Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Oταν με ρωτησε η γειτονισσα και την ειπα ηλεκτρολογος μηχανικος στη Θεσ/νικη, μου λεει "Ααα, ηλεκτρολογος...Ε ενταξει απο το τιποτα καλα ειναι...Στη Θεσ/νικη θα περασεις καλα ομως, εχει πολλους φοιτητες...Περασε περυσι η εγγονη μου Ιατρικη...Αυτη διαβαζε βλεπεις..." Λεω και γω "Αααα, συγχαρητηρια"...Μετα απο αυτα, στη γιαγια μου ειπα σκετο μηχανικος και ξεμπερδεψα!!!
Ρε, στη γιαγια επρεπε να πεις Πολυτεχνειο...εκει τσιμπανε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
-που περασες;
-πολιτικων μηχανικκων στη θεσσαλονικη.
-α,μπραβο,συγχαρητηρια.δεν επιανες αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Για τον μέσο Ελληνα η ιατρική ειναι το top (είναι η απολύτη αλήθεια)


ακολουθουν με μεγάλη διαφορά η νομικη και το πολυτεχνείο (ότι σχολη πολυτεχνειου είναι το ίδιο πράγμα με μικρή υπερχοή πολιτικών μηχανικών και αρχιτεκτονιων)

μετά έχουμε φαρμακευτική, κτηνιατρική (για μερικές περιοχές της Ελλάδας μόνο)
οι καθηγητικές σχολές ακολουθούν με μεγάλη διαφορά.

μετά από αυτό όλα τα άλλα είναι αποτυχία


Φυσικά έχουμε και εξαιρέσεις π.χ. ένα παιδί περνά σε ένα τει (ότι να ναι ) που έχει 3 αδέλδια που δε φοιτουν σε καμία σχολή και γονείς που δεν έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση θα θεωρηθεί από τους γονείς του ως επιστήμονας της οικογένειας

επίσης ένα παιδί με γονείς ιατρούς, νομικούς αδέλφια το ίδιο θα θεωρηθεί αποτυχία αν σπουδάζει σε μία σχολή όπως το βιολογικό, το χημικό ακόμα και η φαρμακευτική (που για μένα είnai τοπ σχολη).

Επίσης έχουμε και το ακραίο (που υπάρχει φίλοι μου) παιδί φοιτητής ιατρικής να θεωρείται αποτυχημένος γιατί απλά δε παίρνει top βαθμούς στους γονείς του (συνήθως τα παιδιά αυτά έχουνε γονείς καθηγητές τριτοβάθμιας ή γονείς που βγάλανε με 9, 10 την σχολή τους και απαιτούν από τα παιδιά τους το ίδιο). Το θεωρώ αρρωστημένη κατάσταση αλλά υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wildinstinct

Νεοφερμένος

Η wildinstinct αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στην ελληνικη συνειδηση η ιατρικη και η νομικη εχουν την πρωτοκαθεδρια. Ειναι ,βλεπετε, βαθια ριζωμενη η πεποιθηση οτι αυτα τα 2 επαγγελματα απευθυνονται σε εξυπνα ατομα (λες και τα υπολοιπα απευθυνονται σε ντουβαρια:wall:!!!). Ολοι, η εστω οι περισσοτεροι θεωρουν οτι με το να γινεις γιατρος και δικηγορος θα πετυχεις, θα γινεις καλυτερος απο το γειτονα, θα αποκτησεις κυρος, λεφτα και γιατι οχι και ενα λαμπρο μελλον οντασ ο αυριανος επιστημονασ....Στη συνεχεια η σκιταλη περναει στα πολυτεχνεια τα οποια κατα τη γνωμη τους απευθυνονται σε λαμπρα μυαλα και ατομα με υψηλο i-Q ενω, δε ξεχνουν να προσθεσουν στη λιστα με τα επιτυχημενα επαγγελματα τισ καθηγητικες σχολες οι οποιες μεχρι προτινοσ σου εξασφαλιζαν μια σιγουρη θεση εργασιασ (εγω προσωπικα ακομα θυμαμαι τη γιαγια μου να μου λεει ν γινω δασκαλιτσα για να διοριστω γρηγορα και να εχω τ κεφαλι μου ησυχο:boxing:). Οσο για τα υπολοιπα επαγγελματα λογοσ δε γινεται:hmm:
Τελος παντων, για ν μην τα πολυλογω, οταν βγηκαν οι βασεις και περασα δημοσιογραφια (αυτο που παντα ηθελα) οι γονεισ μου συγκλονιστηκαν:crazy: και αρχισαν το κηρυγμα : -απ'ολες τισ σχολες αυτη βρηκες? -θα μεινεις ανεργη, οι εφημεριδες κλεινουν, οι δημσιογραφοι απολυονται και αλλα πικροχολα σχολια:whistle:
Τελικα, αυτο που καταλαβα ειναι οτι στην Ελλαδα τα μονα που μετρανε ειναι τα κλισε επαγγελματα καθωσ ο,τι σχετιζεται με κατι αλλο ειναι αξιοκατακριτο απο το μεγαλυτερο μελλον της κοινωνιασ. Ασ αλλαξουμε λιγο την νοοτροπια και τη κοσμοθεωρια μασ και ασ καταλαβουμε οτι το επαγγελμα το επιλεγουμε για εμασ οχι για το τι θα πει ο γειτονασ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για τον μέσο Ελληνα η ιατρική ειναι το top (είναι η απολύτη αλήθεια)


ακολουθουν με μεγάλη διαφορά η νομικη και το πολυτεχνείο (ότι σχολη πολυτεχνειου είναι το ίδιο πράγμα με μικρή υπερχοή πολιτικών μηχανικών και αρχιτεκτονιων)

μετά έχουμε φαρμακευτική, κτηνιατρική (για μερικές περιοχές της Ελλάδας μόνο)
οι καθηγητικές σχολές ακολουθούν με μεγάλη διαφορά.

μετά από αυτό όλα τα άλλα είναι αποτυχία


Φυσικά έχουμε και εξαιρέσεις π.χ. ένα παιδί περνά σε ένα τει (ότι να ναι ) που έχει 3 αδέλδια που δε φοιτουν σε καμία σχολή και γονείς που δεν έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση θα θεωρηθεί από τους γονείς του ως επιστήμονας της οικογένειας

επίσης ένα παιδί με γονείς ιατρούς, νομικούς αδέλφια το ίδιο θα θεωρηθεί αποτυχία αν σπουδάζει σε μία σχολή όπως το βιολογικό, το χημικό ακόμα και η φαρμακευτική (που για μένα είnai τοπ σχολη).

Επίσης έχουμε και το ακραίο (που υπάρχει φίλοι μου) παιδί φοιτητής ιατρικής να θεωρείται αποτυχημένος γιατί απλά δε παίρνει top βαθμούς στους γονείς του (συνήθως τα παιδιά αυτά έχουνε γονείς καθηγητές τριτοβάθμιας ή γονείς που βγάλανε με 9, 10 την σχολή τους και απαιτούν από τα παιδιά τους το ίδιο). Το θεωρώ αρρωστημένη κατάσταση αλλά υπάρχει.

Τα λες εντελώς χύμα και τσουβαλάτα αλλά πάντα περιγράφεις σωστά την πραγματικότητα.
Αυτά ισχύουν πάνω κάτω για τους τρίτους που το βλέπουν απ´έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,863 μηνύματα.
Mε στράβωσαν τα 6 emoticonάκια, wildinstinct. :P Πιο απλά, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η Ελληνική κοινωνία σε μεγάλο βαθμό ζει σε άλλη εποχή ή μάλλον νοσταλγεί άλλες εποχές. Σε άλλες εποχές, οι Πανεπιστημιακές σπουδές θεωρούνταν πολυτέλεια και για όσους το ήθελαν πραγματικά (και οι οποίοι σπούδαζαν τρώγοντας φασουλόζουμο λόγω της οικον.ανέχειας). Τα τελευταία χρόνια που άνθισε ο νεοπλουτισμός, ο κάθε γονιός ήθελε να περάσει στο Πανεπιστήμιο για το παιδί του. Φτάσαμε και στο άλλο άκρο: η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο σήμαινε και ένα ολοκαίνουριο αυτοκίνητο, ως δωράκι και άλλα πεζά της νεοελληνικής βλακείας. Σε παλιότερες εποχές εφόσον σπούδαζαν ελάχιστοι, οι σπουδές είχαν πραγματικό «κοινωνικό πρεστίζ» μέχρι να μαζικοποιηθούν και να εκφυλιστούν! Πλέον δεν σε ρωτάνε τι δουλειά θα κάνεις όταν τελειώσεις το λύκειο, αλλά τι θα σπουδάσεις μετά τις πανελλήνιες. Θεωρείται δεδομένο, αφού σπουδάζει το παιδί του γείτονα. Το ίδιο ισχύει και μετά το Πανεπιστήμιο. Ρωτάνε αν θα κάνεις μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Κλασσικός διάλογος

- Που πέρασες Σταύρο;
- Ελληνική φιλολογία στην Κομοτηνή
- Ποια κομοτηνή ρε; Μο*νοτηνή είναι. Να τρως καλά γιατί απ' το πολύ γαμ*σι θα ρέψεις :P
Και μετά λένε και ενα μπράβο για την επιτυχία μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τουλαχιστον οι γιαγιαδες δινουν κανα χαρτζιλικακι οταν ακουνε πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όταν τους λεω οτι θελω να περασω στο Βιολογικο , οι περισσοτεροι -κυριως γιαγιαδες και φροντ- μου προτεινουν αμεσως την ιατρικη ως καλυτερη επιλογη και μετα με ρωτανε γιατι στο καλο θελω τη συγκεκριμενη σχολη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Για τα ΜΜΕ οι αντιδράσεις ποικίλλουν απ το δημοσιογραφάκος, όλη μέρα στους δρόμους θα είσαι με ένα μαρκούτσι, επάγγελμα δίχως προοπτικές και και και. Η κορυφαία αντίδραση ήταν το ''και τι μαθαίνετε εκεί? ο καθένας μπορεί να γράψει 5 γραμμές'' μέχρι του στυλ ααα σε ΙΕΚ πήγε το παιδί επειδή δε πέρασε αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Για τα ΜΜΕ οι αντιδράσεις ποικίλλουν απ το δημοσιογραφάκος, όλη μέρα στους δρόμους θα είσαι με ένα μαρκούτσι, επάγγελμα δίχως προοπτικές και και και. Η κορυφαία αντίδραση ήταν το ''και τι μαθαίνετε εκεί? ο καθένας μπορεί να γράψει 5 γραμμές'' μέχρι του στυλ ααα σε ΙΕΚ πήγε το παιδί επειδή δε πέρασε αλλού.

Χειρότερα σχόλια θα έπαιρνες αν ήθελες παρουσιαστής.

Αν είσαι άνδρας, έχεις μέσο.
Αν είσαι γυναίκα, έχεις μέσο ή ξέρεις να καθαρίζεις το κολοκυθάκι. (και για μαγειρική και για παιχνιδι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ωραιος διαλογος μητερας μου - θειας:
- Που περασε το κοριτσι;
- Φιλοσοφικη στην Αθηνα (αντε να εξηγησει τι ειναι το ΦΠΨ)
- Και τι βγαινει απο εκει; Φιλοσοφος;
- Οχι, εχει δικαιωματα φιλολογου.
- Α, ανεργη δηλαδη

:) Thank you auntie :)

Και το επισης καταπληκτικο απο γειτονισσα, γνωστη για τα δημοκρατικα της φρονηματα (εχει ονομασει και τον γατος της Μεταξα) : "Αααχ κοπελα μου. Τι εχεις να ακουσεις εκει μεσα... Ολοι οι αναρχοαπλητοι και εχθροι της εκκλησιας εκει μαζευονται" . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Η Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Όταν η γιαγια μου ειχε ακουσει οτι περασα στην ψυχολογια νομιζε οτι θα κανω εξορκισμους(!)
Μου ειπε: τον σταυρό σου να φορας κοριτσι μου.

Την προηγουμενη χρονια ειχε δωσει ο ξαδελφος μου και περασε νομικη οποτε δεν γλιτωσαμε σχολια τυπου ''μπραβο, αλλα ο γιαννακης μπηκε στην νομικη''
''ωω τι κριμα δεν ξεπερασες τον ξαδελφο σου'', ''εε, ενταξει καλουτσικη σχολη''. Πραγματικά ειναι να απορεις ποσο μικροψυχοι μπορει να ειναι μερικοι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Όταν η γιαγια μου ειχε ακουσει οτι περασα στην ψυχολογια νομιζε οτι θα κανω εξορκισμους(!)
Μου ειπε: τον σταυρό σου να φορας κοριτσι μου.

Την προηγουμενη χρονια ειχε δωσει ο ξαδελφος μου και περασε νομικη οποτε δεν γλιτωσαμε σχολια τυπου ''μπραβο, αλλα ο γιαννακης μπηκε στην νομικη''
''ωω τι κριμα δεν ξεπερασες τον ξαδελφο σου'', ''εε, ενταξει καλουτσικη σχολη''. Πραγματικά ειναι να απορεις ποσο μικροψυχοι μπορει να ειναι μερικοι ανθρωποι.

Δυστηχώς υπάρχουν και τέτοιοι ακόμα, που θέλουν να μειώνουν τους άλλους για πλάκα. Μην σκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιφιλίκι

Νεοφερμένος

Η Φιφιλίκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η επική συζήτηση που έκανα με μια γιαγιά 92 χρονών στο χωριό της μητέρας μου:

-Τι κάνεις κορίτσι μου, που πέρασες τελικά;
-Μια χαρα κυρία Π______,εσεις; Πέρασα στη μαιευτική
-Καλα και εγω δόξα τον Θεό! Και τι είναι αυτό παιδί μου;
- :confused: Εμ.... Θα γίνω μαία...
- Δηλαδή;
- :blink: Μαμή;
-Ναι βρε παιδί μου, τι είναι αυτό;
-Θα βοηθάω τις γυναίκες στη γέννα!
- :worry: Δεν καταλαβαίνω πουλάκι μου!
-Ποιος σας ξεγέννησε κυρία Π______;
-Η συχωρεμένη μάνα μου.
-Καλά κόρη μου,έλα να πάμε σπίτι, να ξαπλώσεις.

Ήθελα να κλάψω και να γελάσω ταυτόχρονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,863 μηνύματα.
Όταν η γιαγια μου ειχε ακουσει οτι περασα στην ψυχολογια νομιζε οτι θα κανω εξορκισμους(!)
Μου ειπε: τον σταυρό σου να φορας κοριτσι μου.

Την προηγουμενη χρονια ειχε δωσει ο ξαδελφος μου και περασε νομικη οποτε δεν γλιτωσαμε σχολια τυπου ''μπραβο, αλλα ο γιαννακης μπηκε στην νομικη''
''ωω τι κριμα δεν ξεπερασες τον ξαδελφο σου'', ''εε, ενταξει καλουτσικη σχολη''. Πραγματικά ειναι να απορεις ποσο μικροψυχοι μπορει να ειναι μερικοι ανθρωποι.

Τέτοια να τα περιμένεις από ανθρώπους που δεν κοιτάζουν την καμπούρα τους. Γενικά ο κόσμος είναι περίεργος και αρκετοί θέλουν να γελάσουν με την δυστυχία σου (ακόμη και συγγενείς). Στη ζωή σου, να είσαι ευτυχισμένη με την οικογένειά σου και αν μπορέσεις να έχεις 2 προσωπικούς φίλους με όλη τη σημασία της λέξης. Οι υπόλοιποι απλά θα είναι «guests» γνωστοί, περαστικοί. Θα βρεθείτε περιστασιακά, θα πιείτε, θα γλεντήσετε, ...και θα ξεφουσκώσετε. Όλα τα ευκαιριακά κάνουν έναν κύκλο. Τα ουσιαστικά μένουν αλώβητα στο χρόνο. Γενικά οι ανθρώπινες σχέσεις χτίζονται κυρίως πάνω σε έμμεσο συμφέρον πλην εξαιρέσεων. Αλλά κατά κύριο λόγο αυτό συμβαίνει. Με τον καιρό, θα ξεθωριάσει το "ενδιαφέρον" τους. Έτσι συμβαίνει και στο λέω, εκ πείρας. Έχω να μιλήσω με συγγενείς και "γνωστούς" από εκείνη τη μέρα του τηλεφώνου. Ποτέ δεν ξαναενδιαφέρθηκαν αν ζω, αν είμαι καλά, πως τα πάω με τις σπουδές, αν βράζω στο ζουμί μου...ή και πριν τις πανελλήνιες πως ήμουν. Μόνο εκείνη την ημέρα βούηξε το σταθερό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ο καθένας μας ας φροντίσει να έχει άτομα δίπλα του που θα τον στηρίζουν και δε θα αναπαράγουν στερεότυπα και το τι λέει ο κάθε τυχόντας δεν έχει καμιά σημασία.

Ο περισσότερος κόσμος κοιτάζει πως να σε μειώσει για να νοιώσει αυτός καλύτερα.Είναι μια μορφή ψυχοθεραπείας κι αυτό.
Προσπαθεί ο καθένας να ξεχάσει τα προβλήματα του ασχολούμενος με τα δικά σου.
Αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.

Γι αυτό και τους αληθινούς φίλους μας θα πρέπει να τους εκτιμάμε.

Μπράβο δύσκολα θα σου πει ένας ξένος αλλά την κακία θα στην εκτοξεύσει σε κλάσματα δευτερολέπτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τέτοια να τα περιμένεις από ανθρώπους που δεν κοιτάζουν την καμπούρα τους. Γενικά ο κόσμος είναι περίεργος και αρκετοί θέλουν να γελάσουν με την δυστυχία σου (ακόμη και συγγενείς). Στη ζωή σου, να είσαι ευτυχισμένη με την οικογένειά σου και αν μπορέσεις να έχεις 2 προσωπικούς φίλους με όλη τη σημασία της λέξης. Οι υπόλοιποι απλά θα είναι «guests» γνωστοί, περαστικοί. Θα βρεθείτε περιστασιακά, θα πιείτε, θα γλεντήσετε, ...και θα ξεφουσκώσετε. Όλα τα ευκαιριακά κάνουν έναν κύκλο. Τα ουσιαστικά μένουν αλώβητα στο χρόνο. Γενικά οι ανθρώπινες σχέσεις χτίζονται κυρίως πάνω σε έμμεσο συμφέρον πλην εξαιρέσεων. Αλλά κατά κύριο λόγο αυτό συμβαίνει. Με τον καιρό, θα ξεθωριάσει το "ενδιαφέρον" τους. Έτσι συμβαίνει και στο λέω, εκ πείρας. Έχω να μιλήσω με συγγενείς και "γνωστούς" από εκείνη τη μέρα του τηλεφώνου. Ποτέ δεν ξαναενδιαφέρθηκαν αν ζω, αν είμαι καλά, πως τα πάω με τις σπουδές, αν βράζω στο ζουμί μου...ή και πριν τις πανελλήνιες πως ήμουν. Μόνο εκείνη την ημέρα βούηξε το σταθερό. :P

Έγραψες και έπρεπε να κάνω quote για να φανεί περισσότερο. Αυτό είναι γενικό μήνυμα ζωής που ξεφεύγει από τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
-Τι περασες παιδι μου..?
-Ναυτιλιακων σπουδων στον πειραια..
-τει ειναι αυτο ε?? σε πανεπιστημιο δε περνουσες?
-πανεπιστημιο ειναι.. δεν ειναι τει..
-αααα οκ...... Ναυτικος δηλαδη.. ενστολος??
-οχι.... οικονομολογος με ειδικευση στις ναυτιλιακες εταιρειες...
-οικονομολος??? ασοε δε περνουσες??
-περνουσα και ασοε.. αλλα προτιμησα αυτη την σχολη!!!!
-αααα... η ασοε εχει ονομα.. και ειναι καλη σχολη....
@@@@ τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Φίλε και μένα μια φορά ο ψιλικατζής με ρώτησε:
-Πώς πάει το ΤΕΙ?
-Ποιο ΤΕΙ?
-Στη Φαρμακευτική δεν είσαι?
-Ναι.Αλλά δεν είναι ΤΕΙ η Φαρμακευτική.
-Α συγγνώμη,νόμιζα πως είναι στα ΤΕΙ η σχολή.

:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top