Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Βασικά αποτι είδα τα παιδιά ιατρικής νιώθουν λίγο άβολα και αμήχανα,αυτό δείχνει οτι δεν ειναι τα ψώνια που πολλοί θέλουν να παρουσιάσουν,(μιλάω για τις μαρτυρίες εδώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Εγώ που είμαι Τ.Ε.Φ.Α.Α. όταν τους το λέω, όλοι την θεωρούν εύκολη σχολή και λένε: ε, σιγά μωρέ τι κάνεις εκεί; Λίγο τρέξιμο και όλα καλά!
Δεν είναι όμως έτσι, καθώς έχει μαθήματα θεωρητικά που έχουν δυσκολίες, και γενικά δεν είναι τόσο εύκολη όσο νομίζουν κάποιοι!

Θυμάμαι μια από τις γυμνάστριες που είχαμε στο σχολείο, η οποία μας έλεγε ότι τα μαθήματα Βιολογίας που κάνετε, πρέπει να είναι παλούκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
-Τι πέρασες παιδί μου;
-Βιολόγος
-Αα και ποιος διορίζει βιολόγους αγόρι μου τη σήμερον ημέρα; και μπράβο σου πάντως γιατί λίγοι έχουν υπομονή με τα κωλόπαιδα που αυθαδιάζουν στις τάξεις

.. και άλλη μία αντίδραση

-Τι σπουδάζεις;
-Βιολογία και σκέφτομαι να κάνω ειδίκευση στη μοριακή βιολογία.
- Ααα ένα βήμα κάτω από γιατρό εε;
.. Δε μπαίνω στη διαδικασία ποτέ να εξηγήσω! Λέω ένα ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια (που δεν τα εννοούν αφού δεν άκουσαν γιατρός-δικηγόρος) και την κάνω με τη σκέψη ''συνεχίστε έτσι θα προοδεύσουμε :thumbsup: ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
-Και σε ποιο τμήμα πέρασες;
-Ιστορία-Αρχαιολογία
-Αα,μπράβο πολύ ενδιαφέρουσα σχολή,αν και θα έχεις πολύ διάβασμα
-Ναι,το ξέρω αυτό..αλλά μου αρέσει η Ιστορία,και στο κάτω κάτω Πανεπιστήμιο είναι αυτό :) (λέω εγώ,που για 100στή φορά έχω ακούσει την ίδια απάντηση και προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμη)
-Και;τόσο διάβασμα για το τίποτα,αλλά να μου πεις,άμα σου αρέσει να τρέχεις σε ανασκαφές...
- ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Εγω ειμαι ιατρικη.Οταν με ρωτησουν με τι ασχολουμαι,συνηθως λεω οτι αυτον τον καιρο καθομαι.Αν με πιεσουν και τους πω για την σχολη μου,συνηθως αλλαζουν συμπεριφορα μεσα σε δευτερολεπτα και βγαζουν εναν πιο ηπιο χαρακτηρα,η πιο καλοσυνατο που τεινει σε επιπεδα γλυψιματος.Και θεωρουν πως εχω λεφτα,σπιτι δικο μου,αμαξι κτλ.Αλλα στην πραγματικοτητα εχω μια κουρευτικη και κουρευομαι μονος μου. B-)
Αφού δε σε βάλανε να τους πάρεις κι αίμα πάλι καλά να λες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αραλικι,κλαμπακια,γκομενακια και τα μυαλα στα μπλεντερ
Σε οποιον και να πω οτι σπουδαζω οικονομικα στο ΟΠΑ μου λεει το ιδιο...
Μια χαρα φοιτητικη ζωη θα κανεις και ακολουθουν τα παραπανω που ανεφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αραλικι,κλαμπακια,γκομενακια και τα μυαλα στα μπλεντερ
Σε οποιον και να πω οτι σπουδαζω οικονομικα στο ΟΠΑ μου λεει το ιδιο...
Μια χαρα φοιτητικη ζωη θα κανεις και ακολουθουν τα παραπανω που ανεφερα.
Μάλλον τους μπερδεύει το "ΟΠΑ"!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Διάλογος με συγγενείς:
-Που πέρασες;!
-Ισπανική φιλολογία
-Αααααα,ε,εύκολη γλώσσα είναι,άρα θα είναι εύκολη και σαν σχολή γιαυτό έχει και λίγα μόρια.....σημασία έχει όμως ότι είναι πανεπιστήμιο .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Μάλλον τους μπερδεύει το "ΟΠΑ"!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ισως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας(παππούδες,γιαγιάδες)που ακούνε οτι πέρασα Κτηνιατρική,θεωρούν οτι θα είμαι κάτι σαν βοσκός,ενώ σε καμία περίπτωση δεν δέχονται οτι και ο κτηνίατρος είναι ιατρός:P.Μάλιστα,όταν τους λέω οτι θα ειδικευτώ στα άλογα αρχίζουν τις περιγραφές των βρώμικων και εξαθλιωμένων αλόγων που είχαν αυτοί στην εποχή τους,προσπαθώντας να με απωθήσουν...Επειδή όμως το κάνουν απο καθαρό ενδιαφέρον ,τελικά αυτή τους η άγνοια καταλήγει να είναι αστεία και δεκτή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

okie_dokie

Νεοφερμένος

Η okie_dokie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
-και τελικα που περασες;
-φυσικο
-ααα και τι κανετε εκει;
- ......(poker face)

ή

-τι περασες;
-φυσικο
-δυσκολη σχολη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
-σε τί σχολή είσαι;
-διοίκηση επιχειρήσεων
-..... ααα ωραία (και σκαλώνουν κάνα πεντάλεπτο και μένουν με το στόμα ανοιχτό)
[ναι ρε διοικηση επιχειρησεων τραβάς κανά ζορι?!]

και η χαρακτηριστική αντίδραση καθηγήτριας που ακούει για τη σχολή
-μμμ σιγά τη σχολή.. τί επιχειρήσεις να διοικήσεις,όλες έχουν κλείσει! δεν έχει αποκατάσταση κτλ..
(και προσπαθούσε να αποδείξει οτι το μαθηματικό που σπουδάζουν τα παιδιά της είναι καλύτερο..)
[χωρίς παρεξήγηση γκάιζζζ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
-και η χαρακτηριστική αντίδραση καθηγήτριας που ακούει για τη σχολή
-μμμ σιγά τη σχολή.. τί επιχειρήσεις να διοικήσεις,όλες έχουν κλείσει! δεν έχει αποκατάσταση κτλ..
(και προσπαθούσε να αποδείξει οτι το μαθηματικό που σπουδάζουν τα παιδιά της είναι καλύτερο..)
[χωρίς παρεξήγηση γκάιζζζ]
Moνο εμενα μου φαινεται ευλογη αυτη η απορια?:P Ουτε εγω βρισκω νοημα να υπαρχουν 20215325 σχολες διοικησης επιχειρησεων διασκορπισμενες σε ολη την Ελλαδα. Ειναι σα να σου λενε παιρνεις πτυχιο που σου εξασφαλιζει κατευθειαν μια θεση στον ΟΑΕΔ.
[χωρίς παρεξήγηση γκάιζζζ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Moνο εμενα μου φαινεται ευλογη αυτη η απορια?:P Ουτε εγω βρισκω νοημα να υπαρχουν 20215325 σχολες διοικησης επιχειρησεων διασκορπισμενες σε ολη την Ελλαδα. Ειναι σα να σου λενε παιρνεις πτυχιο που σου εξασφαλιζει κατευθειαν μια θεση στον ΟΑΕΔ.
[χωρίς παρεξήγηση γκάιζζζ]

κάνεις λάθος σε αυτό!! υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι! (από ότι ένας μαθηματικός πχ)
δεν διοικείς απλά μια επιχείρηση ανοίγουν και άλλες πόρτες όπως πχ λογιστής, φοροτεχνικός κτλ...
και εξάλλου είναι ένα επάγγελμα που σε οδηγεί στο εξωτερικό και αυτό είναι καλό για όσους το επιδιώκουν..

και ναι όντως οι σχολές είναι αρκετές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η σχολη Οργάνωση και διοίκηση επιχειρησεων ειναι αμιγώς οικονομική σχολη.Δε σου μαθαίνει μόνο να διοικεις επιχειρήσεις.

Για μένα ειναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να σπουδάσει οικονομικά.

Επισης, γνώστες του θέματος λένε οτι τα θέματα στον ΑΣΕΠ καλύπτονται απο τα μαθήματα του ΟΔΕ καλύτερα σε σχέση με άλλες οικονομικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
δεν διοικείς απλά μια επιχείρηση

Τι κάνεις λέει; Νομίζω ότι το μόνο που δε χρειάζεται κάποιος για να διοικήσει μια επιχείρηση, είναι να έχει τελειώσει Δ.Ε. . Στη σχολή θα μάθεις ότι στέλεχος μιας επιχείρησης θεωρούν ακόμη και τις υπεύθυνες για την καθαριότητα γυναίκες. Σάς λένε ότι κι εσείς μπορείτε να γίνετε στελέχη επιχειρήσεων. :hmm:

Και... Δυστυχώς, είναι δώρον άδωρο να σπουδάσει κανείς Δ.Ε., έχοντας στο νου του ότι σίγουρα θα αποκατασταθεί τελειώνοντας. Μακάρι να έχω λάθος, αλλά η αδερφή μου σπούδασε Δ.Ε., και βλέπω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα...

Καλή τύχη, όπως και νά' χει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κάνεις δε σου μαθαίνει πώς να διοικεις μια επιχείρηση.Σε αυτό σε βοηθάει καταλυτικά μόνο η εμπειρία και οι προσωπικές σου ικανότητες στο να προσαρμοζεσαι και να ελίσσεσαι στον κόσμο του ιδιωτικού τομέα.Αλλά η σχολή σου μαθαίνει κάποια θεωρητικά πράγματα που θα σου ειναι χρήσιμα.Εσύ ή εγώ για παράδειγμα μπορει να μην ξέρουμε τι ειναι ανώνυμη εταιρία ή ισολογισμός.Πώς θα διοικήσουμε ένα εργοστάσιο για παράδειγμα?
Επίσης και η νομική δε σου μαθαίνει πως να γίνεις πετυχημένος δικηγόρος ούτε η φαρμακευτική θα μου μάθει πως να λειτουργώ και να διοικω σωστά το φαρμακείο.

Το ότι είναι πολλές οι οικονομικές σχολές στην Ελλάδα ειναι γεγονός.Όταν είχα πει πως κανονικά πρέπει να καταργηθούν όλα τα τμήματα πλην Αθήνας και Θεσσαλονικης όλοι όρμησαν να με βγάλουν τρελό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Επίσης και η νομική δε σου μαθαίνει πως να γίνεις πετυχημένος δικηγόρος.

Ισχυρίστηκα εγώ το αντίθετο;
Η κοπέλα από πάνω είπε ότι η σχολή δεν τούς μαθαίνει απλώς πώς να διοικούν μια επιχείρηση, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η κοπέλα από πάνω είπε ότι η σχολή δεν τούς μαθαίνει απλώς πώς να διοικούν μια επιχείρηση, κλπ.

Εγώ πιστεύω οτι το είπε γιατι πολλούς τους μπερδευει ο τίτλος και νομίζουν οτι εκει σου μαθαίνουν απλά πως να διοικεις μια επιχείρηση.
Σου μαθαίνουν όλη την επιστήμη της οικονομίας και από εκεί μπορείς να ακολουθήσεις όποιο επάγγελμα οικονομικής φύσεως θέλεις.Μπορείς να γίνεις λογιστής,εφοριακός,τραπεζικός,διευθυντικό στέλεχος σε επιχείρηση κλπ
Τις γνώσεις τις έχεις για όλα αυτά.Την εμπειρία κάτσε και απέκτησέ την.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Το πρόβλημα πιστεύω είναι ότι υπάρχει μια λάθος ταύτιση του τίτλου της επιστήμης με αυτό που λογικά έχουμε στο μυαλό μας, λόγω των κοινωνικών δεδομένων. Κάποιος που είναι απέξω από μια χ επιστήμη λογικά δεν έχει άποψη για την επιστήμη την τρέχουσα περίοδο, τι τομείς έρευνας έχει...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top