Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Γιατι δεν υπαρχει λογος(για μενα)να το λεω.Μονο αν ειναι απολυτη αναγκη(δημοσιες υπηρεσιες).Σε μια κοπελα μαλιστα που μου αρεσε και ηταν πολυ θεα,οταν με ρωτησε τι κανω,της ειπα οτι δουλευω στον δημο,στο απορριματοφορο.Οταν την ειδα πως δεν την πειραξε καθολου,αλλα τις αρεσε πραγματικα αυτο που εβλεπε και ακουγε,την επομενη της ειπα που φοιτω.Αν της το ελεγα απο την αρχη,θα της αρεσα ετσι και αλλιως.

Δεν νομιζω οτι ενας γιατρος εχει τοσο περαση σε μια κοπελα.
Σε μια κοπελα αρεσεις επειδη της αρεσει ο εαυτος σου.Εκτος βεβαια,αν ζεις στο 1940 ή σε βραζιλιανικο σηριαλ.

το να σπουδαζεις ιατρικη δεν θεωρειται απο κανεναν τιποτα πια!Και ετσι πρεπει!Αρα,μου φαινεται υπερβολικη η αντιδραση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γιατι δεν υπαρχει λογος(για μενα)να το λεω.Μονο αν ειναι απολυτη αναγκη(δημοσιες υπηρεσιες).Σε μια κοπελα μαλιστα που μου αρεσε και ηταν πολυ θεα,οταν με ρωτησε τι κανω,της ειπα οτι δουλευω στον δημο,στο απορριματοφορο.Οταν την ειδα πως δεν την πειραξε καθολου,αλλα τις αρεσε πραγματικα αυτο που εβλεπε και ακουγε,την επομενη της ειπα που φοιτω.Αν της το ελεγα απο την αρχη,θα της αρεσα ετσι και αλλιως.
Χωρίς παρεξήγηση, αν και θεωρώ την ιατρική απο τα σημαντικότερα επαγγέλματα, νομίζω ότι υπερεκτιμάς πολύ αυτό που σπουδάζεις, ενώ απο την άλλη φαίνεται να υποτιμάς τα υπόλοιπα επαγγέλματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ιατρική = σχεδόν σίγουρη δουλεία + μάλλον αρκετά λεφτά => γουστάρουν οι γκόμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Τι παραπάνω έχει η ιατρικη από το φυσικό, το μαθηματικό, το ιστορικό, το γεωλογικο?
Όλες οι σχολές έχουν κάτι να προσφέρουν. Είμαστε η μοναδική χώρα που επικρατεί αυτό το κομπλεξ με την ιατρική σχολή.
Όλες οι σχολές είναι καλες. Δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη σχολή...

Επίσης, αυτό π λετε με τις γκομενες τι πλάκα π έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι παραπάνω έχει η ιατρικη από το φυσικό, το μαθηματικό, το ιστορικό, το γεωλογικο?
Κύρος, χρήμα και πρόσβαση πιο εύκολη σε φάρμακα και ιατρικά εργαλεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Έτσι σου είπαν στο φροντιστήριο ε? Οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάθε σχολη έχει τα θετικά της κ κάθε υποψήφιος αν τα χρησιμοποιήσει μπορει να έχει μια λαμπρή καριέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έτσι σου είπαν στο φροντιστήριο ε? Οκ!
Δυστυχώς είναι η άποψη πολλών !!!!!! φυσικά είναι ψευδαίσθηση η ιαρική ειναι μια σχολή οπως όλες οι αλλες και σιγουρα οχι η πιο δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Από τις ιατρικές, η πιο δύσκολη είναι η κτηνιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Από τις ιατρικές, η πιο δύσκολη είναι η κτηνιατρικη.
Συμφωνώ το έχω πει και εγώ μα λένε ότι τρολάρω
Η κτηνιατρική ασχολείται με πολλούς οργανισμούς και είναι πολυ πιο πολύπλοκη σχολή.
επισης ο μέσος κτηνίατρος στην ουσία είναι όλες οι ειδικότητες μαζί (παθολόγος , χειρουργος)
επίσης τα ζώα δεν ασφαλίζονται οπότε πρέπει να εφαρμόσει θεραπεία με το μικρότερο δυνατό κόστος
επίσης τα ζώα δε μιλάνε οπότε η κλινική εξέταση πρέπει να είναι πολύ πιο εκτεκταμένη και να καλύπτει αρκετά συστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, αν και θεωρώ την ιατρική απο τα σημαντικότερα επαγγέλματα, νομίζω ότι υπερεκτιμάς πολύ αυτό που σπουδάζεις, ενώ απο την άλλη φαίνεται να υποτιμάς τα υπόλοιπα επαγγέλματα.:)

Yπερεκτιμω πολυ αυτο που σπουδαζω?Οχι.Οι αλλοι το υπερεκτιμουν.Διαβασε ξανα το ποστ μου για να καταλαβεις καλυτερα.Αν το υπερεκτιμουσα,θα το διατυμπανιζα ασυστολα.Pupilloscope,οτι και να λες,ξερεις βαθια μεσα σου,μολις πεις πως εισαι γιατρος,ολοι σε βλεπουν με αλλο ματι.Η γειτονισσα,ο γειτονας,ο μπακαλης,ο μπαρμπερης,η γκομενα,ο γκομενος,ο τελευταιος αγνωστος.Κραταω τις 2 προτασεις σου :
"Δεν νομιζω οτι ενας γιατρος εχει τοσο περαση σε μια κοπελα." (οπως καλα ειπες,δεν ΝΟΜΙΖΩ.Το το τι νομιζεις δεν εχει καμια απολυτως σημασια.Σημασια εχει τι πιστευουν οι αλλοι.Ή οι αλλες.)
"το να σπουδαζεις ιατρικη δεν θεωρειται απο κανεναν τιποτα πια!Και ετσι πρεπει!Αρα,μου φαινεται υπερβολικη η αντιδραση σου.(Δεν καταλαβαινω που ειδες αντιδραση.Υπερβολικη κιολας.!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Θα μιλησω για γενικες προκαταληψεις, οσο για τη δικη μου σχολη με ενοχλει επειδη πιστευουν πως πηγα εκει λογω του πατερα μου, το οτι μπορει να γουσταρω σαν π**στης ας πουμε δε το λαμβανουν ως πιθανοτητα, τσπ. Ας μιλησω για γενικες προκαταληψεις που εχω παρατηρησει ως τωρα στο φοιτητοκοσμο, δικες μου καθαρα, που εχω εντοπισει προσωπικα:

1) οι μηχανικοι και πληροφορικοι δεν βρισκουν γκομενα: 1ον, ζωα, δεν κανουμε σχεσεις συμφωνα με σχολη φοιτησης, 2ον αφηστε τις λεγομενες γκομενες(σιχαινομαι αυτη τη λεξη, μονο στα ανεκδοτα μ αρεσει :p ) και κοιταξτε να ζησετε καμια εμπειρια της προκοπης με εναν ενδιαφερον ανθρωπο και 3ον μια χαρα γκομενες χτυπανε τα παιδια.
2) η ιατρικη ειναι το υπερτατο, το ΕΝΑ, μια σχολη σαν απο αλλο κοσμο ρε παιδι μου, το μικρο κλαμπ πανισχυρων που αν μπεις εκει ως δια μαγειας θα ζησεις τη καλυτερη ζωη, ιατρικη rules the world: εδω φοιτω παιδια, βιοχημειες, ανατομιες και παθολογιες διαβαζουμε, αυτο κανουμε, τπτ περισσοτερο, κοψτε τις βλακειες.
3) το τει ειναι χειροτερο και απο το να μην πηγες καθολου σχολειο: μια ηλιθια γενικευση απο αυτους που δεν ξερουν. Ναι εχω ακουσει κι εγω ασχημα πραγματα για καποια τμηματα, αλλα αυτη η προκαταληψη ειναι μια απερισκεπτη και υποτιμιτικη γενικευση.η
4) ιατρικη-πολυτεχνειο-νομικη, ολα τα αλλα ειναι για μ@λακες: ποιοι περασαν τα καμαρια σας στις γιατρικες και στα πολυτεχνεια? ποιες επιστημες θεμελιωνουν τις εφαρμογες αυτες που σπουδαζουν οι διανοιες σας? απο ποιους ζητανε εργαλεια και τελοσπαντων ποιοι στο διααολο εφτασαν τον κοσμο σε αυτο το επιπεδο χιλιετιες τωρα? μηπως οι μαθηματικοι και οι φιλοσοφοι? αυτοι οι απλοι δασκαλοι? με ποιους συνεργαζονταν οι παλιοι γιατροι και μηχανικοι? οι δημαγωγοι ποια τεχνη διδασκονταν? ......ζηστε σε μια κοινωνια μονο με γιατρους, μηαχνικους και δηκιγορους για μια μερα, αποκλειστικα με τετοια επαγγελματα να σας δω.
5) περασε εσυ παιδι μου στις πανελληνιες και μετα ερχονται τα καλυτερα: ποια καλυτερα? η φραπα ολη μερα? αυτο υποσχεστε? και μετα οταν στα δυο χρονια δει οτι δεν περασε μαθημα και θα προσπαθει να σας κρυψει οτι η σχολη τελικα θα βγει στα 8 και στα 9 χρονια, κλαιγεστε και τα κατηγορειτε. Αυτο υποσχεστε στα παιδια, ολοημερο φραπε και ατελειωτα ξενυχτια, λες και διασκεδαση δεν υπαρχει πριν και μετα το πανεπιστημιο, λες και δε πινουν τα 14χρονα τωρα και κοιμουνται απο τις 8 και τις 9 η ωρα, δε βγαινουν και δεν κανουν σχεσεις. Απορω τι νομιζετε οτι υποσχεστε τελοσπαντων με τη φοιτητικη ζωη, οτι θα πινει νομιμα πλεον? Εχει ελευθεριες δε λεω αλλα οχι κι ετσι.
6) οι φοιτητες των λεγομενων βαρβατων και δυνατων σχολων νομιζουν οτι θα βγουν απο κει θεοι και θα τους τραβανε απο το χερι λιωνοντας στο κλαμα ποιος θα τους πρωτοπαρει για να δουλεψουν: συνελθετε.
7) η ταδε σχολη (λενε πχ για ΣΑΣ κτλ) δεν εχει φοιτικη ζωη: η φοιτικη ζωη ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο αλκοολ, ξενυχτι, φραπε, ξυσιμο, γκομενιλικια, πραγματικα πολυυυυυ περισσοτερο, αυτα σχεδον βρισκονται στη ζωη καθε ανθρωπου, τι το ιδιαιτερο βρισκετε?
8 ) σχολες παλουκια/σχολες φραπεδια: σε οτι σχολη και να ναι κανεις, ειναι καλο να διαβαζει και να μαθαινει αυτο που σπουδαζει, αφηστε τις ταμπελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Καιρό έχει να γραφτεί κάτι σε αυτό το topic!
Ας γράψω και εγώ λοιπόν 3 κατηγορίες που συνάντησα ως τώρα!
Βασική ερώτηση:Που πέρασες?
Απάντηση:ΤΕΦΑΑ(γυμναστική ακαδημία για τους παλιούς)

Παππούδες:Οχι οχι καλά είναι....θα διοριστείς κάπου μετά αγόρι μου και όλα καλά!(ποιός,που,τι απο που κι ως που....έλα μου ντε!Αλλά είναι μια εύθυμη νότα!!!:hmm:)

Γειτόνισσα:γυμναστική ακαδημία???!!Τι να κάνεις εκεί βρε αγόρι μου?Ασε ασε είχα και εγώ ένα γνωστό μου που πήγε εκεί και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ(παράλληλα σταυρωκοπιέται)την επόμενη έφυγε έξω να σπουδάσει νομική και γλίτωσε!

Καθηγητής(φιλόλογος):Βρε βλάκα η σχολή αυτή το μόνο που προσφέρει είναι γκόμενες για 4 χρόνια!Μετά???!!!!!!!

ΝΑΙ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!:clapup::clapup::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ο φιλόλογος γαμάτος. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Καθηγητής(φιλόλογος):Βρε βλάκα η σχολή αυτή το μόνο που προσφέρει είναι γκόμενες για 4 χρόνια!Μετά???!!!!!!!

ΝΑΙ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!:clapup::clapup::whistle::whistle:

μια λαμπρη αναμνηση και κατακριση του εαυτου του αραγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Simply the best.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marou93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
-Τ σπούδαζεις;
-Επισκέπτρια υγείας .- αααα ιατρικός επισκέπτης , με τ κουστουμακι σ και θα πηγαίνεις να πλασαρεις φάρμακα στους γιατρούς ; Εσείς δεν είστε π μπαίνετε στο ιατρείο και σας βρίζουν οι γιαγιάδες π περιμένουν μια ώρα στο ΙΚΑ;
-ε και εκεί αρχίζει η κλασική έκθεση.. Παίζει να έχω πει πάνω από 100 φορές πως ιατρικός επισκέπτης και επισκέπτης υγείας είναι ΕΝΕΤΕΛΩΣ ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΕΦΟΡΕΤΙΚΟ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.

δεν νομιζω !

δεν νομιζω !

εμενα παντα με ρωτανε τι διαφορετικο εχει απο το μαθηματικο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Οι άσχετοι με το επάγγελμα:
-Τι σπουδάζεις;
-Στη Φαρμακευτική.
-Ιατρική ήθελες; (κλασσική ερώτηση)
-Όχι,περνούσα ιατρική και προτίμησα τη φαρμακευτική γιατί έχει φαρμακείο ο πατέρας μου.
-Φαρμακείο? (ξεχνά την ιατρική)
-Ναι.
-Τυχερός είσαι.Καλή επιλογή.Γιατρός,χμ.Πού να περιμένεις να τελειώσεις σε 6 χρόνια να περιμένεις για ειδικότητα κλπ;
Στα 35 θα έπιανες δουλειά και αν.

Διάλογος μου με γιατρό (50 χρονών περίπου) λίγες μέρες μετά τις βάσεις
-Πού πέρασες?
-Φαρμακευτική Θεσσαλονίκης.Την προτίμησα γιατί έχει φαρμακείο ο πατέρας μου.
-Το καλύτερο επάγγελμα.Καθαρό,χωρίς ευθύνες και με περισσότερα λεφτά από τους περισσότερους γιατρούς.
-Ε, εντάξει καλά είναι.
-Μόνο καλά?Εγώ την κόρη μου σκέφτομαι να τη στείλω στην Ιταλία αν δεν περάσει φέτος στη Φαρμακευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
-Που πέρασες;
-Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών
-Α...
-Πολυτεχνική σχολή είναι.
-Ααααα! Συγχαρητήρια! Εδώ έτσι;

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top