Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

frizstyler

Νεοφερμένος

Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 121 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
αμα δινεις σημασια σ'αυτα δεν εχεις λογο να φοιτεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έχω περάσει στο τμήμα δυτικής μακεδονίας στο γνωστό τει τεχνολογίας γεωπονίας φλώρινας στο τμήμα της ζωικής παραγωγής !Όταν κάποιος με ρωτάει τι σπουδάζω αποφεύγω να πω σκέτο το ζωική παραγωγή γιατί οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι σχολή βοσκών ή κάτι τέτοιο και με δουλεύουν αλλά εαν πραγματικά ήξεραν τι είναι αυτή η σχολή δεν θα με γιούχαραν καθόλου.Μετά απο αυτή τη σχολή με ένα καλό μεταπτυχιακό μπορείς να βγεις κτηνίατρος !Τέλος πάντων βγήκα εκτός θέματος.Το θέμα είναι οτι ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει μόνο τις μουράτες σχολές του τύπου γιατροί,φιλόλογοι,δικηγόροι και νομίζουν πως οτιδήποτε άλλο είναι μάπα και αυτό με νευριαζει!!!!!!!

Τωρα αυτοι φταινε περισσοτερο ή εσυ που μετα απο τοσα χρονια δεν θα ξερεις τι σπουδασες;

ωρε μανα'μ παραπληροφορηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τωρα αυτοι φταινε περισσοτερο ή εσυ που μετα απο τοσα χρονια δεν θα ξερεις τι σπουδασες;

ωρε μανα'μ παραπληροφορηση.

Γιατί πιστεύεις ότι όλοι οι φοιτητές γνωρίζουν τι σπουδάζουν; Εγώ θα σου πω ότι υπάρχουν άτομα επί πτυχίω που πέρασαν τόσα χρόνια και ακόμη δεν έχουν καταλάβει τα δικαιώματα που έχουν, τις γνώσεις που έχουν, πως μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν και μπλα-μπλα.

Υπάρχουν Ημμύτες που θεωρούν ότι όταν πάρουν πτυχίο (και ίσως και πιο πριν) θα μπορούν να γαμούν και να δέρνουν κάνοντας τον Φυσικό/Μαθηματικό/Χημικό/Πληροφορικάριο/ ΜηχανολόγοΜ/ΠολιτικόΜ/Φαρμακοποιό κ.ά. Και αυτό ισχύει και για άλλους κλάδους φορ σουρ.

Όχι ότι φταίνε άμεσα τα παιδιά, αλλά και η παιδεία γενικότερα που δεν κάνει ξεκάθαρα και νιανιά κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις ότι όλοι οι φοιτητές γνωρίζουν τι σπουδάζουν; Εγώ θα σου πω ότι υπάρχουν άτομα επί πτυχίω που πέρασαν τόσα χρόνια και ακόμη δεν έχουν καταλάβει τα δικαιώματα που έχουν, τις γνώσεις που έχουν, πως μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν και μπλα-μπλα.

Υπάρχουν Ημμύτες που θεωρούν ότι όταν πάρουν πτυχίο (και ίσως και πιο πριν) θα μπορούν να γαμούν και να δέρνουν κάνοντας τον Φυσικό/Μαθηματικό/Χημικό/Πληροφορικάριο/ ΜηχανολόγοΜ/ΠολιτικόΜ/Φαρμακοποιό κ.ά. Και αυτό ισχύει και για άλλους κλάδους φορ σουρ.

Όχι ότι φταίνε άμεσα τα παιδιά, αλλά και η παιδεία γενικότερα που δεν κάνει ξεκάθαρα και νιανιά κάποια πράγματα.

Koιτα προσωπικα δεν εχω συναντησει κανεναν ,στα τελειωματα της σχολης του, να μην ξερει τι σπουδασε,τι περιλαμβανει το αντικειμεινο.Ο αλλος στα 18 δικαιολογειται και να ονειρευεται και να πιστευει τα μυρια οσα. Επισημαινω ομως οτι ειναι αλλο το να πιστευει καποιος οτι πχ απο βιολογικο θα δουλεψω ερευνητης,πραγμα που σημερα ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα οχι παντελως ακατορθωτο [και πιθανως να μην τα καταφερει η συντριπτικη πλειοψηφια] και αλλο να νομιζεις οτι η σχολη σου εχει διαφορετικα επαγγελματικα δικαιωματα.Σε αυτη την περιπτωση ριχνω την ευθυνη στο μαθητη.Δεν εψαξε λιγο παραπανω;Δεν ειδε τι μπορει να κανει μετα;;Ειναι δυνατον να πιστεψαν οικογενειακως τον οποιονδηποτε σε ενα τοσο σοβαρο θεμα που τους ειπε μια τετοια αρλουμπα και να σπουδαζει τωρα το παιδι με την ελπιδα οτι θα γινει κτηνιατρος;;Μου φαινεται παιδαριωδες και η ευθυνη τους ανηκει σε ποσοστο 80%..

Οσο για το ημμυ,ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.Οι συμπεριφορες αυτες απορρεουν απο κοινωνικα κομπλεξ κυριως που ωθουν τα παιδια εκει.Πιστευω ομως και παλι,στα τελειωματα της σχολης,και οταν εχει επελθει μια α ωριμοτητα,δεν μπορεις να εχεις αποψεις οπως η κοπελα αυτη παραπανω που σπουδαζε στη φλωρινα καθως και διαφοροι ημμυτες ψωνισμενοι [μονο και μονο επειδη περασαν στην απειρογαματη σχολη]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Koιτα προσωπικα δεν εχω συναντησει κανεναν ,στα τελειωματα της σχολης του, να μην ξερει τι σπουδασε,τι περιλαμβανει το αντικειμεινο.
Ο αλλος στα 18 δικαιολογειται και να ονειρευεται και να πιστευει τα μυρια οσα. Επισημαινω ομως οτι ειναι αλλο το να πιστευει καποιος οτι πχ απο βιολογικο θα δουλεψω ερευνητης,πραγμα που σημερα ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα οχι παντελως ακατορθωτο [και πιθανως να μην τα καταφερει η συντριπτικη πλειοψηφια] και αλλο να νομιζεις οτι η σχολη σου εχει διαφορετικα επαγγελματικα δικαιωματα.Σε αυτη την περιπτωση ριχνω την ευθυνη στο μαθητη.Δεν εψαξε λιγο παραπανω;Δεν ειδε τι μπορει να κανει μετα;;Ειναι δυνατον να πιστεψαν οικογενειακως τον οποιονδηποτε σε ενα τοσο σοβαρο θεμα που τους ειπε μια τετοια αρλουμπα και να σπουδαζει τωρα το παιδι με την ελπιδα οτι θα γινει κτηνιατρος;;Μου φαινεται παιδαριωδες και η ευθυνη τους ανηκει σε ποσοστο 80%..

Οσο για το ημμυ,ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.Οι συμπεριφορες αυτες απορρεουν απο κοινωνικα κομπλεξ κυριως που ωθουν τα παιδια εκει.Πιστευω ομως και παλι,στα τελειωματα της σχολης,και οταν εχει επελθει μια α ωριμοτητα,δεν μπορεις να εχεις αποψεις οπως η κοπελα αυτη παραπανω που σπουδαζε στη φλωρινα καθως και διαφοροι ημμυτες ψωνισμενοι [μονο και μονο επειδη περασαν στην απειρογαματη σχολη]

Συμφωνώ σε αυτά που λες. Δεν θα προσθέσω τίποτα παραπάνω, μόνο 2-3 παραδείγματα.
Μία κοπέλα τελείωσε τη Βαλκανικών στο Πα.Μακ. και έλεγε ότι έχει επαγγελματικά δικαιώματα σαν οικονομολόγος (χαμηλότερου βαθμού). Κάτι που είδα(εδώ μέσα) ότι δεν ισχύει.
Τα παιδιά που μπαίνουν Μηχανικοί Υλικών, κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι δικαιώματα υπάρχουν (δεν υπάρχουν). Αν τους ρωτήσεις λένε ότι είναι σαν Χημικοί Μηχανικοί αλλά δεν μπορούν να πάρουν μία θέση ενώ υπάρχει ΧημικόςΜ που την διεκδικεί.

Δεν θα πω άλλα γιατί θα ανοίξω πόλεμο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Αυτο αποδεικνυει για μια ακομα φορα ποσο καταπιεσμενα ειδωλα και αντιληψεις εχουμε ως κοινωνια.Ο γιατρος βγαζει χρημα,ο δικηγορος πλουτιζει,ο οικονομολογος τα παιρνει απ'ολους.Οποτε,στο παιδι γεννιεται η επιθυμια να γινει γιατρος απο φυσιοθεραπευτης,δικηγορος απο διεθνων σπουδων κοκ.Η ευθυνη βαραινει κυριως εμας γιατι απο εμας επανατροφοδοτειται το συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Υπάρχουν Ημμύτες που θεωρούν ότι όταν πάρουν πτυχίο (και ίσως και πιο πριν) θα μπορούν να γαμούν και να δέρνουν κάνοντας τον Φυσικό/Μαθηματικό/Χημικό/Πληροφορικάριο/ ΜηχανολόγοΜ/ΠολιτικόΜ/Φαρμακοποιό κ.ά. Και αυτό ισχύει και για άλλους κλάδους φορ σουρ.

Νομίζω πως έχουμε δικαιώματα στην εκπαίδευση καθώς και αρκετά από τα δικαιώματα των Μηχ. Μηχ και Πολ. Μηχ. :whistle:
Αν μιλάτε για ψωνισμένους ΗΜΜΥτες, τι λέτε για τους φοιτητές ιατρικής; :worry:

Επειδή είχα πέσει κι εγώ στο τρυπάκι "Ιατρική, Ιατρική!" λόγω πιέσεων, καταλαβαίνω τι λέτε, εν τέλει όμως όταν ήταν η ώρα του μηχανογραφικού δεν ενέδωσα και πίστεψε με, έχω φάει πολλά υποτιμητικά σχόλια απ'τους δικούς μου για τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλα Σιμο το ΤΕΕ σε λιγο θα παλεψει να σας δωσει και δικαιωματα κτηνιατρου και φαρμακοποιου...αυτα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν μιλάτε για ψωνισμένους ΗΜΜΥτες, τι λέτε για τους φοιτητές ιατρικής; :worry:

Άλλου είδους ψώνιο είναι εκείνο (δεν αρνούμαι ότι δεν υπάρχει και ότι δεν το παίζουν σούπερ γαμάτοι πολλοί φοιτητές Ιατρικής/γιατροί, νι?)

Απλά τουλάχιστον οι της Ιατρικής ξέρουν καλύτερα τι παίζει με τα δικαιώματα που έχουν.
Δεν έχω ακούσει "είμαι γιατρός, μπορώ να κάνω τα πάντα", έχω ακούσει όμως το "είμαι ΗΜΜΥτης, μπορώ να κάνω τα πάντα", και στην πλάκα και με μεγάλη δόση σοβαρότητας.

^Για επαγγελματικά δικαιώματα η φράση, μην μπλεχτούμε τώρα. Άστε τα κόμπλεξ των γιατρών εκτός, είναι μεγάλη η λίστα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Επειδή έχετε κόμπλεξ με τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς, ακόμα και αν δεν έχετε ιδέα με τι ασχολούνται και με τι τους έχουν μάθει να κάνουν ακούστε εδώ. Μου αρέσει που άτομα που σπουδάζουνε εντελώς διαφορετικό αντικείμενο έχουν άποψη για λεπτά θέματα για τα οποία δεν θα είναι σε θέση ποτέ να καταλάβουνε. Εγω πχ δεν ξέρω καμία διαφορά μεταξύ γεωπόνου και τεχνολόγου γεωπόνου, χημικού και χημικού μηχανικού, ούτε και θα άλλαζε κάτι στη ζωή μου αν μάθαινα. Έτσι βγάζω τον σκασμό.

Πρώτα ψώνια των πολυτεχνείων είναι οι πολιτικοί μηχανικοί.Ένα μεγάλο ποσοστό των φοιτητών αυτών ασκεί κληρονομικά το επάγγελμα και έχει εμποτιστεί με τις ανάλογες μεγαλομανείς ιδέες. Οι πολιτικοί μηχανικοί γαμάνε και δέρνουν στο ΤΕΕ (είναι η μεγαλύτερη συντεχνία), όπως είπε η Θάλεια από πάνω.Αυτό συμβαίνει από ιδρύσεως του ΤΕΕ. Τα επαγγελματικά δικαιώματα ισχύουν αυτούσια από το 1930 και το 1934 με μερικές τροποποιήσεις. Σε αυτά τα βασιλικά διατάγματα ορίζονται ρητά πως ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει για μελέτες θέρμανσης, ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, ανελκυστήρων μικρού προϋπολογισμού. Όμως, στους ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους μηχανικούς δεν δίνεται το δικαίωμα να υπογράψουν στατικές μελέτες κτιρίων. Προφανώς γιατί δεν ξέρουν, όμως ούτε και οι πολιτικοί μηχανικοί γνωρίζουν από εσωτερικές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και θέρμανση. Οπότε, αυτό που λέτε για τους ΗΜΜΥπως έχουν καβαλήσει το καλάμι δεν ισχύει γιατί ασκούνε τα δικαιώματα που απορρέουν από τις σπουδές τους.

Οι ΗΜΜΥ και οι μηχανολόγοι μηχανικοί έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Οι σχολές πριν περίπου το 1975 λεγότανε σχολές Ηλεκτρολόγων/Μηχανολόγων και μετά την ίδρυση ξεχωριστών σχολών ΗΜ και ΜΜ τα δικαιώματα είναι ίδια. Μετά την προσθήκη του ονόματος «Μηχανικών Υπολογιστών», οι ΗΜΜΥ διδάσκονται και προγραμματισμό, ψηφιακή σχεδίαση κλπ και με κατάλληλο ΠΔ απέκτησαν τα δικαιώματα πληροφορικού.

Πιστεύω πως δυστυχώς έχετε γνωρίσει τα λάθος άτομα για να έχετε τέτοια άποψη για τους ΗΜΜΥ. Μπορεί μερικά παιδιά στην ηλικία των 18 να νομίζουν πως θα είναι ικανοί να κάνουν τα πάντα αργότερα, αλλά η ίδια η σχολή σε προσγειώνει απότομα και οι ψευτο-υπερηφάνειες κάνουν περίπατο στα πρώτα αποτελέσματα της εξεταστικής. Αν κάποιος στο 2ο -3ο έτος νομίζει πως μαμάει και δέρνει, μάλλον έχει μείνει στα αποτελέσματα των πανελληνίων και δεν ασχολείται με την σχολή. Μήπως προσπαθούν και να σας φλερτάρουν επικαλούμενοι το γεγονός πως «ειμαι ΗΜΜΥτης, ξέρω να κάνω τα πάντα». Στην ηλικία σας, παίζει κάτι τέτοιο. ;);):P:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Νομίζω πως έχουμε δικαιώματα στην εκπαίδευση καθώς και αρκετά από τα δικαιώματα των Μηχ. Μηχ και Πολ. Μηχ. :whistle:
Σίμο, μόνος σου δείχνεις με τι σοβαρότητα αντιμετωπίζεις το θέμα.
Σε αυτα τα θέματα πιο καλά να μην έχεις καν άποψη αν "νομίζεις"
Η ξέρεις ή δεν ξέρεις!
Αν ξέρεις, έχεις δικαίωμα στην άποψη και μπορείς να επιχειρηματολογήσεις (έστω για τα παράλογα)
Αν όμως δεν ξέρεις, γιατί βρε αγόρι μου ανοίγεις τέτοιες κουβέντες;:worry:
Αν μιλάτε για ψωνισμένους ΗΜΜΥτες, τι λέτε για τους φοιτητές ιατρικής; :worry:
Για να είμαι ειλικρινής, έχω ακούσει πολλούς φίλους μου Ηλεκτρολόγους να λένε: "άμα θέλω υπογράφω και για δυόροφη οικοδομή" αλλά κανένα φίλο μου γιατρό να λέει πως θα κάνει κάτι εκτός του αντικειμένου του!
Επειδή είχα πέσει κι εγώ στο τρυπάκι "Ιατρική, Ιατρική!" λόγω πιέσεων, καταλαβαίνω τι λέτε, εν τέλει όμως όταν ήταν η ώρα του μηχανογραφικού δεν ενέδωσα και πίστεψε με, έχω φάει πολλά υποτιμητικά σχόλια απ'τους δικούς μου για τη σχολή.
Ποιον κοροϊδεύεις τώρα;:whistle:

Αβράκωτε, με όλο το θάρρος, μου επιτρέπεις να συμπληρώσω κάτι;
Οι πολιτικοί μηχανικοί γαμάνε και δέρνουν στο ΤΕΕ (είναι η μεγαλύτερη συντεχνία), όπως είπε η Θάλεια από πάνω.Αυτό συμβαίνει από ιδρύσεως του ΤΕΕ.
  • Στο ΤΕΕ
  • το ΤΕΕ
  • την κοινωνία
  • Τους υπολοίπους εντός ΤΕΕ
  • Τους υπολοίπους εκτός ΤΕΕ
  • Τους συναδέλφους τους (επί πτωμάτων κανονικά):/:
Το ΤΕΕ είναι ένα πρόβλημα στην Ελληνική κοινωνία, διότι πρόκειται για την πιο διαβρωμένη και διεφθαρμένη συντεχνία(γιατί λειτουργεί ως τέτοια και όχι ως επιμελητήριο και τεχνικός σύμβουλος του κράτους όπως θέλει να προβάλλεται)


Τα επαγγελματικά δικαιώματα ισχύουν αυτούσια από το 1930 και το 1934 με μερικές τροποποιήσεις. Σε αυτά τα βασιλικά διατάγματα ορίζονται ρητά πως ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει για μελέτες θέρμανσης, ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, ανελκυστήρων μικρού προϋπολογισμού. Όμως, στους ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους μηχανικούς δεν δίνεται το δικαίωμα να υπογράψουν στατικές μελέτες κτιρίων. Προφανώς γιατί δεν ξέρουν, όμως ούτε και οι πολιτικοί μηχανικοί γνωρίζουν από εσωτερικές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και θέρμανση. Οπότε, αυτό που λέτε για τους ΗΜΜΥπως έχουν καβαλήσει το καλάμι δεν ισχύει γιατί ασκούνε τα δικαιώματα που απορρέουν από τις σπουδές τους.
Οι Πολιτικοί μηχανικοί μπορούν όντως να υπογράψουν μελέτες για τα παραπάνω.
Χωρίς ΠΟΤΕ να έχουν διδαχθεί, ούτε ηλεκτροτεχνία, ούτε Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις, ούτε Συστήματα αυτοματισμών. Απλά καταχρηστικά αλλά παρόλα αυτά de jure, παίρνουν τα δικαιώματα των άλλων ειδικοτήτων.
(Εγώ προσωπικά δεν θα άντεχα να κάνω κάτι τέτοιο πάντως και να έχω μετά μούτρα να αντικρίσω τον άλλον ούτε στο δρόμο)
Οι δε υψηλά ιστάμενοι του ΤΕΕ εφαρμόζουν από ότι εύκολα κανείς καταλαβαίνει, την τακτική του διαίρει και βασίλευε,
Έπλασαν όλα αυτά τα χρόνια την εικόνα του εξυψωμένου από την κοινωνία ΗΜΜΥτη, δίνοντας κάτι ψιχουλάκια(για την δική τους άποψη) στους ΗΜΜΥ, ώστε να το παίζουν σιγανοπαπαδιές οι πολιτικοί μηχανικοί και να τα τσεπώνουν ανενόχλητοι!
αν με πιάνεις!;)

Οι ΗΜΜΥ και οι μηχανολόγοι μηχανικοί έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Οι σχολές πριν περίπου το 1975 λεγότανε σχολές Ηλεκτρολόγων/Μηχανολόγων και μετά την ίδρυση ξεχωριστών σχολών ΗΜ και ΜΜ τα δικαιώματα είναι ίδια. Μετά την προσθήκη του ονόματος «Μηχανικών Υπολογιστών», οι ΗΜΜΥ διδάσκονται και προγραμματισμό, ψηφιακή σχεδίαση κλπ και με κατάλληλο ΠΔ απέκτησαν τα δικαιώματα πληροφορικού.
1976 έγιναν χωριστές σχολές!;)
Δεν υπάρχουν μετρήσιμα δικαιώματα πληροφορικού:P

Πιστεύω πως δυστυχώς έχετε γνωρίσει τα λάθος άτομα για να έχετε τέτοια άποψη για τους ΗΜΜΥ. Μπορεί μερικά παιδιά στην ηλικία των 18 να νομίζουν πως θα είναι ικανοί να κάνουν τα πάντα αργότερα, αλλά η ίδια η σχολή σε προσγειώνει απότομα
Πίστεψε με είδα μεγάλη διαφορά στις απόψεις φίλου, πριν και αφού πέρασε ΗΜΜΥ.
Τα κόμπλεξ είτε σε μεγάλο είτε σε μικρό βαθμό καλλιεργούνται.
Θες από την οικογένεια; Θες από τη σχολή; Θες από την κοινωνία; Θες απο τον περίγυρο;
Έστω! Δεν έχει σημασία!
Πριν πάει στη σχολή πάντως δεν έλεγε ότι θα χτίζει διώροφες οικοδομές μια φορά :whistle:
Αυτό είναι το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν ειναι θεμα κομπλεξ η 2οροφη οικοδομη αλλα δικαιωματων
οσο για την γκρινια για το ΤΕΕ τι να κανουμε,γκρινιαξτε οσο θελετε αλλα με το παρων συστημα εχουμε πραγματικα απειρες επαγγελματικες διεξοδιυς.
Μπορω να δουλεψω ως πληροφορικαριος και κανω αρκετα μαθηματα καθε εξαμηνο σχεικα με το αντικειμενο....
νμζ μετα απο μια στιγμη το κομπλεξ ειναι δικο σας απεναντι στην σχολη μας

ποτε κανενας δεν γκρινιαξε στους πολιτικους μηχανικους,χημικους κτλπ
απλα ελεος
και οσο για το ημμυ ειμαι ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω,
σε οτι εχω δικαιωμα ΝΑΙ ισχυει.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
To διόροφο έχει καταργηθεί γιά όσους τελείωσαν μετά το 80 .

Με την πληροφορική και τους υπολογιστές , ασχολούνται καμμιά 30αριά τμήματα πανεπιστημίων και τει και από τα ιεκ και τα τελ αφού δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαιώματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μερικοί θιχτήκατε λέτε και κάνω προσωπική επίθεση σε κάποιον ΗΜΜΥτη. Εμένα προσωπικά με ενοχλεί και με ντροπιάζει -ανθες- ένας ΗΜΜΥτης που λέει ότι μπορεί να διδάξει πχ Φυσική καλύτερα από μένα. Ξέρω Φυσικούς με πτυχίο που ζητάνε 5ευρώ και Ημμυτες 18αρηδες που ζητάνε 10ευρώ γιατί έγραψαν ένα 18αράκι στις Πανελλήνιες ενώ ούτε καν έχουν το 1/10 από τις γνώσεις ενός φυσικού. Θα προτιμούσα ο καθένας να μείνει στα λημέρια του και να κάνει αυτό που ξέρει. Ας αφήσουμε τους Φυσικούς να διδάσκουν φυσική και τους Βιολόγους βιολογία.


Κανένα κόμπλεξ απέναντι στο ΗΜΜΥ. Για εμένα είναι μία σχολή όπως και όλες οι άλλες που δεν επέλεξα να μπουν στο μηχανογραφικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Με την πληροφορική και τους υπολογιστές , ασχολούνται καμμιά 30αριά τμήματα πανεπιστημίων και τει και από τα ιεκ και τα τελ αφού δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαιώματα .
i know για αυτο και δεν επεκταθηκα παρα μονο στο γεγονος οτι μπορουμε να γινουμε και καθηγητες στο δημοσιο.
Γενικα οσο η πληροφορικες εχουν τετοια διασπαρτα δικαιωματα δεν προκειται να πανε μπροστα(προσωπικη αποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
δεν ειναι θεμα κομπλεξ η 2οροφη οικοδομη αλλα δικαιωματων
οσο για την γκρινια για το ΤΕΕ τι να κανουμε,γκρινιαξτε οσο θελετε αλλα με το παρων συστημα εχουμε πραγματικα απειρες επαγγελματικες διεξοδιυς.
Κι εγώ έχω άπειρες επαγγελματικές διεξόδους, αλλά αυτό δεν αναιρεί οτι το ΤΕΕ δουλεύει σαν μαγαζάκι:whistle:

Μπορω να δουλεψω ως πληροφορικαριος και κανω αρκετα μαθηματα καθε εξαμηνο σχεικα με το αντικειμενο....
Αυτό το κάνουν και οι άλλοι απόφοιτοι σχολών πληροφορικής!
:confused:


νμζ μετα απο μια στιγμη το κομπλεξ ειναι δικο σας απεναντι στην σχολη μας

ποτε κανενας δεν γκρινιαξε στους πολιτικους μηχανικους,χημικους κτλπ
απλα ελεος
και οσο για το ημμυ ειμαι ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω,
σε οτι εχω δικαιωμα ΝΑΙ ισχυει.-
αυτοαναιρείσαι επικίνδυνα!:rolleyes:

Πιστεύεις ότι είναι τίμιο ή λογικό να μπορείς να πάρεις μια δουλειά που ούτε έχεις διδαχθεί ποτέ πως να την κάνεις,
αλλά και ένας μηχανολόγος ή ακόμα χειρότερα ένα πολιτικός μηχανικός(υπαρκτό και μεγάλο πρόβλημα) να σου κάνει το ίδιο;

Για εμένα αυτά είναι απλά απαράδεκτα!

To διόροφο έχει καταργηθεί γιά όσους τελείωσαν μετά το 80 .
Προσωπικά δεν το γνωρίζω, αλλά έχεις μήπως κάποιο ΦΕΚ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τελικά είναι πολύ παλιότερα από το 80 που δεν έχουν το διόροφο

Δ. ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.
α) Οι καταθέσαντες τα στοιχείατων εις το Γραφείον Πολεοδομίας Αθηνών μέχρι τέλους του έτους 1965 έχουν τα αυτά δικαιώματα ως και οι Τοπογράφοι Μηχανικοί.
β) Από του έτους 1966 και εφεξής ουδέν πλέον δικαίωμα έχουν βλέπε υπ'αρ. Α.17131/26-1-66 Διαταγή Υπουργείου Δημ. 'Εργων .

Από εδώ
https://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/EGK_51502_1967.HTM
Δυστυχώς στο ΕΜΠ οι καθηγητές προκειμένου να διατηρήσουν τον προνομιακό τους ρόλο , έχουν μιά ιδιάζουσα έπαρση , μεγαλύτερη από το κονγκλάβιο των καρδιναλίων .
Οπου και να διαβάσεις , είναι σε κατάφωρη αντίθεση με την πραγματικότητα, όπως και οι επιθέσεις που έκαναν απέναντι στην ΑΔΙΠ και η αρχική άρνηση τους να αξιολογηθούν .
Μόνο ο τρόμος ότι όσα τμήματα δεν αξιολογηθούν δεν θα αναγνωρίζονται στο εξωτερικό , τους ανάγκασε να τρέξουν άρον-άρον και πάλι τα μισά δεν έχουν αξιολογηθεί και θα αξιολογηθούν το επόμενο τρίμηνο , ώστε να προλάβουν την προθεσμία του τέλους του έτους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Σίμο, μόνος σου δείχνεις με τι σοβαρότητα αντιμετωπίζεις το θέμα.
Πίστεψε με είδα μεγάλη διαφορά στις απόψεις φίλου, πριν και αφού πέρασε ΗΜΜΥ.
Τα κόμπλεξ είτε σε μεγάλο είτε σε μικρό βαθμό καλλιεργούνται.
Θες από την οικογένεια; Θες από τη σχολή; Θες από την κοινωνία; Θες απο τον περίγυρο;
Έστω! Δεν έχει σημασία!
Πριν πάει στη σχολή πάντως δεν έλεγε ότι θα χτίζει διώροφες οικοδομές μια φορά :whistle:
Αυτό είναι το θέμα!

Ένας φίλος δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα για να βγάλουμε γενικότερα συμπεράσματα. Εγω ήμουνα πάντα προσγειωμένος και ας μας έλεγαν πως μετά την σχολή θα βρούμε αμέσως δουλειά και δεν θα υπάρχει ανεργία. Έτσι, δεν απελπίστικα ακόμα και όταν κατάλαβα ποσο σάπια είναι τα πράγματα για τους ΗΜΜΥ και τους νεους μηχανικους στο γερμανικο προτεκτορατο που ζουμε.

δεν ειναι θεμα κομπλεξ η 2οροφη οικοδομη αλλα δικαιωματων
οσο για την γκρινια για το ΤΕΕ τι να κανουμε,γκρινιαξτε οσο θελετε αλλα με το παρων συστημα εχουμε πραγματικα απειρες επαγγελματικες διεξοδιυς.
Μπορω να δουλεψω ως πληροφορικαριος και κανω αρκετα μαθηματα καθε εξαμηνο σχεικα με το αντικειμενο....
νμζ μετα απο μια στιγμη το κομπλεξ ειναι δικο σας απεναντι στην σχολη μας

ποτε κανενας δεν γκρινιαξε στους πολιτικους μηχανικους,χημικους κτλπ
απλα ελεος
και οσο για το ημμυ ειμαι ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω,
σε οτι εχω δικαιωμα ΝΑΙ ισχυει.-

Καλά εσένα σε κόβω 1) είτε να έχεις πατέρα ηλεκτρολόγο μηχανικό και θα κληρονομήσεις την δουλειά, 2) είτε να έχουν πάρει τα μυαλά σου αέρα και δεν ξεφουσκωνουν, 3) ειτε να νομίζεις πως ζεις στο 2005 (τοτε λεγανε τετοια). Hello! Έχεις ακούσει για τροϊκα, φορολογία 35% +1/2 35% , ανεργία, έψαξες να δείς τι παίζει; Αυτές οι άπειρες επαγγελματικές διεξόδους που λες, απλουστατα δεν ισχύει. Γιατί θα δεις πως ακόμα και όταν θα είσαι 30 δεν υπάρχει περίπτωση να γνωρίζεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 10 γλώσσες προγραμματισμού μαζί με λογισμικα ηλεκτρονικης σχεδίασης τυπου LABVIEW μαζί με Η/Μ μελέτες που και εκεί υπάρχουνε 3-4 προγράμματα. Μηχανολόγος εκτός απο ΚΕΝΑΚ τι νομίζεις πως μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα; Μάθε το Pro Engineer και το CATIA V5 (δεν υπαρχει περίπτωση να μπορεσεις να τα μάθεις) απλά για να μπορείς να λες πως εισαι δυνητικα μηχανολογος μηχανικος.

Μερικοί θιχτήκατε λέτε και κάνω προσωπική επίθεση σε κάποιον ΗΜΜΥτη. Εμένα προσωπικά με ενοχλεί και με ντροπιάζει -ανθες- ένας ΗΜΜΥτης που λέει ότι μπορεί να διδάξει πχ Φυσική καλύτερα από μένα. Ξέρω Φυσικούς με πτυχίο που ζητάνε 5ευρώ και Ημμυτες 18αρηδες που ζητάνε 10ευρώ γιατί έγραψαν ένα 18αράκι στις Πανελλήνιες ενώ ούτε καν έχουν το 1/10 από τις γνώσεις ενός φυσικού. Θα προτιμούσα ο καθένας να μείνει στα λημέρια του και να κάνει αυτό που ξέρει. Ας αφήσουμε τους Φυσικούς να διδάσκουν φυσική και τους Βιολόγους βιολογία.

Κανένα κόμπλεξ απέναντι στο ΗΜΜΥ. Για εμένα είναι μία σχολή όπως και όλες οι άλλες που δεν επέλεξα να μπουν στο μηχανογραφικό μου.

Έχεις δίκιο σε αυτό με τα ιδιαίτερα. Αλλά δεν φταίει εκείνος που ζητάει πολλά παρά αυτός που τα δίνει. Εννοειται πως θεωρώ ενα φοιτητη ΗΜΜΥ πιο ακατάλληλο απο μια φοιτητρια Φυσικής. Από την άλλη, όμως, για να διδάξεις χρειάζεται να έχεις παιδαγωγικές γνώσεις και δεξιότητες, που δεν αποδίδονται εδώ και οι φοιτητές δεν έχουν. Έτσι απλά και έχω προσωπική εμπειρία. Στη Β'λυκείου έκανα ιδιαίτερα για τα αρχαία (τοτε τα διναμε ολες οι κατευθυνσεις στις πανελληνιες) με μια φοιτητρια φιλολογιας. Περιττο να πω πως δεν ειχε μεταδοτικοτητα παρά το γεγονός πως κατειχε γνωσεις. Για διαφορετικους λογους, ομως, εγω συνεχιζα τα μαθηματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Hello! Έχεις ακούσει για τροϊκα, φορολογία 35% +1/2 35% , ανεργία, έψαξες να δείς τι παίζει;

Οι άνεργοι ελεύθεροι επαγγελματίες (όλος ο κλάδος της οικοδομής δηλαδή)
δεν συγκαταλέγονται πουθενά! Ούτε μπορούν να γραφτούν στον ΟΑΕΔ!
Η πραγματική ανεργία είναι πολύ πιο πάνω από 50%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Τι εντύπωση δίνει στους άλλους η σχολή που φοιτάτε;

οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν οτι υπαρχει :P (ούτε καν οι λαρισαίοι :worry:)

άρα τι γνώμη να εκφέρουν?

όταν τους πω τι είναι μ λένε '' ααααα δύσκολο ακουγεταί''

και μετά ''ΤΕΙ είναι??'' :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top