε το άλλο είναι ιδανικές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diokon

Νεοφερμένος

Η Διονυσία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά πολύ πήγαινε στη σχολή. θα διαβάσεις (αν και εμένα με έσωσε το οτι παρακολουθούσα και είχα σημειώσεις) και όλα θα πάνε καλά!!! Θα δεις πολλούσ κλάδουσ των μαθηματικών απο τη βάση τους. Έχει αρκετή θεωρία όμως τελικά αξίζει...θα καταλάβεις την "μαγεία" για την οποία μιλάνε όσοι λατρεύουν τα μαθηματικά! Βέβαια θα τα δείσ απο τελείως διαφορετική σκοπιά απο οτι στο σχολείο! Δεν χρειάζεται όμως να πανικοβάλλεσαι!! Ότι χρειαστεις σχετικό με τη σχολή μπορείσ να μου πείς και ευχαρίστως να βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και τους δυο πολύ (πραγματικά το λέω:iagree:).
Ωραίες οι συμβουλές σας, και σιγουρα θα τα ψάξω...

Απλώς σχετικά με το τμήμα της Στατιστικής, από ότι ξέρω λειτουργούν μόνο στη Σάμο(αν δεν κάνω λάθος) και στην Αθήνα. Αντίστοιχο τμήμα στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει??? Ζω στην Θεσσαλονίκη και είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας(για το θέμα της μεταγραφής το αναφέρω), οπότε δεν σκέφτομαι να σπουδάσω εκτός Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Απλώς σχετικά με το τμήμα της Στατιστικής, από ότι ξέρω λειτουργούν μόνο στη Σάμο(αν δεν κάνω λάθος) και στην Αθήνα. Αντίστοιχο τμήμα στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει??? Ζω στην Θεσσαλονίκη και είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας(για το θέμα της μεταγραφής το αναφέρω), οπότε δεν σκέφτομαι να σπουδάσω εκτός Θεσσαλονίκης.
Δεν υπαρχει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top